EX-KAPITEIN RIJHINER: SCHREEF HET MEMORANDUM Macmillan op bezoek bij De Gaulle Het groene hart van Holland moet beschermd worden GEMEENTE LEIDEN BELANGRIJKE VRAAGSTUK BEKENDMAKING bejaarden helpster PAKKEN OUDE COURANTEN f 0.75 PER 5 KG. GEMEENTE LEIDEN Inschrijving van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs. Opleidingsscholen voor gymnasium, lyceum, h.b.s., u.l.o. en overige inrichiingen voor voortgezet onderwijs. Rina Lodders werd vierde NEGEN DODEN bij explosie in Turijn Het nieuwe Van der Putten-dossier Veel klachten over militair van K.N.I.L. Ongeveer tweehonderdduizend schuldeisers hij de „Brandaris" 1 Bankoverval in Brussel TYPEN-STENO „THEOPRAC" DAXSEX ADRI MULDER hulp in de huisli Bericht van in; Woonruimte D. JACOBS LEIDSCH DAGBLAD Inschrijving van nieuwe leerlingen voor openbare scholen voor uitgebr. lager onderwi (u.l.o.) LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 2 JUNI 1962 In het Tropeninstituut in Am sterdam is gisteren onder auspi ciën van het Koninklijk Neder- landsch Aardrijkskundig Ge nootschap en in samenwerking met de Geografische Vereniging in Nederland en de Nederlandse Vereniging voor Economische en Sociale geografie een sympo sion gehouden over ,,Het groene hart van Holland". Het sympo sion werd in de ochtenduren o.a. bijgewoond door de Com missaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prin sen. Als eerste spreker hield prof. dr. A. C. de Vooys een historisch geogra fische beschouwing over het Hol landsUtrechtse polderland, dat hy een van de schoonste gebieden van Europa noemde. Waar de steden hun invloed nog weinig hebben doen gel den, zodat het landelijk karakter be houden bleef. Prof. ir. F. J. van Embden stelde, dat de onbeperkte ruimte, met stilte, eenzaamheid en rust een onmisbaar compliment is van het stedelijke woonmilleu. De randstad kan 2.1. uit gaan van een bijzonder gelukkig uit gangspunt historisch en logisch): de ringvormige gedaante. De cultive ring van deze ring dient volgens prof. Van Embden uit te gaan van: con centratie van de stedelijke elementen in de stedelijke kring. Het vrij hou den van de ruimte binnen de ring en concentratie van de onmisbare ontwikkelingen binnen die ring. „Om aan de vraag van de massa van mor gen te kunnen voldoen, moeten we kijken naar de verlangens van de elite van vandaag. De leefbaarheid van de Randstad Holland komt in gevaar door het grote verbruik van ruimte door de steden zelf (sport, industrie, verkeer, groenstroken, enz.) en de groei van de kernen in het groene hart, waar de vluchtelingen uit de steden heentrekken". De steden zullen zich daarom t.l. beperkingen moeten opleggen en het „groene hart" moet beschermd wor den, wat „doelbewuste onderschik king van het individuele en lokale belang aan het algemeen belang be tekent". Een deel van de welvaart moet daarom volgens prof. Van Embden besteed worden aan verbetering van de etage-bouw, het acceptable en so ciaal maken van de arbeidsmilieus en het treffen van voorzieningen in de steden (parkeergarages). Hij concludeerde, dat de gemeen ten niet zijn Ingesteld op de reali sering van een Randstadplan, maar dat dit een taak moet zijn voor de provinciale of landsoverheid. Ir. L. H. J. Angenot (stedebouw- kundige Dienst voor Stadsontwikke ling Amsterdam) en dr. J. G. Brau- tigam Economisch-Technologische dienst Noord-Holland) hielden ver volgens co-referaten. Geen longfunctie Ir. W. G. de Haan (Landbouw Eco nomisch Instituut) wees op de snelle en grote structurele veranderingen in de landbouw in het „groene hart van Holland". Hij zei van mening te zijn, dat de recreatie-mogelijkhe den hier niet zo groot zijn. dat dit ge bied een longfunctie zou kunnen ver vullen, hoogstens de functie van de bronchiën. „Het is een fictie dat de mens de stilte en de eenzaamheid zoekt, men wil wel buiten zijn, maar niet alleen. Niet het gehele hart van Holland moet voor de recreatie bestemd wor den, echter wel bepaalde terreinen, die dan intensief gebruikt moeten worden. Het „groene hart" mag geen nationaal park worden", aldus ir. De Haan. HU stelde, dat de behoefte aan gronden voor massale recreatie en natuurreservaten relatief beperkt is, zodat het overgrote deel van het „groene hart van Holland" zuiver agrarisch kan biyven. „De boer mag niet de restpost worden by de ruim- telijke ordening". De als co-referent optredende drs. R. de Wit (Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming) stelde hier tegenover dat een voor keursbehandeling van de landbouw, zowel planologisch als economisch niet gewenst is. Hij bepleitte een krachtig, consequent bovengemeente- lijk beleid ten aanzien van het „groe ne hart van Holland". fbleem noemde hij het streven naar een leefgebied van de stedenband met het omsloten gebied. „Het is nog te vroeg om een claim te leggen op gronden waarvan men de waarde voor de landbouw of voor de recrea tie nog niet kent". In zUn „Coördinatie en perspec tief", merkte prof. dr. H. D. de Vries Reilingh op dat het z.i. niet doenlijk was een samenvatting tc geven van alle voordrachten. „Men mag alleen in differentiërende zin over het „groene hart van Holland" spreken. Het gebied is niet leeg en men kan hier hoogstens proberen by de ver dere ontwikkeling leiding te geven". Men dient z.i. voorts rekening te houden met het groeiend forensisme. Het probleem van de natuurreserva ten noemde hij niet reëel, omdat het slechts om enkele zeer kleine gebie den gaat. De tegenstelling stad-plat- teland achtte hy te verwaarlozen. Sprekend over de veel ruimte eisende bungalowbouw merkte hij op: „De hoogbouw is voor velen onuit staanbaar. De verticale burenrelaties blijken veeL moeilijker dan de hori zontale. Hoogbouwbewoners hebben veel meer behoefte aan ruimte buiten de woning. Ze willen het liefst een zo merhuisje en een caravan. Boven dien kan men zich afvragen of men de mensen mag verplichten uniform te wonen. Men kan niet stellen, dat het algemeen belang moet prevale ren boven het individueel belang. Dat zou een beperking van de vrijheid impliceren", aldus prof. De Vries Rei lingh. Leefgebied De heer A. P. Schat (Instituut Stad en Landschap van Zuid-Hol land) voerde ln zUn co-referaat aan, dat er nog wel terreinen voor de re creatie te vinden zijn zonder dat daarvoor agrarische bedrijven behoe ven te worden „geconsumeerd". Als enige juiste benadering van het pro- Vlak bij huis Hij zei recreatiegebied vlak bij huis voor kinderen, moeders en bejaarden uit de stad van groot belang te ach ten. De grootste bedreiging van het „groene hart" noemde hij de vervui ling in de ruimste zin ducht, water, lawaai). Men moet rekening houden hiet. de belangen van de volkshuis vesting. de landbouw, de recreatie en de cultuurmonumenten in het hart van Holland. De vraag of men ondanks de lange winters en de slechte zomers voor een paar zonnige weekeinden toch een belangrijk gebied voor de recrea tie beschikbaar moet stellen, beant woordde hij bevestigend Een klassificatie van de landbouw grond in het „hart van Holland" ln verband met de nieuwe Europese markt, achtte hy zeer gewenst. „Er moet een gecoördineerd orgaan in het leven geroepen worden dat. de autonomie van de gemeente niet aan tastend, kan bepalen wat er nu eigeniyk met het „groene hart van Holland gaat gebeuren", aldus besloot prof. De Vries Reilingh. Na een bestaan van ca. 70 jaar onzer zaak in aard appelen, groenten en fruit, zUn wU helaas verplicht, by gebrek aan voldoende personeel, de ZAAK te SLUITEN. Gaarne maken wU van deze gelegenheid gebruik, onze clienten hartelijk te danken voor het vertrouwen, dat jarenlang in ons gesteld werd. Hoogachtend, P. SWANENBURG, Herenstraat 60, Leiden. Het PROT. CHR. BEJAARDENTEHUIS „AVONDZON", te RIJNSBURG vraagt een of een HULP IN DE KEUKEN. Secretariaat: Voorhouterweg 25 - RUnsburg - Telefoon 4551 afgehaald aan ons Bureau Witte Singel 1, Leiden Burgemeester en wethouders brengen ter algemene kennis: Ie. dat tot I juli a.s. aan ondergenoemde scholen gelegenheid bestaat tot het laten inschrijven van nieuwe leerlingen, voor de toe lating op 2 I augustus a.s. gedurende een half uur voor de aanvang van elke schooltijd; 2e. dat bij de inschrijving een geboortebewijs moet worden getoond; 3e. dat de kinderen voor het eerste leerjaar vóór I oktober 1962 de leeftijd van jaren moeten hebben bereikt. Lucas van Leydenschool, wnd. hoofd G. Muis, school Aal markt 9, telefoon 2 1675; Pestalozzischool, wnd. hoofd W. A. Goutier, school Kernstraat 2, telefoon 24732; Lorentxschool, hoofd J. Berkenboseh, school Lo- rentzkade 61telefoon 30712; Du Rieuschool, hoofd J. Slegtenhorst, school Du Rieustraat 4, telefoon 32462; Oppenheimschool, hoofd I. van Iterson, school Oppen- heimstraat 4, telefoon 34069; Teldersschool, hoofd Th. van der Veen, school Tel- derskade, telefoon 32469. Drie Octoberschool, hoofd I. van Weerlee, school Drie Octoberstraat 27, telefoon 22309; Marnix van St.-Aldegondeschool, hoofd P. van Zonneveld, school Maresingel 54, telefoon 21930; Willem de Zwijgerschool, hoofd B. Schuurman, school Willem de Zwijgerlaan 28, telefoon 31437; Gunningschool, hoofd F. J. Riks, school Driftstr. 77, telefoon 26989; Jan Ligthartschoel, hoofd J. Fluyt, school Damlaan I telefoon 30778; Karei Doormanschool, hoofd J. C. Bartelsman, school Sumatrastraat 203, telefoon 34037; Da Costaschool, hoofd R. H. Muntinga, school Da Costastraat 104, tel. 31637; Duivenbodeschool, hoofd D. Cossee, school Duivenbode- straat II, telefoon 33201; Montessorischool De Valk, hoofd H. Th. Bronner, school Rijns- burgersingel 22, telefoon 20461; De Graankorrels, hoofd J. B. Volkers, school Haver- straat 77, telefoon 21331; De Schakel, hoofd A. van der Neut, school Zuid- singel 8, telefoon 21712. Op een schoonheidswedstrijd in de Libanese hoofdstad Beiroet is de 19-jarige Maruja Garcia Nicolau uit Palma op Majorca, die als miss Spanje meedong, gekozen tot miss Europa 1963. Miss Holland Rina Lodders uit Haarlem werd vierde na de Deense en de Finse deelneemsters die resp. tweede en derde werden. Miss Zweden werd tenslotte vijfde. Er waren 117 deelneemsters. Negen arbeiders zijn gisteren om gekomen bij een ontploffing waarbij een nieuwe fabriek te Obassano bij Turijn werd vernield. Negen gewon den werden naar het ziekenhuis over gebracht. De fabriek was verleden jaar geopend en heeft ongeveer 50 arbeiders in dienst. Er worden mate rialen voor de metaalgieterij ver vaardigd. De ontploffing was vier ki lometer verder te horen. Het voormalige hoofd van de veiligheidsdienst bij de Leger- produktiebedrijven in Kiaratjon- dang, kapitein b/d H. D. Rij- hiner (ridder M.W.O.) die thans een pverheidsfunctie be kleedt in Paramaribo, heeft ge- (Van onze Parijse correspondent) In het kasteel van Champs, dat de Franse regering tegenwoor dig voor haar hoge en officiële gasten reserveert, hebben van daag de president De Gaulle en premier Macmillan elkaar weer eens op de hoogte gebracht van hun denkbeelden omttent de di verse internationale problemen. De komst van de Britse staats man vormt het antwoord op het be zoek. dat de Franse president eind november J.l. aan Macmillans bui tengoed in Sussex bracht. Beide staatslieden kennen elkaar al sedert de oorlogstijd, toen Macmillan Churchills persoonlijke vertrouwens man was bij De Gaulle, in diens kwaliteit van leider der vrije Fran sen ln Londen. Hun ontmoeting in Parijs wordt dan ook meer als een praatje van vrienden onder elkaar bij het nog allerminst overbodige haardvuur (gisteren zijn op het Franse Cen trale Massief zelfs de sneeuwrui mers weer in actie getreden) dan als een officiële conferentie gekarakte riseerd. De echtgenotes van beide heren zijn trouwens ook van de party. Of schoon in deze vertrouwelijke geest van de samenkomst ook geen forme le agenda is opgesteld, mag men wel aannemen dat er vooral drie onder werpen besproken zijn of zullen wor den: Berlijn, Engelands eventuele toetreden tot de Euromarkt en de oprichting van een Europese politie ke unie. In rangorde van belangrykheid, of althans van urgentie, staat het pro bleem van Engelands kandidatuur voor de Europese Economische Ge meenschap echter zeker wel op de eerste plaats. Nu in Brussel deze week de Engelsen en de Zes elkaar weer een paar stapjes dichter zyn genaderd. geloven diplomatieke kringen in ParUs over het algemeen niet, dat De Gaulle nog veel stok ken tussen de spaken zou willen ste ken. Niettemin zyn er toch nog ver schillende obstakels te overwinnen. Gesprekstof is er voor de beide staatslieden in het fraaie 18de-eeuw- se kasteel van Champs in elk ge val genoeg, al zal na afloop van dit Frans-Engelse weekeinde de buiten wereld naar de resultaten voorlo pig met of zonder communiqué dan ook wel weer moeten blijven ra den. I reageerd op het voor een in ac tieve dienst zijnde adjudant com promitterende dossier, dat de heer F. H. van der Putten dezer dagen aan de Minister van De fensie heeft gezonden. Zoals be kend is zou deze militair zich in het voormalige Nederlands-In- dië hebben schuldig gemaakt aan enkele moorden, rampok- partijen en collaboratie met de vijand. De heer Ryhincr verklaarde, dat hy de heer Van der Putten goed kende en dat hij inderdaad jaren ge leden het by het dossier gevoegde memorandum heeft geschreven. „Ik vind het echter vervelend dat Van der Putten my er weer heeft In gehaald. maar zo is hy nu eenmaal. Zodra Van der Putten in het nauw zit, sleept hy er andere mensen by", aldus de heer Ryhlner, die in dc ja ren na de tweede wereldoorlog te Bandoeng nauw contact heeft gehad met de heer Van der Putten. „Van der Putten is een keiharde vent, die ik niet altijd kan apreclë- ren, omdat hij te veel houdt van publiciteit. Hij vecht voor een goede zaak, doch hij wil zichzelf altijd in het middelpunt plaatsen In de zaak Aernout had hij veel voor de wedu- kunnen dóen, door bijv. een steunfonds op te richten, doch in plaats daarvan plaatste hij zichzelf op de voorgrond. Door dit optreden heeft hU „de zaak Van der Putten" zelf gecreëerd. Het heeft geen zin om als enkeling tegen de stroom op te roeien. Daarvoor moet eerst de men taliteit van het mensdom drastisch veranderen, dan alleen zal men een wereld aantreffen, die Van der Put ten nu wil forceren", zei de heer RU- hiner, die voorts opmerkte reeds in 1950 met de heer Van der Putten te hebben gebroken, omdat hy zich niet e bewindvoerDders van de NV as surantiemaatschappij de „Branda- ris", aan wie vorig Jaar surseance van betaling werd verleend hebben voorlopig te maken met 190.000 kre- diteuren, die aanspraak maken op een bedrag van f49.4 miljoen. Een aantal krediteuren voor premieresti tutie is evenwel nog niet bekend. Er is aan activa beschikbaar een bedrag van bijna f23 9 miljoen, zodat er wat de Nederlandse boedel betreft een de ficit is van ruim f25 miljoen. Dit blijkt uit een nader verslag van de „Brandarls"-boedel per 31 maart, dat de bewindvoerders dezer dagen heb ben samengesteld in verband met de op 5 Juni in het paleis van Justitie in Amsterdam te houden krediteu- renvergadering. Omtrent de activa en passiva van de buitenlandse liquidaties bestaat volgens de bewindvoerders een zoda nige onzekerheid, dat zU zich van be spiegelingen omtrent de grootte er van menen te moeten onthouden. Hoewel het nieuwe overzicht van ba ten en schulden veel onzekere ele menten bevat, menen de bewindvoer ders toch dat op grond van de ge gevens en de op de krediteurenver- gadering nog te verstrekken Inlich tingen, een verantwoorde beslissing over de aanvaarding van het akkoord kan worden genomen. Ver strekking van een nauwkeurig in zicht leidt volgens de bewindvoerders tot langdurig uitstel. langer kon verenigen met het dt\ gende karakter van hem en zijn treden met betrekking tot acties de „Leidse Post". Corru Het Is volgens de heer Rijh inderdaad juist, dat generaal zou hebben gezegd, dat een g« percentage van de mensen in li|e corrupt was en dat hij hieraan tfg veel kon doen. Daardoor werd tUd tot tyd een klein mannetje de een of andere werkplaats ir rekend en daarna werden de „zuj ringsacties" weer voor lange tyd s gelegd. Van de zaak Aernout wist de l|'fl? Rijhiner ook af. Als hoofd van veiligheidsdienst werd by hem eerste rapport over de dood van r vaandrig ingediend. Dit rapf werd ingediend door de toenm: basiscommandant met wie de v; drig het weekeinde zou doorbrei om de verschillende rapporten, Aernout had opgemaakt, te besi ken. Deze Aernout, aldus de heer Rj*v ner was een fanatieke jonge die „overal zijn neus in stak' basis-commandant zou hem hiei hebben gewaarschuwd. Klachtj Over de ln het dossier van l_._ den, rampokpartijen en collabori met de vijand beschuldigde sergeaT majoor (thans adjudant bij de I Luchtmacht op het Vliegveld schap), zei de heer Rijhiner, over deze man destijds zoveel klaj ten waren binnengekomen, dat i arrestatie niet kon uitbiyven. gens kapitein Rijhiner zou hij bijl uitvoering van dit arrestatiepl steeds zijn tegengewerkt. Met mefl werking van parachutisten slaai kapitein Rijhiren er uiteindq toch in de KNIL-milltair, die tevJ majoor was by de T.N.I. te grijd „Toen Ik de man eenmaal ln gevang had. werd van alle kan geprobeerd hem weer vrij te krijg Vooral ln kringen van de milita luchtvaart was men daarop zeer brand. Hoge officieren kwamen z uit Batavia om uit te vinden w ik hem had opgesloten", aldus heer Ryhiner. Gistermiddag, kort voor sluitin tijd, hebben vijf personen, van er drie gewapend waren, een bijk toor van de bank van Brussel o' vallen. T De beheerder van het bykantfl trachtte te vluchten toen de ové vallers de kas ledigden. Hy wè door een kogel aan de hals gewoT De rovers' gingen met ongevl 100.000 franken er van door. De j heerder van het kantoor is in j ziekenhuis opgenomen. Voor reparatie aan: horloges klokken wekkers goud en zilver W. J. C. Somerwil Haarlemmerstraat 84 Lelden - Tel. 24478 Handelsschool Voorstraat 89, Katw-yk a. Zee Oude Singel 236, Lelden, Telefoon (01718 28 59) Ook voor TYPEWERK en STENCILWERK. Mevr. DE RIJKE PARAPSYCHOLOGE Verdamstraat 36 - tel. 30236 Afspraak schrift, of telef. Wilt U soepel, snel en veilig rijden, neemt dan een VOLVO, die klaar staat te allen tijde. EN ZONDAG ELKE DONDERDAG DEN BURCHT (Jacobazaal). VOLVO Luxe, een klassewagen, uitgevoerd in 4 verschillende types, sport, 94 pk. Amazone 4-deurs 66 en 85 pk.» Amazone 2-deurs 85 en 94 pk«» P. 544 sport 85 pk„ P 544 66 pk. VOLVO duet (bestelwagen) 66 pk. Levering 1 of 2 dagen na bestelling. Informaties en proefritten worden gratis door ons verstrekt. VOLVO-dealer, Hoofdagent (luxe en trucks) Rijnsburgerweg 103 86a - Rijnsburg - Telef. 0 1718-2850 Gevr. in gezin van 3 j pers., zelfst. dageiyks van 8.30—12.30 Na 6 u. 's av, mevr. De Remisestr. 47, Katwyk a. VrUdag 8 juni 1962 7{ n.m. in het Notarishuis, H? woerd 144 te Leiden. AFSl van de n.v. percelen inl gesteld a.v.: TE WARMOND: een perceel terrein aai: Leede, uitk. aan de Ou Nassaulaan. gr. ong. 1.19.0', op f 150.000.—. TE LEIDEN: Hoefstraat 57 uitk. a. d. van Houtkade, (boven ruimd) op f8.500— Notaris W. S. JONG Rapen bui g 31 Le Aangeboden per 1 juli of in Oegstgeest geheel V STAANDE bestaande uit grote ka klein keukentje, w.c. en rasje. Zeer geschikt vooi leenstaande vrouw of o echtpaar van wie de vi genegen is 2 a 3 ochteil of middagen per week 1 houdelyk werk te verricï Brieven bureau van dit onder no. 23147. Het adres voor woninginrich ting en meubelstofferen By de Langebrug, tel. 34195. Lange Schoolsteeg 6 - Leiden WONINGRUIL ROTTERDAM-ZUID— LEIDEN Aangeboden: ruime vrije bo venwoning. Huur p. m. f.75.- per maand. Gevraagd: 2 of 3-kamerwo- ning (beneden). Brieven: J. BLANSJAAR, Pleinweg 62 a, Rotterdam 21. ADVERTEER regelmatig in het ie MEEST gelezen Krant van Leiden en Omstreken Burgemeester en wethouders brengen ter algemene kennis, dat tot 1 Juli a.s. aan ondergenoemde scholen gelegenheid bestaat tot inschrijving van nieuwe leerlingen voor de toelating op 4 september a.s. PLESMANSCHOOL, hoofd J. L. C. de Wilde, school Plesmanlaan, telefoon 22310; PROP. VAN DER LEEUWSCHOOL, hoofd D. Voortman, school Pieterskerkstraat 3, m.i.v. september a.s. Van den Brandelerkade 24a, telefoon 21676. Deze school heeft een dependance aan de Oppenheimstraat 4; WETHOUDER VERWEYSCHOOL, hoofd C. L. Schotel, school Sumatrastraat 199, telefoon 34224; SCHOOL JACOB VAN CAMPENLAAN 43. hoek Berlagestaat, die met septemh-r a.s. zal worden geopend, hoofd P. A. Wisse, telefoon 21675.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4