pa a Pastoor beschuldigd van meineed: eis 3 m. L-DiihU'.mi AGENDA STABIEL ALLEEN Uitermate trieste zaak Fa. Boekkooi Onplezierig en plezierig MET EEN ENKEL WOORD Arriveer net zo LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 16 JUNI 1962 ULTRA-rechts en dito-links zyn er by de (gedeeltelijke) gemeente raadsverkiezingen in Italië niet in geslaagd de huidige regerings- ©ombinatie een nederlaag toe te brengen, zoals kennelijk in de bedoe ling lag. Integendeel zelfs: de groe pen van „centrum-links" (christen democraten, de sociaal-democraten van Saragat, republikeinen en de Nenni-socialisten) kwamen zy met enige onderling* verschuiving on verzwakt uit de strUd. Al waren het in dit geval „maar" gemeenteraads verkiezingen, de felle aanvallen der rod* en zwarte extremisten bewezen wel, dat het hun erom te doen was de „opening naar links" als het ware in «en eoort referendum In gebreke te stellen. De kiezers hebben er an ders over gedacht. D* communisten byv., die Nenni als „een verrader van de arbeidersklasse" hadden bestem peld. boekten in het zuiden een kleine maar veelbetekenend* achteruitgang. Want voor het eerst in veertien jaar moesten zy. daar, in het sociaal- zwakste deel des lands, een duideiyke stilstand noteren. En de neo-fascls- ten verging het niet beter. Ondanks hun zeer ruime geldmiddelen gingen zy in de 157 gemeenten, waarin ge stemd werd, dertien zetels achteruit, de tweed* uiterst-rechtse party, die der monarchisten, verloor er zelfs nog méér: achttien. Naar alle waar- schüniykheid zyn die stemmen van ultra-rechts ten goede gekomen aan de liberalen, die 26 zetels meer kre gen dan in 1960. En dat betekende dus een verschuiving ten gunste van de democratische gezindheid. Ook al werd er dan maar in een klein aantal gemeenten gestemd, de uitslag be wijst. dat Italië zyn politieke even wicht begint te hervinden. Het heeft er in dat opzicht wel eens somberder voorgestaan dan op het ogenblik. r j- L behoort Spanje strategisch èn 'Z\ cultureel tot het Westen, het gedrag van zyn regering maakt het onmogelijk dit land tot de vrije wereld te rekenen. En het droevigste Is. dat er nauwelijks tekenen zyn, die op een belangrijke koersverandering wijzen. „Caudillo" Francisco Franco zendt een ieder die het waagt zich tegen zyn politiek te verzetten, in ballingschap, zoals dezer dagen nog weer eens duidelijk is gebleken. En dS ballingschap is dan nog een „vriendelijkheid" jegens de kopstuk ken van de oppositie, want minder vooraanstaande tegenstanders ver dwijnen achter de gevangenismuren. De conclusie liet voor de hand1: een staat, waarin de opponenten van de regering zó behandeld worden, be hoort niet in de EEG, zelfs niet als geassocieerd lid. En toch ryst dan ogenblikkelijk de vraag, of het wel verstandig is dit land met zyn on aanvaardbare politiek nog verder in het isolement te drijven. Want hoe gemakkelijk kan een temperament- rijke bevolking als de Spaanse, è.1 te lang reeds getiranniseerd door recht se extremisten, naar het andere uiterste omzwaaien! Men zou dus beter de vraag kunnen stellen, of er geen middelen zijn om een land, dat cultureel en srategisch zulke belang rijke bijdragen kan leveren, zonder al te ernstige schokken binnen het ka der van de vrye wereld te brengen. Het beste antwoord op deze uiterst moeilijke vraag is misschien gegeven door een van de slachtoffers van Franco's recente verbanningsdecre ten: Gil Robles, die vrywillig vertrek naar Parys verkoos boven eenzaam verblijf op de Canarische eilanden. Vertrouwt U maar op mij (Van onze Haagse correspondent) De advocaat-generaal bij het Haagse Gerechtshof, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst heeft gistermiddag een gevangenis- straf van drie maanden geëist tegen een 59-jarige pastoor uit Enkhuizen (eertijds kapelaan van de St. Jacobus-parochie in Den Haag), die tijdens het vooronderzoek van een civiel proces een vaderschapsactie -ten overstaan van de rechter-commissaris in Den Haag een meinedige verklaring zou hebben afgelegd als getuige. De Haagse rechtbank heeft deze zaak in eerste instantie met gesloten deuren behandeld. De officier van Justitie, die vier maan den celstraf had gevorderd, ging in appel van het vrijsprekende vonnis. „Een uitermate trieste zaak" zei de advocaat-generaal. Hij doelde daar bij enerzijds op het feit dat het 14 jaar geleden geboren kmd van een ongehuwde moeder nog steeds geen uitkering krijgt en anderzijds op de omstandigheid dat een priester in een meineed-zaak is verwikkeld. In 1948 kreeg een nu 34-jarige Haagse een kind, waarvan naar haar zeggen een Hagenaar de vader was. Deze laatste wilde haar echter niet trouwen omdat hy op het punt stond in het huwelijk te treden met een Frangaise. De pastoor, die gisteren in hoger beroep terechtstond, trad als bemiddelaar op. Niets op schrift Hij zou tegen de moeder van het kind alsmede tegen een aantal fami lieleden van de moeder gezegd heb ben dat hij de zaak financieel zou regelen, daartoe in de gelegenheid gesteld door de vader van het kind. Opmerkelijk was het dat niets op schrift werd gesteld, hoewel enkele familieleden daarom gevraagd had den. „Vertrouwt u maar op myzo zou de pastoor volgens getuigen ge zegd hebben. „Zij hebben op deze priester vertrouwd", zei gistermiddag mr. Van Voorst tot Voorst, „maar zij zijn bedrogen uitgekomen". Ruim vijf jaar kreeg de moeder van het kind per maand f50 via de pastoor. Toen werd de pastoor over geplaatst naar Enkhuizen. De beta lingen hielden op. En: na vijf jaar is het niet meer mogelijk een vader schapsactie in te stellen, tenzij be wezen kan worden dat er in de af gelopen jaren betaald is. In dat ge val worden de betalingen gebezigd als bewijs voor het vaderschap. Maar er was niets zwart-op-wit Daarna werd de pastoor gehoord in de civiele procedure tussen de partijen. Hij verklaarde toen dat hy geen gelden had ontvangen van de als vader aangeduide Hagenaar, die hy goed zou kennen, en dat hij nim mer had beweerd dat deze man de vader van het kind was. Voor het overige beriep hy zich op zyn ambts geheim. Ambtsgeheim Ook voor het gerechtshof beriep de pastoor zich herhaaldelijk op zijn ambtsgeheim. Hy ontkende een on ware verklaring te hebben afgelegd. Aanvankelijk heeft hij gezegd dat de gelden, ter hand gesteld aan de moe der van het kind, afkomstig waren Advertentie Voor de ouderen is Jose Maria Gil Robles geen onbekende. In de tijd van de Spaanse repu bliek dus vóór de burgeroorlog van '36-'39, welke Franco aan het be wind bracht was hij de aanvoer der van de katholieken. Nadat Fran co de macht definitief in handen had gekregen verliet hy zyn land, maar keerde er in 1954 terug, waarna hy zich als advocaat in Madrid vestigde. Robles dan heeft dezer dagen in een interview nog weer eens gepleit voor de monarchie, waarvan hij verwacht, dat die in staat zal zyn de moeilyk- heden op te vangen, die zich onge twijfeld na Franco's aftreden of sterven zullen voordoen. Gil Robles gelóóft in deze oplossing en hy is trouwens de enige niet. Maar, zo zal men vragen, is Franco bereid tege moet te komen aan een oppositie, die tégen de dictatuur maar óók tegen een nieuwe burgeroorlog zich zou concentreren rondom de monarchis ten? En bestdót de kans, dat de mo narchisten inderdaad de leiding kun nen nemen, terwijl Franco's oppo santen door zoveel verschillende op vattingen worden gedreven? Het is duidelijk, dat Robles de oplossing wel erg simplistisch ziet, al zou er his torisch iets voor zyn stelling te zeg gen zyn. Intussen schynt Franco, ge tuige zyn verbanningsmaatregelen, allerminst iets te voelen voor het vie ren van de teugels. Zyn tirannieke monoloog, voorheen een soort rari teit, is thans in 1962, een onduldbare monomanie. Men denke daarbij ook aan de veranderde houding van de geestelijkheid, om nog maar te zwy- gen over de arbeiders en intellec tuelen. Wat Franco thans doet ls niet anders dan het doortrekken van de oude lijnen en hij "ergeet daarbij, dat er in de omringende wereld al heel wat veranderd is. Zo schynt de caudillo steeds meer te vervallen in een houding van staatkundige en sociale donquichotterie ten koste van -en steeds hongeriger Sancho Panza. CHEMISCH REINIGEN VERVEN uit een fonds voor charitatieve doel einden en uit privé-middelen. Maar ook daarvoor liet hy zich op de zit ting niet uit. De moeder van het kind en drie van haar familieleden verklaarden als getuigen dat de geestelijke wel degelijk heeft gezegd dat het geld afkomstig was van de Hagenaar. En dr. W. C. S. van Benthem-Jutting uit Leiden, destyds hoofd van het „Bureau onderzoek vaderschap", ver telde dat zy een brief met een drin gend verzoek tot medewerking aan de pastoor heeft gericht. „Ik kan het me niet herinneren zei verdachte, die nooit geantwoord heeft op het schrijven. Voor mij staan twee dingen vast" zei de advocaat-generaal in zijn re quisitoir. „er bestond een vriend schappelijke relatie tussen de pastoor en de bewuste Hagenaar en deze laatste is de vader van het kind. Ook meende mr. Van Voorst tot Voorst dat er voldoende bewijsmateriaal is voor de stelling dat de geestelijke meineed heeft gepleegd. „Hier staat een priester voor u, die als staatsburger opzettelijk onwaar heid heeft gesproken", aldus mr. Van Voorst tot Voorst, die de handelwijze van de priester verklaarde uit diens afkeer van het zedelijk gedrag van de moeder van het kind en diens vriendschappelijke relatie met de Wegenwachter zwaar gewond Gistermiddag is op Rijksweg II (A'dam—Utrecht) bij het viaduct Maarssen de wegenwachter J. van Willigen uit Breukelen by het repa reren van een auto door een passe rende vrachtwagen gegrepen. Het ernstig gewonde slachtoffer werd naar het Academisch Ziekenhuis te Utrecht vervoerd. De wegenwachter stond met zijn rechterbeen, op de rijweg Hy bevond zich met zijn hoofd onder de motor kap. Op dat ogenblik passeerde een vrachtwagen de wegenwachter en sleurde hem mee. De man bleef hevig bloedend liggen. Hagenaar, wiens huwelijk met de Frangaise hij destijds heeft ingeze gend. Niet betrouwbaar De verdediger, mr. A. Mout uit Den Haag, achtte de verklaringen van de moeder en van haar familieleden weinig betrouwbaar. „Over de her komst van het geld kunnen alleen de pastoor en de betrokken Hagenaar verklaringen afleggen," zo zei hy, „zij ontkennen dat het geld van deze laatste afkomstig is". Deze man ontkent overigens ook ten stelligste dat hy de vader is. Mr. Moutte achtte het aangevoerde bewijsmateriaal onvoldoende om tot een veroordeling te komen. De pas toor noemde hy een „linkse en on handige man met heel weinig levens kennis". „Ik heb geen spyt van hetgeen ik als priester heb gedaan", zo verze kerde de pastoor in zyn „laatste woord". Voordien was de hoofdgetuige, de moeder van het kind, de zaal uitge zet, omdat zy minder passende op merkingen in de rechtszaal maakte. Arrest woensdag 27 juni. Explosie te Gouda Twee gewonden Een tot ver in de stad te horen knal en een flinke steekvlam waren de uiterlijke tekenen van een explo sie. die zich gisteravond omstreeks half negen voordeed op het terrein van de NV Kon. Stearine Kaarsen fabrieken „Gouda Apollo" Door deze ontploffing ontstond een kleine brand en werden twee werknemers gewond. Een van hen liep ernstige brandwonden op. De explosie deed zich voor in de nieuwe Ozonfabrick, die langs de nieuwe weg is gebouwd. Twee leden van het personeel, die zich aan de voet van de betreffende kolom bevonden, werden gewond. De 31-jarige sectie-baas J. Blind uit Gouda liep ernstige brandwonden op. Hij is naar het Van Itersonzieken- huis vervoerd. De bedieningsvak man, de 27-jarige G. P. de Bruin uit Den Haag brak een enkel. De ontploffing veroorzaakte veel opschudding. Naast de bedrijfs brandweer rukten de brandwe ren van Gouda en Reeuwijk uit op het sein „grootalarm". Het vuur, was snel geblust. IVVV: Portugal niet bij EEG Het bestuur van de Europese af deling van het IVVV (Internationaal Verbond van Vrye Vakverenigingen) heeft zich op een bijeenkomst in Ge- nève uitgesproken tegen elke vorm van associatie van Portugal bij de EEG, zolang het huidige regime in Lissabon aan het bewind is Het bestuur heeft verklaard dat de gemeenschap is opgezet ter verster king van de democratiehet verwerpt alle pogingen om deze de mocratische basis te vernietigen door toelating van dictatoriale landen. NIEUWJAARSCRUISE i per s.s. Statendam van 28 dec. t/m 12 |an. (Spanje-Portugal-Marokko- Madeira-Canarische Eil.) v.a. f 920.— tm ilMMiMémaas&Mr 10. FOLDER VERKRIJGBAAR BIJ ONS KANTOOR BREESTRAAT 36. LEIDEN. TEL. (01710) 3034S. Slachtoffer van insectendodend middel De 22-jarige H. Begeman te Haren (Gr.) is na het spuiten van een in sectendodend middel op landbouw gewassen overleden. Hij gebruikte bij het spuiten geen masker. Na enige tijd voelde hij zich onwel worden en ging naar bed. Vrij spoedig hierna is Begeman overleden. Mogelijk heeft hy teveel van het bestrijdingsmiddel binnengekrege n. Zware brandkast uit huis gesleept (Van onze correspondent) Tot nut toe onbekende inbrekers hebben gisternacht uit de woning van aannemer Mertens te Weert, een brandkast weggehaald. Daarin be vond zich een bedrag van ongeveer 1700, benevens enkele waardepapie ren. Ook de spaarpotten van de kin deren werden gestolen. Door een raam in te drukken hebben de da ders zich toegang tot de woning ver schaft. Alle kasten en laden werden grondig nagezocht en «.verhoop ge haald. De dieven hadden het blijk baar alleen op contact geld gemunt, want verschillende sieraden en ande re kostbaarheden lieten zij onaan geroerd achter. Het is haast onvoorstelbaar dat niemand van het gezin Mertens, dat op de bovenverdieping sliep iets van deze inbraak heeft gehoord of ge merkt. De brandkast, die ongeveer 250 kilogram zwaar is, werd op een mat door de buitengang naar de straat gesleept en daar in een auto geladen. De brandkast is teruggevon den in een moeras, nabij het buiten goed „Bakwell" tussen Weert en Maarheeze. Enige waardepapieren hadden de inbrekers erin achter ge laten. In dezelfde nacht werd ook in gebroken bij de moeder van de aan nemer, die ongeveer 50 meter van haar zoon vandaan woont. Ook hier werd alles grondig onderzocht. De buit bestond uit een bescheiden be drag aan contant geld. CHEMISCHE WASSERIJ De VPRO-televisie presenteerde ons gisteravond de tweede aflevering van „Op zicht", een programma, waarin Almar Tjepkema en Ben Klokman ons nogal nadrukkelijk hun mening over zeer uiteenlopende onderwerpen willen opdringen. Hun toon was niet altyd even prettig en de sfeer soms zelfs onplezierig. Dat kwam wel heel sterk naar voren in het lange vraaggesprek met twee di recteuren van grammofoonplaten maatschappijen. Het had er veel van weg, dat de heren in de beklaagden bank zaten, waarbij de talrijke ten dentieuze vragen op evenzovele be schuldigingen leken. Ze pareerden de aanvallen echter beleefd, maar be slist, zodat de makers van het pro gramma de beklaagden moesten vrij spreken. Maar gezien de presentatie voelden wy het als leden zy een ne derlaag Heel wat milder van toon en sfeer was het cabaret, dat de leden van het Rotterdams Toneel brachten. Een bloemlezing uit de voorstellingen, die zij traditioneel de laatste jaren na de nieuwjaarspremiére geven en waarin met liedjes van Marinus van Henegouwen op muziek van Steye van Blandenberg nationale en internationale toestanden gehekeld worden. Lies Franken was een aller - charmantste, maar erg naieve gast vrouw, die zich vooral in haar praatje met Luc Lutz op voor haar wel heel glad (sport) ijs begaf. Maar deze „reportage uit Studio Vitus", zoals het luchtige programmaatje om niet, Advertentie buitenland. Pakistaanse soldaten hebben gis teren het vuur geopend op vluchte lingen. die zich uit Óost-Pakistan naar India wilden begeven. Volgens be trouwbare kringen zouden tien men sen zijn gedood en 150 gewond. Advertentie K tijdig ingenomen, reisziekte voorkómen. f/n blauwt verpakking - let op de juiste dosering) Het mag dan waar zijn, dat de ar beiders door hun actie van dit voor jaar zich het recht hebben verwor ven om te staken, zoals de New York Times het uitdrukt, maar het is wel wat optimistisch als dit blad eraan toevoegt, dat de lange, donkere nacht, waarin Spanje als het ware bedwelmd en uitgeput terneerslag, plaats begint te maken voor de eer ste stralen van de dageraad. Voor lopig worden die stralen nog tegen gehouden door de donkere figuur van de caudillo Twee dertienjarige jongens zijn gisteren in Wuppertal in West-Duits- fand omgekomen door de ontploffing van een luchtdoelgranaat uit de oor log. Zn hadden met een hamer op het aectlel geslagen dat zU ln een bos den gevonden. Premier Menzles van Australië heeft de waarnemend secretaris-gene raal van de V.N.. Ce Thant. gisteren een cheque van vlermiljoen dollar overhandigd. Hierdoor behoeft de vol kerenorganisatie geen geld te lenen voot haar directe uitgaven ten behoe ve van haar optreden in Kongo en het Midden-Oosten. De cheque is bedoeld voor het Australische aandeel ln de obligatielening van die V.N. ten be drage van 200 miljoen dollar. De begin mei naar Oostenrijk ge vluchte Hongaarse luitenant van tie geheime dienst Bela Lapusnyk is een natuurlijke dood gestorven. Dit blijkt uit een door het Oostenrijkse ministe rie van Binnenlandse Zaken bekend gemaakt medisch rapport. De V.S. hebben gisteren nabij het eiland Christmas in de Stille Oceaan een kernproef in de dampkring geno men. Het wapen, dat van middelgrote kracht (tussen 20.000 en 1 miljoen ton TNT) was. werd door een vliegtuig uitgeworpen. Het was de negentiende proef in de huidige reeks. De Labourpartij heeft bij een tus sentijdse verkiezing in West Lothian, Schotland, haar zetel met een toege nomen meerderheid weten te behou den. De conservatieve kandidaat kreeg zo weinig stemmen dat de gestorte borgsom verloren ging. Onbekende personen hebben don derdag een 25-tal graven geschonden op de 100 jaar ouae Joodse begraaf plaats in Blieskastel in Saarland. Het ruim 5.000 ton metende Zwit serse vrachtschip „Nyon" is gisteren bij het eiland Wight in aanvaring ge komen met het Indische schip „Jala- zad". De ..Nyon" .die snel water maak- jOUDE VEST 189 - TEL. 24214 HAARL.STR. 42A - TEL. 21797 te, ls gezonken. De bemanning is o pikt door het Indische schip, aat koers zette naar Antwerpen. Het zomerse weer brengt voor de televisiekijkers aan de Belgische kust onverwacht narigheid met zich mee. De uitzendingen van de Vlaamse t v. blijken er gestoord te worden door Oosteuropese zenders, w o. Radio-Mos kou Men wijt dit aan het huidige hogedrukgebied boven Midden-Europa, dat bijzonder gunstig zou zijn voor de voortplanting van televlsiegolven uit Oost-Europa. BINNENLAND. Maastricht gaat voor eigen reke ning een nieuw conservatorium bou wen. Behalve de 200 studenten van het conservatorium zullen daar ook nog 7C0 a 800 muziekschoolleerllngen aan dit nieuwe instituut muzikaal vak- en vormingsonderwijs gaan vol gen. Ongeveer 500 muziekschoolleer- lingen blijven verder ondergebracht ln diverse gebouwen welke op verschil lende plaatsen in Maastricht zijn gele gen. In het Jullanaziekenhuls te Apel doorn ls overleden de 18-Jarige H J Hartgers uit Apeldoorn, die op tweede pinksterdag in Loenen (Veluwe) bij een botsing met een vrachtauto zeer ernstig werd gewond. Hij reed toen met zijn motor frontaal op deze vrachtwagen. Een 14-jarig meisje uit Nijverdal ls gisteravond om het leven gekomen, nadat zij door een militaire vracht auto werd gegrepen. De 49-jarige motorrijder D. Mole- ma uit Amsterdam is gisteravond op de kruising SpaarndammerdijkOost- zaanstraat ln de hoofdstad onder een trekker met oplegger geraakt en ter plaatse overleden. De motorrijder ver leende geen voorrang. Het Ned. Verbond van Midden standsverenigingen houdt op 20 juni een congres in café-restaurant v.h. Gebr Brinkmann ln Haarlem; na af loop wordt een rondrit gemaakt door liet Kennemeriand. De 47-jarige aannemer J. A van der Werf uit Sint-Nicolaasga is bij verbouwingswerkzaamheden aan de zuivelfabriek in Haskerland van een 7 meter hoge steiger gevallen. Hij werd met een schedel basisfractuur overgebracht naar het tekenhuis in Heerenveen, waar hy overleden is. De Europese Beweging in Neder land heeft een telegrafisch protest ge zonden aan het Spaanse staatshoofd Franco naar aanleiding van de maat regelen. die zijn getroffen tegen Spaanse deelnemers aan het vorige week in Miinchen gehouden congres der Europese Beweging. Gisteren is in Den Haag overle den mr L. B J. Vermeulen (82). oud advocaat-generaal bij het Gerechts hof aldaar. al te duidelijke redenen gedoopt was, werd vlot en gezellig gebracht. Uiter aard kan men van deze acteurs en actrices geen zangstemmen verwach ten, maar hun routine vergoedt dit gemis wel. Tenslotte had de altijd sympathie ke dokter A. C. van Swol een kapper naar de studio gehaald, die de kijkers kon verkondigen, dat hy aan aller lei uiterlijke symptomen kan zien of een zwangere vrouw een jongen of een meisje verwacht. Maar zoals steeds: de wetenschap dekte zijn stel lingen zeer beslist niet. A.I. ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamen komst Leger des Heils, 7.45 uur nm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen, 4.30 en 6.30 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Films Maskerage en Loon's Necklace, 2.30 uur nm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen, 10.30 uur vm. Breestraat 27: Ledenverg. Openbare Leeszaal „Reuvens", 8.30 uur nm. Schouwburg: Uitvoering balletklas sen Leidse Muziekschool, 8 uur nm. Steenschuur 6: Ledenverg. „De Na tuurvriend". 8 uur nm. Stadhuis: Gemeenteraad, 2 uur nm. Burgerzaal Stadhuis: Minister Kort- hals opent „Lelden Bekeken", 10 uur voorm. In den Vergulden Turk: Ledenver gadering LKK „Voor Allen", 8.15 uur nm. Zulderkerk: Holland Festival. Con cert. Ned. Strijkkwartet. 8.15 uur nm. WOENSDAG Kaasmarkt 1: Jaarverg. Geref. Schoolvereniging, 8 uur nm. Pieterskerk: Avondstilte. 7.30 uur nm. Zoet er woud e. (H. Rijndijk 49): Excursie K. en O. Pottery Zaalberg. 7.55 uur nm. DONDERDAG Prediker: Spreker ds. J. A. Smlnk van Den Haag, 8 uur nm. Garenmarkt: K en O.-excursie naar Reeuwijk en Moordrecht. 8.45 uur vm. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Dag 10-4 uur .zondag 1-4 uur. Lakenhal: Tentoonstelling „Bal en zijn groep" «tot 18 Juni) Legermuseum (Pesthulsiaan)Met uitzondering van maandag, dag van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d. Werf park 1; tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Glas uit de oudheid", (t/m 15 augustus). Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelilks 10-4 uur. zondag 1-4 uur. BIOSCOPEN' Trianon: ..Some like it hot", 18 J, Dag. 2 30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rev: ..Scotland Yard grypt keihard ln". 14 J. Dag. 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zond. 2.30. 4 45. 7 15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Les tricheurs". VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en commentaar, 18.20 Om en Om: Rumba-orkest en mondaccordeontrlo. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Op de helling, gesprek. 19.45 Oude kamermuz. (gr.). 19.55 Deze week. praatje. VARA: 20.00 Nws., 20.05 Metropole-orkest en Jazz trio met zangsollste, 20.55 Nederlandse cabaretliedjes (gr.), 21.10 Socialistisch commentaar, 21.25 Melodieën-Expres, 21.55 Muz. en herinneringen, '22.20 Het laatste sportnieuws van de week, 22.30 Nws., 22.40 Ballroom-orkest, 23.10 Lichte grammofoonmuz, 23.55 24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. KRO: 18.00 Kunstkroniek, 18.30 Ka merorkest, 18.50 Praatje voor politie ke voetgangers, 19.00 Nws., 19.10 Av- tualiteiten, 19 25 Wie het weet mag het zeggen, wedstrijd ln muzieklite ratuurkennis, 19.45 Lichtbaken, lezing, 19.55 Zingen, zien en winnen, muziek- toto. 20.05 Klavecimbelrecital, 20.15 Holland Festival 1962: I. II ritorno dl Ullsse ln patria, opera; II. II Prlglo- niero, opera. I.d. pauze: Muzikale mi niaturen (gr.), 23.15 Nws, 23.25 Klas sieke pianomuz., 23.552400 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie: 13.3014.50 Wereld kampioenschap voetbal in Chili: film opnamen van de halve finales. NCRV: 15 00 Cowboyfilm. 15.25 Confetti: Z. Amerikaanse klanken en ritmen, 15.45 Documentaire film. 16.10 Korte film, 16.35 Dier in 't vizier: programma over dieren. 17.0017.30 Voor de kin deren, 19.30 Vader weet het beter, TV- feuilleton, 19.55 Morgen ls het zondag NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20 20 Memo. 20.30 Muz. voor u: Orkest Pi Scheffer en zang-soliste. 21.00 De terugkeer van mevrouw Ma dison, film, 21.25 'n Wlssewas. kléin- kunstprogramma. 22 05 Ontmoetingen met Elisabeth Andersen: Voordrachten door Elisabeth Andersen en Frans van der Lingen, 22.35 Dagsluiting. ZONDAG 17 JUNI Hilversum 1 402 m. VARA: 8.00 Nws.. postduivenber. en socialistisch strijdlied, 8.18 Weer of geen weer. gev. prog.. 9.45 Geestelijk leven, toespraak VPRO: 10.00 Voor de kinderen. IKOR: 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 1130 Vraag en antwoord. VPRO: 11.45 Flitsen, nieuws van eigen erf. AVRO: 12.00 Muziek voor allen, (gr.). (Om 12.30 Sportberichten). 13 00 Nws.. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Mededelingen of grammofoonmuz.. 13.20 Vakantieklan ken uit Engeland (gr.). 14.00 Gehoord, gezien, gelezen: kunstkroniek, 14.40 Radio Filharmonisch orkest en groot omroepkoor: moderne muz., 15.40 Lichte orkestmuz., 16.00 Dansorkest en zangsolisten, 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Stad en land, documentair pro gramma over beroeps- en sportvisser ij, VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nws, sportuitslagen en sportjournaal. VARA: 18.30 Salonorkest en zang solist. 19.00 U moet er eens uit. caba ret, 19.30 Spontane reacties, muzikale discussie AVRO: 20.00 Nws., 20.05 Licht ensemble en zangsolisten: amu sementsmuziek, 20.45 Wandelingen met Cllo, toeristisch klankbeeld, 21.00 Fragmenten uit Die Czardasfürstin, operette (gr.) 22.00 Zangrecital (gr.). 22.30 Nws.. 22.40 Actualiteiten, 23.00 Met de Franse slag: nieuwe grammo foonplaten uit Frankrijk, 23.30 Metro poleorkest: Romantische muz., 23.55 24.00 Nws. Hilversum II 298 m NCRV: 8 00 Nws. en weeroverzicht, 8,15 Orgelconcert, 8.30 Morgenwijding, 9.15 Koorzang. KRO: 9.30 Nws.. 9 45 Klassieke muziek (gr.), 9 55 Inleiding hoogmis. 10.00 Hoogmis, 11.30 Gitaar- muz. (gr 11.40 Pianorecital: moderne muz., 12.15 Buitenlands commentaar, 12.25 Licht orkest (gr 12.35 Vocaal ensemble: lichte muz.. 12.55 De hand aan de ploeg, lezing, 13.00 Nws., 13.05 De Oelewappers, gev. prog.. 13.30 Klassieke pianomuz. (gr.). 13.40 Hol land Festival 1962: Rotterdams Phil- harmonisch Orkest en zangsolist: Mo derne muz., 14 40 De vliegende Hollan der. lezing. 14.50 Lichte grammofoon muz.. 15.25 Muzikale aspecten, muzi kale lezing. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17 00 Blijf zitten waar je zit. radio-drive-in voor jonge mensen. 17.15 Zingt het voorbedachte lied. re portage van een pinksterzangavond op Marken. 17.45 Mensen, lezing. IKOR: 18 00 Het Geladen I kritieken. 18.30 De Kerk aan het actualiteiten. 18.40 Klankbeeld over het Protestants Geestelijk Vormings centrum Beukbergen. NCRV: 19.00 Nieuws uit de kerken. 19 05 Verzoek platen: gewijde muziek. 19.25 Door een geopende deur ln de hemel, discussie, KRO: 19 45 Nws., 20.00 Een avond in Frankrijk, klankbeeld. 21.30 Licht pro gramma: Do-Re-Mi 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws.. 22.40 Avondgebed. 22.55 Studentenorkest en solist: Klassieke en moderne muziek, 23.45 Moderne kamermuziek (gr.), 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00 BBC-filmdocumentalre. 17.3018.10 Folkloristisch Waterfeest te Venetië. 19.30 Weekjournaal, 20.00 Sport in beeld, VARA: 20.30 De wereld van vandaag, politieke lezing. 20.40 Deense filmimpressie. 21 0522.35 Me neer gaat op jacht, blijspel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerbericht, 13.00 Nws., 13.10 Discussie over vogels en lnsekten, 13.40 Praatje, 14.00 Wen ken voor de tuin, 14 30 Engels kamer orkest en tenor I.d. pauze: 15.20 15.35 Boekbespreking. 16.15 Schilderij van de maand, lezing. 16.35 Inter view. 17 00 Klankbeeld over de ruim tevaart. 17.30 Voordracht. 17.50 Praatje 17.55 Weerbericht, 18 00 Nws en Jour naal, 18.15 Lichte orkestmuziek, 19.30 Brief uit Europa, 19 45 Godsdienstige uitzending, 20.25 Liefdadigheldsoproep, 20.30 Hoorspel. 21.00 Kamerkwartet: klassieke muziek. 22.00 Nws., 22.10 Klankbeeld. 22 40 Gitaarspel. 22.50 Dg. 22.59 Weerberlc' —23.35 Koorzang. Studio: „Jules en Jim", 18 J. Dag. 2 30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: ,,De geheimzinnige dubbelgan ger". 14 j. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: ..Parijs in paniek", 18 J. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: ..Losgeslagen meisjes", 18 J., Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-theater - Wassenaar: Vrijdag 8 uur en zaterdag 7 en 9.15 uur „Ba jonetten tegen tanks", 14 j. Zond 7 en 9.15 uur, maandag en woens dag 8 u. ..La Frangaise et 1' amour", 18 J. Donderdag 8 uur „Een engel ln Brooklyn". 14 j. Zondagmiddag en woensdagmiddag 2.30 uur „Uit Hol- lywoods lachfabriek", a. 1. Zondagsdienst der apotheken Voor spoedgevallen ls van heden middag 1 uur tot maandagmorgen 8 u. geopend apotheek Reyst, Steenstr. 35, tel. 20136. De Oegstgeester Apotheek, Wilhel- minapark 8. tel. 53274 ls 's zondags geopend van 12 tot 13 uur. Zondagsdienst der huisartsen Voor spoedgevallen zijn van zater dagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de dok toren Jansen, tel. 53024; Langezaal, tel. 24855; Llgtenberg, tel. 22630: Pleterse tel. 24403 en Postel, tel. 23089. Te Oegstgeest: dokter J. B. Hugen- holtz, tel. 50390. Weekeindedienst der tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tand arts E. J. van der Pias-Moes, tel. 26675 Bij geen gehoor van Uw huisarts ol specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Engeland. BBC Light Programme 1500 en 247 in. 12.00 Verzoekprog., 13.10 Gev. prog., 14.00 Gev. muz., 14.30 Populaire lied jes. 15.00 Fllmprog., 16.00 Populaire muziek en nieuwe grammofoonplaten, 17.00 Interviews en grammofoonmuz., 18.00 Populaire liedjes. 18.30 Amuse- mentsmuz., 19.35 Lichte muz., 20.30 Godsdienstige samenzang. 21.00 Popu laire liedjes, 22.00 Gev. muziek, 22.30 Nws, 22.40 Gev. muz. (verv.) 23.30 Lichte muziek, 23.50 Avondgebeden, 23.55—24.00 Nws. NDR/WDR 309 m. 12.00 Gev. prog.. 13.15 Nws., 13.25 Klassieke muz.. 14.30 Volksliederen, 15.00 Verzoekprog., 16.30 Klassieke muz., 18.00 Oratorium 19.00 Nws., 21.45 Nws., 22.15 Dansmuz., 23.30 Dansmuz., 24.00 Nws., 0.05 Jazzmuz., I.00 Weerbericht, en gevar, muz. Frankrijk 3 280 en 235 ni. 12.02 Nws.. 12.10 Symfonie concert, 13.40 Hoorspelen met muz., 15.50 Ope ra, 17.45 Radio Filharmonisch Orkest en solist, 19.30 Lichte muz., 20.00 Or kestconcert en solisten. 22.45 Gev. grammofoonmuz., 23.5324.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws., 12.03 Vlaamse romanti sche muz., 12.30 Weerbericht, 12.34 Amusementsmuz., 13.00 Nieuws en weerber., 13.15 Voor de soldaten, 14.00 Opera- en Belcantoconcert, 15.30 Sportberichten en reportages. 17.00 Nws., 17.10 Lichte muz., 17.45 Sportuit slagen, 17.50 Lichte orkestmuz., 18.00 Pianorecital. 18.30 Godsdienstige uit zending, 19.00 Nws., 19.30 Lichte grammofoonmuz., 20.00 Races, 21.00 Cabaretprog.. 22.00 Nws., 22.15 Dans muz., 23.00 Nws., 23.05 Gev. grammo- foonmuz., 23.5524.00 Nws. 484 n».: 11.55 Grammofoonmuz., 13.00 Nws., 13.15 Verzoekprog., 17.00 Nws.. 19.30 Nws.. 20.00 Gev. muz., 22.00 Wereld nieuws. 22.15 Muz. voor de Jeugd, 22.55 Nws., 23.00 Jazzmuz., 23.55 Nws. Voor MAANDAG 18 JUNI Hilversum I 402 m. AVRO: 7.00 Nws., 7.10 Gymnastiek, 7.20 Ochtendvaria (gr.). 8.00 Nws., 8.15 Rechtdoor naar school en kan toor (gr.). 9.00 Gymnastiek voor oudere luisteraars, 9.10 De groente man; 9.15 Kamermuz. (gr.); 9.35 Wa terstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.), 11.00 Voordr., II.10 Radio-Filharmonisch orkest: klassieke muz., 12.00 Zang en piano, 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Voor ons platteland, 12.43 Orgelspel. 13.00 Nws., 13.15 Me dedelingen, actualiteiten of grammo- foonmuziek, 13.25 Beursberichten, 13.30 Promenade-orkest, 14.00 Cello en piano; moderne muz., 14.30 De een wording van Europa, gesprek, 15.00 Kleurrijke klanken: Muziek revue, 15.55 Radio Matinee (gr.), 17.50 Mili- tair commentaar. AVRO: 18.00 Nws., 18.15 Politieke lezing, 18.25 Amateursprog., 19.00 Alt en piano. 19.30 Voor de jeugd, 20.00 Nws., Lichte orkestmuz. en zang. 20.35 Jazzmuz., 21.05 Speuren als hobby, lezing, 21.25 Lichte muz. en zangso listen, 21.45 Voordracht, 22.05 Neder lands Kamerkoor en orgelspel, 22.30 Nws., 22.40 Actualiteiten, 23.00 Piano en zang, 23.15 Klassieke muz. (gr.), 23.55—24.00 Nws. Hilversum II 298 m. NCRV: 7.00 Nws., 7.10 Gewijde muz., 7 30 Sportuitslagen van zaterdag. 7 40 Lichte grammofoonmuz.. 7.50 Het brood des levens, meditatie, 8.00 Nws., 8.15 Radiokrant, 8.35 Lichte grammo foonmuz., 8.50 Gitaarspel (gr.) 9.00 Voor de zieken, 9.35 Grammofoonmuz., 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Oude ka mermuziek (gr.) 10.20 Theologische etherleergang, 11.05 Bas-bariton en piano, 11.35 Lichte grammofoonmuz. 12.35 Voor boer en tuinder, 12.30 Land- en tulnbouw-mededelingen, 12.33 Licht ensemble, 12.53 Grammo foonmuz., of actualiteiten, 13.00 Nws., 13.15 Theaterorkest en solisten, 13.45 Lichte grammofoonmuz., 14 05 Schoolradio, 14.35 Schip ahoy!, gev. programma, (herhaling v. donderdag 14 juni 1.1.)15.35 Oude Kamermuz. (gr.), 16.00 Bijbeloverdenking. 16 30 PianorecitalModerne Nederlandse pianomuz., 17.00 Voor de kleuters, 17.15 Voor de Jeugd. 17.30 Lichte grammofoonmuzlek, 17.40 Beursber., 17.45 Regeringsuitzending: Poezie uit Suriname, door W. S. B. Klooster. NCRV: 18.00 Kerkorgelconcert. 18.30 Moderne muz. (gr.), 18.50 Openbaar Kunstbezit, 19.00 Nws en weerberich ten. 19.10 Volksliederen, 19.30 Radio krant, 19.50 Licht ensemble, 20.10 De beste schatten zijn die van 't gebed, hoorspel, 20.50 Cello en piano. 21.20 Moderne muz. (opn.), 22.00 Parle mentair commentaar. 22.15 Pianospel, 22.30 Nws en S.O.S.-berichten, 22.40 Avondoverdenking, 22.55 Boekbespre king, 23.05 Pianoduo: klassieke muz., 23.35 Lichte grammofoonmuz., 23.55— 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal en weeroverz., AVRO: 20.20 Nieuwe Oogst, gev. prog., 21.05 Portret van Spanje, 21.50 Jazz '62. NTS: 22.15—23.45 Eurovisie: We reldkampioenschappen voetbal in Chili. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Cricket. 12.10 BBC Schots or kest: klassieke en moderne muz., 12.55 Weerbericht. 13.00 Nws.. 13.10 Gev. muz., 13.40 Schoolradio. 15.00 Cricket, 15.30 Hoorpel, 16.30 Voor de oudere luisteraars, 17.00 Voor de Jeugd. 17.55 Weerbericht, 18.00 Nieuws 18.15 In the South-East, Regionaal programma, 19.00 Samenzang, 19.30 Gev. prog., 20.30 Hoorspel, 22.00 Nieuws en ber., 22.30 Klankbeeld over Aldeburgh tij dens het zomerfestival. 22.59 Weerbr., Engeland. BBC Light Programme 1500 en 247 in. 12.00 Populaire grammofoonmuziek, 12.31 Gev. muz., 13.30 Nws.. 13.35 Cricketuitslagen, 13.45 Voor de kleu ters, 14.00 Voor de vrouw, 15.00 Dans muz., 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 The Dales, dagboek. 16.31 Uitslagen races. 16.35 Grammofoonmuz. voor de Jeugd. 17.00 Gev. prog., 19.00 Nws. en journ., 19.25 Snort. 19.31 Hoorspel, 20.00 Lichte orkestmuz., 20.31 Gev. muz, 21.00 Twee schetsen met muz., 21.31 Amusementsmuz., 22.15 Orgelspel 22.30 Nws., sport en actualiteiten, 22.41 Gev. prog. 23.5524.00 Nws. NDR/WDR 309 m. 12.00 Amusementsmuz., 13.00 Nws., 13.45 Amusementsmuz., 16.00 Film muziek. 16.45 Lichte muz.. 17.00 Nws. 17.45 Amusementsprog., 19.00 Nws., 19.30 Symfonieconcert, 21.45 Nws., 22.15 Jazzmuz.. 23.00 Gev. grammo foonmuz.. 24.00 Nws., 0.10 Óperette- muz„ 1.00 Weerber. en lichte muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.02 Nws., 12.10 Orkestconcert, 13 50 Gev. grammofoonmuz.. 16.00 He dendaagse muz, 16.30 Franse muz., 17.30 Grammofoonmuz.. 18.05 Kamer- ziek. 19.00 Nws.. 20.00 Radio Filharmo nisch orkest en knapenkoor. 23.10 Liederen, 23.25 Grammofoonmuz. 23.53 24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws, 12.03 Lichte muz., 12.30 Weerber.. 1235 Landbouwkroniek. 12.42 Pianoconcert. 12.50 Beurskroniek, 13.00 Nws., 13.15 Kamermuz.. 14.00 Symfonieconcert en solisten. 15.00 Kamermuz.. 15.45 Twee piano's, 16.00 Beursber., 16.06 Voor de zieken. 17.00 Nws., 17.15 Vrolijke muz., 18.00 Popu laire balletmuz.. 18.20 Voor de sol'da- ten. 18.50 Sportprog., 19.00 Nws., 19.40 Lichte orkestmuz.. 19.45 In en om de opera. 20.00 Kamerconcert. 21.00 De zeven kunsten. 21.15 Liederen. 21.30 Gev. muz., 22.00 Nws.. 22.15 Amuse mentsmuz., 22.35 Populaire volksmuz., 22.55 Nws., 23.00— 23.15 Voor de zee lieden. 484 m.: 11.55 Grammofoonmuz., 13.00 Nws., 13.15 Gev. grammofoonmuz.. 14.03 Kamermuz.. 15.03 Gev. grammofoon muzlek. 16.08 Operettemuz.. 17,00 17.15 Belgische muz.. 18.30 Gev. gram mofoonmuz 19 30 Nws., 22.00 We reldnieuws, 22.15 Jazzmuziek, 22.55 Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2