Wereldgezondheidszorg heeft tot taak ongelijkheid op te heffen Losgeslagen meisjes in (Frans) filmbeeld „Groiidwinsthij hoogbouw is in grote wijken maar heel gering Films van tlese week in Leiden Gero-casseffe STENCILWERK Te grote kloof in de wereld op gebied van ziekte en dood Sportieve strijd tussen zelfbeschermingsploegen P. Beugelsdijk Ambtsaanvaarding prof dr. J. H. de Haas Drs. H. v. d. Weijde: „Moeten wij hoger gaan wonen Jpgericht 1 maart 1860 Zaterdag 16 juni 1962 Tweede blad no. 30679 Gistermiddag heeft prof. dr. J. H. de Haas met een oratie in het Groot Auditorium het ambt van bijzonder Leids hoogleraar in de wereldgezondheidszorg aanvaard. Deze leerstoel vanwege het Leidsch Universiteits-Fonds is de eerste van deze aard in Europa. Prof. De Haas deed in deze oratie onder de titel ..Planning in de wereldgezondheidszorg" een indringend beroep op het beschik baar stellen van de volledige medische kennis van middelen aan de gezondheidszorg in de onderontwikkelde gebieden, een zorg die niet uitsluitend medisch kan zijn maar ook sociaal-economische aspecten heeft. De klove die gaapt tussen technisch onderontwik kelde en ontwikkelde landen is breder dan verantwoord is. De wereldgezondheidszorg heeft tot taak. mede te werken aan het overbruggen van deze kloof door de ongelijkheid tegenover ziekte en dood op te heffen: in de eerste plaats in het belang van de bewoners van de onderbevoorrechte landen en in breder verband in het belang van de gehele mensheid. Gezondheid is een even ondeelbaar goed als de vrede. Planning begon omstreeks 1850 Internationale afspraken op me- disch-hygiënisch gebied zijn om streeks 1850 voor het eerst gemaakt, aldus constateerde prof. De Haas. Sindsdien kan men van planning in de wereldgezondheidszorg spreken. De gezondheidsorganisatie van de Vol kenbond heeft tussen de beide we reldoorlogen de basis gelegd voor in ternationale planning op vele terrei nen van de volksgezondheid. De We reld Gezondheidsorganisatie (WHO) heeft deze tendens verstrekt en in moderne banen geleid, sterk de na druk leggend op de behoeften van technisch onderontwikkelde landen. Dit komt het duidelijkst tot uiting in de mondiale eradicatie-program- ma's van framboesia, malaria en pokken, waarmee reeds belangrijke resultaten zijn bereikt: sterke da ling sterfte- en ziektecijfers, waar door een economische industriële ontwikkeling mogelijk wordt. Spanning Daling van sterfte vindt in tropi sche gebieden in versneld tempo plaats al is de sterfte er nog hoog ten opzichte van westerse landen terwijl het hoge geboortecijfer niet daalt. Hygiënische maatregelen ver scherpen schijnbaar het bevolkings vraagstuk. In werkelijkheid is het zo, dat de voedsel-produktie achterblijft bij het tempo van toeneming van de wereld-bevolking. Voor economen moet dit een aansporing zijn de land bouw in tropische gebieden snel op Zoekt U een van f40.— of f 400.— v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. De Gero.specialist. hoger peil te brengen en voor geïn dustrialiseerde landen op onbekrom pen wijze voedsel ter beschikking te stellen. In beide richtingen is het effect onvoldoende. Dit kan voor de hygiënist geen re den zijn de sterfte-daling af te zwak ken. Integendeel. Het was, is en blijft de taak van de arts niet meer alleen in nationaal, maar ook in mon diaal verband over het leven van zijn medemensen te waken. Dit is op steeds intensiever wijze mogelijk doordat de ontwikkeling van de ge neeskunde snel voortschrijdt en de toepassingen op het gebied van de volksgezondheid in toenemende mate zij het nog onvoldoende op we tenschappelijke wijze worden geëx ploreerd. Schoolsoftballwedstrijden Zaterdag 23 juni worden onder auspiciën van de Gemeentelijke Schoolsportcommissie de jaarlijkse schoolof tballwedstrij den gehouden Terwijl in het Sportpark Roomburg de jongensploegen van het Gymna sium, het Chr. Lyceum, het Rijn lands yceum het Bonaventura Ly ceum, het Rembrandt Lyceum, de UTS, de ULO-scholen van de Pie terskerkstraat en de Plesmanlaan en de Instrumentmakersschool verdeeld over drie poules de strijd aanbinden op het schoolkampioenschap 1962, vinden op het KNvLO-terrein aan de Zoeterwoudsesingel de ontmoetin gen van de meisjesploegen van het Gymnasium, het St.-Agnus Lyceum, het Rembrandt Lyceum, het Rijn lands Lyceum en de ÜLO-Pieters- kerkstraat plaats. Ds. P. J. Bos beroepen Gisteravond Is ln de vacature van ds. M. Ottevanger een beroep uitge bracht op ds. P. J. Bos. hervormd predikant te Sprang (N-Br). Ds. Bos, die in 1929 werd geboren, werd in 1957 kandidaat gesteld en aanvaardde op 6 oktober van datzelf de jaar te Sprang de evangeliebe diening in de Ned. Herv Kerk. Op het B.B.-oefenterrein aan de ir. Driessenstraat hebben de zelfbe schermingsploegen van Leiden (wijk I), Valkenburg, Lisse en Leiderdorp uit de districten West, Leiden en Oost van de A-Kring Zuid-Holland gisteravond een spannende eind strijd gehouden om het Kringkam pioenschap en de daaraan verbon den wisselbeker. Onder de vele be langstellenden, die deze eindstrijd tussen de vier winnaars van de in mei gehouden selectiewedstrijden bijwoonden, bevonden zich o.m. de voorzitter van de Kringraad en bur gemeester van Alphen aan de Rijn, de heer Z. Bruins Slot, de loco-bur gemeester van Leiden, de heer J. C. van Schaik, de burgemeester van Lisse, mr. Th. M. .J de Graaf, de burgemeester van Valkenburg (Z.H.), de heer M. A. v.d. Have, beiden le den van de Kringraad, het H.B.B. van de A-Kring Zuid-Holland, de heer G. J. Wulfhorst, het plv. H.B.B. de heer A. J. Paling, alsme de een aantal leden van de Kring- stad in Zuid-Holland. De opgave, die de vier wedstrijd- ploegen, elke bestaande uit een com mandant en 15 leden, beurtelings op het rampterrein kregen uit te voe- blussings- reddings- en EHIO-werk, dat in max 25 minuten moet wor den uitgevoerd. Daar de verrichtin gen onderling niet ver uiteen liepen, had de jury, gevormd door een drie tal deskundigen uit de drie genoem de districten bij de beoordeling en puntentoekenning een allesbehalve gemakkelijke taak. Dat de presta ties niet alleen op een zeer goed peil stonden, doch de onderlinge strijd tevens zeer spannend was geweest, bleek wel uit de uitslag, die de heer Bruins Slot na afloop bekend maak te en die aangaf, dat de ploegen van Leiderdorp en Leiden beide met 34 punten (max 50 ptn) gelijk wa ren geëindigd en de ploeg van Lisse met 1/3 punt verschil (26 2/3) de ploeg van Valkenburg (26 1/3 pt) naar de vierde plaats had verwezen. Door precies 2 minuten kortere werktijd, werd de ploeg van Leider dorp winnaar en houder van de wis selbeker. Nadat de heer Bruins Slot met een toepasselijk woord de ploeg- prijzen (wisselbeker en legpennin gen) aan de ploegleiders had uitge reikt, mochten alle ploegleden een herinneringsprijsje, bestaande uit legpenningen, wapenlepeltjes en as bakjes in ontvangst namen. COPIEERINRICHTING Telefoon 0 1710) 34419 Middelstegr. 1 (hk. Nwe R^jn) Leiden. ^igarettenmeisje-met-strip-tease-neigingen CASINO Ze bestaan, de losge slagen meisjes, die de liefde als een vorm van vrijetijdsbesteding beschouwen en voor wie een slaapkamer een geliefdkoosd oord van vermaak is. Het zijn de meis jes, die zich van het ene avon tuur in het andere storten en daar bovendien nog prat op gaan. Meisjes, die van geen God of ge bod willen roeten en er maar lus tig op los leven. Meisjes, die zich zelf weggooien. Waar men ze aan treft? Zeker in een stad als Parijs. Losgeslagen meisjes in deze moderne, alles onthullende wereld. Ze zijn een dankbaar onderwerp voor de film. trouwens niet om. Ze geven een in druk van de rommel, die er op de „liefdesmarkt" dag in dag uit te koop is. Ook al zijn de tegenstellingen in deze (Franse) film wel wat erg groot stille, schuwe jongen neemt siga rettenmeisje-met-strip-te ase-ncigin- gingen meer naar zijn kamer het verhaal is aannemelijk genoeg. Het meisje, om wie het hier voornamelijk gaat, kiest uiteindelijk de wijste par tij. Ze laat tenminste de (vieze) boel de boel en keert terug naar de jongen van wie ze werkelijk houdt. Vóórhaar is een betere toekomst weggelegd dan voor haar vrienden en vriendinnen. Zo wil het slot van de film althans doen geloven. Vooraf draait een (kleuren)filmpje over een Chinees volkscircus, nationaal en mondiaal verband. Tegenover deze successen staan nog vele problemen, die dringend om een oplossing vragen. Verloskundige hulp voor het grootste deel van de 110 miljoen vrouwen, die jaarlijks baren vrijwel ontbrekend dient met voorrang te worden georgani seerd. Daarvoor is een leger van vroedvrouwen nodig. In te langzaam tempo worden ze opgeleid. Zowel in geïndustrialiseerde als technisch onderontwikkelde landen openen zich ongekende mogelijkhe den voor research en voor toepassing van wetenschappelijke principes in de praktyk van de gezondheidszorg. Enorme verbeteringen In verscheidene technische onder ontwikkelde landen het moeilijkst in Afrika worden de ergste volks- plagen tot verdwijnen gebracht, in geïndustrialiseerde landen heeft zich om twee sprekende voorbeelden te noemen door gerichte medisch- hygiënische maatregelen in 15 jaar een dramatische daling van tubercu lose voltrokken en van kinderverlam ming in 5 jaar. Deze snelle resulta ten zijn bereikt door planning in Naarmate research en evaluatie in de volksgezondheid meer ingang vin den hetgeen zowel voor ge- industrialiseerde als technisch onder ontwikkelde landen geboden is zal de noodzaak van planning meer wor den ingezien. De klove, die gaapt tussen tech nisch onderontwikkelde en ontwik kelde landen is breder dan in het atoom-tijdperk medisch en menselijk verantwoord is. Het planmatig over bruggen van deze klove op medisch gebied heeft tot doel de extreme on gelijkheden tegenover ziekte en dood op te heffen en verbetering van de gezondheidstoestand te bevorderen. Na zijn oratie, die hij met de ge bruikelijke toespraken besloot, reci pieerde prof. De Haas in de ont vangstzaal van de academie. Prof. De Haas en echtgenote worden tijdens de receptie geluk gewenst door de rector magnifi cus, prof. dr. G. Sevenstev. In mondiaal medisch-hygiënisch verband is de opleiding een primair vraagstuk. Het onrustbarend tekort aan artsen en van academici in het algemeen kan alleen in rede lijk tempo verminderen, als geïndus trialiseerde landen met overtuiging en op flexibele wijze steun verlenen en als in de ontwikkelingslanden be gaafde kinderen worden geselecteerd voor een universitaire opleiding. (Foto L.D./Holvast) Meer planning nodig „De vaak bij niet-ingewijden postgevatte mening dat de oplossing van het probleem van woningtekort en schaarste aan grond absoluut in „hoog bouw" ligt, is niet, of beter: niet geheel, juist. De „winst" van etagebouw ten opzichte van eengezinswoningen is, hoe merkwaardig dat ook mag klinken, vooral in steden met grote wijken van dit type woningbouw, maar heel gering", aldus drs. H. van der Weijde, secretaris van het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw. Drs. Van der Weijde hield gister middag in „Het Gulden Vlies" voor leden van de Nationale Woningraad, Afd. Zuid-Holland, een lezing over het onderwerp: „Moeten wij hoger gaan wonen". De lezing was geba seerd op het onlangs over deze kwes tie uitgebrachte rapport van het In stituut, waaraan de heer Van der Weijde is verbonden. De commissie die het rapport samenstelde, heeft positief noch negatief op deze vraag kunnen antwoorden. Eerst na de tweede wereldoorlog is de tendens ontstaan om over te gaan tot middel- of hoogbouw. Niet zozeer dus omdat men hierdoor grond be spaarde, maar veeleer omdat het noodzakelijk bleek de mensen dichter bij elkaar te brengen. Daarbij kwam ook dat vele gemeenten vrij snel „ver stedelijkten". Vroeger stond men in kleine samenlevingen zeer sceptisch tegenover alles wat „van de stad kwam". De stad was in dorpsogen veelal een poel van misdaad en ver derf en „stadse" hoogbouw werd al leen daarom al afgewezen. Dat werd nu anders. „De keuze en vergelijking", aldus de heer Van der Weijde, „tussen laag- en hoogbouw is moeilijk zo niet on mogelijk. We hebben hier te maken met volkomen verschillende groothe den, die eigenlijk niet vergelijkbaar zijn. Zij hebben alle typische voor- en typische nadelen". Nog altijd is het echter een strijd vraag, vandaar het rapport dat op verzoek van de minister van Volks huisvesting is samengesteld. Velen verdedigen met hand entand de een gezinswoning, maar het volgens drs. Van der Weijde zeer objectieve rap port acht het mogelijk en ook wen selijk dat zowel laag-, midden- als hoogbouw in het moderne woning beeld worden opgenomen. Het rapport dat rekening heeft gehouden met so ciale, culturele, economische en este- tische factoren, is gedeeltelijk door enquêtes, gedeeltelijk door de door ex perts bepaalde „theoretische woning behoeften" tot deze conclusies ge komen De eengezinswoning is zeer geschikt voor jonge gezinnen met kinderen, maar kan aan de andere kant ge makkelijk leiden tot een zekere zelf genoegzaamheid en een wat nauw besloten bestaan. Middelbouw is geschikt voor gezin nen die zich enige beperkingen kun nen opleggen. Bij dit soort woningen dienen nog heel wat verbeteringen te worden aangebracht. Een selectie wat de inwoners betreft is wenselijk. Datzelfde geldt ook voor de hoog bouw, met deze aantekening dat de woningen hier bepaald niet geschikt moeten worden geacht voor gezinnen met kinderen. Zo deze toch van deze woningen gebruik moeten maken, dient men wel voor'n aantal compen serende maatregelen te zorgen - bal kons, speelgelegenheden etc. De be woners dienen een zekere „woonbe- schaving" te bezitten. Deze concen traties van personen hebben wat ser vice en algemene voorziening betreft grote voordelen (centrale verwarming e.d.). Wat de financiële kant aangaat de kosten die aan de hoogbouw zijn ver bonden zijn aanzienlijk hoger dan die van de laagbouw. De commissie heeft als derde be langrijke punt in haar verslag de „stedebouwkundige vorming" in aan merking genomen. Hier kreeg men te maken met een aantal niet-rationele motieven en algemene regels zijn hierdoor moeilijk te geven. m „Dat is trouwens het geval met deze gehele kwestie, aldus de heer Van der Weüde, de gemeenten zullen zelf die nen te bepalen wat voor het gebied dat zü bestrijken het gunstigst is. Daar is nu eigenlijk alles om be gonnen". De bijeenkomst werd geleid door de heer A. C. Goosen en o.a. bijgewoond door wethouder A. J. Jongeleen. Reprise van Some like it hot TRIANON Dat de kluchtige film van Billy Wilder, „Some like it hot", met Marilyn Monroe, Tony Curtis en Jack Lemmon in de hoofdrollen, ze ker voor een reprise in aanmerking zou komen, lag voor de hand. Men kan dit snaakse filmprodukt thans gaan zien in het theater in de Bree- straat. Het is bepaald te veel eer deze film voor te stellen als een po ging het vrolijke leven van de jaren- '20 te doen herleven. Want, toegegeven dat er in die richting gezocht is en dat er zelfs veel aandacht is geschon ken aan een correcte weergave van de kleding uit die dagen, tenslotte gaat het toch om de uitbundige lijnen van Marilyn Monroe, waardoor het eigenlijke verhaal zo nu en dan in de verdrukking dreigt te raken. Dat ver haal is overigens op zichzelf bijzonder ryk aan kolderachtige situaties. Een bassist en een saxofonist, die hun laatste stuiver vergokt hebben op de windhondenrennen, besluiten tot een travestie-in-duplo. Zij raken verzeild in een uit dames samengestelde band, met alle daara.-n verbonden compli caties gedurende een opwindende treinreis. Maar voordat die treinreis begint zijn zij (in Chicago) getuige geweest van een schietpartij tussen gangsters, welke aan zeven leden van de verliezende groep het leven heeft gekost. Op het laatste ogenblik heeft het tweetal kans gezien te ontsnap pen. Wanneer hun verkleedpartij hen toch al heel wat hoofdbrekens begint te kosten, worden de complicaties nog vergroot door de omstandigheid, dat de winnende gangstergroep uit Chi cago de onvrijwillige getuigen van hun misdaad op het spoor komt en achtervolgt. Dat het er dan, ook in afwezigheid van Marilyn Monroe, ge peperd toegaat, spreekt vanzelf. Al btf al: een film in het luchtige, vluch tige en kluchtige genre, dat het in (liiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiinin Scotland Yard grijpt keihard in Jacht op boeven Rex Als Scotland Yard ingrijpt, keihard zelfs, dan zoeken de boeven een goed heenkomen. Maar waarheen ter wereld zij ook vluchten, zij ont komen niet aan de Sterke Arm, die volgens deze film kennelijk erg ver reikt. Maar al is „Scotland Yard grijpt keihard in" niet altijd even geloofwaardig, er wordt in deze detectivefilm wel op zeer boeiende wijze verhaald over de jacht op mis dadigers. De schijn van authentici teit maakt trouwens het geheel alleen Jules en Jim" Superieure regie STUDIO Jeanne Moreau zal ook deze week nog te zien zün in de film „Jules en Jim" onder de superieure regie van Truffaud. Het merkwaar dige leven van deze jonge vrouw, die de liefde zoekt bij verschillende min naars en daaraan tenslotte te gronde gaat. is boeiend weergegeven, zó boeiend, dat het niet te verwonderen valt. dat. deze film allerwegen grote belangstelling trekt. Ook door het realistische spel der hoofdpersonen. Een vlotte handeling paart zioh aan De geheimzinnige dubbelganger Zeer spannend Het slachtoffer van genoemde schietpartij wordt door de politie uit de Theems opgevist. De man heeft een schotwond in de rug en is er bijzonder slecht aan toe. Als in een ziekenhuis de kogel wordt verwijderd, blijkt tijdens de operatie het hart van de man, in wie een journalist een bekende atoomgeleerde meent te her kennen, stilstaan. Na ruim zeven seconden)begint het weer te klop pen. Als de man weer bij bewustzijn komt. is hij erg in de war en geeft hij op geen enkele vraag een zinnig antwoord. Bovendien hoort de politie, als zij informeert bij het instituut waar de atoomgeleerde moet werken, dat deze in zijn laboratorium aan het werk is! Zij trekt daaruit zeer voor barig de conclusie dat de gewonde man „maar een dubbelganger" is. Onze slimme reporter blijft echter twijfelen en met een voortvarend heid. waarvoor een Lemmy Caution zich niet zou hoeven te schamen, brengt hij het raadsel van de geheim zinnige dubbelganger stap voor stap tot een oplossing. Dat hij daarbij zijn eigen hachje riskeert en tenslotte niet alleen op zijn verstand kan ver trouwen maar ook zijn vuisten moet gebruiken, zal de bioscoopbezoeker alleen maar deugd doen. „De geheimzinnige dubbelganger" is een typisch Engelse misdaadfilm, dat wil zeggen: niet alleen spannend, maar ook vaak humoristisch en tot in de puntjes verzorgd, terwijl er uitstekend in wordt gespeeld. De wetenschappelijke nonsens in deze film. die trouwens zo geloofwaardig mogelijk wordt opgediend, moet men voor lief nemen. Paniek in Parijs Pakkende thriller Lido „Paniek in Parijs" is een thriller van typisch Franse makelij: hier en daar pikant, indringend ver filmd en een knap uitgedachte in trige. Het gesprek mag nog zo ernstig zijn. tijd om naar een mooie Fran- ?aise te kijken is er altijd Bron van alle „paniek" is de overi gens zeer rustige culturele attaché van de Russische Ambassade in Parijs, die nog iets anders aan zijn hoofd blijkt te hebben dan „cultuur". Op een dag vindt hij zyn brandkast geforceerd en grondig leeggehaald. Een ogenblik later wordt hijzelf ont voerd. De vermiste stukken zijn van het grootste belang. Zij zijn in code ge steld en op decodering is voorlopig geen kijk. Een Franse rechercheur bijt zich in de intrige vast en rolt na veel opwinding het komplot op. Toch is hij het die de grootste klap moet incasseren. Het verhaal komt met horten en stoten op gang, maar is beslist boeiend, als het eenmaal „loopt". Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Luxor Het verhaal van „De ge heimzinnige dubbelganger" mag dan niet zo bijster origineel zijn (de atoomgeleerde, het gevaar voor een enorme kernexplosie en de pientere journalist die de politie vrywel steeds een slag voor is), bijzonder spannend is deze film wel. Met een nachtelijke achtervolging en een schietpartij gaat de film by- zonder vlot van start en dit hoge tempo blijft tot het einde toe ge handhaafd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3