Campbell dingt opnieuw naar de 800 k.m. per uur w! Eén man beheerst 4250 pk! Gevaarlijk avontuur in het „dode hart" van Australië BEURS VAN AMSTERDAM LETDSCH DAGBLAD VRIJDAG 15 JUNI 1962 Wat niemand in de automobielwereld voor mogelijk had gehouden, ge- beurde op vrijdag 16 september 1960: op de zoutvlakte van Utah overleefde Donald Campbell een slip met zijn racemonster bij een snelheid van 480 kilometer per uur. Alle voorzorgen ten spijt had één der enorme wielen van de „Bluebird" wat van het harde zout van de Bonncvillebaan los gewoeld. Het tien meter lange gevaarte wentelde als een gigantische ^propeller om zijn as. Een paar seconden beslisten over dood of leven. Ze maakten tevens een voorlopig einde aan een stoutmoedige droom: het bereiken van een snelheid van 500 Engelse mijlen of 800 kilometers per uur. Men hees Campbell uit zijn wagen, die uiterlijk slechts geringe schade had opgelopen, maar waarmee toch geen coureur ter wereld opnieuw zou zijn gestart. Campbell zelf begaf zich op eigen gelegenheid naar het zie kenhuis. „Ik ben alleen een beetje door elkaar geschud, ik maak het best!" zei hij. En hij kondigde meteen aan, het opnieuw te zullen proberen. Achteraf bleek hij toch wel iets méér te hebben opgelopen dan blauwe plekken en schrammen: een schedelfractuur. Maar terwijl het scheurtje in zijn schedel langzaam dichtgroeide, begonnen Engelse constructeurs al koortsachtig aan het bouwen van een nieuwe „Bluebird". Die is in november 1961 gereedgekomen en lijkt op het eerste gezicht sprekend op de oude. Want ondanks de ongelukkige afloop van de vorige poging menen de deskundigen niet helemaal ten onrechte, dat de Bluebird zijn deugdelijkheid heeft bewezen. Op grond van de in Utah opgedane ervaringen is nu een 2.35 meter boven de grond verrijzende staartvin toe gevoegd, die de stabiliteit moet vergroten, maar in gedeelten afneembaar is en alsnog kan worden verkleind als dat bij de proefritten nodig mocht blijken. Voorts zijn de twee benzinetanks tot één samengevoegd en de accu's verplaatst, om het zwaartepunt meer naar voren te brengen. Ongewoon detail Een merkwaardig détail zal ge routineerde automobilisten iets 1 zeggen: het differentieel van de nieuwe wagen kan buiten wer king worden gesteld, waardoor als het ware één vaste achteras ont staat. Op een zuiver rechte baan is dit. geen bezwaar en loswoelen van de grond door één van de wielen kan dan niet meteen ook het andere i wiel tot machteloosheid doemen, zo- 1 als in Utah blijkbaar is gebeurd. Campbell zelf is over zijn verbeter de racemonster zeer te spreken. Wat 'niet wegneemt, dat ook zijn nieuwe record-poging, in mei of juni aan staande een griezelig dobbelspel Iblyft met de Dood. Het is typerend voor de enorme moeilijkheden aan de zelfkant dei- menselijke vermogens, dat in onze I Eeuw der Snelheid het wereldsnel- i •heidsrecord te land sinds 1947 on- aangetast bleef, dus vijftien jaren achtereen. De snelheidsduivel die Donald Campbell thans voorbij wil streven, heette John Cobb. Deze Cobb was als autorenner eigenlijk een amateur. Om den brode behoef de hij zich niet in levensgevaar te begeven. Hij was een schatrijke bonthandelaar, die alleen op snel heid uit was „voor zijn plezier". Ten koste van geweldige kapitalen liet hij zijn privé-racemonster bouwen. En op dezelfde Bonneville Salt Flats waar ook Donald Campbell i zijn leven op het spel zette, reed John Cobb 394.2 Engelse mijlen I (iets meer dan 634 kilometer) per uur. i Cobbs record bleef lang on navolgbaar en eigenlyk deed hem dat niet eens plezier. Hij kon de prikkel der rivaliteit niet missen. Daarom schakelde hy over van het land naar het water, waar nog sen satie te beleven viel naar zijn zin. Bij proefvaarten ontwikkelde hij de ;Voor raceboten destijds ongelofelij ke snelheid van ongeveer 320 kmu. Toen startte hij op het Schotse meer Loch Ness (de verblijfplaats van de legendarische zeeslang) voor zijn eigenlijke recordpoging. Met een snelheid van ver over de 300 kilometer per uur stoof hij over de watervlakte naar de eindstreep. Nadat hij er bij een slip op de zoutvlakte van Utah met 480 km/u. als door een won der het leven afbracht, gaat Donald Campbell binnenkort zijn aanval op het „absolute snelheidsrecord te land" her halen. Voor dit nieuwe Dob belspel met de Dood beschikt Campbell thans over een aanmerkelijk verbeterd race- monster en over een voor dit doel nog niet eerder gebruikt terrein in Australië. Weinige meters vóór de finish spatte de hele raceboot uiteen. I Niemand heeft ooit met zekerheid I de oorzaak van de ramp kun- I nen vaststellen, hoewel het hele verloop van de tragische tocht op het filmjournaal was vastgelegd. In de beslissende ogenblikken van zijn i record-poging heeft een coureur maar één metgezel: de Dood. John Cobb kon aan geen levend wezen j zijn indrukken meer meedelen. Hij i overleed weinige seconden nadat men hem tussen de wrakstukken uit het water had gehaald. Stalen zenuwen Er zjjn stalen zenuwen voor no dig, om met zulk een voor beeld voor ogen nieuwe aan vallen op het snelheidsrecord te doen. Donald Campbell hééft zulke zenuwen. In 1955 verbeterde hij wijlen John Cobb door op het wa ter 202.32 mijl per uur te halen. Nog datzelfde jaar maakte hij er 216.25 mijl van, in 1956 zelfs 225.63 rnjjl: rond 360 !;mu. Koningin Eli zabeth van Engeland huldigde hem. door hem in 1957 te benoemen tot ..Commander of the Order of the British Empire". Donald Campbell heeft de snel heid letterlijk in het bloed. Zijn va- i der was Sir Malcolm Campbell, de beroemdste coureur, die de wereld ooit gekend heeft. Campbell Senior werd geboren in 1883 en liep al tegen de zestig, toen hij op zoek I naar nieuwe prikkels de race-auto De helm, welk Donald. Camp bell bij zijn mislukte record poging in 1960 droeg, kon hem toen niet behoeden voor een schedelbreuk. Daarom is zijn nieuwe helm versterkt en ver beterd. verwisselde voor de raceboot, zoals na hem John Cobb zou doen. Mal colms zoon, Donald Campbell heeft de omgekeerde weg gekozen. Hij be- gon met het verbeteren van wereld records op het water en toen die niet meer te verbeteren schenen, schakelde hij over naar de race auto, naar de zoutvlakten van Utah en naar riet snelheidsrecord te land. Een kwart eeuw lang golden de Bonneville Salt Flats als de enige plaats ter wereld waar een aanval op het absolute snelheidsrecord te land nog kans van slagen bood. Vóór alles is er ruimte: een ruimte des doods, waar dieren en planten geheel ontbreken. De zoutvlakte is glad, stroef en hard. Ze vormt een baan zonder hindernissen, die als gevolg van de merkwaardige sa menstelling van de bodem een zeer gelijkmatige temperatuur bezit. De Amerikanen noemen de Bonneville Salt Flats trots „the world's fastest racing course", 's werelds snelste racebaan. Hier werden sinds de da gen van Campbell Senior alle solo races op twee, drie en vier wielen verreden. Zal Donald Campbells nieuwe poging ook dit laatste aandeel der Amerikanen in het snelheidsrecord te land overbodig maken? Merk waardig genoeg leveren de Ver enigde Staten geen coureurs op die Campbells evenknie kunnen zijn. En technisch berust de hele Blue- bird-onderneming op een massale en collectieve krachtsinspanning van de Britse industrie, waarvoor de toch zo machtige Amerikaanse automobielindustrie geen equiva lent kent. Thans heeft Campbell ook van de vermaarde Amerikaan se Bonneville Salt Flats afgezien en zijn racebaan elders gekozen: in het „dode hart" van Australië. Campbells recordpoging is daar mee geheel en al een zaak van het Britse gemenebest geworden. Australië's mysterie-meer Indrukken van een snelheidsduivel In zijn „Book of Speed" heeft Campbell Senior de ge voelens beschreven die een snelheidsduivel aan de voor avond van een recordpoging bezielen, gevoelens die ook zijn zoon Donald straks weer zal ondergaan. Sir Malcolm Campbell schreef „Eindelijk rijdt er iemand van de gemotoriseerde poli tie naar mij toe. Ik weet nu, dat ik over een paar minuten moet vertrekken. De mon teurs starten de motor. Zwarte rookwolken komen uit de uitlaat, gevolgd door grote steekvlammen. Het la waai ls oorverdovend Ik schakel de eerste versnelling in. Bijna op hetzelfde ogen blik ben ik weg. Daar zit ik dan achter een motor die 2500 paardekrachten kan ont wikkelen en geloof mij: zon wagen kan geweldig optrek ken! In een paar tellen heb ik al een snelheid bereikt van 100 Engelse mijlen per uur, 180 kilometer. Ik schakel over naar de tweede versnelling. De snelheidsmeter loopt met een ruk op, eerst tot 160 mij len, dan tot 180 mijlen per uur. Als ik een snelheid van 200 Engelse mijlen <320 kilo meter) per uur heb bereikt, wordt het tijd om in de derde versnelling over te gaan. Ik voel mij nooit helemaal op mijn gemak vóór ik de hoog ste snelheid heb bereikt. Dón pas kun je er immers gemak kelijk bij gaan zitten. Na tuurlijk alleen bij wijze van spreken, want heel veel com fort biedt zo'n racewagen niet. Ik heb nu een snelheid van 220 Engelse mijlen (352 kilometer) per uur bereikt. Nu moet ik de wagen in be dwang zien te houden en bo venal zorgen, dat hij in een zuiver rechte lijn blyft ryden De snelheidsmeter wijst 246 miles. En het record, dat ik verbeteren wil, is 253 miles. Maar myn vaart neemt nog toe. Ik lever een hard ge vecht met ae wagen, die be gint te dansen en te sprin gen over de weg. Dan bereik ik de afgezette mijl, die de maatstaf is voor mijn record- poging. De meter wijst 300 mijl, maar ik weet, dat er snelheid verloren gaat door slippen, al weet ik niet pre cies hoeveel. Het andere einde van de uitgezette mijl is in een oogwenk bereikt. Ik minder vaart, laat de wagen uitlopen, maar rem pas als de snelheid als aanzienlijk verminderd is. Remmen bij die hoge snelheid is gevaar lijk! Men tilt mij uit de ca bine. Mijn armen en mijn polsen doen een vreselijke pijn. Dan komt er een politie man hangereden. Hij vertelt mij het resultaat van de officiële meting: 273,8 mijlen (440 km) per uur!" at CSampbell op de zoutvlak te van Utah tegen heeft? De grootste baan die men daar in rechte lijn kan afzetten, meet 20 km en Campbell meent minstens 30 km nodig te hebben, juist omdat bruusk accelereren of remmen met een snelheidsmonster als de Bluebird dodelijk kan zyn. Het' was Walter Bonython, een man van aanzien in de Royal Geographic Society, die Campbell wees op de mogelijkheden van Lake Eyre, het geheimzinnige zout- bekken dat op byna 500 km noord westelijk van Adelaide gelegen is en waar het in voorhistorische tij den wemelde van reuzenstruisvogels, reuzenkangeroes, reuzenkrokodillen, euzenschildpadden en reuzenbui- deldieren. In een moeizame arbeid van vele maanden heeft men hier, naar het model van Utah, op het steenharde zout een ongeveer 35 meter brede baan uitgezet en glad geschaafd Slaagt Campbells po ging bij Lake Eyre, dan is het voorgoed gedaan met de mythe van de Bonneville Salt Flats als „enige racebaan voor 20ste eeuw- se snelheden". In de familie Campbell is de naam „Bluebird" traditioneel ge worden voor de snelheidsmonsters, I zowel op het water als te land. John Cobbs record te land van 1947 werd gevestigd met een door Reid Railton gebouwde machine, waarin een Napier-Lyon-vliegtuig- motor met 12 cilinders die 2500 paardekrachten ontwikkelden. De nieuwe Bluebird van Campbell Ju nior is uitgerust met een verbeter de Bristol-Siddeley „Proteus" gas turbine met een vermogen van 4250 paardekrachten. De motor drijft alle vier wielen aan. Het hele gevaarte lijkt een rollende ra ket, met een gewicht van vier ton, 10 meter lang en 2,4 meter breed, op wielen die een middellijn heb ben van 132 cm. Grootse samenwerking Niet minder dan 86 vooraan staande ondernemingen in de terecht vermaarde Britse mo tor- en automobielindustrie J hebben een bijdrage geleverd tot het gigantische project, dat een miljoen pond (10 miljoen gulden) j heeft gekost. Geen wonder, dat „mo- tor-minded" Engeland de record poging van Donald Campbell met nog meer spanning volgt dan het grote leger der snelheidsadepten in andere landen. Voor de Britten is Campbells tocht over de zout vlakte van Lake Eyre bijna een persoonlijke erezaak. En opnieuw is onder de autodeskundigen een I heftig debat ontbrand over de vraag, of in onze tijd dergelijke j snelheidsjachten nog van positieve betekenis zijn voor het beproeven van materialen en nieuwe con structies, dan wel of ze als louter ongezonde sensatie moeten worden verdoemd. In 1886 bedroeg de grootste snel heid die een auto kon bereiken 15 km per uur. In 1898 was het al 42 km geworden in 1901: 85 kmu, in 1909 209 kmu, In 1928: 332 km/u, in 1935: 485 kmu. Die laatste prestatie staat op naam van Malcolm Campbell, Donald Campbells vader. John Cobb ont nam hem de eer en bracht het we- reldrocord te land na de oorlog op 634 kmu. In de nieuwe Bluebird van Campbell junior schuilen I thans de mogelijkheden van 800 kmu. Zal hy ze er uit weten te halen? Of zal net als destyds j bij John Cobb een macabere J passagier nog sneller toeslaan dan j hjj? Donald Campbell is geen op- snijder. Hjj spreekt over zyn kan- sen met echt Angelsaksische reser ve. Voor hem is snelheid eenvou dig het zout des levens. Heel spoe dig zuilen wy weten, of de zout vlakte van Lake Eyre voor hem niet was weggelegd als het zout des doods. (Nivano - Nadruk verboden) Lezers schrijven Schrikbarend De verkeerssituatie rond de Blauw- poortsbrug is thans, in verband met de reparaties schrikbarend, vooral wanneer schepen moeten passeren. Men kan dan geen enkele kant meer uit en de opeenhopingen van mensen, auto's en wat dies meer zij is niet al leen levensgevaarlijk, maar bovendien een stad &Ls Leiden onwaardig. Het ware te wensen, dat de repa ratie-werkzaamheden aan deze brug zo snel mogelijk tot een einde ge bracht worden. En wanneer is men van plan elders in de stad eindelyk de tramrails te verwijderen? Uw abonnee, H. T. @«gr«fenis P. A. Ereddels Gisi^ren vond op „Rhynhof" de teraardebestelluig plaats van het stoffelijk overschot van de heer P. A. i Breddeis. voorzitter van de Alge- mene Bond van Bejaaraen, afd. Lei den, die maandag plotseling is over- j leden. De heer Breddels was sedert j korte tijd, na het overlijden van ae heer J. v. d. Zeeuw, voorzitter van ae afd. Leiden. In ae korte tijd van zijn voorzitterschap heeft zich een zeer actief leider van de afdeling be toond. Onder zyn leiding zijn ver schillende verbeteringen voor de be jaarden tot stand gekomen. Het sociëteitswerk en sociëteitsgebouw hadden steeds zijn volle belangstel ling. Op de begraafplaats waren zeer vele bejaarden aanwezig om hun voorzitter de laatste eer te bewijzen. Vele bloemstukken dekten de baar. V.O.L.A. EN DE DELTA WERKEN Gisteren hield de heer J. Ling- sma van de Deltadienst voor de Ver. van Oud-leerlingen van de Am- baohtsschool een lezing over de Delta Werken. Spreker gaf aan de hand van dia's een duidelijk overzicht over het ontstaan en de uitvoering van de Delta Werken. Voor de pauze stond spreker uit voerig stil over de verzilting, zoetwa- Lerhuishouding, ae Rijnkanalisatie, ae Rotterdamse Waterweg en de ver schillende onderdelen van het Delta plan. Na de pauze sprak hij over de moei lijkheden die zich voordoen, by slui ting van aykgaten in stromend wa ter, getijverschil en de vervaardiging en toepassing van zmkstukken, cais sons enz. Aan het einde van de avond dankte de voorzitter de heer Lingsma voor de leerzame en interessante uiteen zetting en wekte hy de aanwezigen cp om deel te nemen aan een excur sie op 30 juni naar het Deltagebied. LAAT DOORGANG VRIJ NIEUWE VOORZITTER ST.-WILLIBRORDUS De R.-K. Woningbouwvereniging „St. Willibrordus" heeft sinds kort een nieuwe voorzitter: de heer A. C. I Duyvestijn. De heer Duyvestijn nam de voor- zittershamer over van de heer J. van Steen, die lid van het bestuur is ge bleven. Ziekenhuis in Algiers goeddeels vernield Het grote Moestapha-ziekenhuis in Algiers is hedenochtend geteisterd door een zevental krachtige ontplof fingen. Drie afdelingen (voor chirur gie, het laboratorium en de kraam inrichting) werden vernield. Artsen schatten de schade op 50 miljoen nieuwe franken. Van doden of gewon- i den is echter geen melding gemaakt. De mohammedaanse patiënten zijn door hun landgenoten naar elders gebracht. Zoals gemeld heeft de OAS gisteren bekendgemaakt, dat zij haar politiek van de verschroeide aarde I met ingang van middernacht met volle kracht zou voortzetten. De OAS heeft vanochtend ook nog twee branden in Algiers gesticht en een aanslag gepleegd op de arbeids beurs in de Europese wijk van Bab el Oued. Perzen moeten Rusland verlaten De Sowjet-Unie heeft een groep functionarissen van de Perzische ambassade in Moskou persona non grata verklaard, aldus meldt Radio- Moskou. Zij zullen het land daarom moeten verlaten. Zij zouden zich hebben schuldig gemaakt aan valuta manipulaties. Er zijn situaties in het verkeer waarmee men niet al te vaak te ma ken knjgt en waarin veelal onbe wust rij fouten worden gemaakt. Zo iets kan zich voordoen bij het over steken van een belangrijke verkeers weg, waarin ter hoogte van de krui sing een rijbaanverdubbeling is aan gebracht. Wanneer men in zo'n geval één rij baan is overgestoken en zich tussen de verkeersgeleiders opstelt dient men er rekening mee te houden dat de verkeersstroom op de hoofdweg niet mag worden onderbroken. In veel gevallen betekent dit, dat men niet alleen de hoofdrybaan zal moe ten vrijhouden, maar ook de in de verkeersgeleiders aangebrachte uit- rijstroken voor links afslaand ver keer. Voor een vlotte gang van zaken geeft de ANWB de raad de wagen zó op te stellen, dat een auto die van de hoofdweg afbuigt het kruis punt ongehinderd kan oprijden. Auto B wil links afslaan maar wordt hierin belemmerd door auto A. De bestuurder van auto C doet het goed: hij laat de doorgang vrij voor auto D. OEGSTGEES7 Cursisten gaven gesiaagtie show In de grote zaal van het Patro naatsgebouw organiseerde de com missie voor Huish.- en Gezinsvoor lichting gisteravond een modeshow. Hiervoor bestond byzonder grote belangstelling. De presidente, mevrouw Smits-Wit vliet merkte op dat deze show te be schouwen was als het sluitstuk van het cursusjaar. Ongeveer 90 cursisten hadden deelgenomen aan de naai- en knipcursussen o.l.v. mevrouw Keune. Op deze show hebben de cursisten laten zien wat zy in de afgelopen maanden hebben gemaakt aan ja ponnen, rokken, mantels e.d. Begon nen werd met het tonen van winter- kleding, waarna de aandacht werd gevraagd voor jurkjes voor kinderen. Mevrouw van Herwaarden gaf op onderhoudende wijze deskundige toe lichting. Er waren veel aardige vond sten. Deze show was een uitstekende propaganda voor het cursuswerk van de Commissie. Na de pauze werden cocktail-japonnen getoond, veel char mante zomerjurken voor jong en oud en tenslotte kwam ook hier de bruid met twee bruidsmeisjes de aandacht vragen. Mevrouw Smits dankte aan het slot van de avond alle medewerksters en overhandigde enkele cadeautjes. Het laatste woord was aan een van de cursisten die mevr. Keune namens alle deelneemsters aan de cursussen prees voor haar waardevolle lessen en de prettige sfeer die zij wist te schep pen. Rijnlands Lyceum Aan het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest slaagde alsnoe voor het examen Gymnasium A: Nelke van Rijssel. Van de 10 kandidaten is er 1 afgewezen. De examens zijn hiermee afgelopen. Burgerlijke Stand Geboren: Saartje J. G. M., dr. van R. G. Lievens en Chr. C. F. Van Den- bossche; Franciscus Th. Th., zn. van Th. van Schaik en M. F. Pleij; Jo hanna M„ dr. van G. J. Flippo en J. W. van Berk; Ronald J. C., zn. van J C. van Rijs en J. A. de Koning; Huig, zn. van H. Baartman en C. E. Groeneveld; Alida J. J., dr. van G. van den Haak en J. Verweij; Karin M., dr. van P. Dat en P. E. J. Hen driks; Remco P. M., zn. van W. van Prooijen en E. C. J. van Moll; Ca roline S„ dr. van H. E. Naylor en F. F. I. A. Jancke. Ondertrouwd: R. D. Knetsch en G. G. Rozier. Getrouwd: A. W. Stuifzand en P. W. C. M. Oudshoorn; H. G. Hoger- vorst en P. M. J. van de Zwet. Overleden: V. Burri; A. B. Offer mans; P. F. van den Steen. 47 parachutisten „Heel Fak Fak was vanmorgen uit gelopen om getuige te zyn van de binnenkomst van een grote groep Indonesische gevangenen die zich in een kampong nabjj Fak Fak aan Ne derlandse militairen hadden overge geven". Dit vertelde de Nederlandse onderwijzer Verhoeven uit dat plaatsje aan een verslaggever van radio omroep Nieuw-Guinea te Biak. De heer Verhoeven zei, dat het in totaal 47 parachutisten waren, n.l. 26 officieren en onderofficieren en 21 minderen. De minderen, de ge kleed waren in de gevlekte rimboe- pakken met groene baretten kwamen lopende het stadje binnen. De offi cieren en onderofficieren werden in jeeps afgevoerd. Volgens ooggetuige Verhoeven maakten de parachutisten niet de in druk uitgeput te zjjn. Merkwaardig vond hjj het, dat de Papoeas uit de kampong, waar zy zich hadden over gegeven. met grote Nederlandse vlaggen achter de Indonesiërs aan liepen. De bewaking bestaande uit Papoea- en Nederlandse soldaten was gering in verhouding tot de gro te groep, die zich had overgegeven. Medische Diensten Leiderdorp dokter M. P. Hen- nink, Mauritssingel 168. tel. 33686. Oegstgccst dokter J. B. Hugen- holtz, tel 50390. Voorschoten dokter W. I. M. van Dam. prof. Asserlaan 26. tel. 3960. WijkverplegingGezondheidscentrum tel. 2177. Warmond dokter Bots, Voor hout, tel 02532—7393. Wy kverpleging: zuster Konijn. Kerkdam 3, tel. 01711- 250 of 206. Wassenaar dokter J. A. J. Paulides. van Z. v. Nyeveltstraat 42, tel. 4561. En J. H. Jaarsma. Witten- burgerwee 106. tel. 9676. Apotheken: Apotheek Siderius, Langstraat 86, tel. 2141. BEURSOVERZICHT INTERNATIONALS LAGER; UNILEVER FLAUW Amsterdam, 15 juni. Het Damrak heeft vanmiddag af scheid van deze beursweek genomen met wederom lagere koersen voor de internationale waarden, waarvan. Unilevers bepaald flauw in de markt lagen. De koers van Philips bereikte het laagste punt sedert het begin van de claimhandel. De aandelen gingen bij opening op 580 van de hand, tegen gisteren als slotkoers 590. De claims werden begin beurs verhandeld op f. 219, tegen een voorgaande slotprys van f. 238. Later werd voor de aan delen 578. voor de claims f. 215 be taald. Unilevers hadden het zwaar te verduren Deze stukken stelden zich bij de opening op f. 129,50 byna f. 5, ofwel ruim 20 punten op de oude om rekeningsbasis beneden de slotkoers van do nderdag. Later werd f. 129,10 gedaan. Aku daalde van 332 tot 329 en verloor op deze koers byna 8 pun ten. Hoogovens 10 punten lager op 549. Kon Olies zakten in van f. 124 tot f. 123.70. tegen een vorige slot- prijs van f. 125.50. Het Damrak staat volkomen onder invloed van de aanhoudende zwakke tendentie van Wall Street. Daar daal de gisteren het Dow-Jones-gemiddel- de voor de industrie-aandelen voor de vierde achtereenvolgende maal in d-eze week. Ook de Nederlandse hoofd fondsen moesten er ditmaal gevoe lige koersverliezen incasseren. Uni lever daalde er liefst 2 dollar. Scheepvaarten kalm met weinig veranderingen. Leidende cultures iets lager. Ook de staatsfondsen gaven lagere koersen te zien De eers-te koers van de 4% obli gaties Wereldbank 1962 werd gead viseerd op 99*4. tegen een uitgifte- koers van 99 WISSELKOERSEN Amsterdam, 15 Juni Londen 10.10V8—10.10%; New York 3.59A— 3.5912; Montreal 3.29%—3.30VaPary's 73.38—73.43; Brussel 1.22%—7.23 Va Frankfort 90.0590.10; Stockholm 69.91—69.96; Zürlch 83.33%—83.38% Milaan 57.93%57.98%; Kopenhagen 52.20—52 25: Oslo 50.39%—50 44% Wenen 13.93—13.94; Lissabon 12.59% 12.61 V4. VrUdag 15 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden. Ned '58 4% 100% 100 Ned '59 4% 100 V8 99% Ned '60-1 4% 100% 99% Ned '60 II 4% 100% 99\i Ned. '59 4% 98 x 97 Ned '60 4% 98 x 97 Ned. '61 4% 98 x 97 Ned '53 3% 93% 93% Ned. Gb obi 3% 80 Ned '47 3% 88% 87% Ned '51 3% 96% Ned '53 I-n 3% 93% 92% Ned '56 3% 92% 92% Ned '48 3% 86% 86 X Ned bel cert. 3% 86% Ned '50 I-II 3% 86% 86 X Ned '54 I-II 3% 88 t 88 X Ned '55 13% 88 v4 88 X Ned '55 II 3% 90% 90 V* Ned *37 3 90% 90 Ned. G.b. obi '46 3 90 x 89% Jt Ned. dol. In. '47 3 87 86% Ned. Inv. cert. 3 98A 98% Ned 62-64 3 98% 99% Indië *37 3 97% Indië *37 A 3 94% 94% Ned. won. b.l. '57 6 106% 106* Ned. w b.l. '58 4% 99 iV 99% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 102 101% Ver HVA-my. 116% 112% A.K.U 336% 329% Deli Mij eert. 135.— 133. Hoogovens eert. 559 549% Philips gem bez. 590 580 Unilever cert. 134.30 128.90 Dordtse Petr573 560% Kon P <50 f 20) 125.50 123.80 Holl. Amer iyn 119% 121% Java China Pak 135* 133% KLM 57.— 55.20 Kon Ned St boot 143% 143% Kon. Paket Mij 132 131% Stoom My Ned 135% 134% Niev. Goudr eert 115% 115% v Ommeren eert 240 250 Kon Rott Llovd 126 125 N. Scheepsv. Unie 125Vs 124^ NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem.Ieningen A'dam '47 (3%) 3 93% 92% idem 48 (3%).. 93%. 92% R'dam '52-1 (4%) 97 97% id *37 I-II (3%) 94 94% Z.-Holl '55 4% 95% Bankwezen Bb N Gem 58 5% 102% 102% ld NWB'52 (4% 96% 95% BVG rsbr f500 198 198 BVG rsbr '52 139% 139% Industr. Obligaties Philips Doll '51 90% 90 VERKLARING ER TEKENS Gedaan en bieden Gedaan en laten Premieleningen vorige Slotkoers koers v. heden. A'dam '53 3 108% A'dam '51 12% 84% A'dam 56 12% 81 81% A'dam '56 II 2% 90% A'dam'56 III 2% 90% 90% Eindhoven '54 82 x 80% Enschede '54 2% 80% x 80% x Den Haag'52 12% 89% 89% Idem II 2% 95% b 96 R'dam '52 12%.. 89% 89% Idem n 2% 93 92% Idem '57 2% 85 86% Utrecht '52 2%92 92 Z.-Holl. 1957 2% 86% 86% Zuid-Holl. '59 2% 102% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Interunie f50.-.. 174 172 Robeco 198 194.— Unitas f50.- 415 400 Ver. Bez. v. 94 f50 122.— 120.— Amst. Bank 357 356% Cultuurbank 32 32 Holl. Bank U eert. 211 209% Ned. Handelmy. 327 322% Rott. Bank 327 330 Twentsche Bank 282 280 Senembah 340 x 335 x Industrie Ondernemingen Albert Heyn 642 625 x Berkel's Pat231 234 Borsumij-Wehry 63 63 Calvè Delft eert. 676 653 Electrolasmy 232% K. Pap. v. Gelder 317 310% K. Ned. Grofsm. 165 165 Holl. Constructie 408 402 Ing. bur. v. B.ny. 207% Internatio 183 181 Int. Kunstst. Ind. 65 63 v. Kemp. en Beg. 141 d 142 Leidse Wolsp.ry 400 400 Müller en Co N B. 331 d 329 Ned Kabelfabr 409 487 Philips pref 226 222 Rott. Droogd. My 462 450 x Sikkens Groep 695 684 Ver. Touwfabr. 375 375 x Walvisvaart 85% b 85 Wernink's Bet.my 191% 191 Wilton Feiienoord 285 280% v Wijk - Heringa 88% 88 b Zaalberg 129 b 130 Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r415 410 Kon. Petr. (f20) 125.80 124.90 Amerik. fondsen Canad Pacific R 23% 23% Intern. Nickel ..64 63 Anaconda 41A 41 Bethlehem Steel 33% 34^ Cities Service ..50 42 General Motors.4947% Kennecott 70 69% Republic Steel 42% 42 Shell Oil34 33% Union Pacific 28% Un. States Steel 50 48% Bieden b Laten x Ex-dividend d Exclaim c

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9