')e Thant verwacht vervat ting overleg Jouhaud wekt OAS op de wapens te strekken Dr. Knappstein beken naar formule Deense propaganda in Wenen heel wat beter dan de onze Nieuwe Westduitse ambassadeur in VS Qlli Procedure ïo's schieten lucliteling in rivier dood Vrouw wilde zicli van man ontdoen In brief aan ex-generaal Salan /EERBERICHT Beneluxtimnel in '66 gereed teuws t 1 maart I860 'VQENSDAG 6 JUNI 1962 No. 30671 DAGBLAD eur. A E van Dishoeck kdacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR cElDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 waarnemend secretaris-generaal der V.N., de heer Thant, heeft meegedeeld dat hij verwacht dat hrland en Indonesië het overleg over de kwestie- lW-Guinea zullen hervatten. Hij zei dat hij zelf aan- g zal zijn bij latere volledige onderhandelingen. i algemene vergadering, en ik ben van 1 gevoelen, dat dit punt als alles goed I gaat op de agenda voor de 17-zitting zal worden geplaatst. De algemene vergadering zou een resolutie moeten aannemen waarbij kennis wordt ge nomen van deze overeenkomsten en waarbij de secretaris-generaal aan wijzingen worden gegeven betreffen de de uitvoering ervan", aldus Oe Thant. Thant zei te menen dat A :rland en Indonesië in aan- J heid van Ellsworth Bunker 1 zouden komen om meer •••Jjzonderheden de formule een regeling die de heer er had aangeboden en die «wW.N.-leider steunde, te be- H^Hjen. deze formule aanvaard- EEjSvoor beide partijen is, zul- formele onderhandelingen mijn auspiciën en in mijn 1 ezigheid in de V.N. wor- jehouden. Dat is de proce- ?en waarnemers Chant verdedigde ook zijn wei- om het Nederlandse voorstel l zenden van V.N.-waarnemers Westelijk Nieuw-Guinea, te Kirden. Hij zei dat zijn voorgan- J wijlen Dag Hammarskjöld, Jplijke Nederlandse suggesties ierworpen. ■de huidige situatie zou het ykelijk zijn geweest militaire waarnemers te zenden. Oe Thant zei dat hij zich niet bevoegd zou achten dit te doen zonder de machtiging van de Veiligheidsraad. Oe Thant zei voorts, dat hy het Nederlandse voorstel om VN- waarnemers naar Nieuw-Guinea te zenden ook niet had aanvaard omdat hij zich alleen ten doel stelt, de twee partijen samen aan de conferentie tafel te brengen, in het bijzijn van een derde partij, en hun geschillen op vreedzame wijze te regelen. Volksstemming; In antwoord op een vraag over de voorstellen van Bunker zei Oe Thant dat hij geen enkel verschil kon zien tussen aanvaarding van de voorstel len „in beginsel" of „als basis" voor besprekingen. Op de vraag wat voor garantie de VN zouden geven voor een onafhankelijke volksstemming in Nieuw-Guinea zei hij: „De V.N. zijn hier op dit ogenblik nog niet bij betrokken. Als de twee partijen over eenstemming hebben bereikt over een officiële formule, zullen, zoals ik al eerder heb opgemerkt, in de V.N. in mijn tegenwoordigheid onderhan delingen worden gehouden en wan neer deze formele onderhandelingen tot een bevredigend resultaat leiden dan moet ik de algemene vergadering om een oordeel vragen. Ik kan natuurlijk geen enkele overeengekomen formule laten uit voeren zonder het mandaat van de tuitse grenswachten hebben lermiddag een vluchteling dood- ihoten, die zwemmend de grens Ten Oost-Berlijn en de Britse tor wilde oversteken, ncident gebeurde in de rivier de lee, niet ver van de plaats waar Je weken geleden een 15-jarige Itduitse jongen werd gedood li hij via een grenskanaal wilde phten. uchteling werd ontdekt, toen nog ongeveer 100 meter van de is was. Er werden zes schoten hem afgevuurd. De Westber- se politie zag de vluchteling on- het wateroppervlak verdwijnen, werd op de plaats, waar de ihteling onder water verdween, r de Oostduitse politie vanuit motorvaartuigen gedregd. Men ïnderstelt, dat de vluchteling man is. De Apeldoornse politie heeft een 31- jarige vrouw gearresteerd, die er van verdacht wordt, dat zij zich van haar man zou hebben willen ontdoen. Aan een jongeman zou zij hiertoe een bedrag van 1000, gulden hebben beloofd, als deze haar echtgenoot zou dood rijden. Zij zou hebben voorgesteld met haar man naar een bruiloft van een fa milielid te gaan. waarna op de te rugweg een bepaalde route zou worden gevolgd. Daarbij zou zij links en hij rechts van de weg fietsen. De jongeman zou dan het „ongeval" moeten veroorzaken. Hij heeft dit aanbod echter van de hand gewezen. De vrouw schijnt nog andere plannen te hebben ge maakt. om zich van haar man te ontdoen. Gisteren is zij voor de officier van Justitie te Zutphen geleid waar zij het haar ten laste gelegde ont kende, al gaf zij wel toe dat zij van haar man afwilde. De politie beschikt echter over een aantal getuigen, die zouden kunnen be vestigen, dat de vrouw plannen had zich van haar man te ontdoen. WERKLOOSHEID GEDAALD Het aantal werkloze mannen is in mei gedaald van 25.899 tot 20.880. Vorig jaar daalde de arbeidsreserve in deze maand van 28.638 tot 22.815. Het aantal vrouwelijke werklozen daalde van 3.455 tot 3.197. Daartegen over stonden eind mei 41.028 aan vragen naar vrouwelijke werknemers tegen 39.269 het begin van de maand. Prinses Beatrix heeft gisteren in Dokkum het Bonifacius-mo- nument onthuld. De Prinses met de burgemeester van Dokkum, drs. S. van Tuinen bij het zojuist onthulde beeld. Het aantal openstaande aanvragen naar mannelijke arbeiders steeg eveneens, namelijk van 81.709 tot 88.679. (Van onze Parijse correspondent) Ex-generaal Edmond Jouhaud heeft vanuit de dodencel in de gevangenis van Frèsnes bij Parijs een brief geschreven aan zijn voormalige chef, Raoul Salan, waarin hij hem verzoekt de O.A.S. te bevelen de wapens der terreur te strekken. Jouhaud schrijft dat hij van oordeel is, dat het dramatische uur voor de militaire leiders qeslaqen heeft en dat zij moeten - argumenten over, aie zyn tegenstan- erkennen dat het realisme ge- Iders hem vroeger tevergeefs hadden biedt verder bloedvergieten te vermijden. De voormalige OAS-leider neemt verder in zijn schrijven verschillende voorgehouden. Hij spreekt nu over blindelingse moordaanslagen op mos lims, die mogelijk vroeger voor Frank rijk hebben gestreden. Hij schuift, nu misschien hem zelf de dood wacht, ook de aansprakelijkheid voor de weerzinwekkendste terreurdaden van zijn moordenaarsorganisatie, de lynchpartijen van moslims, af op de schouders van „onverantwoordelijke elemten". In het slot van zijn tamelijk uit voerige brief doet hij, over de hoof den van zijn chef Salan en van zyn aanhangers heen, ook nog even een beroep op de Franse legering. „Ik hoop", zo besluit hij, ..cat de rege ring ten aanzien van de OAS de spons over het verleden wil halen, zoals ze ook jegens de rebellen van de FLN heeft gedaan". De vingerwijzing kon moeilijk nog duidelijker zijn. Jouhaud verwacht met deze capitulatie of Canossa- gang de prijs te hebben betaald, die de regering vermoedelijk voor zijn leven had geëist. De brief werd gis teravond door de ex-generaal aan de directeur van zijn gevangenis over handigd, met de boodschap dat hij verder maar naar eigen inzichten handelen moest. Hoe Salan op het epistel heeft gereageerd, is nog niet bekend. De minister-presidpnt, Georges Pompidou, die onmiddellijk van Jou- hauds capitulatie op de hoogte werd gesteld, heeft de brief terstond open baar gemaakt en de Franse radio- en televisie-stations onderbraken gis teravond laat hun uitzendingen om het epistel voor te kunnen lezen. Gevolgen IONNIG EN WARMER 5 Bilt verwacht van heden- tot genavond: Droog en overwegend ug weer, zwakke tot matige wind en noord en oost en iets warmer (Opgemaakt te 11.15 uur) 7 JUNI 3n op: 4.22 uur; onuer: 20.55 uur; laan op: 9.14 uur; onder: 00.04 u. Oogwater te Katwijk te 6.25 en 0 urn*; laag water te 2.03 en 14.24 t nummer bestaat nit 14 pagina's Op het IJ bij Amsterdam heeft gisteren het bevoorradingsschip ..Gonng'' voor het geologisch onderzoek op Nieuw-Guinea proef gevaren. Het schip heeft een actieradius van 2000 mijl en zal worden gebruikt om voor raden naar onderzoekingsgebie- den te brengen. Advertentie BEDPLANKEN voor RUGPATIËNTEN. „DE HOUTHAL", Hogewoerd 99 - Telefoon 22536 Man stak huis van „heks" in brand In Bamberg (West-Duitsland) is gis teren een proces begonnen tegen de 26-jarige Johann Vogel uit Mai- lach, die op de tweede pinksterdag van 1960 de woning van de 66-Ja- rige Elisabeth Hahn in brand stak omdat zij in zijn ogen een heks was. De vrouw, die inmiddels is overleden, kon destijds haar huis nog bijtijds verlaten, maar zij verloor al haar bezittingen. Uit getuigenverklaringen bleek dat er in Mailach meer mensen aan hek sen geloofden. Vogel verklaarde dat De gevolgen van Jouhauds oproep hebben zich intussen, zowel in Alge rije als ook op het parlementaire plan, al in gunstige zin doen gevoe len. Dat men aan het initiatief van Jouhaud. die met één been in het graf staat, als individuele daad maar betrekkelijke waarde hechten kan. neemt toch niet weg, dat zijn brief een positieve invloed zal kunnen uit oefenen op de machtsstrijd, die bin nen de OAS tussen militairen en burgers juist was ontbrand. Zoals we eveneens gisteren al schreven, willen de militairen in de terroristen-organisatie in Algerije tot het bloedige einde en de algehele ver nietiging van het land doorvechten. Nu zij door Jouhaud en straks moge lijk ook door Salan niet nieer worden gedekt, zal, zo mag men althans ho pen, hun onverzettelijkheid en moordlust toch wel even worden af geremd. Uit Algiers kwam vannacht al het bericht binnen, dat het bestand weer met 48 uren was verlengd, klaarblij kelijk om vertegenwoordigers van OAS en FLN gelegenheid te geven hun geheime besprekingen voort te zetten. Jouhauds stap heeft tenslotte zeker ook al bijgedragen tot de zege van de regering in het parlement, waar afgelopen nacht een motie van censuur slechts 113 stemmen kreeg, ruim 100 te weinig om het kabinet tot aftreden te kunnen dwingen. Die motie was ingediend door een vijftigtal aanhangers van het Franse Algerije zoniet van de OAS. waarbij zich later nog ongeveer de helft der conservatieve fractie voegde. Toen premier Pompidou tijdens de replie ken de inhoud van Jouhauds brief in de Kamer had voorgelezen, riep een der katholieke afgevaardigden uit: „Op dit gebaar van verzoening moet een overeenkomstige geste van de re gering komen!" En inderdaad zijn aller ogen nu wel weer gericht op het Elysée, waar generaal De Gaulle vandaag of morgen over het leven van Jouhaud zal beslissen. Slot pag. 2 Als Nederlanders kunnen wij ons niet beklagen over het ont haal dat de koninklijke familie in Oostenrijk heeft gevonden en over het morele succes dat ons land daarbij kon boeken. Dit re sultaat moet des te hoger worden aangeslagen, naarmate er van buitenaf geen opvallende moeite is gedaan om dit succes te ver hogen. Op 't ogenblik verwacht Oos tenrijk het bezoek van het Deen se koningspaar. Wanneer men echter ziet met welk een propa- ganda-apparaat dit staatsiebe- zoek door Denemarken wordt voorbereid, vraagt men zich af of wij onze kansen voldoende heb ben uitgebuit. De bijzondere correspondenten uit ons land, die tijdens het koninklijk bezoek in Wenen waren, moesten te leurgesteld constateren, dat onze vlag bijna nergens in Wenen viel te ontdekken en dat de etalages in de binnenstad geen enkel spoor ver toonden van een Nederlands recla meplakkaat of van een Nederlands produkt. Daartegenover staat dat een groots opgezette Deense propaganda er voor zorgde, dat reeds tien dagen voor de aankomst van het Deense konings paar de gehele Weense binnenstad in het teken van Denemarken staat. In de etalages ziet men portretten van de koninklijke familie, reclame-plak katen en produkten. vooral echter uitstekende slogans die op een aller prettigste manier propaganda maken voor Denemarken als land van goede moderne smaak, van zuivelprodukten en van toerisme. In de etalages van 600 Weense zaken hangt de „Dan- nebrog", de Deense vlag, waaronder dan meestal Deens aardewerk en speelgoed is uitgestald. In meer dan twaalf consumptiezaken met zelfbe diening staat een Deens meisje dat kaashapjes aanbiedt en tevens in uitstekend Duits propaganda maakt voor de Deense zuivelprodukten. De Dr. Van Roijen mist aansluiting Dr. J. H. van Royen, de Neder landse ambassadeur in Washington, die met de Nederlandse regering overleg komt plegen over de kwestie Nieuw-Guinea, zal pas vanmiddag op Schiphol aankomen. Het was de be doeling van dr. Van Roijen vanuit New York met een KLM-toestel direct naar Amsterdam te reizen, maar i.v.m. de slechte weersomstan digheden kwam het vliegtuig waar mee hij reisde uit Washington te laat op het Newyorkse vliegveld Idlewild aan. De KLM DC-8 was toen reeds ver trokken. Dr Van Roijen is daarop vannacht met een toestel van de BOAC naar Londen gevlogen. boodschappen worden automatisch ln papierzakken gedaan, waarop de slogan staat' „Het *s prima, het komt uit Dennemarken". En wan neer de huismoeders hun boodschap pen thuis uitpakken vinden ze in deze zak bovendien nog een boekje over Denemarken en een foldertje met Deense kaasrecepten. Deze reclame is zo uitstekend ge dirigeerd en zo goed verspreid, dat de Weense bevolking straks niet meer aan kaas kan denken zonder er De nemarken mee te associëren! Voor de buitenwereld is Nederland nog steeds de grote exporteur van bloemen, maar dat wjj ook uitstekende zuivel produkten uitvoeren, zou de Weense bevolking kunnen gaan vergeten, nu de Deense reclame met zoveel kracht op de Oostenrijkse hoofdstad is los gelaten. Het is mogelijk dat een der- gelijke, ietwat opdringerige propa ganda ons minder ligt, maar met onze goodwill in Oostenrijk hadden wü beslist grotere kansen gehad. En met elf-miljoen-op-een-kluitje had den wü ons gerust wat meer mogen inspannen hy alleen had willen bereiken dat de vrouw het dorp zou verlaten, omdat hij haar verantwoordelijk achtte voor zijn ziekten. (Van onze correspondent in Bonn) Tot ambassadeur van West- Duitsland in Washington is de 56-jarige dr. Karl Heinrich Knappstein benoemd, die tot dusverre leider was van de dele gatie der waarnemers van de Bondsrepubliek bij de Verenig de Naties. De Amerikaanse regering heeft inmiddels de be noeming van dr. Knappstein goedgekeurd. Hij ral begin sep tember of oktober zijn ambt aan vaarden. Hy is de opvolger van prof. Wil helm Grewe, die ruim drie jaar de Bondsrepubliek heeft vertegen woordigd en die kortgeleden werd te ruggeroepen in verband met het feit dat president Kennedy had duidelijk gemaakt niet langer met hem te wil len samenwerken. Knappstein was voor hij" de West duitse delegatie bij de VN ging lei den, in Bonn bij het ministerie van Buitenlandse Zaken werkzaam als plaatsvervanger van de toenmalige staatssecretaris Scherpenberg. Van 1956 tot. 1958 was hij ambassadeur in Spanje. Voordien had hij vyf jaar het consulaat-generaal van de Bondsrepubliek in Chicago onder zijn beheer. De nieuwe ambassadeur in YVash- ingtong heeft dus een weinig opval lende loopbaan als diplomaat achter zich en van zyn, naar buiten nooit byzonder op de voorgrond getreden persoonlijkheid, is dan ook slechts weinig meer bekend dan dat hjj zijn I delicate functie bjj de VN doeltref- fend heeft vervuld. I Dr. Knappstein is zeker een veel minder b .kende figuur in de Bonner diplomatie dan zyn voorganger, prof. Grewe. Deze is niet alleen een briljant geleerde op het terrein van het volkenrecht, maar hij heeft bo vendien een beslissende rol gespeeld in de politiek van de Bondsrepubliek ten aanzien van het vraagstuk Ber lijn en van het Duitse probleem in het algemeen. Grewes juridische denkbeelden ten aanzien van de positie der geallieer den in West-Berlijn in verband met de gesprekken, die tussen de Ameri kanen en Russen over de crisis in de voormalige Duitse hoofdstad wor den gevoerd, zijn hem noodlottig ge worden. De tegenwerpingen, die hij in Washington steeds opnieuw naar voren bracht, in opdracht van Bonn overigens, tegen eventuele Ameri kaanse concessies in Berlyn, leidden ertoe dat Kennedy niet meer met hem wenste te werken. Kortgeleden maakte Kennedy's perschef, Salinger, dit in Bonn over duidelijk door de weinig vriendelijke uitspraak, dat de president prof. Grewe niet kon uitstaan. De benoeming van Knappstein in het zo belangrijke Washington dient men in dit verband dan ook te zien als een poging een rustige en weinig markante persoonlijkheid te laten meehelpen de bestaande Duits-Ame rikaanse meningsverschillen af te zwakken. Uiteraard heeft bij de be noeming een rol gespeeld, dat Knappstein door zijn werk by de VN niet alleen Amerika goed kent, maar ook voor belangrijke Ameri kaanse politici geen onbekende is. Op 11 mei 1962 is het contract ge sloten tussen de Staat der Neder landen en de NV Benelux Tunnel, waardoor de bouwmogelykheid defi nitief geregeld is. Voorts worden mo menteel besprekingen gevoerd met een groep institutionele beleggers over een onderhandse lening van f 60 miljoen, waardoor de financiering, voor zover die niet door het Rijk zal worden gedragen, eveneens verzekerd zal zijn. Deze besprekingen hebben de eindfase bereikt. Daarnaast heeft de NV Benelux Tunnel ten aanzien van de eigenlij ke bouw van de tunnel contact opge nomen met de NV Nestum II te Den Haag, en dit contact heett geleid tot een ontwerp overeenkomst voor de bouw, welke ontwerp overeenkomst vermoedelyk spoedig tot een defini tieve overeenkomst zal leiden. De situatie is thans zo. dat aange nomen mag worden dat rond 1 april 1966 de tunnel tussen Vlaardingen en Schiedam voor het gebruik gereed zal zijn. Feitelyk is men in begin maart jl. met de eerste bouwwerk zaamheden begonnen. Vlaggen uit in Brussel voor Prinses Astrid Prinses Paola van Luik, echtgeno te van Prins Albert, broer van Ko ning Boudewijn, heeft gisterochtend het leven geschonken aan een doch ter. Dat deelde de opperhofmaar schalk mede en hij voegde er aan toe, dat het meisje te 12.20 uur het levenslicht aanschouwde in het pa leis Belvedère te Laken en dat moe der en kind in goede gezondheid ver keren. De baby woog bij haar geboorte 3 kg en 3 ons en zy was 49 cm lang. Zij heeft blauwe ogen en blond haar, evenals haar ouders en haar broertje Philip, dat 15 april 1960 is geboren. De nieuwe prinses zal naar haar grootmoeder Astrid worden genoemd. Haar volledige naam zal luiden As trid Josephine-Charlotte Fabrizia Elizabeth Paola Marie. Peter en meter van het prinsesje worden Prins Fabrizio Ruffo, broer van Prinses Paola, en Prinses Jo sephine-Charlotte van Luxemburg, de zuster van de prins en evenals hij een kind van wijlen Koningin Astrid. Over 14 dagen zal de baby worden gedoopt en morgen zal de bur gerlijke geboorte-aangifte plaatsvin den. Daartoe zullen een vertegen woordiger van de kerk en de burge meester van Brussel zich naar het paleis Belvedère begeven en Prins Albert zal hun dan zijn dochter la ten zien. Van alle openbare gebouwen te Brussel is vandaag gevlagd. P.v.d.A. zoekt naar jpvolger mr Burger De P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer heeft het volgende commu niqué uitgegeven: „De Tweede-Ka merfractie van de Party van de Ar beid heeft kennis genomen van het besluit van inr. Burger om zyn Ka merlidmaatschap aan het einde van dit parlementaire jaar te beëindigen. De fractie beschouwt het terugtreden van mr. Burger als een groot verlies, maar meent zyn beslissing te moe ten eerbiedigen. Met het beraad over de keuze van een nieuwe fractie voorzitter is een begin gemaakt." Hogerberoep in Bob en Daphnezaak (Van onze Haagse correspondent) De officier van Justitie by de rechtbank in Den Haag, mr. dr. J. C Maris, zal hoger beroep aanteke nen tegen het vonnis van de recht bank, waarbij een 44-jarige Haagse auteur-uitgever K, die onder het pseudoniem Han B. Aalberse het boek „Liesbeth en de wereld van Bob en Daphne" heeft geschreven en uit gegeven, van het verspreiden van pornografische lectuur werd vrijge sproken. De officier had tegen de auteur 'n geldboete van f2.500,— subs. 60 da gen hechtenis geëist. l Uit het Leidsch Dagblad van f 7 Junij 1862: J t (Advertentie) -Staten-Gene- J raai. District Leiden. Door de J Kies-vereen. Grondwet en Koning wordt bij de verkie- J zing van 10 Junij a.s. als Lid a van de 2e kamer aanbevolen: j Dr. P. Bleeker, te Leiden. Het getal lammeren, heden op de markt alhier aange- 1 J voerd, bedroeg 6206.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1