AMOR RIJSCHOOL VAN LEEUWEN Internaat voor oudere spastici te Katwijk aan Zee geopend 'OPERATIE PETTICOAT 0 1710- 34044 Rotterdams burgemeester verricht plechtigheid Franse treiler ging te water Russen laten Duits echtpaar vrij WOORD VAN BEZINNING ANDERS DAN ANDEREN Kerkdiensten Hemelvaartsdag Ruim winkelpand PEDICUISTE f&€MÊ€& Nacht over Parijs „SLEUTELTJES" LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 30 MEI 1962 Door gift van N.V. Stadion Feijenoord Feijenoord. Deze naam draagt het paviljoen voor oudere pastici, dat gistermiddag onder overweldigende belangstelling op het terras van het Rotter dams Zeehospitium te Katwijk aan Zee officieel geopend werd door burgemeester G. E. van Walsum van Rotterdam. Hij deed dat niet in zijn functie van eerste burger, maar uit naam van z ijn reeds zes weken in het ziekenhuis vertoevende echtge note, mevrouw mr. J. M. van Walsum-Quispel, die voorzitster is van de Stichting Internaat voor oudere spastici te Rotter dam. Deze stichting werd door een vor stelijke gift van f 35.000 van de zil veren NV Stadion Feyenoord in staat gesteld dit eerste paviljoen in te rich ten en geschikt te maken voor de verpleging van deze patiënten. Het is het eerste paviljoen, maar de stich ting heeft het plan er in de toekomst nog een of meer aan toe te voegen. Nadat mr. F. W. v. d. Berg, voor zitter van de Stichting Rotterdams Zeehospitium, in het bijzonder de burgemeesters van Rotterdam en Katwijk en de deputatie van het ge meentebestuur van Leiden begroet had, heeft de waarnemend-voorzitter van de Stichting Internaat voor oudere spastici, de heer C. Timmer uit Rotterdam, erop gewezen, dat eerst geprobeerd was dit internaat in de Maasstad in te richten. Dit bleek echter door gebrek aan bouwgrond en door de financiële consequenties bij het aanstellen van een medische staf niet mogelijk. Daarom had men contact opgenomen met het bestuur van de Stichting Rotterdams Zee hospitium, dat graag bereid was een paviljoen voor dit doel beschikbaar te stellen. Het begin noemde hij ver blijdend. Negen spastici wonen er nu in gezinsverband en krijgen een goede verpleging. Burgemeester mr. G. E. van Walsum opent het paviljoen voor oudere spastici te Katwijk aan Zee. (Foto L.D. Jaap v. Duyn, Katwijk/Z.) I komt voor deze bouw, waarvoor het I plan klaar ligt en cle patiënten wach ten. Op de scheepswerf „De Dage raad" te Woubrugge Ls hedenmiddag te watergelaten de treiler Notre Da me de Boulogne" gebouwd voor re kening van de Franse reder Jean Baptiste Delpierre te Boulogne sur Mer. De doopplechtigheid werd ver richt door mej. M. Delpierre. I Het vaartuig meet resp. 41x7.60x 4.10 meter, de voortstuwing geschiedt door een 900 pk Deutzmotor met re ductie 2:1. De winchmotor is een 230 pk Deutz, voor de hulpwerktui gen is er een 65 pk Deutz. De brug is geheel van aluminium, evenals het visruim, dat gekoeld wordt met pijp leidingen. Aan boord is een gerie- I lelijke accommodatie voor 19 man. Na de tewaterlating werd de kiel gelegd voor een tweede hektreiler, een zusterschip van de Rijnmond 1 (KW 151, voor rekening van de Katwijkse reder N. Parlevliet Jr. I De Sowjet-Unie heeft de Westduitse ambassade in Moskou meegedeeld, dat een Duits echtpaar, dat in no vember wegens spionage is veroor deeld, is vrijgelaten. Adolf Wener en zijn echtgenote Her- mina werden in Kiew tot respec tievelijk 15 en 7 jaar gevangenis straf veroordeeld nadat zij hadden toegegeven tijdens een vakantie in de Oekraïne gegevens te hebben verzameld. De Westduitse ambas sade bevestigde later de Sowjet- russische stap. Een woordvoerder zei dat de Russen hadden gezegd het echtpaar .uit menselijke over wegingen' vrijgelaten te hebben, en te verwachten dat. de Westduitsers Weientin Pripolzew, een functiona ris van de Sowjetrusslsche handels missie in Keulen, vrij zullen laten. Pripolzew is door een Westduitse rechtbank in februari wegens spionage tot v er jaar gevangenis straf veroordeeld. We zitten in de wachtka mer van het station. Twee mensen tegenover mij. een man en een vrouw drinken koffie, verderop zit een man alleen met een aktentas en bij de deur staan een jongen en een meisje patate te eten: er is iets wat we allemaal gemeen hebben: we wachten op de trein. Ik zou me dat alles niet zo her inneren. als deze mensen niet tegelijk met mij in dezelfde wa gon terecht gekomen waren en ik onderweg door het samenrei- zen, door de korte gesprek ken en bij het uitstappen be merkte wie ze waren en waar heen ze op weg waren: de man en de vrouw bleken een echt paar te zijn op weg naar hun kind in het ziekenhuis. De jon gen en het meisje waren ach teraf smoor verliefd op elkaar en hun samen-reizen was dus geen toeval, zoals ik eerst dacht, de man alleen kwam van een lange zakenreis thuis, maar toen hij het station tegelijk met mij uitging, was hij nog steeds al leen en of er iemand thuis was, die op hem wachtte? Zo kreeg het leven van mijn medereizigers relief: wat. ze waren, wie ze waren voor elkaar, waarheen ze op weg waren. Ze waren allen op reis. maar ieders leven was weer anders dan dat van de anderen, daar kwam ik toevallig achter en bij sommigen helemaal niet. Daar moest ik aan denken toen deze week de vraag weer opdook: hoe kan iemand nu zien dat je christen bent? Daarbij ging het dacht ik niet allereerst om de vraag of je moet zeggen dat je christen bent en wat voor christen je bent: van die en die kerk. Maar de vraag was: waarin is een christen nu an ders dan anderen? En dan denk ik vaak. dat het is zoals met die mensen in de wachtkamer: pas wanneer je met elkaar meereist, tot op de kruis punten. met elkaar spreekt en goed toeziet, worden we van el kaar gewaar, waarheen iemand op weg is. wie ze voor elkaar zijn. waarheen iemands leven gaat en waarop zijn liefde ge richt is. Zo is een christen anders dan anderen: dat ligt er niet dik bo venop als een uniform, en in menig opzicht is hij één met zijn medemensen in het wach ten en in het samenreizen in dit leven. Maar het kan ook niet verborgen blijven dat zijn le ven, zijn liefde en zijn levens reis op een Ander gericht is. Misschien dat bij goed toezien ontdekt kan worden dat hier een omgang met mensen anders is, daar een ziekte of teleurstel ling verdragen wordt en elders een vijandschap overwonnen is; dat er anders geleefd wordt in het verdriet, en hij ook anders van het leven geniet. Morgen is het Hemelvaarts dag: het zegt ons dat de Heer zelf op aarde niet meer zicht baar zal zijn, tenzij door de mensen heen. En het zegt van de mensen, dat hun leven nu verborgen is met Christus in God. «Kol. 3:3). Dat is het eigenlijke wat mensen anders in het leven doet staan en anders met elkaar en de dingen doet omgaan: het anders zijn omdat zij van de Ander zijn. Maar soms moeten we lang met elkaar optrekken, voordat we dit geheim achter de woor den zichtbaar in het leven aan elkaar ontdekken. Soms ook duurt het lang, voordat we het zien bij ons zelf A. J. Glazemaker, oud-katholiek pastoor te Leiden. Vorstelijke gift Blijdschap Dr. E. H. J. Warns, geneesheer-di recteur van het Zechospitium, was verheugd, dat na de buitenkliniek voor dc revalidatie van poliomylitis- patiënten in 1956, die later als alge mene revalidatie-inrichting erkend werd, hetgeen in de naam Rijnlands- Revalidatie Centrum tot uitdrukking werd gebracht, er nu ook een inter naat is voor oudere spastici. Daartoe werd het kleine gebouwtje De Zeehal, gelegen aan de Boule vard, verbouwd tot bungalow. Deze gehandicapten krijgen, voor zover ze nog in de schoolleeftijd (tot 20 jaar) vallen onderwijs op de school van het zeehospitium en voorts kan men ge bruik maken van de bestaande dien sten voor welfare en arbeidstherapie. Van verschillende zijden kreeg ik, zei dr. Warns, aanvragen om patiën ten op te nemen. Uitbreiding is dus gewenst en ook mogelijk, omdat wij terrein beschikbaar hebben en een ander bestaand gebouwtje, door aan- en verbouw geschikt kunnen maken voor twaalf patiënten. Wij willen op de ingeslagen weg voortgaan, name lijk door kleine eenheden te vormen als een soort gezin, teneinde het ka rakter van een inrichting te vermij den. Geen personeel in uniform, geen ziekenhuisachtige bouw en inrichting, maar gezellige bungalows als een eigen thuis, met op de achtergrond de grote organisatie die bijzondere eisen van werk en organisatie kan opvangen. Dr. Warns besloot met op te mer ken, dat men nog een ton tekort Namens de NV Stadion Feyenoord heeft de president-commissaris, dr. ir. L. G. Versteege, hierna aan de heer Timmers een cheque van f35.000 overhandigd, van welk bedrag de verbouwing en de inrichting worden bekostigd. Hij zei. dat men ter gele genheid van het 25-jarig be staan van het stadion iets wilde doen en dat daarbij het oog was gevallen op de Stichting Internaat voor oude re spastici te Rotterdam. Hij hoopte, dat dit paviljoen tot in de verre toe komst zal mogen getuigen van geluk gebracht door gezonde mensen, de voetballers, aan spastische patiënten. De heer Timmers bracht de raad van commissarissen en de directie van de NV Stadion Feyenoord dank voor deze vorstelijke gift en betrok in deze dank ook hen, die het door kleine en grote bijdragen mogelijk gemaakt hebben de inrichting te ver fraaien en een elektrisch busje voor het vervoer van de patiënten op het terrein te kopen. Opening Burgemeester Van Walsum heeft namens zijn echtgenote gewaagd van de grote vreugde, dat zij, die het beheer over het Rotterdamse stadion hebben en de leden van de voetbal vereniging Feijenoord, zo'n belang rijk bedrag beschikbaar gesteld heb ben voor dit doel. Er zijn in onze sa menleving nog schrijnende lacunen op het gebied van de spastici, want de belangstelling is nog teveel gericht in de traditionele richting van ver zorging. Er zijn echter nog achterge bleven groepen, die de aandacht blij ven verdienen. Hij hoopte, dat de ogen van de ouders, die in de om standigheid verkeren dergelijke kin- ZES JAAR VOOR DODELIJKE VECHTPARTIJ (Van onze Haagse redactie) Het Gerechtshof te Den Haag heeft een 29-jarige kapitein van de Rotter damse rondvaartboot „Rijnhaven" wegens mishandeling, de dood ten gevolge hebben, veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf m.a. In eerste aanleg heeft de Rotter damse rechtbank deze verdachte ver oordeeld tot. 4 jaar gevangenisstraf m.a., alsmede ter beschikkingstelling van de regering. Bij een dronkemansruzie aan boord van zijn boot in de nacht van 2 op 3 juni is de kapitein zijn vriend van die avond, een 33-jarige loswerkman, met een ijzeren staaf te lijf gegaan. Hij bleef slaan, ook toen het slacht offer al bewusteloos op de grond lag. De man is ter plaatse aan ernstig hersenletsel overleden. Twee weken geleden eiste de pro cureur-generaal bij het Hof wegens doodslag het primair ten laste ge legde 8 jaar gevangenisstraf m.a. Het Hof achtte de doodslag echter niet bewezen. deren te moeten groot brengen, zul len open gaan en dat zij, als zij zelf de zorg niet meer op zich kunnen nemen, zullen weten, dat er organi saties zijn die dat wel kunnen doen. Er is iets aan de hand vandaag, zo besloot mr. Van Walsum, dat voor de toekomstige maatschappelijke ver houdingen heel goed kan zijn. Hierna begaven de genodigden zich naar het paviljoen waar burgemees ter Van Walsum door hel doorknip pen van een lint de rood-witte vlag verwijderde en het naambordje ..Feyenoord" zichtbaar werd. Daarna werd het paviljoen bezichtigd, dat keurig is ingericht en drie slaapka mers bevat, alsmede twee kamers voor de verzorgsters. Lelden Herv. Gem., Pieterskerk: 10 uur ds. P. Kloek Hooglandse kerk: 8.30 uur dr. P. L. Schoon helm. Bevrijdingskerk: 9 uur ds. H. Bou- ter. Dlaconessenhuls: 10.30 uur ds. J. de Wit. Academisch Ziekenhuis: 10 uur ds. J Groot Geref. Kerk: Zulderkerk: 9 uur dr. Westerink. Oude Vest: 9 uur ds. Heule. Chr Geref Kerk: 9 uur dr Velema. Geref. Kerk (vrijgemaakt) 9 uur ds. W G. de Vries Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19) 10 30 uur gezongen H, Mis. Evang. Luth Gem.: 10 15 uur ds. H J A. Haan Oud Kath. Kerk (Zw. Singel 50) 9.30 uur Hoogmis. Geref. Gem.: 11 uur ds. De Gier. Benthuizen Herv. Gem 9.30 uur ds W. A. S. Laurense. Geref. Gem.: 9.30 uur leesdienst. Aarlanderveen. Herv. Gem. 10 u. ds. M. H. Boogert Geref. Kerk 10 u. ds. J W. van Hoek. Chr. Geref. Kerk 9.30 uur Dienst des Woords. Meisje bij botsing in Waddinxveen gewond De 4 V2 jarige Jolanda Lammers uit het Noordeinde werd gistermiddag omstreeks half twee het slachtoffer van een verkeersongeval. Het meisje stak plotseling met haar step de Noordeinderweg over en werd daarbij aangereden door een motorrijwiel. Nadat dokter E. M. L. Hemminga eerste hulp had verleend werd het kind naar het Sint Jozef paviljoen te Gouda overgebracht. Het had een zware hersenschudding en diverse wonden opgelopen. VOORSORTEREN OP TRAMRAILS De Hoge Raad heeft het cassalie- j beroep van een Amsterdamse rij schoolhouder In een zaak, waarin het ging om de vraag of voorsorteren op tramrails is toegestaan verworpen. I De rijschoolhouder had zich laten verbaliseren teen hij op het Leidse i Plein in Amsterdam op de tramrails i had voorgesorteerd. De rechtbank veroordeeld? hem hiervoor tot een - geldboete Her betrof een proefproces. De advocaat-generaal had tot ver werping van het beroep geconclu- j deerd. Alpheu aan den Itijn. Herv. Gem. Julianastraat 9.30 u. ds. P. A. Lefeber, Kapel Hooftstraat 9 30 uur ds. A. Breure Geref. Kerk: Maranathakerk: Raadhuisstraat: 10 uur ds. K. H. Schuring. Hooftstraat 10 uur ds. W. Tom. Geref Kerk (vrijgemaakt): 9 u. ds. H. Scholte Chr. Geref. Kerk: Je- ruzalemkerk. Grijpensteinstraat 9.30 uur ds R. Kok Oud Geref. Gem.: 4 u. de heer De Redelijkheid te Ouderkerk aan de IJssel. Bodegr:i\en. Herv. Gem. 9 uur ds. A den Hartogh. Geref. Kerk 9.30 uur ds L. Loosman Gcrcf Kerk (vrijgem) 10 30 uur ds H Scholte. Geref. Gem. 10 uur. leesdienst. Boskoop. Herv Gem. (in Geref Kerk) 8.30 uur ds. A de Leeuw. Geref. Kerk 10 uur ds. Hengeveld te Gouda Chr Geref Kerk 9 30 uur ds. P J de Bruijn. Geref. Gem. 9.30 uur leesdienst. Ha/.erswoude Herv Gem 9 uur ds. Moens( Alphen) Geref. Kerk 9.30 ds N. W. v. d Hout. Ilillegoni Herv Gem 9 uur ds. J Veenendaal Geref Kerk 9 uur ds. A K. Krabbe. Chr. Geref Kerk: 10 u ds J. C Maris te Bloemendaal. Ge bouw Haven 50: Maranathasamen- komst 8 uur evangelist Zijlstra te Gouda. Ilooginade. Herv. Gem. 10 uur ds. J. H. de Vree. Katwijk aan den R(jn. Herv. Gem. 9 30 uur ds. A Makkenze. Geref. Kerk 9.30 uur ds H de Valk. Katwijk aan Zee. Herv. Gem.: Nieuwe Kerk 10 uur ds. Tukker; Geref. Kerk 9 uur ds. Pijlman. Chr. Geref. Kerk 10 uur ds. De Jong. Geref. Kerk (vrijgemaakt) 8.30 uur ds. J. Bos, 10.30 uur ds Breen. Geref. Gem, 7 uur nm. ds. H. v. Gilst te Ltsse. Geref. Gem. In Ned. 10 uur Leesdienst. Koudekerk. Herv Gem. 10 uur ds. Koerselman. Geref. Kerk 9 uur ds. Banga te Leiderdorp. Leiderdorp. Herv. Gem. 9 uur ds. J. P Honnef. Geref Kerk 9 uur ds. F. Minnema. Leimniden. Herv. Gem. 9.30 uur ds D. H. Gijsbers. Geref. Kerk 9.30 u ds. H. J. Koffrle. I.lsse Herv. Gem. 9 uur ds. G. Pettinga Geref. Kerk: 9 uur ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk 9 uur ds. D H. Biesma. Geref Gem 10 uur ds. H. van Gilst. Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 uur leesdlensten. Ned. Prot. Bond geen dienst. Nieuwkoop. Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. H de Jong. Geref. Kerk 9.30 u. ds. G. Mulder te Alphen aan den Rijn. Chr. Geref. Kerk 9 30 uur Dienst des Woords. Nieuw Vennep Herv. Gem. 8.30 u. ds. J. C. J. Bronsgeest (Bethelkapel). N'oordwyk-Binnen Herv. Gem. 10 uur ds. J. van Dok. Geref. Kerk 9.30 uur Ds. W. Dekker. N'oordw(|k aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. W. Hoekstra. Geref. Kerk 9 uur ds T. Ferwerda. Herv. Geref. Evangelisatie 10 uur ds. G. van Koo- ten Huizen. Oegslgeevt Herv. Gem.: 10 uur ds. B. C. Visser. Geref. Kerk Maurlts- laan: 10 uur ds. Kappers. Oude Wetering. Herv. Gem, 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk 9.30 uur ds. A. G. Kornet. R(|iisaterwnude Herv. Gem 9 u. ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk. 7 u. ds. M. S. Roos te 's Gravenzande. Kerk) 9.30 uur ds. H. van Gosllga. Geref. Kerk (Rapenburg) 8 30 en 10 uur ds. L. v. d. Linde Geref Kerk (vrijgemaakt) 10 uur ds. J Douma. Chr. Geref. Kerk 10 uur ds. J. Kamp man. Sassenhelm. Herv. Gem. 9 uur ds. H Walvaart. Geref. Kerk. 9.30 uur ds. H. v. d. Berg. Chr. Geref. Kerk 9 uur ds. D. L. S. den Boer. Ter Aar. Herv. Gem. 9 uur ds. Llndenburg. Geref. Kerk 10 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem 8 45 u. ds. D. Lekkerkerker, 10.45 uur ds. P. v. d. Staay, em. pred. te Haarlem. (Herdenkingsdienst met v.m. 4 R.I Geref. Kerk 9 u. ds. Rang te Haarlem Geref. Kerk (vrijgem.) 10.15 uur ds. R. Brands. Voorbout Herv. Gem. 10 uur ds. De Jong. Voorschoten Herv. Gem (Dorps EV: kerk): 10 uur ds. Saraber; (RiJndiJ-.. 10 uur ds. Metering; (Hulp en Heil): 10 uur De Zijlstra. Geref. Kerk 9 u. ds Modderaar. Geref. Kerk (vrijgem.) 8.30 uur ds. J. J. Verleur. Waddinxveen. Herv Gem. (Brug- kerk) 9.30 uur ds. Joh. Verwellus; (Stationstraat) 9.30 uur ds. E. H. Kalkman. Geref. Kerk: 9 uur ds. J. Snoeij. Chr. Afgesch Gem. 9 30 uur ds. A. P. Verloop. Rem. Geref. Gem. geen dienst. Warmond. Herv .Gem.: 9 uur ds. H. L. Boonstra. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 uur ds. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk 9 u. ds. WIJma te Alphen a. d. Rijn. Zevenhoven. Herv. Gem. 10.15 u. ds. Bronsgeest te Nleuw-Vennep. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. J. F. ter Hart te Woerden. Zoeterwoude. Herv. Gem. 9 uur ds heer J. de Vries te Meer en Bosch, Heemstede. Zwanimerdani. Herv. Gem. 9.30 u. ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk 10 u. ds. J. Wagenaar. HEMELVAARTSDAG 4 voorstellingen van: TE HUUR AANGEBODEN met grote woning, voor alle doeleinden geschikt op drukke winkelstand in centrum Leiden. Woningruil vereist. Brieven onder no. 22897 aan het bureau van dit blad. Vanaf 1 JUNI 1962 luidt het I GEVRAAGD: telefoonnummer voor ons kantoor en de bakkerijen als volgt: Voor een prima kracht hoog loon. Vakantie kan geregeld worden. COÖP. VOORUIT U.A. Korevaarstraat 30, Leiden. 5-daagse werkweek. Aanmelden dagelijks: HAARLEMMERSTRAAT 96 LEIDEN. A GRANART PRODUCTION A UNIVERSAL-INTERNATIONAL Relax TOEGANG ELKE LEEFTIJD. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Verwacht vrijdag a.s. I. MOOTEN THOFLAAN 41 - LEIDEN - TELEFOON 22859 vraagt een INSTRUCTEUR. Vereist wordt: tenminste 3 jaar rijervaring. Gedegen verkeerskennis. Representatief voorkomen. Aanvang 2.30, 4.45, 7.15, 9.15. 14 JAAR HAARLEMMERSTRAAT 174 HERENSTRAAT 9 Textiel-Woninginrichting HERENSTRAAT 77—83 Textiel-Woninginrichting DOEZASTRAAT 20 Alles oor de baby. Babv- sets, watten, gaasjes, aloohol, boorwater, babvkrulken. bed- zeil. veil: Lelden Honde- en kattebrood. Pri ma vers hondebrood met veel vlees, leverbotjes, mergpijpjes, voermout. Voor Uw poés heb ben wil prima kattebrood. Felix en Hols met vlees of vl6. Den Holder. Janvossen6t. 75/77 Financiering van Uw auto, Bromfiets, scooter en motorrij wiel. Alle verzekeringen. Ass. kantoor C. W. Betcke. Kanaal- weg 11, Lelden, telef. 26785. V.W. de Luxe. Opeis Itekord Ford Consul. Open en geslo ten dak. Alle wagens met ra dio. Internationale Wegen- wachtservlce Betere service. Billijke prijzen. Autoverhuur bedrijf „SouplesseVeurseweg 14, Voorschoten. Telef. 01717 - 2631.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11