3ambino' gereed om de kle uiers te ontvangen DR. P. GEYL ONTVING THORBECKE-MEDAILLE Archeologische expeditie naar Thailand was zeer vruchtbaar Eerste paal geslagen voor tweede gezondheidscentrum Zgroemd levenswerk bekroond Sportdag van Leidse Leidenaar vertelt over successen Grote lijnen der prehistorie in korte tijd opgebouwd Schattig en snoezig dijde dag ook )or wethouder Schooljeugd ziet straks het Leiden van de toekomst gymnasium in Hout BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 6 JUNI 1962 \von rovl dezelfde senaatskamer van de Leidse Academie, waar hij bijna gig jaar geleden het proefschrift verdedigde waarop hem cum eiis.'e de doctorsgraad in de Nederlandse letteren werd verleend. Pr°f- dr. P. Geyl gisteren de Thorbecke-medaille. rof. Geyl, oud-hoogleraar in de algemene en vaderlandse ge- jüfdenis van de nieuwe tijd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, zesde geleerde die deze onderscheiding verwierf. De onder- mejding wordt toegekend voor uitzonderlijke verdiensten van .10 .erlandse geleerden voor de rechts- en de staats-wetenschap- ïmÏÏi laatste maal vond de toekenning enige tientallen jaren v Wen plaats aan thans wijlen prof. mr. E. M. Meijers. de Leidse hoogleraar die na de bevrijding de herziening van het fcerlijk Wetboek ter hand heeft genomen. derde deel van de Geschiedenis van de Nederlandse stam, dat na de oor log verschenen is nadat tussen 1930 en 1937 de eerste delen van de pers kwamen, rechtvaardigt ten volle de toekenning van de Thorbecke-me daille. Dit deel getuigt \an een mild oordeel en is minder emotioneel dan de voorgaande. Het is een fraai voor beeld van uitmuntende geschied schrijving. Prof. Scholten bracht nog het zeer vroegtijdige verzet van prof. Geyl in herinnering tegen het nationaal-so- cialisme, evenals zijn stelling nemen tegen de federalistische gedachte, na de oorlog en zijn pleidooi voor de vi taliteit van de westerse beschaving. ilentel lot leven angiThorbecke-medaille werd prof. toegekend op grond van zijn sten) ura w,-6vnii"u "F ,a laer"d geworden levenswerk „Ge- /.xulenis van de Nederlandse stam", iga.nens het curatorium van de leidde prof. dr. J. K.uiLogemann, Leids hoogleraar in taats- en administratief recht p de Overzeese Rijksdelen en staatsleer, de plech- pd in met korte typering van siekrerk van prof. Geyl in het al- act.'U. f. mr. L. W. G. Schol ten, Leids ;raar in de parlementaire ge- ite lenis, motiveerde uitvoerig de 'gebining van de zilveren penning hnn£en geschiedschrijving, die een ie k? wil z'j" voor het ,even en 45 lis een inventarisatie van dode k -*>. .25 lanfrom ook heeft de geschiedenis- I2.5fding zo sterk de aandacht van i3.3(Geyl, die tevens telkens weer o ^belangstelling aan de dag heeft 5 S1 voor Vlaanderen. Alleen al het ns. nort 40 .30— 'CllP Advertentie li Zoekt U een GOUDEN ARMBAND ltze)r f 70.— en f100.—. Of f 300 stei en f 400.—. 51 4i v. d. WATER, md^r,emuierstr- 207> heeft het- ,improte keuze in alle prijzen. or, I Eindexamen Christelijke Kweekschool Aan de Chr. Kweekschool zijn ge slaagd voor het eindexamen, tweede leerkring. Groep II: de dames: J. Breuker te Leiden en C. J. van Doorn te Noordwijk en de heren M. Cok te Hazerswoude en T. Vossepoei te Leiden. Officiële publikatie VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten voor de duin- van de werkzaamheden aan de her bouw van het physlologisch laborato rium aan de Nleuwsteeg: 1.voor de Nieuwsteeg, voorzover ge legen tussen het Steenschuur en de Zonneveldstraat, een wachtverbod ln te stellen voor de zijde der oneven hulsnummers: 2. voor de Zonneveldstraat een wacht verbod ln te stellen voor belde zij den van de weg. Prof. Logemann overhandigde prof. Geyl de medaille waarna deze voor de hoge onderscheiding dank zegde en de rector magnificus prof. dr. G. Sevenster namens senaat en Eindexamen Chr. Lyceum Aan het Chr. Lyceum slaag den voor het eindexamen afdeling gymnasium 1ste groep: Mej. G. I. Berkhof en de heren P. Brouwer. C. Datema, J. H. Hagtingius en H. G. A. Kedde. Met 1 kandidaat wordt het exa men voortgezet. Afgewezen :1. curatoren van de Universiteit zijn gelukwensen aanbood. In de ont vangstzaal van de Academie vond tenslotte een receptie plaats. Dank zjj lofwaardige medewerking van enige leerkrachten in de licha- meljjke oefening, hebben de leerlin- gen van het Gymnasium gisteren in j het Sportpark van de Leidse Hout genoten van een alleszins geslaagde schoolsportdag. Het dagprogramma omvatte ditmaal geen atletiekwed- De heer H. R. van Heekeren, conservator van de afdeling pre historie aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden, heeft van november 1961 tot maart 1962 deelgenomen aan de tweede Deens-Nederlandse Thai-expeditie. De eerste expeditie werd uitgevoerd van november 1960 tot maart 1961 en de stimulans voor beide ondernemingen werd door de heer Van Heekeren zelf gegeven. Deze had namelijk als krijgs gevangene van de Japanners tijdens de tweede wereldoorlog waarbij men hem dwong slavenarbeid te verrichten aan de beruchte ..dodenspoorweg" kans gezien, verschillende opzienbarende prehistorische vondsten in Thailand te doen. Het was hem boven dien gelukt om deze vondsten te bewaren tot de Japanse capitulatie, waarna hij in enkele geschriften in de Engelse taal. de aandacht vestigde om deze. in prehistorischopzicht zo veel belovende land streek. Yijf deelnemers De genoemde expedities zijn dan ook een direct gevolg geweest van de ontdekkingen van onze stadgenoot. De deelnemers aan de tweede expe ditie bestonden uit dr. Eigil Nielsen, graaf Eigil Knuth, drs. Per Sorensen (allen afkomstig uit Kopenhagen), uit de heer Chin You Di uit Bang kok en uit de heer Van Heekeren. die ook aan de eerste expeditie heeft deelgenomen. In een onderhoud zeide de heer Van Heekeren, dat de Thai-expeditie, die door de Denen gefinancierd werd in de jaren 1961 en 1962 met groot succes uitgebeidde verkenningsreizen, proefopgravingen en grootscheepse, methodische opgravingen had gedaan O en let zal de heer C. van 'aik ongetwijfeld veel voldoe- g hebben geschonken, dat hij I voor zijn heengaan als wet- )-ider van Leiden in septem- \j a.s. een openbare school Kht openen. Vanmorgen had de officiële ingebruik- '"'ling plaats van de openbare aan de Oppen- waarvan de Rijks- epectrice voor het kleuter- 7lerwijs, mej. G. M. C. Gelauff gtcht zei dat het een enig 4 louw is. Het telt drie klassen mede een speellokaal, terwijl voor de kleuters ruim 9aderd ook ruimte genoeg som zich buiten te vermaken. 5 gezien van de grote zandbak de prachtige speelwerktuigen 8 vindt zich daar een schat van 11 beeldje, dat dezelfde naam [jaagt als de school: Bambino. Ht beeld is vervaardigd door me- 2 uw J. B. Ducro uit Haarlem. Zij J eg er tijdens de opening veel lof r toegezwaaid. Lof was er trou- i is ook voor hetgeen de gemeente- ihitect, ir. Th. K. J. Koch, in sa menwerking met de aannemersfirma Van Riet tot stand had gebracht. Dat mej. M. J. Th. R. Rohde en haar twee helpsters zich als kleuter leidsters met deze nieuwe school - de kinderen waren tot dusver in het oude joodse weeshuis aan de Rooden- burgerstraat gehuisvest bijzonder ingenomen toonden behoeft nauwe lijks gezegd te worden. Niet alleen de hoofdleidster ook de wethouder en de Ryksinspectrice uitten hun tevre denheid over de bouw van deze school. De wethouder sprak onder meer van een inrichting, die past bij de leeftijd van de kinderen. Overigens achtte hij het van het grootste be lang, dat er. vooral in de nieuwe wij ken. zoveel mogelijk kleuterscholen verrijzen. Het verheugde hem daarom mede te kunnen delen, dat nog dit jaar een permanente (R.-K.) straat geopend zal kunnen worden. „Nog al te vaak moet gebruik wor den gemaakt van oude en noodge bouwen" zei hij. Mej. Gelauff feliciteerde de kleu terleidsters met het nieuwe onderko men „Ik hoop dat de kleuters hier geborgenheid en veiligheid zullen vinden" en bracht dank aan allen, die hebben medegewerkt aan de ver wezenlijking van de bouwplannen. Zij zei van mening te zijn, dat ook al Is het kleuteronderwijs niet ver plicht het op psychologische gronden dringend nodig is het aantal kleu terscholen steeds uit te breiden. Na mens de oudercommissie werd hier na voor de aankleding van de gang een aantal plantenbakken toegezegd. Later op de morgen was er ruim schoots gelegenheid om de school te bezichtigen. De uitroepen van het ge zelschap, dat de openingsplechtigheid bijwoonde, kwamen wel op hetzelfde neer: schattig en snoezig! Een foto van een van de lokalen van de nieuwe openbarekleu terschool aan de Oppenheim- straat. (Foto: L.D./Holvast) langs de vallei van de Kwai Noi in Noordwest Thailand. Daardoor slaagde men er merk waardigerwijze in om, in betrekke lijk korte tijd, in grote lijnen de pre historie van dit land in chronologi sche volgorde op te bouwen, terwijl er vóór de oorlog vrijwel niets van Thailands prehistorie bekend was. Een grote opgraving vond plaats in een „rockshelter", die prachtig ge- stratigrafeerd was. In de onderste la gen, op vijf meter diepte, kwamen talrijke, uit rolstenen geslagen pa- laeolithen tevoorschijn, tezamen met voedselresten. Hierboven volgde een metersdikke laag uit het mesolithi- cum met duizenden artefacten, die- renbeenderen en kiezen, alsmede malluscen. Ook werd midden in deze laag een menselijk skelet gevonden. Jagers-cultuur Men had hier te doen met een cultuurcomplex, dat ontstaan is in zuidwest China en zich daarna ver spreidde over geheel Indo-China, Thailand, Malakka, tot aan de oost kust van Sumatra. De cultuurdra gers. waren nog jagers en verzame laars en zij waren semi-nomadisch. Zij verbleven bij voorkeur onder af hangende rotspartijen om zich te beschermen tegen regen en wind. maar de onderzoekingen hebben ook aangetoond, dat zij wel kampeerden in de vlakten, misschien in de droge tijd. Hierboven lag een vrij dunne aard laag. waarin neolithische potten en schalen en ook gepolijste stenen bij len voorkwamen. Bovendien spintol- letjes. waarmee het bewijs geleverd is. dat men reeds in de nieuwe steen tijd de kunst van het weven ver stond. Tenslotte werden er nog spo ren gevonden uit de bronstijd in de vorm van aardewerk, kralen en bronzen artefacten, alsmede ook gro te fragmenten van bronzen ketel trommen, die in het laboratorium geheel of gedeeltelijk in elkaar gezet kunnen worden. Landbouw Een andere „klassieke" prehistori sche vindplaats ligt benedenstrooms in Ban Kao. Het is een groot neoli- tisch dorp en een begraafplaats waar, in de loop van vijf maanden een twintigtal goed bewaard gebleven menselijke geraamten werden uitge graven. Deze mensen hadden hun nomadisch bestaan prijsgegeven en beoefenden reeds de landbouw en woonden in dorpen bijeen. Een dui delijke omschakeling dus van een voedselvergarende naar een voedsel- producerende gemeenschap. Vooral door het aardewerk weten wij. dat deze cultuur verwant moet zijn met de neolithische Lung Shan beschaving uit noord China, waar van de sporen vooral de laatste ja ren ook in zuid China zijn gevon den. Rotsschilderingen Tenslotte werden er voor de eerste maal in Thailand prehistorische rots schilderingen gevonden, diep in het binnenland tegen de westelijke grens van Birma. De schilderingen waren op fraaie wüze uitgebeeld met behulp van een rode minerale verfstof. Zij geven afbeeldingen van gibbons, van antilopen, mensen en ook geometri sche figuren, welke misschien visval- len voorstellen. Proefopgravingen in de grot, waarvan de wanden bedekt waren met deze rotsschilderingen, brachten negatieve resultaten op. Het is hierdoor duidelijk geworden, dat deze grot nimmer bewoond is, maar alleen een sacrale betekenis had. Nieuwe expeditie Aan het einde van het onderhoud zeide de heer Van Heekeren nog. dat men, aangemoedigd door deze prach tige resultaten, al weer bezig is met de voorbereiding van nieuwe expe dities naar Thailand, waarbij dan vooral aandacht aan het noordooste lijk deel van dit land zal worden ge schonken. Ook de Amerikanen willen in 1964 naar Thailand en zij hebben de heer Van Heekeren gevraagd met hen mee te willen gaan. De vondsten, die de conservator heeft gedaan, bevinden zich thans voor nadere bestudering en beschrij ving in Leiden. Een gedeelte daar van zal later voor goed een plaatsje in het museum aldaar krijgen. Tij dens de expeditie zijn vier films ver vaardigd. namelijk twee Deense, een Engelse en een Thailandse, waarvan drie voor televisie-uitzendingen zijn bestemd. Nog enkele weken dinsdag 19 juni en de in het Waaggebouw te Leiden tentoonstelling „Leiden bekeken", welke een indruk zal geven van het Leidse basisplan voor sanering en stadsvernieuwing, zal worden ge opend. Voor zover wij daarvan reeds een indruk kregen achter de schermen wordt hard aan de voorbereiding gewerkt belooft deze expositie voor de Sleutelstad uniek te worden. Dit heeft ook „Hilversum" inge zien. want reeds interviewde een Vara-reporter de wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jon- geleen. over de inrichting en het doe van deze tentoonstelling. Teneinde ook de schooljeugd zij immers zal straks veelal in Leiden werken en er een gezin vormen voor „Leiden bekeken" te interesseren, werd gis termiddag in de Burgerzaal van het Stadhuis een instructieve bijeen komst voor het onderwijzend perso neel gehouden. Zeer vele leerkrach ten. o.a. van het middelbaar- en VGLO-onderwys, van de technische- en meisjesnijverheidsscholen, waren hier deze middag tegenwoordig. De heer F. C. Mabesoone. directeur van de gemeentelijke bedryfstechni- sche school en lid van detentoo n- stellingscommissie, wees er in een in leidend woord op. dat juist de jonge- mensen-van-nu eerst recht van alle thans in kaart gezette vernieuwingen, doorbraken en wegaanleg zullen pro fiteren. Daarom achtte spreker het jeugd deze expositie ziet. waardoor zij zich een oordeel kan vormen over het Leiden in de toekomst. Aan de leerkrachten de taak de jeugd daar voor te interesseren. Ir. J. C. H. Drost ging hierna, aan de hand van een groot aantel kaarte nader in op de vele details van het plan. dat wij reeds eerder uitvoerig publiceerden. Om de leerkrachten „stof tot ver tellen te geven", ontvingen alle aan-, wezigen een beknopte, doch populaire beschrijving van de plannen, waar aan nog een binnenkort verschijnen de uitgave „Een stad, vroeger, nu en straks" zal worden toegevoegd. Na afloop van deze bijeenkomst maakte het gezelschap in twee rond vaartboten een tocht door de Selu- telstad, waarbij vooral de aandacht werd gevestigd op de „knelpunten" in de stad. Aan de Raadhuislaan in VOORSCHOTEN In Voorschoten is gistermiddag de eerste paal geslagen voor de bouw van het tweede gezondheidscentrum. In aanwezigheid van loco-burge meester G. Schrama, wethouder Dek ker. secretaris J. de Bres, vertegen woordigers van de Slichting Ge zondheidszorg, de architecten van Oerle en Schrama en de aannemers de Gebr. Niersman, zette dokter van der Stoel, voorzitter van het bestuur zich aan het zware kaïwei aan de heimachine. Dit tweede gezondheids centrum wordt gebouwd aan de Raadhuislaan, en is voornamelijk be stemd voor de bewoners van de Vliet - wijk, de Krimkade en het toekomsti ge Bijdorp. Waardering In het Wapen van Voorschoten bracht wethouder Schrama dank aan dokter van der Stoel, de architecten ien vooral ook aan de aannemers, die bereid waren gevonden ook de 21 j woningwetwoningen, welke in dit I bouwcomplex waren opgenomen, te I bouwen. Hij prees de samenwerking tussen de Stichting Gezondheidszorg en het I gemeentebestuur, en hoopte dat deze samenwerking, in het belang van de Voorschotense gemeenschap tot in lengte van dagen zou mogen voort duren. Dokter van der Stoel uitte zijn grote waardering voor bet feit, dat in Voorschoten de drie kruisvereni gingen zo nauw met elkaar weten samen te werken, dat de bouw van een gezondheidscentrum mogelijk was, waardoor Voorschoten een unie ke plaats inneemt onder alle Neder landse gemeenten. In het thans 12- jarig bestaan is er nog nimmer een klacht geuit, doch alleen maar met lof gesproken over deze vorm van praktische gezondheidszorg. Wens Als wens sprak dokter van der Stoel uit. dat het gemeentebestuur in de toekomst op het plein nabij het gezondheidscentrum en het in- structiebad een verkeersinstructie- plein zou aanleggen, daar het ver keer thans meer levens vergt, dan infectie- of besmettingsziekten. Ook pleitte hij voor een eigen sportkeu ring, daar jaarlijks minstens 800 in woners voor deze keuring naar Lei den gaan. Legaat strjjden, doch een softbal- en hand- baltoernooi waaraan de vertegen woordigende teams van alle klassen deelnamen. Begunstigd door vry goede weers omstandigheden werd een aantal zeer spannende wedstrijden gespeeld. De wedstrijden werden geleid door leerlingen onder het toeziend oog van enkele leerkrachten. Uit het feit, dat geen enkele wanklank werd ge hoord moge blijken, dat de jeugdige arbiters zich uitstekend van hun niet gemakkelijke taak hebben gekweten. Een woord van lof nog voor de or ganisatoren, die onder leiding van de heer L. Adriaansche het geheel een vlot en geslaagd verloop wisten te geven. Na afloop maakte de heer Adriaan sche de uitslagen bekend en reikte hij met een toepasselijk woord aan de kampioensteams een grote taart uit. Het behoeft geen betoog, dat de leden van deze teams hierna nog even een weliswaar kort doch gezel lig „taartfuifje" hebben belegd. De uitslagen luidden: Handbal jon gens: klas laklas lb 06; klas lb klas lc 73; klas lcklas la 51; klas laklas lb 77; klas lbklas lc 7—1; klas lc—klas la 2—0. Eindstand: 1. klas lb (8 p.); 2. klas lc (4 p.); 3. klas la (0 p.). Klas 2a—klas 2b 0-2; klas 2b— klas 2c 12; klas 2cklas 2a 24; klas 2a—klas 2b 3—3: klas 2b—klas 2c 45; klas 2c—klas 2a 44. Eindstand: 1. klas 2a (6 p.); 2. klas 2c (5 p.); 3. klas 2b (1 p.). Klas 3klas 4 55; klas 4klas 5 45; klas 5—klas 3 71. Eindstand: 1. klas 5 (4 p.); 2. en 3 klas 4 en 3 (ieder 1 p.). Handbal meisjes: klas lbklas lc 1—2; klas lc—klas la 0—0; klas la- klas lb 41; klas lbklas lc 14; klas lcklas la 44; klas la klas lb 1—2. Eindstand: 1. klas lc (6 p.): 2. klas la (4 p.); 3. klas lb (2 p.); Klas 2bklas 2c 41; klas 2c klas 2a 02; klas 2aklas 2b 27; klas 2bklas 2c 20; klas 2cklas 2a 42; klas 2aklas 2b 1—6. Eindstand: 1. klas 2b (8 p.); 2 en 3 klas 2a en klas 2c (ieder 2 p.). Softbal jongens: poule A: klas 3a —klas 4b 3—6: klas 5b—klas 3a 82; klas 4bklas 5b 19. Winnaar klas 5b (4 p.): poule B: klas 5x— klas 3b 6—5; klas 3b—klas 4a 3—8: klas 4aklas 5x 75. Winnaar klas 4a (4 p.). Finale: klas 5b—klas 4a 19—3. Klas 5b kampioen. Finale handbal meisjes 3de en 4de klassen: comb. 4 de klassencomb. 3de klas sen 40; comb. 4de klassen kampi oen: finale softbal meisjes 3de en 4de klassen: comb. 4de klassen comb. 3de klassen 121. Comb. 4de klassen kampioen. Tragisch ongeval op Morssingel Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf 'heeft zich op de Morssingel ter hoogte van perceel 5 een tragisch on geval voorgedaan, dat het leven kost te aan de 9-jarige Wim Tukker. De jongen, die op het trottoir voor de ouderlijke woning (no. 11) met een zelfgemaakt wagentje aan het spelen was. verloor de macht over het stuur en reeds de rijweg op juist op het ogenblik, dat een vrachtauto passeer de. Het ventje kwam onder de auto terecht ten gevolge waarvan hij ern stige verwondingen opliep. Tijdens het vervoer naar het Academisch Ziekenhuis is het jeugdige slachtof fertje aan zijn verwondingen overle den. Examen smelHassen Onder auspiciën van de Ned. Ver eniging voor Lastechniek (N.V1.) zijn in de Ambachtsschool de exa mens smeltlassen afgenomen. Hier voor slaagden de volgende leerlingen: Autogenisch lassen - beginners: P. van Vliet, Hillegom; P. C. C. van Schie, Noordwijk; A. W. van Duin, Noordwijk: A. J. van Leeuwen, Lei den: C. A. de Boer. Leiden; J. A. Huiskamp, Sassenheim; J. J. v. d. Plas, Katwijk; M. R. G v. d. Berg, Sassenheim; W. F. Bleijie, Leiden; K. F. van Buuren, Leiden; C. Duin dam, Noordwijk; autogenisch lassen - gevorderden: J. v. d. Hooven, Leiden; A. Zierikzee Leiden; J. C. Bekker, Rijnsburg; elektrisch lassen - begin ners: M. Fuchs, Leiden; H. Kalkho- ven, Leiden; J. den Os. Leiden; A. du Prie, Leiden: H. van Riet, Leiden; G. Buurman, Sassenheim; J. I. Era dus, Leiden; J. Fuchs, Leiden; Jac. den Os. Leiden; J. Zierikzee, Leiden; D. van Staten, Oegstgeest; H. M. Wubs, Kouderkerk aan den Rijn en elektrisch lassen - gevorderden: F. A. Pijnnaken, Leiden; S. Boom, Lei den: W. G. Huiskamp, Sassenheim; J. H. Moenen, Leiden; M. v. d. Niet Noordwijk; H. v. d. Waals, Leiden; A. van Wezel, Leiden; H. J. v. d. Weerhof, Leiden; J. Kooien, Leiden. In totaal werden 2 leerlingen =2 (5,4%) afgewezen. BEURSOVERZICHT Vooral Philips zeer vast Amsterdam, 6 juni De betere stemming voor Philips van gisteren heeft zich vandaag ver der voortgezet. Bij de opening werd 638 voor de stukken betaald, tegen dinsdag als slotkoers 610. De claims werden beginbeurs verhandeld op f330.- tegen vorige slotprys f272,-. Een forse stijging dus. Tegenover het geringe aanbod van Amerikaanse zijde stond flinke vraag in de Philips- hoek voor rekening van Londen en Zwitserland. Daarnaast spoedde de lokale zijde zich in de markt om de aandelen of de claims te bemachti gen. Evenals de voorgaande beurs- dagen beheerste ook vanmiddag de handel in de Philipshoek de gehele markt voor de internationale v/aar- den. Toch ging er in Unilever, Kon. Olie en AKU vandaag meer om dan de afgelopen dagen het geval is ge weest. Het Damrak werd gesteund door de houding die Wall Street gisteren aan de dag heeft gelegd voor de Nederlandse hoofdfondsen. Genoemde fondsen lagen op de Newyorkse beurs gevraagd in de markt. Dit vormde beginbeurs een stimu lans op het Damrak. In alle hoeken van de hoofdfondsen was dan ook enige vraag aanwezig. Mede hier door noteerde A.K.U. bij de opening 3474, plus ruim 13 punten boven het vorige slot. Unilever op f 137,50, plus f 1,30. Kon. Olie verbeterde b\jna f 3,- tot f 127,80, terwijl Hoogovens circa 8 punten beter lagen op 603. Later daalde de koers voor aandelen- en claims Philips als gevolg van winstnemingen. Ook A.K.U. moest een paar punten van winst prijsge ven. Unilever kreeg het zwaar te verduren door aanbod van Ameri kaanse zijde waardoor de koers daalde tot f 135,50. Kon. Olies kon den zich goed handhaven op f 127,60. Voor scheepvaarten was de stem ming aan de vaste kant. Ook de lei dende cultures mochten zich in koersverhogingen verheugen. Staats fondsen onveranderd. Op last van het beursbestuur werd geen notering opgemaakt in aandelen „Vredenstein" en Ver. Ne- derl. Rubberfabrieken (Hevea) ln verban dmet een fusie. Woensdag 6 Juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden. Ned. '58 4% 100% 100H Ned. '59 44 100% 100H Ned. '60-1 4% 100% 10OH Ned. '60 II 4% 100H 10OH Ned. '59 4% 98fi 98% Ned. '60 4% 987 B 98% Ned. '61 4% 98 H 99 Ned. '53 3% 94* 80 94% Ned. Gb. obi. 34 Ned. '47 34 88% 8 88* Ned. '51 34 964" 96% Ned. '53 I-II 34 9376 93% Ned. '56 34 93% 93* Ned. '48 3 87% 87% Ned. bel. cert. 3% 864 Ned. '50 I-II 3% 87* 89 87% Ned. '54 I-II 3y4 89 Ned, '55 13% 88% 88% Ned. '55 II 3% 91 91 Ned. *37 3 914 91% Ned. G.b. obi. '46 3 90% 90% Ned. dol. ln. '47 3 894 894 Ned. Inv. cert. 3 98*8 984 G Ned. 62-64 3 98% 98% Indië '37 3 98 97% Indië *37 A 3 944 944 Ned. won. b.l. '57 6 106% 106H Ned. w. b.l. '58 44 100 100 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 1004 103 6 Ver. HVA-mij. 112% 1164 A.K.U 334% 343 Deli Mij cert. 136 137 Hoogovens cert. 5954 598 Philips gem. bez. 6094 626 Ur lever cert. 136.30 136 D dtse Petr 573% 5804 T 1. P. (50 k 120) 125.10 127.40 1. Amer. lijn 123 y4 124 8 va China Pak. 136 1414 K.L.M 58.30 59 Kon. Ned. St.boot 143% 147 Kon. Paket Mi). 132 1344 Stoom. My Ned. 136 1364 Niev. Goudr.cert. 1154 1174 v. Ommeren cert. 256 268 Kon. Rott. Lloyd 128 130 N. Scheepsv. Unie 128% 130% Tot slot deelde de heer Van der Stoel met grote vreugde mede, dat h(j bericht had ontvangen van de notaris, dat een van de inwoonsters van Voorschoten een legaat van 5000 gulden had overgemaakt voor de inrichting van het nieuwe eezondheidscentrum. NIET ACTIEVE OBLIGATIES Frov.l en Gem.leningen A'dam '47 (34) 3 idem 48 (3%).. R'dam '52-1 FH) id. '37 I-II <34) Z.-Holl. '55 4»,.. Bankwezen Bb N.Gem. 58 5y4 id. NWB'52 (4%) BVG rsbr. f 500 BVG rsbr. '52 Industr. Obligaties Philips Doll *51 94% 94 97 944 98 V, 102H 97% 200 1394 102 ft 97* 199 VERKLARING ER TEKENS Gedaan en bieden Gedaan en laten t Premieleningen vorige Slotkoers koers v. heden. A'dam '53 3 1084 A'dam'51 124 854 A'dam 56 124 82% 824 A'dam '56 II 2 4 91 89% A'dam'56 III 24 894 89% Eindhoven '54 4 82 82 Enschede '54 24 81x 80% DenHaag'52 1 2 4 90% Idem II 2% 9474 95 R'dam '52 I 2%.. 90x 89 Idem II 24 90% 90% Idem *57 2% 88 4 88% Utrecht '52 24.. 93 914 Z.-Holl. 1957 24 86% 86 Zuid-Holl. '59 24 103 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Interunie f50.-.. 177 177.50 Robeco 205 205 Unites f50.- 455 459 Ver. Bez. v. 94 f 50 126 126.50 Amst. Bank 365 370 Cultuurbank 30 324 Holl. Bank U eert. 214% 213% Ned. Handelmij. 322 330 Rott. Bank 327 330% Twentsche Bank 286 d Senembah 370x Industrie Ondernemingen Albert Heyn 725 718 Berkel's Pat235 235 Borsumij-Wehry 614 61% Calvè Delft eert. 710 702 Electrolasmij 349 2324 K. Pap. v. Gelder 315 318 K. Ned. Grofsm. 163 166 Holl. Constructie 390 Ing. bur. v. B.njj. 211 2104 Internatio 187 186% Int. Kunstst. Ind. 64 674 v. Kemp. en Beg. 148 14774 Leidse Wolspjy 435 430 Müller en Co NJ. 345 350 Ned. Kabelfabr. 490 497 Philips pref228 231 Rott. Droogd. My 464 460% Sikkens Groep 726 723 Ver. Touwfabr. 375 378 Walvisvaart 85 86 Wernink's Bet .mij 193 192 Wilton Feijenoord 281 283 v. Wyk - Heringa 89% 98% Zaalberg 130 130 B Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r430% 420 4 d Kon. Petr. (f20) 126.10 Amerik. fondsen Canad. Pacific R 23% 23% Intern. Nickel 6476 65% Anaconda 43% 42* Bethlehem Steel 36 36 A Cities Service 49 49% General Motors.. 48% 49% Kennecott 714 72 Republic Steel 44% 44 Shell Oil35 35% Union Pacific 30 Un. States Steel 52 52 Bieden b Laten x Ex-dividend mntMOn <1 Exclaim c

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3