pOEING STORT NEER OP ORLY: 131 DODEN BURGER UIT PARLEMENT Zware Amerikaanse druk op Nederland Twee stewardessen overleefden ramp Ter aanvaarding van het plan Bunker Attentie /AWctie, fraai triplex voor wanden 1 WEERBERICHT Binnen tien dagen hervatting van de onderhandelingen? Drie soldaten verongelukt in Duitsland 77A\\ (Sue/ ^Jliiëuws pgericht 1 maart 1860 MAANDAG 4 JUNI 1962 No. 30669 EIDSCH DAGBLAD ^ecteuiA van Dishoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 b6)Alle passagiers op één na allen Amerikanen en de Franse ^manning met uitzondering van twee stewardessen zijn (in totaal 3^1 personen) gistermiddag om het leven gekomen bij de grootste 1 s»mp, welke de Franse luchtvaart in haar lange geschiedenis ceft getroffen. De plaats van de catastrofe was het vliegveld Irly bij Parijs, waar een viermotorig straalvliegtuig van het type oeing-707, nauwelijks van de grond gekomen, verongelukte. De iloot, Hoche, moet volgens de controlekamer onmiddellijk na de :art al onraad aan een der motoren hebben bespeurd. In elk geval eeft men op de startbaan over een lengte van vijfhonderd meter erke remsporen aangetroffen. De manoeuvre om het enorme evaarte van 140 ton weer tot stilstand te brengen, is klaarblijke- jk mislukt. Nog boven het vliegveld is de luchtreus uit elkaar espat. Passagiers waren eden Amerikaans ^kunstgenootschap '~Zou de Boeing nog vijftig meter 'n(rder hebben gevlogen, dan zou de j-pnp het dubbele aantal slachtoffers jvtbben geëist. Daar ligt namelijk de ..iofdstraat van het stadje Villeneuf Roi, waar op dat ogenblik de gc- ruikelijke drukte van elke zondag Teerste. De wandelaars van Villeneuf - de honderden passagiers, die op ly op vertrek stonden te wachten, •bben de catastrofe voor hun ogen afspelen. Kort nadat de vier Jusachtige motoren waren aangesla- en en het toestel in beweging was fekomen. werd een slag vernomen "isof een bom het hart van een ka- Piedraal had geraakt. Aan een bom, f juister nog: aan een atoombom ^«ed ook de paddestoelvormige figuur 'enken, die snel daarop in de lucht tond afgetekend, zoals een der oog getuigen meedeelde. Alle inzittenden, met uitzonde- ing van stewardessen en een ste- tard die zich in de staart van het iiegtuig bevonden, moeten onmid- lellijk zijn verbrand. Hun verkool- je lichamen werden tot vrij ver in je omtrek teruggevonden. Identifi catie was doorgaans niet meer mo- jelijk. De passagiers behoorden tot %n Amerikaans kunstgenootschap, |at. in Parijs eerr internationaal con- Jres had bijgewoond na een maand n Europa te hebben rondgereisd. )e Amerikanen behoorden tot de jAtlanta Art Association". Er wa- 'en 81.vrouwen, 40 mannen en een find. Behalve deze 122 passagiers „DE HOUTHAL", Hogewoerd 99 - Telefoon 22536 ZONNESCHIJN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Droog weer met zon nige perioden. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Iets hogere tempera turen. (Op gemaakt te 11.15 uur) 5 JUNI Zon op: 4.23 uur; onder: 20.53 uur, Maan op: 7.11 uur; onder: 23.26 u Hoogwater te Katwijk te 4.58 en 17.25 uur; laagwater te 0.46 en 13.06 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's zijn ook acht bemanningsleden en een employé van de Air France om het leven gekomen. Tot de drie aanvankelijk overlevenden behoorde ook een steward (bij genoemd aan tal slachtoffers inbegrepen), die in een ziekenhuis aan zijn wonden is bezweken. Over een groot gebied liggen de wrakstukken verspreid van de Franse Boeing 707 van Air France, die gisteren bij Orly neerstortte. Bij deze ramp kwa men 131 mensen om het leven, hoofdzakelijk Amerikanen. Tussen bloemen in ruin Een der twee als door een wonder geredde stewardessen, mej. Jacque line Gilles, vertelde tegen dokters wat zij had meegemaakt. „Ik zat met gesloten veiligheidsgordel op een van de achterste plaatsen van de Boeing, samen met de andere stewardess en een steward. Plotseling lag ik op de grond, tussen bloemen in een tuin. Mijn kleren stonden in brand. Ik stond vlug op en rende van het brandende vliegtuigwrak weg. Ik klom zelfs over een klein tuinhek. Ik weet niet hoe ik het allemaal ge daan heb. Het was verschrikkelijk". Volgens de dokters, die de 25-jari- ge Jacqueline in het militaire hos pitaal te Percy bjj Parjjs verzorgen, waren haar eerste woorden: „Zjjn er nog andere overlevenden?" Mej. Gilles heeft brandwonden aan het gezicht, knieën en voeten. De andere stewardess, mej. Authie, heeft een hersenschudding en een shock. Mej. Gilles vertelde dat zij voor de tweede maal een vliegramp heeft meegemaakt. Vorig jaar zat zy in een Boeing-707, die een buik landing bij Hamburg moest ma ken. Hoe het mogelijk is geweest, dat de technische mankementen van de luchtreus bij de gebruikelijke in spectie niet waren geconstateerd,be hoort tot de voornaamste vragen, die een commissie van deskundigen te beantwoorden heeft. Sedert in 1958 met de Boeing-707 op de com merciële luchtlijnen wordt gevlogen, zijn er vier ernstige rampen te be treuren geweest: in New York. in Hamburg, in Brussel en nu in Pa- rys, dat nog wel het trieste record aan doden heeft geslagen. Dat de catastrofe van gisteren aan sabo tage te wijten zo zijn geweest, is een hypothese, die tot nader order niet in aanmerking behoeft te komen. Tot dusver wijzen de eerste inlich tingen eerder in de richting van een technische afwijking, die de com mandant niet tydig heeft kunnen corrigeren. Papoea vermoord Door parachutisten In de omgeving van Fak Fak hebben Indonesische parachu tisten het eerste slachtoffer ge maakt onder de Papoea-bevol king. Volgens een vandaag te Hol- landia uitgegeven communiqué is een Papoea meegevoerd door een groep Indonesische para chutisten en door een Neder landse militaire patrouille, die de achtervolging had ingezet, dood teruggevonden. Vastge steld werd, dat hij door de Indonesiërs is vermoord. De vermoorde Papoea was opge treden als gids van Nederlandse mi litairen bij hun actie tegen de para chutisten. Hij zou door de Indone siërs zijn verrast toen hij hen obser veerde en werd gedood door twee ko gels uit een automatisch wapen. De gebruikte munitie toont aan, dat de moord alleen kan zijn bedreven door Indonesische parachutisten. Andere taktiek? Door deze daad is de vraag gerezen of de parachutisten van tactiek ver anderd zyn, en, in plaats van te re kenen op steun van de autochtone bevolking, overgaan tot een guerrilla oorlog en onrust willen zaaien. Zij hebben ondervonden, dat in vele ge vallen de Papoea's de Nederlandse militairen helpen om hen op te spo ren en hen in hinderlagen lokken. Men vraagt zich te Hollandia af, Prins Bernhard bij president Kennedy Het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat Prins Bernhard vandaag door president Ken nedy in het Witte Huis ontvan gen zal worden. In diplomatieke kringen wordt het bezoek van de Prins een beleefdheidsbezoek genoemd. De Prins is zaterdag in Washington aangekomen na een bezoek aan de Amerikaanse luchtvaartschool van Colorado, waartoe hy door generaal Curtis le May was uitgenodigd. Tijdens zijn verblijf in Washington zal Prins Bernhard besprekingen voeren met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Justi tie, Robert Kennedy, en Roswell Gilpatrick, de Amerikaanse onder minister van Defensie. WEER TWEE KUNSTMANEN De Amerikaanse luchtmacht heeft zaterdag wederom een geheime sa telliet gelanceerd. Vrijdag is zoiets ook al gebeurd. Bijzonderheden zyn niet bekendgemaakt. Ten behoeve van radio-amateurs heeft de Amerikaanse luchtmacht bovendien een sattelliet gelanceerd, genaamd Oscar-II. Deze weegt vier en een halve kilo. Op 144,933 mega cycles worden seinen uitgezonden, die door amateurs gemakkelijk kunnen worden opgevangen. Dc fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, mr. J. A. W. Burger, heeft besloten zich uit het parlemen taire leven terug te trekken. Aldus meldt vandaag het ochtend blad van „Het Vrije Volk". Mr. Burger zul in september, wanneer het nieuwe parlementaire-jaar begint, zijn zetel niet meer innemen. Dit om zijn fractie de gelegenheid te geven een opvolger te kiezen, die bij de verkiezingen in 1963 zal zijn ingewerkt. Het besluit van mr. Burger komt zeer onverwacht. Hij zou zijn terug treden hebben medegedeeld in een reeds aan de vooravond van de sta tenverkiezingen geschreven brief. Na overleg met de voorzitter en de se cretaris van de Partij van de Arbeid is deze brief eerst thans naar 't be stuur van deze partij gezonden. of door het doden van deze Papoea- gids de Indonesiërs een voorbeeld hebben willen stellen om er de be volking van te weerhouden «verder Nederlandse militairen te helpen. De vraag rijst ook, wat de reactie daarop zal zyn van de Papoea's te Fak Fak. De mogelijkheid, dat zij verdere hulp aan Nederlandse mili tairen zullen staken, wordt geringer geacht dan dat zij integendeel wraak zullen willen nemen. Tot dus ver hebben zij gevangen genomen In donesiërs uitgeleverd aan de Neder landse militairen. Doden Het jongste voorbeeld van dit laatste wordt gegeven in hetzelfde communiqué, dat vandaag te Hollan dia werd gepubliceerd. Hierin wordt meegedeeld, dat de bevolking van kampongs in de omgeving van Temi- naboean „enige" door haar gevan gen genomen parachutisten hebben uitgeleverd aan de Nederlandse mili taire commandant aldaar. Volgens dit communiqué heeft voorts nabij Teminaboean een ge vechtspatrouille een aanval onder nomen op een bivak van Indonesi sche parachutisten waarby deze „en kele" doden moesten achterlaten. Nabij Teminaboean waren onge veer 60 parachutisten geland, waar van er nu naar schatting minder dan eenderde gedeelte nog op vrye voeten is. Ook zou de Tweede-Kamerfractie van P. v. d. A. pas na 1 juni door mr. Burger op de hoogte van deze brief zyn gebracht. Mr. Burger acht zich volgens deze brief bezwaard door de vele bezigheden, die het parlementaire werk met zich meebrengt. Naast de niet-parlementaire taken is hem dit werk door de voortdurende toene ming van de omvang te veel gewor den. Opdat de districten, die hem kan didaat hebben gesteld zich tijdig kunnen beraden over een andere lijstaanvoerder, heeft mr. Burger ook de gewesten Zeeland. Zuid-Holland en Rotterdam van de partij van de arbeid ingelicht over zijn besluit. In zijn brief aan het bestuur van de Party van de Arbeid geeft mr. Burger te kennen, dat hy op enige hoofdpunten van zijn beleid als frac tievoorzitter heeft bereikt, wat hij zich heeft voorgesteld. In zyn frac- Prof. dr. H. H. Janssen, de Nijmeegse hoogleraar, die als opvolger van drs. Stubenrouch is benoemd tot staatssecretaris van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. Uit gezaghebbende bron in Washington wordt vernomen, dat de Nederlandse regering van gevoelens is onder zware Ameri kaanse druk te staan om met Indonesië tot overeenstemming te komen over Nieuw-Guinea op basis van de voorstellen van de Amerikaan Ellsworth Bunker. Volgens de zegslieden lijken berichten in de Amerikaanse pers, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de hoop dat de onderhan delingen mogelijk binnen 10 dagen zullen worden hervat, een nieuw bewijs dat de V.S. wensen dat het probleem Nieuw-Guinea zonder verder uitstel wordt opgelost. Soekarno zal antwoorden tievoorzitterschap, dat vanaf 1952 heeft geduurd hy volgde mr. Don ker op, die minister van Jus titie werd is het einde gekomen van de deelneming van de socialis ten aan de regering. Daarvoor aan vaardt mr. Burger nog eens ten volla de verantwoordelijkheid. „In Nederland regeert de Partij van de Arbeid alleen mee als er van uit haar opvattingen wat te regeren valt. En de fractie van de P. v. d. A. heeft te bepalen of dat zo is. Slot pag. 2 Twee Nederlandse militairen gedood De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat op 1 juni, tijdens zuiveringsacties tegen Indonesische parachutisten nabij Kaimana zijn gesneuveld, dienst plichtig sergeant W. Kevelam, 20 jaar oud. ongehuwd en ge woond hebbend in Harderwijk en dienstplichtig soldaat lste- klasse K. J. Faber, 20 jaar oud, ongehuwd en gewoond hebbend i nAmsterdam. Marinier derde- klasse zeemilicien J. Briggeman werd gewond. Uit verhoren van gevangenen is gebleken dat de commandant van de parachutisten nabij Kaimana fana tiek is en zelfs vyf parachutisten die zich onwillig toonden, neerschoot. Naby Teminaboean is bij een vuur gevecht tussen een gecombineerde eenheid Kon. Landmacht en alge mene politie en Indonesische para- stutisten een viertal Indonesiërs gevangen genomen, onder wie een gewonde. Vanochtend omstreeks 3 uur is In Steinke in West-Duitsland een Duit se particuliere auto, waarvan ver moed wordt, dat de bestuurder onder invloed van sterke drank verkeerde, zydelings op een kolonne Nederland se militairen gereden. Hierbij werden drie militairen ge dood. vyf min of meer ernstig ge wond. en een tiental militairen liep lichtere verwondingen op. De militai ren behoren tot de 104de compagnie commandotroepen. Dodelijk getroffen werden de dienstplichtig vaandrig J. van Wolfs winkel. 20 jaar, ongehuwd, uit Schie dam, de dienstplichtig sergeant titu lair A. van Eyk, 20 jaar, gehuwd uit Rotterdam, en de dienstplichtig sol daat der eersteklasse B. H. A. Smul ders, 20 jaar ongehuwd, uit Tilburg. Advertentie Tegen „koppigheid" Men zeide dat de Amerikaanse regering kennelijk wenst dat Ne derland en Indonesië het plan- Bunker aanvaarden. De zegslieden geloofden dat Nederland thans misschien kan worden overge haald niet langer te staan op bona fide waarborgen voor zelf beschikking van de Papoea's en zal instemmen met enigerlei voor stellen welke Indonesië en Bunker redelijk zouden achten. Volgens de zegslieden kan er weinig twijfel over bestaan dat Amerika druk zal blijven uitoefe nen op Nederland, indien het in nieuwe besprekingen duidelijk wordt dat de Nederlandse eis in zake zelfbeschikking te onbuig zaam is. Die druk zal waarschijn lijk de vorm aannemen van een betoog dat Nederlandse koppig heid een ernstige situatie veroor zaakt in Zuidoost-Azië en voor de Soivjet-Unie een aanmoediging zou kunnen zijn Indonesië te steu nen in een oorlog op volle schaal tegen Ned Nieuw-Guinea. Uit gezaghebbende diplomatieke bron wordt vernomen, dat de Ame rikaanse assistent-minister van Bui tenlandse Zaken voor het Verre Oos ten, Averell Harriman, de mening is toegedaan dat overeenstemming tus sen Nederland en Indonesië van es sentieel belang is in de nabije toe komst, gezien de precaire situatie in delen van Zuidoost Azië, met name in Laos. Volgens de zegslieden lykt duidelijk dat Harriman ten volle wordt ge steund door president Kennedy en dat ook Bunker de mening van Har riman aanvaardt. President Soekarno zal deze week antwoorden op de opwekking van de secretaris-generaal der VN Oe Thant het vuren op Nieuw-Guineat staken. De minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio heeft verklaard, dat de president zyn antwoord bekend zal maken na zorgvuldige bestudering van de problemen welke verband hou den met „het feitelijk front in West- Irian en met naburige gebieden". „Nederlanders hebben gelijk" De „New York Mirror" schryft in een hoofdartikel dat de Nederlanders in de kwestie Nieuw-Guinea „niet slechts stijfhoofdig zijn - maar ook gelijk hebben". „Wat is de reden dat een nieuwe staat als Indonesië, die tegen Ned. Nieuw-Guinea openlijke agressie pleegt, nooit wordt gebrandmerkt als I agressor?", aldus vraagt het blad. De voormalige koloniale landen zijn altijd de schurken in het stuk en van verschillende kanten wil men die rol nu gaarne zien toebedeeld aan de Ne derlanders. Maar de Nederlanders hebben er in hun brief van vrijdag aan Oe Thant juist aan herrinnerd, dat zy generlei vijandelykheden heb ben gepleegd en alleen gebruik heb ben gemaakt van hun recht op wet tige zelfverdediging volgens artikel 51 van het Handvest der VN. Dit is juist en de VN dienen erop te staan, dat de Indonesische troepen worden teruggetrokken uit Ned. Nieuw-Guinea. als voorwaarde voor onderhandelingen over het geschil. De V.S. zouden hun steun moeten verlenen aan een dergelijke verkla ring. Onrecht wordt geen recht, al leen maar omdat het wordt begaan door een „nieuwe" natie. Aldus de „New York Mirror". (Men zie ook elders) Deze week NYLON BADSHORTS de nieuwe strand mode uni 99S fantasie ii« Uit het Leidsch Dagblad van 5 Junij 1862: Aan onze stadgenoot, den heer H. Bakker Korff, is eene medaille toegekend voor zijn schilderijen „de herstelde" en een hondje dat weldra zijn J baas zal volgen". t Woensdag morgen is te Utrecht ter aarde besteld het lijk van Prof. Hilleman Hoogleer ar en en studenten der Leidsche Hoogeschool wa ren aldaar tegenwoordig. Prof. Rijke en Prof de Vries voerden daarbij het woord.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1