Newyorkse koersval is een gezonde correctie Kerkdiensten Leiden en omgeving Amerika's economie in opgaande richting Crematorium in Groningen Andere situatie dan in 1929 Achterstand in houwproduktie Verkleining der winstmarges maant tot voorzichtigheid BUITENLANDSE AUTO'S IN W.-DUITSLAND GOEDKOPER LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 2 JUNI 1962 Zondag 3 juni Lolden Herv. Gem., Pieterskerk: 10 uur ds. H. Bouter; 7 uur cis. J. de Wit. Hooglandse kerk: 8.30 uur ds. P. Kloek; 10.30 uur ds. A. J. Lamping (Jeugddienst). Marekerk: 10.30 uur ds. A. J. Kret. Oosterkerk: 10 uur ds. Joh. Poort; 6 uur ds. J. Groot (H.A.). Bethlehemkerk: 10 uur dr. K E. H. Oppenhetmer. Maranathakerk: 10.30 uur ds. J. Groot; 7 uur ds. H. J. v. Achterberg. Bevrijdingskerk: 9 uur ds. J. A. Eek hof 7 uur ds. H. Bouter. Herv. Ulo-school Asserstraat: 10 uur ds H. J. v. Achterberg. Aula school Marnixstraat: 10 uur ds. P. Kloek. Ver. van VriJz. Herv. (Leldse Volks huis): 10.30 uur ds. J. Heidlnga te Haarlem. Egllse Wallone: 10.30 uur ds. A. G. Barkey Wolf uit Brussel. Acad. Ziekenhuis: 10 uur de heer H. J. Ruis, theol. kand. Dlacones8enhuis: 10.30 uur dr. J. Ve- lema. Geref. Kerk, Zulderkerk: 10 uur ds. De Boer; 5 uur ds. C. H. Appelo te Den Haag. Petrakerk, Surinamestraat10 uur ds Haverkamp: 5 uur ds. Heule. Kerk Oude Vest: 10 uur dr. Weste rink: 6 uur ds. Haverkamp; 7 uur ds. G L. R. Rlphagen te Leldschendam. Maranathakerk: 9 uur ds. G. L. R. Riphagen; 5 uur ds. De Boer. Bevrijdingskerk, Aerent Bruunstraat: 10.30 uur ds. Heule; 5 uur dr. Weste rink. Groenhoven: 10 uur ds. C. H. Appelo. Chr. Geref. Kerk: 9 uur (ond. „Ik kanalles") en 5 uur (ond. „De bekering") dr. W. H. Velema. Geref. Kerk (vrijgem.): 10 en 5 uur ds. W. G. de Vries (H.A.). Geref. Gem.: 10 en 5 uur stud. Ha- rlnck (donderdag 7.30 uur ds. Mole naar) Evang. Chr. Gemeenschap (Middel- Etegracht 3)10 en 5 uur dhr Dikkes. BaptlstenEem.: 10 uur H A 5.30 uur ds. W. C. Malgo uit Thün (vrijdag 8 uur bidstond). Doopsgez. Gem.: 10 uur ds. H. van Bilderbeek te Den Burg. Evang. Luth. Gem.: 10.15 uur da. J. A P. Ris te Woerden. Rem. Gem.: 10.30 uur mej. da. G. Westerouwen van Meeteren te Rotter dam. Christian Science (Steenschuur 4) 10.30 uur dienst. Oud Knth Kerk (Zw. Slneel 50): 9 45 uur Hoogmis (woensdag 7.15 uur Avondmis (zaterdag 7.30 uur Pinkster vespers). Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19) 10 30 uur gezongen H. Mis. Leger des Hells: 10 uur Helliglngs- dlenst: 6.45 uur openluchtsamenkomst Gangetje; 7.30 uur opwekkingssamen komst (alle diensten o.l.v. kapt. Van Engelen). y„ Nieuw Apostolische Kerk (Hoge Riin- diik 24) Q.45 en 4 uur dienst (don derdag 7.45 uur Idem). Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. W. Kool te Woerden: 6.30 uur ds. M H. Boogert. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. W. van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords: 6 45 uur ds. L. S. den Boer te Sassen- helm. Alphen aan den Rijn Herv. Gem.: Julianastraat: 9.30 uur ds. P. A. Lefe- ber 6.30 uur ds. W. Verwelj. Aula Immanuelschool, Anna van Burenlaan: 9.30 uur ds. W. Verweij. Kapel Gouw- sluis: 9.30 uur ds. M Hanemaaijer: 6.30 uur ds. Van Wijk te Bergschenhoek. Gebouw Jonathan: 6.30 uur ds. M^ Ha nemaaijer. Kapel Hooftstraat: 9.30 u. ds A. Breure; 6.30 uur ds. Iz. Kok te Zegveld. Oudshoornseweg10 uur ds. G Cadée. Martha-Stlchting10.30 uur ds .D. J Vossers te Leiden. Geref. Kerk. Maranathakerk. Raadhuisstraat: 10 uur ds. W. Wijma; 6.30 uur ds. H. van den Berg te Sassenhelm. Salva- torikerk. W de Zwijgerlaan: 10 uur ds P D Kuiper te Sassenhelm; 6.30 uur ds W. Wijma. Hooftstraat 10 en 6.30 uur ds. J Zeile te Leeuwarden. Geref. Kerk (vrligem 10 en 5 uur ds. H. Scholte Chr. Geref. Kerk. Jeruzalem- kerk: 8.30 en 4.30 uur ds. R. Kok. Oud- r.oref Gem.. Van Mandersloosf'-aat: 9.30 en 4 uur ds. Zwoferlnk te Kam pen Rem. Geref Gem., Van Mander- sloostr 7 uur ds. J. W. Werv te Haar lem. Baptistengem.. IJsclubgebouw: 10 uur Eredienst; 6.30 uur ds. M. Co- hen. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 uur ds W. A. S. Laurense; 6.15 uur ds. Van den Ent Braat te Monster. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Boskoop Herv. Gem.: 10 uur ds. J Haitsma te Woerden; 6.30 uur ds. A den Hartogh (H.D.). Nleuwerbrug: 6.30 uur ds. J. Kooien te Reeuwijk. Herv Evang.: 10.30 uur geen dienst; 7 uur vie. R. Holwerda te Barwouts- waarder. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. C. J. Tissink. Nieuwerbrug: 9.30 en 6.30 uur ds. L. Loosman. Geref. Kerk (vriJgem.): 9.30 uur leesdienst; 3 uur ds. H. Scholte. Geref. Gem.: 10 en 6 uur dhr. Vogelaar te Zoetermeer dinsdag 7 uur ds. A. Kok te Leer dam Ev. Luth. Kerk: 10.30 uur ds. A. Jense (H.A.). Ev. Kring: 10 uur Ere dienst; 7 uur Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem. (in Geref. Kerk)8.30 uur ds. W. L. Heijmans; 6 45 uur ds. A. de Leeuw. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. C. Zijlstra te Aerden- hout. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Brutin. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Ver. Vrijz. Herv.: 10 uur ds. C. de Jong te Over- Echle. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur kand. Woltjes te Delft. Hlllegnni Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal; 7 uur ds. Chr. Eer- hard, em. pred. te Hillegom. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A K. Krabbe. Chr Geref. Kerk: 10 uur ds. L. Kleisen (H.A.); 5 uur ds. L. Kleisen (Dankz.). Ned Prot. Bond: 10 uur ds. J. P. Ja- bonszoon te Haarlem (Nutsgebouw. v. d. Endelaan 52). Evangelisatie-bijeen komst: evangelist v. d. Berg uit Den Haag. gebouw Haven 50 (donderdag avond 8 uur in Gebouw Haven 50 spr. ev. Jan van Giis uit Gorlnchem. (Ma- ranatha-samenkomst: woensdagavond 8 uur in het Nutsgebouw ds. J. Vis ser van Amsterdam). Hoogniade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Katwijk aan den RiJn Herv. Gem.. Dorpskerk: 9.30 uur ds. A. Makkenze 6 uur vicaris J. Voordouw. Kapel Nieuwe Duinweg: 9.30 uur vicaris J. Voordouw. Geref. Kerk: 9.30 en 6 uur ds. H. de Valk (interkerkelijke dienst in gvmastieklokaal Narcisstr.: 10.30 uur dr. P. L .Schoonheim te Lelden. Katwijk aan Zee Herv Gem Oude Kerk- 8.30 uur ds. Moerenhout (bad- dlenst)10 uur ds .Tukker: 6 uur ds. Bonman. Nieuwe Kerk: 10 imr ds. Moerenhout; 6 uur ds. Offerings. Ka pel 10 uur ds. H. van Nlel v. IJmul- den. Gr. v, Pr school: 10 uur kand. Schippers van Ede: 5 uur ds Tukker. Aula NBegr.plaats:10 uur ds. Hagen. Geref. Kerk: 8 30 en 10.30 ds Donnar, em pred te Schevenineen: 5 uur ds Donner Chr. Geref. Kerk* 10 en 5 uur ds De Jong. Geref Kerk (vrijgem)- 8 30 en 3 uur ds. Bouwsma te dam pen: 1030 en 5 uur ds Wrern. Cïoref r-orn.: 10 en 5 uur I^esd!"'""^ r'°"f Gem. in Ned. 10 en 5 u .Leesdienst, Koudekerk aan den Riin Herv. Gem 10 en 7 uur ds. Koerselman. Geref. Kerk: J0 uur dr. Rietveld, van Den Haag; 7 uur ds. Streefkerk, van Den Haag. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J P Honnef (H.D.); 6.30 uur dhr. J. van den Hoek. Zijlkwartier6.30 uur ds. J. P. Honnef. Geref. Kerk: 9 uur ds. F. Mlnnema (H.A. Oosterwijk) 11.15 uur (H.A. Westerwljk) ds. J. Banga; 6.30 uur ds. J. Banga (Dank zegging). ZJlkwartier"s morgens geen dienst; 4.30 uur ds. F. Minnema (H.A en Dankz Ver. Vrijz. Herv. (Gebouw Lindelaan 12a)10.30 uur dr. J. Koft- iJzer uit Lelden. Leimuiden Herv. Gem.: 9.30 uur T. Kruljne, vlootpred. Pnlël: 7 uur i. T. Kruilne. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. H. J. Koffrle. Lisse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur (H.D.) ds. G. Pettinga; 7 uur Jeugd dienst. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. P Halnjé te Krommenie. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur prof. J. van der Schuit te Utrecht, Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. H van Gilst. Geref. Kerk (vrijgem.): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem.9.30 en 3 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10 uur ds. H. J. Mulder. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds Joh. Ste'nouwer te Alphen aan den Rijn; 6.30 uur VV. H. de Jong. Geref. Kerk: 9.30 en 6 30 uur kand Van Laar te Rotterdam. Chr. Geref. Kerk: geen opgaaf ontvangen Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. F. Rosingh. Nieuw Vennep Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. J. C. J. Bronsgeest. Be- thelkapel: 9.45 uur ds. H Swets te Riik. Pniël: 10 uur ds. Jac. Pop. em. pred. NoordwiJk Binnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. van Dok. Geref. Kerk: 9.30 en 11 uur ds. W Dekker; 5 uur ds. T. Ferwerda te NoordwiJk aan Zee. Ned. Prot. Bond: geen dienst. NoordwUk aan Zee Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. W. Hoekstra. Geref. Kerk: 10 uur ds. T. Ferwerda; 5 uur ds. B. Bnuma; 10 uur Sole Mio. ds. B. Bounia. Herv. Geref Evang 10 uur ds. M. Ottevanger; 3.30 uur ds. J. Koo ien te Reeuwijk. NoordwUkerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits. Oegstgeest. Herv. Gem.: Paulus- kerk: 10 uur ds. J. Irik (H.D.); 7 uur ds. G. F. Callenbach. Groene- of Wil- librordkerk10.30 uur ds. W. C. Visser. Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Mever. Geref. Kerk (vrilgem.)8.30 en 3 uur ds. R. Brands. Vrijz. Herv,: 10.30 uur ds. mr. C. G. Mulder te Hlllegersberg. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 uur ds A. G. Kornet; 6 30 uur ds. G. W. J. van Bleek te Woubrugge. Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. Keizer. Rijnsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur de heer J van den Hoek te Lei derdorp: 7 uur ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords: 2.15 uur ds. J. C. van Ra- venswaay te Scheveningen. Rijnshurg Herv. Gem.. Grote Kerk: 9.30 uur ds. W. H Walvaart te Sassenheim; 5 uur ds M. C. Groene- woud. Bethelkerk9.30 uur ds. M C. Groenewoud; 5 uur ds. H. van Gos- liga. Geref Kerk (Rapenburg)- 9.30 uur ds H. Post: 5 uur ds. J. Bijleveld. Petrakerk: 9.30 uur ds. L v. d. Linde: 5 uur ds, H Post Maranathakerk: 9.30 uur ds. .T Billpveld; 5 uur ds. L. v. d. Linde. Geref Kerk (vriigem.) 10 en 5 uur ds J. Douma Chr. Geref. Kerk- 10 en 5 uur ds. J, Kampman. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds H van Gnsliga uit Rijnsburg; 5 uur ds W. H Walvaart. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. H. v. d. Berg; 5 uur ds P. D. Kuiner. Chr. Geref Kerk: 10 en 5 uur ds. L. S. den Boer. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Llndenburg. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Heyner. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. J. W. de Jong. Voorschoten. Herv. Gem. 10 u. ds Zijlstra, 7 u ds. Saraber. (Rijndijk) 10 u. ds. Saraber; (Hulp en Heil): 10 u. ds. Meijering. Rem. Doopsgez. kring (Cult. Centrum)_10.3p u dr. L Verheus t flttHi 10.30 en 5 uur (vrijgem.) 10 en 5 uur ds. O. w. Bouwsma te Kampen. Waddlnxveen. Herv. Gem. (Brug- kerk): 9:30 u. ds. Joh. Verwelius en 6.30 uur ds. J. R. Cuperus; (Esdoorn- laan): 9.30 uur ds. J. R. Cuperus en 6.30 uur ds. Joh. Verwelius: (Stations straat) 9.30 uur ds. E. H. Kalkman en 7 uur ds. A. J. Lamping. Jeugdpre- dikant te Leiden. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. J. Snoeij. Rem. Geref. Gem. 10 uur mevr. da. van 't Hof- Visscher. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond. Herv. Gem. 10 uur (H Doop) en 7 uur ds. H. L. Boon stra. Wassenaar. Herv. Gem. 10 uur ds. J T. Wiersma 7 uur dr. Th. C. Frederikse. (Kievietkerk i9 uur jeugdkerk, 10 uur ds. H. Beker. (Dey- lerhuis10.15 uur dr. Th. C. Frede rikse. (Dorpscentrum): 10 uur jeugd kerk. Geref. Kerk: (Bloemcamplaan) 10 en 7 uur E. Pijlman; (Zijllaan): 10 uur ds. J. H. Sillevis Smitt; 5 uur ds. J. Banga te Leiderdorp. Ned. Prot. Bond: (Lange Kerkdam): 10.35 uur mej. da. J. Bossert. Soefibeweging: (Wald. Pyrmontlaan 6): 11 uur uni versele eredienst. Herv. Evangelisatie (Dorpshuls)10 uur ds. C. Treure te Rotterdam. 5 uur J. Henzen te Leiden. Woubrugge. Hprv. Gem.: 9.30 u. en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. G. W. J. v. Bleek en 3 uur ds Kornet te Oude Wetering. Het interieur van de Chr. Geref. Bethelkerk te Katwijk aan Zee. die onlangs werd gerestaureerd. (Foto Will Eiselin) Zevenhoven. Herv. Gem.: 9.30 u. ds. C. J. Baart te Rynsaterwoude. (De Hoef): 7 uur ds. Klusencr tc Nieuw- veen Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. W. Tom te Alphen aan den Rijn. Zoeterwoude. Herv. Gem.: 10 uur ds. W. L. Heijmans te Boskoop en 7 u. Oranj e verenigingen in Breda bijeen Ruim 150 afgevaardigden van Oranjeverenigingen in Nederland wonen gisteren en vandaag het con gres van de Federatie van Oranje verenigingen in Nederland bij in de Koninklijke Militaire Academie in Breda, het kasteel, waar Willem van Oranje zijn eerste huwelijksjaren doorbracht met Anna van Buuren. Gistermiddag boden de leden van de federatie, .die thans tien jaar be- staat, een vlag aan ontworpen door de Bredase Academie voor Beelden- de Kunsten Sint Joost. De hoofdkleu ren van de vlag zijn rood, wit en blauw. In oranje zijn er een gesti leerde oranjebloem en een rijkskroon op aangebracht. Nadat de fe'deratievoorzitter, de heer M. A. Smeenk, de congresgan gers had opgewekt, ook de jeugd tus sen 20 en 30 jaar bij volksfeesten te betrekken, verdedigde prof. dr. W. Asselbergs in een rede over het Wil helmus zijn visie dat ons volkslied een dichterlijk verslag is van de af scheidstoespraak van Willem van Oranje tot zijn troepen te Straats burg. na de mislukte inval in de Ne derlanden in 1567. Voor het eerst werd in het fede ratiebestuur een Zeeuw opgenomen, de heer M. Doeleman uit Zierikzee. waardoor het bestuur thans geheel volgens de statuten is samengesteld. De dames maakten in de middag een rondrit door de Baronie van Breda, zij gebruikten de thee in het nieuwe raadhuis van Gilze-Rijen. waar zij ontvangen werden door de burge meester, mr. E. van Mierlo. De congresgangers werden ontvan gen in het. Bredase stadhuis door burgemeester dr. R. Geuljans. Ds. N. J. Raid uit Kopenhagen, voorzitter van de Internationale Ver eniging voor Crematie heeft gister middag in Groningen officieel een nieuw crematorium geopend. Het is het derde in Nederland en het eerste, dat, door de twee erkende crematie verenigingen. namelijk de Vereniging voor Facultatieve Crematie in Den Haag en de Vereniging voor Crema tie A.V.V.L. te Amsterdam, samen werd gebouwd. Deze verenigingen hebben in 1958 de crematoriumver eniging Nederland C.V.N. opgericht. Het Groningse crematorium is het eerste, dat na de aanneming van de nieuwe wet op de lijkbezorging in gebruik is genomen. Advertentie ds. M. Fokkema te De Kaag (Jeugd dienst). Zwammerdam. Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 uur de heer J. F. ter Hart te Woerden en 6.30 uur ds. J. Wage naar. Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. J. G. Paardekoper. VOORRANG: Alleen NEMEN als er zeker van bent, dat voorrang ook door de ander GEGEVEN wordt „Orauj eharing" aangeboden Gistermiddag zijn twee feestelijk versierde auto's van Vlaardingen naar Apeldoorn gereden om op Pa leis Het Loo aan Koningin Juliana „Het Is verschrikkelijk «at de af- «n Prime. Wtlhelmtna elk twee gelopen «inter en dit a Knor male *a,a„lj,e„s Oranjehanng Door slecht weer ondernemingen in 1961 werden ver kregen. noch ook het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans, dat in 1960 tot bijna 4 miljard dollar was opgelopen en in 1961 altijd nog 2.4 miljard dollar bedroeg. De verzwakte concurrentiekracht van Amerika door de geleidelijke op komst van de Euromarkt werd ech ter steeds meer gevoeld en de sterk verhoogde produktiecapaciteit van het Amerikaanse bedrijfsleven, met name in de staal- en öe chemische industrie bleek te groot voor de vraag, p - .zodat tot produktiebeperking moest "h*u| n r^^^mtt Gerff KerV11 worden overgegaan en grote werkloos- en 5 uur ds. Smit. Geref .Kerk ontstond ftls epn ernstig symptoom van conjunctuuroverspan- ning. Interne weerstand Het pleit voor de interne kracht en de weerstand van de Amerikaanse economie dat de teruggang van de industriële activiteit gedurende het tweedehalfjaar van 1961 reeds begin 1962 tot staan kwam, het eerste kwartaal voor vele ondernemingen een zij het lichte stijging van de winst bracht en de conjunctuurgege- vens van april en mei niet onbelang rijk gunstiger zyn dan die van enige maanden terug en ook zelfs dan die van een jaar geleden. Het is dan ook voornamelijk de overdrijving, waar aan men zich op de Newyorkse beurs heeft schuldig gemaakt, die zich de laatste maanden en vooral deze week gewroken en waarom vele deskundigen de scherpe koersval, die ...„j, IBt I 'n het begin van deze week plaats (Wald. Pyrmontlaan 6): 11 uur uni- von(], ais een gezonde correctie be- (Van onze financiële medewerker) Een week om niet te vergeten! De kruik was reeds lang te water gegaan, maar is nu dan gebroken. En het is duidelijk geworden dat het kwaad voornamelijk schuilde in de V.S., waar men zich lange tijd aan een conjunctuuroptimisme had overgegeven, dat de beurskoersen tot een ongekende hoogte had opgedreven. Het waren niet meer de winsten van vandaag, maar die van morgen, waarop de koers stijging was gebaseerd, ook niet meer de dividenden en het rendement, maar de winstmogelijkheden van de toekomst, waarop niet alleen de effectenbeurs vooruitliep, maar ook de leiding van de vakbonden, die voor hun leden een groter deel van de welvaart opeiste, een verschijnsel, dat trouwens ook in Europa kan worden waargenomen. De lagere winsten, die door vele van de Amerikaanse economie geen Geruststellende verklaringen van veie deskundige waarnemers, hier zo wel als in de V.S.hebben de on rust op de beurzen gelukkig aanmer kelijk verminderd en in elk geval maken de koersen thans een heel wat beter figuur tegenover de algemene conjunctuurgegevens en de huidige toestand van het bedrijfsleven. schouwen. Onzekerheid I Hoewel, gelijk ook prof. Van den I Brink heeft opgemerkt, de situatie aanleiding geeft tot een koersdaling als die nu heeft plaats gehad en thans van opwaartse ontwikkeling kan worden gesproken, is de sfeer van onzekerheid ten aanzien van de economische ontwikkelins in de V.S. niet verdwenen. Men geeft er zich ook in regeringskringen rekenschap van dat de economische verhoudin gen in de wereld zijn veranderd en aan het veranderen zijn. niet het minst ook door de ontwikkeling van de Euromarkt, die het afzetgebied voor de V.S. heeft beperkt en de re gering dwingt tot maatregelen, die in eerste instantie door het bedrijfsle ven niet worden toegejuicht. Ken nedy bestudeert thans met zijn braintrust ijverig de begrotings- en belastingstructuur van Europese lan den, trekt grotere bevoegdheden aan zich ten opzichte van het bedrijfsle ven en staat een verlaging van de invoerrechten voor, enerzijds om tot een samenwerking met de EEG-lan- den te komen, waarvan op langere termijn een uitbreiding van de we reldhandel wordt verwacht. V oorzichtigheid Het zal nu moeten blijken in hoe verre een navolging van de loon- en prijspolitiek, die in Wcst-Duitsland en in ons land wordt gevoerd, in de V.S. mogelijk zal zijn, waarbij het van dominerende betekenis is of tus sen kapitaal en arbeid een redelijk evenwicht kan worden gevonden, in dier voege dat nieuwe loonsverhogin gen niet boven de toeneming van de industriële produktiviteit uitgaan. Dit probleem geldt zoals bekend Niet ontevreden Wat Nederland betreft, valt uit de jaarverslagen te zien dat men in vele gevallen over de gang van zaken in het nieuwe jaar niet ontevreden is. Het is wel eei\ scherpe tegenstel ling dat aandelen Philips na een hoogstekoers van 1065 in dit jaar tot 670 a 700 zijn gedaald, terwijl in het thans verschenen prospectus wordt medegedeeld dat de resultaten van 1962 vermoedelijk wat beter zul len zijn dan die van 1961 en over het vergrote kapitaal eenzelfde divi dend zal kunnen worden uitgekeerd. Ook de Koninklijke heeft kortgeleden bemoedigende mededelingen over het bedrijf gedaan, waarbij vooral de da ling van de bedrijfskosten van belang is, maar die niet hebben kunnen ver hinderen dat de aandelen dit jaar ca. 100% zijn gedaald. De nieuwe emissies, althans die van aandelen, vallen wel in een zeer slechte markt, zoals ook wel is geble ken uit de claimprijs van aandelen Twentsche Bank, Alg. Amsterdamse Rijtuig Mij. e.a.waardoor de nieuwe stukken tegen aanmerkelijk lagere koersen kunnen worden verkregen dan de oude kortgeleden noteerden. Massapsycliose Het valt natuurlijk niet te zeggen in hoeverre de markt verder zal her stellen, dan wel of de koersdaling zal worden hervat, omdat de massapsy chose onder de huidige omstandig heden een grote rol speelt. Zeker is echter dat een crisis, zoals die in 1929 optrad, hoogst onwaarschijnlijk is, niet alleen omdat de technische po sitie van de beurzen veel beter is dan toen en algemeen gesproken van kapitaalschaarste geen sprake is, maar ook omdat, dank zij de voor uitgang van de statistische weten schap, de internationale monetaire samenwerking en de overheidsbe moeiing met het bedrijfsleven, ten aanzien van de conjunctuurbeheer- sing grote vorderingen zijn gemaakt. Het is in dit verband interessant melding te maken van de oprichting van een nieuw beleggingsfonds in Zwitserland, waartoe bankiershuizen te Genève, Milaan, Parijs, Frankfort en Londen het initiatief hebben ge nomen en dat zijn beleggingen zoekt in Europese, Noord-Amerikaanse, Ja panse en Australische ondernemin- ook inDuitslanden ons land en de Igen, omdat het huidig kcerspeil voor voorzitter van het Ned. Werkgevers- i de oprichting van zulk een gespe- verbond, de heer De Koster, ziet dan cialiseerd fonds (Intertec) thans ge- ook terecht in de ontwikkeling van j schikt wordt geacht, de winstmarges etc reden t-t grote Laat ons hopen dat de heren in voorzichtigheid. I Genève het goed hebben gezien. voorjaar betekenen met betrekking tot de produktie in de bouwsector", aldus ir. H. Lammers, voorzitter van de „Bond van Nederlandse Architec ten" in zijn gistermiddag uilgespro ken openingsrede op de in Venlo gehouden B.N.A.-voor jaarsvergade ring. „Het is", zo constateerde de heer Lammers, „geen uitzondering, wan neer men op een werk 70 a 75 on werkbare dagen heeft gehad sinds oktober van het vorig jaar of, an ders gezegd, vijftien werkweken en dat is drie en een halve maand. Het zijn rampspoedige toestanden", aldus de bondsvoorzitter.' Hij ontvouwde de z.i. misschien naïeve, maar voor de hand liggende gedachte deze zomer in de bouw vakken een voor alle partijen aan vaardbare bijzondere overwerkrege- ling in het. leven te roepen. „Laten degenen, die hierover beslissen kun nen daar snel over denken", zo zei de heer Lammers, die de betekenis schetste van het achterblijven van de produktie. „Hoeveel nieuwe fabrie ken gaan te laat produceren, hoeveel woningen worden niet opgeleverd?", zo vroeg de heer Lammers zich in dit verband af. aan te bieden. Bij de deputatie uit Vlaardingen bevonden zich de burgemeester van deze gemeente, mr. J. Heusdens, de reder van de VL. 89, de heer J. Kor- naat. de schipper van de jager, die de vaatjes naar de wal bracht, de heer L. Kuyper, en de inspecteur van de Dienst Haringcontrole, de heer W. J. van der Wind. Voorts waren aanwezig mevrouw H. J. Sa- vornin Lohman-Van Hasselt, dame du palais. en de heer Th. Booy. par ticulier secretaris van Prinses Wil- helmina. De vaatjes werden aangeboden door de echtgenote van de schipper van de VL. 89, mevrouw Bot. Nieuwe nitgaveu Weekend- en vakantiegids voor Nederland. Meer dan 900 beziens waardigheden, musea, evenementen, boottochten, speeltuinen, etc. in alle delen van ons land, met vermelding van de openingstijden. Samengesteld door J. J. B. Beltman. Uit.: In den Toren, Baarn. Na halvering invoerrechten MAAR VERSCHIL IS NIET GROOT Bijna alle buitenlandse auto's zijn door de 50 procent verlaging van de invoerrechten in de Bondsrepubliek goedkoper geworden, ondanks de aanvankelijke aankondigingen dat dit niet zou gebeuren. Het Is nu dus toch waar, dat de Westduitse auto mobilist regelrecht profijt heeft van de invoerrechtenveriaging en dat de Duitse auto-industrie, met haar prijsverhogingen tegen de zin van minister Erhard in, haar buiten landse concurrenten goedkoper ziet worden: Maar allemaal rozegeur en maneschijn is het toch niet. Ook al verlaagden bedrijven als Fiat, Renault, Citroën, Peugeot en Simca hun prijzen <DAF deed dat overigens niet), het betekent niet dat zij de hele verlaging der invoerrech ten in hun prijzen doorberekenen. Een deel van de uitgespaarde rech ten steken de fabrieken zelf in hun zak. Dat is te zien als men enige prijzen vergelijkt. De Fiat 1200 had door de invoer rechtenveriaging in prijs kunnen zakken van 7000 tot 6720 mark. In feite bleef de prijs van dit type on veranderd. De Fiat 1300 kon van 7100 mark naar beneden gaan tot 6815 mark. De nieuwe verkoopprijs van dit model is evenwel 6920 mark. Het verschil van 105 mark vloeit in de zakken van het Fiat-bedrijf. Bij de Renault Dauphine. de gro te concurrent van de stoute Volks wagens. die ondanks alle druk van prof. Erhard hun prijsverhogingen niet ongedaan maakten, zien de cij fers er als volgt uit: oude prijs 4985 mark, nieuwe prijs 4860 mark. Vol ledige doorberekening van de min dere invoerrechten had een prijs van 4785 mark te zien moeten ge ven. Precies zo bij de Renault Gor 5590, 70 mark meer dan nodig bij volledige doorberekening. Bij het model Simca 1000 ligt het verschil tussen de nieuwe prijs en de prijs die mogelijk was geweest zelfs bij 125 mark. Hoewel de ver laging van de verkoopprijzen op het eerste gezicht een succes voor mi nister Erhard lijkt, valt dit bij na dere beschouwing weer tegen. Het meeste plezier van de ruzie tussen de Bondsregering en de West duitse auto-industrie hebben eigen lijk de buitenlandse autoproducen ten: hun winstmarges zijn belang rijk gestegen en hun afzet in de Bondsrepubliek, die de laatste tijd al enorm stetg, belooft nog sterker op te lopen. En inmiddels krijgt de Westduitse staat maar half zoveel invoerrechten in het laatje. Bij dit alles moet men niet verge ten dat het standaardmodel van de Volkswagen, ondanks hun extra 10 procent prijsverhoging, nog altijd niet meer dan 4200 mark kost, nog steeds aanzienlijk goedkoper dan de goedkoopste Renault. Wil men de Franse wagen vergelijken met de Volkswagen Export, dan is het pro- dukt uit Wolfsburg met 4980 mark maar weinig duurder, met als ex tra aantrekkelijkheid het veel uitge breidere servicenet voor Volkswa gens in de Bondsrepubliek. Vele waarnemers vragen zich na al deze overwegingen dan ook af, of het resultaat van de verlaging der invoerrechten inderdaad in de jaar cijfers van de Westduitse autofabrie- ken. en dan vooral bij de koppige Volkswagens, te zien zal zijn. De Opel-fabrieken, tot nu toe een van de weinige in Duitsland produ cerende autobedrijven die zijn prijs gehandhaafd had, ijkt weinig ge vaar te zien in de buitenlandse con currentie. Het concern heeft alsnog aangekondigd zieh aan te sluiten bij de andere autofabrieken en zijn diui: oude prijs 5750 mark, nieuwe I prijzen te verhogen

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7