~VIr. R. M. Gallas benoemd tot burgemeester van Leiderdorp Volkswagenbusje met acht man in Ziende te Alplien a.d. Rijn Getrouwd en vader, van twee kinderen Talentenjacht ook in Leiden Door geopend venster konden inzittenden zieli bevrijden Volksliedjes stammen uit een ver verleden Uitvoeringen van „de''' Leidse Mnzieksehool in Lakenhal jg Met ingang van 16 juni a.s. LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 2 JUNI 1962 geten beur (kbari b dei t kom welko centr mgev 425 a IStÉ sn hui griffie van Zuid-Holland. Daarna trad hij in functie bij het kabinet van de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland en op 1 mei 1957 werd hij benoemd tot refe rendaris A. hoofd van het bureau Openbare Orde en Justitiële Zaken. Mr. Gallas is in 1948 gehuwd met mej. H. W. Dortland. VELE FUNCTIES In het openbare leven vervult de nieuwe eerste burger van Leiderdorp vele functies. Zo is hü secretaris van het Carnegie Heldenfonds voor Ne derland. secretaris van de Contact- 1 commissie voor Verkeer in de pro vincie Zuid-Holland, voorzitter van de wykraad van diakenen in wijk 19 van de hervormde gemeente in 's-Gravenhage, bestuurslid van de Martha-Stichting te Alphen aan den Rijn, voorzitter van de Oranje Ten- nis Club te 's-Gravenhage en voor zitter van de Jeugdschaatscommissie van het Gewest Zuid-Holland van de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond. LYON >nker derda IAAC ntlaa -12 j Haa (Van een onzer redacteuren) iedeii Leiderdorp heeft een nieuwe burgemeester! teedj B') Koninklijk besluit van 1 juni is namelijk in deze functie be noemd mr. Robbert Marie Gallas. referendaris-A. hoofd van het bureau Openbare Orde en Justitiële Zaken, bij het Kabinet van de 5 Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. De be- noeming gaat in op 16 juni. De installatie zal of op zaterdag 16 juni of op maandag 18 juni •n ,p'aats hebben. Dit laatste is besloten tijdens het bezoek, dat de net Vc'houders C. Meerburg en A. M. Kleiss samen met de gemeente- -rmfcecretaris, de heer C. Hobo, gisteravond aan de pasbenoemde bur- u vagemeester in diens flat te Den Haag hebben gebracht. De heer Gallas hoopt zo spoedig mogelijk na zijn installatie de Leiderdorpse i'-tjambtswoning te betrekken. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen, Oeen jonge (Rob) en een meisje (Margreet). De nieuwe burgemeester is Nederlands-hervormd en lid van de «JC.H.U. Ratelende telefoon Tot, diep in de nacht ratelde giste- É-en bij hem thuis de telefoon: de ene felicitatie volgde op de andere. On- ianks alle drukte, die een dergelijke jenoeming met zich meebrengt, heeft (Ie he r Gallas ons gisteravond laat Jog enkele ogenblikken te woord ge- itaan. Hij kent Leiderdorp ook al uit hoofde van zijn huidige functie 4 vrij goed en stelt zich van de taak, die hem daar wacht veel voor. „Ik 1 ben mij er van bewust, dat er heel - waj problemen opgelost dienen te 'orden, problemen, die samenhangen iet de sterke uitbouw van deze ge- ïeente". Verder is de heer Gallas EErer van op de hoogte, dat er in Lei- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Marianne Heieen. dr van C. van Baarle en H. J. Nleuwenhuize; Petrus Adirianus, zn. van P. A. Touw en T M Colijn; Iwan. zn. van F. Marquenie en J van der Velden; Jacomlna. dr. van L. A. J. Stroombergen en J. M. J. de Groot: Johanna, dr. van J. Siera en F. Boom; Altda. dr. van G. Heruer en M. M. Willem&en; Johanna Wllle- mina. dr. van W. H. Velema en B. J. Benschop; Petrus Johannes--Maria, zn van J. W. van der Ploeg en M. J. Her- mans; Marinus, zn. van K. Heems- kerk en W .Stouten; Arie. zn. van J. Jhi Klinkenberg en D. van der Plas; Jo- ien hanna Catharlna Wilhelmlna, dr. van re- P C. Davelaar en W. M. C. van de Water; Willem, zn. van W. Lek en C. de Graaf; Robbert Wilhelmus Johan nes, zn. van J. C. van der Drift en A. in* G. M. te Boekhorst; Leo Frederlk Josef zn. van F. W. Preidel en 'M. T. C. Zwetsloot Karin Maria Josina. dr. van J T. Sebel en J. C. M. Duivenvoorden; Johanna Wilhelmlna Petronella. dr. van J. M. E. Masurel en J. H. Brinks; Adrlana Christina Louise, dr. van B. H Wiersma en M. L. de Vries Danll; Cornells, zn. van J. H. Schuurman en M Meijvogel; Robbert Mlchlel, zn. van J. H. Broere en M. Lultjens; Caroline Stafnle. dr. van H E. Naylor en F. F. I. A Jancke; Andreas Wilhelmus Ge- rardus, zn. van B. A. T Bol en W. T. de Wit; Ingrld Emrnarentla ,dr. van R. van Breest Smallenburg en F. E. van Laar; René, zn. van J. Wolters en C. Smit; Jannetje Jacoba, dr. van J. Wolters en C. Smit; Harriett-a Agatha, dr. van W. A. Nell en A. van der Gug- ten; Ay Ing. dr. van T. K. Oei en D. I. Tan; 'Coletta Mlchéle Elizabeth, dr. van P. J. Pot en M. E. van Slooten. ONDERTROUWD. H. Boot en M. Marijt; A. J. M. van der Velde en M. J. G Bekkering; H J. van Vliet cn A. G. Leeuwls: W. van Ingen Schenau en E. J. van der Graaf; D. Roggeveen en C. J. G. Pol; W. J Kosterink en B A T. Koster; C. M Jansen en P. A C. Lagerberg; P. M. Juffermans en M. M. IJzerman; J. van Kampen en M van Polanen; P. J. Wingender en T. S. H. Mulder; A. Lens en J. Dilkstra; H. J. M. van der Raadt, en A ,M T Rietkerk:; A. J. A. van Dam en E. Regeer; W. C. van der Tuin en M E. J de la Rle OVERLEDEN. H J. E Lucas, 48 Jaar. echtgen. van D Dubbelman; M. A G. Tettero, 37 Jr.ar, eclitgen van C. T. Koehler; M. van Tongéren, 90 Jaar, wed. van J. A. Verkuljlen C. Bijl, 76 Jaar, vrouw; F. J. van de Goorbergh, 71 Jaar, man. derdorp een intensief forensenver keer is. De tot standkoming van een nieuwe brug over de Rijn zal wat dat betreft een enorme verbetering Mr. R. M. GALLAS uit Den Haag, die benoemd is tot burgemeester van Leiderdorp mocht gisteravond vele telefo nische gelukwensen in ont- vangst nemen. Natuurlijk deel den in de vreugde van deze eer volle benoeming ook fijn echt genote en zijn kinderen Rob en Margreet. (Foto LD./Holvast) betekenen". Hij hoopt de inwoners zo veel mogelijk aan dit ..vriendelijke dorp" te binden. Een aardige bijzon derheid is nog, dat de grootvader van de nieuwe burgemeester geruime tijd burgemeester is geweest van Helle- voetsluis. „REUZE FIJN" Niet alleen het echtpaar Gallas verheugt zich over de benoeming, want ook Rob (11) en Margreet (9) vinden het „reuze fyn" om naar Lei derdorp te verhuizen. Rob cricket graag en Margreet is padvindster. Mr. Gallas werd 24 april 1923 te Zevenhuizen iZ.H.i geboren als zoon van notaris R. Gallas en mevrouw M. H. A. A. Gallas-Schukking. Hij doorliep het gymnasium te Gouda, studeerde rechten aan de Rijksuni versiteit te Leiden en was van 1948 tot 1950 werkzaam bij het bureau waterstaatsrecht van de provinciale Stond ook mi weer op llOO£ pe il De artistieke thermometer was door de organisatorische mutatie niet ee- daald, ja zelfs flink opgelopen. Te gen de nacht aan ging men huis waarts met een naklank van vier be koorlijke evocatieve klankstukken van de Spanjaard Turina, die Danses Gitanes heten. Nadat de denkelijk 15-jarige Pieter Kostense ze gespeeld had, wist men dat de school een ta lent te meer herbergt. De enige jaren oudere Harro Ruyssenaars die, evenals mevr. van Veen in een Bach- concerto en de alt mezzo Gró van Hest in prachtige Stabat Mater-delen van Vivaldi, de eer had door het Een kousen- en ondergoedfabriek uit het oosten van het land organi seert woensdag in „Den Burcht" audities voor amateurartiesten. De jury bestaat uit Melle Wiersma. Frans van Schaik en Kans Keiler- man. Tydens deze audities zullen acht nummers uitgekozen worden, die 's avonds eveneens in „Den Burcht" ten beste zullen worden ge geven. Op deze avond treedt de char mante Belgische televisieomroepster Denise Ma es als gastvrouwe op. Zij zal onder meer een quiz leiden. Deze is ter afwisseling van de uitvoerin gen, waarover door het publiek in de zaal door middel van applaus een oordeel geveld zal worden. De haar de smaak van het publiek vier „bes te" nummers zullen ook gehonoreerd worden met een uitzending door Ra dio Veronica. Dat gebeuit tevens met de winnende nummers van de audi ties en uitvoeringen, die zullen wor den gehouden in Rotterdam, Utrecht, Alkmaar, Den Haag en elders. Tij dens een slotavond in Amsterdam moeten de luisteraars van Radio Ve ronica de uiteindelijke winnaars aanwijzen. Het was begrijpelijk, dat loco burgemeester C. Meerburg, wet houder A. M. Kleiss en gemeen tesecretaris C. Hobo van Leider dorp kort na het bekend worden van de benoeming van mr. R. M. Gallas naar Den Haag vertrok ken om daar kennis te maken met de nieuwe eerste burger en diens echtgenote. V.l.n.r. wet houder A. M. Kleiss. burge meester mr. R. M. Gallas, loco burgemeester C. Meerburg en gemeentesecretaris C. Hobo. (Foto L.D./Holvast) Gistermorgen heeft een acht tal werknemers uit Lekkerkerk, nog net in de gemeente Alphen aan den Rijn, een wel heel ang stig avontuur beleefd. Gezeten in een Volkswagenbusje waren de mannen, die werkzaam zijn bij de firma Van der Klip te Lekkerkerk, op weg naar een bouwwerk in Uithoorn. Komen de uit de richting Zwammerdam moest de 18-jarige bestuurder van de wagen 25 meter voorbij het sluisje uithalen voor een hem tegemoet komende auto. Daarbij ging hü iets te ver naar rechts, waardoor zyn rechtervoorwiel in de berm terecht kwam. Hij kon het voertuig niet meer op de weg krfjgen. Tot schrik van de inzitten den kantelde het in het diepe water van de Ziende, waarin de wagen ge heel verdween. Even ontstond er in de wagen een hevige paniek. Stuk voor stuk pro- berden zij zich door een geopend venster te bevrijden. Toen er een maal een uit was, trapte deze met veel moeite ook de andere ruiten stuk waardoor spoedig allen op het droge waren. De laatste inzittende dreigde in moeilijkheden te komen, doordat hij geruime tijd onder water in de wagen had vertoefd. Zijn kameraden moesten de half bewusteloze man uit het voertuig trekken. Zo goed nis mogelijk hebben de mannen zich in de werkplaats van de sluiswachter van droge kleren voorzien. Koffie en thee bracht hen spoedig tot rust. waarna de meesten kort daarop naar hun woonplaats werden terug gebracht. Enkele anderen hielpen even later by het lichten van de auto door een kraanwagen uit Lekkerkerk. Men mag zich bij dit ongeluk, dat won derlijk genoeg nog goed is afgelopen afvragen waarom de bestuurder geen gebruik gemaakt heeft van de uit- haalstrook bij het sluisje, die hij 20 meter te voren gepasseerd was. De foto laat, zien. dat men druk bezig is de wagen uit het water op de wal te trekken. Foto Leisch Dagblad. LEIDERDORP firogramma Fèestf bij installatie bur rgemeester Hoewel het nog niet bekend is of burgemeester mr. Gallas op zater dag 16 of maandag 18 juni geïnstal leerd zal worden als eerste burger van Leiderdorp heeft men toch reeds een voorlopig feestprogramma sa mengesteld. Het bestaat uit de volgende pun ten begroeting bij gemeentegrens LeiderdorpKoudekerk, door loco- j burgemeester C. Meerburg, vertrek per boot naar het gemeentehuis, raadsvergadering en installatie, zanghulde door de gehele school jeugd, receptie in het Dorpshuis, in spectie van de brandweer, de filé van de verenigingen, rondrit door de ge meente en concert door Harmonieka pel Leiderdorp op het Burgemeester Brugplein. ZOETERWOUDE „Wanneer men een bezoek brengt aan de Slxtynse kapel van het Vaticaan, aanschouwt men daar de sterke verbondenheid van christendom en cultuur. Voor deze binding zyn de vrijzinnige christenen steeds opgekomen, in het besef, dat de wereld moet worden doordrongen van ons christelijk geloof en dat dit tot uiting moet komen in de kunst". Aldus ds. W. J. H. Hubeek, toen hij gisteren op de gemeenteavond van de Vereniging van Vrijz. Hervormden Leiden Oegstgeest dr. C. C. Vlam inleidde, die zou spreken over „Volks liedjes in de wereld van nu". Dr. Vlam onderscheidde twee cate gorieën, n.l. volksliedjes die de liefde en die welke de wijn tot thema heb ben. Onder de eerste categorie vallen dan ook de geestelijke volksliederen, want het onderscheid is niet zo groot als het schijnt. De vraag wat een volksliedje is, kan niet kortweg beantwoord worden met: een lied dat onder het volk leeft. Onderzoekers kwamen tot de overtuiging, dat er altijd wel een maker aan te wijzen is. Dit blijkt ook reeds daaruit, dat het volk de zins bouw vaak wijzigt. Als voorbeeld gaf spreker het oorspronkelijke „Heb je van de zilveren vloot wel gehoord", waarvan de vervormde regel iedereen kent. Over de oorsprong van de volkslie deren bestaan talloze theorieën. Er zijn geen oerstammen meer. zodat Kon. Neil. Akaclemie voor wetenschappen Bij K b. zijn de benoemingen be krachtigd van prof. dr. A. E. van Arkel. hoogleraar in de anorganische chemie aan de Leidse Universiteit, dr. M. A. Donk. wetenschappelijk hoofdambtenaar A bij het Rijksher barium te Leiden met een leerop dracht in de mycologie, prof. dr. D. Durrer, hoogleraar in de cariologie en de klinische fysiologie aan de universiteit van Amsterdam, prof. dr. L. U. de Sitter, hoogleraar in de W^.,M«cflstrucJturele en toegepaste geologie 11 ie UW 01 K.1USI aan de Leidse Universiteit en prof. dr. J. D. Verlinde, buitengewoon hoog leraar in de microbiologie aan de Leidse Universiteit. De jaarlijkse uitvoering van „de" Leidse Muziekschool was ditmaal naar D& Lakenhal verplaatst. De akoestiek is er fantastisch en het zou niet dwaas zjjn als daar permanent een podium ter beschikking bleef. De school draagt een nieuwe naam, maar de vriendenkring (want die bestaat in feite), zal nog wel vele jaren van de „Toonkunst"-school blijven spreken. Toonkunst-orkest te worden begeleid, heeft stellig de diepst gravende in druk nagelaten uit hoofde van zijn perfecte techniek, solistische voorbe schikking. muzikale aanleg en klas siek hoge ernst, waardoor Bocche- rini's celloconcert in Bes een edele en unieke herschepping ontving. Heel andere herinneringsbeelden schonken Tine Keuswill. met name in haar plastische, bloedwarme en grootmenselijke Negro's (Jericho!), en Fenneke Fockema Andreae in haar gedeclameerd fragment van Couperus waarin zij niet haar inne mende stem. aristocratische gratie, beminnelijke mimiek en verzorgde dictie Mar kunstige gaven ontplooide. En hoe anders weer de acht oude getrouwen uit de operaklas van Leny Stevens, die vocale ensemble-beelden van Mozart's "Cosé fan tutte" lieten horen; knappe mensen, die zo vlot met het Italiaans omspringen en ho mogeen en routineus zonder parti tuur en met een pracht-instelling op elkander nóg knapper zingen, zulks onder aanvoering van de onderdirec teur Loek Stevens, wiens pianistiek een overrompelend cachet bezat. Ook de directeur Henk Geirnaert en de oud-directeur Richard Boer namen begeleidingen waar, een feit waardoor zij by talryke Toonkunst stamgasten vroegere (en sommige fameuze) prestaties in het bewust zijn zullen teruggeroepen hebben. Mevrouw Hennes kon daar niet bij ontbreken en evenmin de alomver- tegenwoordige Ada v. d. Bent. Zij be geleidden de violiste Els Bongers. de pianist B. H. Bal, de fluitiste Christa van Hattum en de sopraan mevr. Kalsbcek die evenals de solo-pianiste Lydia Meyer, elk om eigen verdien sten deelden in de veelvuldige en gretige ovaties. V. VOORSCHOTEN Voor het kandidaatsexamen theologie slaagde aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam de hee* T. L H. Pieterse (Voorschoten). Zilveren jubilaris bij In de feestelijk versierde kantine werd het feit herdacht, dat de heer J. Hoogervorst te Zoeterwoude 25 jaar in dienst was van de Kleiwarenfa- briek „Nieuw Werklust" N.V. te Ha- zerswoude. Nadaat de jubilaris met 1 zijn echtgenote gearriveerd waren, i sprak de directeur, de heer D. Blan- j ken. Hij wierp een terugblik op de I afgelopen jaren en moest constateren I dat de heer Hoogervorst altyd een I gewaardeerde kracht was geweest en een prima collega, waar velen een voorbeeld aan konden nemen. Hij hoopte dan ook, dat hij nog vele ja ren als buizenstomper aan het bedrijf verbonden zal blijven. Na deze woorden overhandigde hij de pubilaris een elektrisch scheerap- paraat en bood de echtgenote een elektrische koffiemolen aan, voor het gehele gezin overhandigde hij een elektrische klok. Hierna voerde de heer P. v. d. Groep namens het personeel het woord en bood hem een bloemstuk en zilve rtafelgerei aan. Verder spraken nog de heren Bruines en Janssen sr. Hierna verbleef de jubilaris met echtgenote nog geruime tijd in de kantine om gezamenlijk met het per soneel het jubileum te vieren. De heer Hoogervorst dankte allen voor de prachtige geschenken, die hem en zijn echtgenote waren overhandigd. BRUIKBARE AFDRUKKEN VAN CARPENTERS FILM Leidenaar valt van vier nieter boog O De 33-jarige P. van den Berg uit Leiden, die werkte aan de verbou wing van een hotel in Bussum, is gis termiddag van een dak van ongeveer 4 meter hoogte gevallen. De man is waarschijnlijk gestruikeld. Hij kwam met het hoofd op een betonnen vloer terecht en moest met een schedel- basisfractuur naar het diaconessen- huis in Bussum worden overgebracht. Vanmorgen was zijn toestand nog zeer ernstig. Aangezien de politie pas vrij laat bericht van dit ongeval kreeg, was het haar niet meer moge lijk nog getuigen te horen. De mees te mede-arbeiders waren reeds voor het weekendverlof naar Leiden en omgeving vertrokken. Het verdere onderzoek zal dus maandag dienen te geschieden. Tussen wal en schip Bij het gisterochtend meren van de passagiersboot „Koningin Wilhelmi- na" aan de aanlegsteiger langs de Nieuwe Vaart ter hoogte van de Wil- helminabrug. gleed de eigenaar van de boot. de heer J. Imminga te Oegstgeest. uit en kwam terecht tussen wal en schip. De E.H.D. heeft Een Amerikaanse fabriek van foto- j het slachtoffer, dat nog uit eigen be- grafische materialen heeft gisteren weging op de wal kon komen, doch bekendgemaakt voor de wetenschap daarna bewusteloos raakte, naar het bruikbare afdrukken gemaakt te I Acad. Ziekenhuis overgebracht. Een hebben van de door Scott Carpenter onderzoek wees uit, dat hij enkele tijdens zyn ruimtereis opgenomen j inwendige kneuzingen had opgelo- film, ondanks het feit dat deze film pen. door het. zeewater was aangetast. De j De passagiersboot. met een Haags maatschappij zegt dat de film niet gezelschap aan boord, was op weg goed genoeg is om te worden gepu- naar Avifauna. Door het ongeval had bliceerd, maar „voldoende is voor men een vertraging van ruim een technische berekeningen". I uur. men dus het ontstaan niet kan na gaan. Darwin was van mening, dat het volkslied een volgende stap na imitatie was. De modernste opvatting zoekt het ontstaan in syllabes met verschillende betekenis al naar ge lang ze hoog of laag werden gespro ken. De Germanen beschikten zeker over liederen voor reidansen, verhalen over goden en krijgshelden, maar er zijn geen teksten uit die tijd bekend. Wel heeft Karei de Grote er laten op tekenen, maar deze zijn verloren ge gaan. Dat we er toch iets over weten, komt doordat Bonifacius de reidan sen verbood. Het heidense epische lied werd zodanig omgewerkt, dat het een christelijke strekking kreeg. Voorts besprak dr. Vlam enkele bronnen, zoals die uit 1508 van Adriaen van Bergen en voorts de Souterliedekens. de eerste uitgave van de psalmberijming door Jhr. Willem van Zuylen van Nievelt in 1540. Het is onjuist, aldus dr. Vlam, deze als de bundel van de reformatie te zien, want ze werden ook door de katholieken gezongen. In het volgende deel van zijn le zing behandelde dr. Vlam de paas-, kerst- en vastenavondliederen. Som mige hebben lang en tot de huidige dag stand gehouden. Spreker liet een aantal in verschillende plaatsen ge maakte bandopnamen horen, die hij nader toelichtte. Het onderzoek brengt meermalen een onbegrijpelijke tekst tot klaar heid, zoals het liefdeslied van de drie schuintamboers. dat enigszins op de klank af van „Trois jeuns tambours" bleek te zijn afgeleid. Een waardevol liederenhandschrift danken we aan de Leidenaar Antonius van Buiten vest. die in de zestiende eeuw aan de Nieuwe Rijn 9 woonde. Zeer oude patronen van melodieën doen het nog steeds goed. Men heeft, nog wel eens een tref fende overeenkomst van een melodie in verschillende landen een histori sche verwantschap willen zien. maar dat is bepaald onjuist, aldus dr. Vlam. De intervallen zitten in het wezen van de muziek verankerd en het ligt dan in de aard der dingen dat er geheel onafhankelijk van elkaar overeenkomstige melodieën ontstaan. De historische volksliederen werden door de minstrelen gezongen. Deze brachten daarmede het nieuws of vertelden daarin de sagen, zoals die van het Vrouwtje van Stavoren. Soms werd door de argeloosheid van een historieschrijver een sage tijde- lyk tot historie. KATSJATOERIAN COMPONEERT VOOR GOODMAN De Russische componist Aram Katsjatoerian heeft gisteren ver klaard. dat hij een stuk jazz-mu- ziek voor klarinet, trompet en or kest zal componeren op verzoek van Benny Goodman. Amerika's ,J(ing of sioing". Goodman, die een tournee van zes weken door de Sowjet-Unie maakt, vroeg Katsjatoerian of h\j een dergelijk werk voor zijn band wilde schrijven. De Russische componist had geantwoord, dat dit iets was, waarvan hij altijd al had gedroomd. reeuwt

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9