Petipa's sprookj esballet schitterend schouwspel! Ambtenarentekort werkt verlammend in Nieuw-Guinea Rumoerig protest van aardappelhandelaren Lang maar weinig interessant debat over Verkeer-Waterstaat Marianne Sarstadt als demi-soliste Bestaanszekerheid9 gemeenten bepleit Politieke onzekerheid drukt stempel op de samenleving ri PLANNEN OM EEN GEBRUIKTE AUTO TE KOPEN? Bewindslieden zijn niet erg mededeelzaam in Eerste Kamer Ovaties na première in Amsterdam Een wonder? ^^psrericht 1 maart 1860 «l_ Woensdag 6 juni 1962 Vierde blad no. 30671 >Oll BI Van Hollandia tot Fak Fak en van Merauke tot Sorong lig- 'gen in Nieuw-Guinea voedselvoorraden en distributiekaarten ge- -eed. die in geval van stagnatie in de aanvoer, de levensmiddelen- oorziening voor een periode van twee maanden moeten garan- eren. Het tekort aan ambtenaren werkt verlammend op het ontwikke lingswerk, dat juist had moeten worden versneld. Importeurs en inkeliers voeren met hun voorraden een voorzichtig beleid. De -erkoop van duurzame artikelen zoals auto's en ijskasten heeft een 'ieptepunt bereikt. Dit is een aantal verschijnselen han de politieke onzekerheid, die Vet leven in Ned. Nieuw-Guinea yhans kenmerkt. Het bestuur loopt op eigen kracht nog door", fildus formuleerde een hoge be stuursambtenaar de gang van kaken. Van het korps leidende ambtenaren dat normaal ruim 70 nensen telt, ontbreekt thans een derde gedeelte, degenen die met Europees verlof afwezig zijn, in begrepen. Ontwikkeling staat stil In de door de Indonesische para- ïutisten ge-infiltreerde gebieden is »t ontwikkelingswerk vrijwel tot ilstand gekomen. Vele Papoea-kin- ;ren zijn door het vertrek van on- erwij ressen verstoken van onder is, de voorlichtings- en contro- reizen van bestuursambtenaren n in bepaalde streken onderbro- :n door de aanwezigheid der Indo parachutisten. Van een drang tot een massale ittocht uit Nieuw-Guinea kan zo 'ordt door de autoriteiten te Hollan- ia verzekerd zeker niet worden gesproken. Met een enkele uitzonde ring zet het beperkt handels- en be drijfsleven zijn activiteiten, zij het roorzichtig, voort, daarbij rekenend jp garanties van de Nederlandse re gering. Geen vlucht van kapitaal INa een begin van wat zou kun- len gaan lyken op een kapitaals- lucht in de eerste maanden van dit aar, is op dit gebied de rust terugge- eerd. Dit is een gevolg geweest van iet feit, dat het gouvernement van lieuw-Guinea heeft afgezien van ïaatregelen om de inwisselbaarheid ^an de Nieuwguinese gulden in bui tenlandse valuta te beperken, en van optimisme t.a.v. garandering door Nederland van het recht om de Nieuwguinese gulden tegen gelijke koers om te ruilen voor de Neder- pJandse gulden, ook wanneer de soe vereiniteit over Nieuw-Guinea zou rworden overgedragen. Dit is overi- Igens een punt waarover het Neder landse kabinet nog een beslissing zal moeten nemen. Het waren vooral ook Chinese han delaren, die in de afgelopen maanden aanvragen hebben ingediend voor het overmaken van min of meer belang rijke bedragen naar het buitenland, bij voorkeur naar Hongkong of Sin gapore. De maatregel, dat het ver- l strekken van een dergelijke vergun ning moet worden voorafgegaan door een fiscaal onderzoek of de ver zoeker aan zijn belastingplicht heeft voldaan deed het enthousiasme onder hen echter aanzienlijk afne men. Het gaat hierbij echter niet Hondenhandelaar gearresteerd Nadat de Tilburgse politie vorige week een tweetal Tilburgse honden- handelaren had gearresteerd op ver denking van valsheid in geschriften en vervalsing van stambomen, is thans nog een derde dierenhandelaar, een 33-jarige Tilburger, ingesloten. Ook hij zou honden hebben verhan deld met. een valse stamboom. Hij zou hierbij gebruik hebben gemaakt van blanco stamboomformulieren, die de eerder gearresteerden hadden laten drukken. Naar het zich laat aanzien, zijn geen verdere arrestaties te verwachten. Matroos berooft taxichauffeur Een 18-jarlge matroos van de bin- tienvaart, wonende te Veenendaal, i heeft op de ryksweg Amsterdam f Rotterdam, enkele kilometers voor Rotterdam, een 38-jarige taxichauf feur-exploitant uit Amsterdam, met een Engelse sleutel bedreigd en hem er toe bewogen zijn wagen en zfjn portefeuille aan hem af te staan. De matroos reed hierna met de auto door Rotterdam in de richting van Dordrecht. De inmiddels gealar meerde politie wachtte hem met mo bilofoonwagens op, maar toen de taxi in zicht kwam bleek het door de grote snelheid, waarmee de matroos reed, niet mogelijk hem aan te hou den. Er werd een ware jacht op de auto gemaakt, die eindigde toen, vlak bij de uitvalsweg van Dordrecht naar de rijksweg 16 naar Moerdijk, de wagen slipte en achterstevoren kwam te staan. Bfj de arrestatie van de matroos bleek, dat de man geen rijbewijs had. De taxichauffeur had de Engelse sleutel, waarmee hij werd bedreigd voor een vuurwapen aangezien. Bejaarde man bij aanrijding om het leven gekomen Gisteravond omstreeks zes uur is op de verkeersweg Eindhoven-Hel mond een verkeersongeval gebeurd onder de gemeente Mierlo, dat aan de tachtigjarige heer J. Colen uit Mierlo het leven heeft gekost. De heer Colen wilde per fiets de voor- rangsweg oversteken. Daarbij werd hij gegrepen door een EHAD-bus uit Helmond die met arbeiders uit de richting Eindhoven kwam. Het slachtoffer, dat een twintigtal meters werd meegesleurd, overleed ter plaat se. over enorme kapitalen, daar de totale bankbiljetten-circulatie van Nieuw- Guinea de 5 miljoen gulden niet overtreft. In- en uitvoer dalen Hoewel er geen nauwkeurige cij fers bekend zijn van de in- en uit voer in de laatste maanden, is er in beide een dalende tendentie. Voor wat de uitvoer betreft speelt daar bij ook de steeds verminderende olieproduktie een rol en gevreesd wordt, dat de uitvoer van bevolkings- produkten zoals nootmuskaat en ko- pra, door de Indonesische militaire actie eveneens zal dalen. De mindering van de invoer is een gevolg van een voorzichtig beleid der importeurs .hetgeen echter geen ge volgen heeft voor de voorziening met de dagelijkse levensbehoeften. Een schaarste daarvan bestaat dan ook niet, en het aanleggen van voorra den door het Gouvernement en het voorbereiden van een eventuele dis tributie ook voor de Papoea-be volking voorzover zij is ingescha keld in het arbeidsproces wanneer door politieke of andere ontwikkelin gen de aanvoer zou worden onder broken, gaat onverminderd door. Prij zen stabiel Van prijsverhogingen is nauwelijks iets merkbaar. Het prjjsverloop wordt trouwens nauwlettend gadegeslagen door het Gouvernement, opdat er on middellijk kan worden ingegrepen. Voor meubilair, auto's, scooters en andere duurzame verbruiksgoederen is er zelfs een prijsdaling en die gaat zo ver, dat mensen, die uit Nieuw- Guinea vertrekken er de voorkeur aan geven, hun auto mee te nemen, ondanks de vrachtkosten die soms ver boven de f 1000 liggen, dan hun wagen voor abnormaal lage prüs in Hollandia te verkopen. De politieke onzekerheid zal wel licht het best tot uiting komen in de bespreking van de begroting die aan het eind van deze maand in de Nieuw-Guinea-raad in behandeling komt. De cijfers van deze begroting zyn vastgesteld op basis van het aantal aanwezige ambtenaren in be gin december 1961. Sedertdien is het korps ambtenaren echter nog verder achteruitgegaan, niet alleen kwan titatief doch ook kwalitatief. Nieuwe ambtenaren konden slechts op zeer geringe schaal worden aangeworven. Hierdoor zal het bijzonder moeilijk zijn om werkprogramma's, vooral op technisch gebied waarop ook de op de begroting uitgetrokken bedra gen zijn gebaseerd uit te voeren. Het minste moeilijk zal dit nog zijn voor de gezondheidsdienst onder de artsen bestaat nog altijd een grote belangstelling voor het werken in Nieuw-Guinea en voor het on derwijs, twee gebieden, die op de begroting de belangrijkste posten vormen. verten tie Dit embleem is uw geluksster. U wilt een goede, gebruikte auto hebben Een auto waar u zeker van kunt zijn? Om het u gemakkelijk te maken en de grootst mogelijke zekerheid te geven heeft de Volks wagen-organisatie besloten de verkoop van goede, gebruikte Volkswagens zelf ter hand te nemen. En dit wordt gedekt met een eigen embleem. Iedere Volkswagendealer geeft u bij aan koop een garantiebewijs, dat 5.000 km. of drie maanden geldig is voor het vervangen van alTe onderdelen, die gebreken zouden vertonen. En u krijgt o.a. ook nog een cheque, die u recht geeft op een uitgebreide, gratis servicebeurt na 500 km, Koop daarom bij een Volkswagendealer uw gebruikte Volkswagen. ONGUNSTIGE ONTWIKKELING ZEESCHEEPVAART Perspectief ontbreekt Afgezien echter van het tekort aan ambtenaren, is wat een bestuurs ambtenaar te Hollendia noemde „het ontbreken van enig perspectief", dat gene, wat ook voor hen, die in Nieuw- Guinea een levenstaak zagen, de ar beid daar thans niet eenvoudiger maakt. (Van onze parlementaire redacteur) Het marathondebat in de Eerste Kamer het duurde van half twaalf 's morgens tot kwart over ne gen 's avonds betreffende de be groting van Verkeer en Waterstaat heeft weinig interessante gezichts punten opgeleverd. Speciaal de staatssecretaris, de heer E. G. Sty- kel, hield zich over de onderwerpen, die tot zün werkterrein behoren nogal op de vlakte. Zo kon hij geen nadere mededelingen doen over het Bijna een kwartier lang na afloop van de openingsvoorstelling van het Ballet van de Marquise de Cuevas in theater Carre te Amsterdam, klonken de ovaties voor de danseressen en dansers, die het sprookjesballet van Marius Petipa "La belle au bois dor mant" (Doornroosje) hadden uitgevoerd. Het applaus, het bravo geroep en het voetgetrappel gaven uitdrukking aan de waardering voor de prestaties van deze vermaarde balletgroep, maar klonken tevens als een weemoedig afscheid. De voorstellingen in Amster dam behoren tot de laatste van de geschiedenis van dit ballet, waarvan enkele dagen geleden is aangekondigd dat het over enkele weken zal worden geliquideerd. Misschien dat er een wonder gebeurt en dat de pogingen, die thans in Parijs worden onderno men om de balletgroep met een financiële injectie nieuwe levens kansen te geven, zullen slagen. Ballet is een geldverslindende kunst en de toegangsprijzen die b.v. in Amsterdam kunnen wor den gevraagd f2 tot f 10 zijn bij lange na niet voldoende om de exploitatie te dekken Maar zelfs de hogere toegangs prijzen die men in andere Euro pese landen pleegt te heffen en de f400.000, die de Markiezin de Cuevas er verleden jaar heeft bij gelegd, blijken niet voldoende om de onkosten te dekken. Het zal wel langer duren eer Neder land weer een balletproduktie te zien krijgt als ,,La belle au bois dor mant", die tot en met zondag in Am sterdam op het programma staat. Welk een schoonheid aan decors, welk een weelde aan kostuums, wat een luxe een voltallig en uitmuntend begeleidend Noordhollands Philhar- monisch Orkest in de bak te hebben en tenslotte: wat een hoog peil van uitvoering, niet alleen bij de solisten maar ook bij het corps de ballet. Hoogtepunt „La belle au bois dormant" is een hoogtepunt geweest uit de rijke pro- duktie van Petipa. De eerste uitvoe ring had in 1890 plaats door het Keizerlijke Russische Ballet en de samenwerking tussen choreograaf Petipa en Componist Tsjaikowski was voor die tijd een revolutionaire gebeurtenis. Petipa zal nauwelijks hebben kunnen beseffen, dat zijn werk bepalend zou worden voor de ontwikkeling van de latere dans kunst. Raymond Lorrain, die de Parijse première van dit avondvullende sprookjesballet, bestaande uit een proloog en drie bedrijven, in 1960 voorbereidde en ook gisteravond de regie voerde, heeft de oorspronke lijke opvoering van 1890 zoveel mo- Een scène tijdens ,,Het Doop feest"de proloog van Doorn roosje", het ballet, dat gister avond door het Ballet van de Markiezin van Cuevas in Am sterdam werd opgevoerd. gelijk benaderd. Niet alleen wat be treft de choreografie, maar ook ten aanzien van decors en kostuums, ai maakte hij dankbaar gebruik van de moderne belichtingseffecten. Zün fantastische decors ontlokten menig applausje. Solisten De hoofdrollen werden tijdens deze openingsvoorstelling gedanst door Liane Daydé en Serge Golovine. De 27-jarige Liane Daydé, die nog nim mer in ons land optrad, blükt een elegante danseres, die niet alleen over een stijlvolle zuivere techniek beschikt, maar ook vol uitdrukking danst. Haar partner Golovine, die bekend staat als een voortreffelijk springer, vond in zijn rol vele mo gelijkheden, om zyn beheerste vir tuositeit te tonen. Solisten van hoge klasse zijn voorts Daphne Dale, Bea- triz Consuelo en Georges Goviloff. Bij dew grote namen willen wij ook die van onze Nederlandse Marianne Sarstadt, die als demi-soliste enkele malen wist op te vallen en die in de toekomst nog stellig van zich zal doen spreken, niet vergeten. Op het laatste ogenblik moesten de namen van de onlangs tot de bal letgroep toegetreden Deense dansers, Henning Kronstam en Niels Kehlet, worden geschrapt. Hun afwezigheid deed geen afbreuk aan de presentatie van deze balletmanifestatie, waarin de hoofdrollen bü toerbeurt door de solisten worden gedanst. H.M. de Koningin is voornemens op woensdag 13 juni 's ochtends een gedeelte bij te wonen van de algemene vergadering van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del, die op 13 en 14 Juni te Haarlem plaatsvindt. al of niet verhogen van de spoor wegtarieven, en liet het slechts bü de vage hoop hier binnenkort een beslissing over te kunnen nemen. Ook over de categorale bonden bü de Nederlandse Spoorwegen kwam hü niet verder dan de verklaring, dat hij het met de K.VP.-senator Matser eens was, dat een te spoe dige goedkeuring van deze bonden achteraf wel eens zou kunnen wor den betreurd. Evenmin kon hü zyn oordeel geven over het voornemen van de Nederlandse Spoorwegen om deel te nemen in het kapitaal van de Rotterdamse Tramweg-Maat- schappy Dit wilde hij gaarna opschorten totdat de vraag beantwoord zou zijn, of het voor de N.S. van RTM/ deel te nemen. Wel wat beslister kon de staats secretaris zün in zijn mededeling, dat er in de Benelux rechtstreekse busverbindingen tussen de industrie centra zullen komen. Voorshands zag hy geen reden het spoorvervoer in de Benelux uit te breiden. Ongunstig Een voor de zeescheepvaart on gunstige ontwikkeling, parallel aan die in de luchtvaart (met de be ruchte onthouding van landings rechten op de Amerikaanse west kust), voorzag de heer Stykel door de inwerkingtreding van de zoge noemde Bonner-Act, „een uitvloeisel van de anti-trustfilosofie in de Ver enigde Staten, die in dat land tot een heel complex van wettehjke maatregelen heeft geleid". Voor de zeescheepvaart is het nog niet te laat. De dreigende ongunsti ge ontwikkeling kan nog worden om gebogen. Wel was de heer Stykel van mening, dat de V.S. niet zonder meer van de door hen ingeslagen weg terug zullen komen. Nu de beginselen van de vrtje zeescheepvaart echter in ernstige mate worden bedreigd, is het tyd- stip gekomen dat de landen, die hiervan het slachtoffer dreigen te worden de handen ineen moeten slaan om het gevaar af te wenden. Aan het overleg zal de staatssecre taris met kracht meewerken, zo deel de hij mede. Ook voor de lucht vaart is alles nog niet verloren. Misschien kan samenwerking plaats hebben. In dit verband noemde de heer Stykel de Air Union. Deze sa menwerking blyft echter volgens hem een zeer moeilüke zaak. Scheveningen Wat de nieuwe Scheveningse ha ven betreft, lichtte minister Kort hals toe, dat er binnenkort model- onderzeeonderzoeklngen komen, die aan de aanleg van de haven vooraf moeten gaan. Hü kon nog geen tüd- stip van voltooiing noemen. Ook bü Delfzül zü« onderzoekingen gaande, die gericht zün op de werk zaamheden om de toegang tot deze haven te vergemakkelyken. Niet afwijzend staat minister Korthals tegenover de invoering van een kenteken voor bromfietsen. In voering van parkeermeters brengt een wyziging van de motorrütui- genbelasting met zich. De invoering van de parkeerschüven behoeft een kleine wyziging van het wegenver keersreglement. Een echte sanering van de auto rijscholen zal pas mogelük zün als er een rüschoolwet is. Tot het zover is, zal het ook met de Vamor-exa- mens, maar behelpen zyn. De re gering heeft nog niet het plan art 208 van de grondwet (vrüheid van onderwys) te wyzigen. Mocht ech ter om andere redenen een wyzi ging van dit artikel nodig blyken, dan zal zy aandringen op een for mulering, die haar- meer vat geeft op de autorijscholen. Aan de heren De Jong (PvdA) en Matser (KVP) beloofde minister Korthals een nota over de verkeers veiligheid. De begroting werd tenslotte zon der hoofdelijke stemming aangeno men. Volgende week woensdag be handelt de senaat de begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. (Van onze Utrechtse correspondent) Utrechtse detailhandelaren en grossiers in aardappelen, groenten en fruit hebben gisteravond een rumoe rige bijeenkomst gehouden in het Veilinggebouw voor Groenten en Fruit te Utrecht, waar zy hevig pro testeerden tegen de prtjsvaststelüng van aardappelen, die vandaag is in gegaan. De aardappelen mogen thans niet voor meer dan 35 cent per kilo wor den verkocht, hetgeen voor de detail handel en grossiers grote verliezen betekent. De groothandel mag nl. 30 cent per kilo in rekening brengen. Mr. 9? Kolfschoten op gouden feest Mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Den Haag en voor zitter van de „Vereniging van Neder landse gemeenien" heeft gistermorgen de jaarvergadering van deze vereni ging officieel geopend. In verband met het vyftigjarig bestaan van de vereniging draagt deze jaarbijeen komst een feestelijk karakter. De viering van het gouden jubileum zal morgen plaats hebben. Daarbij zal ook Koningin Juliana aanwezig zijn- Op die jubileumbüeenkomst spreekt prof. mr. C. H. F. Polak uit Leiden. Het congres wordt besloten met een voorstelling in de Konink- lüke Schouwburg, waar De Haag- sche Comedie een opvoering geeft van „Hendrik VIII" van William Shakespeare. Mr. Kolfschoten pleitte in zijn ope ningsrede voor bestaanszekerheid van de gemeenten. Het hoger toe zicht heeft in sommige gevallen reeds geleid tot een verstikkende bevoog ding. Byzondere wetten dragen spe ciale taken op aan andere dan de gemeentebesturen. „Wanneer deze ontwikkeling in het tegenwoordige tempo doorgaat, breekt binnenkort het ogenblik aan, waarop de toeken ning van een algemene competentie aan de gemeentebesturen een hol gebaar is geworden, een staatsrech- teiyke curiositeit zonder werkelyke betekenis", aldus mr. Kolfschoten. Een volgende bron van onzekerheid voor vele onderdelen van het ge- meentelyk bestuur is, naar het oor deel van de heer Kolfschoten, het subsidiestelsel. „Wanneer men de subsidieweg eenmaal is opgegaan, blüken solide rechtswaarborgen veel al te ontbreken. Men krijgt wel eens de indruk, dat onze zo moeizaam ver worven rechtsstaat juist op dat weke punt weer begint af te brokkelen en plaats moet maken voor een subsi diestaat". Nog een vorm van onzekerheid voor gemeenten: de financiën. Mr. Kolfschoten constateerde, dat de sinds kort met de wet op de finan ciële verhoudingen opgedane erva ringen beginnen te wijzen in de rich ting, dat voor een gefundeerd be stuursbeleid zekerheid omtrent een ontoereikend bedrag nog maar te verkiezen is boven de onzekerheid, waarmede de gemeenten gedurende vele jaren werden geconfronteerd. Gelukwensen Vervolgens werd het woord gevoerd door de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, die zün gelukwensen aan de vereniging aan bood en met betrekking tot de ver houding tussen de gemeenten en het RÜ'k in het licht stelde. Voorts deelde de minister mee, dat het H.M. de Ko ningin had behaagd de heer J- W. van Dreven directeur van het Cen traal Bureau voor Verificatie en Fi nanciële adviezen der vereniging, te benoemen tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Vervolgens werd o.a nog het woord gevoerd door mr. J. Klaasesz. com missaris van de Koningin in Zuid- Holland. en door graaf B. de Grunne, directeur van de Belgische Unie van steden, die een boodschap voorlas van de voorzitter van de International Union of Local Authorities. Zware taak „De grote achteruitgang in de zelf standigheid van de gemeenten is te zorgelyker. omdat zü slechts een fa cet is van de vermindering van in vloed, die de bevolking- en haar ver trouwenslieden uitoefenen op het be leid". Dit was een van de stellingen van de Leidse hoogleraar prof. mr. C. H. F. Polak, neergelegd in zün van morgen uitgesproken feestrede op de tweede congresdag van de thans 50 jaren bestaande Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. Prof. mr Polak stelde voort, dat de invloed van de ruimtelyke ordening, van het. industrialisatiebeleid en van het bouwprogramma op de plaats van de gemeenten in het staatsbestel moeilyk kan worden oversöhat. „Het ideaal van de gemeentelüke zelf standigheid werd prys gegeven voor de meer weerklank vindende gedach te van de nationale solidariteit, welke gedachte steeds meer veld heeft ge wonnen". aldus prof. Polak. Sprekende over de zware taak van de gem een tebec turen in de komen de jaren zeide prof. mr. Polak dat z.i. nog veel te weinie wordt beseft hoe ontzaglijk veel er zal moeten worden gedaan, wil voor de steeds nauwer op een gedrongen bewoners van dit land een gezond en welvarend leven mo gelijk blijven. Tenslotte belichtte spreker de be tekenis van samenvoeging van ge meenten. ..Waar de streek een levend begrip is, betekent samenvoeging een noodzakelyke ingreep die. hoe pyn- lijk ook voor sommige gezagsdragers en notabelen, slechts tüdelijk leed veroorzaakt", aldus de inleider. Hy voegde hieraan to9 dat het saamho righeidsgevoel en het algemeen wel- zün van de bewoners van een dorp groot, kunnen zün ook als dit staats rechtelijk niet een aparte eenheid is". „Samenvoegine van gemeenten ten plattelande tot sterke eenheden zal een verdere ontneming van taken aan de gemeenten voorkomen, zy zal ook een betere verzorging mogelijk ma ken". De brutowinst van 5 cent vinden de detailhandelaren te weinig. Zü verwachten, dat de komende weken een groot tekort aan aardappelen zal bestaan, omdat zy menen geen be hoorlijke aardappelen meer voor 30 cent per kilo of minder te kunnen verkopen of inkopen. Tijdens de ver gadering werd bekendgemaakt, dat de aardappelen, die in Nederland worden geïmporteerd uit Polen en Egypte en bestemd zyn om de tekor ten hier aan te vullen, met winst naar Engeland en Frankrijk worden doorverkocht. De voorzitters van de drie landelü- ke bonden verzochten de detailhan delaren en grossiers niet in staking te gaan, maar zo lang mogelyk aard appelen te blijven verkopen, ondanks het verlies, dat zü lyden. Zü wezen er hierbü op, dat het tekort en de duurte van de aardap pelen niet de schuld van de detail handelaren is. Vele handelaren bleken ondanks bekeuringen van de fiscale recherche bereid door te gaan met de verkoop van aardappelen voor de normale Prüs, daar er anders geen brood voor hen aan was te verdienen. De verlie zen lopen reeds in de tonnen. De federatie van detailhandelaren In aardappelen, groenten en fruit in Utrecht en omgeving hebben tot slot van de vergadering besloten een tele gram te sturen aan de minister van Landbouw en Visserij. Marijnen, en de minister van Economische Zaken, De Pous. waarin zü hun ontstem ming uitdrukken over de prysvast- stelling, waarvan de kleinhandel gro te moeilijkheden ondervindt. Men dringt er in het telegram bij de beide ministers op aan, dat de kleinhande laren in de gelegenheid worden ge steld de consument aardappelen tegen de vaste prüs te kunnen verko pen. Vierjarige in haven verdronken Gistermiddag is de 4-jarige Paul- tje de Graaf in Bunschoten in de haven verdronken. Het kind had in de morgenuren gespeeld nabü de woonarken in de haven en was op bezoek geweest bü zün tante op een van deze woonarken. Om half drie pas deed zyn moe der aangifte van de vermissing van het kind bij de politie. De politie dregde naby het woonschip van de tante van Paultje en haalde het le venloze jongetje spoedig op. Britten gevangen door Patliet Lao De Britse ambassade in Vientiane zegt van betrouwbare züde te heb ben vernomen dat twee leden van de ambassade door soldaten van de communistische Pathet Lao gevan gen zün genomen. Het zyn de eerste raad Brown en de adjunct militaire attaché Leaphard. Zy zouden zyn gepakt in de pro vincie Saravane, waarheen zü zich hadden begeven om contact te zoe ken met twee Britse artsen, die al eerder door de Pathet Lao gevangen zün genomen. Volgens waarnemers zyn de com munisten, die zich aanvankelük be reid hadden verklaard de artsen vrij te laten, ontstemd over het feit dat Engeland Jachtvliegtuigen naar Thailand heeft gezonden. De neutralistische leider Prins Soe- vanna Phoema heeft gisteren pre mier Boen Oem en prins Soevanoe- vong, de leider van de communisti sche Pathet Lao, uitgenodigd voor een byeenkomst op donderdag om te komen tot vorming van een coalitie regering. Hy stelde voor de büeen- komsf; in de door de communisten bezette Vlakte der Kruiken te hou den.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7