ADOLF EICHMANN IN ISRAEL OPGEHANGEN ZWART Treinbotsing in Italië: 65 doden Verschuiving naar links Verlies voor V.V.D. ten gunste van P.S.R WELKE KOELKAST? Stoffelijk overschot op volle zee verast JAAP DANIELS „MARINA" (9uc/ Qlieuws Rusk steunt Thants beroep Koud en somber Tendens werd bevestigd: ^Ileen fMrOd is ffadNIMi ROCOCO Service vakman Halve gebr. kip f 1.95 Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 1 JUNI 1962 No. 30667 LEIDSCH DAGBLAD f'j Directeur. E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOK lEIDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Adolf Eichmann is gisteravond, tegen middernacht, opgehangen wegens zijn aandeel in de moord op zes miljoen joden tijdens de tweede wereldoorlog. Eerder op de dag had president Ben-Zwi van Israël Eichmanns gratieverzoek van de hand gewezen. Het stoffelijk overschot van de oorlogsmisdadiger is vanochtend vroeg gecremeerd en de as is in volle zee verspreid. Het 56 rige voormalige hoofd van de afdeling joodse zaken van de Gestapo is in de gevan genis van Ramleh nabij Tel Aviv terechtgesteld. Volgens een der journalisten die de executie bijwoonden, be hield Eichmann tot het einde zijn kalmte en zelfbeheersing. Van berouw was geen sprake. Bij de executie waren aanwezig het hoofd van het gevangeniswezen, een regeringsarts, een ambtenaar van het districtsbestuur van Tel Aviv. twee politiemannen die zich in de rechtszaal bevonden toen indertijd het doodvonnis werd uitgesproken, een protestantse geestelijk, twee ver tegenwoordigers van de Israëlische pers en twee van de buitenlandse pers. Zün laatste woorden waren: „Lang leve Duitsland, lang leve Argentinië, lang leve Oostenrijk. Dit zün de lan den waarmee ik het meest verbonden was en die ik nooit zal vergeten. Ik groet mijn vrouw, mjjn familie en mijn vrienden. Ik moest gehoorza men aan de wet van de oorlog en mijn vlag. Ik ben gereed". Amerika heeft zich aange sloten bij Oe Thants beroep op beide partijen in het conflict over Nieuw-Guinea, om de vijande lijkheden te staken. Amerika deed dit bij monde van minister van Buitenlandse Zaken Rusk, die op een pers conferentie verklaarde, geen reden te zien. waarom het over leg tussen Indonesië en Neder land niet in de naaste toekomst zou kunnen worden hervat. Hij noemde het plan-Bunker een redelijke basis voor een discus sie. De besprekingen zouden kun nen uitwijzen of de regeringen tot een oplossing kunnen gera ken. Daar echter nog geen datum voor een discussie is vastgesteld, had Rusk de indruk dat de zaak nog niet ge heel in kannen en kruiken is. Hij hoopte, dat de militaire actie zou worden gestaakt teneinde de discus sie een betere kans te geven. Voor zover in Washington bekend, had gistermiddag Nederland noch In donesië geantwoord op Oe Thants beroep, om de strijd te staken. Gesprek De geestelijke die de terechtstelling bijwoonde, was de Canadese zende ling William Hull, die een aantal gesprekken met Eichmann heeft ge had. Het laatste gesprek vond giste ren plaats, nadat het gratieverzoek was afgewezen, en duurde anderhalf uur. Ds. Huil vertelde later, dat Eich mann in het geheel geen berouw had en „zeer uitdagend in zijn manier van optreden" was. Op de vraag of hij van mening was veranderd over het belijden van zijn zonden, had de oorlogsmisdadiger verklaard, dat er vrede was in zijn hart, dat hij be reid was te sterven en dat de dood een bevrijding voor zijn ziel zou zijn. Nadat Eichmann een zwarte kap over zijn hoofd had geweigerd, werd door een onbekende beul die zich achter een gordijn bevond, het luik onder de voeten van de veroordeelde opengetrokken. Volgens de gevange nisarts trad de dood onmiddellijk in. De gevangenisdirecteur verklaarde later, dat Eichmann het bericht van de afwijzing van zijn gratieverzoek rustig had opgenomen. Zjjn enige reactie was: „Jawohl". Het uur van de terechtstelling werd hem toen niet meegedeeld. Hij vroeg om een fles wijn, waarvan hij de helft opdronk. Vier uur later werd hij naar de galg geleid, nadat hij nog kennis had mo gen nemen van de inhoud van twee brieven van familieleden welke in de loop van de dag waren aangenomen. Volgens een in Tel Aviv uitgege ven communiqué geschiedde de ver assing van Eichmanns stoffelijk hul sel aan boord van een Israëlisch po- litievaartuig, ongeveer viereneenhalf uur nadat hij was opgehangen. In de bekendmaking werd gezegd, dat Eich manns laatste wil een verzoek be vatte om te worden gecremeerd. verklaard, dat Eichmann een recht vaardig proces had gehad Uit Tel Aviv wordt gemeld dat de Israëlische pers het nieuws van de terechtstelling onder grote koppen heeft gemeld. Heb regeringsblad „Da- var" schrijft: „Er is vandaag geen vreugde in ons hart. Er is recht ge daan en wij kunnen nu rustiger le ven. Maar vandaag moeten wij meer dan ooit denken aan de miljoenen broeders die Eichmann de dood in gezonden heeft". Geschokt" 55 Verwanten van Eichmann ln de Oostenrijkse stad Linz waren „vrese lijk geschokt" door het bericht van de terechtstelling, zo verklaarden vrienden van hen. Eichmanns oudste zoon, Klaus, die zijn ogen blijkbaar wenst te sluiten voor d? feiten, gaf het volgende brutale commentaar: „De geschiedenis zal oordelen over de misdaad die door de Israëlische staat op 31 mei 1962 tegen mijn vader is begaan. De geschiedenis en de hele mensheid zullen opnieuw moeten vaststellen wat rechtvaardig is en wat niet. Het jodendom heeft het on mogelijke bereikt en eens te meer be wezen dat geld sterker is dan wet en recht". Eichmanns verdediger, dr. Serva- tius, heeft woensdag voor zijn vertrek uit Israël tegenover verslaggevers Zo was Hemelvaartsdag aan het strand: een wilde zee. windkracht 8 en gelukkig een stel strandstoelen om enige be schutting achter te vinden. Met een snelheid van zeventig kilometer boorde zich gister ochtend een goederentrein in een passagierstrein, die op het punt stond te vertrekken van het station Voghera in Noord-Italië. De gevolgen waren ontzettend. Twee rijtuigen van de personentrein werden volledig vernield: 61 inzittenden stierven in de wrakstuk ken; van de veertig gewonden overleden er later vier in het ziekenhuis. LENTE 1962: Het KNMI deelt mede: De drie lentemaanden, maart, april en mei, zün bijzonder koud en som ber geweest. De gemiddelde tempera tuur bedroeg te De Bilt 6.7 graden Celsius tegen 8,6 graden normaal. Daarmee hebben wij de op een na koudste lente van de laatste honderd jaar achter de rug: alleen in 1888 was dit tüdvak gemiddeld nog- een weinig kouder. Van de 92 dagen die de drie lentemaanden tellen, waren er dit maal niet minder dan 75 aan de koude kant. Het aantal uren zonne schijn bedroee te De Bilt 358 tegen 501 uren normaal: tot dusver in deze eeuw is uitsluitend in 1937 een nog somherder lente voorgekomen toen slechts 327 uren zonneschün verden geregistreerd. G®»*"'ddHd over het gehele land is ongeveer 175 mm neerslag gemeten tegen 136 mm normaal: daarmee is de natste lente sedert 1951 afgesloten. WEERBERICHT WISSELEND BEWOLKT De Bilf, verwacht van heden- tot morgenavond Wisselend bewolkt en plaatselijk enkel,, buien. Matige, in het binnen land tijdelijk zwakke wind tussen noord en west Aanhoudend koud met vannacht hier en daar nachtvorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 juni Zon op: 4.26 uur: onder- 20.50 uur. Maan op: 4 5f uur; onder: 20 35 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.47 en 15.15 uur laagwater te 10.57 en 23.22 uur. Dit nummer bestaat uit 30 pagina's) Zware verliezen, géén dodelijke slag, zegt Dean weest dan de winst van de PvdA. Dat wijst dus op een doorschuiving ten gunste van de PSP. Slot on pag. 2 (Van onze parlementaire redacteur) De uitslag van de woensdag gehouden raadsverkiezingen hoefde eigenlijk na de stembusuitspraak voor de Provinciale Staten van twee maanden geleden weinig verrassingen meer op te leveren. Een duidelijke vermindering van de liberale aan hang en een even opmerkelijke winst voor de Benjamin onder de politieke partijen (de P.S.P.) waren toen de voornaamste ken merken. Deze zijn ditmaal bevestigd, zelfs enigszins in versterkte Franse kunstmaan in de maak De Franse minister van Staat voor wetenschappelijk onder zoek, atoom- en ruimtevaart- vraagstukken. Gaston Palewski, heeft toen hij voor de minister raad een uiteenzetting gaf over het ruimteonderzoek aangekon digd, dat de voorbereiding voor mate. Behalve de aangewakkerde tegenwind voor de V.V.D. en de lancering van een Franse sa- De personentrein, waarvan het achterste rijtuig overlangs in tweeën werd gespleten, zat vol stedelingen die een dagje naar zee gingen en arbeiders die van hun werk in Milaan kwamen. Voghera ligt ongeveer 60 km van Milaan. Urenlang zijn brandweerlieden uit Pavia. Allesandria en Milaan bezig gewees* de gewonden uit de wrak stukken te bevrijden. Ter plaatse moesten vele amputaties en bloed transfusies worden verricht. Een beeld van het reddings werk na de treinramp bij Vo ghera in Italië, waarbmeer dan zestig personen om het leven kwamen. De oorzaak van de ramp is, dat de goederentrein, die geladen was met cement, door een onveilig sein reed. De machinist en de stoker van deze trein zijn in Voghera in arrest ge steld. Premier Panfani van Italië zal van avond de begrafenis bywonen van de slachtoffers van de treinramp. de forse bries in de rug van de P.S.P., weck voor de andere groepen de windsterkte niet veel af van die in maart. Ten opzichte van de raadsver kiezingen van vier jaar geleden deed de P.v.d.A. een flinke sprong voorwaarts, maar in ver gelijking met de stembusuit spraak van maart maakte zij min of meer pas op de plaats. Bij de confesionele partijen (KVP, ARP. CHU) is, over de afge lopen vier jaar gerekend, eigen lijk nauwelijks een golfbeweging waar te nemen. De KVP bleef schommelen rond haar vorige percentages met af en toe een kleine neiging naar boven en de protestants-christelijke groepen handhaafden zich met soms een kleine afwijking naar beneden. Scherper beeld Het beeld van twee maanden ge leden is in het algemeen nog wat scherper uit de politieke verf ge komen. Eigenlijk kan dat ook moei- Prijsverhoging vlees en boter in Sowjet-Unie In de Sowjet-Unie zijn de prijzen voor vlees en boter met resp. 30 en 25% verhoogd „ten einde tijdelijke moeilijkheden met de voorziening van de stadsbevolking te overwinnen". Tegelijkertijd zijn de klein handelsprijzen van suiker en tex tiel verlaagd. Totnutoe kostte boter ongeveer 2.90 roebel per kilo en de meeste soorten vlees tussen 2 en 3 roebel per kilo. In de gemiddelde gezinnen, met in komens tussen honderd en twee honderd roebel per maand, kwam op weekdagen al bijna geen vlees op tafel. Dit zal er wel niet beter op worden. Volgens Westelyke waarnemers in Moskou is het waarschijnlyk, dat er functionarissen zullen worden ont slagen op grond van hun verant woordelijkheid voor het produktie- tekort. De regering heeft grote be dragen besteed aan de verbetering van de landbouw, doch de investe ringen in de veeteelt zün onvoldoen de gebleken. Teneinde de collectieve boerderyen er toe aan te zetten de veestapel uit te breiden, zal de pry- zen, die zy voor vlees en boter be taalt, verhogen. Dit vereist enorme bedragen, die ni?t ten koste van de defensie of de industrie kunnen wor den opgebracht. De investeringen in de yzer- en staalindustrie en in che mische en constructiebedrijven kun nen niet worden verminderd. Daar om moet het geld 3r komen uit een verhoging van de kleinhandelsprijzen aldus de bekendmaking die in de Moskouse bladen werd gepubliceerd. lijk anders, nu de ene verkiezing zo kort na de andere volgt. Ook in 1958 was dat het geval, maar toen met andere winnaars en verliezers: by de Staten-1958 ruime winst voor de VVD en flink verlies voor de PvdA, bij de Raden-1958 nog grotere winst, resp. nog groter verlies. Het lijkt niet twyfelachtig dat de ene uitslag de andere beïnvloedt. De kiezers hebben de vorige resultaten blijkbaar nog zo vers in het geheu gen dat zy de neiging hebben zich nog verder af te wenden van de ver liezende groep en zich aan te sluiten by de winnende party. Succes werkt immers aanstekelyk. Welke invloed De positie van de VVD stond bü de verkiezingen van thans in het middelpunt van de belangstelling. Vooral in de grote steden was de uitslag voor haar wel zeer ongunstig. Het is niet onwaarschijnlük dat de tegenstelling Van RielVisser een zekere invloed heeft gehad. En dan te bedenken dat men werkelijk niet zo bevreesd had hoeven te zijn voor rechtse extremisten als de „Vrije burgers", die nauwelijks een kleine teen aan de grond hebben gekregen. Daarentegen lükt net erop dat de VVD wel een groot aantal kiezersi heeft moeten loslaten naar links, dusj in de richting van de PvdA en j over het hoofd van de PvdA heen naar PSP. De nederlaag van de VVD is in etielüke plaatsen groter ge-1 telliet, de „Diamant" ,is begon- De Franse regeringswoordvoerder Alain Peyrefitte, verklaarde desge vraagd, dat de datum van de lance ring nog geheim is, doch bijna tot op een uur na is vastgesteld. Het be treft hier een satelliet voor weten schappelijke doeleinden. De 50 kilo wegende kunstmaan zou worden afgeschoten door een drie- traps raket, waarvan de eerste trap op vloeibare, de tweede en derde trap daarentegen op vaste brandstof wer ken. De afstand tot de aarde zou ty- dens de omwentelingen varieren tus sen 400 en 1.200 kilometer. „De Sowjet-Unie is thans niet In slaat de Verenigde Staten ln een oorlog met kernwapens buiten ge vecht te stellen, noch bü het uit voeren van een onverhoedse aanval, noch bij een zogenaamde vergel dingsactie", aldus heeft Arthur Dean de leider der Amerikaanse afvaardi ging naar de ontwapeningsconferen tie te Genève, verklaard. Dean zei dit bü de bespreking van vraag stukken, die voortbloeien uit de Ame rikaanse ontwapeningsvoorstellen. Hij voegde hieraan toe: „De Sow jet-Unie zou in staat zün de Ver. Staten en hun bevolking bijzonder ernstige verliezen te berokkenen. In dien onze beoordeling van de toe stand echter onjuist zou zijn en de Sowjet-Unie inderdaad op het gebied der kernbewapening even sterk zou zyn als wy en de raketten met atoomkoppen door haar fabrieken worden opgeleverd alsof het worst jes zün zoals wel eens door som mige Sowjetrussische woordvoerders is beweerd dan heeft Sowjet-Rus land geen enkel recht om zich te beklagen over onbillykheid, wan neer in het Amerikaanse ontwape ningsplan wordt voorgesteld alle ca tegorieën wapens in het eerste sta dium ener internationale ontwape ning met dertig procent te vermin deren". Dean vervolgde; „de Verenigde Staten zyn, uit de aard van hun traditie, morele standaard en grond- wettelüke opvattingen, geen land, dat de eerste slag zal toebrengen". akl^H Altijd kersvers brood in huis! Uw modehuis DONKERSTEEG 12 LEIDEN OAS - terrorist in Parijs gepakt Een 37-jarige man, van wie wordt aangenomen dat hij de leiding gehad heeft bij een in september door de OAS ondernomen poging tot moord op president De Gaulle, heeft zich woensdag na een kort vuurgevecht aan de politie in Parijs overgegeven. De politie belegerde een huis in westelyk Parys, waar Armand Bei- visi. die door de politie van geheel Frankrijk werd gezocht na de mis lukte poging president De Gaulle in zyn auto op weg naar Colombey-les- deux-Eglises op te blazen, zich ver borgen hield. Belvisi probeerde de flat in brand te steken en schoot op de politie voordat hy zich na een vier uur lange belegering overgaf. In Algerije zyn gisteren 17 perso nen om het leven gekomen, onder wie 13 Europeanen. Voor het eerst sinds verscheidene maanden werden in Al giers geen aanvallen gesignaleerd. Woensdag bedroeg het aantal slacht offers 21. van wie 17 moslims. In een bioscoop in de mohamme daanse wijk Belcourt van Algiers hadden Europese liberalen gisteren een gedachtenwisseling met afgevaar digden van de Algerijnse verzetsbe weging FLN. Met algemene stemmen werd een resolutie aanvaard, waarin vertrouwen werd uitgesproken in het Algerüe van morgen en in ..het broe derlijk en democratisch naast elkaar bestaan van de Europese en de mo hammedaanse gemeenschap". Een FLN-leider verzekerde de Europea nen, dat zü zonder gevaar de mo hammedaanse wijken van Algiers konden bezoeken. gas - water HOOIGRACHT 18 sanitair TEL. 23951 Advertentie Zie ze allemaal op Leidens grootste koelshow. U wordt hier wegwijs gemaakt, zonder koopdwang. U ziét de verschillen, léért over koel kasten, hóórt waar in üw geval op letten moet. Ook de betaalwijze is van belang: welke zult kiezen? Kom wijzer worden: Doezastraat 22, 2-6 uur, zaterdags 9-6 uur. Advertentie De internationaal bekende RADIO EN T.V.-PIANIST- ENTERTAINER speelt voor U vanaf 19 uur HEDENAVOND in Boulevard Café Restaurant te KATWIJK AAN ZEE. De MEERMINBAR is geopend tot 0.30 uur. Ruime parkeergelegenheid. «ilvertentlr (lm voor mn na) oen Doezastraat 5, Le'den Tel. 26164 (na 6 uur 33676) Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN Uit het Leidsch Dagblad van 3 Junij 1862: Het Prov. Gerechtshof in Zuid Holland heeft conclusie genomen in de zaak der stad Leiden tegen de Staat der Nederlanden betreffende de schadevergoeding voor het verlies der vischrechten in het Haarlemmermeer en de uitkering bepaald op f 38.695.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1