Rusk brengt bezoeken aan vijf Europese hoofdsteden Hoop op hervatting van vooroverleg blijft nog Ondanks Soekanuvs sombere uitlatingen Alleen OAS in Algiers eerbiedig! akkoord Nu 200 parachutisten dood of gevangen Vooral De Gaulle is n heel harde noot HERNIA PLATEN Hang- en legkasten Belangrijke reis van Amerikaanse minister B.Z. Stakingsactie in Frankrijk Ex-nazi-arts gearresteerd 1 olgens de methode Coné: Opnieuw krakeel in Laos WEERBERICHT In infiltratiegebieden zijn nog tweehonderd para's (01/c/ QVtïeuws pgericht 1 maart 1860 DINSDAG 19 JUNI 1962 No. 30681 EIDSCH DAGBLAD ürecteur. e a e. van Uishoeck [oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) Amerika's minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, is listeren uit Washington vertrokken voor een bijzonder belangrijk lezoek aan de Europese hoofdsteden Londen, Bonn, Berlijn, Parijs n Lissabon. Een ontmoeting met zijn Nederlandse collega Luns niet opgenomen in de plannen, maar in goedingelichteAmeri- ;aanse kringen sluit men zulk 'n ontmoeting toch niet uit. Hoewel nen in Washington niet geneigd was te onthullen, wat 't belang- ijkste probleem is dat tijdens deze reis aan de orde zal komen, noet men toch wel concluderen, dat De Gaulle's demonstratie ran betrekkelijke doch eigengereide zelfstandigheid een uiterst elangrijk gespreksthema zal zijn, niet alleen in Parijs maar ook in .onden en Bonn. betekenis. Tussen Bonn en Washing ton heeft het enige weken geleden echter nogal gespannen. Als gevolg van die wrijving zal de Westduitse ambassadeur Grewe aan het eind van deze zomer zijn post in Wash ington zelfs verlaten. De laatste tijd echter is die spanning stellig ver minderd. De Duitsers hadden be zwaar tegen de overigens beperkte toeschietelijkheid, die Washington over Berlijn wilde tonen. Thans echter is het wel duidelijk gewor den, dat de Russen niet serieus wil- Amerika wil de Azoren-basis behouden In de Amerikaanse hoofdstad jeeft men zich veel moeite om te iccentueren, dat het fundament van iet Westerse bondgenootschap geen iuren vertoont. Men betoogt dat er grote, interessante ontwikkelingen tan de gang zyn in de Westerse ge meenschap, en dat Rusk naar Euro- Ipa gaat niet om de kelder te repa- eren, doch om te helpen bij het ma- van de plannen voor de eerste «■dieping. De waarheid echter gebiedt erop te a rijzen, dat er over die opbouwplan- len de laatste tijd nogal wat on- au enigheid aan het licht is gekomen 66 en dat zelfs de structuur op de be- ;ane grond wat minder solide is ebleken dan men had gehoopt. Het bezoek aan Londen zal aarschijnlijk het gemakkelijkst voor e Amerikaanse minister zijn. Met pgeland bestaan op dit moment een meningsverschillen van grote len ingaan op de Amerikaanse sug gesties en daarom zou het onzin zijn, indien Duitsers en Amerikanen ruzie gingen maken over een regeling, waarvan in de praktijk voorlopig toch niets schijnt te komen. Rusk zal in Bonn daarom voort kunnen gaan met het gieten van olie op de Rijn. Pressiemiddel In Lissabon zal de Amerikaan se minister het moeilijker krijgen. De Portugezen zijn niet over Amerika te spreken, omdat Washington een liberaler houding aanneemt tegen over de ontwikkeling in de Portu gese koloniën dan men in Lissabon juist acht. Amerika wenst echter zijn basis op de Azoren te behouden, daar men deze van groot belang acht voor de NAVO. De Portugezen be schikken daarom over een zeker pressiemiddel. De moeilijkste taak wacht minister Rusk echter in P a r ij s. Hij kan natuurlijk zijn vertrouwen tonen in De Gaulle, omdat deze de beginselen onderschrijft van een gemeenschap pelijk Westers verzet tegen het com munisme, doch over de methoden om die principes te verwerkelijken, be staat een belangrijk meningsverschil. De Amerikanen hebben over de po litieke en economische integratie van West-Europa andere gedachten dan de Franse president en in Washing ton voelt men niets voor De Gaulle's streven om Frankrijk tot 's wereld vierde kernmacht te maken. Slot pag. 2 Vandaag zijn de arbeiders in gas- en elektriciteitsbedrijven en bij de spoorwegen in Frankrijk in staking gegaan voor meer loon en kortere werktijden. Deze stakingen maakten het vele industrieën onmogelijk de machines draaiende te houden. Ook het spoorwegverkeer ondervond ern stige vertragingen. De arbeiders in gas- en elektrici teitsbedrijven vingen hun twaalfuur- staking vanochtend om 6 uur aan en zouden deze actie morgen herhalen. De spoorwegemployés zouden hun staking, die achtenveertig uur moet duren, vannacht om 12 uur beginnen. De Westduitse politie heeft een chef-arts van een ziekenhuis in Uetersen, in Sleeswijk-Holstein, ge arresteerd in verband met massa moorden op geestelijk gestoorde kin deren tijdens het nazi-bewind in Duitsland. De arrestatie van de arts, Kurt Born, zou het gevolg zijn van bekentenissen die professor Werner Heyde, tijdens de nazi-periode hoofd van de gezondheidsdienst, heeft af gelegd. Heyde bevindt zich sedert 1959 in voorarrest. Er schijnt opnieuw gekrakeel ont- itaan te zijn tussen de leiders der «schillende groeperingen in Laos. (adat men het eens was geworden wer de vorming van een coalitiere- ering, onder leiding van Prins Soe- fanna, zou men thans weer verschil an mening hebben over de ratifica- ie van de afkondiging door Koning Bavang Vatthana. De rechtse „sterke man", generaal tosavan, zou van mening zijn dat de reclamatie door de rechtse Nationa- i Vergadering behoort te worden oedgekeurd. Tijdens een bezoek, dat lij dit weekeinde aan de koning racht, zou hij getracht hebben deze e oven-eden de proclamatie, van de nieuwe regering eerst ter goedkeu ring aan de Nationale Vergadering foor te leggen. Prins Soevanoevong, de linkse lei der. zou het met deze gang van za- en niet eens zijn. Hü zou het on- uist vinden dat de rechte Nationale Vergadering, die ontbonden zal wor den, de proclamatie eerst nog moet ratificeren. Met het oog hierop zou Prins Soe vanoevong zijn vertrek uit Hanoi Baar de Laotiaanse regeringsstad Vientiane hebben uitgesteld. Advertentie Beter slapen, beter rusten. H. JANSE, heeft ze HAARLEMMERSTRAAT 129. LEIDEN TELEF. 30553 VERANDERLIJK De Bilt verwacht van heden- tot BiorgenavondAanvankelijk opkla ringen, maar ook hier en daar een bui, morgen toenemende bewolking met later kans op regen. Krachtige tot matige in hoofdzaak zuidweste lijke wind. Over het algemeen wei- Big verande.ing in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 JUNI I Zon op: 4.19 uur; onder: 21.03 uur. I Maan op: 22.59 uur; onder: 6.49 uur. Hoogwater te Katwijk: te 4.36 en 1'02 uur; laagwater te 0.24 en 12.43 Uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Onze Amerikaanse correspondent meldt: Dr. Van Roijen, de Nederlandse ambassadeur te Washingtonis op zijn standplaats weergekeerdvol moed en met een ruim mandaat om te onderhandelen De vraag blijft echter nog steeds: zullen de Indonesiërs opnieuw vertegenwoordigers naar Washington sturen voor een hervatting van het vooroverleg? De oud-opperbevelhebber van het Israëlische leger, die thans minister van Landbouw in zijn land is. Mosje Dajan. brengt een bezoek aan Nederland. Hij heeft gisteren op een vriend schapsmanifestatie Nederland Israël in de aula van de Amster damse Universiteit het woord gevoerd. Minister Dajan in ge sprek met de Israëlische ambas sadeur in Nederland. H. A. Cidor. Iedereen, behalve de Indo nesiërs, beoefent hier een soort methode-Coué. Zoals men weet, raadde deze Fransman zieke mensen aan telkens weer te zeggen: „Iedere dag gaat het mij in elk opzicht beter en beter". De Ameri kaanse en Nederlandse diplo maten herhalen evenals de V.N.-functionarissen telkens, dat zij ervan overtuigd zijn dat de onderhandelingen tus sen Nederland en Indonesië thans spoedig zullen worden hervat. Tot dusverre heeft deze autosuggestie echter geen resultaat gehad. Om te onder handelen heeft men nu een maal ook de Indonesiërs nodig en tot nu toe hebben deze zich niet laten hypnotiseren. Sedert de wnd. secretaris-generaal van de V.N.. Oe Thant, aan Djakarta kon meedelen dat Nederland niet langer kibbelt over de formule en be reid is het plan-Bunker in principe te aanvaarden, heeft het suggestief optimisme een nieuwe hoogte bereikt. „Nu kan Soekarno toch niet langer weigeren opnieuw afgezanten te stu ren". zo meenden velen. Niet bemoedigend Zelfs toen gisteren berichten uit Djakarta binnenkwamen, die weinig bemoedigend waren, konden velen in Washington nog niet geloven dat dit een serieuze reactie van Indonesië was. Misschien is dat ook niet zo. Misschien wordt het vooroverleg in derdaad spoedig hervat. Maar indien men Soekarno naar de letter moet geloven, ziet het er somber uit. Over dracht van het bestuur zou alleen bevredigend kunnen verlopen nadat de Nederlandse macht vernietigd zou zijn, moet Soekarno volgens een pers bureau hebben gezegd. Daarom zou Indonesië nieuwe militaire maatrege len moeten nemen. Zou dit Soekarno's serieuze reactie zijn, dan kan geen methode-Coué ba ten. Indonesië zou tegenover de Ame rikanen natuurlijk een heel slechte beurt maken door zich zo halsstarrig te tonen, maar of Soekarno en de zij nen in praktijk veel onder Amerika's teleurstelling zouden lijden staat te bezien. De Indonesische ambassadeur in Washington, Zain, die reeds geruime tijd aan een hartkwaal lijdt, is in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is niet direct verontrustend, maar Noegroho, die op het punt stond Washington te verlaten, is thans tij delijk met de leiding van de ambas sade belast. Noegroho is op één na de hoogste diplomaat van de Indone sische ambassade en heeft de rang van gezant. Hij was Indonesië's derde man bij de eerste fase van het voor overleg. Anne slachtoffers De „New York Herald Tribune" schrijft: „Aangenomen kan worden Tweedracht in heide partijen Nog voor de inkt was opge droogd waarmee zondag de vre desovereenkomst tussen FLN en OAS werd ondertekend, is het akkoord al ernstig ondermijnd door tweedracht die zich in bei de partijen openbaart. Vooral de verdeeldheid in de OAS-gelede- ren dreigt de waarde van de overeenkomst van Rocher Noir, waarvan velen gisteren nog zo hoog opgaven, teniet te doen. Voorzover de politieke krachtsver houdingen in Algerije vermorgen in Parijs konden worden overzien, blfjkt de toestand zo te zijn dat bij de OAS het bestand voornamelijk, zo niet uit sluitend, voor de stad Algiers kracht van wet bezit. De OAS-afdelingen in 't oosten en westen van Algerije heb ben zich in vaak scherpe bewoordin gen tegen het akkoord gekeerd. In een klandestiene radio-uitzen ding meldde de OAS in Oran, dat men zich daar aan de oude plannen zal blijven houden; men mag dus wel verwachten, dat in dit gebied spoedig een Frans Algerije in minia tuur zal worden uitgeroepen. In Bone zfjn pamfletten verspreid, waarin het „opperbevel van de OAS In oos telijk Algerije" zegt zich te distan tiëren van het akkoord. Een veeg teken was ook nog, dat de stroom van Europese vluchtelingen uit Algerije gisteren aanhield en zelfs nog iets toenam. Ruim tienduizend „zwartvoeten" bewezen maar heel weinig vertrouwen te hebben in de afspraken die zondag in Rocher Noir zijn gemaakt. Aan Algerijnse zijde schijnt het vertrouwen niet veel groter te zijn. In Tunis heeft in het bijzonder de extremistische vice-premier Ben Bel la zich krachtig uitgesproken tegen alle akkoorden die uit naam van RADAR BETROUWBAAR VOOR CONTROLE MAXIMUMSNELHEID Vervolgingen wegens overtreding van de maximumsnelheid, ingesteld na meting met radar-apparatuur, zul len normaal doorgang hebben. Dit heeft de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, mede namens zijn ambtgenoot van Verkeer en Water staat. meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer F. H. van de Wete ring (C.H.U.). De controle wordt betrouwbaar ge acht, na gunstig verlopen proefne mingen. In Nederland, aldus de bewinds man, wordt voor snelheidscontrole gebruik gemaakt van radar-appara tuur door de gemeentepolitie te Am sterdam en door het korps Rijkspo litie in de districten te land Amster dam, Leiden, Utrecht, Doetinchem, Nijmegen en Maastricht. de FLN met de OAS waren gesloten. Het gevaar lijkt groot, dat premier Ben Khedda in de rede die hü van avond zou houden, diverse slagen om de arm zal houden om de eenheid van zijn regering zo kort voor het referendum niet al te zwaar op de proef te stellen. Het enige effect van de overeen komst is totnutoe geweest, dat ten minste in Algiers het moorden en brandstichten gisteren werd onder broken. Maar dat die staking van vij andelijkheden een definitief karakter zou dragen, werd vanmorgen in Pa rijs sterk betwijfeld. Het symphonieorkest van d9 Amerikaanse Yale-Universiteii en het mannenkoor van de Rut- gers-Universiteit in Amerika hebben op de Dam in Amster dam gisteravond een uitvoering gegeven. NATIONALISATIE IN ITALIË De Italiaanse regering heeft zo als wij gisteren reeds aankondigden besloten bedrijven die elektriciteit leveren te nationaliseren. Dit is gis* teravond in Rome bekendgemaakt. Het kabinet besloot tot deze maat regel na een urenlange vergadering. Men zal aan het parlement een ont werp van wet voorleggen waarbij een staatsdienst voor elektrische energie wordt ingesteld, die alle particuliere elektriciteitsmaatschappijen zal om vatten. De regering zal alle aandelen van deze maatschappijen overnemen. Na honger en ellende Meer dan 100 Indonesische parachutisten zijn sinds de Neder landse strijdkrachten half mei op Nieuw Guinea een tegenactie be gonnen, gesneuveld en een iets kleiner aantal is gevangen genomen. Dit blijkt uit een heden te Hollandia uitgegeven communique waar in wordt gezegd dat „de helft van het geschatte totaal aantal para's thans is uitgeschakeld" en dat de Indonesische militairen zich in toenemende mate overgeven. Daarbij wordt aangenomen dat reeds bij de landingen een zekei percentage van de para's is omgekomen. dat het bericht, dat de Nederlanders het plan-Bunker voor een regeling van het Nederlands-Indonesische ge schil om Westelijk Nieuw-Guinea in beginsel hebben aanvaard, de oplos sing van een netelig vraagstuk na derbij brengt. Maar het betekent ook, dat de Pa poea's dichter worden gebracht by een door buitenlanders opgelegd sla venjuk. De z.g. „koloniale Nederlan ders" hebben hen hiervoor willen be hoeden. doch de zogeheten anti-kolo nialistische leden der V.N. hebben zich hierin opzettelijk blind en doof betoond". Tn dit vooraanstaande Amerikaan se dagblad besluit zijn hoofdartikel: „Wy moeten niet huichelachtig doen over de prys, die men deze aan staande onschuldige slachtoffers van het nieuwe anti-kolonialistische im perialisme wil laten betalen. De vrede wordt gekocht met hun vrijheid en met veronachtzaming van hun pro testen. Men kan dit nauwelijks een handelwijze noemen, die in overeen stemming is met de z.g. „hoge begin selen" van de leden der V.N.", aldus de „New York Herald Tribune". Wat verder de door de para's gele den verliezen betreft is volgens de officiële mededeling ongeveer 50 gesneuveld en de andere helft ge vangen genomen. Hoewei de ramin gen over het aantal op Nieuw-Gui nea gelande parachutisten uiteenlo pen wordt aangenomen dat het cy- fer tussen de 1 en de 500 ligt. Aangezien de vorige week reeds is gemeld dat de zuiveringsactie by Te- minaboean vrijwel voltooid is moet worden aangenomen dar zich in de drie andere infiltratiegebieden: So- rong, Kaimana, en Fak Fak, nog ruim 200 para's ophouden. In het communiqué wordt voorts gezegd dat nabij Klamono, waar de vorige week twee Nederlandse mili tairen zijn gesneuveld, zich gisteren uit eigen beweging 10 Indonesische parachutisten hebben overgegeven, onder wie een sergeant en twee kor poraals. Dit is, na de overgave van een volledige para-eenheid de vorige week op het schiereiland Onin, het grootste aantal dat zich tegelijk bij de Nederlandse militairen heeft ge meld. By de ondervraging is gebleken dat zy gehandeld hebben onder de druk „van de algemene ellende en van de honger die zij sedert hun landing in het oerwoud hebben gele den. maar vooral omdat zy het ge voel hadden dat het commando pa rachutisten in de steek was gelaten". Treurig dagboek De moeilykheden en de teleurstel lingen, welke het deel waren van de gelande para's, blijken ook uit het dagboek van luitenant Hiro Sirnodo, die een groep para's in de omgeving van Kaimana commandeert, en be kend staat als een fanaticus. In dit door de Nederlandse stryd- krachten buitgemaakte dagboek schrijft Hiro Sirnodo volgens de „Nieuw-Guinea Koerier-' dat zyn in structies waren: a. contact maken met de bevolking, b. het organiseren van guerrillabenden en c. het optrek ken naar Kaimana om het Neder landse gezag daar volkomen te li quideren. Over de ervaringen en moeilykheden meldt het dagboek o.m.: „Er kan niet voldoende ge zorgd worden voor onze gewonden. Onze kaarten zijn onvolledig en on betrouwbaar. Onze radio werkt niet meer. Het lukte ons niet contact te krygen met andere groepen para's. Het moreel van mijn manschappen is laag. In dit opzicht hadden wfj beter moeten worden „gescreend" voor de aanvang dezer militaire cam pagne. Ik was de enige die een behoorlyke opdracht met instructies („briefing") had ontvangen voor wy dit avon tuur begonnen. Het is vrijwel on mogelijk en nutteloos om een oorlog als deze te voeren met soldaten die zich hiervoor niet vrijwillig hebben gemeld en te hooi en te gras zijn aangewezen, hoe goed zi,i zich ook in Indonesië als soldaat hebben getoond. H. JANSE De man waar u het beste slagen kan. HAARLEMMERSTRAAT 129 LEIDEN TELEF. 30553 t Uit het Leldsch Dagblad van l 20 Junij 1862: f Op de tentoonstelling te f Londen werden kleine dief- J stallen gepleegd, waarom een J politieman in groen saai ge- wikkeld de houding van een f standbeeld had aangenomen en een dief in de kraag greep, J die een paar kostbare laar- zen wilde stelen. I B. en W. der gemeente Lei- i den zijn van meening aan te besteden: o.a. Het inrigten f van een Huis op de Aalmarkt voor een Telegraafkantoor.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1