Maak Liz lid van directie" GELUKKIGE DANY ROBIN TREKKEX Weikamp REI VAX REJZEX EX J Luxe weegt er niet tegenop Rumoer om (te) lioog salaris Jpgerïcht 1 maart 1860 Zaterdag 9 juni 1962 Vijfde blad no. 30674 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiii (IIIIIIIHinillllHlltHIHIIIUIHIHIIIillilflIIIIIIIIIUIUIIHIH Mieke Telkmap in haar heer- lijk zonnige woning in Nieuw- Loosdrecht. illliliiiiillilllllllllliiillllliiillllllilli illlllllilllllliiilliliiillliiiillllillllllliiililiiiilillllilllilllillliililliiiiiiilllilili liiililililllliilllillilllllllililiililllllllllllllllllliilllllllllillliillllllllllllllllllllilllllllllllllllliliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het artiestenechtpaar behoort in ons Nederlandse theater- wereldje niet tot de ongewone verschijnselen. We denken aan de Van Dijken, de Hamels, de Scholtens, de Hovings, de Doderers en dat lijstje zou gemakkelijk veel langer ge maakt kunnen worden. Heel wat minder algemeen is de figuur, zoals die ligt tussen Mieke Telkamp en haar man Gerard Zuur (35). Waar zij optreedt is hij meestal ook niet ver weg. Achter de schermen behartigt hij haar zakelijke belangen. Een andere samenwerking dus tussen echtelieden, maar beslist niet minder hecht. Integendeel zelfs, want van hem hangt het voor een groot deel af of haar wens om het wat rustiger aan te kunnen doen in vervulling zal kunnen gaan. Mieke Telkamp is het vele reizen en trekken beu. Toen wij haar spraken in haar zonnige woning aan de Rembrandtlaan in Nieuw-Loosdrecht moest ze 's middags al weer weg voor haar optreden 's avonds in Laren. Dat was dicht bij huis. Maar de vol gende dag zou ze al vroeg in de middag met haar man in de auto stappen voor een lange tocht naar Bochum in het Roergebied. En vandaar in de nacht xoeer naar huis rijden. Want de daar opvolgende morgen moest ze weer in de studio zijn. In de hele maand mei twee of drie vrije dagen. En zo gaat het nu al jaar in, jaar uit! „En dan die eeuwige spanning. Iedere keer ben ik op van de zenuwen voor ik begin. Hoe zal mijn stem zijn? Hoe zal het pu bliek reageren. Ik weet wel, dat vele artiesten dat hebben, maar het is slopend. De luxe, die ik mij kan veroorloven, weegt tegen dat alles toch niet op", meent Mieke. Daarom wil ze wat minder hooi op haar vork gaan nemen. Nog wel radiowerk, ook nog die ene televisieshow per jaar „zes we ken oefenen voor 20 minuten!" en wat bijzondere voorstellingen maar niet meer avond aan avond op sjouw. Hunverhaal Maar of het voorlopig zover zal komen hangt van haar man af. Want het verhaal van haar car rière is ook het zijne. Reeds heel kort, nadat zij zo'n verrassende start in de showbusiness had ge maakt, deed hij zijn intrede in haar leven. Velen zullen zich wellicht nog herinneren, hoe het 18-jarige blonde kantoormeisjes uit Olden- zaal nu bijna tien jaar geleden „ontdekt" werd. Nog maar kort tevoren had zij een weinig be moedigende ervaring opgedaan. Gewapend met een eerste prijs op een amateurconcours was Mieke op auditie geweest bij Ger de Roos van de KRO. Ze kreeg een bijna vernietigend rapport te incasseren Verslagen zette zij zich weer op de kantoorkruk en durfde zelfs niet meer te dromen van een vo cale carrière. Tot dat plotselinge V fclllllllllllllllllllllM 'llllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillillllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIII Een veelzeggend knipoogje naar de jotograaf zegt zoiets als „Ik moet mijn man en manager toch in ere houden". De foto boven toont Mie ke met haar drie-jarige poedel. De aandeelhoudersvergadering van „Twentieth Century Fox" in New York is ditmaal erg ru moerig geweest. Een aantal aanwezigen heeft zich hevig opgewonden over het sa laris, dat aan Liz Taylor be taald werd voor de .hoofdrol in de film ..Cleopatra". Dat was toch niet normaal meer. Dat was buiten alle proporties De president van de filmmaat schappij Spyros P. Skouras pro beerde olie op de golven te gooien: „Nog maar enkele close- ups en dan is het afgelopen. Ze kan nu spoedig van de salaris lijst worden afgevoerd." Wild applaus na deze verklaring. Maar niet iedereen was tevre den. Irene Martin, een van de aandeelhoudsters, merkte schamper op: „Het is volslagen waanzin om een miljoen uit te betalen. Aan welke ster dan ook". Gloria Parker, een andere aan deelhoudster, stelde voor Liz Taylor op te nemen in de direc tie. „Alleen om het hoge salaris te rechtvaardigen". Skouras liet alle kritiek vrij rus tig over zich heen gaan: „Goed, de film heeft dertig miljoen dol lar gekost, maar hij gaat zeker 150 miljoen dollar opbrengen". Maar dit zalfje verzachtte toch echt niet de pijn. die hij ver oorzaakte met zijn verklaring, dat het dividend dit jaar niet in geld, maar in aandelen zal wor den uitbetaald. Verleden Jaar verloor de maatschappij 22.5 LIZ TAYLOR Cleopatra-droom miljoen dollar. De president kondigde een bezuinigingsactie aan. Hij wilde zelf het voor beeld geven en met 49.000 dol lar per jaar minder genoegen nemen. Hij houdt nu „maar" 139.000 dollar per jaar over geschapen blondine is thans in Rome voor de opnamen van de film „Panic Button". Verslagge vers vroegen naar haar mening. „U vraagt mij erom, anders had ik die niet gegeven. Ik zeg al leen, wat ik meen, als mij erom gevraagd wordt. Laat Liz Tay lor God om raad vragen. Dan zou ze misschien uit haar pro blemen kunnen raken. Ik denk. dat als iemand afdwaalt. God de enige is, die hem kan hel pen". „De mensen denken over mij al leen maar als 'n seks-symbool. Dat is misschien wel waar, maar ik ben een gelukkige vrouw. Ik voel mfj erg aange trokken tot Liz Taylor en ik hoop, dat zij leert doen, wat ik altijd doe in momenten van spanning of bij problemen: knielen in gebed. Rust en red ding vinden bij God". Jayne ging verder: „Liz Taylor bereikte het punt in het leven, waarop ze het bijna verloor. Ik begrijp haar en heb met haar te doen. Maar ik hoop, dat zij zichzelf weer onder controle krijgt, want anders kan zij nog wel eens tragisch eindigen. Mis schien heeft zij in een soort Cleopatra-droom geleefd. Ik hoop dan maar, dat zy gauw terugkeert naar de werkelijk heid en naar de twintigste eeuw". Dat gebeurde in december 1952. Enkele maanden voor zij Gerard Zuur, stuurman op de grote vaart ontmoette, die aanvankelijk niet eens wist, dat hij met een aan komend zangeresje te doen had. Maar toen hij eenmaal een be trekking aan de wal had geaccep teerd. begon hy al spoedig in de avonduren de zakelijke zijde van haar werk af te doen. In april 1954 trouwden zij, toen Mie- kes ster snel steeg aan het show firmament. De zakelijke beslom meringen namen steeds grotere omvang aan. En toen drie jaar later Duitsland „erbij" kwam een contract met een Duitse gram mofoonplatenmaatschappij en daardoor een veel groter werkter rein ter beschikking kwam, be sloot Gerard Zuur de stap te wa gen. Hij gaf zijn baan eraan en concentreerde zich geheel op het werk als manager. „Vergeet niet, dat ik toen aller minst bedreven was in het vak. Je doet van alles. Telefoneren, chaufferen, contracteren, contac ten leggen, party's bijwonen, pu bliciteit verzorgen, moeilijkheden vermijden en wat niet al meer. Zo ben ik het geweest, die om die herhaalde vergelijking met Vera Lynn de kop in te drukken tegen de wil van de grammo foonplatenmaatschappij in doorgedreven heb. dat Mieke een tijdlang haar gehele Engelse en Amerikaanse repertoire liet val len. Ze zong toen alleen nog maar Duitse liedjes. Een gevaarlijk ex periment. want het sentiment was toen nog lang niet uitgewerkt. Maar gelukkig is het erg meege vallen", vertelt Miekes echtgenoot. Imitatie Overigens heeft Liz Taylor advies gekregen van niemand minder dan Jayne Mansfield. De wel- „Bovendien", zo vervolgt hy: „We moesten wel. Veel bekende artiesten zyn begonnen met een soort imitatie. Maar als zy enige naam gemaakt hebben, moeten ze een eigen styl ontwikkelen. Als zij niet overstappen, sterven zij on herroepelijk". „Dat heb ik ook de Blue Dia monds duidelijk gemaakt, nadat de grammofoonplatenmaatschap pij my anderhalf jaar geleden had gezegd, dat Ik hen ook maar moest coachen. Het kopiëren van de Everly Brothers moest afgelo pen zijn. En ze hebben myn raad „Paatje" noemen ze mij niet in de wind geslagen. Die jongens doen het goed. Trouwens, Ik zou nooit kunnen verkopen, als Ik er zelf niet in geloofde." „Vanzelfsprekend zal de popu lariteit van Mieke echter niet al tijd voortduren. Hoewel: het feit, dat ze nu al tien jaar zo hoog ge noteerd staat zonder ooit één top hit te hebben gemaakt, zegt mij toch ook wel iets. En ik teken nu al contracten voor volgend jaar maart. De teruggang van zo'n po pulariteit komt niet ineens. Ik heb dus nog altijd een jaar om /oor mijzelf iets anders te zoeken. Trouwens, ik zoek nu al. Langza merhand is mijn werk zo'n routi ne geworden, dat het heel wat minder tijd vergt. Daarom kijk ik uit naar een andere baan. Ik wil in de public relation. Zo'n beetje telefoontje kwam van Gerard van Krevelen. Hij had een bandje van haar optreden gehoord, was enthousiast geworden en nodigde haar meteen maar uit voor een radio-uitzending. Beroeps De onervaren Mieke werd be roeps van de ene dag op de ander moreel gesterkt door de schrifte lijke excuses, die de KRO prompt aanbood. in de sfeer dus van wat ik nu doe. In dat nog jonge beroep liggen de functies echter niet voor het op scheppen. Ik ben dan ook blij, dat ik de tyd heb". Maar te oordelen naar haar uitlatingen ziet Mieke Telkamp toch wel uit naar de dag, dat haar man zal slagen in zijn opzet. Want dan is voor haar het tijdstip aangebroken om wat meer profijt te trekken van de riante ivoning, die zij enkele maanden geleden be trokken hebben. Geheel vol gens hun wensen gebouwd en met zeer veel smaak inge richt. Dan kan ze daar op haar ge mak voor ieder seizoen een nieuw repertoire instuderen. Dan geen urenlange auto tochten meer. geen zenuwslo pende vlieatochten-in-de-mist met in het hart de martelende vraag: „Halen we het of halen we het niet?". Da?i geen gierende ritten meer door Den Haag met sner pende politiesirenes voorop door alle stoplichten heen om toch maar op tijd in de Hout- rusthallen te zijn. Dan geen gejacht en gehol meer, maar een normaal ge zinsleven met vele vrije avon den. waarnaar ze nu zo zeer verlangt. Eens te meer: geld alleen maakt niet gelukkig. Een vraaggesprek met de char mante Franse actrice Dany Ro bin, die op het ogenblik in Lon den opnamen maakt voor de film komedie „Waltz of the Toreadors" verliep als volgt: Vraag: Wat zou u doen, als u moest kiezen tussen uw film loopbaan en uw gezin? Antwoord: Voor alles ben ik echt genote en moeder. Dat weegt voor my het zwaarst. V: Levert het feit, dat ook uw man Georges Marchal ook ac teur is, geen moeilijkheden in uw gezinsleven op? V: Nee. Wanneer een van ons tweeën werkt, dan zal de ander altyd proberen bij de kinderen thuis te zijn. V: Bent u niet bang voor het oud-worden? A: Nee. Als je tevreden bent, dan wordt je niet oud. Ik ben te vreden, omdat er zoveel is dat me tevredenheid schenkt. Je moet je zelf natuurlijk in acht nemen. Onlangs toen ik in Frankrijk voor de camera's kwam vroeg myn producer wat er met me aan de hand was. Ik moest toegeven, dat ik er slecht uitzag. Maar ik begreep zyn waarschuwing. En toen de opnamen voor de film „Waltz of the Toreadors" begonnen hoorde Ik de cameraman zeg gen: „ze is veel te jong". „Ik ben nog nooit zo blij geweest, dat ik de raad van mijn Franse producent opgevolgd heb. V: Wat vindt u het grootste voor deel van het vrouw-zijn? A: Dat mannen niet zonder vrou wen kunnen. Dat is een groot, zeer groot voordeel. Toch zou ik liever een man willen zijn. Ik zou zo graag dingen doen die unlady-like, maar voor mannen heel gewoon zyn. V: U bent altijd vrolijk. Altijd neuriet u wel een of ander wijs je. Waarom? A: Heel gewoon: omdat ik geluk kig ben. Ik ben gelukkig getrouwd. Ik heb lieve kinderen en een prachtig huis. Nu ben ik al veertien weken in Enge land. Ik zou met een lang ge zicht en betraande ogen kun nen rondlopen, omdat ik zo ver van kinderen en huis ben. Maar ik heb genoeg aan de herinne ring aan hen en aan myn man. V: Gelooft u ook. dat Franse meisjes aantrekkelijker zijn dan Engelse? A: Een zeer populair fabeltje, maar alle fabeltjes: niet waar. Waarom zou dat het geval zyn? Alleen, de Engelse meisjes ver zorgen zich niet altijd naar be horen. Misschien durven ze het niet. Een voorbeeld. Toen ik liep te winkelen in Londen zag ik een betoverend japonnetje. Om te stelen. Natuurlijk heb ik het gekocht. Het ver koopstertje zei tegen mjj: „Ik ben bly, dat u het koopt. Nie mand wil het hebben. Ze zeg gen. dat het te gewaagd Is". Maar toen ik het droeg, zeiden de mensen: „Wat zie je er char mant uit. Zoiets kan jp toch alleen maar in Frankrijk kopen. Wat jammer, dat je hier zoiets nooit ziet". V: Wat is uw definitie van sex- appeal? A: Ik weet het echt niet. Ik ben een vrouw als ieder ander. Het heeft my verbaasd dat ik in Engeland nogal succes heb. Mis schien, omdat ze hier nu een maal denken, dat alle Franse meisjes sex-appeal hebben. Gek eigenlijk, niet? V: Welke raad zou u de gemiddel de vrouw willen geven om er zo voordelig mogelijk uit te zien? A: Ik geloof, dat zy zich moet aanpassen by de omstandighe den. Als je op een feestje bent, moet je proberen ook vrolijk, geestig en aantrekkelijk te zijn. Als iemand serieus met je praat, moet je luisteren, begrijpend en sympathiek. Mieke aan het spinnewiel, dat sierlijk in de woonkamer staat. „Wel eens iets gesponnen?". „Geen draad" bekent ze eerlijk.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17