lieu we bepalingen kapverbod in •aad van Wassenaar vastgesteld Parachutisten wacht een jammerlijk einde Treden 1 juli in werking Bovenbouw brug aanbesteed BODEM VAN VOORSCHOTEN VERBERGT RIJKE HISTORIE Vooruitzichten zijn somber Veertig gesneuveld of gevangen BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 5 JUNI 1962 ID? Wassenaarse gemeenteraad J.eft zich gisteravond vrij uitvoerig zig gehouden met de vaststelling n nieuwe bepalingen in de politie- j|rordening betreffende het kapver- id. In verband met het in werking ïden van de nieuwe Boswet op 1 ili a.s. was aanpassing van de plaat- llijke bepalingen noodzakelijk, iln de door B. en W. voorgestelde jalingen wordt in het algemeen het |;ilen. rooien en snoeien van een i of hakhout zonder vergunning i burgemeester en wethouders ver- l)den. behalve in een aantal uitzon- ■jringsgevallen waarin de bevoegd- iïden van de gemeenten door de Joswet zijn beperkt. De heer C. E. van den Berg (KVP) iad er bezwaren tegen, dat wat be- Itantingen op of langs landbouw enden betreft, alleen een uitzonde- ng gemaakt wordt voor populieren r wilgen. Er worden in Wassenaar 5k nog vele andere soorten bomen iDor afscheiding van landbouwgron- jen gebruikt. Volgens de door B. en W. voorgestelde bepaling zou in die jevallen telkens voor het snoeien ;pn die bomen vergunning moeten 'orden aangevraagd. De heer Van en Berg vreesde verder, dat de term llcweekgoed" die bij de uitzonderings- epalingen wordt, genoemd, aanlei- ing zal kunnen geven tot misver- tanden. I Mr. C. A. van Gorcum (PvdA) jroeg zich af waarom burgemeester n wethouders deze bepalingen niet a een aparte verordening hebben ondergebracht. Hij vroeg het college aarlijks een overzicht te geven van besluiten, die op grond van de bepa- Ingen genomen zijn en aan alle ianvragers, wier aanvrage afgewe- lirezen wordt mede te delen, dat van je beslissing van B. en W. beroep lipen staat bij de Kroon. Verder in- j'ormeerde spreker naar de bevoegd heden die het gemeentebestuur heeft |m de kwestie van herbeplanting te egelen. De voorzitter, burgemeester Geert- liema, antwoordde de heer Van den Berg, dat voor de uitzonderingsbepa lingen dezelfde tekst is aangehouden als in de Boswet zelf voorkomt. Wat de beplantingen langs de landbouw gronden betreft, merkte de burge meester op, dat deze een zeer belang- irijk aspect kunnen vormen van het ilandschapsschoon en dat B. en W. er daarom niet voor voelen, dit soort beplantingen buiten de gemeentelij ke bevoegdheden te sluiten. Mr. van Gorcum kreeg ten ant woord. dat B. en W. het beter heb ben geoordeeld deze bepalingen op te nemen in het hoofdstuk van de politieverordening, waarin ook an dere kwesties het natuurschoon be treffende geregeld worden. Het is een vaste gewoonte bij het gemeen tebestuur, bij het afwijzen van ver zoeken meteen mee te delen welke beroepsmogelijkheden er bestaan en dat zal dus ook ten aanzien van de kapvergunningen gebeuren. De ge meentelijke bevoegdheden ten aan zien van een verplichting tot herbe planting gaan zeer ver, aldus de bur gemeester. De gemeente kan eisen, dat op precies dezelfde plaats een zelfde soort boom opnieuw wordt ge plant. De burgemeester merkte op, dat het college zich lang beraden heeft over de vraag of het snoeien van bomen al of niet in de bepalingen betrokken moest worden. Dat dit wel is gebeurd wil niet zeggen dat B. en W. van een ieder die normaal een boom willen snoeien een aanvrage om een vergunning verwacht. Er zijn echter mensen, die het begrip snoeien zéér ruim interpreteren. Een voorbeeld daarvan is te vinden in de tuin van de Ierse ambassade aan de Groot Haesebroekseweg, waar van de bomen alleen de stam is overgeble ven. De bepalingen in de politiever ordening geven het gemeentebestuur de mogelijkheid tegen dit overdre ven snoeien op te treden. De bepalingen, zoals die door bur gemeester en wethouders waren voor gesteld, werden goedgekeurd. Het is de bedoeling dat deze bepalingen op 1 juli a.s. in werking treden. Gas De raad besloot voor gas een grootverbruikerstarief in te voeren. Op een vraag van de heer D. Bloe mendal (P.v.d.A.) antwoordde wet houder E. M. Schade, dat het ge- meentebestuur de hoop heeft door het invoeren van dit tarief het te ruglopen van 't aantal grootverbrui kers tot staan te brengen. Er bestaat geen zekerheid dat dit gelukken zal, maar er moest iets geprobeerd wor den en er is, gezien de ervaringen in onliggende gemeenten goede hoop dat meer mensen nu tot het toepas sen van gas voor verwarming zullen overgaan. Ulo De raad stelde kredieten beschik baar voor enige voorzieningen aan de Schout bij Nacht Doorman Ulo school. De heer Bloemendal (pvdA) sprak de hoop uit. dat het spoedig mogelijk zal zijn aan de school een gymnastiekzaal aan te bouwen. Wethouder mevrouw mr. C. M. s'Jacob-Des Bouvrie antwoordde, dat alle pogingen om een urgentie verklaring daarvoor te krijgen nog tevergeefs waren. De hoop is gerecht vaardigd, dat Wassenaar het volgend jaar aan de beurt zal komen. Woningbouw De raad had geen bezwaren tegen het beschikbaar stellen van grond en van een bouwvoorschot aan de R.-K. Woningbouwvereniging St.-Willibror- dus voor de bouw van een 18-tal wo ningwetwoningen aan de De Ligne- straat. Er waren, van de zijde van mr. A. van Vuure (VVD) wel bezwa ren tegen de door B. en W. voorge stelde algemene voorwaarden, die zullen gelden bij het beschikbaar stellen van grond en voorschotten aan bouwverenigingen. Mr. Van Vuure noemde het voorstel een wet telijk wanprodukt. Wethouder mr. R. T. M. van der Lugt (KVP) toonde aan, dat verschillende van de door de heer Van Vuure geraakte artike len zijn overgenomen uit het Woningbesluit. Hij zegde echter toe deze algemene bepalingen te zullen voorleggen aan de juridische com missie uit de raad. Politie Tegen het opknappen van twee po- litiewoningen aan de Schouwweg en van de dienstwoning van de keur meester in de Cornells De Wittstraat had de raad geen bezwaren. Me vrouw I. H. Eernstman-Steghgers (VVD) zei het echter te betreuren, dat er aan de Schouwweg dus geen goed geourilleerde politiepost zal ko men .Zij achtte het wenselijk, dat zo veel mogelijk een politie-auto bij deze post gestationeerd wodt en ve- schillende andee leden van de aad ondedsteunden dit verzoek. Burge meester Geertsema antwoordde, dat een permanente volledige bezetting van de politiepost eenvoudig onmo gelijk is in verband met de perso neelsbezetting van het politiekorps. Het stationeren van een politie-auto aan de Schouwweg heeft dan ook weinig zin als daar ook geen politie personeel beschikbaar is. Veel effi ciënter in de gegevens omstandighe den is het een politie-auto en als het mogelijk is in de toekomst twee sur veillance-auto's constant te laten pa trouilleren door de gemeente. De wa gens zijn per mobilofoon ieder mo ment naar elke gewenste plaats te dirigeren. Parkeerstroken De raad stelde gelden beschikbaar voor het maken van parkeerstroken aan de Ter Weerlaan. De heer A. C. Duyvestijn (KVP) stelde de vraag of als het op parkeerstroken aankomst de Storm van 's Gravesandeweg, die een veel drukker doorgaand verkeer heeft geen voorrang dient te heb ben. Wethouder mr. R. T. M. van der Lugt antwoordde, dat het maken van de parkeerstroken hier samen hangt met de plannen om in het midden van de Ter Weerlaan een groenstrook aan te leggen. Het een moet na het ander gebeuren en aan gezien er hier een voor de bewoners zeer onplezierige situatie is ontstaan met zandverstuivingen e.d. willen B. en W. de zaak zo snel mogelijk in orde brengen. Wat de Storm van :s Gravesandeweg betreft: ook dieWL komt hoogstwaarschijnlijk in de loop van 1962 aan de beurt. LEIDERDORP Door de Provinciale Waterstaat is gisteren aanbesteed het vervaardigen en stellen van de bovenbouw van de basculebrug over de Oude Rijn in Leiderdorp en Zoeterwoude. Er wa ren twaalf inschrijvingen binnenge komen met als laagste de Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden voor f 143.900,—. Luifelboon Voor een nieuw stukje straat in het verlengde van de Van der Du.yn van Maasdamstraat werd, na een korte discussie, de naam Luifelbaan vastgesteld, een, zoals het college meent, korte en praktische naam met het oog op de winkels, die hier zullen worden gebouwd en van een doorlopende luifel zullen worden voorzien. Voor enkele voorzieningen aan de verkeerslichtinstallatie op het kruis punt Den Deyl stelde de raad de be nodigde gelden beschikbaar. Bij be grotingswijziging werd goedgekeurd het besteden van een bedrag van on geveer f. 17.000.- voor het schilderen van de gasthouders en een uitgave man f. 4000,- voor vernieuwing van een padvindershuis aan de Zijlwate ring. Vragen van^de heer L. G. Oos terling over speelautomaten in Wassenaar zullen, zo deelde burge meester Geertsema mede, in de eerst volgende raadsvergadering wordenW beantwoord. Drama op de Maas Twee mannen verdronken Om kwart voor elf vanmorgen zijn twee personen verdronken in de Maas bij Herten, 5 km ten zuiden van Roermond. Het ongeval gebeurde tydens het lichten van het anker van een bag germolen bij de grinderij van de Ne derlandse Spoorwegen. Drie personen zaten in een roeiboot, die omsloeg door de trekkracht van de kabel van de baggermolen, die het zware anker lichtte. Eén man kon door een schipper worden gered, maar twee andere zijn verdronken. Hun licha men zijn nog niet gedregd. De na men van de slachtoffers zyn onbe kend. Interessante lesing Voorschoten heeft de grootste wolvekop geleverd aan het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, en in de „bronstijd" (1500 voor Christus) was er reeds geestelijk leven in Voorschoten. Er is een grote offerplaats met ontel bare paardebotjes gevonden, van een soort paard, dat kleiner was dan de thans bekende ponysoorten. Met trots toonde de heer Chr. Eggink de vele belangstellenden tijdens zijn lezing van gisteravond in het Cultureel Centrum de vele bodemvondsten uit Voorschotense' grond. De heer Eggink, amateur-archeo loog, wist zijn gehoor te boeien door zijn eenvoudige en duidelijke uiteen zettingen. 5000 jaar voor Christus werd door de Atlantische Oceaan de Noordzee gevormd en op de laatste duinrand (schoorwal) ontstond leven en bebouwing. De prae-historische mens was een sportieve mens, dat blijkt om. uit de gevonden „schaat sen", gemaakt van botten. De huis houdelijke voorwerpen uit de tijd van 2000 v. Chr. zijn zonder meer kunst stukjes. Ter hoogte van de St. Lau- rentiuskerk werd door de heer Eg gink een offermes opgegraven uit die tijd en bij de bouw van het eerste gezondheidscentrum werd de offer plaats ontdekt. Langs de Leidseweg ter hoogte van de Korte Vliet was in de Bataafse tijd een zoutwinning. Bij de komst van de Romeinen werden de gebruiksvoorwerpen „luxueuzer" en mooier afgewerkt. Het aardewerk, afkomstig uit Trier en in Leidschen- dam opgegraven vertoont een ver- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN UEBOUEX Saartje Johanna Ghislaine Maria, dr van R. G. Llevens eu--C. C. F. van Denbossche; Anne, zn van J. P. Pas- Bchier en J. Feenstra; Erik Cornells Johannes Mar tin us, zn van J. A. Haans en H. G. E. de Wlldt; Olga, dr van W. Kranenburg en C. Ooms, Mar leen Jannigje Cornelia, dr van L. P. van Dijkhuizen en M. H. Jansen; Ma- non Anna Francisca, dr van L. B. Brussé en W. A. F. -Marks; Cornells Izaak, zn van C. A. Wijkhulsen en M. Ie Maitre; Hermina Nicole Maria, di van J. G. M. Schavemaker en M. C. A. van Winsen; Hieronymus Nicolaas Ar no, zn van G. F. Gerritsma en T. J. Potma; Marie Claire Allx Cornelia, dr van A. J. V. M. E. Pradier en J. J. M. de Beer; Robertus Johannes Hendricus Maria, zn van J. C. M. van der Kroon en A. M. Uyttewaal; Diana Maria Theodora, dr van J. J. Schellekens en W. F. Schroder; Catharina Petronella Maria, dr van L. C. Huntman en A. E. M. B. Opdam; Maria Henrica, dr van L J. den Braber en M. H. T. Vlekke; André, zn van J. Oudshoorn en T. van der Steen; Alexandra, dr van F. R. Bakker en K. Dijkstra; Arie Jan, zn van J. Snaathorst en M. A. M. Lichten- dahl; Simon Petrus, zn van P. L. van den Ing en L. Nagtegaal; Ludolf, zn van H. W. van Lelyveld en F. Boreel; Petrus Willibrordus Gerardus, zn van G. T. J. Kooter en M. M. Versteegen. GETROUWD A. L. J. van Schagen en Z. M. Nagy; J. J. F. van Dijk en C. M. Bresser; A. J. Hartwijk en E. L. van der Laan; A. Kientz en G. H. C. Helvcnsteijn; D. van Ingen Schenau en M. M. L, Cor net; W. J. van den Berg en C. M. Baart; K. Wassenaar en A. M. Am- merlaan; J. H. Ligtvoet en A. C. Sin- geling. OVERLEDEN J. H. van Oosten. 43 jr. e v. H. Brou wer; G. Bakker. 72 jr, w.v. H. Kaptein; M. c. J. Borsboom. 60 Jr, e.v. G. J. Heijstek: J. P. C. van Hal, 51 Jr, man; P. W van Hartevelt, 79 Jr, man; H. J. van der Hee. 73 Jr. man; D. van der Linden. 73 Jr. vrouw; W. J. Ravens- berg. 65 Jr. man. Geboren Heero J., zn van J. Fenne- ma en J. de Vries. Overleden; P. Walraven, 70 Jr. Invaliden maken vakantiereis Invaliden zijn in de regel niet in staat met een reisvereniging een bui tenlandse vakantiereis te maken, om dat één en ander bijzondere verzor ging noodzakelijk maakt. Sinds en kele jaren heeft de Alg. Ned. Inva lidenbond ,afd. Leiden vakantierei zen georganiseerd, o.a. naar het re validatiecentrum van de Universi teitekliniek in Heidelberg en vorig jaar naar Valkenburg (L> met ver schillende trips naar België en Duits land. Deze vakantiereizen zijn zo bui tengewoon geslaagd, dat de A.N.I.B. heeft gemeend hiermee door te moe ten gaan. Deze zomer staat er een 10-daagse vakantiereis op het programma naar Oostenrijk, welke van 1625 juni plaatsvindt. Zwaar gehandicapten kunnen he laas niet mee, maar ook hiervoor hoopt het bestuur van de A.N.I.B. nog eens éen oplossing te vinden. Dank zij medewerking van diverse zijden is men in staat de reissom zo laag mogelijk te houden. Ook mag de gehandicapte een huisgenoot mede- nemen. De reis is reeds volgeboekt en het bestuur vertrouwt erop dat deze vakantiereis, zoals vorige reizen, in alle opzichten zal slagen. Het organiseren van vakantiereizen voor invaliden is slechts een onder deel van de vele activiteiten, welke door de Alg. Ned. Invalidenbond wor den verricht. Het doel is om de in validen in alle opzichten bij te staan, waarbij de revalidatie een belangrijke plaats inneemt, o.a. het medisch- zwemmen. Iedere woensdagavond kunnen invaliden in de „Overdekte" aan het zwemmen deelnemen, onge acht of zij lid zijn van een Invali- denorganisatie. Wel dient men een bewijs van de behandelende arts te overleggen. Heeft men dit niet dan zorgt de A.N.I.B. er voor en stuurt de gehandicapte door naar de keu ringsarts. Inlichtingen hierover wor den verstrekt door de voorzitter, de heer H. P Pannekoek, Lindestraat 24 en de heer P. Bink. secretaris van de Alg. Ned. Invalidenbond, v. d. Duynstraat 19. fijning, welke alleen mogelijk is bij een verhitting tot 1100 graden. De Batavieren konden geen hogere tem peratuur dan 900 graden bereiken. Na het vertrek van de Romeinen verdween ook een gedeelte van de beschaving. Het aardewerk wordt weer ruwer en met de hand gevormd. Talrijk zijn de opgegraven „Jacoba- kannetjes". Vanuit de Spaanse tijd stamt het geglazuurde aardewerk. Vast staat dat de eerste klok wel ke in de oude dorpstoren gehangen werd, omstreeks 800 n Chr., ter plaat se gegoten moet zyn. Bij de recente torenrestauratie stuitte men op brons resten, welke alleen op bovenstaande wyze te verklaren zijn. Een onaangenaam ogenblik was het, toen de heer Eggink tijdens zyn lezing moest constateren, dat een Ro meinse munt in Voorschoten opge graven, niet meer tussen zijn verza meling lag en waarschijnlijk reeds was ontvreemd. Leidsche Wolspinnerij denkt 20% uit te keren De raad van commissarissen van de Leidsche Wolspinnerij heeft be sloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over het boekjaar 1 april 1961 m 31 maart 1962 te be palen op 20 procent, waarvan zes pet. reeds als interim dividend be taalbaar werd gesteld. Ten aanzien van de resterende 14 procent wordt voorgesteld deze geheel in contanten uit te keren. (Het vorig jaar werd 20 procent dividend uitgekeerd, waar van 10 procent naar keuze in aan delen). Leidse Pluimvee- en Konijnensportvereniging Aan het begin van het zomersei zoen hield de Leidse Pluimvee en Konijnen Sportvereniging LPKV gisteravond in de Kleine Burcht een bijeenkomst. Nadat de heer P. Zwanenburg de avond had geopend, prees de heer B. Remeyer, voorzitter van de NPB, de prachtige resultaten op diverse ten toonstellingen. De grote groei bij de Nederlandse Pluimveebond is verheugend, maar helaas moest spreker constateren, dat de slechte weersomstandigheden de opfok sterk remmen. In het bijzonder ging spreker in op het groen voer. De bespuiting van vele groenten kan funeste gevolgen hebben. Voorts schonk spreker aan dacht aan vele ziekten, die bij hoenders en duiven voorkomen. Op tentoonstellingen oefent de wisselende temperatuur met hok en zaal nadelige invloed uit. Bij de sierduiven hebben de slechte weersomstandigheden eveneens grote invloed gehad op de fok. Na de pauze besprak de heer Re meyer de diverse konijnen rassen. Geld gestolen Uit een kleedkamer op het sport- Arts vrijgesproken De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend een 64-jarige Bussumse arts vrijgesproken van de hem ten laste gelegde dood door schuld van zyn 59-jarige patiente mej. W. H. van Ameyden uit Utrecht, aan wie hij op 14 oktober van het vorig jaar door zyn 23-jarige ongediplomeerde assistente een zuurstofinjectie liet toedienen. De rechtbank overwoog in haar vonnis dat van schuld in de zin van art. 307 van het Wetboek van Straf recht eerst kan worden gesproken, indien zou vaststaan dat de arts de in de dagvaarding omschreven be handelingswijze heeft doen toepassen met roekeloos of hoogstonvoorzichtig of nalatig voorbijgaan van hetgeen in medisch opzicht algemeen als toe laatbaar kan worden beschouwd. Volgens de rechtbank is dit niet uit het onderzoek gebleken. Ook indien de in de tenlastelegging omschreven zuurstofinjectie in verband met het doel waarmee de arts deze aan de patiënte heeft doen geven medisch niet aanvaardbaar is te achten, dan is volgens de rechtbank nog niet komen vast te staan dat de arts zijn lichten als geneesheer grovelijk eeft veronachtzaamd. Omtrent de omstandigheid dat de arts de zuurstofinjectie niet zelf heeft gegeven doch deze heeft laten toepassen door een door hem spe ciaal daartoe opgeleide assistente overweegt de rechtbank dat hierdoor niet is gebleken dat een groter risico is ontstaan dan een arts in het alge meen nog als aanvaardbaar pleegt te accepteren. Soekorno tot Oe Thant: President Soekarno heeft aan se cretaris-generaal Oe Thant geant woord op diens verzoek, een eind te maken aan de vijandelijkheden Nieuw-Guinea en om de besprekin gen met Nederland te hervatten. In dit antwoord wordt gezegd, dat In donesië steeds bereid is. de bespre kingen te hervatten op de basis van het voorstel van de heer Bunker. Soekarno voegt hieraan evenwel toe, dat hem de vooruitzichten voor een overeenstemming „nogal somber" lUken. Nog bejaarde uit Almkerk overleden De 84-jarige heer J. Vos, die ver leden week vanuit het rusthuis in Almkerk naar het ziekenhuis was overgebracht, is daar gisteren over leden. Zoals bekend waren ln het be jaardenhuis in Almkerk vorige week reeds vier personen overleden, ver moedelijk als gevolg van koolmono- xydevergiftiging. Rechtbank beslist: „BOB EN DAPHNE" NIET PORNOGRAFISCH Hel boek „Liesbelh en de wereld van Bob en Daphne", geschreven door een 44-jarige Haagse auteur uitgever onder het pseudoniem Han B. Aalberse, is naar het oordeel van de Haagse rechtbank, geen pornogra fisch geschrift, zoals de officier van Justitie in de tenlastelegging had ge steld. De schrijver werd vanmorgen dan ook door de rechtbank vrijge sproken. l)e rechtbank gelastte verder terug gave van het in beslag genomen ma nuscript en van de in beslaggenomen exemplaren van het boek. VIJFTIEN JAAR VOOR MOORD TE HEERDE Vijftien jaar gevangenisstraf m.a. en terbeschikkingstelling van de re gering luidde vanochtend de uit spraak van de Zwolse rechtbank in de zaak tegen een 28-jarige wasse- rijbediende uit Heerde, die 14 dagen geleden terechtstond op verdenking van moord met voorbedachten rade. Volgens de dagvaarding heeft hij op 30 april van het vorig jaar de 23-jarige Johanna van Beek, met wie hij 12 dagen later zou trouwen, met een hamer de schedel ingeslagen. De rechtbank achtte in haar von nis moord bewezen en veroordeelde verdachte conform de eis van de of ficier van Justitie, mr. P. J. Stigter. Hoger beroep voor Vera Brühne De verdedigers van Vera Brühne en Johann Ferbach hebben meegedeeld tegen het vonnis van levenslang over hun cliënten in cassatie te zullen gaan. Tegen een vonnis van een rechtbank van gezworenen als het onderhavige, is in West-Dultsland namelijk geen gewoon hoger beroep mogelijk doch alleen cassatie bij het hooggerechtshof in Kalrsruhe. Bij deze behandeling in cassatie wordt niet over de feiten geoordeeld maar alleen over de al dan niet juiste toe passing van regelen en procedures der rechtspraak. Het hooggerechts hof kan dan eventueel de zaak naar het gerecht terugverwijzen voor her behandeling. Na de bekendmaking van het von nis was Vera Brühne in tranen uit gebarsten en riep de rechters toe „Ik ben onschuldig". Zij sloeg de handen voor het gezicht en liet het hoofd op de leuning van de beklaag denbank rusten. De voorlezing van het vonnis werd tien minuten onder broken. Toen Vera Brühne werd weg geleid jouwde het publiek buiten de volle zaal haar uit. Wat de tijdens het. proces te berde gebracht zelfmoordtheorie betreffen de de dood van dokter Praun betreft, werd ln de argumentatie bij het von nis opgemerkt dat een dergelijke daad niet in de lijn van Prauns per soonlijkheid had gelegen. „Een zelf moordenaar schiet zich zelf niet dood met jas aan en hoed op, in een don kere kelder en met de rug naar een spiegel", aldus de president van de rechtbank dr. Seibert. Ook was het volgens hem niet verklaarbaar dat Praun zijn huishoudster met een schot in de nek ln de kelder ver moord zou hebben. Bovendien spra ken de medisch-technische bevindin gen de zelfmoordtheorie tegen. Een der twee op Praun afgevuurde scho ten was van een afstand van ruim een halve tot een meter gekomen. Van de Indonesische parachutisten die bij Kaimana werden af geworpen en wier aantal werd geschat op 60, is het grootste ge deelte onschadelijk gemaakt. Het was tegen deze infiltranten dat de vorige week twee Nederlandse militairen zijn gesneuveld, aldus een heden uitgegeven communiqué. Voorts wordt daarin gezegd, dat de in de omgeving van Temina- boean nog overgebleven parachutisten zich in kleine groepen heb ben gesplitst en dat wederom enige hunner gevangen zijn genomen. Een van hen bleek niet in het bezit van wapenen te zijn. Voor de parachutisten bij Teminaboean is het pleit beslist. Meer dan de helft der daar neergelaten infiltranten, ongeveer 40, zijn ge sneuveld of gevangen genomen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 5 juni Coöp. Groente- en Fruitveiling: andijvie 80-106. peulen 4.95, snfjbonen 3.60-4.20, postelein 50- 70, rabarber 13-20, spinazie 65-91. komkommers 69. tomaten 1.25-1.75 p. 100 kg, bloemkool 60-130, komkom mers 40-62. sla A 20-36 per 100 stuks, bospeen 93-97. kroten 28-37, peterselie 43-51, radijs 10-17. ROTTERDAM, 5 Juni Veemarkt: totale aanvoer 4153, weekaanvoer 5595, vette koelen en ossen 350, gebruiks- vee 726, vette kalveren 680, graskal veren 167, nuchtere kalveren 1307, paarden 80, veulens 1, schapen of lam meren 114, weide/zuiglammeren 700, bokken of geiten 28 stuks Prijzen (resp. Ie. 2e en 3e kwal.): \ette koeien (ln ets per kg) 305-350, 280-300. 250-280; vette kalveren (id.) 280-300. 250-280. 220-250; graskalveren (ln gids per st.) 470, 370. 250; nuch tere kalveren (ld.) 170. 150. 130; slachtpaarden (in ets per kg) 270, 240, 220; schapen (ln gids per st.) 120, 100. 90; lammeren (ld.) 80. 70, 60; kalf- en melkkoeien (ld.) 1250. 1150, 975; vare koeien (ld.) 870. 750. 675; vaarzen (ld.) 950, 750, 650; pinken (ld.) 620, 520, 450. Handelaanvoer vette koelen iets minder, handel vlot, prijzen goed prijs houdend; vette kalveren iets minder, vlot, prijshoudend, prima's boven no tering; graskalveren even meer, stug. niet geheel prijshoudend; nuchtere kalveren als vorige week. goed, ruim nrijshoudend; slachtpaarden tamelijk stroef, staande: schatten en lammeren als vorige week, kalm. iets gedrukt; kalf- en melkkoeien als vorige week. zeer stil. gedrukt: vare koeien gewoon traag, vooral niet hoeer: vaarzen en Dlnken matig, lui, gedrukt: weldelam- meren groter, levendig, even hoger „Musica" op concours Het dubbel gemengd kwartet ..Mu- In dit moerasachtige gebied, waar in als het ware elke stap grote moei te kost. maakten de in de afgelopen week gevangen genomen parachutis ten een indruk van uitputting. De enige hoop voor de thans nog zonder onderling contact in het moeras rondzwervende parachutisten wordt genoemd, dat zij spoedig Nederlandse militairen zullen ontmoeten om zich te kunnen overgeven. Een aantal hunner is echter waarschijnlijk de oriëntatie volkomen kwijt. Deze men sen worden bedreigd met een jam merlijk einde. VOORSCHOTEN E.H.B.O.-BESTUUR ONTVANGT VEELTE WEINIG RAPPORTEN De jaarvergadering van de Kon. Ned. Ver. voor EHBO afdeling Voor schoten was niet al te best bezocht. Uit het jaarverslag bleek trouwens, dat er een algemene klacht is over het slechte bezoek van de oefen- en brig&de-avonden. Bovendien werd tot de leden, het verwijt gericht, dat zij zelden of nooit een rapportje maken als zij eerste hulp verleend hebben, zodat het bestuur geen overzicht kan krfjgen van de activiteiten van de leden „op straat". Een verheugend geluid daartegen over was. dat de in september j.l. be gonnen cursus onder leiding van dok ter Abarbanel een succes was, want 14 dames behaalden het diploma. Het. batig saldo van het afgelopen verenigingsjaar bedroeg f. 549,78. De teruggang van f. 7047,64 vorig jaar werd voornamelijk veroorzaakt dooi de jubileumfeesten, die nogal een aanslag op de kas gedaan hebben. Een voorstel van de penningmees ter om tot contributieverhoging over te gaan kon deze avond niet hele maal uitgesproken worden., zodat be sloten werd dit punt. in een volgende ledenvergadering opnieuw aan de orde te stellen. In de kascommissie werden be noemd mevrouw van Velden (in de plaats van de heer Derks) en me vrouw Plomp. De bestuursleden mej. Verhoog en de heer Middelraad werden herkozen terwijl mej. Noorlander benoemd' werd in de plaats van de aftredende heer Duyzers. Vanmiddag eerste paal voor tweede gezondheidscentrun In verband met de stichting van een tweede Gezondheidscentrum in de Vlietwyk, waarvoor vanmiddag de eerste paal is geslagen, wil het be stuur van Gezondheidszorg het le dental zo hoog mogelijk zien op te voeren. Tijdens een bestuursvergadering van „Gezondheidszorg", het orgaan waarin de drie kruisverenigingen in Voorschoten hun zegenrijk werk, ge zamenlijk tot uitvoering brengen, bleek dat het aantal leden thans de 3500 nadert Eveneens is gebleken dat er nog ruim duizend gezinnen om onnaspeurlijke redenen niet als lid zijn ingeschreven. Terwijl bijna alle nieuwe inwoners, die door de propa- gandacommissie zijn bezocht, direct of bijna direct lid werden, behoren de niet ingeschrevehen voornamelijk tot de hier reeds langer gevestigde gezinnen. Een aantal jaren geleden werkte de propaganda^commissie nog niet zo effectief als tegenwoordig en daardoor zullen vermoedelijk velen niet of niet vaak genoeg zijn bezocht. De voorzitter, dokter M. van der Stoel opperde het plan, al degenen, die niet of niet meer door de pro- paganc'i-commissie worden bezocht. Pro en contra de Britse aansluiting bij tie E.E.G. Onze correspondent in Londen meldt: In alle Engelse ochtendbladen van gisteren heeft veldmaarschalk Lord Montgomery een advertentie van een gehele pagina laten opne men, waarin hij zich krachtig uit spreekt tegen Engelands toetreding tot de Euromarkt. Het onderschrift luidt: „Deze advertentie is betaald door Lord Beaverbrook en medestan ders". Lord Beaverbrook is eigenaar van de Daily Express, de Sunday Express en de Evening Standard; hij is zyn leven lang voorvechter geweest van de imperiale zaak. Montgomery motiveert zijn bezwaren vooral op militaire en strategische gronden, een facet dat aan de regering ontsnapt schijnt te zijn, zoals hy zegt. „Als wij ons onherroepelijk aan Europa ver binden, zal dit het einde betekenen van het Britse Gemenebest. De groot ste stabiliserende factor in de inter nationale politiek zou dan moedwillig worden weggeworpen". Tot zover onze Londense correspondent. De Westdultse minister van Econo mische Zaken, prof. dr. Ludwig E r h a r d, verklaarde gisteren daarentegen in Dortmund, «dat Enge- Gemeenschap behoort. Elke andere land in de Europese Economische opvatting is naar zijn mening onwer kelijk en betekent een gevaarlijke stap terug naar het politieke denken van de negentiende eeuw. Prof. Erhard riep op tot samenwer king tussen West-Europa en de Ver enigde Staten en zei dat het Westelijk verbond een gemeenschap moet wor den. die politieke, economische en militaire bedrijvigheid omvat. Het communiqué meldt tenslotte, dat ten oosten van Fak-Fak een ge vechtspatrouille een vuurgevecht heeft geleverd met enige parachutis ten, waarbij bloedsporen uitwezen dat enkelen hunner werden gewond. Ten noorden van Fak-Fak zijn enige parachutisten overvallen en gevan gengenomen. BEURSOVERZICHT PHILIPS IN HERSTEL Amsterdam, 5 juni De stemming voor Philips en voor die van de claims is vanmiddag by de opening aan de vaste kant ge weest. Er ontspon zich een grote vraag van lokale zyde. Aangezien het buitenland met verkooporders ver stek liet gaan kon het gebeuren dat, mede dank zij dekkingsaankopen, de Philipsaandelen op 612 openden, tegen gisteren als slotkoers 590. Voor de claims werd toen f280 betaald, tegen een vorige slotprijs van f236. De handel was in deze hoek weder om zeer levendig. De stemming voor de overige internaionale waarden was merendeels zwak. Kon. Olies f 2.- lager bij een opening v. f 124,80. De ongeregeldheden in Venezuela, waar Kon. Olie zeer grote belangen heeft, werken remmend op een haus- se-tehdentie voor de olie-aandelen. Hoogovens openden min 9 punten op 601, terwijl A.K.U.'s 6 punten lager in de markt lagen op 335%. Unilever praktisch onveranderd op f 137,10. In Wall Street had het aanbad maandag weer de overhand met als gevolg een niet onbelangrijke koers val. Hoewel de daling er niet zo hard aankwam als een week geleden, gaf het Dow Jones-gemiddelde voor in dustrie-aandelen toch een teruggang te zien met 17,5 punt tot 593.64. De Nederlandse hoofdfondsen konden zich niet aan deze flauwe stemming op de Newyorkse beurs onttrekken. Zij waren er behoorlijk lager. Het Damrak trok zich vandaag van de flauwe stemming in Wall Street niet veel aan voor wat betreft de Philipsaandelen. Na 612 werd 616 voor de aandelen betaald. De claim- prys liep op tot f 285. Toen aan de grootste kooplust was voldaan volgde. Gedurende de verdere beursduur, zo wel voor de aandelen als voor de claims een lichte koersreactie. In de Scheepvaartwaarden had de handel niet veel teb etekenen. De koersen lagen een weinig beneden het vorige slotniveau. Cultures even eens iets gemakkelijker. Staatsfond sen onveranderd. Bankaandelen werden lager gead viseerd. Voor hen, die dit sympathieke _r _r_.DHH doel van de Alg. Ncd. Invalidenbond terrein aan de Zoeterwoudse Singel sica". o.l.v. de heer J. Arnoldus heeft nu door dames en heren van de wil steunen, vermelden wij het giro- is gisteren enig geld ontvreemd. Het j een eerste prijs gehaald in het zang-1 „bliksemactie" te laten aansporen nummer: 5873 van de penningmees- gaat hier om een bedrag van onge- 1 en muziekconcours te Lopik Het 1 zich alsnog als lid van een der drie ter, de heer J. W. Vreeswijk, 3 Oc- veer tien gulden. Vyf scholieren zyn kwartet kwam uit in de Ere-afdeling bruisverenigingen op te geven. Deze toberstraat 9. I van deze diefstal de dupe. I en behaalde 303 punten. actie is inmiddels begonnen Dinsdag 5 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 100% 100% Ned '59 4% 100% 100% Ned '60-1 4% 100% 100% Ned '60 n 4% 100%* 100fi Ned '59 4% 98% 98H Ned *60 4 98 f| 98% Ned. '61 4y4 98% 98H Ned. '53 3% 941% 94A Ned Gb obi 3% 80 Ned '47 3% 88% 88% 5 Ned '51 3% 96%* 96%* Ned '53 I-n 3% 93% 93% Ned '56 3% 93% 93% Ned '48 3% 87 A 87% Ned bel cert 3y4 86% Ned '50 I-n 3% 87 87 A Ned '54 I-n 3% 88% 89 Ned '55 13% 88% 88% Ned «55 U 3% 91 91 Ned *37 3 91* 91% Ned G.b obi '46 3 90A 90% Ned dol In '47 3 89 89', Ned Inv cert. 3 98% 98 A 5 Ned 62-64 3 98 ft 987» Indië *37 3 98 Indie *37 3 94% 94% Ned. won. bJ. *57 6 106H 106% Ned. w b.l. *58 4% 100 100 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 102 100% Ver. HVA-mij 114 112% AK.Ü 341% 334% Dell Mij cert. 135.20 136 Hoogovens cert. 610% 595% Philips gem bez. 590 609% Unilever cert. 137 30 136.30 Dordtse Petr 580% 573% Kon P '50 A f 20) 126.85 125 10 Holl. Amer lijn 123% 123% Java China Pak 139 136 K.L.M 59 58.30 Kon. Ned. St-boot 144% 143% Kon Paket Mij 133 132 Stoom. My Ned 138 136 Niev Goudr cert 117 115% v Ommeren cert. 265 256 Kon Rott Lloyd 130 128 N Scheepv Unie 129% 128% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen A'dam '47 (3Mi) 3 idem 48 (3% R'dam '52-1 (4>6) ld *37 I-II (3Mi) Z -HolJ '55 4% Bankwezen Bb N Gem 58 5% ld NWB'52 (4%) BVü rspbr f 500 BVG rspbr -52 Industr Obligaties Philips Doll *61 94% 94 97 93% 97i'« 103 97% 199'.2 139'2 102 H 97% 200 139% 91% VERKLARING OER TEKENS Gedaan en bieden Gedaan en UitenS Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 S 108% A'dam '51 12%.. 85 8514 A'dam'56 I 2% 81% 8">% A'dam '56 II 2% 91 A'dam '56 m 2% 89% 89% Eindhoven '54 83 82% Enschede '54 2% 85x 81x Den Haag'5212% 90 90% Idem n 2% 95 947/. R'dam '52 I 2% 90 90x Idem n 2% 93 90% Idem '57 2% 86% 88% Utrecht '52 2% 93 Z.-Holl. 1957 2% 86 86% Zuid-Holl '59 2% 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credleiinstellingen Interunie f 50.- 180 177 Robeco208 ->05 Unitas f50.462 455 Ver. Bez. v. *94 f 50 126.50 126 Amst Bank 365 365 Cultuurbank 28% 30 Holl Bank eert. 218 214% Ned. Handelmy. 327 322 Rott. Bank335% 327 Twentsche Bank 286 d Senembah 375 x 370x Industrie Ondernemin^n Albert Heyn 730 705 Berkei's Pat 236 235 Borsumjj-Wehry 66% 61% Calvè Delft eert. 720 710' Electralasmlj 349 K. Pap. v Gelder 318 315 K Ned Grofsm. 164 163 Holl Constructie 387 390 Ing bur v. Bjiy. 210 211 Internatio 186% 187 Int. Kunstst Ind. 62% 64 v. Kemp en Beg. 147% 148 Leidse WolspjlJ 442 435 Müller en Co NB. 355 345 Ned. Kabelfabr. 498 490 Philips pref 226 228 Rott. Droogd My. 465 464 Sikkens Groep 740 726 Ver. Touwfabr 395 x 375 Walvisvaart 85 85 Wernink's Betmlj 193 193 Wilton Feljenoord 288 281 v. W|jk - Heringa 89% 89% Zaalberg 130 130 Mijnbouw en petroleum Blliton 2de r.448 430% Kon Petr (f20) 125.60 126.10 Amerik fondsen Canad Pacific R 34 23% Intern Nickel 66% 64% Anaconda 42% 43% Bethlehem Steel 37 36 Cities Service 50 49 Genera) Motors50% 48% Kennecott 73 71% Republic Steel 44% 44% Shell Oil 35% 35 Union Pacific 30 Un States Steel 53% 52 Bieden n Laten x Ex-dividend d Exclaim c

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5