Katanga's afscheid in is grootste problee Adoela voor Zeventien dagen te velde met Israels reservisten r t Albert Heijn Europa's misdadigers groeperen zich op basis van Euromarkt r r k medewerkers en medewerksters Gevarieerder troep kan men zich heel moeilijk denken Ik Gemengde nieuwtjes uit Franse hoofdstad Internationale politie doet een krachtdadige tegenzet Zee als bron van voedsel LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 12 JUNI 1962 (Van onze Parijse correspondent) Het was Interpol, de internationale politie-organisatie, al enige tijd duidelijk geworden, dat ook de onderwereld nu bezig is zich te reorganiseren op de grondslag van de Euromarkt! Met het doel de nationale politieregisters schaakmat te zetten, had zich sinds ongeveer een jaar een klein-Europese uitwisseling van bankrovers en andere zware jongens ontwikkeld en zo „werkten" dan de Italianen bij voorkeur in Frankrijk, de Duitsers in België, de Nederlanders in Italië, waarbij die arbeidsvelden bovendien nog periodiek onder de exploitanten schenen te worden herverdeeld de televisielenzen in het algemeen toch niet de indruk wekte, dat ze achter haar dikke brilleglazen en onder haar provinciale kapsel een verschrikkelijk geheim verborg, dat de justitie alleen door gebrek aan bewjjzen niet aan het licht had we ten te brengen. In haar geschrift verdedigt ze nogmaals haar onschuld en doet ze een rustig beroep op rechters en ex perts „die zich bewust moeten blij ven ook maar mensen te zUn die bü Kassiers zitten in cabines van kogelvrij glas De Franse politie heeft tot haar leedwezen moeten constateren dat de Euromarkt op haar grondgebied de onderwereld al evenmin windeieren bleek op te leveren. Afgezien nog van het rijkste jachtveld, het depar tement van de Seine, waarin Parijs gelegen is, zijn in Frankrijk vorig jaar bü vierhonderd overvallen, dus ruim één per dag, liefst zes miljard franken in grypgrage handen over gegaan. Het record staat nog altijd op de nog steeds voortvluchtige meesters in het vak die met één slag in Parys een grote bank voor een som van drie miljoen harde gul dens lichter maakten. „Al gaat de misdaad nog zo snel, de justitie achterhaalt haar wel", is nu het optimistische motto, waaron der de politie haar tegenzet heeft voorbereid. Van aanstaande herfst af zullen alle kassiers der belangrijkste Franse bankinstellingen in een soort kooi worden opgeborgen, een com fortabele cabine van kogelvrij glas, waarin die kassiers met htm safe's, geldladen en miljoenen naar men hoopt gevrijwaard zullen blijven te gen de overvallen van leden van de Eurogangster-trust, die de slappe was zouden willen komen ophalen. Door middel van een foto-elektrisch alarmsysteem kan die glazen stolp bovendien in een oogwenk nog door een stalen rolgordijn van de buiten wereld worden geisoleerd, zodra een ietwat verdacht symptoom zich voor doet of de kassier zélf op een knopje drukt. In zijn air-conditioned glazen huisje behoeft hij dan nog maar even naar de telefoon te grijpen, die hem via een speciale en directe lijn met het dichtstbijzijnde politiebureau verbindt! Mariene boos Mariene Dietrich heeft Parijs de zer dagen getoond, dat de tand des tijds nog altijd geen vat heeft op haar vitaliteit, noch op de volmaaktheid harer benen. En toch is de „blauwe engel" niet tevreden. Ze is zelfs rond uit boos. Boos op de Russen. Vanwe ge een telegram dat haar uit Moskou bereikte en waarin haar niette min gepeperde financiële eisen voor een tournee door de Sowjet- Unie werden aanvaard, doch op con dities die ze ronduit beledigend en zelfs vernederend acht. Ze is welkom achter het gordijn op voorwaarde dat ze alle „decadente chansons" van haar repertoire schrapt, en haar fa meuze mousseline-robe waarin ze „bloter lijkt dan naakt" eveneens in een Westerse klerenkast laat hangen. Gekwetst in het diepst van haar ziel van kunstenares en van grootmoeder, heeft de cabaretière de zedige Russi sche impresario zelfs geen antwoord waardig gekeurd. Memoires van Marie Besnard Marie Besnard die lange jaren in voorarrest heeft gezeten alvorens ze. enkele maanden geleden, in hoger beroep werd vrijgesproken van de beschuldiging, dat ze met arsenicum haar moeder, echtgenoot en nog en kele andere familieleden terwille van een erfenis uit de weg zou hebben geruimd, is plotseling opnieuw voor het voetlicht getreden en wel met een boek, waarin ze haar persoonlijke er varingen met de gerechtelijke instan ties van haar land beschrijft. We hebben haar voor de televisie horen verzekeren, dat ze haar gedenkschrif ten zonder bijstand van iemand, eigenhandig en alleen, te boek heeft gesteld, en we moeten zeggen dat ze onder het onbarmhartige oog van In Groot-Brittannië zullen deze zomer experimenten worden uitge voerd op het gebied van de „zeeland- bouw als een voorspel tot het tweede Wereldcongres voor onderzeese be drijvigheid, dat in oktober van dit jaar in Londen zal worden gehouden. Eieren van de schol uit laboratoria van het Britse ministerie van Land bouw en Visserij zullen naar bassins wan het Port Erin Marine Labora tories op het eiland Man worden overgebracht om na te gaan hoeveel visjes de eieren voortbrengen. Van de duizenden eitjes, die onder na tuurlijke omstandigheden worden ge produceerd, bereikt slechts een klein aantal vissen volle wasdom. Dit komt door het beperkte voedsel, dat op de paargronden aanwezig is Britse ge leerden leggen deze experimen ten ten uitvoer in de hoop, dat men door de eieren in een laboratorium te produceren en deze over te bren gen naar gebieden waar meer voedsel is, het overlevingspercentage van de jonge visjes kan verhogen. In de laboratoria van het ministerie in Lowestoft in Oost-Engeland, heb ben zij een percentage van dertig bereikt. Onder natuurlijke omstan digheden is dat ver beneden de 1 pro cent! Veertien landen hebben tot dusverre uitnodigingen aangenomen om degelegeerden naar het Congres te zenden, dat van 18—24 oktober onder het beschermheerschap van de Hertog van Edinburgh zal worden gehouden. Onder deze landen zijn Frankrijk, Duitsland, Italië, België, Spanje. Portugal, Joego-Slavië. Grie kenland, Zweden, Malta en N e- d e r 1 a n d. hun arbeid dus fouten kunnen ma ken". „Ik wend me in het bijzon der", zo schrijft de goede dame van Loudun" tot de gerechteiyke deskun digen om hen te bezweren dat ze met de conclusies hunner rapporten de eer en het lot van hun medemen sen in de weegschaal kunnen stellen". Het boek van Marie Besnard be looft een bestseller te zullen worden, maar zelf heeft ze zich. na de re ceptie bij haar Parijse uitgever, weer Ijlings teruggetrokken in haar stadje waar ook haar buren en wijkgeno- ten die met hun achterklap de ge rechtelijke steen aan het rollen heb ben gebracht, haar nu weer iedere ochtend haar bastaardhondje Fido zien uitlaten. De vrouw die nog maar kort geleden in de hele wereldpers als „grootste gifmengster van deze eeuw" werd gedoodverfd, heeft in tussen nog een aanbieding van een Amerikaanse maatschappij afgesla gen, die er een miljoen voor over had Marie Besnard als hoofdpersoon te laten optreden in een film. waar voor haar geschrift het tekstboek zou leveren en waarin ook haar eigen advocaten hun pleidooien voor de ca mera's herhalen zouden Of ook de experts zich. zelfs tegen grof geld, tot medewerking zouden hebben la ten verleiden, mag voorlopig betwij feld worden, want aan hun glorie heeft het proces-Marie Besnard maar weinig bijgedragen Oude auto's op Schotse veiliii O" Auto's, die vroeger het eigendom waren van de Hertog van Windsor en de miljonair-filantroop Andrew Carnegie, zullen met nog 109 andere oude auto's in september in Glasgow worden geveild. Deze auto's vormen samen wat, naar men aanneemt, de grootste verzameling antieke auto's in Europa is. Ze waren het eigendom van wylen J. C. Sword. Bijzonderheden over de veiling zijn bekend gemaakt door zijn zoon, de heer W. L. Sword. die zegt dat er reeds verzoeken om inlichtingen van geïnteresseerde kopers in Europa, de Verenigde Staten en andere landen zijn ontvangen. De 111 wagens, die tezamen met 37 oude motorfietsen en een model stoomlocomotief onder de hamer zullen komen, vormen slechts een deel van de zeldzame verzame ling voertuigen die de heer Sword heeft bijeengebracht. Alle vor men van vervoer fascineerden hem. Op het terrein bij zijn huis staat een verzameling stoommachines, rick shaws en stoom-brandspuiten. De catalogus van oude auto's bevat na men als Rolls-Royce. Daimler, Bent- ley, Darro.cq, Chevrolet. Pierce-Arrow en Mercedes Benz. Ongeveer drie kwart van deze wagens loopt nog; de bouwjaren variëren van 1896 tot 1934. Aan elk van de wagens is een ge schiedenis verbonden. Nummer 14 van de catalogus bijvoorbeeld is een Delauney-Belleville uit 1908, die op een klein eiland in een Schotse „loch" werd gevonden. Een Crossley uit 1923 werd uit een moeras in Ierland opge vist. Een van de grootste auto's een Opel. werd in de Eerste Oorlog als staf-auto gebruikt. In de Kongolese hoofdstad is een groeiend pessimisme merkbaar, niet alleen over de voortdurende afscheiding van de provincie Ka- tanga maar ook over de toekomst van het gehele land. Premier Adoela van de centrale Kongolese regering heeft on langs openlijk verklaard, dat de kwestie-Katanga het moeilijkste vraagstuk bleef waar zijn regering zich tegenover geplaatst zag. Westerse diplomaten zijn het allen met Adoela's uitspraak eens en verklaren waarschuwend, dat als president Tsjombe niet snel tot de orde wordt geroepen er vrijwel geen hoop meer is, dat een halt kan worden toegeroepen aan het verval van het land tot een algehele chaos. Leopoldstad zijn het er over eens, dat zijn opvolger zeker een fellere nationalistische politiek zou volgen en in het buitenland steun zou zoe ken om een einde te maken aan het regime van Tsjombe en de afschei ding van Katanga. Er zijn aanwijzingen, dat niemand zich dit gevaar meer bewust is dan Adoela zelf. Op een persconferentie waarschuwde hij Tsjombe openlijk, dat het bij een nieuwe gespreksronde Iniet duidelijk, maar waarnemers in over Katanga snel tot concrete voor- Deze pessimistische stelling is ge baseerd op de algemene opvatting, dat premier Adoela zijn positie als premier in gevaar zal brengen, ten zij hü snel een oplossing zal weten te vinden voor het Katangese vraag stuk en dat ook de positie van het Westen in gevaar gebracht zou kun nen worden. Wie Adoela een gematigd man, die door de vakbonden wordt gesteund zou moeten opvolgen, is Van onze Israëlische correspondent) U hebt het naar alle waarschijnlijkheid niet eens gemerkt en het is ook werkelijk geen feit om in de krijgsgeschiedenis van Israël te worden geboekstaafdmaar uw correspondent is zeventien dagen lang met de troep te vélde geweest. Hij heeft een paar weken geleden, op een uur, waarop men in Europa nog op één oor pleegt te liggen, met enige tien tallen reservisten een legerkamp verlateti na een langdurig appel met inspectie, waarbij op iedere slak in ruime mate zout werd gelegd. De bataljonscommandant, een nog jonge beroepsofficier, hield zijn mannen bij die gelegenheid naar goed gebruik voor, dat zijn eenheid eigenlijk in het Israëlische leger het neusje van de zalm vormde en dat zij zich dienovereenkomstig had te gedragen. Van zijn woorden werd zwijgend, maar met nauw gedwongen hilariteit nota genomen. en eclite „jeckes" Olijke Jemeniet Maar goed. we reden dus na een wijle in snelle vaart op onze mili taire vrachtauto naar een andere legerplaats „ergens in Israël". Het was er een, die onze commandant in zijn inleidende toespraak had aange duid als „een rusthuis". Ik had me, eerlijk gezegd een dergelijke instel ling tot dusver anders voorgesteld, maar waar was, dat er een weldadi ge rust heerste, vergeleken met an dere militaire verblijfplaatsen. De oefeningen, speciaal ontworpen voor lieden boven de veertig, waren niet gemakkeiyk, maar toch ook niet overmatig vermoeiend, het eten was goed en toereikend en de sanitaire toestanden lieten weinig te wensen. Alleen het wachtlopen duurde naar aller smaak te lang, want de zon in Israël strr.alt al vroeg in het jaar een gloed uit, die het uren lang mee sjouwen van geweer, koppel en sta len helm tot een twüfelachtig genoe gen maakt. Maar tegenover dit ongerief stond weer de kameraadschappelijke geest bij de heterogene troep en een gevoel voor de werkelijkheid bij de instruc teurs, bü wie mensenkennis, gemoe- delükheid zonder slapte en gevoel voor humor nand aan hand gingen. Zieken en „zieken" In weerwil daarvan waren er van meet af zieken; echte zieken, die met een of meer doktersattesten kwamen aandragen, versterkt door een paar knikkende knieën en een meelüwekkende gelaatsuitdrukking, en lieden, die over dezelfde attribu ten beschikten, maar. mirabile dictu, na de dienst opmerkelük vlugger ter been bleken dan vlak voor en tijdens de oefeningen! Onze commandant verklaarde zich al dadelijk bevoegd de geneeskunde uit te oefenen, ook al bleef zün medische kennis nog beneden het peil van een eerste jaarsstudent in de medieünen. Hü proclameerde na een diepgaande blik iemand ziek of gezond, onder scheidde met feilloze intuïtie waar heid van fantasie en zond, met een kernachtige opmerking, de zieke zie ken naar het spreekuur van de dok ter en de simulanten linea recta naar de voorste gelederen van de troep met de vergevende glimlach van de man, die zijn Pappenheimers kent Israëlische Reservisten dige spotnaam voor uit Duitsland af komstige Israelis) Roemenen, Hongaren, Tsjechen. Slowaken, Po len, een Jemeniet, twee Boecharen en een flink contingent andere landsliederen. Ook wat hun beroep betreft liepen onze mensen uiteen als de volkeren der wereld zelf. De leraar, de steen houwer, de taxischauffeur, de druk ker. de accountant, de ai-cheoloog. de ambtenaar, de onderwijzer, de lector en de kruidenier kropen broederlijk door doornige greppels onder de aan moedigende verzekering van onze in structeur: „Toe maar, mannen, het went wel". Hü had gelijk. Je krügt op den duur een zekere handigheid in dat gesluip door doornen en dis tels en langzamerhand reageer je wat rustiger, als ongeveer ter hoogte van je zorgzaam gebogen hoofd een reuze-hagedis, een pad of wat slang achtig gedierte een veilig heenkomen zoekt. Velerlei typen Natuurlük waren er ook nu de „typen". Ik denk met jolijt terug aan de olüke Jemeniet met zijn git zwarte lachende ogen, zün ongeme ne choreografische prestaties en zijn breedsprakig commentaar op alles in een kinderlük, gutturaal Hebreeuws. Mijn gedachten gaan uit naar het onafscheidelüke paar „jeckes" kan keraars van je welste en altüd ge reed een blik terug te werpen op de discipline in de „Heimat". En dan onze magazijnmeester, over een on- uitputtelüke voorraad goede moppen beschikkend en altijd bereid en in staat „op bestelling" Beethoven, Mo zart, Schubert en ettelijke andere co ryfeeën der toonkunst te zingen of te fluiten, indien gewenst met een summiere verhandeling over de com ponist en zün werk! De sabbat nadert Het Israëlische leger, een f volksleger in de ware zin van het f woord, heeft herhaaldelük van zich doen spreken door zün pa- i raatheid. organisatie en ge- vechtskracht. a Onze Israëlische correspon- dent, de heer S. Hamburger, maakte als journalist een zeven- J tiendaagse herhalingsoefening f mee voor reservisten. Zün in- drukken geeft hij weer in bij- gaand artikel. j) eno* Tri mbd van patrouillerende vliegtuigen, zwe vend in het vage maanlicht als gro te vogels met groene en rode vleu geltippen. De ochtend breekt aan met zün zorgvuldige opmaak van het wolletje, zijn veldoefeningen, zijn exercitie. Nog een week, dan zijn we weer burgers, die, o zoete weelde in een bed slapen en niet op een harde brits en zich geen zorgen maken om een strenge inspectie door de ser geant-majoor of om het schoonma ken van een mess-tin, waaraan al het. vette der aarde gebakken sclhjnt te zün. Huistoe De sabat nadert.. nog Ook die laatste dag breekt aan. Weer zitten we op de hotsende vrachtauto. Thuis wacht het gezin een bed met een echte matras een kussen met een wit sloop. Er zal nie mand zijn. die controleert of je schoenen wel glimmen, je gezicht feilloos geschoren is, je dekens in drieën gevouwen op elkaar zijn ge stapeld. We praten na over de eind- fuif van de vorige avond, waar de commandant van het kamp, een lui tenant-kolonel, zonder bedenking ge volg gaf aan het schuchtere verzoek om wat te zingen. We verkneukelen ons bij de gedachte aan onze kleine ergernissen: hoe de kok het altüd weer vertikte de vruchtensla naar een behoren te kruiden, omdat hij niet maal klinken de afgebeten coraman do's. En dan bet bevrydende, lang verbeide „chofsjiem" („vrü!"). Na een grote wasbeurt verenigen allen zich aan feestelük gedekte ta fels met brandende kaarsen op lege conservenbussen, met flessen sinaas appelsap en grote schalen met zorg zamer dan anders geschikt avond- 'ten Er wordt gegeMn. gedronken. Kuh wïcht ëën t«ï'wrrk7«n sU- van pikant eten hield, hoe er altüd weer te weinig kranten waren in verhouding tot het aantal naar nieuws hongerende mannen. Straks zullen we onze uniform uit trekken en morgen gaat onze verfom- fraaide broek naar de stomerij. In onze benen knaagt de vermoeidheid na de ongewone fysieke inspanning. gelachen. Onze Jeineniet voert een j .,ost yeel zal ons de eer- extatische dans nlt er is community niet 6egund rijn. Maar singing en het volkslied besluit de de con*lmandant had gelijk, toen hij avond. i bü het afscheid nemen van de kran- na de dienst in tenmensen zei: „Het was niet gek, De volgende dag. de synagoge, is er een excursie naar hè onze persconferentie?" Het tvas een nabijgelegen kibboets en men inderdaad niet gek. Al zat de paraat- slaapt en leest en praat tot de avond heid van het leger ons nog een week valt met zijn wacht en het gegons lang „in de benen". stellen zou moeten komen meer bü handig politiek gepra kunnen blyven. Adoela waarschuwing kracht bü wering contact te hebben men met landen van het Afro tische blok en „andere bevrieni, den" en van hen bemoedigend» ties te hebben gekregen op vei voor eventuele hulpverlening t derwerping van Katanga. De V.N., wier prestige nu müdelijk aan een regeling kwestie-Katanga is verbondei ginnen in te zien, dat zy i afzüdig kunnen bhjven by het, leg tussen Adoela en Tsjombi plotselinge vertrek uit Leopt_ van het hoofd der burgerlij keil operaties, Robert Gardiner, f New York, voor besprekinget secretaris-generaal Oe Thantr zijn conferenties met Tsjombe iij sabethstad in vervolg hierop, in Leopoldstad als aanwijzingen O zien, dat de V.N. hebben beslot] hun gezag te gebruiken om TsjJ tot een vreedzame regeling vad geschil te dwingen. Voor Weinig ndc i (drag Het feit blijft echter, dat er oor de Westerse diplomaten, tot de m 8* bassadeurs toe. weinig hoop me< e tw< staat, dat Tsjombe tot volde Maa concessies bereid zal zün om Bndsl derde reeks vüandelijkbeden aag Elisabethstad te voorkomen. en g' Deze diplomaten wüzen veel kenend op berichten over een t» lrij"e keer der huursoldaten van ven ^®e' lende nationaliteiten naar Kat! iu^e{ Niemand spreekt Adoela's bewf 1 tegen, dat Tsjombe nog steeds penleveranties uit verschil) Europese landen ontvangt. Vrij algemeen wordt aangenoi dat de wapenzendingen Tsjombj de Benguela-spoorweg bereiken!) van de havenstad Lobito in pi gees Angola naar Katanga loopt] wüzen zün er echter niet. De V.N. beweren onlangs een g zending vliegtuigonderdelen in b genomen te hebben van Amerikt Harvard-toestellen. Vorig jaar L er in Elisabethstad geen geheim! gemaakt, dat van particuliere on nemingen in Zuid-Afrika verscht ne Harvard-vliegtuigen waren gekocht. In de hoofdstad van de Rhoi sche federatie kwamen Europea die nauwe betrekkingen hadden derhouden met huurlingen in tanga, er twee maanden geli openlijk voor uit, dat de kern vai huurlingen, die voor Tsjombe had gevochten, zich nog in Katanga vond. Krachtiger houdt Al deze factoren hebben ertoe i gewerkt Adoela een krachtiger ding ten opzichte van Katangi doen aannemen. Zij hebben er ter ook toe bügedragen, dat de trekkingen tussen Adoela en de slechter zün geworden. Alle waaï mers zün het er over eens, dal sinds januari een duidelijke ver ling in deze verhouding is ontst Het schijnt zeker, dat er de kom de weken in toenemende mate d van Adoela voor militaire actie te Katanga te verwachten is, te Tsjombe met een volkomen onvi wachts verzoenend gebaar uit hoek zou komen. De V.N. zijn volgens het huid mandaat gerechtigd opnieuw in K tanga strüd te leveren tegen huursoldaten. Maar de V.N. zulifcer ongetwijfeld al het mogelüke dojom om dit te vermüden. Onder Westerse diplomaten is i bevreesd, dat als de V.N. een te sliste houding aannemen tege)5 over Adoela's verwachte verzoek hulp, de Kongolese premier gedvro gen zou worden bü „andere bevrie de landen" om militaire steun verzoeken, zoals hij heeft gedreii 2. Een hooggeplaatst diplomatiek fun tionaris drukte zich als volgt or deze kwestie uit: „Met wie deze las 5.: den bevriend zün zullen wü moet 5. afwachten maar we kunnen zeker van zijn dat zü ons vriendschappelijk gezind zullen zij AANGEBODEN SLuxe autoverhuur, zonder iauffeur. uitsluitend nieuwe automobielen. Rubingh. Hooi gracht 71. tel. 31607 B Vakkundig Uw bed overtrek ken. 2-pers. vanaf f26.50, 1- pers. vanaf f 19.50. In één dag klaar! De Kleine Winst. Haar lemmerstraat 51, tel. 24958. Goedkoop en vakkundig Uw gouden en zilveren sieraden gerepareerd bij Tom Brinks. Haarl.straat 13. t/o. Voortman cafétarla. Voor al llw lompen, papier en metalen naar P. Voorzaat, Caeclllastr. 49. hoek Lljsbeth- steeg Telef 26574. WIJ halen ook af. B Nieuwe auto's zonder chauf feur Volkswagen. Chevrolet. Opel. Consul. V.W busjes, be stelwagens. Blonk's automo bielbedrijf. Nieuwstraat 3341 Tel. 30600. A.s. bruidsparen. Uw huwe lijksdag ls een groot succes met trouwauto's van dit adres. Zeemanlaan 12 a. tel. 23055. Leiden. Met een auto, gehuurd bij garage Tip-Top geniet U vol op Keuze uit Mercedes. Volks wagen, Taunus en V.W.-busjes St.-Aagtenstraat 14. tel. 25709. B Ook U kunt in het bezit komen van een Klasse naaima chine. Na le aanbetaling reeds van f5.- per week. Komt U eens praten bij: P. J. v. Stefjn. Nieuwe Rijn 46 B Paraplu-reparatie (ook voor opvouwbare oa.Knlrps), wan- Gemengd gezelschap aeistokken. ïnvaiidpstoxncn. r I -ubberdoppen Parapiurlagazljn Tussen ons gezegd en gezwegen had de troep niet zo heel veel ont houden van wat men de mannen eerder had ingepompt. Maar onze in structeur, gemoedelyke oude Haga- nah-man, friste al gauw het geheu gen op met zyn gedegen kennis van wat des krygsmans is, waarbij hy een ruime dosis psychologisch inzicht openbaarde en dadelyk aller hart won. Op zichzelf was dat al een pres tatie, want een heterogener troep was moeilyk denkbaar. Er waren be halve „tsabres" (in Israël geborenen corr. ook rasechte „jeckes" (goedmoe- Van Oerlë. Haarlemmerstr 95. Bij de Vrouwensteeg B Verhuur van nieuwe luxe automobielen, o.a, Mercedes. Opel, Slmca. V.W. en D A F. Bierman's Automobielbedrijf, Oude Singel 66. Lelden, telef. 34403, Leiaen. jaar garantie en gratis les aan huls P J v Steiln Nwe Rlln 46 B Lelden .J 5(1 gebruikte .-nelbroinmers alle merken en prijzen Finan ciering mogelük Tevens rijwie len als nieuw, met garantie Tempo, Groenmarkt, hoek Schoolstraat 2, Den Haag. fTe koop schrijfbureau f 20.- estminsterklok, z.g.a.n. f 17,50 Steenstraat 45. B Morris Minor. Goede condi tie. Hoflaan 71, Lelden. B Amsterdamse firma levert prima heren- en dameskleding naar maat. Bet. f 25 p m. of f 5 per week. Coupeur komt U aan huls bezoeken. Telef. 020 - 736141 of brieven bur. van dit blad onder no. 18380 k. S| Reparatie alle soorten meu- elen Wij verzorgen ook Uw stoffeerwerk D v. Smaalen. Herengracht 83. tel 25626 Werkplaats: Oranjegracht 74. Tel. 24209 B Eethoekjes. Bergmeubelen, stoelen, tafels, wanameubelen. boekenrekken, bijzettafels, schrijfbureaus, hang- en leg kasten enz enz. Vraagt prijs. Voordük's Houthandel. Lange Mare 106. telef. 22017. B Rijschool Frans Goddijn geeft u een snelle dus voor delige opleiding ln nieuwe Opel Ook theorielessen. Madoera- straat 29. Garenmarkt 5. tel. 34430. B Nieuwe auto's zonder chaur- feur. Taunus 17 M, Consul, Opel Rekord. Volkswagen. Ang- lia, V.W.-busjes met radio. All-rlsk verz. Werkhoven's Garagebedrüf. Maredljk 34 a. Tel. 22300 - 32735. B Versleten boorden? Nieuwe boorden met stevige voering op elk overhemd 2.95 Aan- naalboorden 2.Herenmode Warnecke, Haarlemmerstr. 158. Leiden. B T.V.-bezltters opgelet! Wist U. dat U door lid te worden der Leldse-Servlce-Club ad f 14.— per jaar, gedekt ls te gen alle reparatiekosten. Vraagt uitvoerige brochure bij: Edly Radio Service, Morsstr. 20. tel. 33975, Leiden. H Mooie rake pasfoto's voor le doeleinden Klaar ln 24 uur Alleen bij: A. C. Ober, foto cine. Nieuwe Rijn 18. tel 24134. B Bouw- or verbouwingsplan nen? Vraag eens prijsopgaaf bij Jac. Stouten. Aannemers bedrijf. alleen Schelpenkade 23 tel. 21761. Lelden. Gebroken ruiten, glas-ln- lood-reparaties worden door mij met spoed hersteld Glasreparatiebedrijf D Gal- laard. De Sltterlaan 76 telef 32916 B Rijbewijs. Bonnsrijschool Hendriks geeft U vlugge, vei lige en goedkope lessen, in de nieuwste Dauphtne 1962. Lekstraat 55, tel. 33623. ALBERT HEIJN heelt in haar filialen in Leiden en omgeving (o. in Noordwijk en Katwijk) plaats voor Leeftijd 1535 jaar. Wij zullen U gaarne nader inlichten over arbeidsvoorwaarden en plaatsingsmogelijkheden op woensdag 13 juni a.s. 's avond' van 19.00 tot 21.00 uur in Café-restaurant Zomerzorg, Stations weg 35a te Leiden. HAAGS RADIO INSTITUUT LAAN VAN MEERDERVOORT 189H TEL. 33.48.46 INSCHRIJVING GEOPEND voor de in SEPTEMBER a.s. AANVANGENDE mondelinge dag- en avondlessen voor: Volledige theoretisch en praktische opla ding. Inschr. en inlicht dagelijks (behalve zater dags) aan de schoo 912 uur. Bovendlet ma., di., wo. Cs avond' 19—21 uur). RADIO-ELEKTRONICUS (N.R.G.) RADIO-TECHNICUS (N.R.G.) RADIO-MONTEUR (V.E.V. en N.R.G.) RADIO-INSTALLATEUR iV.EV.) RADIO- en ELEKTRONICA- HULPMONTEUR (VE.V.) RADIO-DETAILHANDELAAR (V.E.V TELEVISIE-HANDELAAR off. vest. TELEVISIE-MONTEUR (V.E.V ELEKTRONIC A-MONTEUR (V.E.V- ELEKTRONICA-WINKELIER (V.E.V' B Overhenidenreparutles, alle soorten, no-iron dezelfde prijs, heel boord f 2.50. bovenboord f 1.95. Overhemden?. oaxatle- lnrichtlng: Bebo. L Pk koor - steeg 30. tel 31369 13 Markiezen, rolschermen, al. jaloezieën Grootste sortering zonwering. Prima afwerking. Verkoopkantoor Melchers mar- kiezenfabriek C. E. Jedeloo, Juffermansstraat 35. Oegst- geest, tel. 01710 - 53105. B Heren polshorloges, 17 st. anker, schokvrij, onbr. veer. waterproof, koopt u bij ons met garantie en goede service voor l 29.75. De vakzaak v d. Water Haarlemmerstraat 207. Con tante verkoop Uw voordeel In B 'O rijlessen voor r 47.50 Renault-Dauphlne. Erkenae Bonds-AutorQschool „Irene". Boddens Hosangweg 52, Wou- brugge, tel. 286. Lelden, telef. Rotan schelpstoel «j 113.50, tafels met 5 mm.| plaat vanaf f 14. Rotans» mand met haken en hen! grote maat f 7. loperkuS voor elk model rotanstoel Grote sortering rotanstoe! wiegen, mandwerk enz. G. P. v. d. Vaart. PletersH koorsteeg 24, tel. 30534. B Ned. taal foutloos st' ven. Kon. Erk. Pitmansco Plantsoen 65.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 10