iedere scheren GRANT BOSCH tiiBrmn eiasti£ "drogist Monorail en Ruimtenaald grote attracties op de Wereldtentoonstelling in SE4TTLE Burgemeester van Waddinxveen 25 jaar in overheidsdienst hééft meer... wéét meer „Raadhuis" in plaats van „hotel" PRINS BERNHARD ZOND OOK ZIJN GELUKWENSEN Afgestemd op het hedendaagse verkeer man ROOK DIE LEKKERE HALFZWARE SHAG halfzwaar Afstand van bijna twee k.m. afgelegd in 96 seconden aSTSH Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 15 juni 1962 Vierde blad no. 30678 Op waarlijk luisterrijke wijze heeft burgemeester C. A. van der Hooft van Waddinxveen donderdag herdacht, dat hij 25 jaar in overheidsdienst werkzaam was. Ruim 500 personen kwamen hem en zijn gezin tijdens de 's middags door het gemeentebestuur aangeboden receptie hun gelukwensen aanbieden. Een pracht van bloemen en talrijke geschenken gaven de raadzaal een feestelijk De heer Van der Hooft sr. had zfo*n zoon gaarne in zyn hotelbedryf op genomen. Om het koksvak te Ieren kwam hij aan boord van een vracht schip. In 1937 zwaaide hy om en be proefde zyn geluk in een ambtelyke loopbaan. Zo kwam hij op 14 juni 1937 in dienst bij de belastingen als Kerkelijk Leveu NED. HERV. KERK Beroepen te Nleuwerkerk aan de IJssel. L. Doppenberg te Wllsum (O.) te Uithoorn (toez.) W. A. Kalkman te Enter. Bedankt voor Bergambacht J. Jon- gerden te Bruchem en Kerkwijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Edam A. H. Leyk, kand. te Alkmaar. Bedankt voor Oosterwolde (Fr.), H. Makklnga te Wllsum (O.). GEREF. GEM. IN NEDERLAND Beroepen te Terneuzen Chr. van de Woestijne te Barneveld. Vijf Russische kerken willen bij Wereldraad Vijf kerken in de Sow jet-Unie heb ben verzocht lid te mogen worden van de Wereldraad van Kerken. Het zyn de Evangelisch-Lutherse Kerk van Letland, de Armeens Apostoli sche Kerk. de Evangelisch-Lutherse Kerk van Georgië en het Verbond van Evangelisch-Christelyke Baptis ten van de Sowjet-Unie. Het bestuur van de Wereldraad zal deze verzoe ken in behandeling nemen op zijn jaarvergadering die van 7 tot 17 augustus in Parijs zal worden gehou den. Zoals bekend werd de Russische Orthodoxe Kerk lid van de Wereld raad op de derde assemblee van de raad. die het vorig jaar in Nieuw- Delhi is gehouden. Bijbelverspreiding in 1961 In 1961 werden ln Nederland 219.455 bijbels en bijbelgedeelten ver kocht ter waarde van f. 1.055.290, (tegenover 228.067 bijbels en bijbel gedeelten a L 1.005.833,in I960), zo meldt het jaarverslag van het Ne- derlandsch Bijbelgenootschap. Het totaal aantal contribuanten be droeg in 1961 182.740 met een contri butie van totaal f. 387.184,— (in 1960 resp. 178.529 en f. 365.077,en een aantal afdelingen van het NBG be draagt thans 852. In Kameroen is in 1961 de belang rijkste ontwikkeling geweest dat het NBG van het Brits- en buitenlands bijbelgenootschap de verantwoorde lijkheid overnam voor de vertaalar beid in Kameroen, voorzover deze door het Britse genootschap werden verzorgd. Sinds enkele weken bestaat aldaar een Kameroenees bijbelgenoot- I schap waarvan ds. Y. Schaaf secreta ris is. Mgr. dr. A. Rinkel 25 jaar aartsbisschop Vandaag vierde de in Utrecht woonachtige aartsbisschop der Oud- Katholieke Kerk in Nederland, mgr. dr. A. Rinkel, zijn 25-jarig jubileum als aartsbisschop. Hoogtepunt van de viering was een pontificale mis. Vanmorgen werd zy door de jubi laris opgedragen in de St. Gertru- diskerk aan het Willemsplantsoen in Utrecht. De aartsbisschop droeg een nieuwe myter van goudbrokaat versierd met goudleer en halfedelstenen. Deze mytra pretiosa is hem door de ge zamenlijke geestelijkheid geschon ken ter gelegenheid van dit ambts jubileum. Tijdens de dienst werden misgezangen ten gehore gebracht die de aartsbisschop zelf had gecompo neerd en op muziek gezet. De feest viering werd vanmiddag voortgezet met een receptie in Pays-Bas in Utrecht. Een comité bood de aarts bisschop een bedrag aan, dat be stemd is voor de aankoop van een recreatieterrein voor de jeugd der kerken. grenskommles. Na de spannende oor logsjaren, waarin hy een belangrijke positie in het verzet innam, werd hem door prof. De Quay, toen com missaris van de Koningin in Noord- Brabant geadviseerd naar de fucntie van burgemeester te solliciteren. Op 1 juni 1949 werd hij als zodanig in Willemstad benoemd en 1 december 1958 werd hij eerste burger in Wad dinxveen waar hy een zeer gezien magistraat is. Aan de receptie ging een bijeen komst van het voltallige gemeente- personeel met hun dames vooraf. Ty- dens deze samenkomst sprak de ge meentesecretaris, de heer H. Jenné de jubilaris uit naam van het gehele personeel toe. Hy gewaagde van de persoonlijke bant', die in deze 3jaar is gegroeid tussen de burgemeester en het personeel. Het medeleven van het burgemeesterlijke gezin met lief en leed van zyn personeel is oorzaak van deze sterke band. In geestige be woordingen wees de heer Jenné erop, dat de burgemeester voorheen veel door zijn gemeente wandelde. Maar daarna is de auto daarvoor in de plaats gekomen. Aan beide wyzen van verplaatsing zijn voordelen ver bonden. Het personeel heeft echter gezocht naar een gulden middenweg. Met luid gerinkel fietste daarop een van de Jonge ambtenaren de raad zaal binnen en overhandigde de ver raste jubilaris een prachtig rijwiel. Burgemeester Van der Hooft, die zichtbaar met zyn geschenk was in genomen, memoreerde op geestige wijze hoe hij zijn intrede in over heidsdienst had gedaan. Thans mag hij bogen op een hechte samenwer king met het personeel in al zijn ge ledingen. Als taak van een burge meester zag de heer Van der Hooft in de eerste plaats het stimuleren en Burgemeester C. v. d. Hooft mocht tijdens de zeer drukbe zochte receptie vele gelukwensen in ontvangst nemen. (Foto Leldsch Dagblad) hem dit, dan loopt de rest van zelf. Hierna bood de Rijkspolitie by monde van adjudant Kruyt enkele stoffelijke blijken van waardering aan. Dat de burgemeester ook als voor zitter van de gemeenteraad wordt ge waardeerd, bleek uit de woorden van de nestor van de gemeenteraad, de heer H. C. Kooijman. Met bewonde ring sprak hij over het grote enthou siasme en de stuwkracht van de ju- het nemen van Initiatieven. Lukt bilaris. Namens alle raadsleden over handigde hij de heer Van der Hooft een fraaie vulpen. Wethouder Pille offreerde als loco-burgemeester het gemeentelijke geschenk voor een ju bilerende ambtenaar, de „enveloppe met inhoud". Onder de talloze schriftelyke ge lukwensen bevond zich een bijzonder telegram: een felicitatie van Prins Bernhard. In de daarop volgende twee uren stroomde een vrywel niet-onderbro- ken stoet van belangstellenden, die het burgemeesterlijke gezin kwam ge lukwensen, door de raadzaal. Onder hen bevonden zich vele collega's uit de omliggende gemeenten, deputaties van tal van verenigingen en organi saties, vertegenwoordigers van enkele ministeries, talrijke zakenlieden en middenstanders uit Waddinxveen, een deputatie van ambtenaren uit de gemeente Willemstad, vele vrienden en relaties van de burgemeester, ver tegenwoordigers van onderwijsver- enigingen, onderwijzend personeel van diverse scholen en vele ingezete nen. Na afloop van deze zeer geani meerde receptie organiseerde de Waddinxveense Oranjevereniging een manifestie voor de gehele bevol king. Staande op een versierd podium voor het raadhuis nam de burge meester met zyn gezin een défilé af van vertegenwoordigers van de plaatselijke verenigingen, waarby de beide muziekkorpsen om beurten voor feestelijke klanken zorgden. Burgemeester Van der Hooft dankte de bevolking, die in grote drommen was toegestroomd. voor deze onvergeteiyke dag. Advertentie BOUGIES Recreatie-onderzoek aan Noordzeekust Het ligt in de bedoeling om het onderzoek van het recreatieverkeer naar de Noordzeekust, hetwelk in 1960 en 1961 tengevolge van het slechte weer geen doorgang kon vin den, op een zomerse zondag binnen de periode van 17 juni t/m 12 augus tus te houden. Dit onderzoek zal plaats hebben in de provincies Noord- en Zuid-Holland (met uit zondering van de gemeente 's-Gra- venhage), aldus deelt de Provinciale Waterstaat van Noord-Holland mee. Zoals ook in 1960 en 1961 het plan was, zullen de strandbezoekers op de standafgangen worden geteld en steeksproefgewijze ondervraagd wor den naar de herkomst, verblijfplaats en vervoermiddelen om voor de ge meentebesturen en andere overheids instellingen en de VW's gegevens te verkrygen, waarvan gebruik kan worden gemaakt om de ontwikkeling van het vakantie- en dagbezoek aan de Noordzeekust ln goede banen te leiden. Met deze gegevens zal nl. het In zicht in de vraagstuken, die verband houden met het aanleggen of uit breiden van parkeergelegenheden, aanleg en verbeteren van toegangs wegen naar het kustgebied, uitbrei ding van de accomodatie, betere spreiding van de bezoekers langs de kust enz, kunnen worden vergroot. Bij dit onderzoek kan alleen een PRINS BERNHARD OP DIA-AVOND Prins Bernhard was gisteravond de ere-gast op een in het Kurhaus ln Schevenlngen gehouden voorlich- tings-bijeenkomst met dia-vertoning. In deze by eenkomst werd gesproken over de betekenis van de instandhou ding van groot wild en met name werd van gedachten gewisseld over de waarde, die aan de safari's moet worden toegekend voor de Instand houding van de windstand. Het was de heer E. G. Juer, de grondlegger van de „Uganda Wildlife Develop ment Corporation" die ln deze byeen- komst deze onderwerpen inleidde en het streven van deze instelling, na melijk het behouden van de wild stand In Uganda, belichtte. In het voorjaar 1962 was Prins Bernhard een der gasten van deze Instelling. De causerie werd aan de hand van een aantal dia's verduideiykt en by- gewoond door een select gezelschap belangstellenden. Tip voor vaderdag: twee mogelijk heden om hem met vaderdag van die dagelijkse misère te verlossen: geef hem toestemming zijn baard te laten staan, of ga eens praten met Uw drogist! Uw vertrouwde advi seur - vele jaren studie, vele jaren praktijk - kent alle moderne mid delen om het scheren te verlichten en te maken dat hij zich fris, fit en gezond voelt: pre-shave, after-shave - teveel om op te noemen! Steek Uw licht eens op! Agenten met broodmes te Advertentie Hjf gegaan Ze hadden het zwaar te verduren. De twee agenten van politie, die gis teren tijdens een familieruzie op de Langegracht de gemoederen enigs zins trachtten te kalmeren. Een van de mannen, die bij deze affaire be trokken was. een 54-jarige Leidse koopman, ging de beide dienaren van Hermandad nl. met een brood mes te lijf. Gelukkig vielen er geen doden of gewonden. De agressieve koopman werd echter ingerekend als verdacht van poging tot doodslag subs, poging tot zware mishandeling. Bomen omblazen in plaafs van omhakken Het arbeidsvraagstuk begint in Oostenrijk ook steeds nijpender te worden op het platteland. Vooral het omhakken van zware bomen kost veel tijd en mankracht. Men tracht d:t probleem op te lossen door gebruik te maken van springstof bij het rooien van bomen. Allerwege worden nu cursussen aan bosarbeiders gegeven voor moderne wijze van rooien. Dat dit snei en voordelig gaat blijkt uit het volgende voorbeeld. Het rooien van een kolossale 200- jarige beuk met een stamdoorsnede van drie meter kostte één uur en voor ongeveer vijftig gulden aan spring stof. Vroeger zouden vier geoefende houthakkers in totaal 3 dagen nodig Leden N.-Guinearood waarschuwden Soekarno Drie leden van de Nieuw-Guinea- raad, de heren M. W. Kaisiepo, N. Tanggahma en F. Torey, zyn van daag van een reis door een aantal Afrikaanse landen in Hollandia teruggekeerd. Zij hebben, na eerst in Nederland besprekingen te hebben gevoerd, bezoeken gebracht aan Se negal, Liberia, Ivoorkust, Opper-Vol- ta. Ghana, Dahomey, Nigeria en Ethiopë. Bij hun terugkeer verklaarden zy, dat zy president Soekarno Indirect gewaarschuwd hebben dat indien Indonesië een oorlog om Nieuw-Gui- nea begint, dit „het nationalisme van de Papoea's zal aanwakkeren, zelfs van diegenen die thans pro-In- donesië zyn". Kaisiepo verklaarde, dat men in vele Afrikaanse landen steun had toegezegd voor de verdediging van het zelfbeschikkingsrecht der Pa poea's in de V.N. De delegatie had in gesprekken met Afrikaanse lei ders het plan-Bunker verworpen, omdat zoals Kaisiepo zei ..wij er niets voor voelen hand over hand aan Indonesië te worden overgedra gen". Wy wensen niet als vee of een dood ding te worden verhandeld en zyn niet van plan stil te zitten en af te wachten totdat dit gebeurt maar wij zullen dan een eigen weg vinden. Alleen wanneer by een democrati sche volksstemming zou blyken dat de meerderheid van de Papoea's aan sluiting bij Indonesië verlangt, zou den wij ons daarby moeten neerleg gen", aldus Kaisiepo. gehad hebben om de reUS te vellen. Nu werd de boom ip 1 uur met wor tel en al gerooid, aldus het Oosten rijkse blad „Landwirtsohaft" UIT DE BEKENDE HANDIGE DOOS mm jfinrrrriBf i ui imhiüH «i iiimim J» ii mnjiiit'' II iC 11(1 ««Si» tl 3§ 31 toren van de Wereldtentoonstelling in Seattle geweest een monorailbaan aan te leggen van het hart van de stad naar het tentoonstellingsterrein, waarmee de afstand van 15 kilome ter ln 96 seconden wordt afgelegd! Het blijkt nu reeds, kort na de ope ning. dat deze monorallspoortrein een der grote attracties ls van de tentoonstelling, die een beeld wil ge ven van leven en werken ln de 21ste eeuw. Er zyn twee gestroomiynde treinen, elk van vier rytulgen, die een topsnelheid kunnen bereiken van 100 km per uur en waarmee by elke rit 450 passagiers kunnen wor den vervoerd. De glanzende alumi nium treinen ryden geruisloos op rubber luchtbanden, ze bevinden zich ongeveer 7.5 meter boven de grond. De beide monorails rusten op liggers van gewapend beton, die worden ge stut door slanke T-vormige pilaren. Deze opstelling maakt, dat het dag licht vrijelijk tot op de grond kan doordringen en het straatver keer slechts weinig wordt gehinderd. De monorail spoorweg in Seattle werd ontworpen en uitgevoerd door de Zweedse firma Alweg Monorail, die in het bekende Californische i amusementspark „Disneyland" reeds een monorailbaan heeft aangelegd van 1100 meter lengte, doch waarmee slechts met snelheden van 25 tot 40 km per uur wordt gereden, omdat men daar geen haast heeft en de trein zich door heuvelachtig terrein begeeft. i De oudste monorail-spoorweg dateert van 1882 en heeft 36 jaar dienst gedaan. Hij werd aangelegd in het Ierse graafschap Kerry en overbrugde een afstand van 15.2 km. De treintjes werden getrokken door I stoomlocomotieven. De rail lag op ijzeren A-vormige steunen en aan j de belde zykanten bevonden zich eveneens nog rails, die er voor zorg den dat de trein zijn evenwicht be hield. I Een zeer bekende monorail spoor weg is aangelegd boven de rivier in 1 het Wuppertal ln Duitsland. Deze 1 spoorweg is al meer dan een halve eeuw oud en is nog steeds in gebruik. Hoewel de treinen niet al te snel ;zyn worden toch dagelijks 50.000 passagiers vervoerd over het 135 km lange traject goed resultaat worden verkregen, zo zegt de Provinciale Waterstaat, in dien de strandbezoekers ten volle hun medewerking verlenen door de hun gestelde vragen vlot te beantwoorden. De gemeentebesturen van de kust- gemeenten (ten dele gebundeld ln het ORK („Overleg Recreatie Kust- gemeenten") werken bij het onder zoek samen met de Provinciale Wa terstaat van Noord-Holland en de Ryksdienst voor het Nationale Plan Twee treinen van elk vier rijtuigen Toen de spoorwegen een eeuw ge leden hun zegetocht over de wereld nog moesten aanvangen, piekerden ingenieurs en vervoersdeskundigen er reeds over of het niet mogelyk zou zyn met behulp van een monorail- spoortrein een goedkope en snelle verbinding tot stand te brengen tus sen de steden met hun grote fa brieksterreinen cn de zich daar om heen uitstrekkende dichtbevolkte woongebieden. Het probleem van het snelle mas- savervoer bestaat ook thans nog, om- Ter gelegenheid van de We reldtentoonstelling in Seattle zijn. dwars door de stad. twee spoorbanen voor monorail-trei nen aangelegd, ontworpen en uitgevoerd door de Zweedse fir ma Alweg Monorail. Er bestaat enorme belangstelling voor dit systeem. dat de auto en de openbare vervoer middelen niet in staat zyn gebleken de nog steeds toenemende dageiykse volksverhuizingen zonder te grote vertraging te verwerken. Daarom is het een goed idee van de organlsa- Bevolkingstoename in Amerika Momenteel wordt in Amerika ge middeld iedere 11 seconden een baby geboren. Wanneer de gemiddelde leeftijd van de mens nog hoger wordt, zal het aantal mensen in de V.S. in de komende tientallen jaren door het verhoogde geboortecijfers en het ver laagde sterftecyfer sterk toenemen Men voorspelt dat er omstreeks het jaar 2026 zoveel mensen ln Amerika zullen zijn dat het letterlek een ge drang zal worden aldus het Ameri kaanse landbouwblad „Crops and Soils". Zeer waarschijnlijk zullen de Ame rikaanse voedseloverschotten dan reeds lang tot het verleden behoren. Zoals het Atomium het mid delpunt en symbool was van de Brusselse Wereldtentoonstelling zo is de 180 meter hoge Ruimte- naald (Space Needle) dat op de Wereldtentoonstelling in Seattle Bovenin: een restaurant vior 250 personen, dat eenmaal per uur volledig ronddraait.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7