„Breathalyzer" nieuwe controle op alcoholgevaar in liet verkeer Brand in woning en opslagplaats Australische politie beproeft een eenvoudig apparaat Bomaanslagen in Spanje LEID8CH DAGBLAD ZATERDAG 9 JUNI 1962 In een aan de Dolhüissteeg gele gen pakhuis is gistermiddag om streeks half zes brand uitgebroken. In dit pakhuis lagen zowel kruide nierswaren als grote hoeveelheden spiritus opgeslagen. Vermoedelijk tij dens het overgieten van spiritus uit vaten in flessen is sluiting ontstaan in een elektrische leiding, waardoor de spiritusdampen in de ruimte ex plodeerden. Leidsche Zwemclub De competitie is voor de Leidsche Zwemclub op succesvolle wijze be gonnen, althans gemeten naar het resultaat: twee punten uit de moei lijke uitwedstrijd tegen HPC uit Heemstede. Neemt men als maatstaf het gehalte van de wedstrijd dan moet zowel de Leidse als de thuis club gekwalificeerd worden als een ploeg, spelend op een laag pitje. Goed, de Leidenaren konden als excuus aanvoeren dat Dick Timmer mans niet meespeelde, de beide ploe gen verweten wellicht de matige wa tertemperatuur dat het spel zich niet ontplooide maar noch het ene noch het andere argument kan aanvaard worden voor iets wat eigenlijk een tamme vervelende wedstrijd was. De Leidenaren begonnen met Hans Parrel op de plaats van Dick Tim mermans, de Heemsteedse ploeg bleek Johan Bontekoe hun zwem- fenomeen korfbalachtige dekkings instructies gegeven te hebben bedoeld om Siem Ouwerkerk uit te schake len. Het spel rolde langzaam op het enorme veld van doel tot doel zonder dat werkelijk gevaar voor de goalies opdaagde. Aan Leidse kant bleek Jan Heck in goede vorm wat elke aanval van HPC die nog zijn doel be reikte lam legde. In de derde speel tijd echter was er even een misver stand tussen Jan Heek en Gerrit Overdijkink, de bal werd iets te laag over de Heemsteeds midvoor ge plaatst en tot schrik van de Leidse aanhang had deze weinig moeite de bal in het verlaten doel te plaatsen (1-0). Wat de Leidenaars probeerden, hoe Erik Köper in de plaats van Hans Parrel gekomen ook zwoegde, niets lukte. Tot twee minuten voor het eind de Nederlands jeugdzevental keeper Roland Koedoder een bal bliksemsnel op Siem Ouwerkerk plaatste die snel doorwierp (1-1). Kre ten van teleurstelling aan HPC-zijde. maar de deceptie zou nog groter wor den want dertig seconden voor het einde vonden Ronald en Simon el kaar weer, maar nu in omgekeerde volgorde: Siem schoot op doel, Ro nald raakte de bal even aan en het was een doelpunt. HPC was op de drempel van de overwinning versla gen door een team dat in de reste rende tijd niets meer toe liet en met de twee eerste punten in deze moei lijke competitie huiswaarts toog. De brandweer heeft het vuur met drie slangen op de nevelspuit geblust. De schade aan het pand en aan de opgeslagen goederen is neg niet vast gesteld. De eigenaar was tegen brandschade verzekerd. Op zolder Eerder op de dag, omstreeks kwart voor tien, brak brand uit in een huis aan de Looierstraat, dat bewoond werd door het uit man, vrouw en vijf kinderen bestaande gezin Kuiken. Een zesjarig zoontje van het echt paar speelde in de morgenuren op solder met lucifers, waardoor een bed in brand raakte. Een buurvrouw, die rook zag opstijgen uit het dak. waar schuwde onmiddellijk de brandweer. Deze zag kans om het brandende bed naar buiten te gooien. De man, een havenarbeider, lag tijdens het uit breken van de brand met enkele van zijn kinderen op de zolder te slapen, maar kon zich tijdig in veiligheid stellen. Lezers schrijven Dankbaarheid De gelegenheid tot bezichtiging door de ouders van de gemeentelijke kleuterschool „Bambino", daags na de officiële opening van het nieuwe gebouw door de wethouder van on derwijs, mag aanleiding zijn tot de overpeinzing dat wat men ook mag zeggen van het werk van onze bestuurderen in Leiden toch din gen tot stand komen, die reden ge ven tot grote voldoening. Het nieuwe schoolgebouw aan de Oppenheimstraat toonde zich van daag, overgoten door het eerste zo merzonnetje en met de bloemstuk ken nog fris van de opening, aan de bezoekende ouders op zijn best. Maar welk een zorg, besteed aan elk detail, openbaarde zich ook by verdere be schouwing. Reeds de kapstokken waar de kleintjes bij binnenkomst hun jas ophangen, met de „verbor gen" haken en de verwarmingsele menten eronder, verraden deze zorg. In de klassen ziet men de kinderen reeds bezig: in keuken- en poppen- Geveilde percelen Ten overstaan van: Notaris N. W. Holtkamp te Leiden. Woonhuis en erf de Goejestraat 37 in bod: f14.000 koper: W. Goddijn te Leiden, q.q. voor: f15.200. Woonhuis met afz. bovenwoning en erf Hooglandse Kerkgracht 2/2a, in bod: f25.000 is niet verkocht. Notaris W. S. Jongsma te Leiden. Terrein te Warmond aan de Leede uitkomende aan de Oranje Nassau- laan in bod: f150.000 koper: H. D. van Weizen te Oegstgeest, q.q. voor: f 150.000. Woonhuis Hoefstraat 57 uit komende aan de Jan van Houtkade in bodf 8500 is uit de hand verkocht. LEIDERDORP Schoolschaaktoernooi voor ulo-leerlingen De einduitslag van het school schaaktoernooi van de leerlingen uit de 2e, 3e en 4e klasse van de Chr. ULO luiden als volgt: Groep 1: 1. Piet Vernet 3 uit 3 (le prijs), 2. Rob v. Ben ten 2 uit 3 (2e prys), 3. Jan Holland 1 uit 3. Groep 2: 1. Franny v. d. Wolk 2 uit 3 (le prijs), 2. Gerda Gijzenij 2 uit 3 (2e prijs), 3. Elly Zwarts 2 uit 3, 4. Rientje v. Bokhorst 0 uit 3. Groep 3: 1. Roel Munnik 2 uit 3 (le prijs), 2. Hans Starreveld 2 uit 3 (2e prijs), 3. Piet Sleeboom 2 uit 3, 4. Jan Hein Griffioen 0 uit 3. Groep 4: 1. Kees Moraal 3 uit 3 (le prijs), 2. Koos Los l\i uit 3 (2e prijs), 3. Nico Oosterom 1 uit 3, 4. Gerard Koning Vz uit 3. Groep 5: 1. Piet Verra 3 uit 3 (le prijs), 2. Pieter de Jong 2 uit 3 (2e prijs). 3. Henri Verbeek 1 uit 3, 4. Dick Poelman 0 uit 3. Groep 6: 1. Martien de Jong 3 uit 3 (le prijs), 2. Lodewijk van Bommel l1* uit 3 (2e prijs), 3. Jaap v. d. Vliet 1 uit 3, 4. Koos Roest \z uit 3. Groep 7: 1. Henk Wernecke 3 uit 3 (le prijs), 2. Kees Waardhuizen 2 uit 3 (2e prijs), 3. Albert Vuyk 1 uit 3, 4. Jaap Franeke 0 uit 3. Groen 8: 1. Lia Rietveld 2 uit 2 (le prijs), 2. Kees van Rijn 1 uit 2 (2e prijs), 3. Hans van Kamp 0 uit 2. Harfeüike hulde voor M. P. Splinter Tijdens de jaarvergadering van de Hervormde Schoolvereniging trad de voorzitter de heer M. P. Splinter jr af, en omdat hij vanaf de oprichting als bestuurslid aan de groei en in standhouding had gewerkt, werd hem teen het ere-!idmaatschap aangebo den. Gisteravond is dit ;n intieme kring gevierd. Daartoe waren in het ver- enieingrgebouw in de E:kenlaan aan wezig het schoolbestuur en onderwij zend personeel. Ds. J. P. Honnef richtte zich met hartelijke woorden van dank tot de scheidende voorzitter. Hij zei, dat het vooral in de bee'nperiode niet allemaal zo gemakkelijk ging als te genwoordig, nu aUe onderwijszaken beter georganiseerd zijn. Namens het b°stuur bood hij een lederen portefeuille aan. Ds. Honnef verwelkomde vervolgens de nieuwe voorzitter mr. J. C. Zwarts, en zei, dat het bestuur hem met vertrouwen tegemoet kwam, gezien zijn grote er varing op het gebied van onderwijs zaken. Het hoofd van de Kastanje- laanschol. de heer E. Sleeboom ver tolkte de dank van het personeel van de beide hervormde scholen. De sa menwerking was heel prettig. Hierna bleef men nog wat gezellig bijeen. Dat er verband bestaat tussen alcoholgebruik en (on)veilig ver keer ontkent niemand meer. Wie duidelijk merkbaar onder de in vloed verkeert van sterke drank, heet in de volksmond terecht „onbekwaam". Dat houdt als vanzelf in: onbekwaam tot het be sturen van een motorvoertuig. Maar waar begint die onbekwaam heid? Al na één glaasje, na drie, na zes? Op vrijwel geen gebied is een „nuchtere" gedachtenwisseling zo moeilijk als op dat van alcohol en snelverkeer. Aan beide zijden zijn de argumenten veelal geladen met emotionaliteit, ook al geven de partijen het zelden toe. En toch: politie en rechter hebben bij beoordeling en veroor deling de moeilijke taak. een grens te trekken waar de verantwoor delijke autobestuurder zelf dit naliet. Vandaar dat wetenschap en techniek ijverig zochten (en nóg zoeken!) naar hulpmiddelen om objectieve be- en veroordeling werkelijk mogelijk te maken. In Nederland beschikken wij he laas nog altijd niet over duidelijke cyfers die het aandeel van de alcohol in de ongelukkenstatistiek onweer legbaar vaststellen. Vele verdedigers van „één, onschuldig glaasje" ne men. dat toch eigenlijk maar een onbeduidend percentage van de jaar lijks genoteerde 150.000 kleine en gro te verkeersongevallen aan alcohol is toe te schrijven. Geen Nederlandse statistiek kan nog de onjuistheid van die zienswijze aantonen en elders loopt het percentage van de „alcohol ongevallen" van land tot land vry sterk uiteen. Het varieert namelijk van één tot vijf percent. Eén op de twintig verkeersonge lukken te wijten aan alcohol, dat klinkt al niet zo onbelangrijk. De alcohol-ongelukken zijn bovendien in de meeste gevallen veel ernstiger dan ongevallen met andere oorzaak. Van de verkeersongelukken waarbij ge wonden en doden vielen, bleek in Zwitserland 15 in Duitsland bijna 24 in de Verenigde Staten 50 naar alcohol te rieken. Maar om weer tot ons eigen land terug te keren: de Nederlandse rech ter veroordeelt per jaar rond 5000 j weggebruikers wegens het rijden „onder de invloed". Daarmee belandt rond 70 'r van alle cp grend van de Wegen verkeerswetgeving uitgespro ken definitieve veroordelingen in de alcohol-sector. Talrijke fouten Voor het bepalen van zijn indi viduele verantwoordelijkheid zal de bestuurder van een motorvoertuig er zich rekenschap van hebben te geven, dat de invloed van alcohol op de rij stijl wetenschappelijk is vastgesteld. Die rijstijl wordt „vlotter", maar te vens worden de fouten talrijker. De beoordeling van inhaalmogelykheden lijkt zeer ongunstig beinvloed door verminderde dieptewaarneming en zich aan de want van mond- en keel holte heeft gehecht. De „Breathaly zer" maakte gebruik van het feit, dat het lichaam via de longen en dus via de uitgeademde lucht geleidelijk een belangrijk deel van de in het bloed opgenomen alcohol afstaat. De politie, die aan de rijbekwaamheid van een automobilist twijfelt, behoeft niets anders te doen dan hem te vra gen: „Blaast u eens even in dat pijpje"! Door de plastic buis neemt het apparaat dan uit de uitgeadem de lucht een alcohol-monster. Elders in het apparaat bevindt zich een op lossing van kaliumbichromaat en zwavelzuur, een sterk oxydatiemid- del, dat in het gegeven geval dient voor het oxyderen van de aanwezige alcohol. Hoe meer kaliumbichromaat er bij één en dezelfde proef wordt verbruikt, des te meer alcohol bevond zich in het proef-monster. Een in de Breathalyzer ingebouwde foto-elek trische cel registreert optisch het verbruik aan kaliumbichromaat en maakt het resultaat van het onder zoek, dus het alcoholpercentage in het bloed, onmiddellijk afleesbaar op een halfronde schaalverdeling. De proefpersoon krijgt zijn alcohol-cer tificaat zelfs a la minute zwart-op- wit mee naar huis! Geen scholing nodig Bedraagt het aldus vastgestelde blosdalcoholgèhalte 0,5 pro mille of minder, dan verwijt de Australische politie de automobilist in kwestie nie mendal. Maar bij 1 pro mille acht men hem „onder de invloed" en de ervaring heeft geleerd, dat ook wie heel wat alcohol zegt te kunnen ver dragen, een gevaar op de weg bete kent als de Breathalyzer 1.5 pro mille aanwijst. Een bijzonder voordeel van het apparaat is, dat er geen labo ratoria en geen geschoolde analisten voor nodig zijn. Elke politieman kan hoek, aan de zandtafel en met de bellen, om nog maar niet van het vernieuwde meubilair en de grote aanvulling van leermiddelen te spre ken. Buiten voelt men zich weer jone bij aanschouwing van zandbak en klimrekken en het afzonderlijke spel- lokaal voorziet zeker in een grote be hoefte. Het zou verleidelijk zijn nog veel meer details te noemen. Dit stuk werd echter geschreven om te kun nen zeggen hoe prettig het is, wan neer ouders hun kinderen goed ver zorgd weten op ook de openbare school. In het nieuwe gebouw is voor schoolhoofd en leidsters aan alle voorwaarden voldaan. Het is goed om bij een dergelijke gelegenheid eens uiting te geven aan onze dankbaar heid. Onze gemeenteraad heeft gel den gevoteerd, de gemeentelijke in specteur B. Swanenburg en gemeen te-architect T. Kj. Koch hebben (met vele anderen) de school tot stand gebracht. Zij allen hebben een goed werk verricht. W. Ekker (een ouder) Brede volmacht voor van Roijeiï ELK OGENBLIK VOORTZETTING GESPREK (Van onze Haagse correspondent) Nederland is volkomen Ingesteld om op elk ogenblik, dat dit maar zou kunnen worden gewenst, het gesprek met Indonesië op basis van het plan- Bunker te voeren. Dit werd ons door een woordvoerder van de regering medegedeeld na afloop van de ka- binetsvergadering van gisteren. Als dr. Van Roijen woensdag of I donderdag naar Washington terug gaat heeft hij uitgebreide volmach ten om naar omstandigheden te han- delen. Mocht Indonesië te kennen geven reeds dinsdag het gesprek te willen heropenen, dan kan dat ook gebeu- ren: de tweede voorzitter van de Ne- derlandse delegatie, mr. Schiirmann, is aanwezig en ook hy is geheel op de hoogte gesteld van de opvattingen van de Nederlandse regering. Dat de kabinetszitting gisteravond I nog moest worden voortgezet ligt niet I zozeer aan het probleem Nieuw-Gui- nca als wel aan het feit, dat het 1 kabinet zich over een aantal sociaal- economische problemen heeft bera- den, waarbij de loonpolitiek, de ver- moedelijke huurverhoging e.d. de hoofdschotel vormden. Staat van beleg in Pakistan opgeheven In Pakistan is gisteren de staat i van beleg opgeheven, die daar twee jaar en acht maanden geleden was j afgekondigd. President Mohammed Ajoeb, die gisteren als president be ëdigd werd, verzocht de 156 leden van de nieuwe Nationale Vergadering de nieuwe grondwet, die nu van kracht is geworden, een „eerlijke kans" te geven. In 1958 werd de staat van beleg afgekondigd door de toenmalige pre sident Iskander Mirza, die bij de afkondiging verklaarde, dat de inte griteit van het land „ernstig bedreigd werd door de meedogenloosheid van verraders en politieke avonturiers" en dat de toestand niet in de hand kon worden gehouden door de regering. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Ellas Abraham Thomas, zn van E. A. T. 't Hart en J. C. Beekman; Jacob Anton, zn van F. K. F. v. d. Werken en J. Ouwerkerk; Fredericus Petrus Maria, zn van A. A. M Walter en M. C. T. Spijkers; Hélène Laura Lotte, dr van H. Wodrada en H. M. L. Gude; Mathilda Petronella. dr van C G. Grimbergen en A. J. Meijer; Margare- j tha, dr van J. Mark en H. Heruer; Wllhelmlna Josepha Maria, dr van F. I de Jong en M. C. J. Schrama; Evelina Francisca Maria, dr van F. de Jong en M. C. J. Schrama. ONDERTROUWD W. Kloots en I. E. van den Eshof; N van Leeuwen en M. H. de Bruin; j a! van Eden en G. Hartevelt; L. Descendre en H. M. Hendriks; M J. M. Anlba en J. F. Phlllppo: P. Fuchs en G. Saveur; F. Bink en A. Duffels; W. Smit en W. L. D. v. d. Werken; L. Merbis en J. van der Leek; J. H. A. Meskers en J. Distelvelt; H. E. J. R. Geel en J. M. Spijker; J. J. van Leeu wen en L H. I. Houwing; B. A. P. van Schagen en I M. L. Paddenburg; C. Hanno en W. de Jeu; W. C. Verhoeven en J de Tombe; P. de Bruijn en J. C. Nieuwenburg; R. Haverschmidt en J P Remmelink; A. Trouwee en J. J. Levarht; J. van Ommeren en H. Goed hart. OVERLEDEN C. H. M. v. d. Schoot, 40 Jr. vrouw; M. Bakker. 78 Jr. man; C. M. H. Nee lissen. 35 Jr, e.v. H. A. L. v. d. Berg, H. J. J. Knaap, 59 Jr. man. De 79-jarige Lord Clement Attlee. die onlangs werd geope reerd, heeft het ziekenhuis thans weer verlaten. Hij werd uitge leide gedaan door de directrice en een verpleegster. OEGSTGEEST Burnerliike Stand Geboren: Johannes G„ z. v. J. van Dijk en M. G. J. den Dubbelden; Jo hanna C d. v. Chr. H. Driessen en H S. van Schle; Johannes, z v. A. van der Stelt en J. H. Groothedde; Marlies, d. v. W. A. Kasteleyn en A. M Talen; Nicolette J d. v J. A. van den Ouweelen en A. M. van der Lee; Dirk J., z. v. J. N. Lancel en M, A. de Jongh; Reglne, d. v. W. J. Nleuwen- huljzen en R. A. van der Vllst. Ondertrouwd: C. van Klaveren en C. Herrewijn. Getrouwd: L. Katgerman en H. C. Troost; R. H. Veracnure en M. E. Reuvers. Overleden: G. M. Houdijk; B. A. Kager. WASSENAAR Stand Geboren: Maria A. E.. d. v. P. H. A. Warmerdam en E. J. A. Brama; Ca- tharlna A. M., d. v. G. P. van der Holst en S. A. M. Arlssen; Maria H. Ursula, d. v. H. J. van der Ham en M. van der Kamp \Jeanette. d. v. G. Rietkerk en A. Hooidonk; Marcus J. P.. z. v. C. J. Rimmelzwaan en C. T. Hoogeveen; Corinne. d. v. J. D. Mul der en B. D. Nell; Marcel E. E.. z. v J. J. Dekker en J. Diever; Adrlanus L., z. v. G. C. J. Verhart en J. A. Oudshoorn. Ondertrouwd: G. E. W. Cremers en R. A. J. van Rlel; A E Escher en I. M Stokmans J. H. F. Vaessen en E. i M. Y. Bresser; W. van Bemmelen en j M. A. Noordover; S. H A. van Opstall en A. M. ten Veldhuvs. Getrouwd: R. W. H. Westerman en J. F H. Krom P. J Lever en D. J. BarXH. G. M. te Boekhorst en C. j Swlnkels; G. A. Suurenbroek en G. M. Schrama A. L. C. Bellekom en P. M. G. van Veen. Overleden: C. F. GiJsfV}. 78 J: A. J. J. Sieuwe. 84 JG. de Mooij. 24 J.; P M. L. de Graaff. 72 J. J Strak: 83 Ir.; A. J. Vooren, 79 J H. Hou- wlnk, 76 1 A. G. Zoutenbler 3 J.> G. Nielander 55 J. daaruit voortvloeiende onjuiste af- standschatting. Nachtblindheid en kleurenblind- he'd verergeren blijkbaar door alco hol. Het belangrijkste is echter de ver lenging van de reactietijd. Een bloed - alcoholgehalte van 0,7 pro mille (d.w.z. de aanwezigheid van 0,7 gram alcohol op elke liter bloed» verlengt de reactietijd met de helft. Verlen ging van de reactietijd met een halve seconde bij een snelheid van 100 km u betekent, dat wij bij plotseling noodzakelijk gebleken remmen 15 meter verder „doorschuiven" dan normaal. Bij verlenging van de reac tietijd met slechts één vijfde secon- j de is het verschil nog altijd 6 meter. bij één tiende seconde zelfs nog 3 i meter. Die afstand van luttele me ters (ander gezegd: dat éne onschul dige glaasje) kan er over beslissen, of wij nog vóór een zorgeloos spe lend kind stilstaan of niet. De Amerikaan prof. G. H. W. Lu- cas heeft aannemelijk gemaakt, dat j by 1,,5 gram alcohol in het bloed j de kans op het veroorzaken van een verkeersongeval tienmaal zo groot is I als bij 0.5 gram. Nieuwe controle I Deze en dergelijke cijfers maken begrijpelijk, dat politie en justitie zeer geinteresseerd zyn by weten- j schappelijk verantwoorde en in de praktyk hanteerbare meetmethoden. Grote belangstelling vond dan ook I een apparaat dat „Breathalyzer" heet en dat niet veel groter en zwaarder is dan een reisschrijfmachine. Het is ontworpen door de Amerikaanse I Stephenson Corp.Red Bank, New Jersey. De politie van Melbourne heeft enige tyd zes van deze j Breathalyzers in gebruik gehad en is I er zo geestdriftig over. dat ze er on langs nog zes heeft bijbesteld. Hoewel de Australische justitie thans (zomin als de Nederlandse) geen absolute bewijskracht aan de door het appa raat geleverde alcoholmeting toekent, schijnen de resultaten zó betrouw baar, dat ze een steeds grotere rol zullen gaan spelen als aanwijzing voor de schuld van een bij een ver keersongeval betrokken automobilist. Blaast u eens even in dat pijpje, meneer!'* vraagt de politie van Melbourne aan automobilis ten die zij er van verdenkt, onder de invloed van sterke drank te zijn. Het plastic pijpje staat in verbinding met een klein, draag baar apparaat, dat in een omme zien op een schaalverdeling het bloedalcoholgehalte registreert. het zonder verdere oefening bedie nen. Over de bewijskracht van bloedon derzoek, ook als het met ingewikkelde en tydrovender methoden tot stand komt. bestaan internationaal nog sterk uiteenlopende opvattingen. Met hei toenemen van de verkeersdicht heid en de daardoor snel groter wor dende risico's van 't alcoholmisbruik zal echter onafwendbaar de nood zaak van het gebruik van snel-re- gistrerende apparaten zich toespitsen Het is te hopen, dat de door de ANWB bepleite en door de minis ter van Verkeer en Waterstaat on langs aangekondigde Stichting We tenschappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid in het kader van een al gemene analyse van verkeerson gelukken ook aan het licht zal bren gen. welk aandeel de alcohol in ons land precies heeft in de verkeerspro blematiek. Het ziet er naar uit, dat geheel afgezien van de bewijs kracht voor de rechter gemakke lijk verplaatsbare en gemakkelijk te bedienen toestellen als de Breatha lyzer een juister inzicht kunnen hel pen verschaffen in het verband tus sen bloedalcoholgehalte en aard en ernst van verkeersongevallen. (NIVANO NADRUK VERBODEN) VOETGANGERS: U heeft wel voorrang op zebrapa den maar het rijverkeer moet óók eens aan bod komen Steek dus by voorkeur u groepjes over de drukke I zebrapaden; ancers ontstaa. er irri teren 1e vertragingen in het ryver- keer. welke automobilisten, brommers Snelle analyse en wie.ryders in de verleiding zouden 1 kunnen brenwen het „toch nog maar even te proberen' zodat er van uw bescherming per slot van rekening weinig overblijft Ten onrechte menen velen, dat de alcohollucht by drinkers alleen veroorzaakt wordt door de drank die De Spaanse politie heeft enkele lei ders van een ondergrondse linkse organisatie gearresteerd, die zij er van beschuldigt de aanslagen met kneedbommen van afgelopen dins dag en vrijdag georganiseerd te hebben. Volgens een officiële be kendmaking van de politie is er ook propaganda-materiaal in be slag genomen. „Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de onrust van de laatste tijd on der de arbeiders afkomstig is van orders die zijn gegeven door com munistische organisaties. Deze ope reerden door middel van een zoge naamd Front voor de Bevrijding van het Volk", aldus de bekendma king. Er werd nog aan toegevoegd, dat een aantal gewelddaden die door het Front werden voorbereid zyn verijdeld. In totaal hebben drie explosies plaats gehad, een by het bureau van de hoofd-legeraalmoezenier op dinsdag en twee gisteren voor het hoofdkantoor van de „Banco Po pular". Bij deze incidenten werd niemand gewond. Men neemt aan, dat het Front voor namelijk bestaat uit studenten en andere jonge mensen met links- socialistische opvattingen. Volgens oppositionele kringen zijn ongeveer 100 leden van de organisatie aange houden en verhoord tijdens en na afloop van de stakingen. De Spaanse regering heeft een arti kel van het handvest van de bur gerrechten, waarin staat dat elke burger zich op het nationale grond gebied mag vestigen waar hy wil, voor twee jaar buiten werking ge steld. Zij kan dus nu, bij sociale onrust b.v.bepaalde personen een woonplaats aanwijzen. Tweel ingencoiigres te Groesbeek Medisch onderzoek Een congres van tweelingen wekt gemakkelyk de lachlust en spotzucht van buitenstaanders op. Daarom kan het goed zyn er met nadruk op te wyzen, dat deze samenkomst in wezen veel belangrijker, is dan een gezelligheidsbijeenkomst van een of andere vakvereniging van tweelin gen, zoals die ook bestaat voor vrijge zellen of pluimveehouders". Dit merkte de burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. Hustinx, vanmor gen op. toen hij in het stadhuis van Nijmegen de organisatoren verwel komde van het vierlandencongres van tweelingen, dat tijdens de pink sterdagen in Groesbeek bij Nijmegen wordt gehouden. De burgemeester sprak er zijn vol doening over uit. dat Nijmegen als plaats van samenkomst gekozen is, j omdat de nog jeugdige medische fa culteit van de Nijmeegse Universiteit een bijdrage gaan leveren aan het I algemeen onderzoek naar de milieu factoren by identieke tweelingen". Er is daarom dank verschuldigd aan de bij Nymegen samenkomende twee lingen, die zich bereid hebben ver- klaard verstrekkende medische on- derzoekingen te ondergaan, waarvan I de uitkomsten straks ten algemene nutte zullen dienen", aldus de burge- j meester. j Vanavond wordt in Groesbeek het congres geopend door dr. J. W. Bruins uit Deventer, die zal spreken over biologische saamhorigheid. Mor- gen worden voordrachten gehouden I door prof. dr. H. W. Siemens uit Lei den en dr. J. C. Burg uit Nymegen. Tijdens dit congres zullen de twee- I lingen o.m. een medisch onderzoek van hart en longen ondergaan. Twintigduizend gevangenen in Oost—Duitsland Het aantal politieke gevangen in Oost-Duitsland is sinds de oprichting van de Berlijnse muur op 13 augustus 1961 meer dan verdubbeld. Hun aan tal bedraagt thans 20.000. Dat deze golf van arrestaties geen voorbij gaande maatregel Is. doch veel meer wijst op een systematische actie op lange termijn, kan afgeleid worden uit het feit. dat er in het gebied Kö- nigswusterhausenWildau een ge vangenis wordt gebouwd, die plaats zal bieden aan maar liefst 14.000 per sonen. Tegelijkertijd werkt men aan een plan. dat het mogelijk maakt gevan genen. veel meer dan vroeger het ge val was binnen het kader van de Oostduilse economie arbeid te laten verrichten. Er ontstaat zodoende een reservoir van zeer goedkope arbeids krachten dat voor het opvullen van de door wegtrekkende mensen ont stane leemten moet dienen. Van de ongeveer 200.000 personen die sinds 1945 in de Oostzone om politieke redenen werden veroordeeld, bevin den er zich nog 14.000 in hechtenis; 55.000 voormalige gevangenen aan wie het gelukte het IJzeren Gordijn •te passeren, wonen thans in de Bondsrepubliek. Onder de na 13 augustus 1961 gearresteerden bevin den zich 73 studenten wier namen in •het Westen bekend zijn. Van hen be vinden er zich nog 42 in voorarrest; de overigen werden inmiddels tot straffen .variërend van 4 maanden tot 10 jaar. veroordeeld. „De politieke justitie in de Duitse sowjetzone gaat op dezelfde wijze te werk als die tij dens de hoogconjunctuur van het Stalinisme", aldus formuleerde ^en Westduits politicus deze situatie. Pianospelen in West-Duitslainl weer ,in (le mode' In 1961 werden in de Westduitse Bondsrepubliek en West-Berlijn 22.000 piano's en vleugels geprodu ceerd. Er bestaan thans nog 25 be drijven die deze instrumenten ver vaardigen. In 1925 waren er nog 183 piano- en vleugelfabrieken in Duits land. Toch is er een gestadige stij ging van de produktie en omzet. Want tegenover de 22.000 instrumen ten in 1961 stonden er 11.500 in 1957. Er is kennel yk sprake van toeneming van de beoefening van huismuziek, terwijl ook het gestegen welvaarts peil niet zonder invloed op de piano verkoop blijft. Een kleine conjunc tuur is er zelfs voor historische mu ziekinstrumenten, vooral voor spinet en cembalo. Tien tot vijftien procent van de produktie betreft deze instru menten. De kleine moderne vleugel of plano wordt het meest verkocht.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9