KLAVERBLAD KOFFIE Morgen kan er al worden gevist! Spanning in Rliodesië is voorlopig geweken Ford in moeilijkheden door reeks stakingen Bezorgdheid in Eerste Kamer over huidige situatie van KLM Drente bereid standbeeld voor minister Korthals op te richten Butler slaagde erin gevaar van tweede Algerije te keren Krachtige geur Verkwikkende smaak Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 30 mei 1962 Vierde blad no. 30666 (Van onze parlementaire redacteur) De financiële moeilijkheden van de K.L.M. en het daaruit voortgevloeide ontslag van een aanzienlijk gedeelte van het personeel van de nationale luchtvaartmaatschappij zijn gisteren onderwerpen van gespreek geweest bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Eerste Kamer. De A.It.-senator J. Tjalma gaf de volgende analyse: de K.L.M. heeft by het doen van bestellingen gespeculeerd op de opheffing van de bezwaren tegen vluchten op de westkust van de V.S. Deze hoop is ydel gebleken, waarmee een der oorzaken van de huidige financiële zorgen van het bedrijf is verklaard. Er moet soepel te werk worden ge gaan bij het ontslag van KLM-per- soneel, bepleitte deze senator nog, en het bedrijf zou zich tot „vrijwillige afvloeiing" moeten beperken. In de huidige moeilijke omstan digheden achtte mr. D. A. Delprat (VVD) financiële steun voor KLM onontbeerlijk. Haar positie in de we reldluchtvaart is ermee gemoeid. Donkere wolken voorzag de heer Tjalma nog voor de personeelssitua- tie als onverhoopt eens de luchtver- binding met Nieuw-Guinea zou moe ten worden opgeheven. Opklaringen zag hij ook al niet in een interna tionale samenwerking „tot-elke- prijs". Een optimistischer visie gaf de heer Chr. Matser (KVP). Hij wil de een snelle aanleg van verkeers wegen naar Schiphol, ook in verband met de ontwikkeling van het inter nationale luchtverkeer. Een voor spoedige ontwikkeling van het vlieg veld Zestienhoven zou hij eveneens toejuichen. Schril Tegen deze positieve wensen van de heer Matser staken de trieste woor den, die senator Tjalma over de Rijks luchtvaartschool sprak schril af. Er bestaat volgens hem een oorzakelijk verband tussen de moeilijkheden bij de KLM en het teveel aan leerlin gen bij de Rijksluchtvaartschool. Het laatste probleem is het gevolg van het eerste. Voor de leerlingen van deze school zal men het onder meer moe ten zoeken in de financiële facilitei ten. Er zou iets moeten worden ge daan aan de bepaling, dat leerlingen, die binnen tien jaar in dienst tre den bij een niet-Nederlandse maat schappij, f 60.000 van de studiekosten moeten terugbetalen. Antwoorden op hun vele vragen hebben de senatoren gisteren van regeringszijde nog niet gekregen. Staatssecretaris Stijkel was niet aan wezig, zodat de Eerste Kamerleden pas volgende week dinsdag het woord kunnen voeren over de verkeers- en vervoersdiensten, die tot het domein van de heer Stijkel behoren. Oost-west Op verbetering van de wegverbin ding van het westen met het oosten van het land hebben verschillende senatoren sterk aangedrongen. „Het oosten ligt achter bij de wegenbouw", zei de heer S. de Jong (PvdA), die deze bewering later nog met impone rend cijfermateriaal zag gestaafd door zjjn fractiegenoot W. Thomas sen. Deze laatste, die behalve sena tor ook burgemeester van Enschede is, noemde een goede wegverbinding naar het oosten een „nationale zaak". Een „Europese zaak" was het zelfs voor de heer J. Teijssen (KVP). De samenwerking binnen de EEG eist volgens hem een verbetering van de verbindingswegen tussen havens en industriegebieden. Aan de belang rijkheid van het Twentse textielge- bied „het eerste van West-Europa", zei de heer Thomassen zal nie mand twijfelen. De aanleg van een weg, die volgens de socialistische se nator De Jong een E-weg (rijksweg) zal moeten zijn, is in Twente relatief goedkoop vanwege de goede, harde bodem. Minister Korthals kreeg het advies de benodigde grond tussen Hol ten en Hengelo alvast aan te kopen, dan kan hij volgend jaar de datum bekendmaken waarop met de aanleg van de weg wordt begonnen. Naast dit advies van de heer Thomassen stond het verzoek van de C-afge- vaardigde Kranenburg om een pro gressief wegenplan op korte termijn. Veiligheid De verkeersveiligheid is in de Eer ste Kamer ook uitvoerig besproken. De heer De Jong (PvdA) wilde hier over graag spoedig een nota zien. Het openbaar vervoer moet volgens hem dusdanig worden verbeterd, dat de auto's buiten de binnenstad kunnen blijven. Een. sanering van de rijscholen zal minister Korthals vrijwel zeker gepaard moeten doen gaan aan een wijziging van artikel 208 van de grondwet, aldus de heer De Jong. De heer Delprat (VVD) drong aan op spoedige wettelijke regeling inzake parkeerschjjven en -meters. „Hoeveel jaren zullen er verlopen vóórdat de Scheveningse haven ge- Door trein gedood Gistermiddag is een personenauto bestuurd door de banketbakker A. Vlutters uit Oldenzaal op de onbe waakte overweg in de Heideweg te Oldenzaal gegrepen door een per sonentrein. De heer Vlutters was op slag dood. Zijn dochter Lidy, die naast hem zat, werd ernstig ge wond. De onbewaakte overgang over de spoorlijn Oldenzaal-Hengelo in de Heideweg, waar het uitzicht voor het wegverkeer zeer slecht is, heeft al aan verscheidene personen het leven gekost. Het treinverkeer ondervond weinig vertraging. IN RUSLAND Doodvonnis voor appeldiefstal Een Oekrainse rechtbank heeft drie .ployes van een centrum voor fruitdistributie in Dnjepropetrow.sk ter dood veroordeeld, omdat, zij dui zenden tonnen appels en ander fruit hadden verkocht voor prijzen die gelden voor produkten van eerste kwaliteit maar in de boeken de prij zen hadden vermeld voor fruit van slechtere kwaliteit. Hierdoor hadden reed is"? Dit verzoek, tevens ver zuchting, kwam van de AR-senator Tjalma. Een verbetering van de haven van Delfzijl is volgens mr. Delprat (VVD) spoedig nodig in verband met de vondsten van aard-den voor 1962 aangenomen. gas in Groningen. Prof. Mazure «PvdA» zei. dat de kwaliteit van deze haven bepalend is voor de ontwikke ling van het noordelijke industriege bied. Bij de toekomstige behandeling Monteur 100 boete voor heling Een 26-jarige monteur uit Bodegra ven dacht dat hij een koopje had, toen hij van een vriend een brom fiets kocht voor f. 150. „U had best kunnen begrijpen, dat het niet goed zat", zo meende de of ficier van Justitie bij de Haagse po litierechter. De brommer was name- van het grensverdrag met Duitsland ilyK gestoten, zal voldoende gelegenheid gevonden j En dus stond de monteur nu we- kunnen worden om deze aangelegen- igens heling terecht, heid in internationaal verband te I Hii betoo„de zovrel vertrouw„n te ESSST* de CH-a,gevaard*de .Mtf «fSTE «3 meteen de bromfiets had gekocht. Kranenburg. Deze senator wilde bovendien een apart Fonds Deltawerken voor de be veiliging tegen stormen, een norma lisatieplan voor de Maasoevers, en een spoedige totstandkoming van de wet op dé waterverontreiniging. In Zuid-Drente en n.w.-Overijssel zou, zo zei mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk (VVD, een standbeeld voor de minister worden opgericht, als hij ervoor zorgt dat de daar plaatsgehad hebbende cata strofale wateroverlast niet meer kan voorkomen. By het begin van de vergadering heeft de senaat de begroting van het Staatsvissershavenbedryf te IJmui- „Had hij vroeger ook een brom fiets", informeerde de officier van Justitie. Neen, dat had de vriend niet. „Des te meer reden om wantrou wend te zijn", constateerde de offi cier, die een maand gevangenisstraf eiste. De politierechter hield rekening met het blanco strafblad en ook, dat verdachte de bromfiets had moeten afstaan en het dus uiteindelijk hele maal geen koopje was geworden. Hij legde daarom f. 100 boete of 20 dagen hechtenis op en de maand gevangenisstraf voorwaardelijk met proeftijd van twee jaar. VOOR ONZE SPORTVISSERS Sportvisserij wordt nog miskend Morgen, een dag eerder dan normaal, begint de grote sportdag waarby 700.000 Nederlanders betrokken zyn en waar zij reikhalzend naar hebben uitgezien. Want door de kwakkelwinter, vroeg beginnend en lang aanhou dend, heeft „het gesloten seizoen" veel langer geduurd dan de tweeënhalve maand, die er feitelijk voor staat. Want of het nu wettelijk verboden wordt te vissen of Koning Winter zorgt er voor dat het niet kan, dat komt toch wel op hetzelfde neer. Van jaar op jaar krijgt de sportvisser^ er aanhangers bij en dat is begrijpelijk. Ten eerste de vrye zaterdag, die bijna algemeen is ingevoerd. Ten tweede het „gebrek aan ruimte", dat steeds groter wordt en ten derde, wat ik het belangrijkste acht, het gebrek aan stilte en rust. DE MENS van vandaag, die eni ge uren over heeft of die een hele vrije dag voor de boeg heeft, wil die dag zo aangenaam mogelijk doorbrengen. En niet al le smaken zyn gelijk. Die van de sportvissers echter wel. Geen groter genot voor deze groep, dan zich af te zonderen op plas of vaart, in polder of wetering. Geen groter natuurminnaar dan de sportvisser, wanneer men hem werkelijk kent. Want het is hem niet te doen om het vangen. Het is nog niet zo erg lang gele den dat vissen een vrij ongecom pliceerd bedrijfje was. De sportvis ser in de zomer nam zijn één of twee lange hengels, hij zette zich langs het water of roeide naar zijn geliefde plek en zette zich daar neer voor een lieve dag lang. Dat was dan die schijnbaar mij merende figuur van de hengelaar, die. hoewel zeer decoratief in het Hollandse landschap, de buiten staanders altijd het idee gaf „een dooie pier" te zijn. Niet waar, er is eens een definitie geweest van het vissen, die als volgt luidde: een stok met aan beide zijden een dooie pier. ER IS veel veranderd de laat ste tijd. De sportvisser is een andere figuur geworden dan hij vroeger was. Dat is aan zijn mentaliteit en aan zijn manier van vissen, die ten slotte een uitdruk king is van die gewijzigde mentali teit. Vissen is in hoge mate een ac tieve en dynamische sport gewor den met een veel intensievere spanning dan het vroeger bezat. Natuurlijk, de zittende visser is blijven bestaan. Maar daarnaast zijn er duizenden, die nog uit sluitend actief willen vissen. In een stille polder met een korte werphengel, de lyn uitschietend ver over het water en het uitvech tend met de vis op twintig meter afstand. Wat vroeger de vis moest doen, is nu de sport geworden. Want door de moderne wijze van vissen heeft de sportvisser een an dere kijk op de zaak gekregen. Wat vroeger buit werd genoemd is nu partner, sportobject. En dat sport- object de vis wordt behan deld met de eerbied en de inacht neming, die van een waarlijk na tuurliefhebber verwacht kan wor den. Zyn sport is niet onherroepelijk zoals de jacht; zijn sport kent een genade. Het onbeschadigd terugzet ten van de vis, die niet voor con sumptie wordt gebruikt en het da delijk doden van de vis, die daar wel voor bestemd wordt. zij volgens het vakbondsblad „Troed" een winst van miljoenen roebels ge maakt. Voorts werden in verband met deze zaak vier mannen tot gevangenis straffen van vijftienjaar en een on bekend aantal tot straffen van vijf tot twaalf jaar veroordeeld. De kijk van de moderne sport visser op het vissen is nog te wei nig bekend bij buitenstaanders. Er wordt nog te verward over ge praat en geschreven en daardoor krygt de sportvisser y nog steeds niet de erkenning waar ze recht op heeft. Wat persoonlijke beoefening be treft, kan zij rustig de nationale sport worden genoemd en wanneer men dan weet, dat er zo jaarlijks ongeveer honderdveertig miljoen gulden door de sportvissers wordt geinvesteerd in deze hobby, dan is enige erkenning toch wel op zijn plaats. Er zijn momenteel tientallen boeken over de sportvissery in de handel en een heel dikke encyclo pedie; boeken die verkoopcijfers halen om van te duizelen en die worden gelezen als detective-ro mans. Is dat dan geen erkenning? Dat is een erkenning, maar niet zoals ik het bedoel. Voor de 700.000 sportvissers wordt te weinig gedaan door de overheid. Er is een rampzalige wa tervervuiling, enkele semi-beroeps- vissers beheersen waterarealen waar tienduizenden prachtige re creatie zouden kunnen vinden, wanneer dat water voor hen toe gankelijk zou zijn. De grote over koepelende hengelaarsbonden doen wat zij kunnen, maar ze zyn te eenzijdig in hun opzet. De klandestiene vishandel tussen „sportvisser" en bootjesverhuurders is een der schandaligste praktijken van de laatste tijd en er zou een boekdeel te vullen zijn met het op sommen van kleinere en grotere wantoestanden. Dit mag ons er echter niet van weerhouden een dag eerder te gaan vissen. Er is nog steeds geen reden tot pessimisme, dank zij de enor me wateroppervlakte van Neder land, die nog steeds visrijk ge noemd kan worden. DAAROM zullen er in de och tend van de 31e mei tiendui zenden misschien wel hon derdduizenden sportvissers op uit trekken. Naar zout of naar zoet water, naar plas, vaart, kanaal, poel of ri vier. Passieve vissers die hun dag zullen doorbrengen met het staren naar het rode puntje van hun dob ber, actieve vissers die met kunst aas, worm, brood of vlieg hun fa voriet-vis zullen trachten te ver leiden tot toebyten. Voor allen zal het een onverge telijke dag worden. JAN SCHREINER. Op zoek naar nieuwe wegen (Van onze Londense correspondent) De missie van minister Butler naar de Centraal-Afrikaanse Fede ratie, waarvoor hy sinds kort ver antwoordelijk is. om de daar vast gelopen dingen weer op gang te brengen, schijnt belangrijk succes te j heeft""hemër blijkbaar van over hebben opgeleverd. Butler, die na tuigd dat dU onm0ge|ijk is Dc yrees dat Rhodesië een tweede Algerije zca ruggekeerd. is na P™m,*r worden, blykt voorlopig geweken. aantal Europese en Afrikaanse lei ders. Een commissie van deskundi gen zal nu trachten nieuwe wegen te vinden om de samenwerking tus sen blank en zwart in nieuwe ver houdingen te verwezenlijken. Tot dusver heeft Sir Roy Welensky zich met hand en tand verzet tegen wat hij als een te grote invloed van de Afrikaners beschouwde. Welensky maakte de indruk dat hy voorlopig zo goed als alles bij het oude wilde laten, maar Butler UNIE VAN SCHADEVERZEKERAARS In de gisteren gehouden algemene vergadering van de „Nederlandse Unie van schadeverzekeraars" is de heer J. Hartcmc (Rotterdam) tot voorzitter benoemd. De heer Hartong volgt in deze funotie mr B. P. van der Veen op. die gedurende twee jaren voorzitter van deze ondernemersor ganisatie was. In de gistermiddag gehouden bijeen komst heeft mr. B. F. Everts, voor zitter van de commissie voor buiten landse aangelegenheden, gesproken over internationale aspeoten van het schadeverzekeringsbedrijf, In deze causerie belichtte de heer Everts en kele mogelijke gevolgen van de EEG voor het Nederlandse verzekerings bedrijf. Achtereenvolgens schonk hij in dit verband aandacht aan de herverze kering. de toekomstige kapitaalsuit rusting de solvabiliteit van de ver zekeringsmaatschappijen en aan de vrye dienstverlening in het verzeke- ringsbedryf. Advertentie twee weken thans in Londen is te> ruggekeerd, is na premiei Macmillan de meest gezaghebbende figuur in het Britse kabinet. Hij Butler heeft verklaard, dat het heeft een eind gemaakt aan het spel nodige vertrouwen tussen de Britse van Sir Roy Welensky, de premier regering en de federale en territori- van de Centraal-Afrikaanse Federa- aie legeringen is hersteld, maar dat tie en anderen om Britse ministers j er nog veel en hard werk nodig is tegen elkaar uit te spelen. Butler is erin geslaagd zich de me dewerking te verzekeren van een Advertentie 4»«f» (Van onze Londense correspondent) Ford, waarschijnlijk het meest verziekte bedrijf in Engeland, dat chronisch aan arbeidsconflicten lijdt, heeft het 45.000 man sterke personeel laten weten dat de onderneming niet in staat is de nieuwe looneisen in te willigen. Zelfs de tegenwoordige lonen betekenen reeds een te zware last. De oorzaak is dat de voort durende stakingen en het algemene gebrek aan efficiency van de arbeiders Ford jaarlijks op 30 miljoen gulden komen te staan door gebrek aan produktiviteit. voordat een oplossing zal kunnen worden bereikt. Er zijn inderdaad nog vele moei lijkheden te overwinnen, met name als gevolg van de weigering tot me dewerking van Nkomo, dc leider van de grootste Afrikaanse nationalisti sche beweging in Zuid-Rhodesië. Butler wilde geen commentaar le veren op Njassalands eis om de ban den der federatie geheel te verbre ken. De Britse regering hoopt dat er, wanneer de Centraal-Afrikaanse Federatie, welke zij tracht te be houden. mocht uiteenvallen, een eco nomische unie voor in de plaats zal komen. Maar Londen beseft dat economische samenwerking niet mo gelijk zal zijn zonder politieke ban den. Indien de federatie zou bezwij ken, zal. daarom een andere vorm van politieke binding tussen de drie gebieden nodig zijn. De inkomsten van het bedryf zyn vorig jaar met 34 pet gedaald en er is in het geheel geen winst gemaakt op personen- en vrachtauto's. Gedu rende de eerste vier maanden van dit jaar was de inkomstendaling nog scherper. De eerste reactie van de militante vakbondsvoormannen in het bedrijf, de zogenaamde shop stewards, was een oproep voor een vandaag te hou den wilde 24-uursstaking, samenval lende met een bespreking door de vakbondsleiders van de situatie bij Ford. Het gevaar voor een nieuwe sta king van lange duur is niet uitgeslo ten. De shop stewards hebben reeds de afkondiging van een officiële sta king bij hun bonden aanhanging ge maakt. Het bedrijf heeft de vakbon den verzocht om te helpen een oplos sing te vinden voor de steeds weer terugkerende moeilijkheden. Sinds de laatste loonregeling heb ben zich In 32 weken 69 stakingen by Ford voorgedaan. De Engelse automobielproduktie was overigens in het eerste kwartaal van dit jaar met een weekgemiddel- de van 26.176 de hoogste sinds sep tember 1960. Totaal werden in de eer ste drie maanden van 1962 141.762 auto's ter waarde van 570 miljoen gulden geëxporteerd, op één na het hoogste aantal dat ooit is bereikt. Premier Macmillan heeft maandag avond het kabinet byeengeroepen om over de loonpolitiek te beraadslagen. De regering staat tegenover het ge vaar van een mislukking van de eco nomische politiek, omdat de parti culiere werkgevers niet kunnen wor den gedwongen om geen loonsverho gingen te geven. Macmillan zeide dezer dagen dat alleen een dictatuur in staat is tot absolute loonbeheersing. De regering overweegt een plan waarby slechts bepaalde verhogingen zullen worden aanbevolen voor laagbetaalde groe pen, die daar het meeste recht op bezitten. Vermist Brussels jongetje na 9 (lagen terecht (Van onze Brusselse corrspondent) Een 10-jarig Brussels jongetje, Gustave van Rillair uit de voor stad Vilvoorde, die sedert 20 mei vermist was, toen hij naar een bioscoop ivas geweest, is gisteren teruggevonden in het bos van Terhulpen, een plaatsje tussen Brussel en Leuven. Hij zwierf daar rond met een onbekende man, die bij het zien van de rijksveldwach ters onmiddellijk op een brom fiets de vlucht nam. De politie waarschuwde de vader van het kind, die naar Terhulpen reed en zekerheid bracht over de identi teit van de jongen. Tien dagen lang heeft de politie van Vilvoorde naar hem gezocht Er waren klopjachten georgani seerd, twaalf Brusselse speurhon den hadden gezocht, woningen van alleenwonende mannen wa ren geïnspecteerd, de gang van vele kermisreizigers, die op de kermis van Vilvoorde waren ge weest, werd nagegaan. Een spoor leidde zelfs naar Den Haag, doch de verdachte Belg bleek daar een volkomen geregeld leven te leiden en Nederland in weken niet te hebben verlaten. Nader is gebleken, dat het jongetje ontvoerd is en de laatste dagen door zyn ontvoerder gevangen is gehouden in een oude loods in het bos van Ter hulpen. De ontvoerder, een man van ongeveer dertig jaar oud, zou volgens de jongen in het bezit zijn van een BALLONWEDSTRIJD HOLLAND-BELGIË Vanuit Dongen zullen op 16 Juni balloncommandante-i van Nederland; en België opstijgen voor een grote ballonwedstryd. Tijdens dit lucht vaartevenement zal de Haaese bal loncommandant de heer «I. Boesman ziin 175e vaart maken. De Nederland se ballonpiloot de heer B. Steeman zal zyn 25e opstyging maken. De wedstrijdleiding heeft Dongen als vertrekplaats gekozen, omdat in deze Brabantse gemeente een goede Ras- aanvoer en terreinaccommodatie aan wezig zijn PRiMEUR: VROEGE AARDAPPELEN VAN DE KOUDE GROND Ondanks het koude voorjaarsweer zyn gistermorgen op de groentevei ling te Broek op Langendyk de eerste vroege aardappelen van de koude grond aangevoerd. Het vorig jaar gebeurde dit o*» 5 mei. Toen was het een uitzonderiyk mooi voorjaar. De primeur was van de tuinders J. Bouwens en C. Smit uit Broek op Langendük die tezamen 185 kilogram presenteerden De grote soort bracht f. 1.45 per kilogram op. de kleintjes f. 1,63 per kilogram. Ze werden ge kocht voor de binnenlandse handel. uw HAAR CORRECT IN MODEL revolver. De jongen wist uit de loods te ontsnappen, toen de ontvoerder even weg was om eten te halen. Hy werd door een jongeman in het bos aangetroffen. Helaas liep de jeep van de politie vast in de modder, waarna de ontvoerder kans zag op zyn brom fiets te ontsnappen. De politie heeft de gehele nacht met auto's de om geving afgezocht. Vanochtend werd met een grote klopjacht begonnen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7