Lot huurverhoging 5 nog niet zeker HOOFDPIJN ASPRO Diverse partijen hebben bezwaren rate En toen de dag van Pinksteren aanbrak Overgordijnstoffen Ruimte-gesprek loopt dood op Russiscjhe onwaarachtigheid ZEISS IKON C0NTAREX GORDIJNSTOFFEN BULTHUIS jericTit 1 maart 1860 Vrijdag 8 juni 1962 Derde blad no. 30673 van het wetsontwerp tot wijziging van de huur- huurverhoging van 10-12% per 1 juli) is nog niet iel zeker. In de Tweede Kamer bleek gisteren dat jracfies van de P. v. d. A., P.S.P. en C.P.N. over- ^enrfe bezwaren hadden, terwijl de K.V.P. haar eind deel zal laten afhangen van het antwoord dat minis- l Van Aartsen dinsdag zal geven. Van belang daarbij —*iin wat de bewindsman denkt te doen aan het -~gstuk van de stijgende bouwkosten. Als de bouw- R*n niet worden beperkt zal het effect van een huur- oging op den duur toch zonder betekenis zijnzo li (de redenering van de K.V.P.'er dr. Van Heivoort. de zijde der C.H.U. had de heer Van der Peijl st salsnog enige aarzeling om zijn stem aan het wets- prijerp te geven. (Van onze parlementaire redacteur) e regering wil door een ^gmma van huurverhogingen r tot een „terugkeer naar ple verhoudingen" op de ""■"igmarkt, maar, aldus de HUll^ommer (PvdA), een der- e terugkeer is niet moge- jmdat het woningvraagstuk tan worden beschouwd als asleep van de oorlogsjaren, 19eals een geheel op zichzelf 'Gd probleem. Er is een fun- ildajntele verandering in de wo- 196iehoefte opgetreden, die niet verschijnsel is te be- l96iwen. "Yoorbij aan kern regeringsbeleid gaat voorbij e kern van het vraagstuk. Be- t ei van hogere huren kan nooit genjbetekenis hebben, als er geen j is van woningverbetering, jnoer zal moeten zijn dat er Ilelijke verhouding bestaat tus- uur- en inkomenspeil, maar Bring wijst een dergelijk richt - af. Bovendien zouden volgens ;er Bommer de onderlinge - Advertentie is Coster's Pinkster-verrassing jarandeerd 100% zuiver wollen igaren costuum, met onberispe- e coupe, pasvorm en afwerking. Meesterwerk van internationale Ise! In een schitterende collec tor! moderne dessins en kleuren. huurverschillen moeten zijn afge stemd op de verschillen in kwaliteit van de woningen. Hoewel mr. Aant.jes (AR) met het wetsontwerp meeging, toonde hij wel enige aarzeling. „Leidt dit opzich- zelf juiste voorstel niet tot ongunsti ge gevolgen voor de verhouding tus sen lonen en huren?", zo vroeg hij. „De voorgestelde compensatiemaat regelen zijn gewichtig, maar zij lij ken niet afdoende". De A.R.-fractie wil zich niet bin den ten aanzien van volgende voor stellen tot huurverhoging. Het leek de heer Aantjes gewenst de laatst- gebouwde woningen buiten de huur verhoging te houden teineinde de prijzen niet nog verder te doen stij gen. Volgens de heer Van der Peijl (CH) was de onvoldoende doorstro ming van huurders uit de oude naar nieuwe woningen een der oorzaken van de huidige woningnood. De hu ren moeten in overeenstemming met de werkelijke waarde der woningen zijn. De heer Van der Peijl was intus sen bevreesd, dat afbreuk zou wor den gedaan aan de stabiliteit van de bouwkosten. Hij wilde verder rui mere bevoegdheden voor de huurad viescommissies en aanvulling van het klaagrecht van de huurder bij nalatigheid van de verhuurder om noodzakelijke verbeteringen aan te brengen. Pas als de minister hier over antwoord heeft gegeven zal de fractie van de CHU haar stem be palen. Naar chaos? Mi*. Schuitemaker (VVD) vatte zijn standpunt als volgt samen: terug keer tot gezonde en evenwichtige verhoudingen op de huur- en bouw markt. Gelijktijdige vermindering van de subsidiëring uit de schatkist, waarbij voor de minst draagkrach- tigen een uitzondering zou kunnen worden gemaakt. Vrijheid voor iede re burger om te gaan wonen waar hij wil en zelf te bepalen hoeveel huur hij wil verwonen. Van een vastgelegde verhouding tussen huur en inkomen verwachtte de heer Schuitemaker slechts chaos. Onjuist is het om te beweren dat iedere huurverhoging wordt teniet gedaan door een bouwkostenstijging, als zijn de tendensen thans bepaald wel zorgelijk. Van een volgende ver hoging in 1964 en daarna nog een in 1966, zoals de regering zich voor ogen stelt, is bij een dergelijke ont wikkeling weinig heil te verwach ten. Daarom is het volgens de libe rale spreker jammer dat het huur- vraagstuk in zo'n slakkentempo is aangepakt. Een zeer snel optreden op basis van de huidige evenwichts- prijs zou het beste zijn. De heer Schuitemaker had gaarne een ander systeem van compensatie gezien. Deze zou in de eerste plaats ten laste moeten komen van de overheidssector, waarbij hij dacht aan verlaging en eventueel zelfs aan afschaffing van grondbelasting of personele belasting. Advertentie irmaal 129.-, maar één dag kunt profiteren, want dan betaalt U »r dit 100% ZUIVER WOLLEN amgaren costuum I Pinkster- Verrassing, LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 OTTERDAM: irte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- igel Katendr. Lagcdijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 EIST: Slotlian 158-160 IAARDINGEN: liesveld 7.9 T In de Haagse Dierentuin zaten gisteravond duizend mensen aan tafel. Duizend christenen, rooms-katholieke en reformatorische, dominees, kloos terzusters, paters, wat wika's, pastoors en kapelaans, heilsoldaten en leken. Wat hen verdeeld hield en waarom het een bijeenkomst was en geen eredienst en een maaltijd en geen sacramentsviering vergaten zij niet toen ze, ieder voor zich, Ikor-radiopastor Klamer nazeiden: „en toen de dagen van Pinksteren aanbraken waren allen tezamen op een plaats." OECUMENISCH LIEFDESMAAL Zij waren bijeengekomen voor een oecumenisch liefdemaal ter viering van Pinksteren"Een nationale viering, ditmaalwant de tientallen geestelijken van beide confessies kwamen uit heel het land en er waren deel nemers uit de wijde omgeving, uit verschillende provincies en uit het buitenland. Ds. Klamer zei bij de opening: deze ontmoeting staat in het teken der verwarring. We weten nog niet waar we heen moeten, maar we zijn op weg. Verwondering begeleidt de heilsfeiten, zo staat het in de bijbel, zo moet het ook in de krant komen. Oecumenische „verwarring" was er toen r.-k. en prot. Christenen sa men en naar eigen formulering het Onze Vader baden, maar voordien hadden de deelnemers aan deze lief- demaaltijd met brood en kaas en wijn en om 't Hollands te houden koffie gebeden voor „de ander", protestanten voor het concilie, r.-k. voor de Wereldraad en samen voor de wereld. Zestig geestelijken gaven leiding toen vragen over de verlangde kerk vorm, eenheidspogingen onder chris tenen, samen sacramentvieren en frequenter onderlinge ontmoetingen besproken werden. Vier deden dat vanaf het podium, ds. Klamer (herv.) uit Hilversum, ds. Lugtigheid (herv.) uit Den Haag, pater Jelsma en ds. Pijlman igeref.) uit Wassenaar, kerkliederen van Rome en reforma tie klonken, er was een licht- en ge- luidsspel, een oecumenisch koortje en aan de deur een collecte met een oecumenische bestemming: hulp aan medemensen, die daarop wachten. Advertentie Keuze uit méér dan 100 exclusieve dessins. GORDIJNVELOURS, mod. kleuren TERLENKA VITRAGES Textielhandel en Woninginrichting w. J. ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTRAAT 7—7A TELEFOON 24610 M1DZA Openbare aanklager proces-Eichmaiui krijgt dreigbrieven De Israëlische procureur-generaal Gideon Hausner, die in het proces tegen de oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann als openbare aanklager is opgetreden, heeft in een gesprek met een vertegenwoordiger van het Israëlische dagblad „Mariv" ver klaard dat hij dreigbrieven uit West- Duitsland en Egypte heeft ontvan gen, waarin zinsneden voorkomen als: „U zult worden gedood" en „u zult met uw leven voor dat van Adolf Eichmann betalen". Hausner verklaarde ook dat in Is raël inlichtingen zijn ontvangen, vol gens welke naoorlogse nazi's teleur gesteld zijn door de houding van Eichmann vóór diens terechtstelling. Zij hadden namelijk verwacht dat hij in zijn laatste ogenblikken nog 'zou getuigen van zijn toegewijdheid aan de nationaal-socialistische be ginselen, doch Eichmann zei slecht „leve Duitsland, leve Oostenrijk, le ve Argentinië", waarbü hij toelicht te dat hij zich met deze landen het meest verbonden had gevoeld. STIEREVLEES MEER LEREN WAARDEREN Een geleidelijke uitbreiding van de rundvleesproduktie in ons land is verantwoord. Dit is een van de be. langrijkste conclusies van de studie groep rundveemesterij, die twee jaar geleden van de minister van Land bouw en Visserij de opdracht kreeg, de toekomstmogelijkheden van de rundveemesterij te bestuderen. De studiegroep komt tot deze conclus- sie omdat de vraag van de Neder landse consument naar rund- en kalfsvlees van goede kwaliteit toe neemt. Maar wel moet aan de Nederland se huisvrouw, door middel van hel huishoudonderwijs en de huishoude lijke voorlichting, meer kennis om trent vlees bijgebracht worden. Zij verkeert thans nog in grote onwe tendheid over dat onderwerp, vlndl de studiegroep. Tegen het vlees van jonge stieren bestaat nog altijd ten sterk his torisch gegroeide antipathie. De studiegroep betreurt dit, omdat naar haar mening het vlees van jonge stieren in kwaliteit niet noemens waard hoeft onder te doen voor het zo hoog geroemde ossevlees. Industriële adviesraad Suriname en Antillen In tegenwoordigheid van Prins Bernhard zal op 20 juni in Den Haag werden geïnstalleerd een ..Industriële adviesraad voor Suriname en de Ned. Antillen". De Prins heeft, zich bereid verklaard, erevoorzitter van deze raad te worden. Behalve een bestuur bestaat de raad uit een werkgroep voor Suri name en een voor de Nec*- Antillen. Toekenning der A.N.W.B.-prijzen De ANWB-prijzen be staande uit een speciale penning en een bedrag van f. 1000 zijn dit jaar toegekend aan de journalist Wim Alings jr. voor zijn reportages over Italië o.a. in het maandblad „Reizen", aan de schrijver Jac. Gazenbeek voor zijn reisboek „Uit in Gel derland", een uitgave van de Provinciale Gelderse vereniging voor Vreemdelingenverkeer en aan de cineast George Sluizer voor zijn film „De lage landen". Een extra-prijs, eveneens de spe ciale penning en een bedrag van f. 1000, is toegekend aan Philip Bloemendal, hoofdredacteur van het Polygoonjournaal, speciaal voor de wijze, waarop hij in het journaal de aandacht vestigt op allerlei folklo ristische gebruiken en typisch Neder landse toeristische aantrekkelijk heden. Op donderdag 14 juni zal de waar nemend voorzitter van de ANWB, de heer P. F. Zimmerman, voor de vijfde achtereenvolgende maal de ANWB-prijzen uitreiken op een bij eenkomst in hotel De Wittebrug te Den Haag. Mooie ivoorden beslist onvoldoende Na de geslaagde ruimtevlucht van de Amerikaan Glenn heeft Rusland het initiatief genomen, om Amerika uit te nodigen tot een gesprek over het vreedzaam gebruik van de ruimte en een Rus- sisch-Amerikaanse samenwerking bij ruimte-projecten. Kennedy is dit initiatief met grote bereidwilligheid tegemoet getreden en heeft zijnerzijds suggesties gedaan met betrekking tot mogelijke punten van samenwerking. In Genève worden thans besprekingen over het gebruik van de ruimte gehouden, die evenals de ontwapeningsbesprekingen op niets dreigen uit te lopen omdat de Russen onder het mom van broederlijke samenwerking voorstellen doen. die voor Amerika ten enenmale onaanvaardbaar zijn aangezien zij de (kennelijke) voor sprong van Amerika in het ruimte-onderzoek willen uitbuiten en bovendien de militaire aspecten van de ruimtevaart bij dit als niet- militair bedoelde overleg betrekken. „Koppel-verkoop'' De Russische delegatie heeft gis teren een voorstel ingediend tot het sluiten van een internationale over eenkomst betreffende het redden van in nood geraakte ruimtevaar ders en ten aanzien van noodlan dingen van ruimteschepen in ande re landen dan die van herkomst. Op zichzelf zouden deze Russische voor stellen wel aanvaardbaar zijn ge weest voor Amerika, wanneer daar aan niet gekoppeld was een voorge stelde bepaling, dat ruimteschepen met waarnemingsinstrumenten die j gegevens kunnen verstrekken over De oude kunst- en antiekbeurs te andere landen, niet behoeven te Delftse anliekbeurs en zomerexpositie Delft wordt tot nu toe elk jaar eind augustus begin september in het Ste delijk Museum het Prinsenhof ge houden. Ook dit jaar zal dit weer HHJ het geval zijn. Voor de deelnemende l telïiêtên "te""verbieden* antiquairs is deze tijd echter niet zo gunstig. Daarom is met het ge- Het onderlinge verband tussen de- meentebestuur en de museumdirectie ze voorstellen moet voor Amerika worden teruggegeven aan het land van herkomst, wanneer zij elders landen. Voorts stellen de Russen voor, het lanceren van spionage-sa- overeengekomen, dat voortaan om en om de beurs en de grote zomer ten' toonstelling op een ander tijdstip zullen plaats vinden. In 1963 zal de antiekbeurs eind juni/begin juli te enenmale onaanvaardbaar zijn. Tot dusver is Rusland zeer terug houdend geweest met het verstrek ken van gegevens over ruimtepres taties, zodat Amerika geen enkele worden gehouden en de zomerten- controle heeft op de eventuele mi- toonstelling in augustus. In 1964 litaire (spionage) waarde van Rus- komt de expositie eerder dan de JONGETJE VERDRONKEN (Van onze Utrechtse correspondent) Gistermiddag is de 15-jarige Ro nald Gall uit Utrecht in het Am sterdam-Rijnkanaal nabij de ben zinestations onder Jutphaas ver dronken. De jongen, die de zwem kunst maar net meester was, was daar met twee vriendjes gaan zwem men. Het water was door de vrij harde wind zeer woelig, bovendien voer er juist een boot voorbij. Zowel zijn vriendjes als andere zwemmers hebben nog pogingen gedaan hem te redden, het lichaam werd echter pas na drie kwartier zoeken gevonden. sische experimenten. Een verbod van dergelijke experimenten is derhalve voor Amerika volkomen illusoir en gevaarlijk. Men kan zich in Ameri ka wel verenigen met algemene ver klaringen zoals de Russische slogan dat het ruimteonderzoek de gehele mensheid moet dienen en dat geen staat de ruimte voor exploitatiedoel einden mag gebruiken of soeverei- niteitsrechten mag opeisen buiten het aardse gebied, maar dergelijke algemene verklaringen hebben geen zin zonder precisering en controle. Amerika heeft als tegenvoorstellen dergelijke algemene verklaringen ge opperd, maar zonder verbinding met met exacte militaire aangelegen heden. Rusland zal ook deze voor stellen onaanvaardbaar achten, maar dit onaanvaardbaar is voor het oog van de wereld veel minder oprecht dan dat van Amerika, dat in eerste intantie tegen bijkomende aspecten gericht was. De 23-jarige Dago Persoon uit Honselersdijk (midden) is uitverkoren tot druiven-prinses voor dit jaar. In Naaldwijk heeft zij zich gisteren voorgesteld met haar „hofdames", de 19-jarige Bregje van der Lely uit Maas land (links) en de 22-jarige Nel van Dijk uit Naaldwijk. Goedkoop postverkeer van en naar N.-Guinea Op korte termijn is een regeling te verwachten, waarbij militairen in Nederlands Nieuw-Guinea algehele portvrijdom genieten voor briefwisse ling met Nederland, zo vernemen wij van officiële zijde. Voor in Nederland verblijvende be trekkingen zal voorts binnenkort een regeling van kracht worden, waarbij een briefwisseling met militairen in Nederlands Nieuw Guinea met bin nenlands tarief kan worden volstaan. Ten aanzien van het zenden van pakjes geldt reeds thans de regeling dat geschenkzendingen tot een waar de van f. 25,- vrij zijn van invoer rechten. Door het Ministerie van Binnenlandse Zaken is de gouver neur van Nederlands Nieuw Guinea verzocht om een uiterst soepele toe passing van deze regeling. AANPASSING DER PHILIPSPENSIOENEN De besturen van de pensioen fondsen van de Phlips bedrijven heb ben bekend gemaakt dat zij thans hebben kunnen besluiten de pensi oenen, lopende zowel als toekomstige, aan te passen en wel met 107', aan gezien de algemene reserve van beide fondsen, mede dank zij gunstige be leggingsresultaten, dit toelaat. Met deze aanpassing is een bedrag ge moeid van rond f30 miljoen. camera van klasse f 1.439.- Advertentie Op onze 2e etage kunnen wij U de nieuwste collectie tonen. WONINGINRICHTING BOTERMARKT 23 Dodelijke klap van selionimel De 12-jarige Joke Janssens uit Oosterhout is gistermiddag in het St.-Elisabethziekenhuis te Tilburg overleden aan de gevol gen van een klap van een schom mel. Het meisje was gistermid dag aan het spelen in de speel tuin van het natuurbad De Wa randa te Oosterhout. Daarbij kwam ze te dicht bij de schom mels. waarvan zij er een tegen het hoofd kreeg. Aanvankelijk krabbelde het kind met behulp van omstanders weer overeind, maar even later viel zij bewuste loos terug. Twee huzaren bij ontploffing gewond Gisteravond zijn in de leger plaats „Oirschot" twee huzaren gewond geraakt bij de ontplof fing van een oefengranaat. De 19-jarige dienstplichtige huzaar C. P. van Dongen uit Den Haag werd aan een oog gewond en brak een been. Na eerste hulp verlening in het St.-Josephzie- kenhuis in Eindhoven is hij voor de behandeling van de oogwond overgebracht naar het „St. Rad boud ziekenhuis" in Nijmegen. De 20-jarige dienstplichtige huzaar J. Albert uit Geleen liep buikverwondingen op. Hij is ter verpleging opgenomen in het St. Josephziekenhuis in Eindhoven. Beiden behoren tot het A-es kadron van het 11e tankbataljon, gelegerd in Oirschot. De Kon. Marechaussee stelt een onder zoek in. Relatieve daling woningbouw In april 1962 zijn, volgens ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek in ons land 6.080 nieuwe woningen voltooid. In april 1961 kwamen 6.844 wo ningen gereed. In de eerste vier maanden van 1962 kwamen 21.120 nieuwe wo ningen gereed, tegen 23.754 in de overeenkomstige periode van 1961. Sedert de bevrijding zijn tot en met april van dit jaar in totaal 956.849 nieuwe woningen ge bouwd. WARMTE-SLACHTOFFER 'isje kreeg, zonnesteek (Van onze correspondent) Waarschijnlijk het eerste slacht offer van de warmte in dit jaar werd gisteren op de eerste zo merse dag in Venlo genoteerd. De 19-jarige Josephine Bollen uit Maastricht liep n.l. een zonne steek op en moest per ambulance naar het St.-Josephziekenhuis in Venlo worden overgebracht. Mej. Bollen was op de fiets op weg naar Arnhemwaar zij haar vakantie zou doorbrengen. Na vijf uur lang door de zon te hebben gereden in de schaduw was het in Limburg gemiddeld 23 graden celcius iverd zij in Ven lo door de warmte bevangen. Toen zij zich met zonne-crème wilde insmeren, zakte zij in el kaar. Zij verkeert thans buiten le vensgevaar. Karper van 33pond! HET MONSTER VAN HOMMELHEIDE (Van onze correspondent) George Janssen uit Susteren (L.) is bij de Limburgse sportvis sers een gevierd man. Deze 24- jarige hengelaar heeft het klaar gespeeld in zijn eentje een kar per te verschalken die ivat be treft de afmetingen en het ge wicht elke sportvisser de adem zou benemen: 96 cm. lang en meer dan 30 cm. breed. Ook het gewicht van de karper mag er zijn: ruim 33 pond.' In de wate ren van de Hommelheide te Sus- teren werd voor het laatst in 1954 een dergelijk groot exem plaar gevangen. De heer Kowals- ki sloeg toen een kanjer van 28 pond aan de haak. Met een ver schil in gewicht van 5 pond is hij thans door zijn plaatsgenoot Janssen onttroond. In de Hommelheide, dat een dora do is voor de sportieve visser, is in de loop der jaren al heel wat vistuig aan de formidabele karpers verspeeld. Men geeft het echter niet op en ieder die door de sportvisserfj is gegrepen, droomt ervan nog eens een vangst te doen als de heer Janssen. De vissen zijn echter ondanks hun vrij logge lichamen verrassend snel en schieten vooral in de vroege morgenuren als torpedo's door het water. Het mon ster van Hommelheide evenwel was na 20 minuten strfjd in het schepnet van de fortuinlijke hengelaar beland. De ouderdom van de karper wordt geschat op 35 jaar. Advertentie neem 'ASPRO' 'Aspro' bevat alles om u snel van uw pijn af te helpen. Veilig en verantwoord. Neem 2 ASPRO iïóentioeefi fit! Nieuwe boswet treed'' 1 juli in werking Bij Kb is bepaald, dat de nieuwe boswet (wet van 20 Juli 19611 op l juli a.s. in werking zal treden De bedoeling dezer wet is meer doel treffende bepalingen te geven met betrekking tot behoud van natuur- school en de houtstand.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9