burgemeestersvrouw van Zoeterwoude akeliik en soepel 5 Grapjes van tieners I UIT en THUIS ant en en toch meer kleuren Eet niet elke dag (dure) aardappelen MENU VAN DE WEEK <:Tfloederlijlz& overpeinzing vuile pannen Koken zonder "Vdag 2 juni 1962 Pagina 3 O j qAIs ik aanbel bij het ouderwetse, lage burgemeestershuis aan /Zuidbuurtseweg in Zoeterwoude, hook ik een paar wilde iten en om me heen ziende, ontwaar ik twee kleuters, die me ergiek, maar niet onvriendelijk duidelijk maken, dat ik bij hun imma op de stoep sta. gl^tevrouw doet me zelf open en even later zit ik in de ruime, >iattrkante huiskamer; er zijn ramen aan twee kanten en er is dus n kei zon. Zoals meestal, wanneer ik voor het eerst ergens binnen ÏOrtai, is, vreemd genoeg mijn eerste blik naar buiten en ik kan >o% nu niet nalaten op te merken: „Wat heeft U hier een prach- uitzicht!" We stonden dus meteen al samen voor het raam ZA'kijken. ?68jZiet u maar eens, hoe mooi 234 mevrouw Detmers, „die kleu- i en die omzoming van het lidschap aan de horizon. Men veert wel, dat dit het mooiste k van de Zuidhollandse pol is.' Ik hen dol op dit uitzicht, vl kinderen plagen me er wel nttze. „Wat »'s het uitzicht toch d \er schitterend, hè Mamma? vet u er nog niet eens naar KIJIken?". Ik geniet er ook in- rdaad dagelijks van". Daarmee toont deze burge meestersvrouw zich al dadelijk Wmand, die de voor de hand lig- •swtiide, plezierige dingen weet te fi&arderen en die er op een rus- imge intensieve manier van ge- et. Ne drinken een kopje koffie en k Lis in leder gezin: de kleintjes Iken op verre afstand als er wat .kers te halen valt. De deur zaait open en het kereltje in het ennje vestje komt samen met zijn mwgejakte zusje binnen draven idQ een koekje. Ze hebben een geur n buitenlucht en van gezond- Jdd om zich heen. ,u Acht kinderen OVI Zonder veel omslag, haast laco- tj?k, helpt mevrouw Detmer ze. ö{jst terecht, antwoordt, hijst een laroekje op en stuurt ze weer naar idiliten. Een handige, ervaren moe- j-ur van een groot gezin. Er zijn n.l. uviht kinderen Detmers. De school- pk die, tussen de ramen staat is Mn ook een typerend meubelstuk! ™ja. die hebben we pas op de kop EStikt en een gemak dat we er iRn hebben! Ze kunnen er van al- Us in en mee doen en het ding Mn tegen een stootje". Mevrouw Detmers is opgegroeid 3g( een burgemeestersgezin. Haar b man heeft eerst als ambtenaar op een secretarie gewerkt en is ver volgens burgemeester van Zeven hoven geweest. „U bent dus wel opgeleid in het vak van burgemees tersvrouw. Of vindt U het geen „vak"? „Och nee, eigenlijk niet" is het antwoord. „In een grote stad, waar nog zoveel meer van je ge vraagd wordt, misschien wel, maar in een kleine plattelandsgemeente niet. Ik voel me echt in de eerste plaats moeder van een groot gezin en huisvrouw. De taak, die ik als burgemeestersvrouw heb vind ik heel interessant en prettig, maar het is wel eens moeilijk te combine ren. Vooral als ik 's avonds weg moet. vinden de grote kinderen dat bar ongezellig". Het gesprek wordt hier onder broken door een tik op het raam en een vermanende vinger naar het oranje vestje, dat naar de overkant van de weg verdwenen was. Als dat zonder ongelukken is afgelopen en de knaap weer aan de goede kant speelt, gaan we weer verder. Boeiend „Met uw drukke gezin en uw re presentatieve plichten zult u wel niet veel gelegenheid hebben voor persoonlijke contacten"? „Nee, dat beperkt zich tot hier en daar een kraambezoek en zo, maar verder ontmoet je de mensen vooral via de verschillende vereni gingen en groepen. Wat er op dat gebied gebeurt, probeer ik allemaal mee te maken en dat heeft ook myn grote belangstelling. Dat vind ik juist een van de fijne dingen van het burgemeestersvrouw zijn, dat je met alle groeperingen te ma ken hebt en niet eenzijdig op een bepaalde groep gericht kunt zijn. Zelf ben ik dus rooms-katholiek, maar in de bijna twee jaar, die we hier wonen, heb ik zo ook de kleine Londen, juni 1962 Voor de zomergarderobe heeft u keus uit talloze impri- mé's. Dat neemt echter niet weg dat ook het effen zomer jurkje aandacht verdient. Het is zon rustige afwisseling op alle kleurige bloemetjes van de zomermode. het is vaak zoveel gedistingeerder endeze zomer hoeft het niet éénkleurig te zijn. Menig modieus effen japonnetje van dit seizoen heeft een tweede, en soms zelfs derde kleur (van het zelfde materiaal) ais contrast. Bekijkt u de schetsen maar. Het eerste japonnetje is zand kleurig en heeft op het voorpand twee verticaal tussengezette stre pen, één goud- en één caramel- kleurig. Deze kleurverwerking maakt het model in het bijzonder geschikt voor de niet-meer-zoslan- ken. In het volgende japonnetje, een modern prinsessenmodel met ruime taille, zijn eveneens twee extra kleuren gebruikt als contrast. In dit schuin genomen jurkje zijn ze l echter diagonaal aangebracht, van linkerschouder naar rechterheup. Het jurkje is wit, de incrustatie is bleu en zacht blauwgroen. Model no 3, met bloesend lijfje en rechte rok, is zoals de beide Op bezoek bij.. Onze medewerkster Her- mine G. zal elke maand een bezoekje brengen aan een van de burge meestersvrouwen uit Lei den of omgeving, de Bollen- of Rijnstreek. Deze maand heeft Her mine gesproken met mevrouw P. J. Detmer— Berben, de vrouw van Zoeterwoudes eerste bur ger. protestantse groep leren kennen en voor wat ze daar samen tot stand brengen heb ik de grootste bewon dering. 't Is boeiend, om zo een hele dorpsgemeenschap te overzien. Vooral in een kleine gemeente, want in een grote stad raak je al tijd veel meer verzeild in politieke verhoudingen; hier ligt het alle maal op het menselijke vlak. In de praktijk betekent dat b.v. ook. dat ik me alleen maar beschikbaar stel voor nationale collectes, zoals het Rode Kruis, het Koningin Wil- helmina fonds, de Reumabestrij ding. Ik kan daarbij rekenen op een grote groep dames, die me hel pen bij de organisatie. Dat loopt dus altijd heel prettig en goed". Al pratend loopt mevrouw Detmers zo nu en dan eens heen en weer want er is natuurlijk al door wél iets te bedisselen. Ze heeft er echter slag van dat zo te doen dat je niet het gevoel krijgt gestoord te worden. Er gens anders in huis woedt trou wens ook nog de schoonmaak, maar daar merk je absoluut niets van. Dat duidt dunkt me op een bewonderenswaardig or ganisatietalent! Ik voel me wel genoopt, te vragen of ik haar dan niet erg ophoud met mijn bezoekje. „O nee hoor, ik vind het juist een welkome onderbre king! Ik houdt helemaal niet van schoonmaken. En ik mag er wel bij zeggen: ik heb een ideale hup!". Mevrouw Detmer aan het bloemenschikken terwijl de twee kleintjes toekijken. (Foto L.D./Holvast) Tuini teren Op mijn vraag of er bij dit alles nog tyd over blijft voor liefhebbe rijen, voor een concert, een toneel voorstelling, een film, schiet me vrouw Detmers in de lach. „Lief hebberijen, die vraag had ik al ver wacht! Nu, in de eerste plaats: mijn tuin. Die verzorg ik helemaal zelf. Met hulp van man en kroost welis waar, maar het voornaamste doe ik toch zelf. Maar uitgaan, och, u begrijpt wel, daar komt niet zo veel van. Zelfs lezen schiet er maar al te veel bij in, en dat spijt me erg. Aan de moderne litteratuur kom ik helemaal niet toe; ik ben al blij, als ik bij kan houden wat in de algemene belangstelling staat. Wat mij trouwens altijd het meest heeft aan getrokken, is het maat schappelijk werk. Daar heb ik me na mijn mms-tyd en voor myn huweiyk ook actief mee bezig ge houden. Ook jeugdwerk heb ik ge daan en dat deed ik erg graag. Zo vertelt mevrouw Detmers heel helder en overzlchteiyk hoe haar leven reilt en zeilt. Ze is een kleine vrouw, die weet wat ze wil, die zakelyk is en tegelyk soepel. In het gezin Detmers is het vast zo, dat er véél kan en véél mag, maar ik denk, dat er toch ergens duideiyke grenzen vastgesteld zyn, die in acht genomen dienen te worden! Een vrouw, die inzicht heeft in de maatschappelyke situatie waar mee ze in de gemeente te maken heeft en die daaromtrent ook wel enige ideeën te berde kan brengen. „Iedereen denkt nu wel dat Zoeter woude een agrarische gemeente is, maar dat is helemaal niet waar, de boeren vormen eigeniyk de min derheid en het is juist 's morgens een ware uittocht van de mannen die naar de fabrieken in Leiden gaan. Ook de meisjes werken veel in de stad, o.a. in de ziekenhuizen. Het zou goed zyn, als aan de west- zyde van het dorp eens wat mid denstandswoningen en misschien een bungalowpark gebouwd zou den worden. Dan zou op den duur de dorpsgemeenschap een wat ge nuanceerder samenstelling kry- gen". Als ik afscheid heb genomen en weer op straat sta. is de jongste zoon van Huize Detmers juist op de kar van de melkboer geklommen en vanaf dat verheven standpunt informeert hy luidkeels of ik nu weer naar huis ga. „Ja? Ik ga nou ook naar huis! Daag!" En hup, hy springt van de wa gen af en rent weg ik denk om te kyken of intussen de tafel al is gedekt. HERMINE G. De aardappelen zijn nog steeds duur en daarom kunnen we beter rauw gebakken aardappelen geven, waarvoor maar weinig aardappelen nodig zijn, of wat meer gebruik van rijst, maca roni. spaghetti of bloem. Op een vrije zaterdag, als het hele gezin er op uittrekt, hebben we het liefst een snel te bereiden maaltijd. Een pizza bijvoorbeeld kan 's morgens volledig worden voorbereid en hoeft 's avonds alleen maar even te worden gaar gemaakt. gebakken hamplakken, bleeksel derij in kaassaus, aardappelen, roomtaart. MAANDAG: broodjes met eierragoüt, spinazie, gebakken aardappelen, koffie- pudding. DINSDAG: spinaziesoep, gevulde slakropjes, rauw gebakken aardappelen. WOENSDAG: spekpannekoeken, postelein of andyvie, rabarbermoes met dun ne room. DONDERDAG: kaasrystsoufflé, yoghurt met vruchtencompote voorgaande een model dat slank afkleedt. Het is marineblauw en heeft als garnering een brede, witte tussengezette bies, linksvoor. De bies reikt van schouder tot zoom en is gegarneerd met enorme blau we knopen waarop een wit strikje. De resterende drie modellen zyn meer geschikt voor de jonge ren en slanken. Model 4, uitge voerd in blauw en groen linnen, is een deux-pièces met gerende rok en mouwloze blouse-over-de- rok; het groene zoomgedeelte heeft aan de voorkant twee split- jes. Oranje en roze voor het strand, blauw en lavendel voor de stad zyn de kleuren die in model 5 zyn gecombineerd. Het is een eenvou dig jurkje met bloezend ïyfje en een rok die van de heupen af wij der wordt; de linkerhelft is van één k eur, de andere van de andere, weinige contrasterende tint. Als laatste een ensemble van een mouwloze, bloezende blouse met vlakke heupband, en een moderne pantalon waarvan de pypen naar onderen toe wyder worden. Broek en blouse zyn van dezelfde kleur, het contrast wordt verkregen door een tussengezet biesje dat ter hoog te van de maag om de blouse cir kelt en op de pantalon het nauwste gedeelte van de pypen aanduidt De biezen zyn voorzien van eer smal gespje, linksvoor op de blouse en op de zynaad van de broek. J.V. FANAVOND kondigde Henkie aan, komt mijn vriendje. We gaan decors ontwerpen voor de schoolfuif. Waarvan? vroeg ik, vrezend voor mijn gordijnen. Kees brengt rollen behang mee, voor de verf en lijm zorg ik. En waar? informeerde ik ver der. Hulpeloos keek het zoontje me aan. Mijn kamertje is te klein, zei hij timide. Mogen wij in de huis kamer Alsjeblieft niet. Ik zal de keuken ontruimen, daar kunnen jullie zo veel kliederen als Je wilt. De vloer is toch betegeld. Heb je verder iets nodig? Oude kranten en tydschriften. Ga je gang, Je weet waar ze lig gen. Het vriendje kwam om zeven uur en tot by tienen zaten ze te knippen, te plakken, te schilderen en te giechelen. Toen riepen ze me er by om het resultaat in ogen schouw te nemen. De beide dertien jarige knaapjes keken me guitig aan, nieuwsgierig naar myn reac ties. Het was verbysterend wat ze hadden klaargestoomd. Hoe deco reert een teenager zijn fuif? Met grapjes natuuriyk. Maar wat voor grapjes! Van politiek weten ze nog weinig af. dus beperken ze zich er toe, de kop van Adenauer op het judopak van Anton Geesink te plakken, of Ria Valk met het hoofd van Kennedy op de schouders Poor old Joe te laten zingen. Meer aandacht hadden ze ge schonken aan dat andere aspect van het „grote leven": de Liefde. Hiervoor hadden de oude tydschrif ten een overvloed aan materiaal geleverd. Een schaars geklede dame, die voor een spiegel haar wilde lokken stond te temmen werd van enige afstand aandachtig be keken door een kleurige antieke kryger, in harnas en met helle baard. Nou, nou, kwam er met grote let ters uit des krygsmans martiale hoofd. BB. werd ontvoerd door een OAS-leider en De Gaulle keek spytig toe. Ze zyn me weer vóór geweest stond er onder. Een vryend paartje op een brug werd kritisch bekeken door een kleine jongen, die aan een ruige beer vroeg: Pappie, wat doen ze daar? En zo ging het door. De jongens zouden met deze decors beslist eer leggen by hun klasgenoten. Toch zette die hele decorbouw me aan het piekeren. Hoe oud wa ren ze nu helemaal, die knaapjes? Twaalf, dertien jaar, drie turven hoog, louter bestaande uit brutali teit en eetlust. Dag in. dag uit worden ze volgepropt met onhan delbare werkwoorden, uitzonderin gen op een nooit begrepen regel, formules en axioma's. Met emmers vol wordt de „alge mene ontwikkeling" over hen uit gegoten, tot zy het gevoel krygen niets te weten en nooit iets te zul len weten. Maar zodra ze aan zich zelf worden overgelaten, de kans krygen iets te scheppen, wat komt er dan te voorschyn? Een gestyleerde wiskundesom? Een persiflage op het leerplan? Een karikatuur van de rector? Beslist niet. Het hele decor voor de schoolfuif heeft niets met de school te maken, maar alles met de liefde, de romantiek, sentimen tele songs en stoere sportlui. Anton Geesink met het hoofd van Adenauer, Ria Valk met de kop van Kennedy, De Gaulle, zie zich B.B. ziet ontstelen, vryende paar tjes op een racebaan. De school be staat niet tydens een schoolfuif. En wat doen de knaapjes op zo'n avond? Zy lachen, zy drinken limonade, zonder rietje, zonder glas, zy kauwen drop en voelen zich groot, zy plagen elkaar (ik heb jou gisteren gezien met Betsy), zy wisselen telefoonnummers uit en pochen op hun kracht. Ze stoeien een beetje, zeuren een beetje, draaien plaatjes, maken liedjes en verwensen <in stilte) de volwassenen, die zich geroepen voelde Leiding te Geven. Wat komt hij doen? Waarom mogen de kinderen zich niet ge woon amuseren, 20> s zij dat wensen: heel erg kinderachtig, zich aanstellend als heuse stu denten, hun levenslust uitlevend op primitieve, maar vrolijke wijze? De leidinggevende volwassene fronst geërgerd de wenkbrauwen, maar de hele klas ligt dubbel om het onbehooriyke geluidje dat Kees produceert. De decors zyn een groot succes, worden al maar meer vol- gekladderd met al maar gekkere uitroepen, slagzinnen en tekenin getjes. Wanneer de eerste-klassers tegen tienen eindelyk vertrekken, ademt de Leidinggever verlicht op. De fuif is voorby en de Jeugd heeft weer eens bewezen geen maat te kennen, geen goede smaak te bezitten en er een zeer speciaal soort humor op na te houden. Geen Intellectueel woord Is over de lippen van deze toekomstige in- tellectueeltjes gekomen, geen enke le steekhoudende opmerking is ge maakt. Ze hebben gehost, gebrald, gelachen en met alles de draak ge stoken. Wat moet er van deze jeugd terecht komen? Was het leuk? vraag ik aan Hen kie. wanneer hy met tintelende wangen thuiskomt. Knoertgoed, zegt het zoontje. Reuze keet geschopt. Maar Mokkie was kwaad. Wie is Mokkie? De klasse-leraar, die de de fuif had georganiseerd en toezicht hield. Hy stelde blinde mannetje voor en we hébben hem geblindemand. Vyf keer werd-ie omvergekegeld, want we keken dwars door de doek heen en moes ten altyd hem hebben. Z'n goede pak zat vol verf en hy had zo'n buil op zyn achterhoofd. Maar we hebben wél gelachend. Ik kan het me voorstellen, zeg ik hoofdschuddend. Hoe vonden ze de decors? Fantastisch. Mokkie had bezwa ren tegen B.B.maar de jongens hebben Kees en my gehuldigd met een extra rol drop. Zo zie je, mams. de kunst is toch nogal winstgevend Tevreden met zichzelf en de hele wereld gaat hy naar bed; de half- volwassene. Het is te hopen dat het lang duurt eer hy helemaal volwassen wordt. Het stadium waarin hy nu verkeert is veel amu santer. THE A BECKMAN. LEIDSCH" DAGBLAD VRIJDAG: gekookte schelvis, peterseliesaus, rauwkostsla, ryst of zwezerik met citroensaus, rauwkostsla, ryst. ZATERDAG: pizza, fruit. Roomtaart 4 eierdooiers worden met 60 g sui ker en Vi pakje vanillesuiker schui mig geroerd en met 40 g bloem en 2 dl melk tot een glad deeg ver mengd. De vier styfgeslagen eiwit ten worden er doorheen geschept en dit beslag in een beboterde vuurvaste schotel overgebracht. De taart moet in ca. 45 minuten in een matig warme oven gaar worden en kan voor het opdienen (de taart wordt warm gegeten) met krenten en poedersuiker worden bestrooid. Pizza Een beboterde en met bloem be stoven boterkoekvorm wordt met piedeeg bekleed en gevuld met 200 g in plakjes gesneden kaas, 4 in schyven gesneden tomaten, 4 ansjo visfilets, enkele in plakjes gesneden olyven en besprenkeld met wat olyfolie. Men kan met deze ingre diënten mooie figuren aanbrengen. In een matig hete oven wordt de pizza in ongeveer een half uur gaar gebakken. De Amerikaanse huisvrouw kan eten koken zonder haar pannen vuil te maken. Ze koopt diepvries groenten en complete diepvries maaltijden verpakt in een nieuw soort polyester zak ken, die ze in een warme oven of in heet water verwarmt. Voor het opdienen hoeft ze alleen de zakken open te maken en de soep of de maaltijd in de borden over te doen. In Amerika maakt deze vinding grote opgang, voor al onder werkende gehuwde vrouwen en kamerbewoners. ifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin „O - goed! Je moet de groe ten hebben". Deze summiere mededeling is, naar mijn erva ring, meestal 't enige wat er uit een man te persen is, die alleen ergens naar toe geweest is. Naar familie of kennissen een verga dering of wat dan ook, en op wie de vraag wordt afgevuurd bij zijn thuiskomst: „En -? hoe heb je 't gehad? Hoe was het? Ver tel eens?!". „O - goed, de groeten" en dan moet je er de rest maar bij stuk jes en beetjes uit zien te peute ren en te rukken. Menige vrouw wordt daardoor tot wanhoop ge bracht maar we zijn er aardig goed in: tenslotte weten we toch wel zo ongeveer wat we weten willen! Ik ken ook wel enkele ander soortige mannen, maar die ver vallen dan weer in 't andere uiterste, 't Zijn nu ik er bij stilsta toevallig allemaal zee varenden, dus misschien dat 't 'm daar in zit! In ieder geval: die kunnen breedvoerige en bij zonder schilderachtige verhalen opdissen over hun avonturen ,op de zee en aan de wal". Soms zelfs zo schilderachtig, dat ik bij me zelf denk: „Nou nou, wat wordt er weer met spek gescho ten!". De spanning en 't plezier wordt daar overigens niet min der van hoor. Wel nee 't zijn immers enige verhalen". Ik geloof dat een groot deel van dat méégenieten van an dermans belevenissen hierin be staat, dat je je zelf in zijn lof haar) plaats kunt denken. Je bent zélf wel niet in Japan, of Afrika, of Amerika, of Finland geweest, maar je had er best kunnen zijn, en wie weet, kom je er ooit nog eens. Helemaal on denkbaar is het tenslotte niet je kunt nooit weten. Waarom deze gedachten bij me opkomen?, omdat ik van de week zoveel gelezen en gezien heb over de ruimtevlucht van Scott Carpenter en over de reac ties van zijn vrouw en kinderen. Mevrouw Carpenter zat met haar kroost stralend van trots en opluchting voor de camera's en ze zeiden allerlei stoere en kordate dingen op persconferen ties. Het lijkt allemaal heel glo rieus, maar ik weet het niet, ik geloof dat het helemaal niet zo eenvoudig is. Als je man van zo'n reis thuis komt, zal de vraag: „En hoe heb je 't gehad?", toch wel op je lip pen besterven, 't Zou volslagen belachelijk klinken. Zou deze man, en ook de an dere astronauten natuurlijk, niet voor een groot deel een vreemde zijn geworden, juist voor de mensen die hem't naaste staan? Ik vrees, dat zo iemand, die dingen beleefd en emoties ver werkt heeft, die op de grens van het on-menselijke moeten lig gen, een groot stuk menselijk contact verliest. Hij kan wellicht een heleboel technische gege vens verschaffen aan deskun digen, maar wat hij belééfd en gevoeld heeft, kan zelfs niet meer bij benadering door een ander worden mee beleefd en mee gevoeld. Ik dacht dat dit veel ingrij pender was voor de gezinnen van de astronauten, dan de angst over hét onvoorstelbare gevaar waarin ze verkeren. „Mannen als mijn man beho ren aan hun land", zei mevrouw Carpenter. Dit was misschien wel veel méér, dan een soort va derlandslievende kreetzat er, juist voor haar, niet een wezen lijk afstand doen achter? Misschien echter is ze achteraf over één ding blij ondanks de afschuwelijke gevolgen, die het had kunnen hebben, maar op schier ongelofelijke manier niet gehad heeft: Carpenter heeft blijkbaar een fout gemaakt! Een gewone, menselijke, aardse fout. Een fout, zoals hij misschien thuis duizend maal gemaakt heeft, en waardoor hij voor vrouw, kind en vriend herken baar en bereikbaar is gebleven. Herm. G. Uw haar zit beter - toont beter! Fanthaarcrème maakt uw haar soepeler en gemakkelijker uit te kammen. Fant is niet vet en niet alkalisch. Fant bestrijdt envoor- komt roos. Verzorgd hoor met haarcrème 'n produkt van INDOLA

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17