DURÏEA fant 17 JUNI VADERDAG DE BLOEMBOLLEN EISEN: KOEL, VOCHTIG VOORJAAR IN WASHINGTON HEERST SFEER VAN AFWACHTEN tijdelijk 2 pakken H- Belastingverlaging met het og op beurs en verkiezingen HEERLIJK MET AARDBEIEN de custard van Positie Amerika 's negers in twintig jaar zeer verbeterd Verras Vader met een practisch geschenk. Ruime keus voor iedere beurs. n.V.HET MQTQRHUIS Mooi weer is uit den boze Als iedereen snakt naar zon, is de kweker pas tevreden... Daar is vader blij mee! Nogzes Spaanse ballingen LEIDSCH DAGBLAD - DONDERDAG 14 JUNI 196? Nixon weer in de belangstelling (Van onze correspondent in Washington) Bij uitzondering doorleeft Vashington een vrij rustige jd. Maar regeren betekent ook iet altijd actie ondernemen, da- en bedrijven. Er zijn in de rereld liverse ontwikkelingen an de gang, die voor de Ame- ikaanse regering van groot be ing zijn, maar op dit moment an men zich alleen maar op lepaalde evoluties voorbereiden n tevens alternatieven overwe- en- indien de zaken anders ouden lopen dan men denkt f hoopt. Neem bijvoorbeeld de schommelin- m op de beurs. Niemand kan met tkerheid voorspellen, hoe het koers- erloop in de komende weken en taanden zijn zal. De niet overweldi gde. aar toch zeer redelijke wel- urt wettigt allerminst een ernstige il van de koersen. De grote beleg- trs zijn tot dusverre dan ook niet paniek geraakt en zo lang dat niet ebeurt. zal het wel loslopen met de risis in Wall Street. Maar men kan ooit weten. Daarom tracht de rege- ing de economie toch maar wat joed te blazen. Dillon en Kennedy hebben doen ilijken, dat zij voor het jaar 1963 en verlaging van alle belastingen iverwegen, naar het zich laat aan- ien ook van de op de bedrijven Irukkend belastingen. Ook al geeft aen met dat praten over mogelijke elastingverlaging nog niemand een rogel in de hand, toch kan dit voor- litzicht de uitgaven en de investe- ingen stimuleren en aldus aan de conomie en aan de koersnotering :en goede komen. Het zinspelen op belastingverlaging leeft niet alleen tot doel de koersen rat te schragen. In de komende lerfst worden belangrijke verkiezin- pn gehouden. Kennedy zou na no vember graag een congres hebben, waarin meer Democraten zitting hebben. Belastingverlaging is bij de nassa altijd populair en wanneer men in juni over belastinverlaging spreekt, doet men dat ten dele in verband met de verkiezingen in be- ;in november. Verkiezingen Bij die verkiezingen moft het ge hele Huls herkozen worden en een derde van de Senaat. Bovendien moet men in diverse staten een nieu we gouverneur kiezen (of de oude opnieuw op het kussen brengen). Wat die gouverneursposten betreft: de meeste belangstelling gaat uit naar de strijd in Califomië. Het is thans zeker, dat daar de zittende Democraat Brown als Republikein tegenover zich zal vinden Richard Nixon, de man, die onder Eisen hower acht jaar lang vice-president is geweest en die, zoals men zich zal herinneren, op het nippertje verloor van Kennedy. Nixon heeft, zoals be kend, zijn grootste Republikeinse ri vaal voor het kandidaatschap ver slagen. Dat was Joseph Shell, die de stem had van de uiterst conserva tieve vleugel en daarbij van de John Birch Society, een ultra-rechtse or ganisatie. Shell kreeg ongeveer der tig procent van de stemmen bij de strijd om het kandidaatschap. Daar hadden de politieke voorspellers op gerekend. De vraag blijft: zullen Shells me destanders teleurgesteld thuis blijven bij de eigenlijke verkiezingen? Wil Nixon een kans behouden tegen Brown, dan moet hij er allereerst voor zorgen de eenheid in eigen party te herstellen. Dat is hem wel toevertrouwd. In zyn strijd tegen Shell heeft hij alle onnodige scherp te vermeden en van nu tot november zal Nixon nog veel meer de nadruk gaan leggen op de noodzaak van een heid onder de Republikeinen. Concessie? Afwachten is ook de leus ten aan zien van wat zich in Europa in de EEG voltrekt. Washingtons plannen zijn nog steeds gebaseerd op de ver onderstelling, dat Engeland zal toe treden tot Europa's gemeenschappe lijke markt. Maar men is daarom trent wel wat minder zeker gewor den. Het schynt dat Gavin, Ameri ka 's ambassadeur in Parijs, er voor voelt aan Frankrijk enige bijstand te geven op nucleair gebied. Dat zou niet betekenen, dat men Frankryk kernwapens ging leveren 'dat is bij de wet verboden in Amerika), maar wel zou men de Fransen kunnen steunen met technische informatie. Gavins tactiek zou beogen De Gaulle op die manier wat soepeler te maken ten aanzien van Engelands toetre ding tot de gemeenschappelijke markt. Of president Kennedy voor deze tactiek zal voelen moet nog blijken en of een dergelijke conces sie De Gaulle zal beïnvloeden moet men alweer afwachten. De goud- en deviezenreserves van Z.-Afrika zün thans gestegen tot 1,8 miljard gulden. Sinds de monetaire beperkingen, die de Zuidafrikaanse regering een jaar geleden heeft uit gevaardigd is een verbetering inge treden van ruim één miljard gulden. De reserves hebben thans de grootste hoogte in de afgelopen vijftien jaar bereikt en de monetaire positie van het land is zó spectaculair verbeterd dat men bijna van een economisch wonder mag spreken. Uit de enorme stüging van de goud en deviezenreserves en uit de even eens gestegen Zuidafrikaanse beurs koersen in het. buitenland blijkt dui delijk. dat het buitenlandse vertrou wen in de economie van het. land niet alleen is hersteld, maar hoger staat dan ooit te voren in de afgelopen vyftien jaar. Als gevolg hiervan zijn enkele be perkende bepalingen verzacht en in de naaste toekomst kunnen nog meer concessies worden tegemoet gezien. In economische en financiële krin gen verwacht men als gevolg van de nieuwe grote regeringsprojeoten als de uitbreiding van Iscor en Sasol, het wegenbouwprogramma, de irrigatie- plannen voor de Oranjerivier en de ontwikkeling van de Bantoegebieden een voortzetting van de huidige eco nomische en financilëe opleving. Ver. wacht, wordt dat het effect van deze nieuwe projecten nog vóór het einde van dit jaar merkbaar zal worden. Oordeel van Zweedse geleerde Aan bekwaamheid worden hogere eisen gesteld De Amerikaanse neger heeft de laatste twintig jaar „verbazingwek kende vorderingen" gemaakt en zijn positie zal in versneld tempo blijven verbeteren, aldus de Zweedse eco noom en geleerde Gunnar Myrdal. Hij zei dit tijdens een promotie-toe spraak aan de Howard Universiteit, waar het merendeel van de studen ten uit negers bestaat. Myrdal hield deze rede met het doel zijn onder zoekingen over de rol van de neger in de Amerikaanse samenleving als het ware up-to-date te maken. In 1944 heeft Myrdal namelijk een boek gepubliceerd „The American Di lemma" waarin hij het conflict be schrijft, dat bestaat tussen de prak tijk van de rassenscheiding en de Amerikaanse idealen van vrijheid, gelijkheid en gerechtigheid. Zijn boek wordt op dit gebied als een standaardwerk beschouwd. „Er moet nog een lange weg wor den afgelegd voordat Amerika in feite het land van de gelijkheid volgens haar beginselen wordt", zei Myrdal. „Maar in historisch pers pectief is de snelheid, waarmee de verbetering zich voltrekt, verbazing wekkend. Laten wij bedenken dat dit feitelijk geheel bereikt is in de laatste 20 jaar, na zes decennia van stilstand en dat het door de niees ten van hen, die de Amerikaanse maatschappij bestuderen, niet was voorzien." Myrdal zei dat er rustverstoringen bij de invoering der rassengelijkheid kunnen worden verwacht en dat in cidenten, zoals in Little Rock plaats vonden, „het geweten der Amerika nen hebben wakker geschud en op die wijze het neerhalen van de po sitie der negers voorkomen." Der gelijke incidenten, zo zei hij, spelen een actieve rol, omdat zij een impuls geven aan sociale verbeteringen. Om velerlei redenen kan een versnelde verheffing van de positie der negers worden verwacht, o.a. door de toe nemende welvaart van de samenle ving en de verwerkelijking van de idealen, die in de Amerikaanse grondwet zijn neergelegd. Naarmate blanken en negers in arbeid en vrije tydsbesteding meer en meer met elkaar in contact ko men, ontdekken zij, dat ze tot de zelfde bevolking behoren met de zelfde culturele achtergronden, de zelfde lusten en lasten en dezelfde verlangens en idealen voor zich zelf en voor hun land, aldus Myrdal. En naarmate rassenscheiding en discri minatie verdwijnen, zullen de Ame rikaanse negers grotere mogelijkhe den vinden dan vorige generaties, maar ze zullen dan ook geconfron teerd worden met een zwaardere toets van hun bekwaamheden. Hy adviseerde de negers aan te dringen op verhoging van de sociale uitkeringen en de integratiebeweging te steunen door actief mede te wer ken aan de oplossing van de proble men van onderwijs en huisvesting in de steden. Wanneer enige groepsbelangen worden terzijde gezet en de sociale vooruitgang van de gehele samen leving op de voorgrond komt, dan zal een belangrijke stap zijn gezet naar de algehele integratie van de negers in de Amerikaanse samenle ving aldus spreker. Studenten van Cambridge kiezen rode voorzitter (Van onze Londense correspondent) Brian Pollitt, de zoon van de vroe gere Britse communistische leider Harry Pollitt, is geïnstalleerd als pre sident van de Cambridge Union, de sludentenbond van Cambridge, die min of meer volgens het parlemen taire systeem is georganiseerd. In de regering en in het Lagerhuis zitten velen, die vroeger leidende figuren geweest zijn in de Oxford of Cam bridge Union. Pollitts voorganger verwelkomde hem in enkele Russi sche zinnen en Pollitt bedankte hem eveneens ten dele in het Russisch. „Het is goed om een paar sombere gezichten te zien", zei hij onder meer. Pollitt ls de eerste communist in deze functie. Acht dagen geleden, juist toen hij voor een belangrijk exa men zat. werd hy 's nachts door on bekenden ernstig mishandeld. Hy kon daardoor niet schrijven en het exa men werd hem mondeling afgenomen. Kort na dat incident werd Pollitt, die vice-president van de Union was. met een flinke meerderheid tot president gekozen in een sterk links-georien- teerd bestuur. Het is moeilyk te zeggen of Pollitt gekozen is op erond van zijn poli tieke inzichten of wegens zijn per soonlijkheid en of het incident in vloed op de uitslag heeft gehad. Zelf verklaarde hij in een radio interview dat het feit. dat hy partij man is. waarschijnlijk minder zwaar heeft gewogen, hoewel zulks moeilijk is na te gaan. „Iedereen weet dat ik communist ben", zei hy. Ook een ander lid van het bestuur is communist, een derde lid is marxist en er is verder een eenzijdige kern- ontwapenaar in het bestuur. Het staat wel vast. dat de Cam bridge Union in de toekomst een ra dicaler vorm zal krijgen en het ka rakter van de traditionele herenclub zal verliezen, omdat de tweederde meerderheid, vereist voor toelating van vrouwen, thans aanwezig is. Dit zal in de herfst gebeuren. Pollitts verkiezing is een symptoom van de herleving van links op de uni versiteit van Cambridge. Er zijn daar ook fascisten, nl. aanhangers van Sir Oswald Mosley, en een groep, die zich de Britse nationaal-socialisti- sche party noemt. Op de Ginkelse Heide iverd gisteren het jaarlijkse schapen- scheerdersfeest gehouden. Onder grote belangstelling werden de schapen met vaardige hand van hun winterjasje ont daan. Spons en waterreservoir en zeem, een handig accessoir 5.— Prullenbakje van rubberplastic (onbreekbaar). Onmisbaar in de auto, caravan of in de boot 2.80 Cig-Lit. Het nieuwste snufje op het gebied van aanstekers, speciaal voor sigaretten, geschikt voor iedere wagen 8.25 Magnetische Bril-etui waarin Uw bril bij niet gebruiken veilig is opgeborgen 2.90 Spinnekop met elastische armen voor het vastleggen van de bagage op het Imperiaal 7.70 Verlichtingspakket bevat een set reserve gloeilampen, breukvrij en rommelvrij opgeborgen in een speciaal lampendoosje. Voor ieder merk en type auto.Vanaf 7.70 Philips „Troublelite". Meer veiligheid langs de weg 14.50 Auto-wasborstel die U het wagenwassen vereenvoudigt. Vanaf 9.80 Uitlaatsierstukken die het chroom van de bumpers beschermen Vanaf 5.— Al deze artikelen en nog veel meer zijn verkrijgbaar in onze magazijnen Stationsweg 2, telefoon 24741 en Hoge Rijndijk 5, tel. 34447 Met bezorgdheid volgen de bloembollenkwekers de weerbe richten, want ze gaan de ver keerde kant op. Als alle Neder landers lopen te snakken naar zonneschijn en warmte, loopt de bloembollenkweker met het grootste genoegen naar zijn tulpen te kijken. Het Is best bollenweer als het in mei en juni koel en vochtig is. Hy weet, dat zijn bollen dan best groeien. De exporteurs vinden het zo ook best, want hoe meer bollen er komen, hoe meer kans er is, dat de pryzen een beetje gaan zakken. Het mag dit jaar ook wel goed bol lenweer zijn, want het vroege voor jaar is allesbehalve zonnig en warm geweest. Pas in dat geval gaat na melijk de jonge bol flink groeien. Er moet dus nu heel wat schade wor den ingehaald. Wordt het warm en droog weer dan stagneert de groei, omdat er dan te veel vocht verdampt en er te weinig kans is op vorming van reservevoedsel in de nieuwe tulp. De laatste dagen klinkt het weer bericht voor de textielfabrikanten als een juichtoon: Stijgende tempe raturen met zonneschijn. De bollen- kweker gaat nu langs zijn velden en kijkt met zorg naar de stelen, waar geen bloemen meer op staan. Begint de punt al rood te worden? Want dan komt voor hem de narigheid. Moet een plant veel verdampen dan gaat de steel verdrogingsverschynselen vertonen. Blijft het warm en droog dan verliezen de bladeren hun mooie groene kleur en worden doffer. De kweker weet, dat er dan in de grond niet veel meer gebeurt. Dr. D. A. Kraaijenga wilde wel eens weten, wanneer zo'n tulpebol nu eigenlijk groeit. Hij construeerde daarvoor een apparaat, bestaande uit een ronddraaiende trommel, die in verbinding staat met een band. Deze legt hij om de te meten nieuwe bol. Groeit de bol, dan zet hij dus uit. Dit wordt op de trom mel zichtbaar door een bewegende pen. Zijn ervaringen heeft hij vast gelegd in het proefschrift „Groei- r- n produktvan INDOLA Met Fant haarcrème! Die geeft vlug keurig verzorgd haar. Fant is niet vet. Fant voorkomt en be strijdt roos. Fant is 'n welkom geschenk op Vaderdag! -c Forse tube 1 Uitiluittnd bil uw ktpptr vrkrijgbtMr I A/ haarcrème Verkiezingen in Peru De la Torre streeft Terry voorbij In het verloop van de uitslagen van de presidentsverkiezingen in Pe ru is gisteren onverwachts een wen ding gekomen ten gunste van Vic tor Haya de la Torre, de leider van de Revolutionaire Amerikaanse Volksbond. Bij het tellen van de stemmen uit de moeilyk bereikbare noordelijke provincies bleek dat Haya de la Torre de leider van de Volksactie partij, Fernanco Belaunde Terry, voorbij was gestreefd. Dinsdag werd Terry nog gedoodverfd als winnaar der verkiezingen. Volgens elektronische rekenmachi nes van het leger beschikte Haya de la Torre woensdag over 517.000 stem- I men, tegen Terry over 516.000 stem- I men. De derde belangrijke kandi daat, generaal Manuel Odria. had toen 450.000 stemmen op zich ver enigd. Volgens welingelichte kringen be tekent de wending ten gunste van Keita in West-Duitsland De president van de Afrikaanse republiek Mali. Modibo Keita. is gis teren in München door de Beierse re gering ontvangen. Hy vroeg bij deze gelegenheid om begrip voor zyn land en zijn politiek van „positieve neu traliteit" aangezien Mali „tussen twee grote machtsblokken in zit". Hij was niet naar de Bondsrepubliek ge komen om te proberen financieel voordeel te behalen, aldus zei hij in antwoord op bepaalde commentaren in de Westduitse pers. Naar zijn me ning moest het probleem van de her- enigine van Duitsland van de inter nationale verwikkelingen worden af gescheiden en door de Duitsers zelf worden opgelost. de 67-jarige Haya de la Torre een onaangename verrassing voor het le ger, dat steeds tegen diens beleid gekant is geweest. Door de nieuwe ontwikkeling zal waarschynlyk geen der kandidaten een derde van het totaal aantal uit gebracht stemmen krygen. Dit be tekent dat dan de beslissing over het presidentschap door de volks vertegenwoordiging moet worden ge nomen. Aan nog zes leden van de oppo sitie in Spanje is het eiland Fuerte- ventura in de Canarische archipel als gedwongen verblijfplaats aangewe zen. Het gaat om Ramon Gaspar, Mateo Poveda, Plaza, Jaime Moreno, Antonio Garrido en Gregorio Garcia, die vorige week hebben deelgenomen aan het congres van de Europese Beweging in München. Het aantal oppositieleden dat is verbannen, is nu tot twaalf gestegen. De secretaris-generaal van het In ternationaal Verbond van Vrye Vak verenigingen (IWV), Omer Becu, heeft „krachtig geprotesteerd" tegen het decreet, waarbij de Spaanse re gering zich het recht gaf, tegenstan ders een gedwongen verblijfplaats aan te wijzen. metingen by de tulpebol", waarop hij in 1960 promoveerde. Hy vond heel wat omstandigheden, die overeenkomen met ervaringen in de praktijk. Hij kon er door de me ting van de groei een verklaring voor vinden. Als een kweker in mei of juni koel en wat vochtig weer wenst dan doet hy dat, omdat de plant dan weinig vocht af staat aan de omrin gende lucht. De bol groeit dan wel. Maar zodra de plant flink moet „transpireren" blyft er geen ruimte meer over om iets anders te doen dan dat. Daardoor groeien de tulpen het best 's nachts na twaalven, 's Mor gens, als de zon weer gaat schijnen, blyft de groei achterwege. In warme droge nachten is er ook niet veel vooruitgang te zien. Het mag niet te veel waaien, want dan verdwijnt er te veel vocht om de bol enige kans te geven dikker te worden. In verband daarmee kwam dr. Kraaijenga tot de conclusie, dat men om de wind te breken toch meer be schutting in de streek moet bren gen. De bewakers van landschappelijk schoon zijn het, zij het om andere redenen, volkomen met hem eens. Het mooiste is het als de tempera tuur in het voorjaar, eind maart, be gin april, regelmatig oploopt, want dan begint de groei en gaat regel matig door. Dan in mei en juni wat koelte en de kweker krijgt een best gewas. Dat eerste hebben we dit jaar niet gehad. Het bleef koud, mei was voor de bollenkweker een prachtige maand Maar twintig graden en droogte, zo als in het begin van juni, bezorgen hem wel angstige opgenblikken. Voor al omdat de bollen al zo laat zijn dit jaar. Over het geheel genomen is men nog zeer optimistisch. Alles staat nog preigroen op het veld, maar de groei- tyd lijkt toch wel kort. Enfin, kweker en exporteur hopen, dat de badpakken nog even terug moeten in de kasten. De kweker, om dat hij veel liever veel bollen heeft tegen een iets lagere prijs dan weinig tegen een hoge. De exporteur, omdat hy nu wel eens een jaar zonder angst voor tekorten zou willen mee maken. De voorzitters van expor teurs-verenigingen zyn overigens van mening, dat er flink verkocht is in het buitenland, zodat de uitbreiding van 10% echt wel nodig zal zyn. De toegestane hoeveelheid teeltrecht is nu al twee jaar met tien procent ver hoogd en het P.V.S. wil er dit jaar weer een zelfde percentage bij doen. Het kan dus z(jn, dat tien procent van de oogst weer naar de kwekerij verdwynt en dat gaat dan van de ex port af. Exporteurs noemde de kwe kers daardoor dikwijls de grootste af nemers! Evenwicht Het ls overigens wel mogelijk, dat er dit jaar een evenwicht wordt be reikt; d.w.z. voldoende aanbod om een stygende vraag op te vangen. Nu ont moeten lijnen, die niet evenwijdig lo pen elkaar altijd ergens om dan weer uiteen te lopen. Het zou voor een agrarisch produkt wel zeer abnormaal zijn als die ontmoeting langer dan een jaar zou duren. Als U nu eens langs de bollen velden komt en V ziet iemand bukken, in de grond wroeten en dan een hoeveelheid zand bestu deren, wees er dan van overtuigd, dat die kweker de oogst schat aan de hand van een paar opgegraven bollen. Hij zal het met de dag meer gaan doen. En zeker als de voorbijgangers niet weten hoe ze zich tegen de warmte moeten be schermen. In Madrid ls een man om het leven gekomen doordat een bom. die hij ln een aktetas vervoerde, ontplof te. De identiteit van de man ls niet bekend. De ontploffing gebeurde voor het kantoorgebouw van de falangis- tlsche courant „Arriba". Ue Sowjet-Unle heeft met da Afrikaanse staten Guinea, Marokko, Mali en Ghana overeenkomsten geslo ten over instelling van luchtverbln- dlngen met hun hoofdsteden en een ,,11 -18" vliegtuig gaat nu vanuit Mos kou een voorbereldlngsvlucht naar Ra bat. Bamako. Conakry en Accra ma ken. Ook met Soedan zijn besprekin gen gevoerd. In een dorp nabij het stadje Ba- kel ln het oosten van Senegal zijn dinsdag 38 mensen om het leven ge komen en twintig gewond als gevolg van een hevige wervelstorm die het gehele dorp vernielde. Zuidafrikaanse reserves hoogste sinds 15 jaar

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17