[ALKOEN etenook als het ALS EEN HUISVROUW SPIJBELT I UIT en I iTHUISi geen Kerstmis is HUISVROUW IN AMERIKA GEEFT GOEDE VOORBEELD Asperge-schotel I Biesje verdringt boothals l Parfumerie Suringar MENU VAN DE WEEK HOU OP OF IK SCHIET Weekhartige politie-agente ^Yïlo&derighe. overpeinzing beauty products Verkrijgbaar bij: Kom er ACHT-er WET MEER EXCLUSIEVE GEBRAAD UIT DICKENS' „CHRISTMAS CAROL "aar voordeliger door lange levensduur In juni schrijft men niet over kalkoen. Dat is iets voor het menu van de kerstweek. Tot nu toe was dat althans zo. Maar in Amerika staat de kalkoen reeds op het dagelijkse menu en het is niet uitgesloten, dat deze gewoonte binnenkort ook zal overwaaien naar Europa en daarmee naar ons land. Of het nu Pasen, Pinksteren of Kerstmis is, dat maakt voor de Amerikaanse huisvrouw geen ver schil: kalkoen is daar panklaar en bevroren in een pakje te krijgen. Het kan een hele kalkoen zijn of een deel er van, de inhoud is kant en klaar, zo te braden als vlees bij de dagelijkse maaltijd. Men kan in de winkels „kuikens" of „bouten" bestellen en natuurlijk hele kal- Nu het weer zachter is geworden zullen er wel meer asperges worden aangevoerd en de prijs zal dan vermoedelijk dalen. Echt goedkoop zullen ze wel niet zijn en als we dus voor de zondag een heerlijke asperge-schotel willen maken, kiezen we een recept, waarvoor niet al te veel asperges nodig zijn. meel bestrooid, van een paar klontjes boter voorzien en in een matig hete oven ongeveer 20 minu ten gegratineerd. De schotel wordt voor het opdoen versierd met schijf jes tomaat, partjes citroen en peter selie. Kip op Hongaarse wijze Borstfilets van kip worden met paprikapoeder en zout ingewreven en in een braadpan in boter, met stukjes gesneden tomaten zonder velletjes en pitjes) en wat witte wijn isapi 10 minuten gesmoord. Ze worden daarna in een vuurvaste schotel overgebracht en bedekt met de saus waardoorheen voordien slagroom is geroerd. ONDAG: gevulde tomaten, kop bouillon met een gepocheerd ei, asperge schotel met nieuwe aardappelen, botersaus, ananas met slagroom. [AANDAG: kip op Hongaarse wijze, rijst, sla, Bulgaarse yoghurt met aardbeien. (INSDAG: kipcroquet, spinazie, rauw gebak ken aardappelen, citroenrijst met vanillesaus. 'OENSDAG kaasragoüt, bloemkool, aardappe len, broodschoteltje met rabarber. ONDERDAG: stamppot rauwe andijvie met goulashvlees, yoghurtcocktail. BIJDAG: wijting rolletjes met peentjes óf verscholen eieren met komkom mersla, nieuwe aardappelen, peterseliesaus, turfjes met besse- LATERDAG: ravioli, fruit. A spergeschotel kg gare aspergepunten worden n een beboterde vuurvaste schotel en bedekt met een 2 dl dikke ïelksaus waaraan 2 eierdooiers en le 2 goed stijfgeklopte eiwitten zijn oegevoegd. Het geheel wordt rijke- [jk met geraspte kaas en paneer- Het is gevaarlijk om te lang te telefoneren in openbare tele fooncellen. De politie van Miami in de Amerikaanse staat Florida heeft een man opgesloten, die een vrouw heeft willen neer schieten omdat zij te lang bleef telefoneren. De 41-jarige vrouw had een munt in het toestel ge daan en was toen van wal gesto ken. Na een uur drukte de man de haak neer. De man vertelde, dat hij de vrouw gesmeekt had hem te la ten bellen. Maar zij had onver vaard het telefoonboek gegrepen en een andere kennis gebeld. De man had toen zijn pistool gepakt en een schot gelost. De vrouw is in een ziekenhuis opgenomen. koenen. Voor de Amerikaanse huis vrouw is het „tjonge een hele kal koen" al lang verleden tijd gewor den en dat zal het misschien ook voor ons binnenkort zijn. De kalkoen is in de eerste helft van de zestiende eeuw in Europa ingevoerd en is o.a. in Spanje be kend als huisvogel. Nog niet. zo lang geleden maakten in Amerika de Indianen nog jacht op kalkoe nen, maar nu worden ze zorgvuldig beschermd en gecontroleerd. Proefnemingen van de laatste ja ren hebben aangetoond, dat het vlees van de kalkoen een zeer hoog eiwitgehalte en een laag percentage vet bevat. Een goed voedingsmiddel en een modern consumptie-artikel dus, want ook zij, die „aan de lijn" doen kunnen zich een kalkoenbout veroorloven. De Amerikaanse pluimvee-indus trie heeft zich op de kalkoen ge worpen en het, resultaat is, dat er wetenschappelijk verantwoord wordt gebroed, gefokt en gevoed tot het moment, dat de vogel het meest geschikt is voor de verkoop. Dat wil zeggen, dat het vlees dan mals en sappig is. Onmiddellijk na het panklaar maken ondergaat het vlees een snelvriesprocédé, waardoor de kal koen vers blijft. De kalkoen is niet meer het ex clusieve gebraad uit Dickens' „Christmas Carol", maar een licht verteerbaar, gemakkelijk en snel te bereiden gerecht met een hoge voedingswaarde. We geven u vast wat recepten, zodat u, als de bouten straks in de Nederlandse winkels verschijnen, meteen aan de slag kunt gaan. Met pikante saus 1 pak kalkoenbouten, weinig zout, 1 theelepel of iets meer kerrie, 40 g boter, 1 bouillonblok je, 20 g bloem, een paar druppels aroma, een scheutje koffiemelk. Was de kalkoen en wrijf de stuk ken in met zout of kerrie. Laat de boter smelten en leg de kalkoen er in. Smoor het vlees een half uur of wat langer, maar zorg dat de boter niet bruin wordt. Los het bouillon blokje op in ongeveer 2 dl water. Giet deze bouillon in de pan en laat het kalkoenevlees zachtjes gaar worden (1 k VA uur). Maak de saus af met wat aroma en bind ze met bloem, die is aan gemaakt met wat koffiemelk. Geef macaroni en een salade bij dit ge recht. Met zuurkool 1 pak kalkoenbouten, kg zuurkool, zout, peper, 50 g vet spek in dobbelsteentjes, een scheutje witte wijn of wat ci troensap. Wrijf het kalkoenevlees in met zout en peper. Laat het spek uit smelten en smoor daarin de kal koen. Voeg af en toe wat wijn of citroensap toe. Doe na een uur de zuurkool bij de kalkoen en doe er zo nodig nog wat vloeistof bij. Laat vlees en kool samen gaar worden. De totale bereidingstijd is 1 A VA uur. Geef hierbij gekookte aard appelen. Met kaas 4 mooie plakken gekookt kal koenevlees, 1 klein blikje asperge punten, ongeveer 15 g boter, 3 eetlepels gemalen oude kaas, 2 dl dikke bloemkoolsaus gemengd met 2 eierdooiers en 1 eetlepel geklopte room, 1 dl sherry. Leg in een ondiepe vuurvaste schotel de warme en uitgelekte as pergepunten. Bedruip ze met wat gesmolten boter. Strooi er 1 lepel kaas over en giet er 2 lepels sherry op. Leg hierop het kalkoenevlees, strooi ook hierover een lepel kaas en giet er eveneens 2 lepels sherry op. Bedek vervolgens het geheel met de hete saus en eindig met de rest van de kaas en de sherry. Zet het gerecht een kwartiertje in de hete oven, zodat de kaas smelt en smakelijk bruin wordt. Kalkoenpoten De Egyptische koningin Nefretete heeft de Engelse ontwerper Worth voor ogen gestaan toen hij deze hoed maakte. Met een passende japon en sieraden werd de mannequin veranderd in een klassieke Egyptische. IN dit leven gaat alles anders dan je denkt. Je staat 's morgens vroeg op, ver vuld van ijverige plannen. Het be looft een mooie dag te worden en dus kun je véél doen. Onder het aankleden bedenk ik, hoe ik mijn tijd zal indelen, welke kamers het eerst aan de beurt moeten komen en waarmee de provisiekast zal moe ten worden aangevuld, want het is een ideale dag voor boodschappen doen. Zingend ga ik de trap af, zet thee en snijd brood. En dan gebeurt het. Verbaasd staar ik naar de bloeddruppels op de broodplank en kijk naar het tegelvloertje onder mijn voeten, waarop ook al bloed neervalt. Hé dat komt uit mijn duim! Ik heb er mets van gevoeld, maar de snee is diep en breed. Ik haal de verbanddoos uit de kast en pas eerste huip toe. Daarna was ik het verspilde bloed weg en ga verder met het ontbyt klaarmaken. Lastig, zo'n pleister op je linker hand. Nu pas wordt het me duide lijk, dat je je linkerhand méér ge bruikt dan ik ooit vermoedde. Als de mannelijke leden van het gezin huns weegs zyn gegaan en ik Marian bij school heb afgeleverd, herinner ik mij de goede voorne mens. Eerst de slaapkamer uitsop- pen. Maar het warme zeepwater byt onbarmhartig in de gekerfde duim en ik houd er spoedig mee op. In arren moede ga ik boodschappen doen. De pleister, losgeweekt, wordt eerst vernieuwd, de wond gaapt me aan. Toch een griezelige kerf zo te zien, als dat maar geen litteken blijft. En nu doet hij pijn ook. -r N de winkels tob ik onhandig I met het wisselgeld. Ik stoot de 1 zere duim tegen alle uitsteeksels, die ik op mijn weg ontmoet. Dat doe ik anders ook wel, maar dan voel ik het niet. Een beetje verloren sta ik even later in de huiskamer. Wat nu? Ik kan alleen maar „droog" werken en dat is op zo'n stralende dag één van de weinige een aanfluiting van de hygiëne. De schrijfmachine dan maar Typen kan ik echter nu niet. Verstelwerk?? Ach, ik kan het goed nauwelijks vasthouden met die stekende wond in mijn hand. En dan doe ik, wat ik eigenlijk al die tijd heb willen doen, maar waar mijn huisvrouweiyke geweten mij tot nu toe van afhield: ik neem een luie stoel, een boeiend boek en ga daarmee in de tuin zitten. Ziezo, dat komt een mens met een snee in de duim wel toe! Het vak van vrouwelijk politie agent is niet voor iedereen wegge legd. Mej. Pat Lambardini uit het Engelse plaatsje Stough, had er nogal wat moeilijkheden mee. Ze is nl. te weekhartig. Als ze iemand een verkeersovertreding zag begaan, keek ze een andere kant uit: „Ik kreeg dan zo'n medelijden" zei ze „Toen ik pas bij de politie was, zag ik een man. die dooi het rode licht reed Ik bekeurde hem en hü kreeg een flinke boete. Ik ben er dagen lang niet goed van geweest". Daarom zoekt Pat nu een betrek king als receptioniste. „Ik kan erg voorkomend zijn", vertelde ze. Om mij heen hoor ik kloppen en boenen. Alle huisvrouwen die deze ochtend door de zon werden gewekt, hebben kriebels in haar handen gekregen en zijn nijver aan het werk getrokken. V Zij leggen bedden te luchten, kloppen dekens uit, halen kasten leeg. Nu en dan treft me over de balustrade van een balkonnetje een verbaasde blik. Tja, wat doe ik op zo'n uitgezochte dag met een boek in de tuin? Een beetje demonstratief wuif ik met de verbonden duim, maar die schijnen de omwonenden nauwe lijks op te merken. Wat zij wel op merken is, dat ik daar de stand van „keurige huisvrouw" te schande zit te maken. Op zo'n dag luier je niet, dan maak je van de gelegenheid ge bruik om spreien te wassen en kleren te luchten! DE telefoon. Tante Greet die van zestig kilometer afstand informeert hoe het er mee gaat en die, te horen aan haar stem, niet anders verwacht dan dat ik zal zeggen: O, heel goed. En met jullie? Dus zeg ik het ook. Wat ben je aan het doen? vraagt tante Margreet. Ik hebben Alles buitengehangen. Heerlijk die zon, wat? Ja, mompel ik. Deze ochtend had ik ook grote plannen, maar toen heb ik mijzelf een jaap in mijn duim gegevenheel erg. En nu zit ik met een boek in de tuin. Met een boek? De stem van tante Greet heeft plotseling iets ijzigs. Natuurlijk, antwoord ik beschaamd. Ik kan niet werken nu. Die duim brandt als vuur, misschien wordt het wel een gemene infectie. Ach, een sneetje, mompelt tante, die beslist niet onder de indruk is. Nou dag, ik hang op, want ik heb nog zóveei te doen. Min of meer vernederd wandel ik terug naar de luie stoel, het zonne terras, het boek. De buren boenen en wassen, ik zit heerlijk te spijbe len en vraag me af of ik misschien, héél misschien moedwillig deze ochtend in mijn duim heb gehakt. Een soort Freudiaanse vergissing, als u begrijpt wat ik bedoel. Je hébt van die vrouwen....! THEA BECKMANN 1 pak met 2 kalkoenpoten, 50 g boter, 2 theelepels zout, wat thijm, 1 blikje gesneden champig nons of 100 g verse, een paar druppels citroensap. Neem met de wildschaar het on derste kale stuk van het bot weg wanneer de poten niet in de braad pan passen. Was het vlees en wrijf het. in met het zout, waarin ook de thijm is fijngewreven. Laat, de bo ter in de braadpan heet maar niet bruin worden. Leg het vlees er in en draai het even in de boter rond. Sluit de pan en zet het gas laag. Laat het vlees langzaam bruin worden. Draai de poten af en toe eens om en voeg alleen als het no dig is heel weinig water en een druppeltje citroen toe. Als het vlees aan alle kanten mooi is gekleurd doe dan een beetje meer water of champignonnat met wat citroen in de pan en laat het vlees verder gaar worden (in to taal 2 tot 2 1/4 uur). Doe de cham pignons de laatste paar minuten in de saus en bind deze desgewenst mei- wat bloem aangemaakt met champignonnat. Geef bij dit ge recht droge rijst. Gevuld 1 pak kalkoenpoten, 150 g kalfsgehakt, en eierdooier, 1 snee oud brood, wat melk, zout, peper, nootmuskaat, 40 g boter. Maak op de gewone manier "kalfs gehakt en vorm daarvan twee rol letjes. Snij met een scherp mes het middenbot uit de ontdooide kal koenpoten. Wrijf het vlees aan de binnen- en buitenkant in met zout en kruiden. Leg een rolletje kalfs gehakt op de piaats van het bot en maak het vlees rondom het gehakt vast met houten prikkertjes of met een draad. Braad de gevulde poten daarna bruin en gaar zoals in het vorige recept. Neem voor het ontdooien van diepvrieskankoen nooit warm wa ter. De kwaliteit gaat hierdoor ach teruit. Vele jas ue boothals en de wat kleinere ronde hals de populairste zomerde- colleté's geweest, maar dit jaar is daar ineens verandering in ge komen. De boothals is op de achtergrond ge raakt en ook de kraag- loze, ronde halsope ning, hoewel nog steeds gedragen, staat een gedeelte van zijn plaats af aan nieuwere decolleté-vormen. Kragen zijn er nog steeds niet, maar de nieuwe halsopening is daarom nog niet kaal of ongegacneerd. Vaak zorgt immers een biesje van een af stekende kleur of een volant voor de afwer- king. Twee biesjes, verschil lend van kleur garneren de overigens klassieke V- hals van het eerste mo del op de tekening: een effen oeux-pièces. De ma tige wijde rok, die glad om de heupen valt is ge garneerd met een iden tieke tweekleurenbies. De V-hals komt in menig model van deze zomer voor. Een biesje, een effen schuin, vormt ook de gar nering voor het decolleté van het volgende model. Hoewel het decolleté door zijn vorm apart, genoeg is. geeft het biesje toch een verzorgd accent. Een volant van dubbel genomen stof garneert het derde model van links. In dit princessen- model met V-hals en lang split middenvoor reikt de volant tot onder de taille. In zomerjurkjes van be drukte stof kan de volant van dezelfde stof of van effen wit materiaal wor den gemaakt. Als laatste een decolle té, afgewerkt met een smal biesje in een nieuwe en heel aantrekkelijke vorm. De heel korte schouderbandjes op de schoudertop houden het recht afgesneden hoge voor- en achterpand op. In dit model zijn de schouderbandjes van de zelfde stof als het biesje. J.V. i|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiii!i| I Elk jaar als mijn schrijfbureau een grondige opruimbeurt krijgt, komen me een paar boekwerken in handen, die mij dan enkele ogenblikken in droef gepeins verzonken doen terneer zitten. Als ik nu meteen maar vertel, dat het een paar geheel niet of slechts zéér tendele gebruikte huishoudkasboekén zijn, begrijpt U al hoe het mij dan precies te moede is. Op budgettair gebied schiet ik n.l: schromelijk tekort en als ik dan zo weer eens bij de puinhopen van mijn administra tie zit, krijg ik visioenen van ivat allemaal had kunnen zijn en had kunnen gebeuren als ik Maar wacht eens misschien waren het ook wel zéér ondoel matige kasboeken waar om zo te zeggen geen goed garen mee te spinnen was, en is dat de oor zaak van mijn mislukking als huishoud-financieel deskundige. En dan te bedenken dat deze rampspoed vermeden had kun nen worden als ik maar beter voorgelicht was. Ik kreeg n.l. dezer dagen het programma boekje 1962/63 van het G.B.I. in de bus. Weet U niet wat het G.B.I. is? Nou ja, misschien hoeft U het helemaal niet te we ten omdat zelfs een rijksaccoun tant geen financieel smetje in uw huishoudboek zou kunnen ontdekken. Maar ter uwer informatie: het G.B.I. betekent: Gezins Begro ting Instituut en het geeft voor lichting voor doelmatige inkom stenbesteding. Kunt U zich een nobeler en nuttiger doel voor stellen? Want wat doen we eigenlijk ooit anders dan: in komsten besteden? En ik moet er niet aan den ken hoe vaak en hoe erg ik die bezigheid ondoelmatig verricht heb. Dat ik dus blijkbaar zóveel zusters in het kioaad heb, dat er een heel instituut voor nodig is, dat cursussen en lezingen orga niseert en dat uitgaven het licht doet zien, om het euvel te be strijden, is voor mij een troos tende gedachte. Maar alle gekheid op een stok je, het is allemaal echt de moeite ivaard. Want weet U precies wat een huishouding kost? De cursus daaromtrent „wil een wegwijzer zijn naar een financieel pad dat over rozen gaat". Alstublieft! Of heeft U zich wel eens pre cies op de hoogte gesteld van de zakelijke kant van het aanschaf fen van huishoudelijke appara ten! Of als U alleen woont hoe is de moderne financiering van een éénpersoons poppen- huishoudentje? Er zijn ook avonden speciaal voor ouders: natuurlijk over zak geld, maar ook iets ingrijpender en veelomvattender: de finan ciële regelingen met opgroeiende kinderen, die b.v. studeren en veel geld kosten, of verdienen. En dan komt de mate van zelf standigheid en van 't meedragen in de algemene gezinskosten in 't geding. De folder staat vol met be langwekkende onderwerpen. Vraagt U hem aan, voor U zelf of uw club of vereniging: G.B.I. postbus 1046, Botersloot 27, Rot terdam. Daar zetelt het Insti tuut, dat uw en mijn gezinswel vaart wil verhogen en er zelf géén winstoogmerk op nahoudt. Waar ik gedachtig aan de bovenvermelde povere geschrif ten, weggestopt in een donker hoekje van mijn bureau mis schien het meest benieuwd naar ben, dat is naar het G.B.I.-huis- houdkasboek! Je kunt ten over vloede nog les krijgen in het bij houden er van. Als dat nog niet helpt! Hermine G. BREESTRAAT 108 - LEIDEN TELEFOON 23401 1. dasje ober links 2. vorm tas links 3. kokosnoot is omgekeerd 4. rok vrouw is hoger 5. krul op balkon 6. tweede bloem rechter man, 7. hoed rechter man is omgekeerd 8. baret is groter. |terdag 16 juni 1962 Pagina 3

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17