Teleurstelling voor de K.Y.P. mammoetdebat Weerstand tegen wet registeraccountants Door meeste fracties overbodig geacht Nationaal Thuisfront N.-Guinea opgericht Dr. Albering trok amendement in Dr. C. Nagtegaal naar Instituut voor de Tropen In Eerste Kanter: Grote medewerking verwacht Generale Synode N. H. Kerk wacht belangrijke bespreking LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 20 JUNI 1962 „Voortgezet onderwijsin Kamer (Van onze parlementaire redacteur) In de „Mammoetwet" tot regeling van het voortgezet onderwijs zal geen bepaling staan over „maatschappelijke organen" met adviserende bevoegdheid. De weerstand daarentegen bleek gisteren in de Tweede Kamer te groot te zijn, zeer tot teleurstel ling van de K.V.P., die voor deze organen, waarin ouders, leraren en bevoegd gezag zitting hadden moeten krijgen, een grote voorliefde koesterde. Dr. Albering (KVP) had hierover een amendement ingediend, maar toen hij zag hoe de kaarten lagen trok hij het in. Ook voor minister Cals, die een zelfde uitgangspunt had, was de strijd teleurstellend, maar omdat een half ei altijd nog beter is dan ecu lege dop legde hij zich tenslotte neer bij ecm voorstel-Van Bennekom (AR) met een minder vergaande stiekkingHij deed zelfs een beroep op zijn geestverwanten van de KVP om er voor te stemmen. De Kamer aanvaardde dit voorstel. Slechts de fractie van de WD was tegen, daar zij een bepaling over dit punt in de wet niet nodig vond. De heer Van Bennekom achtte de tijd nog niet rijp voor een wettelijke regeling van de zg. maatschappelijke organen volgens de voorschriften van de grondwet. In de gegeven omstan digheden zou daarom moeten worden uitgegaan van de thans bestaande organisaties van schoolbesturen, le raren en/of ouders. Dus: „organisa ties" inplaats van „organen". Het uit brengen van advies is niet verplicht. Motie Vermeer Nauw samen met dit alles hing een motie van de heer Vermeer (PvdA), die overtuigd was van de wenselijkheid van adviesorganisaties en daarom de regering uitnodigde een herziening van de wet op de on derwijsraad voor te bereiden. Deze motie werd met kleine meerderheid aangenomen. Voor waren PvdA, VVD. PSP. CHU en CPN, tegen KVP en ARP. Daar niet hoofdelijk werd gestemd, doch bjj-zltten-en-opstaan, waren de getalverhoudingen niet precies duidelijk. Maar in ieder geval bleek, dat voor de door minister Cals voorgestelde en door dr. Albering nader uitge werkte „organen" geen meerderheid in de Kamer aanwezig was. De an ti-revolutionairen stemden tegen de motie-Vermeer, omdat zij, aldus mr. Roosjen, niet voelden voor een on derwijsraad waarin allerlei „groep&be- langetjes" zouden zijn vertegenwoor digd. Bij de algemene beschouwingen over het wetsontwerp had dr. Albe ring indertijd gezegd dat hij en zijn geestverwanten vair de KVP een doel treffende inschakeling van maat schappelijke organen als een onmis bare voorwaarde zagen. Een nieuwe ontmoeting tussen maatschappij en overheid achtte de KVP van het grootste belang; de overheid zou op den duur meer onderwijstaken aan anderen moeten overlaten, vooral de tails. Van alle andere zijden rees ver zet. Menigeen zag er het begin van een soort onderwijs-PBO in. De heer Vermeer (PvdA) zei gisteren dat hij de hele opzet ondoelmatig vond. dr. Tilanus (CHt had er geen duide lijke voorstelling van, en mevrouw Van Someren (VVD) sprak zelfs van luchtkastelen. Overstag Minister Cals, die aanvankelijk zijn ideeën kort maar krachtig ver dedigde, ging tenslotte overstag in de richting van het voorstel-Van Ben nekom. Hij was verder bereid zich nader te bezinnen over de toekomsti ge samenstelling van de onderwijs raad. maar kon geen toezegging doen tot herziening van de desbetreffende wet. Het was gisteren de eerste dag van de artikelsgewijze behandeling van de Mammoetwet. De algemene beschou wingen, die eind maart begonnen, werden begin mei afgesloten, waarna binnenskamers overleg werd ge pleegd om enige orde te scheppen in de stortvloed van ingediende wijzi gingsvoorstellen. Het wetsontwerp telt 117 artikelen; gisteren kwam de Kamer tot artikel 5. Het belooft dus nog een langdurige kwestie te wor den. de grondwet. Daarom stelde hjj voor, te spreken van gewoon lager onder wijs. Deze poging leed schipbreuk. alleen de prot.-christelijke fracties stemden voor het amendcment-Tila- nus, het enige dat door deze afge vaardigde was ingediend Prof. Versteeg (AR) had reeds di rect in artikel 1 een definitie willen geven van de woorden „voorgezet on derwijs" en „scholengemeenschap". Ook deze pogingen liepen op niets uit. Ministers kunnen zich in de Ka mers doen bijstaan door ambtena- ren daartoe door hem aangewezen, izegt de grondwet. Minister Cals heeft 1 van deze mogelijkheid gebruik ge maakt bij de verdere verdediging van zijn wetsontwerp op het voorgezet onderwijs. Daarom zat gisteren in de Tweede Kamer achter de re geringstafel voor de eerste keer ook de hoofdambtenaar mr. J. G .M. Broekman, directeur-generaal van het Onderwijs. Zoals men weet over- leed in april staatssecretaris Stuben- ..Het voortgezett onderwys met rouch, voor wie een taak bij de ver- uitzondering van het wetenschappe- dediging van het wetsontwerp was lijk onderwijs", zegt het ontwerp. I)r. weggelegd. De dood van deze be- Tilanus (CH) vond „basisonderwijs" windsman was een grote slag voor een vreemd woord.het staat niet in I minister Cals. Het algemeen bestuur van het Kon. Instituut voor de Tropen heeft met ingang wan 1 juni dr. C. Nagtegaal benoemd tot plaatsvervangend alge meen secretaris van het Koninklijk Instituut, met de bedoeling dat hij te zijner tijd de huidige functionaris, de heer Offerhaus, als algemeen secretaris zal opvolgen. Dr. Nagtegaal is van 6 juni 1951 tot september vo rig jaar directeur van het Kabinet van de Gouverneur van Suriname ge weest. Hij werd op 8 december 1905 in Alphen aan den Rijn geboren. Nadat hij zijn studie aan de Indologische Faculteit aan de Rijksuniversiteit in Leiden had voltooid, werd hij als be stuursambtenaar uitgezonden naar het voormalige Nederlandsch-Indié waar hij verschillende functies heeft vervuld bij het binnenlands bestuur. In december 1941 werd hij als re serve-officier onder de wapenen ge roepen. Dr Nagtegaal bracht enkele jaren in Japanse krijgsgevangschap door. Na de oorlog is hij nog enige jaren in Indonesië werkzaam ge weest. Tot zijn benoeming tot direc teur van het Kabinet van de Gouver neur van Suriname heeft dr. Nagte gaal nog korte tijd een functie be kleed op het toenmalige Ministerie voor Unie Zaken en Overzeese Rijks delen in Den Haag. (Van onze parlementaire redacteur) „Een onvoldragen Vrucht". Aldus kwalificeerde de liberale senator dr. P. G. van de Vliet de wet op de register-accountants, waarvan het ontwerp gisteren door de Eerste Kamer in behan deling is genomen. Ook de woordvoerders van de andere fracties waren, een enkele uitzondering daargelaten, met het ontwerp niet gelukkig. „Het voorziet niet in een behoefte", zei de socialist jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, en het is er slechts op uit de toestand waarin de accountantswereld thans verkeert te consolideren. „Geheel overbodig, nu het is ontworpen zoals het is ontworpen", stelde de KVP-senator C. G. Matser somber vast. En prof. mr. W. F. de Gaay Fortman (ARP) noemde het nut van het ontwerp „problematisch", alhoewel men het volgens hem niet kan verwer pen. omdat dit misverstand zou wekken. Het leek er anders veel op, dat de senaat een „onaanvaardbaar" over de nieuwe wet zal gaan uitspreken. Veel zal wel afhangen van het antwoord dat staatssecretaris drs. F. J. W. Gijzeis volgen de week dinsdag zal geven. Volgens de heer Schorer zou niet alleen de groep van hooggekwalifi ceerde accountants onder de wette lijke regeling moeten vallen (een minderheid), maar ook de veel gro tere tweede categorie, wil er voor het bedrijfsleven voldoende waarborg worden geschapen. In elk geval dient uit de wet elk gevaar voor discrimi nerende tendenzen te worden uitge bannen. Zo dacht de heer Matser (KVP) er ook over. Tweeërlei offi ciële aanduidine (voor de „eerste" en de „tweede" groep) vond hij onjuist. Uit deze wet vloeit volgens hem een monopoliepositie voort voor deze twee groepen. Zijn partijgenoot de heer J. A. Koops zei het jammer te vinden als het wetsontwerp in de senaat even hard zou worden „afgekraakt" als dat in de Tweede Kamer gebeurd is. Hij zag er dus wel wat in. Volgens hem was er. naast de ..tweede" groepering ook nog een „derde", beide moesten uit de impasse geholpen worden. Verwarrend Het was allemaal waf verwarrend. Zelfs voor de hoogleraar De Gaay Fortman, die aan de Staatssecretaris vroeg of h(j uit het wetsontwerp moest lezen, dat er inderdaad twee aparte groepen van beroepsbeoefe naren zün die een verschillend be roep uitoefenen. Een professorale strikvraag. Het antwoord van de heer Gijzeis hierop zou mede bepalend zijn voor de houding van de AR-fractie ten aanzien van het wetsvoorstel. Kennelijk voelde de heer De Gaay Fortman niet veel voor „de stelling rechtelijke) lichamen voor delen van rechtelijke) licahmen voor delen van een beroep in het leven kan roepen". HU gaf de regering in overweging afstand te bewaren van alle accoun tantsorganisaties. Tenslotte merkte dr. Van de Vliet (VVD) nog op. dat, men met deze wettelijke regeling zeker 40 jaar te laat komt, en dat, de conceptie er niet naar is dat aan het misbruik van de benaming „accountant" een eind wordt gemaakt. Er zit geen bescher ming van deze benaming in. „De Vele meters onder het peil van het Noord zeekanaal ivordt ge bouwd aan de Coentunnel. waarvoor enorme installaties zijn gebouwd. Het passeren van een zeeschip geeft een merk waardig effect aan de diep ge legen bouwput. overgangsregeling zal soepel toege past moeten worden", zei hij. Conclu derend moet men wel zeggen, dat ook in de Senaat het wetsontwerp veel weerstand heeft ontmoet. Ook de schoolreisjes onder gaan de invloed van de moderne tijd. Gisteren arriveerde op Schiphol een vliegtuig met kin deren van scholen uit de Parijse voorsteden, die een schoolreisje van één dag naar ons land maak ten. Zij hebben hier met bussen een aantal bezienswaardigheden bezocht. Generaal Antonow overleden Generaal Alexis Antonow, hoofd van de generale staf van het War- schau-pact, is maandag overleden. Dit is in een officieel communique in Moskou bekendgemaakt. Generaal Antonow was tevens de eerste plaats vervanger van de stafchef van het Russische leger en hU had zitting in de opperste Sowjet. Generaal Anto now, die In J945 als hoofd van de generale staf deelnam aan de con ferentie van Jalta, was 66 jaar ge- uit worden. Mevrouw Jagan van moord beschuldigd Een neger-inwoner van George town. de hoofdstad van Brits-Guya- na, heeft de als politiek zeer links bekend staande Janet Jagan. echtge note van de premier van dit land. die optreedt als secretaris-generaal van de „Vooruitstrevende Volkspar tij", van moord beschuldigd. De neger zegt dat mevrouw Jagan de Britse inspecteur van politie Ian Derek Macleod heeft vermoord, die bij de onlusten, welke 16 februari ln Georgetown hebben plaatsgevonden, om het leven ls gekomen Deze wan ordelijkheden hebben indertijd aan zes personen het leven gekost, terwijl er tientallen werden gewend. De beschuldiger verklaart er bij te zijn geweest, toen mevrouw Jagan de moord bedreef. Mevrouw Jagan, die Amerikaanse van geboorte is, was twee dagen voor het uitbreken der wanordelijkheden Cuba in Georgetown terugge keerd. Het enige weken geleden door de Kon. Ver. „Onze Lucht macht" genomen initiatief om tot een nationale actie voor de Nederlandse militairen in Ned. Nieuw-Guinea te komen, heeft geleid tot de oprichting van een Nationaal Thuisfront Nieuw- Guinea (N.T.N.G.). De drie koninklijke verenigingen „Ons Leger", „Onze Vloot" en ..Onze Luchtmacht" stelden ieder f. 1000.voor het thuisfront ter beschikking. Het comité, waarin vertegenwoor digers van de drie genoemde organi saties zitting hebben genomen, zal worden uitgebreid met vertegenwoor digers van o.a. het Veteranen Legioen Nederland, de Nederlandse Sportfederatie, het Nationaal Olym pisch Comité. Vertegenwoordigers van de be staande thuisfronten (prot. christe lijk, rooms-katholiek en humanis tisch) zullen eveneens aanwezig zijn op een vergadering welke te Den Haag zal worden gehouden. Namens het ministerie van Defensie zal de di recteur Sociale Zaken de vergadering bijwonen. Het moderamen van de generale synode van de Ned. Herv. Kerk heeft op een persconferentie mededelingen gedaan over de onderwerpen, die op de maandag 25 juni beginnende vergadering van dé generale synode aan de orde worden gesteld. Er zijn enkele belangrijke stukken en rapporten, die zullen worden be sproken, waarover al een en ander werd meegedeeld. Uiteraard konden nog geen beslissingen worden vermeld. Eerst zal de vergadering daarover moeten worden afgewacht. Maar nu reeds konden de voorzitters ds. P. G. van de Hooff en de secretaris voor algemene zaken, ds. F. H. Landsman wel wat zeggen over de stukken, die ter tafel komen. Rassenvraagstuk „Nadat maandag eerst het jaar verslag van de Raad voor de zending is behandeld, komt dan 's avonds een rapport over het rassenvraagstuk in bespreking. Dit rapport is opgesteld naar aanleiding van de problemen, waarvoor sommige zusterkerken zich zien gesteld, b.v. de kerken in Zuid- Afrika. Een probleem als dit moet door ons in Nederland voorzichtig worden benaderd, aangezien wij hier het niet als zodanig in de praktijk kennen. Aanvankelijk heeft de Raad voor de zending hierover een studie gemaakt, later is het onderwerp in breder verband ter hand genomen onder auspiciën van de Oecumeni sche Raad van Kerken, wat tenslotte tot een in 1958 door enkele scriben ten op eigen verantwoordelijkheid gepubliceerd rapport leidde. Nu werd gemeend, dat het goed zou zijn als de hervormde kerk zelf een stuk het licht zou doen zien. dat eenvoudiger zou zijn ter bespreking ln de kerke raden en gemeenten en dat dan te vens het standpunt van de kerk zou j weergeven. De bedoeling is ook, dat Idit stuk ten dienste zou zijn van de opinievorming in de gemeenten. De I indeling van het geschrift is niet die I van een strijdschrift. Het stelt het probleem en trekt recht, wat krom is in de wereldopinie. Zo zal het toch ook stelling moeten nemen ten aan zien van bepaalde uitingen en stre vingen op dit punt. Kernbewapening Dinsdagmorgen komt dan een uiterst belangrijk onderwerp aan de orde. namelijk dat van de kernbe wapening. In '52 werd al een bro chure uitgegeven van de zijde der Ned. Herv. Kerk over het vraagstuk van oorlog en vrede. Ook ln 1956 kwam er een verklaring van de ge nerale synode uit: „Hoe dienen wij de vrede"? Het huidige geschrift gaat niet nader in op het vraagstuk van oorlog en vrede in het algemeen, maar handelt nu speciaal over de houding van de kerk tot de kernbe wapening. Verder zal er in de synodeverga dering nog een rapport behandeld worden over het maatschappelijk werk. Modaliteiten Als laatste belangrijke punt op de agenda van de synode naast allerlei benoemingen en meer formele zaken van kerkordelilke aard zal dan nog besproken worden een rapport over het vraagstuk der modaliteiten. De kerkorde van de Ned. Herv. Kerk. die Inu sinds 1951 in werking is, geeft op het punt der modaliteiten al wel richtlijnen maar toch moeten we zeg gen, dat ten aanzien van deze kwes tie de kerk nog in een overgangstijd verkeert. Vandaar dat een commissie terzake ook enige beschouwingen hierover in een rapport heeft neer gelegd. Al deze zaken zullen dus in de volgende week te houden synode vergadering aan de orde komen. Uit de verslagen zal wel blijken, hoe de synode zich hierover heeft beraden", aldus de mededelingen van de voor zitter en de secretaris voor algemene zaken. Vier Westduitse straaljagers verongelukt Gisteren zijn vier F-104-F Star- fighters van de Westduitse lucht macht tijdens een oefening bij Frc- chen, in het gebied van Keulen, neer gestort. De vliegers, drie Duitsers en een Amerikaan, kwamen hierbij om het leven. De vier toestellen, twee persoons-straaljagers van het nieuw ste type, kwamen in een open bruin koolmijn terecht. Men vermoedt dat de toestellen In een duikvlucht uit de wolken kwa men en toen legen elkaar vlogen. De straaljagers waren aan het oefe nen voor luchtakrobatiek, die zij van daag. bij de officiële ingebruikneming van het eerste geheel uil Starfigh- ters bestaande Westduitse luchteska der zouden vertonen. De om het leven gekomen Ameri kaanse vlieger was als instructeur aan de Westduitse luchtmacht ver bonden. Vopo getroffen door vluchteling In tegenstelling tot de maandag avond door de Westberlijnse politie gedane mededeling, zou de Oostduit- se politieman, die bij de Berlijnse muur werd doodgeschoten, niet door een van zijn collega's getroffen zyn maar door een vluchteling, die hij wilde tegenhouden. Deze toedracht is gebleken uit ooggetuigenverklaringen. Bovendien heeft het Oostduitse mi nisterie van Binnenlandse Zaken dinsdagmiddag gezegd, dat de kogels in het lichaam van de „Vopo" (lid van de Volkspollzei) uit een West duits vuurwapen gelost moeten zijn geweest. Kerkelijk Leven NliD. HERV. KEIIK Beroepen te Putten (4de pred.pl.) J. Kooien te Reeuwijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Nleuwveen en Zeven hoven J. F. ter Hart, kand. te Woer den. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Helpman (Gron.) (2de pred.pl.) M. J. C. Blok te Utrecht- Noord-WeBt te Nlezijl-Kommerzijl S. Cnossen, kand. te Drachten. CTIR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Slledrecht F. Bakker te Driebergen Beroepen te Amsterdam- Zuid M. Drayer te Drachten. Taalstrijd in Antwerpse kerk De kerk van de Heilige Geest in Antwerpen is zondag het toneel ge weest van een onderdeel der Vlaamse taalstrijd. Verscheidene gelovigen hebben met gekuch en gehoest, of door demonstratief de kerk te verla ten, geprotesteerd tegen het feit dat de sermoenen in het Frans worden gehouden. Voor het kerkgebouw had den zich groepjes jonge betogers ge vormd die de kerkgangers na de dienst uitjouwden. De politie moest van de gummistok gebruik maken toen de betogers een protestoptocht wilden vormen. In april hebben zich in deze kerk ook betogingen voorgedaan. Toen ontstonden na afloop van de dienst op straat vechtpartijen tussen beto gers en politie, die een aantal beto gers voor de rechter heeft gebracht. OMA ONTVOERDE HAAR KLEINKIND Vier maanden gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Roermond geëist tegen een Belgische grootmoeder, die haar kleinkind uit Venrajj naar Brussel, haar woonplaats, had ont voerd. Bij de ontbinding van het huwelijk van haar dochter, waren twee van de kinderen uit dit huwelijk aan de in Venraaij wonende vader en de overige kinderen aan de moeder toe gewezen. Oma nam hier kennelijk geen genoegen mee en reisde naar Venraij, waar zfj er ln slaagde van de onderwijzeres van een van haar kleinkinderen toestemming te krij gen om het kind, een 13-jarig meisje mee te nemen. Dit geschiedde on der het voorwendsel, dat het meisje even mee moest naar haar zusje, dat ernstig ziek zou zijn geworden. Na 14 dagen werd zij teruggebracht door een broer van haar moeder, een Bel gische politieman. Oma was ter zitting niet versche nen, zij was wel bij de rechter-com- missaris geweest. Ze had toen tra nen met tuiten gehuild en verklaard niet te hebben geweten, dat zoiets in Nederland niet, mocht. De beklaagde is reeds enige tijd te Roermond in hechtenis geweest. De eis luidde met aftrek van de voorlopige hechtenis. Op 28 Juni zal de rechtbank vonnis wijzen. De Initiatiefnemers hebben zich van de medewerking verzekerd van de oud-directeur van de Niwin, ir. F F. van Rhijn, die als adviseur zal op. treden. Het NTNG zal ongeveer in dezelf. de vorm worden opgezet als de Niwin, de organisatie die in de tijd toen onz« militairen in het voormalige Neder. lands-Indle hun taak vervulden, voor bijna f 40 miljoen naar overzee ver- zond. Het NTNG stelt zich boven de po- litiek en de godsdienst en wil alleen coördinerend lichaam zijn om op korte termijn de Nederlandse mili tairen in Ned. Nieuw-Guina moreel en materieel te steunen. De factor tijd dwingt tot snel en gecoördineerd handelen. Van publiek en bedrijfsleven wordt op grond van totnutoe reeds binnen* gekomen reacties, grote medewerking verwacht. Als centrale voor het storten van bijdragen is voorlopig aangewezen giro nr. 8 7 4 0 0 t.n.v. de penning meester van de Kon. Ver. „Onze Luchtmacht te Den Haag. Het voorlopige secretariaat is even* eens in Den Haag gevestigd: Boreel* straat 6. Overeenkomst kleinnietaal De organisaties van werkgevers en werknemers in de klein metaalnljver. heid hebben, daartoe uitgenodigd door de voorzitter van het College van Rijksbemiddclaars, mr. R. J. Erdbrink, met deze een gesprek ge had over de mogelijkheden om te ge raken tot een C.A.O. tussen alle be trokken organisaties. Zoals bekend was door de werknemersorganisatie», met uitzondering van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond, een over eenkomst gesloten met een deel der betrokken werkgeverspartijen en aan het college van Rijksbemiddelaan ter goedkeuring voorgelegd. De voorzitter van het College heelt ln de loop van het overleg een aantal suggesties gedaan, die door partijen, betrokken bij het voorgelegde con- tract, na amendering in het voorstel zijn overgenomen. De nog niet aan het contract deel hebbende partijen, de Algemene Nederlandse Metaal- bedrijfsbond. de Algemene Vereni ging van de centrale verwarmings industrie en de Vereniging van isola tiebedrijven hebben zich thans bereid verklaard mede partij te zijn bij de betrokken overeenkomst. Het voort bestaan van de georganiseerde sa menwerking in de tot de kleine me taalnijverheid behorende bedrijfstak ken. die in gevaar scheen te zijn, is thans voor de duur van deze C.A.O. gewaarborgd, zo wordt van de zijd» van het College meegedeeld. Vijf cent meer De overeenstemming, die tussen alle partijen, betrokken bij de C.A.O. (eigenlijk negen C.A.O.'s) voor de kleine metaalnijverheid is bereikt, heeft tot gevolg, dat per 1 mei j.l. een dubbeltje loonsverhoging per uur li toegestaan. Per 1 januari 1963 zal tot integrale invoering van een werktijd verkorting tot 45 uur worden over gegaan. Op 1 april 1963 zal een loonsverho ging van 5 cent per uur worden ge geven. Met ingang van die datum zal branche-gewijs tot invoering van i" ploma-toeslagen en werkclassifiiatie over worden gegaan. Voorbereidende besprekingen daartoe kunnen nu al beginnen. De C.A.O. zal tot oktober 1963 gelden. Incident bij „muur" Oostduitse grensbewakers hebben gisteren vijf traangasbommen gewor pen naar een Westberlijnse televisie ploeg, die bezig was met het filmen van het graven van een loopgraaf langs de grens, alsdus heeft de West berlijnse politie bekendgemaakt. ZIj deelde verder mee, dat de Oost duitsers nog zes bunkers aan de muur hebben gebouwd. Bij Brunswijk in West-Duitsland zijn volgens een mededeling van de Westduitse politie maandagavond elf Oostduitsers over de grens naar I West-Duitsland gevlucht

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4