Alkmaarder licht twee mensen voor een ton op LAFFE OVERVAL OP OUDE VROUW Leden-bewoners in Zuid Holland boos op woningbouwcorporaties Stuiveling jr. wint loting DENKT U OVER HET KOPEN VAN EEN GEBRUIKTE AUTO? Zeker is zeker. o, OVERLEG LONDEN-PARIJS OP HET HOOGSTE NIVEAU Auto te water: DOOD VAN NEDERLANDERS baby verdrinkt MAAKT DIEPE INDRUK ZENDELINGEN ONTVOERD IN ZUID-VIETNAM Voorlopig zal echter NIET aan de wensen worden voldaan Opgericht 1 maart 1860 Maandag 4 juni 1962 no. 30669 De Alkmaarse politie heeft een 52-jarige in Bergen wonende oud-Alkmaarder gearresteerd, die zich schuldig zou hebben gemaakt aan oplichting van zijn schoonzuster tot een bedrag van f. 60.000 en van een 83-jarige in een bejaardentehuis voor 37.000 gulden. Het onderzoek i8 nog gaande en de politie verwacht, dat nog andere benadeelden zich zullen melden. men, waardoor hij in financiële moeilijkheden was gekomen. De zaak was in handen van Interpol, terwijl ook het ministerie van Economische Zaken en de Rekenkamer er zich mee bemoeiden. Toen een derde persoon, die ook geld aan verdachte had geleend in Den Haag een onderzoek naar de af faire wilde instellen, wist de man dit Derde persoon De man zou de zuster van zijn overleden eerste vrouw en de bejaar de zakenman verhalen opgedist heb ben, waarin hij zei een handel in brandblusapparaten te bezitten. Een partij onderdelen uit Zweden zou door de douane in beslag zijn geno- Prof. Garmt Stuiveling, die voor de Partij van de Arbeid tot lid van de gemeenteraad van Hilversum was gekozen, zal het stembureau mededelen, dat hij het raadslid maatschap niet zal aanvaarden. Dit is het resultaat van een loting tussen prof. Stuiveling en zijn zoon, G. IV. Stuiveling, die voor de P.S.P. in de raad was gekozen en die nu zonder bezwaar zitting zal kunnen nemen in de nieuwe raad. Deze onofficiële loting is zater dag door de burgemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot, verricht. Vader en zoon Stuive ling waren na overleg met hun partij overeengekomen de uitslag van de loting als bindend te be schouwen. Dierenbescherming: „Geen wilde dieren in circussen" De jaarvergadering van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren, die vrijdag en zaterdag in het congrescentrum „De Blije We- relt" te Lunteren werd gehouden, heeft met algemene stemmen een motie van het hoofdbestuur aange nomen, waarin de regering wordt verzocht het optreden van wilde die ren in circussen te willen verbieden. Zoals men weet is dit in de Scandi navische landen reeds het geval. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat het optreden van wilde dieren in circus sen of andere gelegenheden van die aard niet meer met het peil van een beschaafd land in overeenstemming is. In zijn openingsrede betoogde prof. dr. S. Hofstra, dat er voor de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren zeker geen plaats mag zijn voor zelfingenomenheid. Wél voor enige voldoening voor de resul taten, die reeds werden bereikt, waarvan de nieuwe dierenwet stellig het grootste winstpunt vormt. Naast het dagelijks werk van de vereniging, zoals inspectie, exploita tie van dierenasiels en propaganda voor dierenbescherming, zag prof. Hofstra voor de nabije toekomst drie belangrijke doeleinden. In de eerste plaats de regeling en beperking van de vivisectie. Voorts een regeling voor en zo mogelijk een verdwijnen van de handel in kleine dieren en tenslot te een verbod voor het optreden van wilde dieren in circussen. te verhinderen door hem zijn geld gedeeltelijk terug te geven. Toen de bejaarde Alkmaarder echter vernam, dat de verdachte zijn paspoort had laten verlengen kreeg hij argwaan. Via een relatie betrok hij de politie in het geval, die na een kort onder zoek de gedupeerden kon inlichten. De man was spoedig gevonden en werd ingesloten. Hij wordt morgen voor de officier van Justitie geleid. Er is tevens een onderzoek gaande naar een ongeoorloofde handel in Duitse lotto-loten, waarvoor de man of zijn Duitse tweede vrouw geregeld naar Duitsland reisden. Hij zou die loten in café's aan de man gebracht hebben. In verband hiermede heeft ook een Alkmaarse caféhouder, die voor verdachte deze loten verhandel de, een proces-verbaal gekregen. Natuurlijk, wanneer u een gebruikte auto koopt, dan wilt u zoveel mogelijk zekerheid hebben. Welnu, deze kan u iedere Volks wagendealer geven. Zodra u zo'n wagen koopt, wordt u opgenomen in de kring van VW-rijders die kunnen beschikken over alle voordelen die u de uitgebreide en goed functionerende VW-organisatie biedt. Over al. Bij elke gebruikte wagen behoort een ga rantiebewijs, geldig over 5.000 km. of drie maanden, vooralle onderdelen die gebreken zouden blijken te vertonen. Bovendien krijgt u o.a. ook nog een cheque, die recht geeft op een uitgebreide gratis servicebeurt én een gewaarmerkt rapport waarin nauwkeurig vermeld wordt de staat waarin de wagen zich bij aankoop bevindt. Alles is gedaan om u zekerheid te verschaf fen. Koop daarom uw gebruikte Volkswagen bij een VW-dealer. Zeker is zeker. Een bijna 33-jarige fabrieksarbei der heeft zaterdag een laffe overval gepleegd op de 86-jarige alleenwo nende weduwe R. Waringa-Steenstra in haar woning aan de Bentinck- straat in Amsterdam. De man, die het kennelijk op haar spaarcentjes had voorzien, sloeg de vrouw hard in het gezicht en ook op haar hoofd. Hij was haar bovenbuurman. Later op de dag werd hij aangehouden. De man legde een bekentenis af, maar zijn motief is nog duister. Hij heeft slechts laten blijken dat hij een hekel aan de vrouw had. Een overbuurman zag zaterdag mevrouw Waringa met een bebloed hoofd voor het raam zitten. Hij waarschuwde meteen haar zoon. die van zijn moeder te horen kreeg, dat zij omstreeks half negen 's ochtends bij het toilet in het portaal van ach teren was aangevallen door een man. Hij klemde zyn handen om haar hals en sloeg enkele malen met een ge balde vuist ofc haar hoofd. De be jaarde vrouw verzette zich hevig tegen de laffe aanvaller. Toen ze om hulp begon te schreeuwen kneep de man haar keel dicht. Toch slaagde de moedige vrouw erin zich van de man te ontdoen en hem een paar stevige klappen in het gezicht te ge ven. Ze voelde daarbij, dat hij een bril droeg. Dit herkenningsteken en de herinnering, dat de man na zijn aanval naar de tweede etage was ge vlucht, leidde uiteindelijk tot de aan houding van de bovenbuurman. Mevrouw Waringa, die na de aan val enige tijd versuft op bed had ge legen, strompelde tenslotte naar het aan de straatzijde gelegen keuken raam om op deze wijze de aandacht van de buren te trekken. Zij heeft een lichte hersenschudding opgelo- Muur bij Bad Hersfeld Oostduitse arbeiders zijn zondag begonnen met de bouw van een muur van het „Berlijnse type" langs een deel van de grens tussen Oost- en West-Duitsland bij Bad Hersfeld. Volgens de Westduitse politie ziet het er naar uit of de Oostduitsers het 750 m. brede gat willen dichten, waar Oostduitse arbeiders enkele da gen geleden zijn begonnen de oude prikkeldraadversperring op te rui men. Moskouse kranten berichtten dat vier mannen tot de dood door de ko gel zijn veroordeeld voor speculatie op grote schaal in geld en andere waar den. Communiqué over eerste gesprek (in Parijs) is nogal mager uitgevallen Tweeërlei zienswijze (Van onze Parijse correspondent) De Britse premier Macmillan heeft zaterdag en zondag in Parijs door gebracht voor overleg met het Franse staatshoofd president De Gaulle. Gis- steravond werd een commuhiqué over deze ontmoeting uitgegeven en, of schoon er niet veel in staat, beschou wen diplomatieke kringen in de Franse hoofdstad het feit, dat er een communiqué uit de bus is geko men, verder als een gunstig teken voor de naaste toekomst der Frans Britse betrekkingen. Een nieuw ge luid in het communiqué is boven dien, dat de conferentie, waarby voor een deel ook premier Pompidoe en de minister van Buitenlandse Zaken Couve de Muryille werden betrokken, omschreven is als een vast nummer in een periodieke reeks van Frans Engelse ontmoetingen op het hoog ste niveau. De geest van de „entente cordiale" wordt In het communiqué weliswaar niet bij name opgeroepen, doch het voornemen van die geregelde pala vers zou toch wel, zo menen sommige waarnemers, in die richting kunnen wijzen, tenzij men, sceptischer, zou aannemen dat de weg tussen Parijs en Londen nu met zoveel voetangels en klemmen ligt bezaaid dat het no dig is gebleken periodiek op het hoogste plan bijeen te komen om eensgezind te pogen die obstakels op te ruimen. In de meer optimistische zienswijze past daarentegen weer de aankondi ging van het communiqué, dat de technische besprekingen in Brussel over het toetreden van Engeland tot de Euromarkt zullen kunnen worden voortgezet. Britse diplomaten in Parijs verze kerden het afgelopen weekeinde, dat Macmillan vooral wel het Kanaal was overgestoken om De Gaulle te verzoeken de oppositie niet langer in de kaart te spelen, die zich in Enge land, doch vooral ook in de blanke landen van het Gemenebest Ca nada. Australië en Nieuw-Zeeland de laatste tijd met toenemende kracht verzet tegen toetreden van het Verenigde Koninkrijk tot de ge meenschappelijke markt. Of Macmil lan met dit verzoek by De Gaulle aan de goede deur heeft aangeklopt, lijkt niet waarschijnlijk. Al zijn gedragingen en uitlatingen wijzen de laatste maanden immers steeds dui delijker op de geringe geestdrift, waarmee het Franse staatshoofd een uitbreiding van Klein-Europa in En gelse richting tegemoet treedt. Op ba sis van de huidige omvang kan De Gaulle hopen op een dominerende positie, waardoor hij later naar bui ten, tegenover Washington en Mos kou, uit naam van een gelijkwaar dig machtsblok zal kunnen optreden. Die ambities, die De Gaulle nu wel algemeen worden toegeschreven en die hij trouwens ook nooit zelf ontze nuwd heeft, zouden in rook moeten vervliegen indien Engeland toetrad tot de club. Vandaar dan ook dat van Franse zijde de laatste tyd voortdurend ster ker onderstreept wordt, dat Engeland vandaag voor een historische en dramatische keuze staat nu zyn be langen in continentaal Europa en, anderzijds, In de rest der wereld te gen elkaar moeten worden afgewo gen. Parijs wenst die keuze inder daad te zien als een of- en tot enig compromis heeft De Gaulle zich tot dusver dan ook nimmer en ver moedelijk de afgelopen dagen even min laten verleiden. Dat het communiqué in sobere ter men gewag maakt van een zekere eensgezindheid van visie tussen bei de staatslieden is slechts ogenschijn lijk een paradox. Inderdaad staan De Gaulle en Macmillan beiden op het principiële standpunt dat de su- pra-nationale denkbeelden tot het rijk der ficties en illusies behoren. Maar dat inzicht heeft De Gaulle tegenover Macmillan vermoedelijk toch ook dezer dagen geenszins weer houden om zich te beroepen op de supra-nationale grondslag van het Verdrag van Rome teneinde Enge land het animo te ontnemen zich aan te sluiten bij een „gemeenschap", die hy niettemin zo spoedig mogelijk tot een klassiek bondgenootschap hoopt, te zullen kunnen hervormen of reduceren. pen. Na in het Wilhelmina-Gasthuis te zijn behandeld, kon zy naar de woning van haar zoon terugkeren. Toen de politie de fabrieksarbeider aanhield, had hij nog verse bloedspo ren op zijn jas en polshorloge. Hij had al enkele malen geld van de vrouw geleend, hoewel zy aan lenen een hekel had. Het terugbetalen had vaak moeilijkheden opgeleverd. De fabrieksarbeider zal aan de officier van Justitie worden voorgeleid. Onze jongens staan voor zware taak In Hollandia heeft het nieuws over de eerste gesneuvelde Nederlandse militairen, die gisteren met militaire eer in Kaimana begraven zijn, grote indruk gemaakt. Door het uitblijven van Nederlandse verliezen tijdens de acties van de afgelopen weken waarbij parachutisten veelal vuurcontact melden, kwam de mededeling zeer onverwacht. De Nederlandse militaire woord voerder legde in zijn verklaring de nadruk op het besef bij de militaire leiding dat sinds de rede van president Soekarno van 19 december verliezen zouden kunnen worden geleden. „Ik geloof dat het thuisfront zich dit niet goed heeft gerealiseerd". Een personenauto met drie inzit tenden is in de nacht van zaterdag op zondag tussen de Snoekjesgracht en de Oude Dykstraat in Amsterdam in het water van de Oude Schans ge reden De acht weken oude Vera Horstman is daarbij verdronken. De achttienjarige N. Pronk, die het ongeluk zag gebeuren sprong in het water en slaagde erin de ouders van de baby (respectievelijk 24 en 25 jaar) te redden. Het echtpaar Horstman, dat op be zoek was geweest by kennissen, was op weg naar huis. Volgens de heer Horstman zou de stuurinrichting van de nieuwe huurauto, waarin hij reed. bij het nemen van een bocht zijn ge blokkeerd. Zaterdag presenteert de Avro het t.v.-programma „25 jaar Snip en Snap Een deel van het programma is in Groningen op de band opgenomen. Tijdens deze opnamen kwam Ageeth Scherphuis een hartvormige taart aanbieden aan Willy Wal den en Piet Muyselaar. Met vereende krachten worden de kaarsjes uitgeblazen. „Ondanks het feit dat er geen oor logstoestand is. staan de Neder landse militairen voor een gevaarlijke taak tegen goed geoefende troepen". De militaire woordvoerder deelde in antwoord op vragen voorts nog mee de omstandigheden waaronder de twee militatiren sneuvelden, zoals gdbruikelijk geen verdere officiële mededelingen kunnen worden ver wacht. „Hoezeer het ons ook spyt, kunnen aan bet thuisfront onmoge- lyk meer byzonderheden worden verstrekt, daar het voor operationele doeleinden bestemde militaire ver- bindingsnet dit niet toelaat" zo ant woordde hy op verdere vragen. Wel zullen de ouders door de commandant van beide gesneuvelden in een per soonlijk schrijven worden ingelicht en zullen hen. indien mogelyk. foto's worden toegestuurd van de militaire begrafenis. De twee bij de acties tegen Indone sische parachutisten gesneuvelde Ne derlandse militairen zijn gisteren met militaire eer in Kaimana begraven. Het enige dat uit de summiere mededelingen van een militaire woordvoerder kan worden opgemaakt is dat de twee gesneuvelde militai ren behoorden tot een gemengde pa trouille van landmacht en mariniers en dat het vuurgevecht met de Indo- nesiers waarschijnlijk geschiedde in het oerwoud. In het gebied van Kai mana werd, naar wordt aangenomen, een zestigtal parachutisten neergela ten die allen met de modernste auto matische vuurwapens waren uitge rust. De Nederlandse patrouille beschik te ten dele over automatische wapens en ten dele over geweren. Over het aantal Indonesiërs dat by het vuur- Communistische guerrillastrijders hebben drie Amerikaanse zendelingen, die werkzaam waren in een zieken huis voor melaatsen, ontvoerd, zo is meegedeeld door de Amerikaanse am bassade in Saigon. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade zei dat de zende lingen A. E. Mitchell, Baniel Gerberr en dr. S. A. Vietty heetten en dat ook een onbekende vrouw was ont voerd. Het ziekenhuis ligt 22 kilometer ten zuidwesten van Ban Me Thoet, in het woeste hoogland van Zuid- Vietnam, en ongeveer 320 kilometer ten noorden van Saigon. De woordvoerder zei dat de com munisten negen andere Amerikanen, onder wie de echtgenote van vier kin deren van Mitchell, hadden achter gelaten. Gunstig advies over nieuwe lonen bij de Spoorwegen (Van onze Utrechtse correspondent) De looncommissie van de Stichting van den Arbeid heeft een gunstig ad vies uitgebracht over de loonvoor- stellen by de Nederlandsche Spoor wegen. De enige wijziging, die de commissie adviseert, is om de loop- tyd te verlengen van 1 tot 1% jaar. Het is zeer waarschyniyk, dat het College nu op korte termyn een be slissing zal nemen. Het nieuwe reglement dienstvoor- waarden zal gelden met terugwer kende kracht vanaf 1 april. De voor stellen behelzen een herziening van de loonstructuur met invoering van prestatiebeloning en taakwaardering. Waar de prestatiebeloning niet mo gelyk blykt, wordt een dervingstoe slag van 3 pet. geadviseerd. Realise ring van deze voorstellen zal in to taal een 10 miljoen gulden kosten. M.R.P. is tegen een Europa der vaderlanden Op het jaarcongres van de Franse (r.k.) partij M.R.P. is zondag een motie over de buitenlandse politiek aangenomen waarin een „verenigd Europa" wordt voorgestaan, in te genstelling tot het door president De Gaulle gewenste „Europa der vader landen". In de motie wordt gezegd dat „alleen een verenigd Europa, dat als deelgenoot van de Verenigde Sta ten binnen de NAVO optreedt, de sa menhang van de vrye wereld kan verzekeren, en aan alle Europese vol keren de mogeiykheid moet bieden de vryheid te bereiken". VUf M.R.P. ministers hebben on langs hun ontslag ingediend. Een van hen, Robert Buron. zei tydens het congres, dat 95 procent van de brieven, waarin hy geluk gewenst gaan. In vele gevallen zullen sanering van oude stadsdelen meer woonmo- gelykheden bieden. Uit het jaarverslag van de afd. Zuid-Holland van de Nationale Woningraad (de overkoepelingsorganisatie van de woningbouwverenigingen) blijkt, dat het bestuur enige malen geconfronteerd is met problemen, die voortvloeien uit de invoering van de huurver hoging in 1960 en de daarbij gevolgde methoden. De mogelijkheid voor de huurders om bij de huuradvies- commissie tegen de aangevraag de huurverhoging in beroep te gaan, heeft de besturen van woningbouwcorporaties, wan neer deze huurverhoging niet werd toegestaan, voor soms grote moeilijkheden geplaatst. Het verslag gaat niet op alle fa cetten van dit vraagstuk in, doch staat wel stil bR de grote ontevre denheid onder de huurders van voor oorlogse woningen van de corporaties, wanneer door de uitspraak van een huuradviescommissie de ene huurder wel en zRn buurman niet voor huur verhoging in aanmerking wordt ge bracht. Het gevolg hiervan ls, dat zelfs zeer goede leden-bewoners, die tot nu toe het gevolgde beleid in hun vereniging steeds hebben goedge keurd, nu tegen het bestuur in verzet komen en zich by de ontstane oppo sitie scharen, om door middel van gezamenlijke actie een huurverlaging te bereiken. Immers, aldus het verslag, als ba sis van de weigering tot huurverho ging geldt het onvoldoende onder houd van de woning. De leden-bewo ners, die een huurverhoging wordt opgelegd, verwij'en het bestuur, dat degenen, die hun woning zorgvuldig werd met zyn uittreden uit de rege ring, van vrienden van de O.A.S. af komstig waren, die de verzwakking van de Gaulle toejuichten. Buron waarschuwde tegen iedere poging de regering systematisch te gen te werken. onderhouden hebben, thans beloond worden met een huurverhoging. Het komt dan ook voor, dat men weigert de opgelegde huurverhoging te beta len. Beleid Soms is het gevolg, dat op de jaar vergaderingen van woningbouwcor poraties, waar het bestuursbeleid by de behandeling van de jaarstukken aan de orde wordt gesteld, die stuk ken wél worden goedgekeurd maar in plaats van het zittende bestuur andere bestuursleden worden geko zen. Dit is wel een democratisch recht, maar het kan tot gevolg heb ben, dat goede krachten, die sinds een aantal jaren in het belang van de volkshuisvesting werkzaam zijn, voor dit werk verloren gaan. De be staande ontevredenheid onder de le den-bewoners zal echter niet tot het verleden gaan behoren, want ook die nieuwgekozen bestuursleden zul len aan de wensen van de oppositie geen gevolg kunnen geven. Deze zaak vervult het afdelingsbe stuur met zorg, daar deze gang van zaken de positie van een woning bouwcorporatie zeker niet zal verster ken. Het bestuur van de afdeling bestaat uit de volgende personen: A. Goosen te Delft, voorzitter; mr. E. van Haersma Buma, 's-Graven- hage; P. J. Meurs, Dordrecht; K. Post, Rotterdam; J. Peyneburg, Noordwykerhout; K. Zandbergen, Rynsburg en W. F. van Niekerk, s-Gravenhage, secretaris-penning penningmeester. De heren Goosen en Post vertegenwoordigen de afdeling in het hoofdbestuur. De afdeling wordt in de Ledenraad vertegenwoordigd door de heren J. G. Andeweg. Katwyk; P Th. Biersma, Rotterdam; J. Deelen, Nieuw-Lek- kerland; P. A. de Rooij, Sliedrecht; C. A. van Vlierden, 's-Gravenhage en R. F. S. Voerman te Leiden. Problemen Tydens vergaderingen zyn de ern stige problemen besproken, waarvoor men in ons land, in het byzonder in het westen, geplaatst wordt tengevol ge van de sterke bevolkingstoeneming Een deel van de oplossing van het huisvestingsprobleem ligt in de sprei ding van de vestigingsplaatsen van nieuwe industrieën, waar mogeiyk te decentraliseren en meer dan tot nu toe het geval is tot hoogbouw over te Kostbare F rans Hals stukken uit de V.S. Zaterdagmorgen is, aan boord van de „Statendam" van de Holland-Amerikalijn, in Rotter dam aangekomen de heer Sey mour Slive, hoogleraar in de kunstgeschiedenis aan de Uni versiteit van Harvard, in de V.S. Prof. Slive had wel zeer kostbare bagage bij zich. Hij vergezelde n.l. een transport van 19 schilderijen van Frans Hals. 17 afkomstig uit de V.S. en 2 afkomstig uit Canada, welke te zien zullen zijn op de grote Frans Hals-tentoonstel ling in Haarlem, die ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van het Frans Hals-museum aldaar zal worden gehouden. Prof. Slive is een van de grote Frans Hals-kenners. Hy was reeds eerder, eenmaal vyf fnaanden en eenmaal een jaar, in Nederland om studie van Frans Hals en andere Ne derlandse schilders uit diens tyd te maken. Tezamen met dr. Bard, di recteur van het Frans Hals-museum en dr. de Vries directeur van het Mauritshuis in Den Haag heeft, de Amerikaanse hoogleraar (Te tentoon stelling in Haarlem voorbereid. Prof. Slive toonde zich trots over het feit, dat van de 76 schilderijen «He straks in Haarlem een Frans Halsmanifestatie zullen vormen er 19 uit Amerika komen. Overigens is de collectie die het 100-jarig bestaan van het museum markeert samengesteld uit sohilde- ryen, maar liefst afkomstig uit tien landen w.o. ook van achter het yzeren gordyn. Men verwacht uit de Sowjet-Unie byv. twee portretten van Evangelisten, schilderyen die Frans Hals in zyn jonge jaren maakte en die betrekkeiyk kort ge leden herontdekt werden. Zy maak ten nl. deel uit van een groep van vier schilderyen van Evengelisten die in 1812 naar Rusland gingen en daar zoek raakten. Twee zyn in Odessa teruggevonden, de andere twee zyn nog spoorloos. gevecht betrokken was. is niets be kend. evenmin als over de eventuele verhezen aan Indonesische zyde. Met het sneuvelen van de twee Nederlan ders stegen de verliezen aan Neder landse zijde tot twee doden en drie gewonden. Hoewel van militaire zijde geen cij fers worden gegeven over de totale verliezen aan Indonesische zijde, wordt geschat dat het aantal doden, gewonden en gevangen genomen pa rachutisten meer dan 125 van de tus sen de 400 en 500 afgeworpen militai ren bedraagt. Minister Townley naar Indonesië De Australische minister van De fensie. Athol Townley. ls vandaag per vliegtuig uit Sydney naar Indonesië vertrokken, „voor een vriendschappe lijk bezoek van zeven dagen". Minister Townley zei dat zyn be zoek alleen een tegenbezoek was in antwoord op een uitnodiging van de Indonesische minister van defensie, generaal Nasoetion, die 18 maanden geleden Australië heeft, bezocht. Op de vraag of hy dacht, dab vriendschap met de Nederlanders be langrijker was voor Australië dan vriendschap met de Indonesiërs gaf minister Townley ten antwoord: ,,De vriendschap met °ns noordeiyk buur land met 100 miljoen inwoners is vermoedelijk een van de belangrijk ste vraagstukken waarvoor Australië zich in de toekomst gesteld zal zien". „Als Indonesië communistisch wordt zou het voor Australië vrij moeilyk worden Als dat land zich ooit tegen ons zou keren, dat ik niet denk. zouden wij volledig van onze vrienden in Azië afgesneden zyn". „Technische bijstand" „Als Indonesië bereid Is onze ex perts aan te trekken, zou dat ideaal voor Nederland zijn en een voortzet ting van een traditie, want we zitten boordevol met een op Indonesië ge richte wetenschappelyke produktie". Dit verklaarde de Amsterdams# hoogleraar in de geschiedenis en ont wikkeling der Bahasa Indonesia, prof. dr. C. C. Berg. zaterdagmiddag tij dens een forumdiscussie, waarmee de eerste universitaire leergang in de problematiek der ontwikkelingsgebie den in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam werd beslo ten. Prof. Berg betreurde het dat door de politieke verhoudingen deze by- stand thans nog niet mogelijk is. On danks de bestaande animositeit tus sen beide landen gewaagde hy van prima persoonlijke contacten in de wetenschappelijke sfeer. „Alleen moe ten de ontmoetingen niet te dicht by Nederland plaatsvinden", zo zei hy. Linkse rebellie in VENEZUELA onderdrukt Een zaterdag uitgebroken opstand op de marinebasis Puerto Cabello in Venezuela is gisteren onderdrukt. Een gecombineerde aanval te land, ter zee en in de lucht van regerings strijdkrachten noodzaakte de opstan delingen zich over te geven. President Betancourt deelde gister avond mede, dat de gevechten tussen regeringstroepen en opstandelingen bijna honderd doden hebben geëist. Van andere zRde is evenwel gezegd, dat er 135 doden en enkele honder den gewonden zyn. In Puerto Cabello hebben de auto riteiten een uitgaansverbod afgekon digd van 23.30 tot 11.30 uur in ver band met het optreden van de regeringstroepen tegen sluipschut ters. In Caracas zijn in vier wyken van de stad schoten gewisseld tussen uiterst linkse elementen en de politie. De Venezolaanse minister van On derwijs heeft de middelbare scholen „tot nader order" gesloten. Zoals bekend deed er zich op 4 mei J.l. een opstandige beweging voor te Cariepano, eveneens van linkse elementen. Adenauer blijft „Het, tydvak-Adenauer is nog niet ten einde", aldus verklaarde Bonds kanselier Adenauer gisteren op een congres van zyn Christendemocrati sche party in Dortmund. Er brak een applaus les toen de 86-jarige Bondskanselier hier met een wat zuur gezicht aan toevoegde: „U zult my nog een beetje langer moeten verdragen Volgens hem had hy nooit een jaar of datum ge noemd voor zyn eventuele aftreden. Het besluit hierover hing af van een reeks overwegingen van persoonlijke en politieke aard. Voordat hy tot Bondskanselier herkozen werd. schreef Adenauer zyn party, dat hy niet van plan was om zyn ambtster- myn van vier Jaar volledig uit te dienen. Hy zou tydig aftreden om zyn eventuele opvolger de gelegen heid te geven een verkiezingscam pagne voor te bereiden. Dit is de tweede Frans Hals-ten- toonstcillng. die ooit Is gehouden. De eerste vond plaats in 1937. Het overgrote deel van de werken op de tentoonstelling Is afkomstig uit musea. Slechts een enkele par ticulier stond zijn schildery af.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7