KASBA IN ORAN MET GRANATEN BESTOOKT Man roofde Vuurtorenflat in Noordwijk leeg We! of geen antwoord Soekarno aan Tliant KOELE TOON VAN GESPREK VAN DE GAULLE MET RUSK Aanslagen in Bone en Sidi-bel-Ahbes tLLEEN O.A.S.-ALGIERS HOUDT ZICH AAN AKKOORD Soebandrio beschuldigt mr.Luns Hang-leg-keukenkasten WEERBERICHT RUIMTE-BOM MISLUKT Zet van Ver. Staten tegen de politiek van Franse president (9ud teuws Ipgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 20 JUNI 1962 No. 30682 EIDSCH DAGBLAD hrecteur: L A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De OAS heeft gistermiddag de kasba in Oran met mortiergra- laten bestookt. Een van de granaten trof een post van de veilig- icidstroepen. Achttien militairen werden gewond; de toestand ran zeven van hen zou ernstig zijn. Over slachtoffers onder de noslim-bevolking is niets bekend. De beschieting is de eerste jewelddaad van betekenis in Algerije sinds de OAS in Algiers iikele dagen geleden een vredesovereenkomst sloot met de Mgerijnse nationalisten. Zoals bekend heeft de OAS in Oran, lie zegt een onafhankelijk lichaam te zijn, de Algierse overeen- omst gewraakt. De zwakke hoop dat de OAS Oran zich alsnog zou aan- luiten bij het vredesoffensief haar zusterorganisatie in~ ilgiers, is gisteren dus wel de- nitief de grond ingeboord. In en klandestiene radio-uitzen- ing drong de OAS in Oran isteravond opnieuw aan op de orming van een .territoriaal jlatform" (lees: een fascistisch leelstaatje) in west-Algerije. De )AS zou hierover vandaag ..een iter belangrijke verklaring" uit- «ven. In lijnrechte tegenstelling met de indens van deze uitzending zijn de d Algiers uit Oran ontvanger, be richten. volgens welke de tegenstand de OAS aldaar ineen zou ichrompelen. Leiders van het gehei me Leger in Oran zouden thans po- jen naar het buitenland te vluchten. Overigens heeft het er veel van j re?, dat het akkoord van Rocher Noir alleen maar in de stad Algiers tot vrede heeft geleid. In Sidi-bel- Abbes werd gisteren een jonge on gewapende militair die op een plein wandelde, door Europeanen dood geschoten. In Bóne hebben zich gis teravond drie ontploffingen voorge daan; van slachtoffers is geen mel ding gemaakt. Ben Khedda, de premier van de voorlopige Algerijnse regering in Tunis, heeft een communiqué uitge geven, waarin hij zegt dat thans, tien dagen voor het referendum, de kwes tie van de handhaving van de vei ligheid de toestand in Algerije over heerst. Het communiqué spreekt van „een bedreiging die aan de dag treedt in de streek van Oran en een mui terij van Franse troepen in het ge bied van Sidi-bel-Abbes". „In die zone treden muitende Franse troepen gewapenderhand op tegen de Alge rijnen. in flagrante schending van het akkoord van Evian". Rustig In de stad Algiers is het rustig, zo rustig zelfs dat de politie het uit gaansverbod heeft opgeheven even als de speciale maatregelen met be trekking tot het parkeren van auto's en dat de wegversperringen in en rond stad zijn verwijderd. Het alge meen verband van Algerijnse arbei ders (UGTA) heeft gisteren alle Al- De Indonesische afgevaardig de bij de V.N. (Soekardjo Wir- jopranoto. heeft gisteren een onderhoud gehad met de waar nemend secretaris-generaal der V.N., Oe Thant. Een woord voerder van de Indonesische Advertentie „DE HOUTHAL", HOGEWOERD 99 - TEL. 22536 ZACHTER De Bilt verwacht van heden- tot Morgenavond: Half- tot zwaarbewolkt met. tijde lijk, voornamelijk in het noorden van het land, wat motregen of lichte re- Sen. Overwegend matige zuidweste- jke wind. Zachter. (Opgemaakt te 11.15 uur) 21 juni Zon op: 4-19 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 23.38 uur; onder: 08.00 uur Hoogwater te Katwijk te 5 i6 en 17.44 uur; laagwater te 1.03 en 13.22 uur. Dit oommer bestaat alt 12 pagina's Gistermiddag heeft de Twee- de Kamer de behandeling van de Mammoetwet voortgezet. Minis ter Cals (rechts) werd achter de regeringstafel bijgestaan door mr. G. M. Broekman, direc teur-generaal van het onderwijs. Koningin en Prinsessen bij „Andorra" De Koningin en de 'rinsessen Bea trix en Irene hebben gisteravond de voorstelling „Andorra" van de Ne derlandse Comedie in het kader van het Holland Festival bijgewoond in het Theater Gooiland te Hilversum. De koninklijke bezoekers waren streng incognito. V.N.-delegatie verklaarde na het gesprek, dat men nog geen antwoord van president Soekar no op het jongste beroep van Oe Thant om de besprekingen met Nederland „zonder verder uitstel" te hervatten, had ont vangen. Het bezoek van Wir- jopranoto aan de secretaris generaal had volgens hem alleen tot doel, van Oe Thant een „verduidelijking" van het Ne derlandse standpunt te krijgen. De Indonesische minister van Bc - tenlandse Zaken. dr. Soebandrio, had gisteren evenwel meegedeeld, dat pre sident Soekarno via de Indonesische vertegenwoordiger bij de V.N., Soe kardjo Wirjopranoto, schriftelijk ge antwoord had op het beroep van Oe Thant. Verder ontkende ar. Soebandrio dat een aantal Indonesische para chutisten in Westelijk Nieuw-Guinea zich had overgegeven. Minister Soebandrio heeft voorts verklaard dat het waar is „dat enkele Indonesische vrijwilligers gevangen waren genomen" na de landing op de eilanden Gag en Waigeo, maar se dert begonnen was met het neerlaten van parachutisten in West-Irian hebben wij slechts geringe verliezen geleden. Deze waren vee! geringer dan de verliezen die de Nederlanders werden toegebracht, aldus Soeban drio. Hij beschuldigde minister Luns van het verspreiden van onjuiste berich ten. „Het is de schuld van minister Luns. Hij meent nog dat hij supe rieur is aan de Aziaten. Maar hij heeft het mis en hij houdt geen reke ning mei de feiten en de wereld opinie. aldus Soebandrio. Kolonel S. Soekowati. een plaats vervanger van dc staf-chef van het leger, generaal Nasoetion, heeft ge zegd: „Wij controleren stukken ge bied in West-Irian en het versprei den van onze guerrillestryders naar andere posities zal in versneld tempo worden voortgezet". Hij zei dat Indonesië niet moet worden beïnvloed door een mogelijk heid van onderhandelingen met de Heerlen. gerijnse werknemers opgeroepen van daag het werk te hervatten. De OAS-leider in Algiers Susini heeft gisteravond in een piratenuit- 1 zending een periode van 48 uur vast gesteld voor de uitvoering van de overeenkomst tussen de OAS en de FLN door de plaatsing van Europea nen bij de plaatselijke politiemacht die thans uit moslims bestaat. Als dit niet zou gebeuren, zou de OAS geen verantwoordelijkheid op zich nemen voor de massale uittocht van Fransen uit Algerije. Door een rechtbank in Tlemcen Algerije) zijn 24 Europeanen ver oordeeld tot gevangenisstraffen vari ërend van drie maanden tot vijftien jaar. Zij waren beschuldigd van bom aanslagen, het deel uitmaken van ge wapende benden, het verbergen van deserteurs en het bewaren van ge stolen wapens. Het Franse „nationale verzetsco- mité". waarvan oud-premier Bidault voorzitter is, heeft een communiqué aan het Eelgische blad „La Dernière Heure" gezonden waarin het comité verklaart dat de FLN kennelijk de OAS erkent. Het communiqué stelt echter dat. de gegeven waarborgen zeer vaag zijn en zich in feite be perken tot intentieverklaringen". Het verzetscomité is van mening dat de volksstemming in Algerije óver het zelfbeschikkingsrecht moet worden uitgesteld omdat het onder de hui dige omstandigheden slechts een „schfjnuitspraak" zou opleveren. In Luxemburg Jacques Guéritot, de leider van de bende OAS-ers die het plan had in Vesoul een aansiag op het leven van generaal De Gaulle te plegen, blijkt zich in Luxemburg verborgen te hou den. zo bericht onze Brusselse cor respondent. Hij moet in het bezit zijn van een vervalst paspoort, op naam van Marcel Lebel en men zou hem reeds verscheidene malen in een café in de hoofdstad van het groot hertogdom hebben gezien. De Luxemburgse politie stelt een onderzoek in, maar zolang Lebel- Guaritot zich rustig houdt zal zij weinig kunnen doen, want Luxem burg levert geen in het land verblij vende buitenlanders uit, wanneer hun uitlevering om politieke redenen wordt gevraagd. Maurice Roux, de directeur van het Luxemburgse bijkantoor van het Crédit Lyonnais, wordt nog steeds te Metz vastgehouden door de Franse politie. Hij moet het belangrijkste contactpunt van de OAS in Luxem burg zijn geweest en men veronder stelt dat ook Bidault bij hem heeft gelogeerd. In Luxemburg waren de rechtse sympathieën van de Frans man Roux algemeen bekend. Zijn arrestatie heeft dan ook niemand verwonderd. Nederlanders. Binnenkort zouden nog vier bataljons vrijwilligers naar de „frontlinie" vertrekken. „Wij kunnen definitief zeggen dat West-Irian tegen het einde van dit jaar tot het gpzag van Indonesië zal zijn terug gekeerd". Ned. korporaal gewond Vandaag heeft het gouvernement te Hollandia in 'n communiqué mee gedeeld, dat in alle actiegebieden nog steeds patrouillegang plaats vindt terwjjl de bevolking Intensief mede werkt aan de opsporing van de reste rende parachutisten. In Kaimana kreeg korporaal ma chinist A. G. Niekamp bij werkzaam heden een munitiekist van 15 kg van 2 meter hoogte op het hoofd. Hjj werd onmiddellijk naar Biak ver voerd en is aldaar in een hospitaal opgenomen. Betrokkene ls 21 jaar oud, ongehuwd en afkomstig uit In lucht vernietigd De V.S. hebben vandaag voor de tweede maal zonder succes getracht, op grote hpogte boven het eiland Johnston in de Stille Oceaan een kernwapen tot ont ploffing te brengen. De Thor-raket. waarmee de kernlading tot op 320 km hoog te zou worden gebracht voor de explosie, werd in lagere lucht lagen met opzet tot ontploffing gebracht, toen bleek dat het apparaat niet goed werkte. Het vernietigen van de raket bracht geen kernexplosie met zich mee en de stukken vielen binnen het tevoren voor schepen en vliegtuigen verboden gebied in de Oceaan. Vol- Anderhalf miljard voor vijfjarenplan van Euratom (Van onze Brusselse correspondent) De raad van ministers van Eura tom heeft gisteren het tweede vijfja renplan goedgekeurd en daarvoor ruim anderhalf miljard gulden gevo teerd, belangrijk meer dus dan voor het vorige, waarvoor circa 900 mil joen gulden was uitgetrokken. De executieve commissie had in ver band met dit tweede vijfjarenplan voorstellen gedaan, die op ccn totaal gens een woordvoerder, die dit mee deelde, bestond er geen gevaar voor het personeel dat bij de proef be trokken was. Ook was er geen risico dat de radio-activiteit van het zee water zou worden verhoogd. Twee weken geleden mislukte een dergelijke proef doordat de raket uit de koers raakte. Ook toen moest de raket in de lucht worden vernie tigd. Er wordt hard gewerkt aan da zuidelijke pier van IJmuiden. Deze pier wordt verlengd, waardoor het oude afgebogen uiteinde moet worden gesloopt. Een bergingsvaartuig in actie bij het verwijderen van de 2 a 3 ton wegende betonblokken. van ruim 1.7 miljard gulden uitkwa men. De verschillende landen wilden aanvankelijk niet meer dan ongeveer 1.4 miljard besteden. Minister De Pous, die voor ons land aan de besprekingen heeft deelgenomen, gaf als zijn oordeel te kennen dat men tot een evenwichtig programma was gekomen en hij achtte het voor Nederland „niet on gunstig". Voor het centrum te Petten is 68 miljoen gulden voorzien. Het totale aandeel van Nederland zal, volgensc de geldende verdeelsleu tel, 120 miljoen gulden bedragen. De raad van ministers heeft ook nog besloten dat het totale personeel, belast met de uitvoering van dit pro gramma, op 31 december 1969 de 3200 niet mag overschrijden Een communiqué bleef achterwege (Van onze Parijse correspondent) In een Franse hoofdstad, waar vooral het transport te lijden had van de staking der elektriciteitsbedrijven, is de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, gisteren zijn Europese tournee begonnen. Rusk begon zijn be zoek met een gesprek met zijn collega Couve de Murville, die hem vervolgens meenam naar het Elysée, waar Rusk gedu rende anderhalf uur sprak met president De Gaulle. Dit onge bruikelijk lange gesprek werd niet gevolgd door een communi qué, maar men mag uit die lange duur wel afleiden, dat beide partijen groot gewicht aan deze ontmoeting hebben gehecht. En wat de toon van het gesprek betreft: die zal wel aan de koele kant zijn geweest, omdat na afloop zelfs de traditionele ver zekering ontbrak van „de sfeer van hartelijkheid en wederzijds begrip", waarin het beraad zich veelal pleegt te voltrekken. In Parijs is de rondreis van Rusk met nauwelijks verholen onwelwil lendheid bejegend. In het gunstigste geval ziet men de Amerikaanse minister zich langs de Europese hoofdsteden spoeden om de politieke temperatuur op te nemen. De waar nemers met de meeste werkelijk heidszin beschouwen de zending van Rusk als een rechtstreekse zet tegen De Gaulle. In Washington gevoelt men weinig sympathie voor de poli tiek van De Gaulle, welke zoals iedereen nu wel erkennen moet gericht is op een Europa-onder- Franse-leiding, dat als een derde Tiros -satelliet De V.S. hebben gisteren met succes van Cape Canaveral een vijfde „Ti- ros"-satelliet voor weerkundige waar nemingen voornamelijk voor de verwachte serie tropische stormen in de zomer gelanceerd. De vier vo rige satellieten hebben in de afgelo pen twee jaar 120.000 foto's genomen voor uitzending naar weerkundige sU-.ions in meer dan dertig landen. Op de bouwerij van de Vuur torenflat verdwenen de laatste weken geregeld allerlei mate rialen en gereedschappen. Niets bleek er veilig. Zelfs miste men op een gegeven moment een groot aantal sleutels van de flatwoningen, uiteraard tot on gerief en onbehagen, zowel van de vaklieden, die nog aan de flat werkten, als van de bewo ners, die bezig waren hun apar- tementen in te richten, want prompt waren lampen, luidspre kers, vloermatten, borden, dou che-attributen en andere goede ren spoorloos. Niet minder wekten deze diefstallen de ergernis en ver ontwaardiging van de uitvoer der, de heer De Graaf uit Huizen, die zijn lijst van ver miste voorwerpen met de dag zag groeien. Naarstig speurde hij op het werk naar de geheim zinnige dief. Daarbij viel het hem op. dat vrijwel alle bewo ners wel eens wensen hadden bij het afwerken en inrichten van hun flats, op één man na, een wat zonderlinge figuur, die regelmatig met een paar grote koffers aan het gebouw ver scheen en nooit iets vroeg. Dit was voor de uitvoerder reden om samen met de recherche eens een kjjkje te nemen in de flatwoning, die de „stille" bezig was in te richten. Hetgeen men daar aantrof Was werkelijk verbazingwekkend Een grote hoeveelheid materialen en ge reedschappen ter waarde van hon derden guldens, een wasbak, luid sprekers. een gasmeter, tegels en nog vele andere goederen, waaronder ook een deel van de vermiste sleutels, vond men in de flat terug. Hier scheen een maniak aan het werk te zfjn geweest, die nog erger dan een kraai, alles wegsleepte wat van zijn gading was. Terwijl men bezig was de voorraad naar een veiliger plaats over te brengen, verscheen de man met de koffers aan de deur. Het bleek een 34-jarige hotel-employé uit Am sterdam te zijn, die staande de ont vangst door de recherche werd in gerekend. Overdonderd door de ontmoeting bekende hij vlot een reeks op de bouwerij gepleegde diefstallen. Ook bij neringdoenden bleek hij zijn slag te hebben geslagen. Zo ont vreemdde hij bij een handelaar in elektrische apparaten te Noordwijk een tiental geluidbandjes. Toen bij het onderzoek bleek, dat de man verblijf pleegde te houden op de kamer van zijn verloofde te Am sterdam. waar zich ook nog enkele te Noordwijk ontvreemde voorwerpen zouden bevinden, besloot de recherche een kijkje te nemen ,n de domicilie van de hotel-employé. Wat zü daar aantroffen grensde aan het ongelooffelijke. Tot aan het plafond stonden koffers, kisten en dozen in het vertrek opgetast, vol met een grote verscheidenheid van goederen, die de man op zijn blijk baar reeds jaren voortgezette stroop tochten bijeen had gebracht. Onmiddellijk werd de recherche te Amsterdam op de hoogte gebracht, die urenlang bezig is geweest om het mudvolle roofhol leeg te halen. Behalve naar de hoofdstad leidde het spoor ook naar Zandvoort. waar de verdachte eveneens een flat zou bezitten. Dit bleek te kloppen en samen met de recherche in deze bad plaats werd een bezoek aan deze wo ning gebracht. Hier troffen de re chercheurs hutkoffers aan, gevuld met flessen dranken, blikken fruit, kledingstukken, sportartikelen, en andere waardevolle voorwerpen. Het totaal van de buit beloopt dui zenden guldens. De politie in de verschillende plaat sen tracht nu de eigenaars van de aangetroffen goederen op te sporen, waaraan zij handen vol werk heeft. De dader is voor de officier van Justitie geleid en ingesloten in het Huis van Bewaring. macht tussen de Sowjet-Unie en Amerika zou kunnen fungeren. Aangezien De Gaulle zijn doel schijnt te willen bereiken door een driemanschap met de Westduitse en Italiaanse politieke leiders, lijkt het niet onwaarschijnlijk, dat Rusk van zijn kant zal pogen gedurende zijn rondreis de leidende staatslieden (in het bijzonder in Bonn en Rome) op andere, meer Atlantische gedachten te brengen. Dat De Gaulle in dit verband een nieuwe nul gekregen he,ft op zijn eventuele rekwest om deelgenoot te mogen worden van de Amerikaanse atoomgeheimen, is nau welijks aan twijfel onderhevig. De generaal zal zijn gast uit Wash ington vermoedelijk wel ontvangen hebben met die wat hautaine neer buigendheid, die hij speciaal voor Amerikaanse staatslieden zo gaarne reserveert. Want de Amerikanen heeft hij diplomatiek gesproken nu eenmaal nooit helemaal voor vol aangezien. De Gaulle herinnert er onder zulke omstandigheden dan ook met voorliefde aan, dat Amerika de dochter is van Europa, een conti nent dat op dit ogenblik de wind, althans economisch, zeker in de zei len heeft. Tijdens het gesprek zal naast de Berlijnse kwestie en de Franse plannen voor het „Europa der vaderlanden" waarschijnlijk ook nog wel het klassieke agendapunt van een reorganisatie van de Noord- atlantische alliantie op het tapijt zijn verschenen. Doch ook ten aan zien van dit vraagstuk bestaat er geen enkele aanwijzing, dat Wash ington Parijs ook maar een stap tegemoet zou willen treden. Aange nomen kan dus wel worden dat Dean Rusk gisteren vooral de bedoelingen van het Franse staatshoofd heeft gepeild in de hoop daarna in de andere Europese hoofdsteden een doelmatige strategie voor een tegen actie te kunnen ontwerpen. Vandaag heeft de Amerikaanse staatssecretaris een bezoek gebracht aan de Atlantische opperbevelheb ber. generaal Norstadt, en aan de secretaris-generaal van de NAVO. mr. Stikker, met wie hij samen ook de lunch gebruikte. Uit het Leidsch Dagblad van 21 Junij 1862: De Algemeene Kerkeraad der Nederduitsche Hervorm de Gemeente alhier heeft he den Vrijdag tot -predikant be roepen Ds. R. Koopmans van Boekeren, predikant te Har- lingen. Bij den Franschen Senaat is een adres ingekomen, waarbij de wederinvoering wordt verzocht der zooge naamde draaibakken, waarin kinderen te vondeling worden lelegd. Jaarlijks worden 25.000 kinderen te vondeling gelegd

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1