Minister Korthals opent „Leiden bekeken" Puy klim dk'd Durf en vooruitziendheid Speelwuwtewi beHicitting Vreemde capriolen op de weg voor Leidse kantonrechter Openbare Leeszaal „Reuvens" heeft bouwplannen Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 19 juni 1962 Tweede blad no. 30681 Gelukkig plan, dat karakteristieke aspecten onverlet laat In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, onze stadgenoot drs. H. A. Korthals, hedenochtend in de Burgerzaal van het Stadhuis de in het Waaggebouw ingerichte tentoonstelling „Leiden bekeken'' geopend. Na een kort begroetingswoord van ie loco-burgemeesterwethouder J. C. an Schaik, onderstreepte de voorzitter van de tentoonstellings commissie, wethouder A. J. Jonge- leen, het belang en de betekenis van deze expositie, welke is gewijd aan een zaak, die iedere burger van Leiden ten nauwste raakt. Zij be handelt immers een onderwerp, dat voor de ontwikkeling en de groei en bloei van onze stad gedurende vele decennia bepalend zal zijn. Het is goed, aldus spreker, dat aan aanvaarding door de gemeente raad van het structuurplan voor de stad want zo kunnen wij het Wegenplan en basisplan sanering en stadsvernieuwing zeker noemen ja ren van gedegen studie en onderzoek rijn vooraf gegaan. Het is zelfs zo. dat voordat deze studie kon worden aangevat, eerst een gecoördineerde witwikkeling van de gehele Leidse agglomeratie onder ogen moest wor- en gezien. Voor een harmonische uit bouw van die agglomeratie, waarin de vier planologische facetten: wo nen, werken, recreatie en verkeer, op elkaar zijn afgestemd, is immers een bepaalde mate van overeenstemming binnen die agglomeratie onmisbaar. Nadat na vele besprekingen in 1957 en 1958 het structuurplan voor de agglomeratie met de vijf buurge meenten kon worden vastgesteld, stond daarmede vast. dat de agglo meratie die plaats in het centrum van de randstad zou kunnen inne men, waarop zij krachtens haar mo gelijkheden recht heeft. De factor verkeer vormde toen reeds een belangrijk onderdeel van Advertentie Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johannes Leonardus, zn van J. Krommenhoek en H. I. Vodegel; Leen- dert Arie, zn van J. H. van Stijn en A. A. Oudshoorn; Marinus Abraham, zn van F. Blonk en M. M. Vermeer; Adriana Martha, dr van G. P. Kennis <n c. v. d. Kamp; Maria Theresla, dr van P. c. van Teijlingen en A. T. Kamper; Fiorella Lulsa Hendrica. dr van M. Nascivera en M. v. 'd. Niet; Hartinus Cornells, zn van M H. Kul- venhoven en C. v. Tol; Jan Johannes, zn van J. W. F. Triep en M. Huisman; Thomas Henderlcus Antonlus Maria, ra van C van den Berg en C. G. M. Noom; Pietronella. ch- van C. de Haas ?n G. Wasslnk; Dirk, zn van P A. J. "ie Vries en L. A de Mooij; Robertus leonardus Hendrlcus, zn van H. v. d. Veer en M. C. P. Roodakker; Carolus Everhardus. zn van C. W. van Vene tien en T. de la Bile; Adrlanus Petrus, z. v. T. J van Scheppingen en T. C. Colljn; Alovsius Cornells, zn van P. G. van Paridon en C. M. Alkemade; Jacouellne Maria Theodora, dr van H. T Hoogeveen en F M. J. van Beelen; Petrus Johannes, zn van P. T. van Zwam en J. G. Wildenberg; Jeanette Clasiena Sofia Maria, dr van J. A. Kooter en C. M. T. Belt; Hendrlcus Wilnandus Maria, zn van H. A. B. Al berts en A Smits; Silvester Rlnaldus Pichardus, zn van A J. v. d. Loo en J K. van Westerveld: Hendrik Cor nells Drlk Johannes, zn van D Glas bergen en J M Schouten; Dirk, zn van I, van Dul|n en D. Verhoef- Pe- fronella Johanna Maria, dr van N .T Vink en O M de Groot: Allde Wil- j belmina Frederlka, zn van H. Zwaan en A. Arnoldus GETROt'WD C. E. van Marle en Jonkvrouw E. E. Verspijck: W. J. Kosterink en B. A T. Koster; P. Beekman en D. Gottschlich. OVERLEDEN D. Rij gers veer. 72 Jr. w.v. J. Laurier; J Weeda. 15 Jr, zoon; W F Zeelen- berg. 61 jr. man; A van Duijn, 71 Jr. e.v. A. van Duitn; J. Mets. 7 maanden, loon; A Flamellng. 82 Jr. w.v. D. Bur- gij: J. Dreef. 70 Jr. man; J. A, M Huigsloot. 15 Ir. dc:hter; C. van Gra- ven. 86 Jr, man; J J van Mastrigt. Jr, w.v. G. H. du Crolx. het plan. Het hoofdwegenstelsel kwam vast te staan, hetgeen de mo gelijkheid bood ook het secundaire wegenstelsel binnen Leiden zelf, in een wegenschema vast te leggen, zulks als een facetplan als onderdeel van het structuurplan. In 1959 is dit wegenschema door de gemeenteraad in beginsel aanvaard, waarbij een we genvierkant rond de stadskern, zon der veel afbraak, uitgangspunt was. Het gaf de mogelijkheid nu een meer afgerond plan gereed te maken. Dit meer gedetailleerde plan, uitgebreid met een basisplan voor de sanering van de binnenstad en met een sche ma voor uitvoering in drie fasen, kon in februari jl. door de gemeente raad worden aanvaard. Verbetering stad dringend nodig De toenming van het verkeer, de verkrotting in de binnenstad en in het algemeen de taak waarvoor Lei den staat, maken uitvoering van dit werkprogramma voor de structurele verbetering van de stad dringend nodig. Zij zal door vele voorzienin gen zowel op korte als op lange ter mijn beter aan haar uiteenlopende functies kunnen gaan voldaan. Het gemeentebestuur kon zich ge lukkig prijzen te beschikken over een eigen stedebouwkundige dienst, wel ke de opdracht van het College om een plan voor de binnenstad te ma ken op zo deskundige wijze wist te vervullen. Het plan heeft een gunstig onthaal gevonden, hetgeen in de aanvaarding door de gemeenteraad weerklank vond. Gemakkelijk was de vervulling van de opdracht echter niet, omdat in de eerste plaats het karakter van Leiden als Oudholland se stad moet blijven bewaard. Een langdurig overleg over het ontwerp met vele instanties, waar onder de Provinciale Planologische Dienst, de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg en in Leiden de Hof jes-commissie en Oud-Leiden, heeft tot resultaat gehad, dat het fraaie 6tedeschoon in de in dit opzicht zo kwetsbare binnenstad behouden zal blijven. Leiden: markt- en winkelcentrum Verder moest ook aan de belangen van de handeldrijvende middenstand worden gedacht, zodat Leiden haar plaats als markt- en winkelcentrum voor een groot gebied kan blijven vasthouden. Verbetering en uitbrei ding van de winkelcircuits, zonder zwaar doorgaand verkeer, voorzien hierin. Aan de belangen van kleine nijverheidsbedrijven in saneringsge- bieden is eveneens plaats ingeruimd en niet in de laatste plaats moet opheffing van slechte woontoestan den door afbraak van nog vele rug- aan-rugwoningen noodzakelijk wor den geacht. De sociale kanten van deze sanering of gezondmaking zul len bij de verwezenlijking in fasen van het plan zeker voorop moeten staan, terwijl hoge eisen worden ge steld voor de nodige „begeleiding" bij ontruiming van slechte woningen in vervallen stadsdelen. In al deze gevallen zullen verder regelingen voor passende schadeloosstellingen bij overplaatsing nodig zijn, regelin gen, die reeds in een gevorderd sta dium van voorbereiding verkeren. Bij de ruimteeisende elementen dacht spreker speciaal aan de Uni versiteit, die deels in de binnenstad haar uitbreiding moet vinden. Als gelukkige oplossing is hier een hand- in-hand gaan met de noodzakelijke sanering van het gebied achter de Kaiserstraat aanwezig, terwijl ook gedacht kan worden aan een oplos sing aan de Witte Singel. De bespre kingen met Curatoren van de Uni versiteit verlopen alleszins bevredi gend. Maar ik vraag mij toch af, al dus de wethouder, wat is een Univer siteit waard zonder de noodzakelijke aanvulling in culturele en recreatie ve zin, dus b.v. een schouwburg, een zwembad, en zonder passende ver- keersvoorzieningen voor ontsluiting van zo'n gebied. In financieel opzicht moet de na bije toekomst leren welke mogelijk heden de gemeente zullen worden ge boden om tot realisatie te komen. De grote maquette, welke in het hart van ..Leiden bekeken de aandacht vraagt voor het oude en nieuwe Leiden. Foto LD/ Hol vast „Wij maken het niet meer mee De burgery mag dan wel een spot tend zeggen: „wij maken het niet meer mee", ik wil. aldus de wethou der stellen, dat het gros van de men sen het wel meemaakt, in elk geval wat de eerste fase betreft. In die fase, die we over 15 jaar hopen af te sluiten, zal er genoeg veranderd worden. De meeste Leidenaars zullen zien, hoe de Camp en het stadsdeel achter de Herengracht worden gesa neerd, hoe het complex Boerhaave- zalcn zal zijn gerestaureerd en hoe het St.-Elisabethshof zal veranderen in een tehuis voor hulpbehoevende bejaarden. De verkeersdoorbraken voor de Noord-Zuidverbinding zijn begonnen, de Oost-Westverbinding door dem ping van de Langegracht zal in 1963 moeten volgen. Wanneer dan in 1964 hopelijk het werk van de omlegging van de vaarweg door Leiden door de provincie kan worden aangevat, zal Leiden kunnen bruisen van activitei ten. Nu tellen wij per dag al plm 900 aankomende bussen op het Sta tionsplein. Duidelijk is dus, dat de aanleg van nieuwe toegangswegen in dit deel van de stad zeer urgent is. Het Plesmanviaduct en het Schut tersveld liggen er voor gereed. Plan voor de toekomst Wjj moeten dit plan, aldus de wet houder, zien met het oog op de toe komst; daarom is de ondertitel van de naam van de tentoonstelling „LEIDEN BEKEKEN" immers ook: „stadsbeeld van de toekomst", waar mede de voltooiing van de derde fase is ingeluid. Grote prestatie De minister, die hierna overging tot de officiële opening van de ten toonstelling, zeide bet initiatief toe te juichen om door middel van deze ex positie de belangstelling van de bur gerij op te wekken voor de ingrij pende verbeteringen in de stads- structuur waartoe het gemeentebe stuur besloot. Er zjjn in verschillende steden van ons land reeds structuur- en ver keersplannen gemaakt en veelal heb ben zjj via de pers de aandacht van het gehele land getrokken omdat er controversiële punten bij waren. De menselijke natuur is nu eenmaal zo dat de belangstelling toeneemt, ja zelfs eerst pas gaat komen, als er meningsverschillen blijken te zijn. Maar van Leiden's structuurplan is, althans voorzover ik heb kunnen merken, weinig naar buiten getre den; en daarmede wens ik de stad Leiden van harte geluk, want het is het bewijs dat aan de burgerij een plan is voorgesteld, dat veel instem ming heeft kunnen vinden. Dit vind ik een grote prestatie. Tegenstanders van dergelijke plan nen zijn in het algemeen niet schaars, en hun bezwaren worden niet onder stoelen of banken gesto ken; zij komen dan ook veelal op voor waarden, die wij allen hoog wensen te houden, zoals het hlstori- sche en karakteristieke beeld van on ze steden. En het is in de meeste ge vallen moeilijk gebleken door te zei len tussen deze waarden en de eisen van een gezonde stadsontplooiing. Aan deze stad schijnt het gelukt tc zijn, aldus de minister, zowel Chylla als Charybdis te ontwijken, d.w.z. een plan op te stellen, dat de karakteristieke aspecten van het stadsbeeld nagenoeg onverlet laat en aan de andere zijde voor de ontwik keling van de binnenstad de nodige ruimte te scheppen, om het waarde volle verleden enerzijds en de veel eisende toekomst anderzijds met el kander te verzoenen. Als ik aan het fraaie historische aspect van de binnenstad denk, dan komt bij mij ook in herinnering het besluit van ruim 30 jaar geleden om de gevel van het afgebrande stad huis weer in zijn oude vorm op te trekken. Daardoor bleef het archi tectures karakter van de Breestraat met zijn afwisselende, levendige ge- velwanden, gespaard. Hoe fraai, maar ook hoe gezellig, is deze hoofdstraat, die zozeer geschikt is als publiek cen trum te fungeren, ook in de toekomst. Hoe verheugend is het cok dat het niet hoog genoeg te schatten Rapen- i burg geen zware verkeersstromen te verwerken zal krijgen en zijn statige rust behouden mag; terwijl hunner- i zijds de kaden van de Rijn. naar ik begrijp, hun bonte en roezemoezige karakter zullen blijven vertonen. De minister kon zich begrijpen, dat het opstellen van het structuur plan veel hoofdbrekens heeft gekost. Want naast het bewaren van het cachet van de oude stad staat de constructieve wens, maatregelen te nemen, dat die stad ook in de toe komst onder geheel nieuwe omstan digheden een sterk uitgebreide taak zal kunnen vervullen. Niet alleen ver andert de wijze waarop burgers en bewoners van buiten zich naar de stad zullen bewegen, maar ook hun aantal neemt sterk toe. Gezonde groei-lust De stad-Leiden vertoont een zeer gezonde groei-lust. zoals reeds kort na de oorlog bleek uit de wens van het gemeentebestuur twee rijkswe gen wat verder naar buiten te schui ven! Al mag dan een gedeelte van zijn inwoners werk buiten deze ge meente, b.v. in Den Haag of Rotter dam vinden, ook voor hen zal Lei den in vele opzichten hst sociaal en cultureel centrum blijven, de stad van de scholen voor hun kinderen en van de winkels der huismoeders. En niet alleen de stadsbevolking zal enorm groeien, ook die van de ge hele agglomeratie en van het gebied waarvoor Leiden als kern fungeert, en dat zich door de versnelling van de verkeersmiddelen zeker zal uit breiden. De binnenstad zal dus aan EINDEXAMEN CHR. LYCEUM Aan het Chr. Lyceum zijn geslaagd voor het. eindexamen HBS-A: Peter Berg, Dineke Boekkooi, Roel Crab- bendam, Jerphia Fabery de Jonge, Elly Hillebrand, Riet Ketting, Peter de Koning, Joke Kreft, Dick Krom hout, Arie Ouwehand. Arie van der Plas. Meino Scheffer, Marijke Sjoerds, Daan Stigter, Ton Visser. Jaap de Vreugd, Greet van 't Wout. Margriet Zimmerman. Frans Beu kers. afgewezen 1. Eindexamens R.K. Lyceum Geslaagd voor eindexamen HBS- afdeling A van het R.-K. Lyceum SL.-BonaventuraHans Aalbersberg, Leiden, Sjaak van Breukelen, Leiden. Hans van Cleef. Oegstgeest, Nico Deen, Oude Wetering Alkemade. Leo Derksen, Katwijk, Henk Gravemaker, Leiden. Leo de Groot, Zevenhoven. Bert Hagendoorn, Katwijk, Kees van Halderen, Leiden, Bert de Jong, Kat wijk, Pirn van Ling, 's-Gravenhage, Barry Loppé, Leiden, Peter Luyster- burg, Leiden, Peter van Paassen, Voorschoten Ben Polane. Rijnsburg, Peter Rozestraten, Aarlanderveen, Joep Sala, Leiden, Hans Scheerder, Alphen a. d. Rijn, Jan Sommeling, Oegstgeest, Nico Venne, Alphen a. d. Rijn, Chris v. d. Voort, Ncordwyk. Eén kandidaat werd afgewezen. Eindexamens Chr. Kweekschool I Voor het eindexamen van de Christelijke Kweekschool tweede leer- i kring groep 8 zijn geslaagd de da- j mes C. J van Evbergen (Katwijk a. Zee), H. J. Hoogstraten (Noordwijk) en S. P. Knibbe (Abbenesi en de heren P W Hajer (Delft) en G. T. Koops (Leiden». Socialedienst opgelicht Een arbeider uit Leiden, die van de sociale dienst een steunuitkering van ruim f 100 per week ontving in ver band met ongeschiktheid, had door indienen van vervalste papieren kans gezien ook nog kinderbijslag te incasseren, waardoor hij een bedrag van f 2750 onrechtmatig had ontvangen. Hij was door de rechtbank veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf en kwam van dit vonnis in hoger beroep bij het Haagse Hof, waar de adv. generaal verzwaring der straf tot 5 maanden eiste. Het Hof heeft arrest gewezen en verdachte veroordeeld tot 8 weken gevangenisstraf waarvan 6 weken voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. 1. Speelruimte in belichting. Door de bij zonder grote en veilige speelruimte in belichting zorgt Pcrutz voor meer uitstekend geslaagde foto's op één film. 2. Kleurenfleur. Perutz is kleur-juist en kleur-constant! Elke prachtige kleur vindt U op alle Perutz kleuren films zonder het geringste nuance-verschil terug. 3. Uniek! Projectie- klare dia's. Uw prachtige dia's worden antikras gelakt en daarna gemonteerd in fantastische plastic diaraampjes. Deze diaraampjes lenen zich bijzonder goed voor automatisch projecteren. De ingeraamde dia's worden in een handige Elastic opbergdoos verpakt. »eze unieke „projectie- klaar" service kost slechts weinig extra. Voor een kleurenfilm van 20 opn. 24 x 36 mm f 2.20 en van 36 opn. f 3.95. Vraag Uw fotohandelaar om inlichtingen. Perutz 36 uur service Binnen deze tijd gaat Uw kleurenfilm ontwikkeld aan U retour. Projectie-klaar duurt uiteraard iets langer. Vier maal over de kop In de lange reeks van zaken, die de Vrolijk zig-zag Zij waren met z'n vij\en in Den Haag op een feestelijk getinte recep- kantonrechters mr. R. dc Bruyn en tie geweest en keerden in een door W. de Koning zowel tijdens de een 24-jarige Leidse student bestuur- ochtend als de middagzitting kre- I gen te berechten waren er ook nu weer enkele, die bijzonder op de voor grond traden vanwege de ernst van het feit en de gevolgen, die er uit de overtreding hadden kunnen voort vloeien. Hiertoe behoorde o.m. de zaak I tegen een 40-jarige koopman uit Sas- senheim die een medeweggebruiker de schrik van zijn leven bezorgde. Uit het onderzoek bleek namelijk, dat verdachte op een gegeven moment de linkerrichtingaanwijzer van zijn auto in werking stelde en daarna pardoes de inhaalbaan opzocht hoewel daar op vrij korte afstand met vrij grote snelheid een andere auto naderde. De bestuurder van deze auto ter zitting gehoord, zag verdachtes auto plotse ling voor zich opdoemen en ging met een bliksemsnelle reactie als het wa re „op de rem staan". De gevolgen waren niet mals want door deze remblokkade" sloeg zijn auto niet minder dan 4 keer over de kop en werd al kopje duikelende totaal rijp voor de sloop. Dat de bestuurder-ge tuige levend en zonder noe menswaardige letsels uit de wrak stukken te voorschijn was gekomen, werd terecht een groot wonder ge noemd. Verdachte zelf liet verstek gaan. De officier, mr. C. Sluik eiste f 125 boete subs. 25 dagen. Mede gezien het feit, dat de overtreding plaats vond op Rijksweg 4, zijnde een der drukste verkeerswegen des lands, was de kantonrechter mr. W. de Koning van mening, dat de eis nog te mild was en vonniste hij verdachte derhalve bij verstek met f 150 boete subsidiair 1 maand. de auto in opgewekte stemming naar de Sleutelstad terug. Op de Haagweg aangekomen werd een leuk spelletje bedacht t.w. van rechts naar links en weer terug zig-zag rijden. Toen op een gegeven moment een tegenligger naderde en een frontale botsing dreigde te ontstaan stuurde de be stuurder-verdachte scherp naar rechts en ontstond er een fikse bot sing met een aldaar rijdende auto. Verdachte kon weinig of niets tot jzijn verdediging aanvoeren. Een en ander gaf de officier mr. E. v. d. Schans aanleiding om een kort maar krachtig requisitoir te houden en f 100 boete subs. 20 dagen alsmede de onvoorwaardelijke intrekking van de rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar te eisen. Nadat de kantonrechter, mr. R. de Bruyn, verdachte er nog eens ern stig op had gewezen, dat dergelijke grappen levensgevaarlijk zijn, von niste hij ditmaal nog met f 75 boete subs 15 dagen en de voorwaardelijke intrekking van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden, proef tijd 1 jaar. Duister geval Aan dit structuurplan voor de stad is nu de tentoonstelling gewijd, die beoogt aan de gehele burgerij een duidelijk beeld te geven van de bete kenis van het plan en haar warm te maken voor het geven van de on misbare medewerking aan de ver wezenlijking er van. Die belangstelling is in de afgelo pen weken al evident gebleken uit de vele aanvragen van verenigingen en scholen voor bezoeken aan de tentoonstelling, de belangstelling strekt zich ook verder uit in die zin b.v.dat morgen, onder auspiciën van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, een be zichtiging door 25 Argentijnse inge nieurs mag worden tegemoet gezien. Minister Korthals ontsluit de toegang tot het Waaggebouw. (Foto LD/Holvast) de behoefte van een veel groter pu bliek moeien voldoen; spreker twij felt niet dat het structuurplan daar toe de voorwaarden zal scheppen. Moge de durf en vooruitziendheid van de bestuurders, die dit plan de den ontwerpen haar complement vin den in de waarde die het plan voor de stad en haar burgerij zal blijken te hebben, aldus de minister, die hier na de tentoonstelling voor geopend verklaarde. Ballonnen boven Leiden Hierna begaven de genodigden zich naar het Waaggebouw. Op het mo- „Hij schoot plotseling de wegberm in en kwam daar na enkele malen over de kop slaande vlak voor mijn auto weer op het wegdek terecht". Aldus een getuige in de zaak tegen i een 50-jarige koopman uit Amster- I dam, die in april jl. met zijn auto op Rijksweg 4a onder Alkemade boven vermeld „stunt je" had uitgehaald. Door krachtig afremmen kon getui- I ge een frontale botsing voorkomen, zodat hijzelf „met de schrik vrij kwam". Anders verging het verdachte zelf. die ernstig gewond werd en nog steeds in een ziekenhuis verpleegd wordt. Hoe en waarom verdachte des tyds van de rechte weg afraakte zal wel in het duister gehuld blijven. Verdachte zelf kon zich en kan zich nog niets meer van het hele geval herinneren en weet derhalve niet waarom hij met zijn auto in de berm terecht kwam. „Inderdaad een duister geval, waarvan de juiste oorzaak wel nim mer onthuld zal worden" aldus de of ficier, die zijn niet bepaald milde eis op f 100 boete subs. 20 dagen stelde. In verband met de vrij ernstige ge volgen die verdachte zelf van een en ander had ondervonden, bepaalde de kantonrechter het vonnis op f 50 boe te subs. 10 dagen. ment, dat de minister de toegang van het gebouw ontsloot, kozen drie ballonnen van enorme afmetingen het luchtruim ten teken, dat „Leiden bekeken" was geopend. Grote belang stelling legden de genodigden aan de dag voor het tentoongestelde mate riaal, dat een duidelijke indruk geeft van het Leiden in het verleden, in het heden en van de toekomst.... Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Papendrecht (vac. H. C. Bultman) Jac. Jongerden te Bru- chem en Kerkwijk. Aangenomen naar Gorlnchem (vac. W. G. Gijzel) (toez.) W. van Bruggen te Bovensmllde. GEREF. KERKEN Beroepen te '-Gravenhage-West (wijkgem. V) G. Hengeveld te Schoo- nebeck te Eén (Dr J F. ter Hart. kand. te Woerden. Bedankt voor Zuld- wolde (Dr.) W. M. de Bakker te Help man (Gron.). CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Dordrecht J. Keunlng te Veenendaal en M. VUetstra te IJmul- den te 's-Gravenhage-RijswlJk A. C. Noort te Groningen en K. J. Velema te Hoogeveen. Achteloos Een 50-jarige ingezetene werd op 19 maart in een zelfbedieningszaak betrapt, dat zij een aantal artikelen meenam zonder te betalen, „Het ge beurde achteloos", beweerde verdach te voor de Haagse politierechter, doch deze geloofde daar niets van. ,Ik durf er een eed voor af te leg gen", aldus verdachte. „Zou ik maar liever niet doen", repliceerde de rech ter. Verdachte had de artikelen zelfs in een afzonderlijk mandje van de andere boodschappen gedaan. De of ficier eiste 3 weken gevangenisstraf voorwaardelijk en bepaling, geduren de de proeftijd van 2 jaar in geen zelfbedieningszaak te komen. „Voor sommige mensen is de verleiding daar te groot", aldus de officier. De rechter veroordeelde tot f 75 boete of 15 dagen hechtenis. Vreemde manieren Twee studenten wandelden ln Lel den door de Steenstraat, toen iemand met twee koffers in zijn han den naderde. De man duwde voet gangers, die hem in de weg kwamen, opzij en voerde dat stukje ook uit bij de studenten. Er ontstond een vechtpartij, waar bij van een student o.m. diens bril aan stukken werd geslagen. Het ant woord, toen de student de man naar diens naam vroeg, was een klap. De officier van Justitie wist ge noeg van de antecedenten van de niet verschenen verdachte, en eiste 14 dagen gevangenisstraf, waarbij dan nog waarschijnlijk de 7 dagen die al eerder voorwaardelijk zijn op gelegd, benevens toewijzing der civiele vordering voor de vernielde bril van f55. De Haagse politierechter veroor deelde tot een week gevangenisstraf plus toewijzing der vordering. Geslaagd voor het solistendiploma De Leidse muziekstudente, mej. J. Roodenburg Vermaat, slaagde voor het solistendiploma C. met onder scheiding en toestemming mee te doen aan de Prix d'Ecellence. Tevens werd zij uitgenodigd zich in Parijs gedurende een jaar solistisch verder te bekwamen. Academische examens Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het kand.ex. Duitse taai en letterkunde mej. A. Fox te Leiden. Wegens plotselinge verhindering van de voorzitter mr. P. J. Teebaal werd de gisteravond gehouden leden vergadering van de Openbare Lees zaal en Bibliotheek „Reuvens" geleid door de 2de voorzitter, de heer J. Brouwer. Na goedkeuring der notulen en be handeling van de ingekomen stukken, kwam het jaarverslag van de secre taris. de heer O. Faber aan de orde. Daaraan ontlenen wij dat het aantal leden-lezers in de loop van 1961 ver minderde van 3585 tot 3381 en het aantal jeugdleden van 1630 tot 1573. Het totale boekenbezit bedroeg op 31 december J.l. 35.268 banden. Aan vol wassenen werden in 1961 120.474 boe ken uitgeleend en aan de jeugd 69.405. Het jaarverslag werd onder dank aan de samensteller onveranderd vastge steld. Hetzelfde geschiedde ten aan zien van de rekening en verantwoor ding van de penningmeester, de heer H. H. Westhof. in ontvangsten en uitgaven sluipende op een bedrag van f. 121.754 met een nadelig saldo van f. 37.057,—. In afwachting van de definitieve oplossing van het huisvestingsvraag- stuk, welke vermoedelijk nog wel een vijftal jaren op zich zal laten wach ten is aan het Gemeentebestuur toe stemming gevraagd om op zo kort mogelijke termijn te mogen overgaan tot de uitvoering van een verbouwing van de panden Breestraat 25 en 27. waartoe de mogelijkheid is geopend doordat de Leeszaal weer de beschik king heeft gekregen over haar eigen dom. het perceel Breestraat 25, tot voor kort bewoond door dokter Van Alphen. Ir. P. M. Schutte heeft daar voor een bouwpan ontworpen, dat. een alleszins bevredigende, zij het tijde lijke oplossing biedt en waardoor o a. de uitleenruimte tweemaal zo groot zal worden. In dit verband werd mededeline gedaan van een schrijven van de staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, waarbij zijn beslissing inhoudende, dat na 31 december 1961 geen rijks subsidie meer zou worden verleend in verband met de onvoldoende huis vesting van de bibliotheek, werd op geheven. Zulks onder voorwaarde dat de bovengenoemde interne verbou wing zo spoedig mogelijk wordt, uit gevoerd en dat, binnen vijf Jaar een definitieve oplossing zal zij n verkre gen. Nog werd meegedeeld dat de Lees zaal een nieuwe activiteit heeft ont wikkeld in de vorm van de beschik baarstelling van lectuur in de diverse bejaardencentra waarvan een druk en uitermate dankbaar gebruik wordt gemaakt. m|

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3