OVERAL EXPLOSIES EN BRANDEN IN ALGIERS Alfred Cor tot - 84 - ging heen Nieuw proces tegen Salan OAS hervat tactiek verschroeide aarde Topconferentie van Casablanca-groep Wacht leider OAS zelfde lot als Jouhaud? STADHUIS VERWOEST STAKING BIJ REPUBLIC AVIATION Giftige dampen in Duitse stad WEERBERICHT VERKIEZINGEN IN CANADA Perzisch dementi BELASTINGHERVORMING IN BELGIE CHROESJTSJOW NAAR ROEMENIE Heatli vandaag in Bonn en morgen in Den Haag Romantisch pianist bij gratie Pers niet toegelaten SS-er Huiische voor rechter (§ttc/ Qfye teuws Opgericht 1 maart I860 ZATERDAG 16 .JUNI 1962 No. 30679 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR lEIDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De OAS heeft gisteren haar dreigementen om haar tactiek van verschroeide aarde in Algerije te hervatten, ten uitvoer gebracht. Algiers daverde gisteren van de explosies en overal woedden branden. Heel ernstig was de aanslag op een ziekenhuis waar 996 moslims werden verpleegd. Ettelijke plasticladingen explo deerden in het gebouw, maar wonder boven wonder werd geen der patiënten gewond. Wel ontstond er grote paniek en kwamen familieleden uit de buurt de patiënten weghalen. kelderruimte ontplofte. De aan slagplegers zouden het gemunt hebben op de verkiezingsregis- ters. Een zware explosie verwoestte Gisteravond het stadhuis van Algiers. Na de ontploffing brak ,brand uit. Twee soldaten kwa men om het leven en dertig werden gewond. In en om het stadhuis bevonden zich zeventig soldaten, toen naar schatting Veertig kilogram springstof in de President Kennedy heeft de Ameri kaanse minister van Justitie, zyn broer Robert Kennedy, gemachtigd, de Taft-Hartley-wet toe te passen in verband met een staking, die op het ogenblik de vliegtuigfabriek „Republic Aviation" verlamt. In dit belangryke bedrijf zijn onge veer 9000 arbeiders in staking. De minister van Defensie. MacNamara heeft president Kennedy laten weten, dat een voortduren van de staking een gevaar voor de veilig heid van het land zou kunnen zijn. „Republic Aviation" maakt o.a. de supersonische straal jachtbommen werpers „F-105" en de straaljagers „F-110". Door toepassing van de wet van Taft en Hartley wordt een staking voor de duur van 80 dagen verboden. Een deel van de bevolking van het Westduitse stadje Lingen, dat ten oosten van Twente aan de Eems ligt. werd bedreigd door giftige dampen. Een Nederlandse vrachtauto met aanhangwagen, die met 45 vaten tetra-ethyl-lood op weg was van Hamburg naar Nederland, raakte gisternacht plotseling in brand. Bij het blussen werden enkele vaten beschadigd, waardoor de buitenge woon giftige vloeistof over de straat stroomde. De vrijkomende damp bedreigde de omwoners. Een aantal huizen moest worden ontruimd. Het verkeer werd omgelegd. Mensen van de raffina derij Holthausen, die men te hulp had geroepen, begonnen direct chloorkalk te strooien op de vloei stof. waardoor het lood gebonden werd. Tetra-ethyl-lood, bij afkorting TEL genoemd, is een zeer zwaar vergif. Het wordt in zeer verdunde toe stand aan de benzine toegevoegd om het octaangehalte daarvan te verhogen. Vrijkomende dampen van het onverdunde TEL kunnen ge makkelijk lood vergiftiging veroor zaken. waartegen maar héél weinig te doen is. De vrachtauto met aanhangwagen is van de firma „West-Friesland", die te Rotterdam is gevestigd. Het is mogelijk dat er met het blus water ook vergif in de Eems terecht is gekomen. De bevolking van de stad is gewaarschuwd niet te baden in de Eems en ook geen water uit de rivier te halen. ZONNIGE PERIODEN De Bilt verwacht tot morgen avond: Temperaturen morgen aan vankelijk iets lager dan vandaag. Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. (Opgemaakt te 10 uur). 17 JUNI Zon op: 4.19 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 20.16 uur; onder: 4.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.39 en 15.05 uur; laagwater te ">.44 en 23.05 uur (8/6 hoogwater te 3.18 en 15.43 uur; laagwater te 11.27 en 23.45 uur). (Dit nummer bestaat uit 22 pagina's, Diverse andere gebouwen in Algiers brandden gisteren af. Ook de be roemde markt van Bab-el-Oued is aan het vuur prijsgegeven. In Sidi- bel-Abbes werden in de loop van de nacht negen scholen in brand gesto ken. Een middelbare school in Con- stantine werd gisteravond gedeelte lijk in puin gelegd door twee explo sies. In westelijk Algerije komen de Europeanen in groten getale van het platteland naar de steden, gevolg gevend aan een oproep van de OAS, die gezegd heeft een aantal steden militair te zullen verdedigen. zwerven. Het staat vrijwel vast. dat men een auto met springstof bij een overweg in de lucht wilde laten vliegen en, ingeval van mislukking, afgerichte honden met een plastic lading. De generaal loopt groot gevaar, daar hij zich nog steeds z(jn ge woonte getrouw onder de menigte begeeft, handen schudt en alle raad gevingen om voorzichtig te zijn in de wind slaat. In zijn redevoering in Dole in de Jura roerde hij de verhouding tussen Frankrijk en Duitsland aan. de twee naburige landen, die lang als vijan den tegenover elkaar stonden, maar nu hand in hand gaan in het nieuwe Europa. Een belangrijke opmerking in verband met het aanstaande be zoek van Bondskanselier Adenauer aan Parijs. Glimp van hoop Het Geheime Leger heeft gister avond na een dag van terreur waarbij niet alleen gebouwen af brandden maar ook aanslagen op personen werden gepleegd in een klandestiene radio-uitzending ver klaard, bereid te zijn om terug te komen van zijn bevel aan de Euro peanen om Algerije te verlaten. Vol gens de OAS-uitzending is er een glimp van hoop, dat de waarborgen die de OAS van de moslims wil los krijgen, gegeven zullen worden. Strenge bewakers Alle komplotten ten spijt zet generaal De Gaulle intussen zijn rondreis langs de tevoren vastgestel de route voort, maar het parcours wordt buitengewoon streng bewaakt. Ongeveer 6.000 man politietroepen zijn op de been om te waken over de officiële stoet. Een deel van de OAS-terroristcn- bende is helaas nog in vrijheid. De politie veronderstelt dat speciaal voor de aanslag naar Algerije overgeko men OAS'ers nog in de buurt rond- Maandag zullen 9.800.000 Canade zen ter stembus gaan om een nieuwe volksvertegenwoordiging te kiezen. De samenstelling van de ontbon den Kamer was als volgt: conserva tieven 203 zetels «een meerderheid, die nog niet eerder is voorgekomen), liberalen 51, CCF (socialisten» 8 en drie zetels onbezet, zodat het totaal 265 bedraagt. De partijen, die aan de verkiezin gen deelnemen zijn: 1) de Conservatieve Partij van John Diefenbaker, die in 1957 aan de macht kwam na gedurende 22 jaar in de oppositie te zijn geweest; 2) de Liberale Partij van Lester Pearson; deze is een toonbeeld van opmerkelijke vitaliteit voor een partij, die vier jaar geleden versla gen werd; 3) de „Credit Social", die bij de vo rige verkiezingen uit het Canadese parlement is verdwenen en tevoren 19 zetels bezette; deze partij is ge ïnspireerd op de bijbel en staat een gegarandeerd minimum inkomen voor iedereen voor ;op het ogenblik is de partij aan de macht in Brits Columbia en Alberta, ook in de provincie Quebec is zij zeer actief; 4) de „Nieuwe Democratische Partij" van Tommy Douglas, voortgeko men uit een samengaan tussen de Canadese arbeiderswereld en de CCF. Politieke waarnemers zijn het er over eens, dat er zich eer, duidelijke stroming ten gunste van de Liberale Partij ontwikkelt. Een minderheids regering. liberaal of conservatief, zou het resultaat van de verkiezingen kunnen zijn. Bahram Boucheh Ripoer, persat taché aan de Perzische ambassade in Moskou, heeft de Russische beschul diging dat hij zich aan ongeoorloof de deviezenhandel zou hebben schul dig gemaakt, van de hand gewezen. Hij is door het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken persona non grata verklaard. Telefonisch heeft hij aan Reuter meegedeeld dat de artikelen over het leven in Rusland, die hij voor Per zische kranten heeft geschreven, ver moedelijk de werkelijke reden voor zijn uitwijzing zijn geweest. Ook de Perzische ambassa deur heeft in antwoord op telefoni sche vragen gezegd dat de Russische verklaring „beslist niet juist" is. Grenzen tussen Irak en Syrië verdwijnen De grenzen tussen Irak en Syrië zullen binnenkort verdwijnen, zo heeft premier Kassem van Irak gis teren in Bagdad verklaard. Volgens hem zal de Iraakse vlag in Irak wapperen en de Syrische vlag in Sy rië. „Doch de grenzen tussen ons zul len verdwenen, omdat wij één volk en één land zijn". President De Gaulle gefotogra feerd in het Oostfranse plaatsje Vesoul terwijl hij volksdansen gade slaat. De president zet on verstoorbaar zijn reis voort on danks de wetenschap, dat moor denaars van de OAS alles op alles zullen zetten om hem van het leven te beroven. De Belgische Kamer van volksver tegenwoordigers heeft vannacht om kwart over twaalf haar goedkeuring gehecht aan de wet op de belasting hervorming die het Belgische belas tingstelsel moet moderniseren. Na een debat van meer dan een week en stemmingen van twee dagen over tientallen amendementen, aanvaard de Kamer de fiscale mammoet met 114 stemmen tegen 35 bij 8 ont houdingen. Het wetsontwerp, dat de gemoede ren in België sterk in beweging heeft gebracht, zal volgens de minister van Financiën, Dequae, de gewone be lastingbetaler over het algemeen niet meer geld gaan kosten. Er is een aantal interne verschuivingen voor zien met o.a. opheffing van de grondbelasting - doch van de nieu we voorschriften wordt vooral een teruggang van de belastingontdui king verwacht zodat de fiscus er toch aanzienlijk beter van zal worden. Het ontwerp moet nog door de Se naat worden behandeld. Aangezien de regering de hervorming per 1 jan. 1963 wil laten ingaan, zullen de se natoren haast moeten maken. Wel licht zal hun zomervakantie zelfs in het gedrang komen. Premier Chroesjtsjow is gisteren per trein uit Moskou naar Roeme nië vertrokken voor een officieel be zoek van een week. Vorige maand bracht de Russi sche leider een bezoek aan Bulga rije. De Engelse onderminister van Buitenlandse Zaken, Edward Heath, die tevens de voornaamste onder handelaar met de Europese Econo mische Gemeenschap is, kwam gis teravond uit Parijs in Bonn aan. Hij zou daar vandaag met de West duitse minister van Buitenlandse Zaken, Gerhard Schroder, besprekin gen voeren. Eerder op de dag had hij drie uur gesproken met de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville. Zaterdag zou de minister naar Londen terugkeren, om ver volgens zondag naar Den Haag te vertrekken voor een onderhoud met minister Luns. Naar vernomen wordt hebben de besprekingen in Parijs zich beperkt tot de onderhandelingen in Brussel over de E.E.G. en kwamen de poli tieke kanten van de Europese een heid niet aan de orde. Op 84-jarige leeftijd is gisteren in een ziekenhuis te Lausanne de beroemde Franse pianist Alfred Cortot overleden. Hij genoot wereldbekendheid door zijn vertolkingen van Chopin en andere romantische componisten, zoals Liszt en Schumann. Hij was dan ook een „romanticus" bij gratie. In 1953 trok hij zich van het concertpodium terug, na in totaal ongeveer 6000 concerten gegeven te hebben. Ook in onze stad heeft hij recitals gegeven. Wij bewaren daar-* aan de schoonste en meest ontroerende herinneringen. Cortot liet reeds als „wonderkind" van zich spreken. Naast zijn concer ten verwierf hij zich bekendheid met zijn lezingen, ook schreef hij artikelen en boeken over muziek. In de tweede wereldoorlog was hij een tamelijk omstreden figuur. Cortot behield een functie op mu ziekgebied onder het bewind van Vichy en gaf enkele concerten in Duitsland. Om deze reden mocht hij na de bevrijding enige tijd niet in Frankrijk optreden. Cortots spel onderscheidde zich door een hoogst persoonlijk inzicht in de door hem vertolkte composi ties. Zijn toucher was van een won derbaarlijke pracht en een zeldza me nuancering. Ook met de violist Jacques Thi- baud heeft hij vele recitals gege ven, waaraan de herinnering al evenzeer onvergetelijk is Toen wij hem hoorden, onderkende wij in hem onmiddellijk de ongeëvenaarde meester der pianistiek. Cortot was een zeldzaam kunste naar, die in de tijd dat de „roman tiek" haar bloeiperiode beleefde, door z(jn hypergevoeligheid en zijn verinnerlijking, het wezen der mu ziek doorgrond heeft als weinig an deren. De naam „Cortot" was indertijd j een begrip: zelden hoorden wij zulk een verwonderlijk „herschepper", die als Fransman aan de Duitse roman tiek bij voortduring een onvergete» lijk eerbetoon bracht. Als groot bewonderaar van Wag ner heeft hij diens werken als di rigent in Frankrijk geïntroduceerd. President Nasser heeft giste ren in Cairo een „topconferen tie" van de groep landen van Casablanca geopend, die drie dagen zal duren. Persvertegen woordigers werden niet toege laten. De conferentie wordt o.a. bijgewoond door koning Hassan Gisteren is de torpedobootjager Overijssel uit Den Helder naar de wateren rond Nieuw Guinea vertrokken. Het afscheid op de kade vlak voor het vertrek. van Marokko, president Sekou Toure van Guinea, president Modibo Keita van Mali en pre mier Ben Khedda van de Alge rijnse voorlopige regering. Gha na wordt vertegenwoordigd door zijn minister van Buiten landse Zaken, Ako Adeja. President Nasser zei in zijn ope ningstoespraak dat de Afrikaanse landen geplaatst zijn voor gevaarlijke en ingewikkelde problemen, aldus werd in conferentiekringen vernomen. Ongeveer vijftig miljoen mensen in Afrika leven nog „onder het juk van imperialistische heerschappij en mi litaire steunpunten". Kolonisten en buitenlandse monopoliemaatschap pijen maken zich nog altijd meester van onmetelijke rijkdommen, aldus president Nasser. De Egyptische president zei voorts dat de landen van de groep tot vol ledige samenwerking zijn gekomen in de buitenlandse politiek, zo werd in conferentiekringen vernomen. Er is een nieuw gerechtelijk onderzoek geopend tegen de voormalige leider van de OAS, ex-generaal Salan, die vorige maand tot levenslange gevange nisstraf werd veroordeeld. Het nieuwe proces zal worden ge houden naar aanleiding van hetgeen de ex-generaal heeft gedaan buiten de feiten, waar van het militaire tribunaal ken nis droeg toen Salan werd be recht. In gezaghebbende kringen in Parijs werd gisteravond verklaard, dat het nieuwe onderzoek gelast is naar aan leiding van het vinden van een brief bij de arrestatie van Canal, de „zwar te Monocle", een van de OAS-leiders in de hoofdstad. Deze brief was af komstig van Salan en bevatte nieuwe bevelen voor de OAS. Aangezien deze brief na de arrestatie van Salan werd verzonden, vormt dit een nieuw wettelijk feit. Zoals bekend had men algemeen verwacht, dat het militaire tribunaal de ex-generaal ter dood zou veroor delen, te meer daar het kort tevoren over ex-generaal Jouhaud, de tweede man na Salan in de OAS. het dood vonnis had geveld. Het tribunaal achtte echter „verzachtende omstan digheden" aanwezig en veroordeelde de gevangen leider van de OAS tot levenslange gTvangenisstraf. In juli van het vorige jaar was Salan bij verstek tot de doodstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in de militaire putsch van april 1961. Sinds de verrassende uitspraak van vorige maand deden geruchten de ronde, dat president De Gaulle een nieuw proces tegen Salan wen ste. Om uiting te geven aan zijn misnoegen stuurde de president het tribunaal, dat speciaal met het oog op de berechting van OAS-leiders was gevormd, naar huis. Het nieuwe onderzoek wordt inge steld op grond van artikel 95 van het wetboek van strafrecht, c'.at voorziet in de doodstraf voor hen die „in verstandhouding hebben gestaan met de leiders of gevechtsgroepen van gewapende benden". Rechter Jean Perez is belast met het onderzoek. Maandag zal voor een rechtbank in Frankfort een voormalige hoge ambtenaar bjj de veiligheidsdienst der SS, Otto Hunsche, terechtstaan. Hij wordt beschuldigt van medewerking aan de moord op ruim 1200 Hongaar se joden. Omdat de Hongaarse Rijksbestuur der, Horthy, de deportatie van joden uit Hongarije had verboden, hield Hunschc de Joodse Raad zolang van de buitenwereld afgezonderd, tot een transport van 1220 joden de Hongaar se grens was gepasseerd met bestem ming Auschwitz waar zij nagenoeg allen werden vergast. Volgens de aanklacht is Hunsche. door te ver hinderen dat de Joodse Raad Horthy inlichtte mede verantwoordelijk voor de moorden. Wij denken dan ook met de hoog ste eerbied terug aan zijn recital, dat hy kort voor zyn definitief afscheid van het podium in de Stadsgehoorzaal heeft gegeven. Toen was hy al een oud, byna blind en vereenzaamd man. Maar de glans van het waarach tige kunstenaarschap straalde toch nog van hem af! LEIDEN Br eestraat K A T W IJ K Voorstraat Uit het Leidsch Dagblad van 18 Junij 1862; Het Prov. Gerechtshof Z..id-Holland heeft het von- p nis, waarbij Regenten van het Sionshof zijn veroordeeld tot schadevergoeding wegens ge- welddadige uitzetting van ds. J. H. Wartjouw, vernietigd. Nu twee jaren geleden werd zekere Louis D., knoo- penfabrikant te Parijs, zijn gouden zakhorloge ontstolen. Dezer dagen ontving hij het 1 per pakje terug met een 1 fraaijen gouden ketting er- 1 aan bevestigd door een be- 1 rouwvolle dief.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1