„MIJN HART GAAT UIT NAAR HET TONEEL" „FAREWELL BLUES" VAN RAY CHARLES? breidt zich uit als een olievlek Sax geen produkt van kolonialisme KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS Ondanks rolletje in film zegt Mieke van Velsen Leids meisje speelt mee Fietsen naar de maan in DE EERSTEN Begrip voor „djaz" in Rusland JAZZ op l.p., e.p. en single „Ik lust geen bier, maar ik moet het drinken. Ik houd niet van roken en ik steek sigaretten op". Een bevallig radeloos handgebaartje vergezelt de woorden van Mieke van Velsen (22) uit Leiden. Ondanks al deze verplichtingen zullen duizenden meisjes haar benijden, want Mieke heeft een rolletje in Jet van der Heijdens nieuwe speelfilm „Fietsen naar de maan". En daar is zij erg blij mee, al is het draaiboek soms hard voor charmante meisjes die niet van bier hou den Drie dagen Duivendrecht. De spanning vlak voor de scène. De hitte van de studio lampen. Drie dagen filmen. Naast bekende acteurs als Ton Lensink en Bernard Droog aan de bar hangen. Het is een stille droom van vele tieners en twens. Voor Mieke van Velsen is het werkelijkheid. Een nuchtere, zake lijke werkelijkheid. Vooral zakelijk, want Mieke is bezig een carrière op te bouwen als actrice. Zij stu deert aan de toneelacademie in Den Haag en hoopt over twee jaar klaar te zijn. Eigenlijk heeft zij haar eerste schreden al veel vroeger op de planken gezet. Toen zij veertien was. deed zij mee aan opvoeringen van de Leidse Jeugdactie: zij won een keer een finale van D'oprechte Amateur en was altijd de uitver korene op de hbs om in toneelstuk ken een belangrijke rol te vervul len. Mieke is bescheiden en bijdehand. Zij meet zich niet in het minst ster-allures aan, maar wil door hard werken de top bereiken. Mieke van Vel sen debuteert als „filmster" in de rolprent „Fietsen naar de maan". Piepklein „Het Is maar een piepklein rol letje". vertelt ze zelf over haar aan deel in „Fietsen naar de maan". „Ik hoef niets te zeggen. Alleen maar een beetje bier te drinken, een si garet te roken en met een matroos te dansen." ZU beschouwt het rolletje in de film als een grappig en tevens nut tig lesje, want ondanks alle ver leidelijkheden van de film, blijft haar hart naar het toneel uitgaan. „In een film kun je niet zo laten zien wat je waard bent. Je moet precies doen wat de regis seur zegt. Je kunt geen pasje op zij maken, of je staat buiten het oog van de camera". En terwijl haar ogen zacht en dromerig worden: „Dan toneelspelen. Klassieke stukken vooral. Ik hoop nog eens de rol van Cleo patra te kunnen spelen". In eens, alsof zij zelf van deze woorden schrikt: „Maar zover ben ik nog lang niet. Ik moet nog erg veel leren". Er is vaak beweerd, dat Frank Sinatra in staat is om alles te zingen zonder daarbij aan niveau te verliezen. Het beste bewijs daarvoor in zijn 23 jaar geleden begonnen carrière heeft Frank pas geleverd: er is een twistnummer van hem op de plaat uitge bracht, waarnaar zelfs ouderen en niet-twisters met genoegen kunnen luisteren. "Ev'rybody's twisting" heet het lied. Vele meisjes denken misschien zo'n scènetje in een café kan ik ook wel spelen. Maar dan komt die geheimzinnige factor ter sprake, die de insiders met een vingerge- knip als „dèt" aanduiden. Mieke heeft dè,t. De regisseur van het ra dioprogramma „Jong Talent" merk te het op, nadat Mieke „Crime Pas- sionel" had voorgedragen. Jef van der Heijden ontdekte het ook, toen zij zich kwam aanmelden. „Waarom ik op de gedachte kwam het eens bij de film te pro beren? Wel, een kennis vertelde me, dat Jef (een fijne, rustige man) twee meisjes zocht voor z'n café scène". Zij ging naar Duivendrecht, zag, kwam en kreeg een con tract. De jeugdcriminaliteit in de Verenigde Staten wordt steeds gewelddadiger van karakter. Het aantal moorden door jeugd benden neemt toe. Vele jongens en meisjes sterven een vroeg tijdige dood door gebruik van verdovende middelen. Was jeugdmisdadigheid tot voor enkele jaren nog grotendeels beperkt tot de achterbuurten van de grote steden, thans breidt zij zich als een olievlek uit over andere stadswijken en het platteland. Deze trieste mededelingen worden gedaan in een rapport dat de Ame rikaanse minister van Justitie, Ro bert Kennedy, aan zijn broer de president heef» doen toekomen. Als er geen maatregelen worden geno men, aldus de conclusie van het rapport, zal de jeugdcriminaliteit in Amerika spoedig nog ernstiger vor men aannemen. -v En hoe Is de situatie in Neder land? Terwijl in andere landen het aantal jeugdmisdrijven met spron gen omhoog schijnt te gaan, blijkt uit statistieken dat in Nederland ondanks de vele klachten van vol wassenen over een steeds uitbrei dende jeugdcriminaliteit, het tegen deel waar is. Het aantal jeugdmis drijven is, relatief gezien, in ons land zelfs afgenomen Meer bijzonderheden daarover zijn ons verstrekt door mej. prof. dr. J. C. Hudig, hoogleraar te Utrecht en kinderrechter te Rotterdam. Bij jeugdigen van 10 tot 18 jaar is wat betreft het in aanraking komen met politie of Justitie geen toename ge constateerd. Hierbij dient wel te worden aangetekend, dat door het nijpende personeelstekort vele werk gevers bij de politie geen aangifte doen van kleine misdrijven, omdat zij bevreesd zijn bij de werknemers in een kwade reuk te komen. Tal van kleinere vergrijpen blijven op deze manier voor de politie en ook voor de statistici verborgen. Een zelfde tendens als in Amerika namelijk misdadigheid in aUe mi lieus, valt ook in ons land waar te nemen. Veelal is de oorzaak van jeugdmisdadigheid moeilijkheden thuis die psychische spanningen veroorzaken. Prof. Hudig meent verder, dat er meer aan het zogenaamde "street- work" moet worden gedaan: jeugd leiders en pedagogen moeten meer contact zoeken met de jeugd van en op de straat. De eerste Ne derlandse Shoiv Academie in Den heeft in haar korte bestaan de eerste twee leerlingen afge leverd. Het zijn Willy Rossel (18) die naar een Italiaanse show gaat. en Georg Broekhuizen (26), die is aan genomen voor het koor van de musical „Free as air". Op de foto ziet u Willy en Georg met in hun midden de 23-jarige di rectrice van de ENSA, Carla Muller. Hoe dik en ondoordringbaar het Ijzeren Gordijn schijnt te zijn, ook Rusland staat aan westerse invloeden bloot. Eén van die speldeprikken in de Koude Oorlog, die door dit overigens imagi naire scherm doel treffen, zijn de uitzendingen van „hot jazz" van de B.B.C. en The Voice of America". Alle vegen uit de pan ten spijt, duizenden Russische tieners en twens luisteren naar de verboden jazz-muziek. Lekker gek Dit contract was tevens een sleu tel op de deur naar de studio. De donkere ruimte met die volkomen eigen sfeer. „Het gaat er soms heer lijk gek toe", vertelt Mieke. Zo werkte er bij ons een acteur, Hans Mulder, die bij alles wat hij zag, deed of dacht „horrex" riep. Een woord dat absoluut geen betekenis heeft, maar in alle situaties even gek klinkt. Jef van der Heijden zelf werd er zo door geïmponeerd, dat Ria Valk, Nederlands populairste zangers (jaja), gaat trouwen. Op 3 juli treedt zij in het huwelijk met Herman de Keulenaar. Het jonge paar gaat wonen in een huisje aan de Vinkeveense Plas sen. Ter geruststelling van haar fans: Ria blijft zingen. Het New Orleans Jazz Museum heeft enkele weken geleden een interessante aanwinst gekregen: de eerste trompet waarop Louis Armstrong als kind heeft ge speeld. (Foto LD. Holvast) hij besloot een scène in te lassen, waarin dat woord „horrex" voor komt. Het is ontzettend leuk op die manier een stukje van de film te zien ontstaan." Wat Miekes toekomstplannen zijn? Hard en veel studeren, om misschien net zo goed te worden als Ida Wasserman en Ank van der Moer. die zij geweldig vindt. Want het Leidse „filmsterretje" beseft heel goed, dat zij pas aan het begin staat. En langzamerhand schijnt ook hier de jeugd het te gaan winnen. De criticasters, die in 1959 de trompetmuziek van Louis Arm strong nog als „vulgair" bestem pelden en de Sowjetrussische com ponisten aanraadden „liederen te schrijven over de daden van het volk", zyn Inmiddels bijgedraaid. En hoewel jazz nog uit den boze is, liet Leonid Oestow ver leden jaar een geheel ander ge luid horen. Hij kwam tot de on gelofelijke ontdekking, dat „jazz geen synoniem voor imperialis me is". Evenmin zo vervolgt hij zijn wel bijna geniale uit spraak is de saxofoon een produkt van het kolonialisme. Wat ook de opvattingen van de partij mogen zijn over het verband tussen saxofoons en koloniën, de Russen kunnen tegenwoordig in vele hotels en restaurants genieten van dansmuziek, die duidelijk is samen gesteld naar Amerikaans model. En niet alleen duidelijk, maar vooral „hard". Arrangementen van Benny Goodman en Glenn Miller genie ten de voorkeur. Een van de tophits is „Midnight in Moscow", het liedje dat uit de Sowjet-Unie werd geëxporteerd als een traag deuntje. Het werd in het westen met een pikant sausje over goten en kwam terug als een vitaal en springering dixieland-nummer. Een eigen stijl heeft de Russische „djaz" (zoals het wordt genoemd) niet. Sinds kort doet zich er een ontwikkeling voor, waarvan men zou kunnen zeggen, dat die een navolging is van wat zich jaren geleden in de Amerikaanse jazz en daarna ook in Europa mani festeerde. Maar men zou het na tuurlijk ook op de politiek kunnen gooien: de invoering van Cu baanse ritmen in de jazz, de zo genaamde Afro-Cuban jazz. Want ook voor de partijbonzen is het een beetje een pijnlijke zaak de zeer westerse muziek van het bevriende Cuba als onbeschaafd te bestempelen, en zo Castro in zijn „baard" te laten staan. Toch kan de Russische jeugd djaz-combo's horen. Enkele keren per week treden bandjes op in jeugd- café's als Ileta en Melosjnaja. Maar het grote partij-oog blijft waakzaam toezien, en de jazz is nog lang geen vrij handelsartikel. Herhaaldelijk kan men in de krant lezen, dat de politie acties voert tegen de zwarte markt van gram mofoonplaten. Misschien heeft de jeugd over en kele jaren de strijd om de jazz muziek definitief gewonnen. Maar dan zal toch zeker eerst gebleken zijn. dat „een oude Russische boer de eigenlijke uitvinder is". RAY CHARLES My baby - I wonder - Sticks and stones - Chattanooga choo choo (ABC Paramount EPA 5521) RAY CHARLES At the club - Hide nor hair (ABC Paramount 22125 B) RAY CHARLES I can't stop loving you - Born te lose (ABC Paramount 22128) Onder de veelzeggende titel „Abstieg eines Bluessangers" heeft de bekende Duitse jazzcriticus Joa chim Ernst Berendt onlangs in Twen een interessante en naar onze mening nogal rake be schouwing gewijd aan „The Ge nius" Ray Charles. Hjj meent, dat men de vroeger grote blueszanger tegenwoordig nauwelijks nog blues zanger kan noemen. Tot 1960 was Ray Charles bui tengewoon, aldus Berendt. Hij zong authentieke, harde, expressieve mo derne blues en had er succes mee, sensationeel veel succes zelfs. Er werden miljoenen platen van hem verkocht. Sinds de legendarische Bessie Smith was dat niet meer voorgekomen: dat iemand authen tieke blues zong en desondanks mil joenen platen verkocht. Ray bestreek met zijn platen al les in één slag: jazz - blues - top hit. Zelfs de meest snobistische jazzmusici, die vaak met gering schatting neerzien op die „primi tieve" bluesshouters, vereerden Ray. En zelfs de simpelste schlager-lief hebbers kochten zijn platen. In 1960, toen Ray Charles van platenmaatschappij veranderde, kwam de ommekeer, aldus Berendt. Volgens de Duitse criticus zijn ze bij ABC Paramount vastbesloten Ray Charles over te halen naar het kamp van de popsong en mer ken zij niet dat zij daardoor de brug ondermijnen die Ray juist had geslagen over de kloof tussen blues en schlager. Ray zingt nu nauwelijks nog blues. Hfj zingt songs en ballades vele grootse evergreens en hij zingt ze ook goed, maar hU is nu niet meer die ene en unieke Ray Charles. Hij is nu een eersteklas zanger naast tien of vUftien ande ren, aldus Berendt. Wie zich wil overtuigen van de juistheid van Berendts woorden, doet er goed aan het laatste in Nederland verschenen plaatje van „The Genius" te kopen met de twee Amerikaanse hitparadepaardjes „Bom to lose" en „I can't stop loving you". Ray zingt zp met ver ve. deze twee lieve liedjes, waarin hij begeleid wordt door een Manto- vani-achtig strUkje en een braaf koor dat stoer en strak interpun- geert en accentueert: Westcoast- nian Marty Paich is verantwoorde lijk voor deze zoete entourage. Dit is op en top de Ray-van-de-pop- song, een zanger die wel zoveel ca paciteiten heeft dat hij in dit genre uitblinkt, maar die de jazz liefhebber niets meer vermag te zeggen. Van het in de aanhef vermelde drietal pref reren we de twee an dere, met name de single met „Hide nor hair" en het qua voordracht erg geslaagde „At the club". Een factor van belang lijkt ons ook, dat hier de leiding van het orkest aan Ray Charles zelf werd overgelaten. Van de vier nummers op het E.P.-tje doet „My baby" ons nog het sterkst aan de „oude" blues zanger Ray Charles herinneren. Een pakkend nummer is Charles' pittige interpretatie van de ever green „Chattanooga choo-choo". Zaterdag 16 juni 1962

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 15