Eenrichtingsverkeer in Haarlemmerstraat Igor Strawinsky: 80 r\!]^r|V tv Erf gewassenpro j eet voor West-Afrika Gevaar voor „tweede Kongo" in N.-Gninea OOK VOOR WIELRIJDERS en BROMFIETSERS mm Dr. Endepols overleden Chefarine,4 Na reconstructie wegdek PROEF MET KORT PARKEREN EN RIJWIEL- EN BROMFIETSVERKEER BRUun Geniaal componistcreatief denkerwereldvermaard Bevestiging van vonnis geëist „Anti-hongeractie N.O. I .I.B. Geld 10x10 gaat naar Sierra Leone en Dahomey Ned. project AMSTERDAMSCHE BANK Desatreus Vier betrouwbare middelen in 1 labiel! Grote belangstelling der Papoea's voor wat er gebeurt VOORRANG: LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 19 JUNI 1962 Zodra de Haarlemmerstraat van een nieuw wegdek is voorzien zal voor al het rijverkeer dus ook voor wielrijders en bromfiet sers een eenrichtingsverkeer worden ingevoerd, met dien verstande, dat men deze straat slechts in mag rijden, komende van de Stille- dan wel Lange Mare. Een en ander betekent, dat dit vanuit de richting Blauwpoortsbrug en Havenplein straks wordt verboden. Terwijl deze maatregel bij het gereedkomen van de reconstructie van het wegdek definitief geldt voor alle voer tuigen, w.o. auto's, rij- en trekdieren en vee, zal met het rijwiel en bromfietsverkeer eerst nog een proef van zes maanden worden genomen. Indien deze proef blijkt te voldoen en de middenstand daarvan geen nadelige gevolgen ondervindt, zal deze tijdelijke maatregel een definitief karakter krijgen. Geen brede vrachtwagens op bepaalde uren in Haarlemmerstraat Gelijktijdig met deze gesloten ver klaring wordt een proef genomen met het kort parkeren voor het lossen en laden van goederen. Mocht de praktijk uitwijzen, dat ook bij dit kort parkeren de afwikkeling van het verkeer te veel wordt belem merd, dan zullen B. en W. overgaan tot het invoeren van een permanent wachtverbod in de Haarlemmer straat. Bovendien zullen B en W. nog overwegen om deze straat op bepaalde uren van de dag gesloten te verklaren voor vrachtauto's, met een breedte van meer dan 2.20 meter. Na een uitvoerig debat is de Leid- se raad gistermiddag met het in voeren van deze maatregelen ak koord gegaan. De heer Lambermont (KVP)die het weliswaar zeer op prijs stelde, dat B. en W., na het be kend worden van de plannen, con tact hadden opgenomen met een de putatie van de Haarlemmerstraat- winkeliers, bleef het een groot be zwaar achten, dat straks ook voor wielrijders en bromfietsers een één richtingsverkeer wordt ingevoerd. Z.i. maakt men op deze wüze van een bloeiende winkelstraat een doodsoord, hetgeen de verkoop niet zal stimuleren. Het is niet uitgeslo ten, dat de omzetten door deze maat regel zullen teruglopen. Laten wij, aldus spreker, eerst nog eens een proef nemen met een twee-richtings- verkeer voor wielrijders en bromfiet sers. Rustig winkelen Terwijl de heer Van Iterson (Prot. Chr.) zich in grote lijnen met de op vattingen van de heer Lambermont kon verenigen, hield de heer Roorda (PvdA) er een geheel afwekende mening op na. Het gaat niet alleen om de winkeliers van de Haarlem merstraat, doch ook om het rustig winkelen van hen, die er kopen. Uit rapporten is het spreker gebleken, dat éénrichtingsverkeer stimulerend werkt op de verkoop. Het nemen van een proef, zoals de heer Lambermont zich die voorstelt, heeft z.i. geen zin, omdat men dan aansluit bij de huidige toestand. Wielrijders en bromfietsers hebben immers nu reeds gelegenheid de Haarlemmerstraat in beide richtin gen te berijden? Laten wij het voor stel van B. en W.: éénrichtingsver keer ook voor het rijwiel- en brom fietsverkeer, aanvaarden, doch daar aan de voorwaarden verbinden, dat hieraan eerst een proeftijd van zes maanden voorafgaat. Voorts deed de heer Roorda de suggestie om op bepaalde uren van de dag de Haarlemmerstraat geslo ten te verklaren voor brede vracht auto's, b.v. van acht uur 's ochtends tot half zeven 's avonds. Moeilijke materie De heer Portheine (WD) achtte het onmogelijk, dat B. en W. met een voorstel komen, dat alle partijen bevredigt. Het is een moeilijke mate rie, waarover steeds verschil van me ning zal blijven bestaan. Spreker had echter de indruk, dat het College het goede met de middenstand voor heeft, hetgeen om. blijkt uit de con cessies, welke B. en W., na een be spreking met belanghebbenden, heb ben gedaan. Het kort parkeren zal straks op verzoek van de winke liers worden toegestaan, doch daaruit vloeien maatregelen uit ver keerstechnisch oogpunt (éénrich tingsverkeer rijwielen en bromfiet sers) voort. Het is nu eenmaal niet mogelijk beide verlangens van de winkeliers te honoreren. Volgens de heer Van Weizen (CPN) begeeft men zich met de voorgestelde proef van zes maanden op een hellend vlak. Het is moeilijk om straks weer een correctie aan te brenger Laten wU toch geen verdere concessies doen. De ervaring in andere steden heeft ge leerd, dat het treffen van gelijklui dende maatregelen geen schade aan de verkoop heeft berokkend. Geen nadelige invloed op verkoop Wethouder Hagens, die bij de ver dediging van het voorstel uitvoerig aandacht schonk aan de besprekin- Ad verten tie Braun handmixer met schoonmaakborstel. Geschikt voor continu gebruik en het zwaarste deeg, o.a. zandtaart- e brooddeeg. Vermoeit niet door gewicht en vormgeving. Verdere voordelen in folder 414/2 bij Braun N.V., A'dam-C., tel. 6 39 57. gen, welke gevoerd zijn tussen het College en de belanghebbende win keliers en die geleid hebben tot een bevredigende oplossing op vele punten, w.o. het kort parkeren, had niet de indruk, dat de beperking van het rijwiel- en bromfietsverkeer een nadelige invloed op de verkoop zou uitoefenen. Het blijft Immers moge lijk, dat dit verkeer, via de Stille- en Lange Mare en de talrijke steegjes de Haarlemmerstraat bereikt. Inmiddels is ook overleg gepleegd met de N.V. Maarse en Kroon en Citosa N.V. over de noodzakelijke routewijziging voor de bussen, die thans door de Haarlemmerstraat rij den. Na een gehouden proefrit heb ben beide maatschappijen zich be reid verklaard de inkomende bussen de route Havenplein, Oude Vest, Jan- vossenbrug. Oude Singel te laten vol gen, met een uitstaphalte op de Oude Singel tussen de Janvossenbrug en de Marebrug. Nog geen stadsdienst Op een vraag van de heer Lamber mont deelde wethouder Hagens mede dat er nog steeds besprekingen wor den gevoerd over het inleggen van een stadsdienst via de Hooigracht naar de Haarlemmerstraat. Er zijn echter vooreerst nog vele moeilijk heden te overwinnen. Als een daar van noemde spreker de route (door braak) LevendaalSt. Jorissteeg Hooigracht. Met het kort parkeren zal thans een proef worden genomen, terwijl het weren van brede vrachtwagens nog eens door het College onder ogen zal worden gezien. Voorstel en amendement De heer Roorda, die met deze laat ste toezegging niet tevreden was, diende in tweede instantie een voor stel in, waarin B. en W. worden uit genodigd om een voorstel voor te be reiden, dat beoogt de Haarlemmer straat op bepaalde uren van de dag gesloten te verklaren voor vracht wagens, met een breedte van meer dan 2.20 meter. Voorts diende spreker een amende ment in op het voorstel van B. en W. sproken om, na reconstructie van het wegdek, t.a.v. het éénrichtingsver keer met rijwielen en bromfietsen eerst een proef van zes maanden te nemen. Geen bezwaar - raad akkoord Na Intern beraad waarvoor de zitting enkele ogenblikken werd ge schorst deelde de loco-burgemees ter, wethouder Van Schalk mede, dat het College bereid as om het voor stel van de heer Roorda t.a.v brede vrachtwagens in overweging te nemen en de raad t.z.t. zyn mening eventueel vervat in een voorstel kenbaar te maken. Ook met het nemen van een proef van zes maan den konden B. en W. akkoord gaan. Na deze toezegging werd het voor stel van B. en W. z.h.s. aangenomen. De overige deze middag behandel de en door ons reeds gepubliceerde voorstellen ze werden alle aange nomen gaven weinig stof tot dis cussie. Bij het voorstel een aantal woningen onbewoonbaar te verkla ren, deed de heer Zitman (VVD) de suggestie om in de eerste plaats wo ningen onbewoonbaar te verklaren, welke liggen in een saneringsplan of in een tracé waarlangs een nieuwe weg is geprojecteerd. Zi. werkt dit de vlotheid van te saneren gebieden en wegenaanleg in dr hand. Een suggestie, waarmede wethouder Jon- geleen zich volkomen kon verenigen. „Wij hebben dit echter niet altijd in de hand". Eenrichtingsverkeer Galgewater Bij de behandeling van het voor stel om éénrichtingsverkeer voor het Galgewater en de Weddesteeg in de richting Noordeinde in te voeren, merkte de heer Kortmann (KVP) op, dat het gewenst is om het parkeren aan het Galgewater slechts aan één zijde toe te laten en daarbij rekening te houden met het lossen en laden in de omgeving van het gebouw van de Rotogravure Maatschappij. ZJ. moeten ook beperkende bepalingen worden voorgeschreven t.a.v. het lossen en laden in de Weddesteeg. Met de suggestie: het aan één zij de parkeren aan het Galgewater, kon wethouder Hagens akkoord gaan, terwijl nog een oplossing zal worden gezocht voor het laden en lossen in de Weddesteeg. Eervol ontslag werd deze middag verleend aan pastoor G. W. Lemmers, uit zjjn betrekking van leraar rooms- katholiek godsdienstonderwijs in tij delijke dienst aan de gemeentelijke bedrijfstechnlsche school; idem aan mej. M. Kremer uit haar betrekking van onderwijzeres aan de Du Rieu- school en aan de heer J. Schalks uit zijn betrekking van onderwijzer aan de Plesmanschool. In verband met de opheffing van de Duivenbodeschool (school voor g.l.o. aan de Duivenbodestraatper 1 augustus 1962, en de daarmede sa menvallende openstelling van de nieuwe school voor g.l.o. aan de Jo- han Wagenaarlaan, werd het onder wijzend personeel, dat in vaste dienst aan de Duivenbodeschool is verbon den, overgeplaatst naar de school aan de Johan Wagenaarlaan. Het be treft hier het hoofd de heer D. Cos- sèe, de onderwijzer E. de Kosten en de onderwijzeres J. Metzelaar. Het voorstel om de heer E. J. Hop pe aan te wijzen als conrector van het Rembrandt-lyceum werd tot een waarin de wenselijkheid werd uitge- volgende vergadering aangehouden. Een der meest magistrale thans levende componisten is de op 18 juni 1882 geboren geniale componist Igor Strawinskyzoon van de indertijd beroemde opera zanger Feodor Strawinsky. Gisteren herdacht hij dus zijn 80ste verjaardag Een markante figuurwiens hevige invloed op de muzikale evolutie van deze eeuw van ongekende om vang is geweest en in menig opzicht nóg is. leder nieuw werk van deze tot in hoge ouderdom door een schier onvoorstelbare scheppingskracht ge dragen en bezielde componist werd een schokkende verrassingal is hem in de loop van zijn langjarig leven de scherpste kritiek niet bespaard gebleven. Zo vergaat het immers alle figurendie wat te bete kenen en te zeggen hebben. Niemand zal de schepper opzienbarende ontkennen dat van indertijd werken als „L'oiseau du Feu", ,,Petroesjka" en ,,Le sacre du Printemps", welke tussen 1909 en 1903 tot stand kwamen Strawinsky on middellijk een ongekende ver maardheid verschaften. Zijn ontwikkeling voerde sinds dien langs de meest uiteen lopende wegen o.a. die van het neo-klassicisme en ook nu vraagt elke nieuwe composi tie de volle aandacht, zowel van kenner als van leek. Folianten zijn over hem en de muzikale evolutie, welke hij bewerkstel ligde. volgeschreven. Strawinsky blijft voortgaan een do minerende rol in de muzikale historie te spelen. Men zou geneigd zijn te denken, dat er thans geen radicale wijzigin gen meer in zijn ontwikkeling zullen zijn aan te wijzen. Doch hiermee moeten wij voorzich tig zijn; van een componist als Stra winsky is alles te verwachten. Veelvuldig heeft men gemeend, dat een einde was gekomen aan zijn in ventief vermogen. BOERDERIJBRAND TE BARNEVELD Gisteravond werd de boerderij van de heer E. J. Bos aan dc Plantage laan te Barneveld vrijwel geheel door brand verwoest. Allen de voor gevel bleef staan. Toen de brand uitbrak, lag een deel van de familie reeds te bed. Al len konden zich echter toch nog in veiligheid stellen. Het vuur vond gre tig voedsel in de balen hooi, die en kele dagen geleden op de zolder van de boerderij waren gebracht. Het kurkdroge rieten dak werkte hier ook aan mee. Een groot gedeelte van het huisraad kon in veiligheid worden gebracht, doordat de brand in het achterhuis was ontstaan De Barne- veldse brandweer bestreed het vuur. Daar de boerderij in de onmiddel lijke nabijheid van het dorp stond, waren er tal van belangstellenden. Vermoedelijk is kortsluiting de oor zaak geweest. „Triton" gaat boren bij Noordwijk aan Zee Het boorplatform „Triton" van de N.V. Ned. Aardoliemaatschappij een gezamenlijke onderneming van de Kon. Shellgroep en de Standaard Oil Company (New Yersey) is ver sleept naar een nieuwe lokatie. Noordwijk aan Zee, circa 16 km uit de Nederlandse kust. De boring Scheveningen-Zee werd ondanks de ongunstige weersom standigheden een technisch succes, waarbij nuttige geologische informa ties werden verkregen. De boring geeft echter geen aanleiding tot het plaatsen van een produktieplatform. De put bereikte een einddiepte van 2386,5 meter. Moord Sprang-Capelle De advocaat-generaal bij het Ge- rechtshof te 's-Hertogenbosch, dr. De Vries, heeft gisteren tijdens de be handeling in hoger beroep van de moordzaak Sprang-Capelle bevesti ging geëist van het door de recht bank opgelegde vonnis. De rechtbank veroordeelde een 27-jarige kantoor bediende uit Sprang-Capelle wegens moord op de bejaarde landbouwers Hendrik en Anton van Zeist tot 20 jaar gevangenisstraf en ter beschik kingstelling van de regering. Het Hof zal 2 juli arrest wijzen. Prinses Beatrix woont zitting Seminarium Erasmianum bij Prinses Beatrix heeft gisteren de openingszitting bijgewoond van het „Seminarium Erasmianum", dat van 18 tot en met 29 juni gehouden wordt te Noordwijk aan Zee. Het „Seminarium Erasmianum" is ingesteld door de stichting van het „Praemium Erasmianum", dat hier toe de. beschikking heeft gekregen over een gedeelte van de Erasmus- prijzen, die werden toegekend aan prof. Karl Jaspers en aan Robert Schuman. De Prinses heeft het voornemen nog enkele zittingen en besprekin gen van discussiegroepen bij te wonen. Advertentie 59 (Van onze Haagse correspondent) Het geld dat het Nederlandse volk in de afgelopen jaren heeft bijeengebracht in het kader van de door de voedsel- en landbouw organisatie van de V.N. (F.A.C.) gelanceerde wereldcampagne tegen honger en ondervoeding, in ons land bekend als de NOVIB „anti honger actie", zal worden besteed aan twee erfgewassen- of moestuinprojecten in de pas onafhankelijk geworden staten Sierra Leone en Dahomey. Twee hoogleraren, de landbouwdeskundige ir. G. J. A. Terra en de voedselexpert dr. H. A. P. C. Oomen hebben gedurende twee maanden verkenningen in West-Afrika uitgevoerd en geadviseerd nog dit jaar in de beide genoemde landen met projecten, die per stuk één tot anderhalf miljoen gulden zullen vergen, te beginnen. Daaraan zullen dus de twee miljoen van de NOVIB-actie en de anderhalf miljoen die de jeugdactie „Tien maal tien" heeft opgebracht, worden besteed. hete en natte gebieden het hoofd- voedsel. Het cassavemeel wordt op verschillende manieren toebereid, maar het resultaat blijft hetzelfde: wel buikvulling, maar nauwelijks voeding. De zo noodzakelijke voe dingsstoffen als eiwitten en vitami nen bevat het niet. Een van de ge volgen is een ernstige belemmering van de gezonde groei van het li chaam, een ander dat 14 %van de zuigelingen binnen tien dagen na de geboorte sterft. Prof. Terra is uitvoerend directeur van de stichting „Nederf", die het Nederlandse erfgewassenproject zal gaan voeren. Hij zal hebben te zor gen dat het voedsel er komt. Prof. Oomen legt zich in het bijzonder toe op het tweede deel van het project: de zorg dat de Afrikaanse huisvrouw zal leren hoe het nieuwe voedsel ten volle te benutten. De werkgroepen, die zich naar de proefgebieden zul len begeven, zullen dan ook leder bestaan uit drie tuinbouwkundigen en drie landbouwhuislioudkundigen. Gedurende twee maanden per jaar komt daar een medicus bij om de medlsch-hygiënische aspecten van h*t ontwikkelingswerk te bestuderen. I Al het uit te zenden personeel zal een langdurige tropenervaring moe ten hebben. Zij zullen naast hun praktische werk Afrikanen opleiden, die na maximaal vijf jaar het pro ject zullen moeten overnemen. Naar mate er geld beschikbaar is kan dan Het erfgewassen- of moestuinpro ject heeft tot doel het monotone en gezondheid ondermijnende voedings patroon van de bevolking van de ge noemde Westafrikaanse staten te verbeteren, door de bewoners te le ren op het eigen erf, vlak bij hun woning dus, planten te kweken die waardevolle voedingstoffen opleveren. Daartoe zal voor elk project eerst een grote centrale tuin van ongeveer 20 hectare worden aangelegd. Hierin zullen inheemse produkten, die van goede kwaliteit zjjn maar in het ge heel niet of niet ten volle worden benut, worden verzameld en geculti veerd en uitheemse produkten wor den geintroduceerd. Uit aeze centrale tuinen zullen de gewassen worden verspreid over de 50 tot 100 proef tuinen, die men in de eerste jaren in de dorpen bij de huizen van de inwoners hoopt aan te leggen. Een dergelijk project kan onmiddellijk beginnen zonder dat kostbare inves teringen of lange aanlooptijden nodig zjjn. Men verwacht dat de resulta ten van de proeftuinen zich als een olievlek over de dorpsgemeenschap pen zullen verspreiden, zodat de be volking zelf meehelpt haar eetge woonten op een hoger niveau te brengen. Dat is ook één van de charmes Persoonlijke Leningen PIJLERS VOOR DE OVERBRUGGING VAN UW BIJZONDERE UITGAVEN! PERSOONLIJKE LENINGEN - worden verstrekt door financlerlngs maatschappij MAHUK0? Voor prlvé-doeleinden kunnen dooreen PERSOONLIJKE LENING op voordelige voorwaarden gelden worden aangetrokken. Een PER* SOONLIJKE LENING Is de mo derne vorm van een verantwoorde credietverlenlng, waarbij direct contant geld beschikbaar komt. Vestigingen In alle kantoren van de Meer dan 245 kantoren In Nederland Vraag een P.L.-folder aan bij: Mahuko N.V., Postbus 342. Amsterdam van dit typisch Nederlandse en ge- hct project elders worden herhaald, heel door Nederlanders ontworpen, te leiden en uit te voeren project: dat de bevolking ermee op weg ge holpen wordt naar een blijvend be tere toekomst, waardoor hulp van buitenaf op den duur gemist kan worden. De eerste projecten zjjn ge dacht voor een duur van vjjf jaar. De ondervinding zal moeten uitwij zen of het vlugger kan en of de re sultaten wellicht al binnen die perio de kunnen worden verspreid over andere gebieden. De beide hoogleraren hebben gis teren tijdens een ln Den Haag ge houden persconferentie een beeld ge geven van de vaak desastreuze toe stand waarin de Westafrikaanse dorpsbevolking voor wat betreft de voeding verkeert. Een minderwaardig knolgewas als cassave vormt in deze zich vergist te heoben. Een baanbre ker als hij verbaast de mensheid tel kenmale weer. Gelijk Strawinsky dat steeds gedaan heeft, met zün ongekend rijk oeuvre, dat niet minder dan 97 werken omvat van de muzikale kunst omvat: van ballet, pantomime, opera, symfonische muziek, kamer muziek, concert, lied tot kerkelijke muziek toe. Zou zijn fantasie nu zjjn uitgeput? Wij geloven dat niet. Zo het hem beschoren mag zjjn. nog een aantal jaren op deze wereld ie vertoeven, zal deze uitzonderijk creatieve denker naar ons gevoelen zjjn woord blijven meespreken, als véél oudere in het gedifferentieerde Koor der jongere en jongste gene ratie. Wij herinneren ons jaren geleden ten huize van mr E. E. Menten, toen tertijd gezantschapssecretaris te We nen thans wonende te Warmond, Strawinsky tüdens een interview oa. de vraag gesteld te hebben: „Wan neer componeert U het liefst, overdag: of 's nachts?" Zijn antwoord is ons ontschoten. Doch wy kunnen ons indenken, dat het zó geluid heeft: „Zowel over- dae als 's nachts". Een genie als hij, wiens taal nu over gans de wereld weerklinkt en aan wie steeds nieuwe ideeën wor den toegeworpen, zal en kan Immers niet zwijgen? Geen dag en geen nacht! In Maastricht In zijn geboorteplaats Maas tricht is gisteren in de ouderdom van 85 jaar de Nederlandse taal- en letterkundige dr. H. J. E. L. S. Endepols overleden. Dr. Endepols promoveerde na zijn letterkundige studies te Utrecht in 1903 aan de Leidse Universiteit op het proefschrift „Het decoratief en de opvoering van het Middelneder landse drama". Hij was in de eerste jaren van deze eeuw leraar aan de gemeentelijke h.b.s. en het stedelijk gymnasium, van het gymnasium was hij sedert 1920 tot in de jaren dertig rector. Hij was tevens docent aan de leergangen te Roermond. Dr. Ende pols was lid van de dialecten-com missie van de Koninklijke Academie voor Wetenschappen te Amsterdam en heeft zitting gehad in diverse spellingscommissies. Hij was lid van het Algemeen Nederlands Verbond, van het Nationaal Vondel Comité en publiceerde Nederlandse litteraire en historische studies in vele tijdschrif ten in binnen- en buitenland. Hij be werkte een aantal drukken van het bekende handwoordenboek van de Nederlandse taal van „Koenen". Hij publiceerde voorts een studie over de Maastrichtse taal. Hij ver vulde ook tal van spreekbeurten op filologencaongressen in binnen- en buitenland. Hij was lid van de Maat schappij der Nederlandse Letterkunde te Leiden, van het Utrechts Provin ciaal Genootschap en van de Zuid- Nederlandse Maatschappij voor Taai en Letterkunde en Geschiedenis. In 1943 eerde zijn geboortestad dr. En depols met een zilveren medaille van de gemeente, waardoor hij werd op genomen in de rij van Maastrichtse ereburgers. EERSTE KERSEN DRIE GULDEN PER KILO Gisteren werden door de weduwe D. Boudewijn te Kerk Avezaath de eerste kersen op de veiling Septer te Tie laangevoerd. De koper was J. W. Scheerder uit Amersfoort, die er drie gulden per kilo voor betaalde. 40-jarig jubileum drs. A. Rom Colrhoff In hotel Wittebrug in Den Haag heeft drs. A. Rom Colthoff, algemeen secretaris van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers, gistermiddag onder zeer grote belangstelling gere cipieerd naar aanleiding van bet feit dat het 13 juni jj. 40 jaar geleden was dat hjj by het toenmalige Ver bond van Fabrikanten-Vereenigingen in dienst trad. Het Verbond van Fa brikanten- Vereenigingen ging in 1926 een fusie aan met de Vereeni- ging van Werkgevers. Tijdens de receptie gaven o.m. van hun belangstelling blijk de deken van het corps diplomatique, F. X. baron van der Straten-Waillet, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonk man; de minister van Defensie ,ir. S. H. Visser, oud-algemeen secretaris van het Verbond. Voorts vele leden van directeis van bij het Verbond aangesloten maatschap pijen en bedrijven, de heer H. J. de Koster, voorzitter van het Verbond' van Nederlandse Werkgevers; mr. F. H. A. de Graaf, oud-voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers- Verbond, mr. A. J. R. Mauritz, alge meen secretaris van dat Verbond; bestuursleden van Kamers van Koop handel en organisaties werkzaam op het gebied van nijverheid en handel, en in het gebied van Benelux. Advertentie Krachtige bestrijding van pijn an griep zonder de maag van streek te mekenl De vier geneesmiddelen van Che* farine „4" hebben hun betrouw baarheid duidelijk bewezen, en millioenen mensen in de gehele wereld baat gebracht, vaak ook wanneer andere middelen faalden. Bovendien zorgt één der bestand delen dat een gevoelige maag niet van streek raakt Glutfl fcuiij» 20 tabletten f 0.80 Handige Uriprerptkklng 40 tabltttin f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.60 Bestaat in Nieuw-Guinea gevaar voor een „tweede Kongo" indien het gezag door Nederland wordt overgedragen? Verant woordelijke deskundigen in Hollandia achten dit gevaar zeer klein hetgeen niet wegneemt dat er door de Nederlanders in Nieuw- Guinea veel over gesproken wordt. Oorzaak is de herhaaldelijke verklaring van Papoealeiders die zich verzetten tegen de aanvaarding van het plan-Bunker en de blijkbaar bij een aantal van hen levende gedachte om de onaf hankelijkheid uit te roepen indien Nederland zich uit Nieuw- Guinea zou terugtrekken. In kringen van de deskundigen wordt er in de eerste plaats op gewe zen. dat deze Papoealeiders, van wie Kaisiepo zich vorige week vrijdag bü aankomst in Hollandia na een rond reis door Afrika nog tot woordvoer der maakte met de verklaring „wü willen niet worden overgedragen door wie ook en op welke basis ook'", thans een extreme positie innemen. Verdeeldheid Er Is grote verdeeldheid onder de Papoea's, die zich uit in een betrek kelijk groot aantal soms zeer kleine politieke groeperingen en tegenstel lingen tussen de verschillende bevol kingsgroepen waarvan spanningen tussen Blakkers en Seroeiers een spre kend voorbeeld zijn. Deze politieke verdeeldheid heeft ook geleid tot u»t ontbreken van nationale politieke be weging. Daarnaast ontbreekt in Nieuw-Guinea het motief van strijd tegen een koloniale macht die in ko loniale gebieden resulteerde in het in één baan leiden van het nationa lisme. Overigens blykt uit reacties die ln Hollandia uit de meest afgelegen kampongs worden ontvangen, dat de belangstelling van de Papoea's voor hetgeen thans gebeurt, niet moet worden onderschat. De kwestie wordt druk besproken en een oordeel wordt gevormd, dikwyls onberedeneerd en zonder dat men kennis heeft van de diepere oorzaken die aan het vraag stuk ten grondslag liggen. Het kritieke moment Voor een massale beweging zijn echter brvondien de aantallen te Geef vrije doorgang aan voetgan gers op zebrapaden. Sla niet met grote snelheid een hoek om Direct om die hoek kan een zebrapad liggen. klein en zelfs in Hollandia zouden, afgezien van de politieke verdeeld heid, niet meer dan enkele duizenden Papoea's in het theoretische geval van daadwerkelijk verzet tegen over dracht door Nederland door Papoea leiders kunnen worden gemobiliseerd. Zolang het Nederlandse bestuur blijft functioneren wordt er voor een ge zagscrisis geen gevaar gezien en het thans in Nieuw-Guinea aanwezige militaire apparaat wordt groot ge noeg geacht om de Europeanen te be veiligen. Men betoogt daarbij echter dat indien de Papoea's zich van het Nederlandse gezag zouden afwenden, dit het einde van het Nederlandse bestuur zou betekenen. Het kritieke moment is echter indien op interna tionaal niveau het besluit valt tot beëindiging van het Nederlandse be stuur en terugtrekken van de Neder landse strijdkrachten. Inmiddels heeft de evacuatie van Nederlandse vrouwen en kinderen uit de door Indonesische parachutis ten geïnfiltreerde gebieden geen ne gatieve invloed gehad op de houding van de Papoea's jegens Nederland, zo menen de deskundigen verder. Zy zelf sturen ook gezinnen uit kam pongs weg in spannende tijden en zien het wegtrekken van Nederlandse vrouwen en kinderen in dat licht. He» effect zou waarschünlük groot zijn geweest indien ook de mannen zou den zijn vertrokken, maar zü zien integendeel dat Nederlandse militai ren aankomen, hetgeen hen in de op vatting sterkt dat het geen voorbe reiding is voor terugtrekking van het Nederlandse bestuur.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9