"huisvrouw no. 1 van Leiden j I UITenl 1 THUIS 1 REGEN Witte garnitiiurtjes niet praktisch ZIJ LETTEN NIET OP OF ZON i' Mevrouw H.A. van Herwaarden heeft druk bezet leven maar ,mijn man wordt niet verwaarloosd De eerste haring ^^ïYloederlijlze. overpeinzing maar ivel charmant MENU VAN DE WEEK School voor gehuwden bmtLn,, met de royale extra lengte haarcrème produkl van INOOU stand tegen de weergoden die niet precies met haar wensen rekening hebben gehouden. Maar is zij eenmaal buiten dan vergeet zij prompt dat er zoiets als een klimaat bestaat. Dan wordt zij even onbehouwen als de grote broers en weet na enkele uren be slist geen antwoord te geven op de vraag: Was het koud buiten? Want zij vergat daarop te letten. Maar dan. Dan wordt het avond en écht kil. Vader, moe na een dag werken, zit te huiveren en steekt de elek trische kachel aan. Prompt breekt een wild gedrang los. Vooral de kinderen willen voor aan zitten en de volle warmte op zich laten toe komen. Henkie zou her liefst op de kachel gaan zitten. Marian breekt in tranen uit omdat haar linker voet juist buiten de warmtestra ling blijft, Adriaan schuift met zijn stoel steeds dichterbij, tot de be kleding dreigt te schroeien. Vader komt er nauwelijks meer aan te pas. Wat een koukleumen, klaagt hij. Moet je dat zien of het veertien graden vriest Toen het veertien gralen vroor waren ze met geen hyskraan van de ijsbaan te trekken, antwoord ik. Hun broeken waren stijf bevroren en het ijs zat in hun schoenen maar zij merkten er niets van Heus vader, die jongens zijn zo hard als een poolvos aterdag 9 juni 1962 Pagina 3 Daar is vader mee! Met Fant haarcrème! Die geeft vlug keurig verzorgd haar. Fant is niet vet. Fant voorkomt en be strijdt roos. Fant is 'n welkom geschenk op Vaderdag! Forse tube 1 Uitiluittnd bij uw kapper 'erkrijgbaar I Sinds februari is mevrouw H. A. van Herwaarden-Wildeboer uit Oegstgeest presidente van de afdeling Leiden van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen en een paar weken geleden is zij tot hoofdbestuurslid gekozen. m Daal zal ze het wel druk mee hebben, denkt u misschien, maar ^lan weet u nog niet welke andere functies mevrouw Van Hcrwaar(^en vervult. I ze Is makelaar-taxatrice en pefent haar beroep vrywel dagelijks gilt in de familiefirma te Aerden- Kout en verder is ze presidente van 3le Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers, afdeling Oegstgeest, algemeen pestuurslid van het Medisch Kleu terdagverblijf „Margriet" te Leiden, jid van de vertrouwensraad melksa- nering Oegstgeest, lid Commissie voor Huish.- en Gezinsvoorlich ting. afdeling Oegstgeest, ze heeft pitting in de federatie WH te Oegstgeest en is voorlichtster IZB. „Maar ik vind het een beetje Pervelend om er de nadruk op te leggen", zegt ze, „want af en toe pchaam ik me er gewoon voor. 't Is lo'n doopceel. Maar zet er dan vooral in, dat ik er voor zorg, dat mijn man persé niet wordt ver waarloosd. Ik ga zoveel mogelijk, dat is nu eenmaal een hobby van me, naar het kantoor in Aerdenhout, maar als mijn man 'smiddags van zijn kantoor thuis komt eten, blijf ik 's morgens hier. Maar Ja, je prijgt als werkende getrouwde vrouw natuurlijk wel veel commen taar. Daar valt men hier veel mee* over dan in het buitenland, maa; ik zou er m'n werk niet voor wil len laten". Ti vee boekjes Mevrouw Van Herwaarden is voor haar huwelijk al beëdigd air makelaar-taxatrice en ingeschreven in het handelsregister van de Ka mer van Koophandel te Haarlem. Zij heeft ook eens twee populair wetenschappelijke boekjes geschre ven op verzoek van een uitgever: over sterrenkunde en over Indo- China. „Ze zochten daar iemand voor, die er absoluut niets van wist". De hobby van mevrouw Van Her waarden, het maken van kleuren dia's is heel goed te combineren met haar tweede liefhebberij „Ik ben dol op reizen". Ze vertoont af en toe haar dia's en houdt er dan een lezing bij. Zo heeft mevrouw Van Herwaarden opnamen ge maakt van de Bollenstreek: „als naar kantoor rijd, kom ik er langs en maak dan meteen wat dia's". De heer en mevrouw Van Her waarden hebben geen kinderen, „an ders kon ik dit werk niet doen". De functies in de vereniging van huisvrouwen vragen erg veel tijd. „maar ik vind het eigenlijk een plicht om dit te doen als je geen kinderen hebt". Met nadruk zegt kraag kan hij in de halsopening worden gedragen. En zelfs op het (fijne) wollen truitje kan een lan ge witte mousseline sjaal worden gedragen, geknoopt op de rug bij voorbeeld, zoals in figuur 4. Op de wollen voorjaarstailleur of het linnen zomerpakje dat geen of een klein, rond kraagje heeft, is een kraagje van witte organdi of organza een flatteus detail, vooral als het, zoals in figuur 3, gegar neerd wordt met een „bloem" van hetzelfde materiaal. Jeugdig en voor de slanken is de grote, taffetas strik die on der een korte reverskraag een donker toiletje garneert. Op een licht, effen of gepatroneerd jurk je, kan een dergelijke strik van zwarte taffetas zijn (figuur 5). Voor de tailleur (of de mantel japon of de deux-piècesi met re verskraag is een wit befje een ge slaagde garnering. Het kan, als in figuur 6, dwars geplooid zijn en van mousseline, organdi of batist, ter wijl het aangevuld wordt met een plat strikje van hetzelfde materiaal dat naast het befje op de revers is geprikt. J. V. ze dan: „Er is persé geen sprake van ballotage in de afdeling Leiden. Een half jaar geleden zijn er zelfs vragen over deze kwestie gesteld in de gewestelijke vergadering. Mensen van buiten de vereniging hadden opmerkingen in die rich ting gemaakt tegen leden. Maar iedereen kan lid worden en eigen lijk moet iedere huisvrouw lid wor den vind ik. Nee, we laten nieuwe leden niet links liggen. Er is een tafel met een vlaggetje voor hen gereserveerd en we vragen op vergaderingen al tijd of de nieuwelingen zich even willen komen voorstellen aan de be stuurstafel. Mevrouw H. A. van Her- waarden-Wildehoer met haar spaniel Hommeltje. Eens in de maand is er een koffle- uurtje voor hen. En als die nieuwe leden zich niet bij ons thuis voelen, tja, dat ligt misschien ook wel aan de mensen zelf, want de sfeer is juist erg prima en de vergaderingen worden altyd goed bezocht. Er is een grote kern, die bijna steeds komt. De afdeling Leiden heeft bij na 600 leden van de 40.000, die de landelijke vereniging telt". De heer en mevrouw Van Her waarden wonen al ruim zeven jaar in Oegstgeest, samen met de hond Hommeltje, een corpulente, maar desondanks nogal agressieve spaniel die onbekende bezoekers het liefst onmiddellijk het huis uit zouden blaffen. Het was zeer tegen zijn zin, dat hij ook op de foto moest. De eerste haring aan boord gekaakt en licht gezouten is weer binnen en in tegen stelling tot andere jaren nu eens veel minder duur. Toch ligt de prijs nog zó dat we deze vis, die goedkoop kan zijn, nu nog als een delicatesse moeten zien en hem op die wijze dan ook moe ten opdissen. Hen cape voor de zomer, ge dragen op een tailleur in bla zerstijl. De lange cape wordt open gedragen. Lekker warm en toch zomers. haring op toost (Bulgaarse yog hurt en gehakte bieslook is er heerlijk bij!>, kalfstong met dop erwtjes, nieuwe aardappelen en zure eiersaus, coupe aardbeien met slagroom. MAANDAG: kalfstongragoüt. rijst, gebakken bloemkool of gesmoorde tomaten, sneeuwpudding. DINSDAG: aardappelkaaspudding. andijvie, kaassaus, gebakken banaan. WOENSDAG: eierpannekoekjes gevuld met spi nazie, botersaus, pom mes frites, schuimige citroenpudding. DONDERDAG: varkensfilet, postelein, aardappe len, karnemelksepap. VRIJDAG: vissalade of huzarensla, aardap pelpuree, negerkop. ZATERDAG: Franse baconschotel, fruit. Aardappelkaaspudding Van 1 kg aardappelen wordt met 50 gr boter en iets melk een dikke puree gemaakt, welke wordt ver mengd met 150 gr geraspte kaas, Advertentie 2 eierdooiers, 2 stijf geslagen eiwit ten en zo nodig iets zout en peper. De massa wordt dan in een bebo terde en met paneermeel bestrooide warme puddingvorm overgedaan en in ongeveer 1 uur au bain marie of in de oven gaar gemaakt. Hij kan na het keren met wat geraspte kaas worden bestrooid Advertentie In het Japanse bergdorpje Hane is een „school voor gehuwden" ge sticht. Als voornaamste punt staat op het lesrooster de „schone taal". Aansporing daartoe was de om standigheid, dat het vrouwelijk deel van de echtparen in de gebiedende en vaak beledigende manier van spreken van haar „meesters" de voornaamste belemmering ziet voor de democratisering van het huwe lijksleven. De plaatselijke autoriteiten stel en zich voor om na afloop van deze erste herscholingscursus het dorp- e als voorbeeld aan de gehele Ja- nati"1 nntip tf «WTon Londen, juni 1962. Witte garnituurtjes mogen dan niet zo erg praktisch zijn en allesbehalve werkbesparend. ze zijn het vele wassen en strij ken dubbel en dwars waard voor wie zich realiseert hoe vrouwelijk, hoe charmant ze zijn en hoeveel effect ze geven. Geen vrouw fen geen man!) die een romantisch wittigheidje op voorjaarstenue of zomertoi- letje niet met genoegen ziet. Neem er dus gerust een middagje af om de uitzet te inspecteren, een uurtje om wat witte organdi of mousseline te kopen en een avond om daarvan een flatteus kraagje, sjaaltje of bef te maken. Het mari neblauwe voorjaarstoiletje zal er 'eel fleuriger en „zomerser" door uitzien. Het katoenen zomerjurkje sal er ineens een gekleder, roman tischer of feestelijker aspect door krijgen. Het voorjaarstailleurtje zal er geraffineerder door lijken en meer af, het zomerpakje zal een minder zakelijk voorkomen krijgen en ook de wollen of linnen deux- pièces, ja, zelfs het truitje-met-rok zullen er door winnen. Voor vrijwel alle modellen is er een wit garni- tuurtje dat past en bijna alle voor- jaars- en zomermaterialen laten zich met wat witte mousseline of organdi garneren. Het jurkje met kleinere of grote re boothals laat zich al heel gemak kelijk van een witte organdi kraag voorzien: in figuur 1 bestaat die kraag uit twee „verdiepingen", met op de rand van de onderste een lang, smal strikje, opzettelijk niet in het midden. Elke kleine ronde halsopening kan worden gegarneerd met een witte mousseline sjaal (figuur 2), waarop een modern sieraad, een broche of sierspeld wordt geprikt. Bij een kraagloos chemisiermodel kan een dergelijke sjaal onder de ceintuur worden doorgehaald, bij het voorjaarsmantelpak met revers- De seizoenen spelen een grote rol in het kinderleven, heb ik eens ergens geschreven en ik schaam me er nóg voor, want het schijnt helemaal niet waar te zijn. Hoe was ik zelf vroeger? Dikwijls als ik bij iemand binnenkwam, wist ik geen antwoord op de steriotype vraag: Hoe is het weer buiten? Al wrongen ze me uit ik had er geen flauw idee van of het regende of dat de zon scheen, of het vroor of miste. Ik had er doodeenvoudig niet op gelet. De zoons zijn precies zo. Soms zeggen ze: brrr koud buiten en dan is het ook echt koud. Maar zeker eenmaal in de week komt Adriaan druipend de keuken binnen en wanneer ik hem dan be zorgd tegemoet snel met handdoe ken en kreten als:Eerst je modder- schoenen uit Ja, je trof het niet met dat hondeweer, kijk hij mij verbaasd aan alsof het nu pas tot hem doordringt, dat het regent. Zij rennen bij voorkeur zonder jas naar buiten en merken niet dat zij verstijven. Ze trekken de zonder lingste kledingstukken aan en schijnen er totaal geen last van te hebben, wanneer zij op een warme lentedag in dikke, wollen truien zijn gehuld of bij een gure Noord wester in hun blote overhemd lopen. Zij springen vrolijk in zwem water. van 15 graden en juichen dan: Lekker mams, kom Je er ook in? 't Is warm! Ze zitten een uur lang in het natte gras te vergaderen en worden zelfs niet verkouden. Maar jahet zijn jongens. Zij hebben niet de wekelijkse zorg over emmers vol wasgoed, over pas- gezeemde ramen of over dekens, die te drogen hangen. Zij storen zich niet aan kamerplantjes, die beslist niet in de zon, in de tocht of in de schaduw mogen staan. En of het zaaigoed in de tuin groeit of verdrinkt, is niet hun zorg. Marianne zou heel anders moe ten zijn. Zij is ijdel en daar om is het weer belangrijk voor haar. Hoe mooiere dag, hoe mooiere jurk. Zij is verzot op vo gels. bloemen en touwtjespringen, dus zou je verwachten dat zij elke ochtend haar eerste blik naar bui ten richt om te constateren, wat de dag voor haar in petto heeft. Maar neen. Zij jengelt wel. omdat het ei-dunne jurkje in de kast moet blijven vanwege de kille noordenwindzij zeurt omdat ze zonder jas naar school wil, terwijl in de hemel alle spuitgasten grote manoeuvres houden; zij is constant in op- Behalve nu dan. Ga achteruit jullie ik heb het koud. Ik ook, klagen drie kinderstem men zieligjes. Zijn er nog kolen, mams? vraagt Henkie gretig. Laten we de grote haard aanmaken, diu geeft veel meer warmte dan dit elektrische ding. Het lijkt me beter, dat Jullie wat vroeger naar bed gaan, zeg ik pedagogisch. Woedende blikken. Alle moeders zijn toch het zelfde: onmiddellijk misbruik ma ken van de gelegenheid. Zij gaan dus geen seconde eerder naar bed dan het vastgestelde uur. Als ik la ter eens ga kijken of ze niet een poes mee naar boven hebben ge smokkeld, deins ik rillend terug, zo dra ik de deur var. één der kamertjes open. Een ijskoude luchtstroom komt mij tegemoet. Henkie slaapt als een roos, half boven dek, zyn raam staat wijd open. Ik zie de sterren pinkelen in de heldere lucht. Nachtvorst, had De Bilt voor speld. Voorzichtig dek ik het jongetje toe en het valt me op, dat hy toch heerlijk warm is. Bij Adriaan pre cies zo: de balkondeur wijd open, zoonlief half bloot, maar warm. Marian heeft haar raam op sen kiertje staan, maar al haar dekens op één na van het bed gegooid. Koukleumen? Onzin doodgewone aan- stellertjes! THEA BECKMAN i|iiiiiiiiHiiiuiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin[ïïiiiiiiiiiHiiiHnn 3 Sinds Leiden een torenflat rijk is, heb ik altijd gedachtt „Ik wou dat een of andere ken- nis daar ging wonen en dan niet op de tweede of derde ver dieping nee, helemaal boven in. 't Lijkt me fantastisch om daar dan eens op bezoek te gaan". Tot nu toe is me dat pretje niet beschoren, maar wel ben ik dezer dagen op visite ge weest in een flatgebouw aan de andere kant van Leiden, van iets bescheidener afmetingen weliswaar dan de torenflat maar toch hoog genoeg om aan mijn verlangens tegemoet te komen: zes woonlagen (een uitdrukking die overigens nog eens extra de nadruk legt op de opeenstapeling van mensen, 't Lijkt wel of 't een stapel pan nekoeken is, met telkens een laag jam ertussen). Ik vind dat het werkelijk iets opwindends heeft om daar zo hoog in 't luchtruim te zweven met je hele hebben en houden, met je bergmeubel en je zit hoek, je bruynzeel keuken, en je opklapbed, om van je zelf, met inbegrip van man en kroost nog maar niet eens te spreken. En oh wat een uitzicht!t 't Raam van de woonkamer was er ook wel helemaal op bere kend. Het was eigenlijk vanaf de vrij lage vensterbank een enorme glazen wand, en het bankstel was niets meer of min der dan een uitzichtpost, een soort loge, van waaruit kinde ren lopen". Dat zal wel niet lang zo ge bleven zijn, maar wat wel altijd blijft, is dat zo'n hoog gevaarte nu eenmaal een zekere beweege- lijkheid móét hebben, om over eind te kunnen blijven staan. Zodat je je, als er een fikse zuidwester storm staat, met bankstel en al heel lichtelijk heen en weer voelt deinenEn of ik dat nu wel zo „mooi" kan vinden? En dat prachtige royale raam kan door middel van twee in mijn leken-oog maar beden kelijk kleine scharnieren, in z'n geheel „tunimelen"Ideaal, als je op de begane grond woont, met rondom je huis een fraai gazon. Maar als er al aan de buitenkant van dat getuimelde raam een afgrond gaapt van zes verdiepingen? Geen balkon netje - niets?! Dat raam was dan ook in 't halve jaar dat de flat bewoond was nog nooit open geweest. Véél te griezelig na tuurlijk en dan waren daar nog niet eens kinderen. Maar ja zo wonen in „rand stad Holland" vele duizenden mensen hoog boven moeder aarde, in een door enkele muren en ramen (vooral ramen!) afge bakend brokje dampkring en ze overzien in één blik de duinen rij, Wassenaar, Den Haag en Voorschoten. Het vuurtoren licht van Scheveningen flitst 's avonds door de kamer, en de bewoners hadden op Koningin nedag van achter hun kopje koffie naar 't vuurwerk op 't Malieveld zitten kijken. „AIs ik hier woonde" dacht ik „zou ik vele dagen in niets doen doorbrengen en alleen maar wil len kijken". Want meen niet dat 't altijd 't zelfde is, zo'n uitzicht Het wisselt, al naar de zon staat, 's morgens vroeg, 's middags of tegen de avond; het wisselt, al naar de seizoenen elkaar opvol gen; het wisselt, al naar gelang het mooi zonnig weer is of dat 't waait en regent en dat is im mers ook mooi! Maar nu beland ik op gevaar lijk terrein en komt om zo te zeggen de aap uit de bouw: ik moet eerlijk bekennen, dat ik het, ondanks al het moois, dat ik hierboven opgesomd heb, eigenlijk toch maar knap grie zelig vind! Eerst al die smalle galerij vanaf de lift, langs al de voordeuren. Ik hield me maar aan de veilige muurkant! En dan te bedenken dat er ,toen de eerste, nog nauwelijks afgewerk te flats al bewoond werden, niet eens een ballustrade langs was! Wonen op een dergelijk hoog niveau móét ook wel een spe ciale woontechniek vereisen; het is gewoon of je op e enschip zit, en de elementen moet trotseren! Afgezien nog van de eisen die gesteld worden door 't samen wonen met zovelen vlak bij el kaar, en de gehorigheid in een dergelijke omvangrijke woonma chine. En als ik dan óók in rand stad Holland langs een héél oud huis kom, een laag boeren huis, met een prachtige antieke onderdeur, en luiken met zand lopers erop geschilderd in rood en wit, en met een groene re genton en met ja werkelijk! onvervalste horretjes voor de ramen, en ik weet, dat daar geen stokoude mensen wonen, maar een gewoon hedendaags gezin met opgroeiende kinderen, mensen die autorijden en zeilen, en leren jasjes dragen en tele visiekijken, dan vraag ik me af: „Hoe zou ddt zijn, nu wonen, als in de dagen van weleer: „achter de horretjes"? tns naar maat

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 19