DAS dreigt oliebronnen in Sahara in brand te steken Beperking bouw nieuwe woningen „Groot aantal" gaf zich over ftmtoua Aardappelvoorziening nog steeds hopeloos en Khedda houdt vast aan Evian „SS-officieren hoefden niet te moorden" VS-def ensie: 175 miljard WEERBERICHT Parachutisten op N.-Guinea EUROVISIE Lekker eten en slank blijven (§uc/ Qfyettws -—^gericht 1 maart 1860 DONDERDAG 14 JUNI 1962 No. 30677 LEIDSGH DAGBLAD jecteur: E A E. van Dishoeck ofdredacteur: Brouwer DAGBLAD VOOR lEIDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 I De OAS zal „alle olie- en gasbronnen" in de Sahara in brand eken en dammen in de lucht laten vliegen, als haar pogingen om barborgen voor de Europeanen te krijgen mochten mislukken. Iczc „waarschuwing" heeft het Geheime Leger gisteravond ge- tvcn in een radio-uitzending in Algiers. Een mislukking van de Bderhandelingen met de tegenpartij zou meebrengen, dat de OAS jets zal achterlaten. Alle Europeanen zullen dan bevel krijgen Jgerije te verlaten en hun woningen zullen achter hen worden jrbrand. Dit nieuwe OAS-dreiqement aanhangers dienden dan ook. aldus de klandestiene uitzending, tot I kennelijk een reactie op Ben ledda's verklaring van gister- ihtend. De premier van de lopige Algerijnse regering ft namelijk in Tunis tegen (urnalisten gezegd, dat zijn gering de mogelijkheid tot :r:iening van de akkoorden in Evian categorisch uitsluit. )e geharnaste verklaring van Ben ledda hield een duidelijke afwij- g in van de pogingen die de pre- ent van de voorlopige executieve, rès, sinds 18 mei heelt onderno- n om de tegenstellingen met de Mirtvoeten" in plaats van met eedbommen en mitrailleurs door •rleg rond de groene tafel te over iggen. ,We staan tegenover een reeks ma- »uvres", aldus Khedda, „die tot el hebben de akkoorden van Evian ondermijnen en te saboteren. Er geen sprake zijn van supplemen- re garanties voor de Europeanen de akkoorden van Evian toe voegen. Die akkoorden, vormen de ige. maar ook een volstrekt af- ende garantie. We raden de Euro- anen daarom aan eerst de teksten de akkoorden te gaan lezen". Heeft de FLN nu dus op haar urt het initiatief tot het afbreken de geheime onderhandelingen sen Europeanen en Algerijnen ge- men. volgens de O AS-omroeper in gisteravond zijn de onderhande gen nog steeds gaande en nog 1 op het hoogste vlak. De OAS- terdag of zondag te wachten op het resultaat hiervan. Terreur Overigen» is gisteren de terreur in Algerije alweer in alle hevigheid ontbrand. Er werden vele openbare gebouwen, in het bijzonder scholen, in de as gelegd en ook vielen er weer verscheidene slachtoffers onder moordenaarshanden. Voor het eerst sinds enige tijd vermeldde de doden- lijst ook weer een Franse naam. die van kolonel Mariot, die vermoedelijk door de OAS uit de weg is geruimd wegens zijn trouw aan het officiële gezag. Intussen meent men in Parijs te weten, dat de „zwartvoeten" bij mon de van de voormalige studentenleider Susini, die Farès drie of vier keer I heeft ontmoet, zich niet verlegen hebben getoond met hun pretenties. Ze verlangden een algemene amne stie voor alle Europese terroristen en moordenaars als prijs voor een defi nitief bestand. Voorts zou de OAS door de Algerijnen als politieke party moeten worden aanvaard. En tenslot te eisten ze, dat een hoog percentage OAS-leden zou worden opgenomen in de troepen die na 1 juli in Algerije de orde moeten handhaven. In ruil voor dit alles was de OAS dan wel bereid de onafhankelijkheid van Al gerije met inbegrip van de Sahara te erkennen. Uittocht Intussen duurt de uittocht van Europeanen uit Algerije voort. Tot dusver hebben er al 120.000 het land verlaten, een negende van de Europe se bevolking in Algerye vóór de uit tocht. De luchtvaartmaatschappijen „Air France" en „Air Algérie" hebben vandaag hun diensten hervat, nadat zij deze sinds 1 april onder bedrei ging van de OAS hadden gestaakt. Ibert Hart el. een voormalige SS- officier, heeft gisteren als getuige in het proces tegen zes voormalige SS-officieren in Berlijn verklaard, dat hij geweigerd had mee te doen aan de „definitieve oplossing van het joodse probleem" en dat zijn afdeling toen was overgenomen door Adolf Eichmann, die vorige maand in Israël is terechtgesteld, artel zei, dat het mogelijk was de bevelen van de hoogste SS-man, Reinhardt Heydrich, niet op te vol gen indien men een voldoende hoge post had. Hij weersprak hier mee beweringen der verdachten die terecht staan op beschuldiging van het vermoorden van of mede plichtigheid aan de moord op 11000 joden en Russen tijdens de tweede wereldoorlog. )e getuige verklaarde dat hij, nadat hü in Berlijn geweigerd had Hey- drichs bevelen uit te voeren, met speciale taken naar de Sowjet- Upie was gestuurd. Onderhandelingen over Panamakanaal President Kennedy en zijn Pana- lese ambtgenoot, Robert Chiari, lebben gisteren in Washington be- endgemaakt, dat spoedig onderhan- elingen zullen worden geopend over .punten van ontevredenheid' betref- ende het verdrag inzake het gebruik fan het Panamakanaal. In een communiqué dat werd uit- egeven na afloop van besprekingen relke twee dagen hebben geduurd, 'erd gezegd dat er naar gestreefd al worden, dat Panama profijt krijgt an meer handel met de door de V.S. •eheerde kanaalzone. Bij het ko llende overleg zal ook getracht wor- en arbeidskwesties in de kanaalzone P te lossen, zoals gelijke arbeids mogelijkheden en loonaangelegen- leden. (Van onze parlementaire redacteur) Volgens recente ramingen zal de bouwproduktie dit jaar 250 miljoen achterblijven op de ramingen van het bouwprogramma. Dit sombere perspectief hield minister Van Aartsen gisteren de Eerste Kamer voor, die de begroting van het departement van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft behandeld. Er is op het ogenblik een wanverhouding tussen de hoeveelheid werk-in-uit- voering en de beschikbare bouwcapaciteit. De oorzaken hiervan zijn gemakkelijk te raden: de uitzonderlijk slechte weersomstan digheden en de (medio 1961 ingevoerde) werktijdverkorting. Nu dun door deze oorzaken het reeds op de markt zijnde werk een zekere vertraging ondervindt in de afwerking, zal het nieuw op de markt te brengen werk moeten worden beperkt, om ontwrichting van de bouw markt te voorkomen. De woningbouw zal echter normaal voortgang vinden (deze omvat meer dan de helft van het bouwprogramma). Overigens zal de afgifte van Rijksgoedkeuringen in 1962 aanzienlijk ster ker moeten worden beperkt dan voorheen. Dit betekent, dat slechts in die gevallen Rijksgoedkeuringen zullen worden verleend, waarin dit met het oog op de continuïteit van de plaatselijke bouwactiviteit onvermijde lijk is. ningprobleem als zodanig nog in het geheel niet zijn opgelost. Van deze klemmende realiteit bleek ook minis ter Van Aartsen volkomen doordron gen. Krotopruiniing en sanering zul len de aandacht geheel blijven op eisen. Tegen het verwijt van de socialis tische afgevaardigde J. B. Broeksz. Klemmend Het «oninglekort stond vanzelf sprekend in het centrum van de be langstelling der senatoren Dit schrij- nende probleem heeft. 17 jaar na i de oorlog, nog weinig aan betekenis ingeboet. Als het statistische wo ningtekort is opgeheven, zal het wo- dat het woningbouwbeleid geen so ciaal beleid zou zijn kwam de be windsman in het geweer „Dit mag hem, en de regering, niet verweten worden", zo zei hij. „Dit kabinet heeft getracht boven het aantal woning wetwoningen een kwantum premie woningen te bouwen van nagenoeg gelijk huurniveau. Het verwijt van de heer Broeksz dat het beleid van de minister een liberaal tintje zou hebben, werd eigenlijk reeds ontkracht door de li berale afgevaardigde mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, die dit beleid in elk geval lang niet liberaal genoeg vond. Volgens hem mocht in de woningbouwsector de ongesubsi dieerde bouw niet meer belemmerd worden dan nodig is. In het totale bouwprogramma kan aan de woningbouw bezwaarlijk een belangrijker plaats worden toegekend dan deze thans inneemt. Het wo ningbouwprogramma voor 1962 90.000 huizen vindt de heer Van Aartsen toch al ambitieus van opzet. De KVP-senator ir. E. H. A. Kraayvanger had twijfel geuit over de mogelijkheid om de huren binnen vier jaar op te trekken tct het kost- prijspeil. en dan de subsidies te la ten vallen. Met dit alles is volgens hem zeker tien jaar gemoeid. De stichtingskosten van huizen, welke zijn samengesteld uit de bouw- KONINGIN JULIANA heeft gisteren in het Haarlemse Concertgebouw een gedeelte bij gewoond van de vergadering van de Nederlandse Maatschap pij voor Nijverheid en Handel. De dochter van de algemene secretaris, Annemie van Lan- schot bood haar bij de ont vangst bloemen aan. De Amerikaanse Senaat heeft gis teren een wetsontwerp goedgekeurd dat ten doel heeft de regering te machtigen 48,5 miljard dollar (onge veer 175 miljard gulden) voor defen sie uit te geven, meer dan ooit in vredestijd. Dit bedrag is voor het be lastingjaar 1963 dat 1 juli begint. Het Amerikaanse Huis dat zich thans op zijn beurt over dit wetsont werp moet uitspreken, had zich uit gesproken over een bedrag dat 590 miljoen dollar lager is. Als Huis en Senaat het niet eens kunnen worden zal een commissie van leden van het Huis en senatoren moeten proberen een compromis te vinden. ZONNIGE PERIODEN De Bilt verwacht van heden- tot Morgenavond: Perioden met zonne- Khijn en later een kleine kans op onweer. Warm met zwakke tot matige fU'-delyke wind. maar aan de kust tij delijk zeewind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 15 juni &>n op: 4.19 uur; onder: 21.01 uur. Maan op: 17.59 uur; onder. 3.09 uur. «oogwater te Katwijk te 1.25 en 13.50 uur. laagwater te 2.11 en 21.47 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's De aardappelvoorziening in ons land laat nog altijd zeer veel te wensen over. Trouwens, die is in vrijwel geheel West- Europa hopeloos. In Leiden zijn vorige week de laatste poot- aardappelen verkocht, aldus vernemen wij van de zijde der Leidse aardappelgrossiers. Dit tekort zal nog zeker ruim een week aanhouden en het zal nog wel twee weken duren voordat de aardappelen van de nieuwe oogst tegen een wel redelijke, maar nog niet normale prijs volop te koop zullen zijn. Gisteren werd een kleine party van deze aardappelen op de veiling in Noord-Holland tegen f. 1.05 per kilo verkocht. Voor grote gezinnen, die dagelijks vier of vyf kilo van dit volksvoedsel plegen te consumeren, is deze gang van zaken wel bijzonder onaangenaam. Daar worden de hoofdmaaltüden thans voornamelijk aangevuld met bruine bonen, kapu- J cyners of macaroni. Ei zyn wel kleine 1 partijen buitenlandse aardappelen, maar deze komen toch nog op rond een gulden per kilo. Een groot gezelschap van be kende sportlieden en artiesten heeft gisteren een hengeldag ge houden in Bergen-op-Zoom. De vangst was niet groot, maar om gekeerd evenredig aan het ple zier. Sjoukje Dijkstra toonde ook hier tot bijzondere prestaties in staat te zijn: zij ving een rol- mops in een vogelkooi kosten en de grondkosten. stygen snel. De kosten van de bouw gaan omhoog door. o.a.de stygende ma- teriaalprijzen. Voor bouwterreinen worden hoge bedragen gevraagd, al zit dat hem volgens de minister) hoofdzakelijk in het bouwrijp ma ken. „Het optrekken van het huur- peil tot het kostprijspeil volgens het huidige systeem brengt ons", volgens de heer Kraayvanger. in steeds grote re moeilijkheden, en gaat onsociale trekken vertonen. Zo worden bijv. vele gesubsidieerde woningen be woond door personen die best in de vrye sector terecht zouden kunnen. Voor de „middengroepen" daarente gen is de vrije sector zoiets als een fata-morgana: mooi., doch ongrijp baar. Gemeenten moeien noodge dwongen allerlei manupulaties (o.a. met grondprijzen plegen, om de fi nanciering van woningwetwoningen rond te krijgen. Subsidies Een en ander bracht de heer Kraayvanger tot de vraag of het misschien geen overweging zou ver dienen inplaats van het bouwen het wonen te gaan subsidiëren. Een sys teem dat in andere landen reeds wordt gevolgd. Komt men hier niet toe, dan moet het bestaande systeem in elk geval worden gesaneerd. De KVP-senator deed ook een suggestie: 50.000 woningwetwoningen voor de inkomensgroep beneden de wei- standsgrens (f8.000)., 15.000 huur (premie) woningen en 15.000 eigen (premie) woningen voor de midden groepen, met inkomens tussen f 8.000 en f 15.000.en 10.000 woningen in de vrye sector voor personen met in komens boven f 15.000. De minister beloofde de ideeën van de heer Kraayvanger aan een studie te on- derwerpen. Voor het subsidiëren van het wonen bleek hy niet veel te voe len. Dit zou een te ver gaande be moeiing van de overheid met de in dividuele bestedingspatronen met zich brengen, en dientengevolge een grote administratieve rompslomp. De begroting kon gisteravond laat nog niet worden aangenomen. De heer Haken <CPN> had hoofdelyke stemming gevraagd, doch het quorum was op het gevorderde uur niet meer aanwezig. De stemming zal nu vol gende week dinsdag worden gehou den. Vannacht heeft zich een groot aantal Indonesische parachutisten overgegeven, zo staat in een te Hollandia uitgegeven communiqué» Dit is de eerste maal dat melding wordt gemaakt van een over gave van parachutisten op grote schaal. In het communiqué wordt geen aantal genoemd, evenmin als de laats waar dit gebeurde. Ook militaire woordvoerders weigerden verdere bijzonderheden mee te delen. In de officiële mededeling wordt slechts gezegd dat de parachutisten zich overgaven in „een van de vier infiltratie- gebieden". De parachutisten die zich overgaven hadden pamfletten bij zich waarin zij worden opge roepen, de strijd te staken en zich over te geven. Deze pam fletten zijn in de afgelopen dagen uit Nederlandse vliegtui gen boven de infiltratiegebieden afgeworpen. De Indonesiërs hadden bij de nadering van een Nederlandse militaire post witte parachutes getoond als tekenen van over gave. ..Uit een voorlopig verhoor is", aldus het communiqué, geble ken. dat zich onder de gevan genen o.m. de commandant van een parachutisten-compagnie, kapitein Kartawi, bevindt. De parachutisten leverden bij de overgave hun volledige bewa pening in. Het bericht over deze overgave be reikte Hollandia per spoedtelegram nadat het dagelijkse communiqué al was uitgegeven. In dit communiqué werd gezegd dat de militaire acties tegen de parachutisten in het afge lopen etmaal zijn voortgezet. Daarbij waren enkele Indonesiërs gedood en een aantal gevangen genomen. Aan Nederlandse zijde waren geen ver liezen te betreuren. Voorts werd in deze mededeling gezegd, dat te verwachten is dat met ingang van 23 juni de Nederlandse militairen in Nieuw-Guinea brieven tot tien gram ongefrankeerd naar Nederland zullen kunnen sturen. Advertentie Maandag 18 juni: Wereldkampioenschappen voetbal in Chili. Dinsdag 19 juni: Finale wereldkampioenschap pen voetballen in Chili. Moderne overvloed werkt zware maal- tijden in de hand (om niet te zeggen: in de maag). Gevolg: maagklachten, te zwaar gewicht e.d. Het Finse Finn- brod ondervangt dit. Dit krokante, voedzame brood bevat alle kracht van de roggekorrel en ontvette melk. Het j is voedzaam, maar zet niet aan. Daarom is Finnbrod zo heerlijk bij het I ontbijt, zo gezond bij de lunch. Wit of I I bruin, met boter en normaal be'eg. Koop een pak! Het blijft kersvers. vrijetijdsverf kwaliteitsverf ONDERSCHEIDING VOOR LUITENANT-ADMIRAAL H. H. L. PRÖPPER Bij K.b. is benoemd tot Groot officier in de Orde van Oranje-Nas- sau met de zwaarden (by bevorde ring) Hr. Ms. adjudant in buitenge wone dienst luitenant-admiraal H. H. L. Pröpper, voorzitter van het co mité der Verenigde chefs van Staven. Adenauers kleine unie „dwaasheid" en „onrealistisch" De plaatsvervangende voorzitter van de Westduitse sociaal-democra tische oppositiepartij de SPD. Her- bert Wehner. heeft gisteren in Bonn de verklaring van Bondskanselier Adenauer inzake een eventuele „klei ne Europese politieke unie" een „po litieke dwaasheid" genoemd. Intussen hebben politieke kringen ln Italië welk land met Frankrijk en de Duitse Bondsrepubliek de kleine unie zou moeten vormen het plan als „onrealistisch" gekenschetst, zo wordt gezegd in een verklaring van het, officieuze Italiaanse persbureau Ansa. De door Adenauer genoemde mogelijkheid zou niet to rijmen zijn met. de opvattingen van de Italiaanse regering over de opbouw van de Europese eenheid. 47 kleurstalen 10ct in de winkel Uit het Leidsch Dagblad van f 16 Junij 1862: j De minister van Binnen- f landsche Zaken heeft tot bui- f tengewoon opzigter van de f waterstaat in Zuid Holland f benoemd den heer A van der f Togt te Leiden. De Leidsche Gemeenteraad t heeft tot stads-apotheker be- f noemd den heer G. Roskes en f aan den Gemeente architect f S. v. d. Paauw een belooning f van f 3000 verleend.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1