Wereldprimeur voor Kon. Marine Dood waarde rond Dij bejaarden in Almkerk Optimisme bij Philips Trieste dag „Huize Antonia" Bijterige Boltini-beertjes braaf naar Blijdorp Mr. A. de Groot klopt Westra opnieuw in Rijnmondtoernooi M eer 16% dividend verwacht Sportsplinters Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 30 mei 1962 Derde blad no. 30666 Akkoord over C.A.O. grafisch bedrijf Aangezien ook de werkgeversorga nisaties de CAO hebben aanvaard zullen de werkgevers thans met spoed uitvoering geven aan de nieuwe CAO, waarmee aan de tot nu toe bestaande onzekerheid een einde is gekomen, aldus het Centraal Bureau voor de Grafische bedrijven. OPBRENGST COLLECTE ROODE KRUIS: RUIM V/i MILJOEN Het Centraal Bureau voor de grafische bedrijven heeft bekend gemaakt, dat de partijen bij de CAO voor het grafisch bedrijf, waar onder het technisch perso neel valt, na overleg met het College van Rijksbemid delaars hebben besloten, de CAO met terugwerkende kracht tot I januari 1962 opnieuw aan te gaan en wel voor een tijdsduur van een jaar, lopende tot I januari 1963. Laiidingshoot uit polyester Met het vervaardigen van een andingsboot uit gewagend po lyester op de Rijkswerf in Den Helder, heeft de Koninklijke Ma rine voor een wereldprimeur ge- lorgd op het gebied van de ver werking van kunstvezels. Kunstvezels worden geregeld gebruikt bij de bouw van kleinere ichepen. Een toepassing in het yroot, zoals bij <jit landingsvaar tuig, is geheel nieuw. Binnen en- hele weken zal het vaartuig (L 9510) aan het Korps Mariniers worden overgedragen. Gezien de gunstige ervaringen met dit prototype zal de Kon. Marine bin- ïenkort opdracht geven nog negen andingsvaartuigen (gedeeltelijk op larticuliere werven) te vervaardigen 'olgens dit vooruistrevende procédé. )e hoofdingenieur van het ministerie pan Defensie, ir. H. J. Wimmers ver telde ons verder ook, dat het streven van de Marine erop gericht zal zijn, alle kleine vaartuigen te vervangen door uit kunststoffen vervaardigde schepen. Bij de constructie van het landingsvaartuig heeft men gebruik gemaakt van de zogenaamde „sand- wich"methode: aan beide kanten van een laag uit Zwitserland afkom stig schuimplastic is een laag polyes ter aangebracht. Voordat men deze „sandwich"-me- thode ontdekte, zijn er in de afgelo pen jaren talloze proeven genomen met kunstvezels. Om de eerste resultaten hiervan in de praktijk te beproeven werd reeds in 1956 door het kunststoffen insti tuut TNO. in samenwerking met het Bureau Scheepsbouw van het minis terie van Defensie op de Rijkswerf in Den Helder een motorloods jol van gewapend polyester gemaakt. De er varingen met deze jol waren zeer „Rode merkuur"" Zeldzame zegel voor 21.000 (Van onze Haagse correspondent) De zeldzaamste postzegel van Europa, de z.g. ,,Rode merkuur" van Oostenrijk uit 1856, eens deel uitmakende van de beroem de verzameling John Lek uit New York, werd gistermiddag door makelaar J. L. van Dieten in Den Haag samen met de andere kostbare stukken uit deze collectie verkocht. Deze grote zeldzaamheid ver wisselde voor de kapitale som van f. 21.000 van eigenaar. Zij werd gekocht door de heer Sturms, een Nederlandse han delaar uit Amsterdam. Ook de op één na zeldzaamste zegel van Europa: de z.g. „Moldau 81 parale" van Roemenië uit 1858 werd gistermiddag verkocht. Dit prachtige en begerenswaardige stuk iracht f. 5.900 op. Koper was de heer Wolff uit Wenen. Een „Moldau 108 parale"-werd ver kocht voor f. 5.400 aan de firma Kottelat, uit Bern. Voorts een blok van vier zegels Noorwegen uit 1855 van vier shilling, dat f. 3.000 op bracht, dat gekocht werd door de heer Kligler uit Duitsland. Dr. Meyers bezocht Keulse barrière (Van onze correspondent) In navolging van onze minister van Verkeer eii Waterstaat, dr. H. A. Korthals bracht de minister-presi dent van Noordrijnland-Westfalen. dr. Meyers, gistermiddag een bezoek aan de Keulse barrière bij Vcnlo. De Duitse minister bleef op Duits ge- I bied en vertoefde in de Duitse door laatpost, het Schwanenhaus ge- j naamd. Daar liet hij zich uitvoerig inlichten over de situatie bij deze bijzonder drukke grensovergang. Bij dit werkbezoek waren geen Neder landse autoriteiten aanwezig. Dikwijls is zowel door Nederlandse als Duitse Kamers van Koophandel aangedrongen op een gunstige wijzi ging in de verkeerssituatie rond deze belangrijke grensovergang. Dr. Meyers bezichtigde ook de in aanleg zijnde B 7-weg. waarvan in het Duitse grensgebied reeds een gedeelte is vol tooid. Dr. Seebohm, de Westduitse minister van Verkeer, zal zich op maandag 25 juni a.s. persoonlijk op de hoogte stellen van de situatie rond de Keulse 1 arrière. PRINSES BEATRIX OPENT NIEUWE VLEUGEL Prinses Beatrix zal op 4 juli de nieuwe vleugel openen van 't Daag se Gemeentemuseum. De eerste ten toonstelling zal werk omvatten van vooraanstaande levende Belgische en Haagse kunstenaars. Verlaging der aardolieprijzen Als gevolg van dalingen van de wereldmarktprijzen zullen - met ingang van 1 juni in ons land de verkoopprijzen voor een aantal aardolieprodukten even eens worden verlaagd. Petroleum voor verlichting en ver warming wordt 3/4 cent per liter en tractorpetroleum f. 0.55 per 100 liter goedkoper. De prijzen voor autogasolie uit pompen, gasolie voor andere doel einden. dunne stookolie en huis brandolie voor centrale verwarming voor niet-particulier verbruik, gaan met f. 0.70 per 100 liter omlaag. De prijsverlaging voor huisbrand olie voor particulier verbruik be draagt f. 0.60 per 100 liter. goed. Nadat de jol eerst bij loods- diensten was gebruikt, en vervolgens drie jaar aan de hitte in Nieuw- Guinea werd bloot gesteld, was van ernstige beschadiging geen sprake, terwijl een houten of stalen jol na anderhalf jaar gebruik vrijwel op is. Een jaar geleden is de opdracht voor de bouw van het landingsvaar tuig verstrekt. De 14 meter lange landingsboot (breedte 3.5 meter» kan dertig man vervoeren en heeft een gewicht van 8% ton. Het laadvermo gen is ongeveer 3 ton. De Roode-Krulscollecte heeft In 1961 in totaal f. 1.687.056 opgebracht, hetgeen een stijging van een bedrag van ca. f. 140.000 ten opzichte van 1960 betekent. Landelijk werd In 1961 de eerste plaats wederom ingenomen door de afdeling St. Philipsland met 487.2 van het streefbedrag. In de zg ..gro te steden" wedstrijd werd de afdeling Den Haag voor de dertiende achter eenvolgende maal met 100 van het streefbedrag eerste. De kring Zee land stond in 1961 met 88.3 van het streefbedrag voor de negende maal boven aan de ranglijst van de elf kringen. Vier ouden van dagen vonden d« dood en twee verkeren nog in ern stige toestand ten gevolge van naar men voorlopig aanneemt een kolendampvergiftiging. die gister nacht is opgetreden in de binnen vleugel van het bejaardencentrum „Huize Antonla" in Almkerk onder de rook van Gorcum. (Van onze Hilversumse correspondent) Het. is gedaan met de circuscarrière van de bijterige Boltini-beren. Zij zijn gisteren op transport gesteld naar Diergaarde Blijdorp te Rotter- I dam. Circus-directeur Toni Boltini J wilde niet. het. risico lopen dat de bijtpartijtjes zich nog eens zouden herhalen. Wie dit risico nog wel voor j l ef zou hebben genomen, is Horst Dimpelveld, de verzorger van de be ren. Hij heeft de dieren grootge bracht. Bij hem konden ze geen kwaad doen. Het was hem droef te moede, toen do Blijdorpauto op het circusterrein verscheen. Het afscheid viel niet mee. Met. lieve woordjes stelde hij „zijn" beren gerust. Toen j Ze van de grotp Boltini-kooi in de kooitjes die Blijdorp had meege-1 bracht, waren overgebracht, zonderde Horst, zich van de vele kijklustigen af. Hij verdween tranen in de ogen in de circustent Dif nvprbrpn^ren vn" do bevpn van Een van Boltini s beren neemt het beslissende overstapje voor de tocht naar zijn nieuwe verblijf in Blijdorp. Achter de ijzeren loopgang Toni Boltini. de ene ln de andere kooi was een omslachtig karwei. Tom Boltini wilde ook hierbij geen enkel risico nemen. Eigenhandig manipuleerde hij met touw en ijzeren staven om het loop rek te verstevigen. En de beren zelf? Zij toonden zich rouwmoedig en heb ben geen moeilijkheden meer veroor zaakt. Gelaten stapten ze van de Bol tini- in de Blijdorp-kooi. Ze waren wat onrustig vooral toen potige man nen hen in een vreemde kooi naar een t.ansportauto brachten. Ze had den er tenslotte geen weet, van wat hun boven het hoofd hing. De beren hoeven geen zorg t.e hebben. Blijdorp heeft, beloofd goed voor hen en ook voor hun eventuele nakomelingen te zorgen. Er heerst rouw in deze kleine ge meenschap van het pittoreske plaats je, dat omzoomd wordt door uit gestrekte akkers. Een gemeenschap van bejaarden, die in 1957 werd ge sticht aan de Graaf van Nieuwenaer- straat no. 9 in Almkerk. Mej. A. Pij pers is belast met de dagelijkse zorg over mannen en vrouwen, die van hun laatste levensavond genieten. Gisteren was het ongewoon druk rond „Huize Antonia". Politieman nen. justitiële autoriteiten, medici en technici van het gerechtelijk labora torium gaan na. waaraan de vier oudjes zo plotseling zijn overleden. Gistermiddag deelde mr. W. A. de Saint Aulaire. substituutofficier van Justitie in Dordrecht mede, dat naar alle waarschijnlijkheid koolmonoxy- de vergiftiging de oorzaak is. H(irlkic(uil De rust in het bejaardencentrum werd gisteravond omstreeks kwart over vier voor het eerst verstoord. Een bel alarmeerde de dienstdoende nachtzuster, omdat de 71-jarige heer G. F. W. Henschen het benauwd had. Men verwachtte dit, omdat de oude baas lijdende was aan een hart kwaal. Toen de inmiddels gewekte directrice op de kamer van de heer Henschen kwam. bleek deze reeds te zijn overleden. De gewaarschuwde arts P. van de Hil, constateerde een hartaanval, waaraan het slachtoffer was gestorven. Toen echter om kwart over acht de 79-jarige heer C. J. Duynhouwer op zijn kamer moest worden gehol pen, vond men ook hem dood in bed. Nog steeds vermoedde men, dat hier sprake was van een natuurlijke dood. maar toen omstreeks half ne gen de 82-jarige heer J. van Tilburg en de 77-jarige mej. J. H. W. Berg- mann niet aan de ontbijttafel ver schenen vreesde men het ergste. Op herhaaldelijk kloppen aan de deur van de kamer van de beide oudjes kreeg men geen antwoord. Het bleek dat ook zij waren overleden. Dr. Van de Hil waarschuwde onmiddellijk een internist teneinde de doodsoorzaak vast te stellen. Ook de politie en het parket van de officier van Justitie in Dordrecht werden gealarmeerd. Twee andere oudjes, mevr. Brouwer en de heer Vos, trof men ernstig ziek te bed aan. Zij werden in allerijl naar een ziekenhuis in Gorcum vervoerd. Ondersoek Onmiddellijk werd een uitvoerig onderzoek ingesteld. Reeds direct bleek, dat van een voedselvergifti ging geen sprake was. De dood had toegeslagen in de binnenvleugel van het bejaardencentrum, waar de oud jes naast elkaar woonden. De heer Henschen bewoonde een kamer bo ven deze vleugel. Het is niet onwaar schijnlijk. dat hij een natuurlijke dood stierf. De centrale verwarming die met' kolen wordt gestookt func tioneerde normaal. De stoker had de avond tevoren bij het bijvullen van kolen niets onregelmatigs ontdekt. Toch wordt het niet onwaarschijn lijk geacht, dat de leidingen juist in de binnenvleugel koolmonoxyde heb ben doorgelaten. Een staf van tech nici en medici stellen onder leiding van mr. De Saint Aulaire een onder zoek in. De eerste berichten over dit verschrikkelijk ongeval veroorzaak ten onder de familieleden van de be jaarden grote onrust. De telefoon in het bejaardencentrum stond rood gloeiend, omdat velen zich ongerust maakten over de gezondheidstoestand van hun naasten die in Almkerk worden verpleegd. Gisteravond zijn de familieleden van de overledenen in het bejaardencentrum ontvangen. Het vroegere traditionele schaak- tournooi van Casa-Cara in Katw'jk heeft een opvolger gekregen. Kon het C-C tournooi na enkele jaren van af wezigheid door het actieve bestuur van „Katwijk" in 1961 in ere worden hersteld, thans speelt dit schaakeve nement zich af in een andere om geving. tevens omgedoopt tot Rijn- mondtournooi. De Casa-Caracyclus werd het vorige jaar afgesloten daar W. G. Demmendal zich definitief van het bezit van de wisselbeker ver zekerde. Dit nieuwe Rijnmondttournooi heeft een tikje teleurstellend gede buteerd omdat van de vele uitnodi gingen aan prominente Leidse spe lers slechts enkele werden geaccep teerd. Dit is niet geheel verwonder lijk. aangezien de meeste speelavon den in Katwijk samenvallen met de clubavond van Philidor. de vereni ging die aan dit soort wedstrijden de meeste spelers pleegt te leveren. Bo vendien heeft een aantal spelers juist het persoonlijk L.S.B.-kam pioenschap achter de rug. Een en ander is er de oorzaak van dat de aanvankelijk gemaakte plannen iets moesten worden gewijzigd. Het tour nooi bestaat nu uit een aantal zes kampen waarvan de eerste kans geeft op het winnen van de fraaie wissel bokaal. Hij, die het kleinood vijf keer wint, verovert het definitief. Na het openingswoord van voorzit ter J. H. Edeling kon in de zes groe pen met een felle strijd worden aan gevangen. In de bekerkroep speelden de grote favorieten, de L.S.B.-kampioenen van de laatste twee jaar, mr. A. de Groot en R. Westra reeds in de eerste par tij tegen elkaar. De L.S.G.-kopman bevestigde zijn recente kampioen schap en boekte een regelmatige zege op Westra. die nog steeds naar zijn beste vorm aan het zoeken ls. De partij tussen de kampioen van Kat wijk, Edeling, en oud-L.S.B.-kam- pioen en zanger Jerry Bey werd door wederzijdse grove blunders ontsierd. Tenslotte trok Bey aan het langste eind. Demmendal heeft ook het oog op deze beker laten vallen. De LSG- man accentueerde zijn aspiraties door een zeer duidelijke zege op de Katwijker C. Barnhoorn. Uitslagen overige groepen: Groep 2: D. Hoek Katwijk»M. v. d. Plas (Katwijk» 0-1. J. Koet <Lei- then»—Th. v. d. Berg (Philidor) 1-0. A. v. d. Berg (Philidor)J. J. Bizot (Noordwijk) 1-0. Groep 3: P. Langeler (Valken burg»—P. Dijkdrenth (Katwijk» uit gesteld, P. Bavelaar (Katwijk)—G. Vletter (Rijnsburg) 1-0. A. Haasnoot (Katwijk»—H. Russenberg (Rijns burg» 1-0. Groep 4: J. v. d. Nagel Katwijk»- J. de Jong (Katwijk) uitgest.; W. Russenberg (Rijnsburg)W. B. Swets (Katwijk» 1-0. J. Verkuyl (SPW)L. Noort (Valkenburg) 1-0. Groep 5: M. van Duivenvoorde (Katwijk)J. van Rooien (Noord- wijk» 1-0. W. A. van LeeuwenF. J. v. d. Spree (beiden Katwijk) 1-0. (Van onze financiële medewerker) Het lang verwachte prospectus van Philip» is uitgekomen. Als bekend zullen er 6.153.140 gewone aandelen. van f. 25 worden uitgegeven tegen de koers van 475of f. 118.75 per aandeel van f. 25. Een verrassing is dat de nieuwe aandelen tenvolle delen in het dividend over het lopende jaar, zodat ze aanstonds na de emissie met de oude aandelen dooreen leverbaar zijn. Het recht van inschrijving kan worden uitgeoefend met dividend-be wijzen nr. 86, behorende bij bewijzen van 40. 4 of 2 gewone of preferente aandelen, dus van aandelen groot f 1000, f 100 en f 50. Ook de over 1961 als stock-dividend (5%) uitgegeven aandelen hebben recht van inschrij ving. De Amerikaanse houders van aandelen zullen het recht van in schrijven op de gebruikelijke wijze kunnen uitoefenen. De nieuwe aandelen worden uit sluitend aangeboden aan de houders van claims van oude aandelen in zulk een verhouding dat houders van claims van 10 gewone aandelen of Nederlaml-België series De Rhodesische motorrenner Gary Hocking, die maandag tijdens de training voor de TT-races op het eiland Man een ernstige val maakte en met verwondingen in het zieken huis werd opgenomen, is dinsdag hieruit ontslagen. Zijn verwondingen bleken niet van ernstige aard. Behalve de interlandwedstrijd Ne derlandBelgië, die na 5 jaar weer eens op Houtrust in Den Haag wordt gespeeld, staan er morgen nog tal van korfbaltoernooien op het pro gramma. Wij begrijpen eerlijk gezegd niet waarom het hoofdbestuur van de KNKB daarvoor toestemming heeft verleend. Het kan toch niet anders of hierdoor zal een groot aantal toe schouwers, dat anders zeker de inter landontmoeting zou hebben bijge woond en wij denken daarbij aller eerst aan de speelsters en spelers, die nu aan een of ander toernooi deel nemen thans ontbreken Hier ter stede wordt op het terrein aan de Leidse Hout een adspiranten toernooi gespeeld, waarvan V. Oriën- tis de organisator is. Alle Leidse ver enigingen nemen hieraan met één of meer ploegen deel. Aanvang van dit toernooi om 9.30 uur. De Algemene neemt deel aan serie- wedstnjden van E.K.C.A. te Arnhem en in Beemster heeft het jaarlijkse 3-bondtoernooi plaats tussen ploegen van de L.K.B H.K B. en N.H.KB. De Leidse teams zijn hiervoor als volgt geformeerd. K.N.K.B.-jeugdtwaalftal Aanval: dames J. Onderwater en R. v. Berkel (Zuiderkwartier); heren G. Nap en A. v. Nierop (Danaïden). Midden: dames L. de Hoed en E. Klay (De Algemene); heren J. Fi- lippo (De Algemene) en R. Niesing (Fluks). Verdediging: dames A. Smittenaar en C Visser (V. Oriëntis); heren F. v. Meijgaarden (V.O.) en Chr. Arnol- dus (Zuiderkw Reserves: dames C. v. d. Pluim (Al gemene» en H. Zitman (KNS); he ren C. Vavier (KNS) en F. Kriek (V. Oriëntis). Het regionaal twaalftal is als volgt samengesteld Aanval: dames S. Bavelaar en A. du Prie (V.O.); heren W. Selier en R. Verwoerdt (Fluks). Midden: dames G. de Boer en F. v. d. Reijden (Morskw.); heren L. v. d Zeeuw en H. Siebert (Morskw.». Verdediging: dames T. Vlasveld (Noorderkw.) en C. v Zomeren (Fluks). Reserves: dames W. Paalman (Zui derkw.) en S, Hamerling (Fluks); he ren F. de Haas (Fluks) en P. Vin- court (Z.kw.). van 30 preferente aandelen recht hebben in te schrijven op 2 nieuwe gewone aandelen (verhouding dus 5 op 1, resp. 15 op 1). Bij een koers van 750% voor de ge wone aandelen Philips zal de claim ongeveer 46% waard zijn. dat is f.460 per aandeel van f 1000. Om een nieuw aandeel van f 1000 te kunnen verkrijgen, moeten 5 claims worden gekocht, waarmee dan circa f2300 '5 f460) gemoeid is en bovendien voor een nieuw aandeel f4750 moet worden betaald. In totaal kost het nieuwe aandeel dan f. 7050. of wel 705%. De inschrijving vindt plaats op vrijdag 22 juni 1962 en tot die datum zal dus op de beurs de claim dage lijks worden verhandeld. De storting op de nieuwe aandelen zal op 27 juni a.s. moeten geschieden. Behalve aan verschillende Europese beurzen zul len de aandelen ook in de VS worden verhandeld en wel „over the counter", d.w.z. niet op de officiële effecten beurs. Het prospectus bevat in hoofdzaak gegevens, die ook reeds in het verslag over 1961 voorkwamen. Interessant is het te vermelden dat de totale we- reldomzet in 1961 als volgt was ver deeld: Nederland 12%, andere lan den in West-Europa 64%, VS 4%, andere landen westelijk halfrond 11% en elders 9%. In het afgelopen jaar maakten de radio, grammofoon en televisieapparaten 31% van de omzet uit, de televisieaparaten alleen 18%. de electrobuizen 17% en het licht 14%. De netto-aanschaffingen worden voor 1962 op f 570 miljoen geschat (1961 f 472 miljoen), in 1963 zullen ze vermoedelijk lager zijn. De afschrij vingen zullen in de jaren 1962 en 1963 circa f 250 miljoen per jaar be dragen. Door deze emissie zal het gewone kapitaal van Philips met rond f 153 miljoen worden uitgebreid, waardoor het dan in totaal f 875 miljoen zal bedragen tegen f 685 miljoen ultimo 1961. Aandeelhouders zullen wel het meest verrast z\jn door de medede ling in het prospectus dat de winst stijging, welke in het eerste kwartaal 1962 plaatsvond, ook voor de overige maanden van het jaar wordt ver wacht. zodat uit hoofde van de ren tabiliteit de verwachting kan worden uitgesproken dat het dividend over het door de emissie vergrote kapitaal rekening houdende met winstin houding op het niveau van het jaar 1961 zal kunnen worden gehand haafd. Dit wil dus zeggen dat ook over 1962 vermoedelijk 16 procent dividend zal worden betaald, waardoor rond eenzelfde bedrag uit de winst te f. 32 miljoen meer nodig zal zijn. Om kunnen inhouden als over 1961 (f161 miljoen) zal de beschikbare winst met circa 10% moeten stygen. V(jftlg vliegtuigen van de Zuld- vletnamese luchtmacht hebben zon dag 100 ton bommen geworpen op het hoofdkwartier van de communistische guerrillatroepen ln het noorden van Zuid-Vletnam. Dit ls meegedeeld door de chef van de generale staf. „Het is de eerste maal ln onze militaire ge schiedenis dat wij alle beschikbare vliegtuigen tegen de vijand hebben in gezet", zei hij.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5