REDE IN ALGE RIJ E oslims en Europeanen sluiten overeenkomst Oe Tliaiil doet opnieuw beroep op Soekarno Mariene: „Nooit op liefde ingesteld" Geef de Oostduitsers menswaardig bestaan OAS-Oran rebels? Rusland wil gevecht op grote schaal' üittentie ctie Discipline. WEERBERICHT Geen verder uitstel Chroesjtsjow in Roemenië Adenauer tot Sowjet-Unie Herdenking van de opstand in Oost-Berlijn in 1953 (§uc/ ^Jit e leutvs pgericht 1 maart 1860 MAANDAG 18 JUNI 1962 No. 30680 ecteur: E A E van Dishoeck jfdredacteur: J. Brouwer EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.63 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De moslims en Europeanen in Alge- 5< je hebben gisteren een vredesovereen- 2; omst gesloten. De OAS heeft haar ver- 3" ietigingscampagne afgelast en het level aan de Fransen om Algerije te erlaten ingetrokken. De FLN heeft net belangrijke eisen van de OAS in- De belangrijkste FLN-vertegenwoordiger in het voorlopige Igerijnse bestuur, Mostefai, maakte zondagmiddag om één uur i een oproep aan de Europeanen de toezeggingen bekend. In lgiers werd Mostefais boodschap met grote opluchting ontvan- en, omdat men steeds meer ging vrezen, dat de campagne van e OAS op een catastrofe zou uitlopen. Later op de dag gaf het pperbevel van de OAS in een klandestiene radio-uitzending op- S racht zondag te middernacht de strijd te staken. Of die order a Igemeen zal worden opgevolgd, dient te worden afgewacht. De )AS in Oran heeft al laten weten, dat zij zich voorlopig zal hern en aan vroegere plannen. De geheime onderhandelingen tus sen Europeanen en Algerijnse natio nalisten, die tweemaal werden onder- gewilligd: Europeanen zullen deelne men aan handhaving van de orde en voor de OAS-terroristen zal een alge hele amnestie worden afgekondigd nadat Algerije onafhankelijk is gewor den. De OAS-aanhangers in het gebied Oran staan bekend als onver- penlijker dan die in de rest van Al- trije. Zoals bekend waren de OAS- iders in Oran bezig de toebereidse- n te treffen voor een onafhanke- k deelstaat je, dat het gebied rond 2e stad zou omvatten. De leiding an het Geheime Leger in Oran eeft steeds geweigerd zich ook maar enigerlei wyze bij de in Algiers tassen OAS en FI.N gevoerde onder- ALjandelingen te laten betrekken. In een piraten-radio-uitzending erd gisteravond door de OAS in ran op het nieuws, dat overal el- ers met zoveel vreugde en instem- ing is ontvangen, het volgende com- lentaar gegeven: „Het nieuws uit lgiers moet omzichtig worden be deeld. Wij weten nog niet genoeg, reeds commentaar te kunnen ge- Maandag zullen wij het stand- it van Oran bekend maken. Onze t blijft dezelfde, namelijk be- herming van de Europeanen in het Ebied van Oran. Wy blijven de mid om ons programma ten uitvoer i leggen, gereed voor hantering de OAS-uitzending in Algiers de omroep, dat de overeenkomst U rrede in ere en waardigheid" zou ,'1 rengen. Broederschap zou nu de laats gaan innemen van verschroei- e aarde en uittocht van Europea- De omroeper van de OAS zei, tclat het akkoord tot stand is ge- omen „zonder bemoeienis van bui- enaf". Hij bedoelde, dat Frankrijk er een deel aan heeft gehad. Boodschappen Toen de omroeper zijn communiqué ad beëindigd, verzocht hjj te bljjvcn Bisteren naar enkele persoonlijke bodschappen. De eerste was: „De igarettenaanstcker mag niet bran- en". Dit zou betekenen, dat de olie- n gasbronnen in de Sahara niet in irand mogen worden gestoken. De ffeede boodschap was: „Het zwem- moet vol blijven". Dit wordt be- J(»chou\vd als een opdracht aan het i{ OAS-personeel om de stuwdammen tact te laten. Aangenomen wordt, t ploegen van de OAS al in de murt van de bronnen en de dammen j «aren om mogelijk 's avonds al hun vernielend werk te doen, als de it onderhandelingen zouden zyn mis- Een schildwacht bij het Lon- dense paleis van St.-James heeft zaterdag een nieuw staaltje ge geven van de onbewogenheid van op post staande Britse gar demilitairen. Bij het manipuleren met zijn geweer had de schildwacht een hand bloedend verwond aan zijn bajonet. Hij bleef echter kaarsrecht staan zonder naar zijn verwonding te kijken. Een toeriste *die hem passeer de, bleek minder onbewogen te zijn. Bij het zien van het bloed dat van de hand van de mili tair liep. slaakte zij een sner pende gil. Een andere vrouw verbond de wond met een zak doek. De schildwacht verroerde zich niet. Pas toen de gewaarschuw de officier van de wacht een plaatsvervanger had gezonden, marcheerde hij af. KOELER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Zonnige perioden en Plaatselijk enkele buien. Koeler. Ma tige tot krachtige zuidwestelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 19 JUNI Zon op: 4.19 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 22.13 uur; onder: 5.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.54 en 16.23 put; laagwater te 12.04 uur. Hit nummer bestaat uit 14 pagina's broken, hebben zeventien dagen ge duurd. Het akkoord van Evian be paalde ten aanzien van amnestie dat deze slechts zou gelden voor over tredingen en misdaden tot aan de dag van de staking van het vuren. In de thans gesloten overeenkomst is die datum verschoven tot gisteren. Over deelneming van Fransen aan het handhaven van de orde was in het akkoord van Evian slechts voor zien gedurende de overgangsperiode, d.w.z. tot aan de zelfbeschikking. Voor het overige stemt de OAS in met de overeenkomsten van Evian. Men acht het in Algiers waar schijnlijk dat, als alles goed gaat, ve len van de 150.000 Franse kolonisten die reeds naar Frankrijk zijn vertrok ken, naar Algerije zullen terugkeren. President De Gaulle heeft in een toespraak, die hij zondagmiddag in Montbéliard heeft gehouden, gezegd dat het ongetwijfeld „een beslissende dag" is. „Ik geloof te kunnen zeggen dat men daar ginds bezig is het ein delijk eens te worden. De enkele mis dadigers buiten beschouwing gelaten, zal iedereeen spoedig zijn plicht doen, namelijk het nieuwe Algerije bou wen", aldus De Gaulle. De president zei dat een amnestie overeenkomst tussen de OAS en de FLN de Franse regering niet zal bin den wat betreft haar houding jegens Franse officieren en burgers die ver raad hebben gepleegd of andere mis daden hebben begaan. Waarnemers leiden uit deze mededeling af, dat de herberechting van Salan volgens plan zal doorgaan. De Franse minister van Justitie heeft zaterdag een gerechtelijk ver zoek tot opheffing van de parlemen taire onschendbaarheid van oud-pre mier Georges Bidault ingediend bij de voorzitter van de Nationale Ver gadering. Zoals bekend is Bidault voorzitter van de „Nationale verzets- raad", die tegen de politiek van pre sident De Gaulle strijdt. Korporaal en soldaat gesneuveld De regering maakt tot haar leedwezen bekend dat tijdens gevechtsacties met Indonesische infiltranten in Nieuw-Guinea op 16 juni bij Mariat zwaar gewond werden en tijdens transport naar een hospitaal zijn overleden, de 20-jarige ongehuwde dienst plichtige korporaal L. F. Phijl uit Vaals en de 20-jarige onge huwde dienstplichtige soldaat der eersteklasse V. A. Pouw uit Utrecht. Teminaboean gezuiverd Een van de vier gebieden in Ned. Nieuw-Guinea waar in april en mei Indonesische parachutisten zyn ge land is nu vrijwel gezuiverd. Het be treft hier de omgeving van Temina boean op de „Vogelkop", waar naar schatting destijds een honderdtal Indonesiërs landde. Opnieuw zyn 9 parachutisten uitgeschakeld. „Op basis van de oorspronkelijke ramingen over het aantal hier ge lande parachutisten kan worden ge concludeerd dat de zuiveringsactie vrijwel voltooid is", zo wordt in een communiqué gezegd. Van Indonesische zijde is herhaal delijk beweerd, dat Teminaboean door parachutisten was bezet. Parachutisten Oc Thant, de waarnemend secretaris-generaal der V.N., heeft gisteren telegrafisch opnieuw een beroep gedaan op president Soekarno om de besprekingen met Nederland over Westelijk Nieuw-Guinea „zonder verder uitstel" te hervatten en de vijande lijkheden te staken. Soekardjo Wirjopranoto, de permanente Indonesische vertegen woordiger van Nederland ervan in kennis is gesteld, dat zijn van de Nederlanders een bevestiging zou verkrijgen dat zij het plan Bunker als basis voor een regeling aanvaarden. De V.N. hebben niets meegedeeld over enige latere conferenties tussen Oe Thant en de Nederlandse vertegenwoordiger mr. C. W. A. Schürmann, maar in zijn gisteren aan Soekarno verzonden telegram zeide Oe Thant dat hij „door de permanente vertegen woordiger van Nederland ervan in kennis gesteld dat zijn regering in principe de voorstellen van het plan-Bunker aan vaardt". Uit de omgeving van het V.N.-secretariaat wordt verno men, dat het hoofd van de Nederlandse V.N.-delegatie, mr. C. W. A. Schürmann, zaterdag aan Oe Thant heeft laten weten dat zijn regering het voorstel van Bunker in beginsel aan vaardde. De secretaris-generaal had om precisering gevraagd op ver zoek van de Indonesische dele gatie. De regering in Den Haag had het voorstel-Bunker al aan vaard ,,als basis voor nieuwe onderhandelingen", maar Indo nesië vond deze formulering te vaag en had om verduidelijking verzocht. Een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst heeft meegedeeld, dat er sedert het Kamerdebat geen verandering in het standpunt van de regering is gekomen, hetgeen inhoudt dat Nederland onverkort bereid is zo spoedig mogelijk aan de hand van het plan-Bunker met de Indonesiërs te praten. Generaal Nasoetion, zei gisteren ter gelegenheid van de verjaardag van de in 1907 in zijn stryd tegen de Nederlanders omgekomen noord- Sumatraanse leider Singamagaradja, dat Indonesië klaar staat zyn oor logsschepen in te zetten tegen de Nederlandse vloot, zijn sterkere lucht macht tegen de Nederlandse straal jagers en de Indonesische krijgskunst tegen die van Nederland. Nasoetion zei, dat Indonesië niet langer met lansen en speren tegen de Nederlandse vuurwapenen hoeft te vechten, zoals in de dagen van Sin- gamaradja. De Indonesiërs, die tegen de Neder landers in Nieuw-Guinea vechten behoeven niet bang te zijn, omdat hun wapens tenminste gelijk zijn aan die van de Nederlanders. Silas Papare, een Papoea, die de Indonesische aanspraken op Nieuw- Guinea steunt, drong er bij de Indo nesische regering op aan niet met de Nederlanders over de toekomst van Westelijk Nieuw-Guinea te „sjache ren". „Dit is een kwestie van vrijheid of slavernij", zo zei hy. De Russische minister-president Chroesjtsjow, is vanochtend met een speciale trein in Boekarest aange komen voor een bezoek van een week aan Roemenië. De premier leidt een delegatie van tien vertegenwoordigers van partij en regering. Verwacht wordt, dat hij met de lei der van de communisten in Roeme nië, Gheorghiu-Dej, zal spreken over de verbetering van de betrekkingen met Joego-Slavië en in het algemeen over de toestand op het Balkan schiereiland. De Russische regeringsleider blijft twee dagen in de hoofdstad en be zoekt vervolgens in andere plaatsen een olieraffinaderij, een staalfabriek, een centrum van kolenmijnen en een elektrische centrale. Aangenomen wordt dat hy zondag te Boekarest een massabijeenkomst zal toespreken. Kinderen zonder armen in Italië geboren Italiaanse bladen hebben zondag gemeld dat in veertig dagen tijds in Turijn vijf kinderen zonder armen zijn geboren en dat minstens drie van de moeders kalmerende midde len op basis van Thalidenide hadden gebruikt. Prof. Guassardo van het kinderziekenhuis van Turijn heeft meegedeeld dat de verklaring van dit verschijnsel zou kunnen zijn dat die stof een tekort aan vitamine B ver oorzaakt. Twee Milanese farmaceutische fa brieken hebben de verkoop van der gelijke middelen gestaakt, aldus het blad „II Giorno". Salans advocaat is „verbijsterd" De Franse advocaat Tixier-Vig- nancour, die vorige maand ex-gene raal Salan verdedigde, heeft zater dag verklaard „verbijsterd" te zijn over het bericht, dat een nieuw ge rechtelijk onderzoek tegen de voor malige leider van de OAS wordt in gesteld. Volgens hem wordt het onderzoek ingesteld naar aanleiding van een brief met instructies aan de OAS, die Salan uit zijn cel in de gevangenis van Frèsnes heeft laten smokkelen. Dit schrijven was. zo betoogde Tixier- Vignancour, al in het bezit van het militaire tribunaal, dat vorige maand de voormalige generaal tot levens lange gevangenisstraf veroordeelde. De rechters hadden van het stuk in het proces echter geen gebruik ge maakt. In de bewuste brief, die gevonden werd op André Canal, een vooraan staand OAS-lid dat op 8 mei werd aangehouden, gaf Salan aan Canal opdracht 1 miljoen franken over te maken aan oud-premier Bidault, die Salan tot zijn opvolger als hoofd van de OAS had benoemd. (Van één onze redacteuren) Mariene Dietrich en haar (enige) dochter Maria waren één dag in ons land. We ontmoetten de beroemdste oma ter wereld min of meer toevallig op Schiphol, waar ze even tevoren met de KLM-machine „Louis Bleriot" uit Parijs aankwam. Tijd voor een in terview had ze eigenlijk niet. Wél Geheime kunstmaan De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren een kunstmaan gelanceerd, die in een baan om de aarde draait. Verdere bijzonderheden zyn niet be kendgemaakt. De „geheime" satellieten zyn me rendeels bestemd voor \crkcnnings- doeleinden. gedood Naar officieel wordt meegedeeld, zijn bij Klamono ten zuiden van Sorong enige Indonesische parachu tisten in een gevecht gedood. De rest van de groep, waarbij enkele gewonden, vluchtte met achterlating van de uitrusting. Op het schiereiland Oiiin werd een aantal parachutisten gedood door een Nederlandse patrouille, die aanwij zingen had gekregen van een Papoea- politie-agent. Hierbij werd een aantal wapens, w.o. lichte mitrailleurs, ge weren en pistoolmitrailleurs, buitge maakt. Rusland hits op De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor aangelegen heden van het Verre Oosten. Averell Harriman heeft verklaard te geloven dat Rusland graag zou zien dat de worsteling van Indonesië met Neder land om Westelijk Nieuw-Guinea zou uitlopen in gevechten op grote schaal. In een zaterdag gehouden inter view voor de radio zeide Harriman o.m.: „Ik geloof dat we alle redenen hebben om aan te nemen dat de Rus sen president Soekarno hebben op gehitst Ik denk dat zy gaarne zouden zien dat de strijd daar uit brak omdat zij weten dat de V.S. en vele andere landen zich tegen een regeling van het geschil-met-geweld zullen verzetten, en daarom zouden de Indonesiërs in dat geval meer van de Russen afhankelijk worden dan zij dat nu zijn". Harriman voegde hieraan toe dat de geschillen tussen Nederland en Indonesië wat verzacht waren door de gevoerde besprekingen. Als deze besprekingen hervat werden zouden de laatste meningsverschillen „glad gestreken" worden, zo zei hy. Regime—Ulbrielit overduidelijk een mislukking (Van onze correspondent in Bonn) Gisteren is in heel West-Duitsland, van Flensburg tot Konstanz, van Helmstedt tot Aken, de vruchteloze opstand herdacht die op 17 juni 1953 De Nederlandse zakenman Henri Pierrot, die negen maan den vastgehouden werd door de Oostduitsers na een vonnis van vier jaar wegens een poging om een meisje door de „muur" te I smokkelen, is plotseling vrijge laten. Gisteren keerde hij in zijn woning in Heemstede terug, waar hij samen met zijn echtge note de pers te woord stond. in Oost-Berlyn tegen de communis tische heerschappij uitbrak. Overal in de Bondsrepubliek stroomden dui zenden samen om de „dag der Duitse eenheid", zoals deze datum is ge doopt, te gedenken. Bondskanselier Adenauer bracht de dag door in Ber lijn, waar hij samen met burgemees ter Willy Brandt de 569 slachtoffers van de opstand herdacht bij het ge denkteken, dat voor hen in West- Berlyn is opgericht. Zaterdagavond deed Adenauer voor de radio een beroep op de Sowjet- Unie de 17 miljoen Oostduitsers toch zelf te laten beslissen hoe zij willen leven. In de Duitse kwestie laten wij ons minder door nationale als wel door menselijke gevoelens leiden .al dus de kanselier, „geeft onze broe ders aan de andere kant van het ijze ren gordijn toch meer vrijheid, geeft hun een menswaardig bestaan"! Adenauer noemde de onderdrukking van de opstand in 1953 met Russi sche tanks een fout van de commu nisten. En ook nu nog maakt de Sowjet-Unie dezelfde fout als zij pro beert 17 miljoen mensen het recht te onthouden, zo te leven als zij zelf willen, aldus de Bondskanselier, die toegaf dat de Duitse hereniging nog wel lang op zich zal laten wachten. West-Duitsland zal evenwel geen ge weld gebruiken om zijn doel te be reiken. Wy zullen de tyd voor ons laten werken, aldus Adenauer, die opsom de hoe in 1953 behalve de 569 doden nog 1744 mensen gewond raakten en hoe 5133 demonstranten en 1756 op standige volkspolitiemannen werden gearresteerd. Burgemeester Willy Brandt van West-Berlyn zei gisteren met nadruk, dat het Dnitse volk en vooral de Westberlijners zich niet te vreden zullen stellen met een blij vende splitsing van Duitsland. Wij zijn echter vóór onderhande lingen met de Russen en voor elke redelijke tussenoplossing voor de kwestie-Berlijn, aldus Brandt, die vond dat het regim van Ulbricht overduidelijk een mislukking was geworden. In de Bondsdag in Eonn werd een speciale herdenkingsbijeen komst gehouden, waarop prof. Tie- lecke uit Hamburg de grote rede uit sprak. Ook voerde de minister voor de Duitse hereniging. Lemmer, het woord. Ook hij legde nadruk op de vredelievendheid van de Bondsrepu bliek in het streven naar een oplos sing van de Duitse kwestie. Slot pag. 2 om enkele woorden te wisselen. Dat gebeurde tijdens het inspec teren van haar handbagage, die uit meer dan tien koffers be- stondd) Ja, inderdaad, ze zou veertien liedjes zingen in het Kur- haus te Scheveningen, oude even goed als nieuwe. Ze probeert ove rigens zoveel mogelijk variatie in haar repertoire te brengen. In het Parijse Olymia-theatter was het heerlijk optreden. Ze had er enorm veel succes, hoopte het hier ook te hebben. Natuurlijk was ze blij weer eens in Holland te zijn, ook al bloeien er geen tulpen meer. Toch wel leuk zo'n trip. In de gereedstaande auto, die omstuwd werd door een grote me nigte bewonder aar s( ster s)maak te Mariene nog even een praatje met een radio-reporter. Of ze nog steeds „von Kopf bis Fusz auf Liefde eingestelt' is? Haar scherp omlijnde gezicht wordt even ern stig. Dat was ik nooit, zegt ze. Men verwisselt mij altijd met de rollen, die ik speel. Wanneer je een moor denaar srol speelt hoef je nog geen moordenaar te zijn. Niet waar? Ze zucht en steekt een siga ret op. Voor oris een teken om haar niet verder lastig te vallen. Ongeveer een half uur na Marle- nés aankomst op het platform van de Amsterdamse luchthaven reed de auto weg in de richting van Den Haag. Enigszins aarze lend kwamen ook daar de vragen van de journalisten los. Over haar is al zoveel bekend en die ene vraag hoe oud ze is zal zij nimmer beantwoorden Advertentie Deze week LIGHTWEIGHT colbertcostuums In modern* TREVIRA- en MOHAIRSTOFFEN M. 109.- to. 179.- Uit het Leidsch Dagblad van 19 Junij 1862; (Advertentie) Op een kan toor te Arnhem verlangt men een persoon met administratie bekend, van middelb. leef tijd, tegen een salaris van f 200 a f 300 per jaar. Adres franco letter A. B. aan het Bur. v. d. Blad.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1