^an Roijen heden naar )en Haag voor overleg JOUHAUDS BEROEP VERWORPEN Zware fabrieksbrand schrikt Rotterdam op lïnnbrod Garantie Papoea \s Spoe,lis hervatling het grote punt Verdeeldheid binnen OAS Arrestatiegolf in Spanje .Vierhonderd doden in Venezuela? WEERBERICHT Miljoenen guldens schade Alleen Ladders en trappen (§uc/ teuws gericht 1 maart 1860 DINSDAG 5 JUNI 1962 No. 30670 N T -EIDSCH m DAGBLAD keur. E. A E van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden Giro no 57055 'fdredacteur: J. Brouwer 18.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 )nze correspondent te Washington meldt: --)r. J. H. van Roijen, de Nederlandse ambassadeur in Washing- is vandaag uit Amerika naar Nederland vertrokken, waar morgen verwacht wordt voor besprekingen met de Neder- dse regering. jedert de eerste ronde van het vooroverleg met Indonesië is heel wat veranderd. Destijds praatte men alleen over de agenda ,i de officiële besprekingen, die later zouden volgen, thans Ster heeft Nederland zich bereid verklaard tot overleg op basis v0(4 het plan-Bunker en daar zulk een bespreking allerlei details -pan zich mee brengen, ligt het voor de hand dat dr. Van Roijen -elajieuw contact met de regering moet opnemen. nd(Pc Nederlandse ambassadeur in Washington is, zoals men jr^t, Nederlands voornaamste onderhandelaar in deze kwestie. JT ontrouwen Y: ndonesië toont zich nog steeds ntrouwig en heeft nog niet toe- egd opnieuiv vertegenwoordi- s naar Amerika af te vaardigen einde in tegenwoordigheid van nker het overleg met Neder- d te hervatten. Of binnenkort tweede ronde van het voor lieg zal beginnen staat dus nog eds niet vast. Iaar Nederland wenst kenne- goed voorbereid te zijn voor I geval het inderdaad tot een ede ronde komt. .„t men bij een hervatting in de- is zal moeten treden laat zich ge- kkelijk begrijpen. Het plan-Bun- 1 voorziet in een geleidelijke over- Tcht van het betuur aan Indonesië, fer stelt daar tegenover de voor la» Urde, dat redelijke garanties moe- i worden verkregen voor de Pa lm's om over hun eigen lot te kun- u v 4' beschikken. vraag zal uiteraard rijzen: „Wat a redelijke garanties?" Al lijkt het t onverstandig, dat Nederland zich roren zal vastleggen op een for- jle waaraan tittel noch jota mag P^trden veranderd, zal dr. Van Roijen INGch moeten weten hoe men zich in iderland in grote trekken de ga- jities voor de Papoea's voorstelt. Mn eerst kan hij bij eventuele her- tting van het overleg nagaan of de sderlandse en Indonesische opvat- EX' H 'olgens berichten, die gisteravond de Venezolaanse hoofdstad zijn itvangen, zouden bij de gevechten Puerto Cabello tussen regerings oepen en opstandelingen 400 doden i 700 gewonden gevallen zijn. In iracas zijn aanslagen gepleegd met andbommen. Gisterochtend hebben gewapende lieden een overval ge- lan op een benzinestation en ge- •obeerd tanks In brand te steken. ^5 De Venezolaanse communistische ider Gustavo Machado, die maan- /♦fcgochtend bij zijn terukomst uit Coskou werd gearresteerd, is des J^onds vrijgelaten op verzoek van de ïorzitter van de Kamer van afge- lardigden. Maandagavond is op een plein in et centrum van Caracas een krach- ge bom ontploft. Waardoor veel Shade is veroorzaakt. Er zijn even- *el geen slachtoffers. ^VERKIEZINGEN" IN ALBANIË Zondag worden in Albanië voor de Ufde maal na de oorlog parlements- Ix erkiezingen gehouden. Ongeveer ■(00.000 van de totale bevolking van ■nderhalf miljoen zullen hieraan Bleelnemen. Er is slechts één lijst, de jFlenheidslijst vaij het „Democratische front van Albanië", waarin alle po- Itieke en sociale organisaties van het fcmd onder leiding van de communis- flsche partij zijn ondergebracht. Er ttjn 121 kandidaten, allen prominen te communisten. Tydens de verkiezingscampagne (lebben de Albanese leiders de Joe- loslavische revisionisten" en de ^agressieve politiek van de imperia- listen" heftig aangevallen, over de Bowjet-Unie werd gezwegen. tingen over dit belangrijke punt over eenkomen. van liet gesprek? Onze Haagse correspondent meldt: De komst van dr. Van Roijen moet vooral gezien worden als een aanwij zing, dat men in Amerikaanse poli tieke kringen van mening is, dat het gesprek tussen de Nederlandse en In donesische vertegenwoordigers spoe dig zal worden hervat. Dat de heer Van Rojjen zich, voor het gesprek be gint, nog even wil vergewissen van de opvattingen in Nederland en over een mogelijk door hem veronderstelde ruimte in het Nederlandse stand punt, is wel begrijpelijk. Het verschil in het standpunt van de Nederlandse regering, blijkend uit de bereidverklaring „op basis van het plan-Bunker" het gesprek voort te zetten, wijkt nu niet zo heel veel af van de inhoud van de motie-De Kadt, die door de Kamer verworpen werd. zo oordeelde men in kringen, die ten nauwste betrokken zijn met de prak tische politiek t.a.v. Nieuw-Guinea. „Van Amerikaanse druk op Neder land", zo zei een woordvoerder van Werd Hongaarse vluchteling in Wenen vermoord? Een tweede luitenant van de Hon gaarse contraspionagedienst, die vo rige maand naar Oostenrijk vluchtte is gisteren onder geheimzinnige om standigheden in Wenen overleden, aldus een mededeling van de politie. De luitenant, de 24-jarige Bela La- pusnyik, had verklaard belangrijke inlichtingen te willen geven over de activiteit van Hongaarse agenten in Oostenrijk. Volgens de politie is de luitenant die in verzekerde bewaring werd ge houden, zaterdag ziek geworden en naar een Weens ziekenhuis gebracht waar men constateerde dat hij een keelontsteking had. De Hongaar kreeg een kamer voor zich alleen en werd goed bewaakt. Zijn toestand verslechterde snel en gisterochtend stierf hij. Kort voor zijn dood had hij nog wat willen zeggen, maar voordat de tolk er was, was hij ge storven. Volgens onbevestigde berichten zou Lapusnyik vlak voor zijn dood op een briefje een verzoek geschre ven hebben om zijn maag te laten leegpompen. De politie onderzoekt of een poging is gedaan om de lui tenant van het leven te beroven. het Departement van Buitenlandse Zaken ons, „is geen sprake". Ook in de komst van dr. Van Roijen zag deze vooralsnog geen aanwijzing van Amerikaanse druk op Nederland. IETS HOGERE 3 TEMPERATUUR i; De Bilt verwacht van heden- tot Jjnorgenavond: Droog weer met zon- -hige perioden. Overwegend matige noordoostelijke wind. Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 6 juni -Zon op: 4.23 uur; onder: 20.54 uur. Maan op: 8.11 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 5.41 en 18.06 I uur. laagwater te 1.25 en 13.43 uur. (Van onze Parijse correspondent) Het Franse Hof van Cassatie heeft gisteren het verzoek van de advocaten van ex-generaal Edmond Jouhaud om een nieuw proces voor hun cliënt verworpen. Het hof heeft met name het verschil in strafmaat tussen de beide voormalige leiders van de terroristen- organisaties, Salan en Jouhaud, niet als reden voor herziening van het proces willen erkennen. Zoals men zich herinnert, werd ..Zwartvoet" Jouhaud als tweede man in de OAS eerst ter dood veroordeeld, waarna zijn chef Salan met een geslaagd beroep op ongenoemde verzachtende omstandigheden zijn hoofd wist te red den; Salan kreeg levenslang. Met deze ronde nul op het rekuest van Jouhaud's verdedigers is het lot van de voormalige generaal nu dus weer in handen gelegd van de presi dent. Volgens geruchten die al eer der circuleerden, zou generaal De Gaulle eveneens afwijzend hebben beschikt op het verzoek om gratie. Het is echter niet onmogelijk, dat het staatshoofd zijn standpunt nog zal kunnen wijzigen in verband met de jongste ontwikkelingen in het Al gerijnse drama. Nu zich, sinds vorige week donderdag, een toenadering tus sen de beide bevolkingsgroepen in Algerije, moslims en Europeanen, begint af te tekenen, zou generaal De Gaulle om politieke redenen de hand misschien nog over het hart kunnen strijken uit vrees door Jou haud terecht te stellen de politieke hartstochten nieuw voedsel toe te die- Daarom is waarschijnlijk dat in elk geval Jouhaud op nog enkele dagen uitstel van executie zal kunnen re kenen. Binnen die enkele dagen zal het vermoedelijk ook wel duidelijk zijn geworden, of de contacten tussen Franse activisten en de FLN enig positief resultaat hebben opgeleverd. De voorspellingen zijn op dat punt nogal tegenstrijdig, naar gelang ze zich baseren op de ene of de andere stroming in de OAS. In Parijs neemt men nu wel aan dat de ware „zwartvoeten" in de or ganisatie, die worden aangevoerd door de felle studentenleider Susini, hun draai intussen wel hebben ge nomen. Ze moeten inzien, zo gelooft men in Parijs, dat het Franse Alge rije nu wel op de politieke requisie- tenzolder kan worden bijgezet, zodat ze zelfs wel bereid zouden zijn een politieke partij te vormen om zo aan Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De Gaulle zeer tevreden over Macmillan De argwaan van de Fransen, dat Engeland de gemeenschappelijke markt wil binnendringen als speer punt voor verdere Amerikaanse pe netratie of als een sluwe tegenstre ver van een werkelijke Europese po litieke unie, is door het overleg tus sen Macmillan en De Gaulle voor een groot deel weggenomen. De Gaulle zou na afloop van het overleg bijzonder in zijn schik zijn geweest en o.m. gezegd hebben, dat „alles verloopt alsof Engeland een eiland is, schijnt te verdwijnen, zo zou de president verklaard hebben. In kringen rond De Gaulle werd ver nomen. dat Macmillan de president de verzekering had gegeven, dat de Franse politiek om zelf een kern macht op te bouwen niet op verzet stuit in Britse regeringskringen. Macmillan zou De Gaulle ook de ver zekering hebben gegeven, dat de Brit se regering volstrekt niet meent dat de Franse regering onder De Gaulle streeft naar vorming van een derde macht in Europa los van het Weste lijk bondgenootschap. de campagne voor het referendum op 1 juli a.s te kunnen deelnemen. Kolonels en andere militaire ele menten in het geheime leger hebben daarentegen Algerije altijd als een springplank beschouwd met de be doeling de beslissende worsteling om de macht in Frankrijk zelf te kun nen voeren. De militaire leiders in de OAS zouden daarom niets van onder handelingen met hun aartsvijand, de FLN, willen weten. Die tegenstellingen in de OAS ko men met name tot uiting in de pi- ratennieuwscommentaren, die in Al giers en Oran worden uitgezonden. Oran, de voormalige standplaats van Jouhaud, schijnt zich nu tot het bastion der militaire extremisten ont wikkeld te hebben, van waaruit Al giers van verraad wordt beticht. Wie van beide groepen ook de overwin ning zal mogen boeken, zeker is wel met deze controverse, dat de worm der verdeeldheid de wortels van de OAS heeft aangetast. Het station Leuvehaven van de metro in Rotterdam be gint reeds vorm te krijgen. Een kijkje op een van de perrons. Links de zuilenrij, welke de beide rijbanen scheidt. Leider Daroel Islam in arrest De leider van de Daroel Islam in West-Java, Kartosoewirjo, zijn vrouw en een twintigtal an dere leden van de Daroel Islam, zijn door strijdkrachten van de Indonesische regering gevangen genomen in een plaats nabij Ban-v doeng. Dit werd bericht door Radio-Djakarta, hetgeen werd opgevangen te Singapore. Volgens autoriteiten te Dja karta zou Kartosoewirjo negen van zijn volgelingen hebben be volen president Soekarno te ver moorden, hetgeen resulteerde in de aanslag van 14 mei j.l. Voor komend bezoek: Adj. der Prinsessen in Suriname Zondagochtend is met het KLM-lijntoestel uit Nederland kapitein De Graaf, adjudant van de Prinsessen Irene en Margriet in Suriname aangekomen. Hij zal in Paramaribo bespre kingen voeren met het oog op het programma voor het a.s. bezoek van de beide Prinsessen aan Suriname. De Spaanse politie treedt sinds enkele dagen in heel Spanje op tegen de oppositie beweging .Volksfront voor de Bevrijding Er zouden al een honderdtal arrestaties zijn ver richt. In Leeuwarden zijn gisteren zes ..Bouwmeester-penningen'' uitgereikt aan toneelkunstenaars die in het afgelopen seizoen bij zondere prestaties hebben ge leverd. De Commissaris van de Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan reikte de gou den penning uit aan mevr. Anny de Lange. Het front, dat in 1958 in het ge heim in het leven werd geroepen, is een links-socialistische beweging. Vele rooms-katholieken zouden er lid van zijn. Op 22 mei publiceerde dit front een manifest, waarin het de vorming van een democratische rege ring eiste. Uit officiële kringen in Oviedo, de hoofdstad van Asturië, is gisteren vernomen dat in dit gebied in twee mijnen nog niet gewerkt wordt. Deze mijnen zijn vorige week door de over heid gesloten, maar zouden vandaag worden heropend, zodat 1500 man weer aan het werk kan gaan. Voor de rest is de toestand in dit gebied normaal. Door loonsverhoging is de zes weken oude staking van ongeveer 55.000 mijnwerkers beëindigd. Onge veer 40 procent van de mijnwerkers zal een loonsverhoging van vijf tot tien procent krijgen. De meeste spoorwegarbeiders hebben eveneens een loonsverhoging gekregen. RUIM EEN UUR Prins Bernhard bij Kennedy (Van onze Amerikaanse correspondent) Prins Bernhard heeft gister middag een beleefdheidsbezoek aan president John F. Kennedy gebracht, doch het onderhoud duurde bijzonder lang voor een vi site van dien aard: een uur en tien minuten. Tijdens het onderhoud is ook de kwestie Nieuio-Guinea kort ter sprake gekomen. Na afloop zei de prins tot de pers, dat Nederland gaarne bereid is aan de conferen tietafel plaats te nemen op basis van het plan-Bunker. Hij hoopte dat de Indonesiërs zich thans ook tot een gesprek bereid zouden to nen. Toen hem gevraagd werd naar de publieke opinie in Neder land, maakte de prins zich daar met een grapje van af door te zeggen dat hij een slecht krante lezer is. Met president Kennedy heeft hij verder nog gesproken over zijn reis naar Alaska, waar hij diverse militaire bases en radarstations bezocht. Als president van de World Wild Life Societyinteres seerde de prins zich voor het lot van de walrussen in Alaska die dreigen uit te sterven. Hij had ge ïnformeerd, of Kennedy niet iets Honderd brandiveermannen (Van onze correspondent) Een felle brand heeft gisteravond twee fabrieken aan da Keileweg, in Rotterdam, in korte tijd voor een groot deel ver woest. Om half elf werd groot alarm geslagen voor een brand die woedde in de bovenste verdieping van Ludwig Leven en Sormani's verf en vernisfabrieken. Anderhalf uur later was in dit bedrijf en dat van de aangrenzende Chefaro Maatschappij N.V. een groot gat geslagen. Ruim 100 brandweerlieden hadden kans gezien met 36 stralen het vuur een halt toe te roepen. Dat voor honderdduizenden guldens schade werd aangericht hebben ze evenwel niet kunnen verhinderen. Moeilijke taak Het vuur werd het eerst gezien in de dakkap van de verffabriek. Het feit dat diaar veel brandbaar embal lage materiaal en op de lagere ver diepingen niet minder dan 800.000 kilo verf lagen opgeslagen maakten groot alarm noodzakelijk. Maar de brandweer stond in dit uitgebreide industriecomplex voor een moeilijke taak. De vry harde wind joeg het vuur door de 50 meter lange dakkap, die over de gehele diepte van het pand liep. Aan de voorzijde bestreed men het vuur met een aantal stralen, die via ladders naar boven werden geleid. Maar de waterleiding kon de plotse linge afname van water op die schaal niet bijbenen. Het waren machteloos aandoende stralen die met een boog in de vuurzee vielen. Twee blusboten waren evenwel direct naar de achter zijde van de fabriek gedirigeerd en vandaar kon men met kracht de wa termassa in het vuur drijven. Later werden ook vanaf de blusboten slan gen naar de vuurzijde geleid, zodat ook aan die kant de brand met bete re middelen bestreden kon worden. Vonkensee Het hielp aanvankelijk niet. Van voor tot achter stond de bovenste verdieping van de verffabriek In lich ter laaie. De vlammen kwamen in dichte massa's kokend naar boven. Een vonkenzee dreef honderd meter verder over de nabijgelegen fabrie ken. Het was onbegrijpelijk dat de brandweerlieden zich op het dak van de brandende verffabriek zolang konden handhaven. Terwijl de warmt® van het vuur aan de overzijde van de brede straat nog hinderlijk voelbaar was. stonden zij op een paar meter afstand van de rood-gele vuurzee. Angstig werd het toen ook onder hen het vuur zich een weg zocht. Langs het plafond, waar de twee stonden, schoten blau we vlammen, die elk ogenblik nieuwe uitbarstingen konden veroorzaken. De toestand was daar op den duur niet langer houdbaar. De brandweer lieden moesten terug. Op het dak van de verffabriek moest de strijd voorlopig worden gestaakt. Het vuur greep die kans. Om half twaalf, ruim een uur na het eerste alarm vatte het dak van de aangrenzende Chefaro- fabriek vlam. Opnieuw laaiden de vlammen over een breedte van tien tallen meters huizenhoog op. De bei de fabrieken waren in die korte tijd deerlijk gehavend. Halvering Bij de verffabriek was aan de ver bouwing, die anderhalf jaar had ge duurd, juist de laatste hand gelegd. De schade daar en bij de even on fortuinlijke buurman viel vannacht nog niet te bepalen, maar zij beloopt zeker honderdduizenden, zo niet mil joenen guldens. Niet alleen zijn bei de fabrieken ongeveer gehalveerd en ging een groot deel van de voorraden in vlammen op, wat nog staat werd met bluswater overspoeld en de daar door aangerichte schade is eveneens groot. Altijd kersvers brood in huis! Koop zo'n paid 85 ct „DE HOUTHAL", Hogewoerd 99 - Telefoon 22536 ten bate van deze walrussen kon doen. Na zijn reis door Alaska heeft Prins Bernhard ook tiog gelegen heid gehad een bezoek aan Colo rado Springs te brengen, waar hij de luchtmacht-academie en het Noord-Atlantisch defensiecom mando in ogenschouw heeft ge nomen. De prins zag er na deze reis bijzonder goed uit. Hij ge droeg zich geheel in de stijl van het moderne Washington, door al pijprokend een praatje met de journalisten te maken. Uit het Leidsch Dagblad van 5 Junij 1862: Van goed onderrigte zijde meldt men, dat bij het Minis- terie het plan bestaat, om de Delftsche academie in stand te houden. De opleiding der 1 ambtenaren le kl. bij de In- 1 dische dienst zou aan de 1 Leidsche academie verbonden worden. Het getal baden bedroeg gedurende de maand Mei aan de Zwem- en badinrigting Rhijnzigt 3256. Dit getal is bijzonder groot.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1