Reizende contactman bij de N.U.S.O. Geestdriftig applaus voor Briërs Orkest V Vcommissie stelt Verwoerd in gelijk Hopman J. W. Cornelisse nam afscheid van padvinderij Na veertig jaar Benoemd tot ere-O.D.C. RIJ VER KEER: W. A. Schrandt plotseling overleden Sinds 1931 directeur van Zaalberg Hét Nederlands proeftoneel PE WAN N.V. Gelukkig de jeugddie zo serieus weet te musiceren! „THOR EN DE ENGELEN" Opvoering van „Imperium" Opgericht 1 maart 1860 Maandag 28 mei 1962 Tweede blad no. 30664 ,,De padvindersbeweging zal mij nooit loslaten. Ik zal haar w~l blijven volgen tot mijn laatste spoor. Eens padvinder, altijd pad vinder". Met deze woorden nam hopman J. W. Cornelisse. districtscommissaris van de Ned. Padvinders, zaterdagmiddag in het hoofdkwartier van het district aan de Eerste Binnenvestgracht, afscheid van de padvinderij, waaraan hij niet minder dan veertig jaar zijn krachten heeft gegeven. Eens padvinder altijd padvinder Voordat hij deze woorden sprak, hadden velen hun waardering voor het werk van de hopman uit gesproken, had de districtscom missaris, de heer A. Beekes, hem meegedeeld, dat hij door het Ne derlands hoofdkwartier was be noemd tot ere-O.D.C. en hadden kabouters, welpen, verkenners en voortrekkers voor de scheidende hopman in het Van der Werjpark gedefileerd. Een défilé, dat mede werd bijgewoond door de D.C. van het Ned. Padvindsters Gilde, me vrouw E. Groenv. d. Vijver en waarvoor hopman Cornelisse zich zeer erkentelijk toonde. De heer Beekes, die in het hoofd kwartier als eerste sepreker het woord voerde, wees op de promoties, welke hopman Cornelisse in de padvinders wereld heeft gemaakt en de vele prij zenswaardige activiteiten, o.a. bij „Die Rijnlanders", die hij in de loop van deze veertig jaar heeft ontwikkeld. In het nakomen van de wet en de belofte, aldus spreker, is hopman Cornelisse steeds een voorbeeld voor zijn jongens geweest. „Geven, wat je kunt", dat heb je altijd gedaan. Voor het onderdistrict Leiden, is hopman Cornelisse een begrip geworden. Daar om verheugde het de heer Beekes, dat de heer Cornelisse de padvindersbe weging niet geheel de rug toekeert, doch zitting zal nemen in de Plaat selijke Commissie. Hulde bracht de D.C. ook aan de echtgenote van de hopman. Steeds weer was U bereid uw man voor de beweging af te staan. Uit dank voor deze bereidwilligheid bood de heer Beekes mevr. Cornelisse Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f 30.- en f 40.- of het allerbeste van f 200.- en f 300.-. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. De D.C.oubaas A. Beekes, speldt hopman Cornelisse het ere-O.D.C.-insigne op. (Foto L.D./Holvast) het dankbaarheidsinsigne van de N.P.V. aan. Nadat spreker mededeling had ge daan van de benoeming tot ere- O.D.C., schonk hij nog aandacht aan de prettige samenwerking in districts- verband. In gelijke geest voerden hierna het woord de voorzitter van de Plaatse lijke Commissie, de heer L. Questroo, de heer J. J. van Kooperen, secreta ris van de Broederschap van Oud- padvinders (sters),, prof. dr. P. A. H. de Boer, ere-districts-commissie, de heer Van der Reyden, oud-voortrek ker van „Die Rijnlanders", de heer H. Zunderman, voorzitter van de Leidse Jeugd Actie en hopman De la Beije namens enkele padvinders- groepen uit Voorschoten. Tijdens de hierna volgende afscheidsreceptie kwamen nog enkele groepsleiders, oud-padvinders, de voorzitter van de Broederschap van Oud-padvinders- (sters), de heer M. van der Voet, de districtsaalmoezenier en de D.C. van de V.K.J.B., resp. pastoor A. Lemmens en de heer A. Duindam, de scheidende hopman ook voor zijn verdere leven een „goed spoor" toe wensen. In een uitvoerig afscheids woord dankte hopman Cornelisse voor al deze vriendelijke woorden en attenties en de prettige sfeer, welke hij steeds in de padvindersbeweging had aangetroffen. Spreewpot vier maal kampioen Zaterdag vond de sluitingsavond plaats van het voetbaltoernooi der Leidse Clubhuizen en het was wel heel gelukkig, dat Juist dit plaats moest vinden in het clubhuis van de Spreewpot aan de Nieuwe Rijn, de vereniging met 4 kampioenen. De volledige uitslagen waren: Pupillen B: 1. Mierennest; 2. Kraaiennest. Pupillen A: 1. Spreewpot; 2. In de Vrolijcke Arke. Junioren II: 1. Spreewpot; 2. Ka juit. Junioren I: 1. Spreewpot; 2. Leger des Heils. Senioren: 1. Spreewpot; 2. Mieren nest. Na een gezellig samenzijn en een boeiende film, verkregen uit handen van de heer H. Zunderman, voorzit ter van de Leidse Jeugdactie, de eer ste prijswinnaars een vaantje. Als clubhuisprijs verkreeg Spreew pot de beker, terwijl Mierennest een lauwertak ontving. De pechprijs was voor de Mirt. Leiden tegen contributieverhoging De Nederlandse Unie van Speeltuin-Organisaties heeft op het in Leiden gehouden tweedaagse congres besloten om met ingang van 1 januari 1963 over te gaan tot het aanstellen van een reizend medewerker. Het ligt in de bedoeling, dat deze medewerker (persoonlijk) contact onderhoudt met alle bij de Nuso aangeslo ten speeltuinverenigingen en besprekingen voert met en adviezen geeft aan verschillende (overheids)instanties. De vergadering ging ook akkoord met het bestuursvoorstel de contributie ingaan de dezelfde datum van veertig gulden te brengen op vijftig gulden, een verhoging van tien gulden dus. Het voorstel werd aangeno men met 200 stemmen voor en 94 stemmen tegen, waaronder die van de Leidse afdeling. Er rezen n.l. nog al wat bezwaren tegen het feit, dat kleine verenigingen evenveel moeten afdragen als verenigingen met een groot ledental. Nieuwe regeling De voorzitter van de Nuso, drs. G. W. B. Borrie, deelde naar aanlei ding van deze bezwaren mede, dat het bestuur voornemens is een vijf jarenplan op te stellen, dat betrek king heeft op de financiering van het speeltuinwerk in de naaste toe komst. Hij kondigde voorts de instel ling van een commissie aan, die op een zo kort mogelijke termijn sug gesties dient te doen ten aanzien van een nieuwe contributieregeling, waar bij rekening zal worden gehouden met het aantal leden van de ver enigingen. „We zullen de nieuwe contributievoorstellen op de alge mene vergadering, die het volgende jaar in Haarlem wordt gehouden, ter sprake brengen", zei hij. De bestuursleden, die aan de beurt van aftreden waren, werden allen herkozen, terwijl in de vacature, die Geet vrije doorgang aan voetgan gers op zebrapaden Sla niet met grote snelheid een hoc-K om Direct om die hoek kan een zebrapad liggen Zaterdag is in het St. Elisabeth Ziekenhuis plotseling overleden de heer W. A. Schrandt, directeur van de N.V. Koninklijke Nederlandse Fabriek van Wollen Dekens v/h. J. C. Zaalberg en Zoon alhier. is ontstaan door het tussentijds be danken van de heer F. v. d. Wal te Amsterdam, de heer J. C. v. d. Nes van de Zaanstreekfederatie werd be noemd. Vóór de aanvang van de vergade ring maakten de congressisten een bustocht naar de Scheveningse pier. De heer Schrandt werd eeboren 18 mei 1895 te Groningen. waar hij de HBS volgde en vervolgens economie en de moderne talen studeerde. Op 17-jarige leeftijd trad hij in dienst bij een provinciaal effectenkantoor. Gedurende de eerste wereldoorlog was hij gemobiliseerd. Daarna was hij gedurende 7 jaren op de Amster damse Beurs als wisselarbitrageant werkzaam. Vervolgens werkte hij vele jaren voor belangrijke Duitse belan gen te Parijs. In 1930 werd hij aangezocht om de reorganisatie van „Zaalberg" op zich te leven. In 1931 werd hij tot direc teur van deze N.V. benoemd. In 1941 richtte hij Zaalberg Wollenstoffen- fabriek N.V. op. welke echter kort daarna in opdracht van de bezetters gesloten moest worden. Leiden heeft er een stichting bij Bevordering van Toneelschrijfkunst In Leiden is opgericht de stichting „Het Nederlands proef- toneel"» die zich ten doel stelt de Nederlandse toneelschrijfkunst te bevorderen door Nederlandse stukken te lezen, zo mogelijk samen met de schrijvers te bespreken en uiteindelijk, indien zij daarvoor in aanmerking komen, op de planken te brengen. Het initiatief tot oprichting van deze stichting is uitgegaan van Ma nuel van Loggem, docent aan de Amsterdamse Toneelschool, en over genomen door de Stichting „Pro Ci- vitate" te Leiden. Het belang van de stichting voor de Nederlandse toneelschrijver is dat hem een „werkplaats" ter beschik king wordt gesteld waarin hij ver trouwd kan raken met de eisen wel ke toneeltechniek stelt. Als „werk plaats" zal allereerst worden ge bruikt de zolder van het Prytaneum aan het Rapenburg, waar sinds enige jaren het Zoldertoneel onder auspi ciën van het Leids Academisch Kunstcentrum regelmatig opvoerin gen geeft. De Stichting heeft bij het begin van haar activiteiten aanmoediging in de vorm van een subsidie ont vangen van het departement van O, K en W. Voor het leiding geven aan het door lezen, de discussies en voor het regisseren der opvoeringen is aangetrokken mej. Anne-Marie Prins. Zij zal eveneens ten behoeve van „LUTA" het Leids Uni versitair Toneel Accoord, waarbij alle toneelspelende studentenverenigin gen aangesloten zijn een aantal opvoeringen regisseren. Woensdag wordt op de zolder van het Prytaneum begonnen met het lezen van twee een-acters, geschre ven door W. Kuiper en Lod. de Boer. Daarna zullen de stukken in tegen woordigheid van de auteurs aan een kritische bespreking worden onder worpen. Een aantal korte stukken van Nederlandse auteurs zal in het najaar door het Zoldertoneel onder leiding van Anne-Marie Prins wor den opgevoerd. Na de oorlog werd de stoffenfabri- cage krachtig ter hand genomen, waardoor het noodzakelijk was de spinnerij naar elders Vlijmen over te brengen. Onder zijn leiding nam Zaalberg reeds vóór de oorlog de W. A SCHRANDT export ter hand. welke thans een be langrijk percentage van de omzet uitmaakt. De heer Schrandt maakte deel uit van het bestuur der R.-K. Vereniging voor Werknemers in Textielnijver heid, de R.-K. Vakschool voor Meis jes en de Mare. van Cortona-Stich- ting. Wegens drukke werkzaamheden moest, hij zich uit deze functies terug trekken. Eveneens had 'hij een werk zaam aandeel in de oprichting van de R.-K. Ambachtsschool en was hij beschermheer van de Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht". Met ijver en groot, verantwoordelijkheidsgevoel heeft hij zich geheel ingezet voor Zaalberg. Dit bedrijf is zijn levens werk geworden. In de naoorlogse tijd begreep hij. dat, de ontwikkeling in groter verband gezocht moest wor den. Na een H. Mis Requiem woens dagochtend om 10.30 uur in de Willi- brorduskerk te Oegstgeest zal het stoffelijk overschot worden bijgezet in het familiegraf op het R.-K. kerkhof aan de Zijlpoort. Academische examens Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het doet. ex. Ned. recht de heer M. vain Dunné te Oegstgeest. Diploma - zwemmen In de Leicise Overdekte hebben wederom vele jongens en meisjes voor hun diploma gezwommen. Het diploma A werd uitgereikt aan: Jan Stienstra, Johan Karstens, Jansje de Mooij, Abraham Verlint, Johannes v. d. Bos, Huibert de Wit, Albert Hoogeveen, Arie van der Linden, Simon van den Broek, Annie van Dfjken. Greta Marijt, Anneke Ligt- voet, Karin Eikerbout, Leendert Loenhoud, Maehteld Colenbrander, Tonny Antheunisse, Sybout Colen brander, Eric Hennes, Arie Antheu nisse, Bert Eijselendoorn, Robert Moeliker, Jacoba Welmers, Wijny van Stijn, Hans van Exter, Geertrui- da van Dissel Peter Cederhout, Arie Verloop, Nicolaas van der Marei, Anton Spoormakers, Albert Hou- waard, Arnoldus Mulder, Wim van Dam, Jan Maasdam, Anne Bruins, Abraham Klein, Jaap Bouwmeester, Sjaak Dool, Johannes Wagenaar, M. G. van Perera. Gerardus Brugmans, Piet Laman, Marinus Links, Emily Tieken en Henk van der Does. Het diploma B. ontvingen: Peter de Bol ster, Ronny Tegelaar, Jan van Bee- len, Anneke van Delft, Paul van Delft, Renee Jansen, Frans Masten broek, Ineke van Delft, Cornelis de Bruin, Wilhelmina Hendriksen, Jella Jansen, Hendrika Noort, Elisabeth de Mooy, Jacomina Kulk, Gerard Wei- zenbach, Theo Weizenbach, Edwin Otten en Hendrik v. d. Lely. Advertentie Karakter, stijl, persoonlijkheid. Daarmee is die zeer speciale vreugde verklaard van de man, die het voorrecht heeft een BOVERte bezitten. Onderga eens voor één keer de heel bijzondere distinc tie, die uitgaat van dat prachtige notenhout, van dat vóór naam-glanzende leer. Daarna is ieder woord overbodig. Voor wie zelf aanspraak mag maken op het predikaat „persoonlijkheid" - en als zodanig ook een fijnproever is -betekent de ROVER veel meer dan „een auto". Voor hem is de Rover het stijlvolle verlengstuk van zijn hele wezen. VRAAG NU DEMONSTRATIE EN PROEFRIT Hl HOUTWEG 7-9 - DEN HAAG - TEL. 18.21.43 In Leids Volkshuis De geestdrift in de vrijwel geheel gevulde zaal van het Leidse Volkshuis nadat door het feugdkamerorkestonder leiding van Henk Briër Handels ,,Vuurwerkmuziek', die het reeds herhaalde lijk eerder had uitgevoerd, ten gehore was gebracht, bleek enorm te zijn! Was het alleen de gaafheid, de verzadiging van de klank en de technisch vrijwel onberispelijke realisatie, die zoveel sympathie wakker riep, naast de waarneming van de jonge dirigent, die zonder partituur met een rustig zakelijke, sober plastische en waak zame directie bewijs schonk van een opperste verstandhouding met zijn jongeren? Waarschijnlijk was het toch nóg meer de overgave van deze ernstig willende jeugd aan het ideaal dat achter dit musiceren staat, die goed deed. De directeur van het Volkshuis zei in z'n dankwoord: „hier is iets ge beurd". De jeugdleider van de werkge meenschap „De Ratel", die het or kest had uitgenodigd, viel hem bij in gelijkgestemdheid. Henk Briër wijdde zijn zorgen aan 'n goed uitbalanceren van de klank groepen, aan de zuivere ritmiek, aan tempodiscipline. Hij heeft daar bij de buitenkans, op zeer verzorgde solopartijen te mogen rekenen. Daarvan is in Bach's Sinfonia in D (de ouverture tot een Kantate) héél De Christelijke Toneelgroep .Imperium" heeft zaterdag avond in het St. Antoniusclub- huis een opvoering gegeven van Christopher Fry's ,,Thor en de Engelen", een kort versdrama in de vertaling van Bert Voeten. Het stuk speelt in het jaar 596, toen Augustinus en zijn metgezellen naar het Britse eiland kwamen om er opnieuw het Christendom te prediken nadat het tijdens de regering van koning Arthur, ten onder was gegaan. Zowel de Denen als de Jutten had den destijds grote delen van het land veroverd op de Keltische Britten en in Kent een koninkrijk gesticht waar het volk leefde onder de „terreur" van de oude germaanse goden, van wie in het bijzonder Thor, de donder god, zeer gevreesd was. In de figuur van het familie hoofd Cymen, een Jutlandse vrijbui ter, ontpopt zich de man die gaat twijfelen aan het regime van de wraakzuchtige immer bloedoffers eisende godheden. Mede hierdoor heeft hij op het slagveld het leven van een Britse slaaf, van afkomst een christen, gespaard en hem als gevangene mee naar huis laten voe ren. Zijn zoons en zwagers bang voor de wraak van Thor in het bijzonder eisen, dat hij de man zal doden, doch Cymen weigert al heeft hij zelf geen verklaring voor zijn „zwakheid" in deze. Wanneer hij bij zyn koning wordt ontboden teneinde de boodschap van Augustinus te ver nemen, zien de anderen de kans schoon en onder het voorwendsel, dat de Brit Cymens dochter wil verleiden, kruisigen zij hem waarna een van hen hem met een speerstoot doodt. Vervult van het nieuwe geloof, dat hjj tydens zyn afwezigheid heeft ho ren prediken, keert Cymen naar zyn hofstede terug waar hy onverwacht wordt geconfronteerd met dit nieuwe kruisbeeld van het offer, gelyk aan het offer dat Christus bracht. Christopher Frv schreef dit ca. 90 minuten durende versdrama in 1948 voor het Canterbury Festival en het werd in het najaar van 1960 voor de eerste maal in Nederland opgevoerd door studenten van de Vrye Univer siteit te Amsterdam. Het verhaal bood de vertolkers, on der regie van Jan Chr. Bartelsman enige malen de gelegenheid tot het scheppen van ontroerende taferelen, die gezien de strekking van het stuk een diepe indruk hadden kunnen achterlaten. Doordat een en ander boven Imperiums kunnen uitging, verloor Fry's creatie ook daar waar eerder genoemde tekst en monologen niet overmatig stoorden, veel aan waarde en indruk. Desondanks heb ben wy respect voor de wyze waarop Imperium heeft getracht aan de on derscheidene figuren geloofwaardig gestalte te geven terwyi de rolvast heid getuigde van een pryzenswaar- dige volharding. De rolverdeling was als volgt: Hans van der Kwaak (Cy men), Ans Alting (Clodesuide zijn vrouw), Anneke van Galen (Martina zyn dochter), Loek Krassenburg en Jan van Tongeren (zyn beide zoons), Kees van de Meent en Henk de Jon ge (Cymens zwagers), Bert Dronkert (Colgrin, meesterknecht), Joke Wyr- deman (Colgrins vrouw), Leo van den Bos (de Britse gevangenen), Wout Anker (Merlyn de waarzegger), Ruud Verhoeven (een Bode). Souf- fleuse: Tannie Wesseldyk. Zowel de kostumering als het decor waren voortreffeiyk. Gezien de betrekkelyk korte tyd, die de opvoering van „Thor en de Engelen" in beslag neemt werd het gedeelte voor de pauze gevuld met de opvoering van het lekenspel „Het Eerste Kwartier", waarin de auteur Guillaume van der Graft aartsen gel Michael (Martien Paats), Lucifer (Arnold van den Bos), en een jonge Engel (Maartje Rensink) vanuit de hemel de aarde laat gadeslaan op de dag dat de mens geschapen werd. Straatcollecte Rode Kruis f. 3564,— De zaterdag hier ter stede gehou den straatcollecte ten bate van het Ned. Roode Kruis heeft ruim f. 3564 opgebracht. veel gebleken en zeker in de voor treffelijk begeleide Adagio- en Ron do-delen van Weber's Fagotconcert. In Vivaldi's Concerto Grosso voor strijkers, waarmee men begon, waren de verhoudingen daarentegen iets minder fortuinlyk: de diepe stemmen (cellen vooral» gaven volledige vol doening, maar de violen waren in dat geval nog niet toe aan het raffine ment en de toonversmelting, die hier eis zyn. Een der oorzaken was na tuurlijk het concertino, dat behalve een cel twee violen abserbeerde. Wy hebben op de publieke geest drift gewezen. Deze had niet minder betrekking op de vier solo-nummers van orkestleden. In volgorde hobo sonate van De Fesch door Rijkle v. d. Heide, cello-Concertino van Bré- val door Hans Borstlap, fagot-con cert van Weber door Henk de Wit, fluit-concert van Haydn (één deel) Bliiitlenbond viert lustrum Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de afdeling Leiden van de Nederlandse Blindenbond. hield het bestuur van de afdeling zater dagmiddag een receptie in de kantine van de Gemeentelyke Werkplaats in de Groenesteeg. Voorzitter F. de Nie gaf een kort overzicht van het wel en wee van de afdeling die onder moeilijke omstan digheden. in 1927 in Leiden werd op gericht met de bedoeling zelf actie te gaan voeren voor betere arbeids voorwaarden en het verkregen van een eigen werkplaats. Thans is het zover, dat vele blinden hun eigen weg gaan volgen in het vrye bedryf. Na het begroeten van de vele afge vaardigden van zusterverenigingen en een dankwoord aan de schenkers van vele fraaie bloemsitukken. gaf de voorzitter het woord aan de heer v. d. Wel. tweede voorzitter van het hoofdbestuur, die de aotiviteit schets te van de afd. Leiden. Hy consta teerde dat de landelyke bibliotheek een grote aanwinst is geworden en dat de blinden zich nu zelfs met een bandrecorder op velerlei gebied kun nen ontwikkelen. Momenteel telt de bond 1428 leden met 26.000 donateurs, wel een bewijs dat het Nederlandse volk de blinden niet vergeet. Vele zusterverenigingen uit geheel Neder land waren naar Leiden gekomen om het bestuur van de jubilerende afdeling, te feliciteren met dit 35- jarig bestaan, de hoop uitsprekend dat de welvaart in ons land. ook ten goed zal komen aan de blinden. Na een korte pauze volgde noe een rondleiding onder toezicht van de di recteur de heer H. Bassie door de werkplaats. door Liline Krautz, piano-Bagatelle van Strategier door Ada v. d. Bent, die ook de nodige begeleidingen uit de vingers haalde. Wy menen, dat het opstellen van een rangorde hier niet schikt en zeg gen alleen: gelukzalig deze Leidse jeugd, die zo serieus, musisch en glo rieus het recht en het voorrecht ver overt om voor een dankbaar des kundig auditorium te verschynen. Briër gaf een analyse van elk or kestwerk. V. De voorzitter van de speciale com- te hopen dat er nog meer bezoeken missie van de Verenigde Naties voor zuidwest-Afrika, Victorio Carpio, en zyn vice-voorzitter hebben zaterdag gezegd geen bewyzen te hebben ge vonden voor de beweringen dat in het mandaatgebied gevaar bestaat voor de internationale vrede en vei ligheid. De voorzitter en vice-voorzitter, dr. S. Martinez de Alva, zeggen dit in een gemeenschappelyke verklaring, die zaterdag by de Zuidafrikaanse regering is ingediend. Beide functionarissen hebben op uitnodiging van de Zuidafrikaanse regering onlangs een bezoek gebracht aan zuidwest-Afrika. Zy zeggen geen aanwy zingen voor het militariseren van het gebied of voor het uitroeien der inheemse bevolking te hebben gevonden. De verklaring werd bekendgemaakt door premier Verwoerd, de Zuid afrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, E. H. Louw, Carpio en De Alva, na afloop van hun in Pretoria gehouden besprekingen. Volgens de verklaring heeft de premier zich ver enigd met het voorstel de econo mische en sociale ontwikkeling van de niet-blanken in het gebied te be spoedigen. Hy zei dat er reeds wordt gewerkt aan een vyfjarenplan en dat hy persoonlijk aandacht zal wy- den aan de versnelling van het on derzoek en de voorbereiding. In de verklaring zegt mr. Carpio Vola en diamant Vrydagavond hield de Vereniging v. oud-leerlingen der Ambachtsschool haar maandelykse byeenkomst in 't Geref. Jeugdhuis De leiding was in handen van voorzitter C. L. de Bree. Vertoond werd de kleurenfilm .Dia mant", die een duidelyk beeld gaf van de winning en verwerking van diamant. Na de pauze beantwoordde de heer J. A. Duffels vragen die hem naar aanleiding van de film gesteld werden. aan Zuid-Afrika kunnen worden ge- voor de gehele speciale commissie regeld, en wel voornamelyk voor de gehele speciale commissie van de Verenigde Naties. Dr. Verwoerd zei het beter te achten de aanvaarding van het rapport door de Algemene Vergadering af te wachten voordat di't in overweging genomen kon wor den. De V.N.-functionarissen zeggen dat er geen enkel geval van detentie van. politieke gevangenen onder hun aan dacht gebracht was. zy hadden echter vernomen dat enige personen zouden zyn gerepatrieerd wegens hun politieke activiteiten. Dr. Verwoerd zei hiernaar een onderzoek te zullen laten instellen. Hij zegt tevens bereid te zyn de mogeiykheid te onderzoe ken of experts van de Verenigde Naties met het door de regering voorgenomen ontwikkelingsplan kun nen samenwerken. SARAVANE nog in regeringshaiulen De waarnemende minister van Buitenlandse Zaken van de rechtse Laotische regering, Sisoek na Sjam- passak, heeft zaterdag meegedeeld dat de provinciehoofdstad Saravane nog steeds in handen van troepen van zyn regering is. Zoals gemeld had de Thailandse minister-presi dent, maarschalk Sarit Thanarat, vrydag melding gemaakt van berich ten volgens welke Saravane in han den van de communistischgezinde Pathet Lao was gevallen Sisoek na Sjampassak heeft voorts meegedeeld dat de rechtse leiders ernstig overwegen de belangrijke portefeuilles van Defensie en Bin nenlandse Zaken toe te vertrouwen aan neutralisten. Pas als uiterste middel zal men overgaan tot deling van het land.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3