KLAVERBLAD KOFFIE THEE... DIT IS LEIDEN: FOTO'S VAN EEN „NIEUWE STAD koffie het klaverblad Koepeldak van Marekerk thans hecht verankerd Nieuwe dakbedekking vergt extra uitgave van circa 100.000 ROd \r MANtPf TIEK?w V IN LEIDEN KOMT EEN AVOND H.B.S. T oelatingsexamen Meisjes H.B.S. Z.W.O. subsidieert een veelzijdig Leids onderzoek dn beste verkwikking die U dagelijks kunt schenken ~nm sn-ipj FFS «ft *rm «ericht 1 maart 1860 Donderdag 14 juni 1962 Tweede blad no. 30677 Spanning geweken Hoewel de restauratie van de int 1648 daterende Marekerk voor „de man in de straat" iveinig spectaculair is slechts het imposante steigeriverk wekt het vermoeden, dat hier toch wel iets aan de hand is loeten ingewijden heter. En daaronder bevinden zich o.a. de leden van de Bouwcommissie der hervormde kerkvoogdij, de archi tect, de heer P. van der Sterre, en de uitvoerder de heer W. Dukker. Sinds dinsdag de dag waarop de gewapende betonnen ringbint de kap van deze koepelkerk op haar plaats houdt is ook voor hen de spanning geweken en halen zij ruimer adem. Het ronde koepel dak, waarop een toren rust van circa 130.000 kilo, is thans hecht verankerd en weet van geen wijken meer. In het verleden was dit anders, de kapconstructie was op vele plaatsen verrot en de toren circa 25 centimeter verzakt. Het is dan ook een zeer ingrijpende restauratie geworden, waarvoor niet alleen huiten, doch ook in de kerk wij schreven daar al eens eerder over een indrukwekkende steiger moest worden opgetrokken. Op t-J steiger kwam in de kerk een vloer te rusten, waarop personeel van de Aannemersfirma Woudenberg uit Ameide ruim een jaar onder veelal zeer moeilijke omstandigheden men kan geen enkel risico nemen heeft gewerkt. Zoals gezegd: dinsdag was het grote karwei achter de rug. Thans rest nog het aanbrengen en schilderen van een nieuw plafond, waarmede nog circa drie maanden zijn gemoeid. Zodra ook deze werkzaamheden gereed zijn, zal de stalen toren" in de kerk worden verwijderd. En hiermede is dan een restauratie voltooid, waarvoor een bedrag van f 173.989 moest worden uitgetrokken. Het Rijk, de Provincie en de gemeente namen hierin resp. 65, 10 en 15% voor hun rekening. Voor de resterende 10 procent zorgde de kerkelijke gemeente. Zoals vrijwel met iedere restauratie, kwam men ook bij deze voor tegenvallers te staan. Een onderzoek heeft n.l. uitgewezen, dat praktisch de gehele dakbedekking moet worden vernieuwd, hetgeen een uitgave zal vergen van pl.m. f 100.000. Van de zijde der kerk voogdij worden momenteel pogingen in het werk gesteld om de overheidsinstanties ook voor deze restauratie te interesseren. di Advertentie Zoek het niet te ver, u vindt het In Valkenburg-Houthem In mei en juni wordt de romantiek van het Geuidal niet door hoogseizoendrukte aan uw oog ont trokken. Kom dan I Gratis inlichtingen worden gaarne verschaft. V.V.V. Valkenburg (L). Tel. 04406-2048 Dnder ons gezegd, old boy sen man is héér in GENTLER0Y In september zal ook in Leiden worden begonnen met een avond-h.b.s. De hiervoor in het leven geroepen stichting stelt zich ten doel leerlingen op efficicnte wijze op te leiden voor het staatsexamen H.B.S. A, diploma 5-jarige cursus. Er is een opleiding georganiseerd, die 3 jaar duurt. Om tot deze 3-jarige opleiding te worden toegelaten, dient men een volledige opleiding Mulo A, 3 jaar Gymnasium. 3 jaar Hbs of 3 jaar Mms te hebben gevolgd. Als de ken nis van deze vooropleiding is ver vaagd, of als men slechts een gedeel te van een vooropleiding achter de rug heeft, dient men eerst een voor bereidende klas (duur 1 jaar) te vol gen om daarna met de 3-jarige op leiding hbs A te kunnen beginnen. De stichting Leidse Avond-hbs heeft een opleidingsmethode gekozen die de leerlingen niet belast met de verplichting om 3 tot 4 avonden of middagen per week de mondelinge lessen in Leiden te volgen. Daar vrij wel alle leerlingen de studie naast een gewone dagtaak moeten volbren gen, zou bij een groot aantal lesuren niet voldoende tijd ter beschikking zijn thuis de leerstof te bestuderen en het huiswerk te maken. Er is naar gestreefd zo weinig mo gelijk boeken voor te schrijven en de Voor het toelatingsexamen van de H.B.S. voor Meisjes zijn geslaagd: T. M. Admiraal, Noordwijk a. Zee; L. C. E. Baarspul, Oegstgeest; M. A. L. Bakker, Wassenaar; G. C. v. Beelen, Noordwijk a. Zee; A. Benes, Leiden; M. G. Bergman. Warmond; M. H. Boot, Sassenhelm; P. I. M. Boude- wijns, Wassenaar; M. J. Bouwhof, Wassenaar; I. Brinkhuis, Leiden; M. H. J. Daalmeijer, Leiden; I. E. Din ger v. Kruiningen. Warmond; G. J. v. Doesburg. Sasscnhcim; H. Dullc- mond, Noordwijk a. Zee; J. M. Dries- sen, Leiden; A. M. N. Fontein, Lei den; B. M. Fritschi, Oegstgeest; A. Goekoop, Leiden; M. A. M. de Graaf, Zoeterwoude; L. Y. Grobbe, Leiden; P. E. de Hart, Leiden; F. G. Haze- voet, Oegstgeest; G. E. C. v. Hest, Sassenheim; L. J. Hol, Voorschoten; C. M. L. den Hollander, Katwijk a. d. Rijn; L. de Horn, Leiden; B. H. E. Houthoff, Leiden; H. G. K. Jansen, Leiden; F. Kanbier, Leiden; G. S. Klein, Oegstgeest; R. v. Klinken, Katwijk a. Zee; M. C. C. Klooster boer, Wassenaar; M. C. J. v. d. Laan. Leiden; A. L. Lambinon, Leiden: J. E. Langeveld. Oegstgeest; M. J. La- tooy, Oestgeest: F. M. Lopes Cardozo, Leiden: M. R. A. Mulder, Oegstgeest; E. L. Noordijk. Oegstgeest; R. E. Odendaal, Leiderdorp; H. Oerle- mans, Noordwijk; E. Ooyevaar. Lei derdorp; M. den Ouden, Sassenheim; J. v. Overbeeke. Sassenheim; E. G. M. Planken, Leiden; H. J. Postel, Leiden J. M. Rey, Sassenheim; A. H. T. N. v. Rooy, Leiden; T. G. Rui ter, Oegstgeest; M. C. Samson, Noordwijk a. Zee; Th. M. Sander, Voorschoten; W. L. Schaafsma, Noordwijk a. Zee; A. Schipper, Al phen a/d Rijn; W. G. Segaar, Lei den: A. J. L. Soonius, Oegstgeest; L. J.. E v. Steveninck, Oegstgeest; J. C. Taconis, Leiden; Y. G. Tesink, Leiden; J. L. Vitringa, Voorschoten; M. L. Wagenaar, Voorschoten; E. H. v. Werkhoven, Leiden; S. R. v. Wer- kum. Oegstgeest; C. Wils, Katwijk a. Zee; L. de Winter. Wassenaar; J. M. v. d. Zaal, Lisse; P. v. d. Zeeuw, Leiden; M. Zierikzee, Leiden; W. M. Brinkman, Leiden; W. Siera, Leiden. Afgewezen 16. leerstof in een geheel andere, speciaal voor deze leerlingen geschikte vorm aan te bieden. Daarom werkt de stichting Leidse Avond HBS samen met de Leidsche Onderwijsinstellin gen, die het lesmateriaal van hun opleiding voor het staatsexamen hbs A beschikbaar stelt. Het Curatorium van de Stichting Leidse Avond-HBs wordt op 't ogen blik gevormd. De volgende personen hebben zich inmiddels bereid ver klaard zitting te nemen: dr. P. A. M. Geurts, O.F.M., rector van het R.-K. Lyceum „St-Bonaventura". de heer J. Sjoerds, directeur van het Gewes- Fotografische reproduktie ondertrouwregisters Ruim zestig jaar geleden zijn op de registers van de huwelijksproclama- tiën van Leiden, welke op het Ge meente-archief worden bewaard en waarvan de oudste van het jaar 1575 dateren, klappers vervaardigd. Deze klappers bevatten zeer weinig gege vens en zijn naar de huidige maat staven volgens een onpraktisch sy steem ingedeeld. Voorts zijn zij in de loop der tijd dermate verbleekt en versleten, dat zjj thans moeilijk lees baar zyn. Het gevolg hiervan is, dat de ondertrouwregisters zelf veel ge raadpleegd moeten worden, waardoor deze in een slechte staat zijn komen te verkeren. Teneinde aan deze onge wenste situatie een einde te maken, is het dringend noodzakelijk een nieuwe alfabetische klapper te ver vaardigen. Aan een nieuwe klapper op de ondertrouwregisters, welke vóór 1700 zijn opgemaakt, wordt reeds ruim zeven jaar gewerkt. Deze registers vertonen een oud-Hollands lettertype zodat de klapper hierop meet worden uitgeschreven door iemand, die dit schrift kan ontcijferen. De latere re gisters zijn voor een ieder leesbaar. Daarom kan voor het klapperen van deze registers een veel snellere en eenvoudiger methode worden toege past, bestaande uit het vervaardigen van fotografische reprodukties. Naar de mening van B. en W. in een voorstel aan de raad verdient het aanbeveling het werk in eigen beheer uit te voeren, waartoe uitbrei ding van de installatie voor micro fotografie op de afdeling Bevolking noodzakelijk is. Het vervaardigen van telijk Arbeidsbureau en mej. drs. H. qe reprodukties, inclusief arbeidsloon, van der Vliet, Inspectrice van het j zai een uitgave vergen van f 11.809, Advertentie Gymnasiaal en Middelbaar Onder wijs te Oegstgeest. Het curatorium zal nog worden aangevuld met een vertegenwoordiger uit het bedrijfs leven en de onderwijswereld. Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Ook in briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. Eindexamen Chr. Kweekschool Voor het eindexamen van de Chr. Kweekschool te Leiden «tweede leer- kring, groep 5) zijn geslaagd de da mes L. W. Roskam te Leiden. A. A. C. Slootweg te Den Haag en H. E. Toenkes te Wassenaar en de heren H. van Tol te Voorschoten en N. M. Buizert te Alphen aan den Rijn. uitgave vergen terwijl voor uitbreiding van de fotO' installatie een bedrag van f 8.191,- nodig zal zijn. B. en W. merken hierbij nog op. dat door deze uitbrei ding de installatie ook zal kunnen worden gebruikt voor het fotografe ren en reproduceren van tekeningen, charters, prenten, registers van de burgerlijke stand e.d. Voorts zullen voor het opbergen van de klappers op de ondertrouwregisters van vóór 1700 en voor de bewaring van de reprodukties, enige stalen laden- kasten moeten worden aangeschaft. De kosten hiervan worden geraamd op f 1650,-. Het in totaal nodige kre diet komt derhalve neer op een be drag van f21.650,-, met dien ver stande. dat zal worden getracht via het Rijksinkoopbureau een korting te verkrijgen op de aanschafkosten. Aan de Ned. Economische Ho geschool te Rotterdam zijn geslaagd voor het prop. examen in de econo mische wetenschappen de heren A. Blokland (zeer goed) en L. M. P. M. van Ulden alhier. In Ria de Arosa in Noordwesf-Spanje De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. A. J. Pannekoek, hoogleraar in de algemene geologie aan de Leidse Universiteit en dr. L. D. Brongersma directeur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Histo rie in de Sleutelstad, een subsidie verleend voor een sedimentologisch, oceanografisch en zoölogisch onder zoek in de Ria de Arosa. Dit is een vrij besloten, op de fjor den lijkende baai, die in Galicie (Noord-West Spanje) is gelegen. De dagelijkse leiding van het sedimento logisch onderzoek dat onder su pervisie vanp rof. Pennekoek wordt verricht zal berusten bij dr. J. M. Mabesoone, wetenschappelijk ambte naar aan het geologisch instituut in Leiden. Dit wetenschappelijk speur werk wordt gecombineerd met een oceanografisch onderzoek, waarvan de dagelijkse leiding in handen is van mevrouw dr. M. Brongersma— Sanders, docente in de oceanografie aan de Leidse Universiteit. De dage lijkse leiding van het zoölogisch on derzoek berust bij twee wetenschap pelijke hoofdambtenaren van het Rijksmuseum van Natuurlijke Histo rie, namelijk dr. L. B. Holthuis en dr. W. Vervoort, die onder supervisie van dr. Brongersma zullen werker. Verder gaan vijf werkstudenten mee. te weten: twee chemici, een fysicus, een zoöloge en een botanica, alsmede een aantal geologische studenten, die voor hun doctoraal-examen werken De expeditie zal ongeveer uit vijf- en-twintig a dertig onderzoekers be staan en vertrekt begin juli naar de Ria de Arosa, waar men ongeveer een maand lang zal vertoeven. Het is de bedoeling, dit onderzoek enige ja ren achtereen te herhalen, ómdat men anders geen juist inzicht kan krijgen in de situatie daar ter plaatse. inhoud 250 gram Heerlijke, pittige koffie, die net zo verra9t door geur als door smaak. Thee die een traktatie Is door de goudgele af- schenk. Een wonder? Nee. een geheim. Het geheim van KLAVERBLAD 9 vervolmaakt door eeuwenlange ervaring. KOFFIEBR ANDERII EN THEEHANDEL Minister Korthals opent „Leiden Bekeken" In de Burgerzaal van het Stadhuis zal de minister van Verkeer en Wa terstaat, drs. H. A. Korthals, dins dagochtend om tien uur de in het Waaggebouw te houden tentoonstel ling „Leiden Bekeken" openen. SINOS 1769 Na een discussie van bijna vier uur heeft de Amsterdamse gemeente raad gisteravond met 24 stemmen voor en 10 stemmen tegen het voorstel van B en W aanvaard om tot fluori dering van het drinkwater in hoofdstad over te gaan. De Amsterdamse vreemdelingen politie heeft gistermiddag de 29-Jarige Dominico Cucclarl uit Rome. die ge tuige was van de dodelijke steekpartij in de Leidsestraat in Amsterdam, als de ongewenst vreemdeling over de grens gezet. 99 In de naoorlogse jaren is er een nieuw Leiden gegroeid rond de oude binnenstad. Zeer vele ras-echte Leidenaren kennen deze nieuwe Sleutelstad nauwe lijks of in het geheel niet. In Zuid-West, in Noord, in alle hoeken en langs alle randen van het intieme, monumentale en be kende ,,oude" centrum zijn hui zenblokken, scholen, kerken en andere instellingen verrezen in moderne strakke lijn, hebben min of meer aparte stadjes de weilanden, volkstuinen en boer derijen verdreven. Vooral wie in Zuid-West een kijkje gaat. nemen, de enorme wijk die tussen Haagweg en Vliet naar de grens van Voor schoten uitvloeit, komt onder de indruk van de uitbreiding, die Leiden de laatste jaren heeft ondergaan. Enerzijds vraagt men zich af, waarvoor deze sterke groei no dig was: het inwoneraantal is in de laatste 16 jaar van 84.000 tot ruim 97.000 opgelopen, en alleen in het nieuwe Zuid-West wonen nu naar schatting meer dan die 13.000 mensen aanwas". Waarvoor dan die uitbreidin gen elders? Men kan dit slechts verklaren uit een griezelig hoog aantal samenwoningen, waarmee de Sleutelstad uit de oorlogs jaren tevoorschijn kwam. Anderzijds vraagt men zich bezorgd af, of de uitbreidingen der laatste jaren wel voldoende zijn. Wie door de Vijf Meilaan wandelt en (zoals op bijgaande foto) de talrijke jeugd van deze jonge wijk langs de massale hui zenblokken (bewoond en in aan bouw) ziet lopen, beseft dat bin nen afzienbare tijd weer nieuwe, weer meer woonruimte gevon den zal moeten worden. Deze foto is welhaast symbolisch voor het probleem waarvoor Leiden, met zovele andere steden, staat: er kan nauwelijks genoeg wor den gebouwd, want nieuwe ge neraties dienen zich reeds aan, lopen naar de grenzen van de huizenzee om ruimte te zoeken, terwijl de restanten van de wo ningnood der huidige generaties nog lang niet zijn opgeruimd en sanering van de oude binnen stad eveneens een groei naar buiten vordert. Met dat al is echter het „nieuwe Leiden" ver rezen, groeiende cn exploderen de Zoals gezegd: vele Leidena ren kennen die „nieuwe stad" niet of nauwelijks. Het gemeentebestuur streeft er naar, thans de voorlichting ter hand te nemen over hetgeen in Leiden tot stand werd gebracht en in de toekomst gepresteerd zal worden. Aangezien het ons wil voorkomen, dat deze hoe goed ook bedoelde voorlich ting er niet toe zal leiden, dat de Leidenaar zijn stad beter leert kennen, willen wij onzerzijds daartoe een poging wagen: in de komende weken zullen wij een reeks foto-pagina's publiceren, waarin de lezer met het „nieuwe Leiden" kennis kan maken. Wij koesteren de hoop, dat onze lezers hierin een aanspo ring zullen vinden zelf met deze nieuwe Sleutelstad te gaan ken nis maken. Want ook in die nieuwe wijken is schoonheid te vinden, ondanks het hoofdken merk van massaliteit, al spreekt de moderne strakke lijn dan ook geheel anders aan dan de ro mantische grachten en door eeuwen getekende gebouwen van de binnenstad. Wij openen deze serie foto pagina's in ons blad van heden met een eerste verzameling beel den uit Leiden-Zuid-West, de wijk die binnen afzienbare tijd een bevolking zal huisvesten van de omvang van Katwijk of Al phen. v.: t. LiiL. J*

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3