Amerika's negers wonen thans in meerderheid in de steden FILMOPNAMEN OP SPITSUUR IN DE RAAD BEKRITISEERD Jeugd van Leiderdorp musiceert zeer knap! Massale trek van platteland in zuiden naar de industrieën in de noordelijke staten E.H.B. O. -oefening in LEIDERDORP In de laatste tien jaar een exodus van anderhalf miljoen Korte agenda in Voorschoten Voorschoten van vroeger op TOONSCHAAL 1962 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 26 MEI 1962 (Van onze correspondent in Washington) Om de tien jaar wordt in Amerika een volkstelling gehouden. De gegevens van 1960 heeft men thans uitgewerkt en al wist men in grote trekken hoe Amerika's bevolking zich verplaast, de cijfers die nu bekend zijn geworden, illustreren die migraties wel heel levendig: er is een enorme uittocht aan de gang van negers, die het conservatieve zuidoosten des lands verlaten, de industrie steden zien de negerbevolking van hun centra fantastisch snel aangroeien en in het algemeen constateert men in de Verenigde Staten een trek van het land naar de steden en voorsteden. „Hartkwaal" in de steden in het noorden der V.S. Met Pasen brachten wy een be zoek aan de charmante stad Char leston in Zuid-Carolina. Het beeld, dat Charleston bood was vergele ken met de situatie in de meeste Amerikaanse steden „de omge keerde wereld". De trek van de blanke stadsbevolking naar de voor steden, de „suburbs", bleek daar veel minder groot dan elders en de wel- gestelden van Charleston toonden een voorliefde om de oude stadskern te behoeden voor verval. De cijfers van de volkstelling tonen duidelijk, dat Charleston een uitzondering is. Trouwens, men behoeft maar in ve le centra der grote Amerikaanse steden rond te lopen om te consta teren, dat men bijna overal lijdt aan een stedelijke „hartkwaal". De welgestelden zijn weggetrokken naai de villadorpen, die rond de steden verrezen zijn en de armere negers bewonen de oude huizen in het stadscentrum. Omdat zij arm zijn en dikwijls met grote gezinnen in kleine ruimten wonen, ontstaan er maar al te snel achterbuurten, zelfs in wijken, die eens een veel betere tijd hebben gekend. Die negers komen wat de gro te industriesteden van het noorden betreft heel dikwijls uit het zui den. Hun aantal is in die industrie steden geweldig toegenomen. Zie de cijfers; New York had in 1940 458.000 negers, in 1960 niet minder dan 1.088.000. In Chicago is de toe stand nog frappanter: een toename in die periode van 278.000 tot 813.000. Amerika's hoofdstad is een geval op zichzelf. In 1940 waren daar 214.000 negers en twintig jaar later 412.000. Washington D.C. kan men beslist Voetbaltoernooi Leidse Clubhuizen Vrijdagavond vonden op het Pomo- naterrein de eindwedstryden plaats van het voetbaltoernooi van de Leidse Clubhuizen. Ondanks het gure weer en vele regenbuitjes, werd er met animo gespeeld. Van de vjjf te behalen kampioen schappen won Spreewpot er vier en zeker niet onverdiend, want deze jongens toonden zich in alle opzich ten sterker dan de tegenpartij. De uitslagen waren: Junioren I: MierennestDe Mirt 10; De Mirt Kraaiennest 24; Kraaiennest Spreewpot 01. Finale: SpreewpotLeger des Heils 4—1; Spreewpot kampioen. Senioren. Winnaarsronde: Mieren nestSpreewpot 13. Een spannende ontmoeting, waar- In Spreewpot voor rust met 02 de leiding nam. Ook in de tweede helft ontbrak het niet aan spanning want na een vrije trap werd het plots 12. Spreewpot bleef doorvechten en met 1—3 werd het vierde kampioen schap behaald. VerliezersrondeMierennest-Leids Volkshuis 03. Schaakclub Lcitlieu liatl „goed jaar" Op de jaarvergadering van de Schaakclub „Lelthen" kon voorzitter M. J. de Bock gewagen van een bui tengewoon goed jaar voor de vereni ging. In het jubileumjaar-„Leithen" bestond 2 nov. j.l. 25 jaar - ontplooi de de vereniging en grote activiteit. Uit de opsomming daarvan stippen wy aan: een vlerkampentoernooi waaraan vele vooraanstaande Leidse spelers deelnamen en een snelschaak- wedstryd. De voorzitter sprak er verder zijn vreugde over uit, dat het ledental van „Leithen" is verdubbeld in het verslagjaar en dat Leithen met 3 tientallen in kon schrijven voor de L.S.B.-competitie. De verrichtingen gaven reden tot grote tevredenheid. De jaarverslagen van de secretaris, penningmeester -<batig saldo), wed strijdleider werden, goedgekeurd. De aftredende bestuursleden werden her kozen, zodat het bestuur er als volgt uit.ziet: Voorzitter M. J. de Bock, vice-voorzitter P. J. Planjer, secreta ris H. Neuteboom, penningmeester A Monteba, wedstrijdleider L. Baten burg. comm. van materiaal J. Koet. Deze vlot verlopen vergadering werd besloten met de mededeling, dat van „Leithen" in de naaste toekomst meerdere initiatieven te verwachten zijn, teneinde het schaakspel in Lei den meer onder de aandacht te bren gen. Zo zal op 6 juni a.s. de bekende Leidse topspeler J. J. Piket een si- multaan-séance bij „Leithen" hou den. geen industriestad noemen en toch is het percentage negers hier op vallend groot. De hoofdstad is de enige grote Amerikaanse stad, waar meer dan de helft van de bevolking zwart is. In 1950 was het percentage der negers nog 35 procent, in 1960 bleek het bijna 54 procent te zjjn. Uitzonderingspositie De uitzonderingspositie van Wash ington is wel te verklarenhet District of Columbia (dat is de be tekenis van de letters D.C. achter de naam) behoort niet tot een van de deelstaten. Op de kaart ziet D.C. er uit als een bijna vierkante hap, die men uit de staat Maryland heeft gesneden. Oorspronkelijk dacht men, dat die hap groot genoeg was, maar Washington heeft zich naar alle kanten zo uitgebreid, dat grote ge bieden van de staten Maryland en Virginia (over de rivier de Potomac) in feite ook tot de hoofdstad beho ren al worden zij er administratief ook niet toe gerekend. In het dis trict hebben de negers gelijke rech ten, maar in de staten Maryland en Virginia al vordert de emancipa tie cok daar worden zij in som mige opzichten nog achter gesteld. Een reden te meer voor de negers om in de oude stadskern te bleven wonen en althans een deel van de verklaring, waarom Amerika's hoofdstad zo opvallend veel negers in het centrum heeft. Vele van die negers hebben baantjes gevonden in de ministeries der federale regering. Voor hen zyn dat vaak de topposi ties die zU kunnen bereiken. Wash ington moet daarom wel een ex. tra aantrekkingskracht voor hen hebben. Volksverhuizing In 1910 woonde meer dan de helft van Amerika's negers nog op het land. Thans woont 70 procent van hen in de steden. Het meest opval lende aspect van Amerika's binnen landse volksverhuizing is de trek van de negers uit het zuidoosten naar de industriesteden van het noorden of van Californië. Niet min der dan anderhalf miljoen negers zijn in de laatste tien jaar vertrok ken uit het conservatieve zuiden, voornamelijk uit de staten Mississip pi, Alabama, Noord- en Zuid-Caroli na, Georgia, Arkansas en Louisiana. Onlangs hebben wij gemeld, dat de conservatieve rasscheiders uit het zuiden aan negers gratis een enkele reis aanbieden, indien zij dat gebied verlaten. Vergeleken bij genoemde massale trek vallen die enkelingen, die profiteren van dat vreemde aan bod natuurlijk in het niet. Burgemeester L. de Kool opende de raadsvergadering met een geluk wens en dank aan het adres van de Koningin Wilhelminavereniging voor de goede zorgen, de grondige organi satie en de grote medewerking, ver leend aan de festiviteiten ter gele genheid van Koninginnedag. De raadzaal was bij deze vergade ring matig bezet. Wellicht was de vrij korte agenda, zonder spectacu laire voorstellen daar mede debet aan. Een viertal raadsleden, n.I. me vrouw. De Waal Malefijt-Spruyt, en de heren C. v. d. Werf, Rombouts en Dirksen, was verhinderd. De langdurigste bespreking kreeg het voorstel van B. en W. om het bezwaarschrift van de heer G. v. d. Hulst op een aanslag in de straat belasting, niet ontvankelijk te ver klaren. Aanvankelijk leek het erop, dat de raad het verzoek van haar medelid nog wel wilde steunen, De heer Fortanier iKVP) meende, dat hij juridisch niet competent was om de aanvrage te beoordelen en stelde voor een juridisch adviseur te raad plegen. De heer De Groot (VVD) was ge troffen door een nieuw element in het voorstel, n.I. de bevaarbaarheid van de Dobbewetering, een element, dat by de behandeling vorig jaar van eenzelfde verzoek \an de heer v. d. Hulst niet in het geding geko men was. Hij zou het op prijs stel len als deze kwestie eens door de commissie voor strafverordeningen (soms juridische commissie genoemd) zou kunnen worden bestudeerd. Bevreemd Mr. dr. v. d. Wilde (Prot. Chr. Groep) was bevreemd door een op merking van de heer Fortanier, dat het mogelijk zou aijn de belasting plicht zelf teb einvloeden door 'n klein stuk land grenzend aan de watering te verkopen. Hij kon zich verenigen met de gedachte van B. en W.dat de competente rechter deze kwestie en ook de interpretatie van „openbaar water" diende te bekijken, als de heer v. d. Hulst tegen een afwijzende uit slag van de raad in beroep zou gaan. Ook de heer v. d. Hulst zelf verde digde zyn aanvrage nog even, maar bezwaren uit de raad tegen 'n verde re verdediging, omdat reclamant toe vallig raadslid is, deden hem verder zwijgen. Burgemeester De Kool herinnerde aan dé afwijzing vorig jaar en vol hardde in de mening van het college. Het voorstel van B. en W officieel in stemming gebracht, werd met alge- me stemmen aangenomen. Weer misluk)1 De mededeling van B. en W.dat een zesde poging om de bijzondere scholen te bewegen de schoolmelk in te voeren, weer mislukt was, gaf de raad gelegenheid het college te danken voor de moeite die men zich getroost had. De heer Pels (PvdA) betreurde het gebrek aan medewer king voor deze nationaal aanvaarde, preventieve gezondheidszorg en dankte voor het inzicht cn het wijze begrip van de raad, dat enkele jaren geleden tot invoering op de open bare lagere scholen besloot. Ook de andere fracties waren een gelijke mening toegedaan. Dr. G. B. W. Huizinga was ver heugd, dat voorlopig niet tot invoe ring van een vijfdaagse schoolweek voor het Ulo zou worden overgegaan. Hij had in een grote commissie dit vraagstuk mede bestudeerd en was tot de conclusie gekomen, dat men voor scholen met veel huiswerk en een stringent programma voorzichtig moet zijn met de 5-daagse school week. Het is funest voor het onder wijs. Alleen technische scholen en la gere scholen kunnen dit hebben. De heer De Groot (VVD) was ken nelijk nogal ontstemd over het feit, dat voor de 2 woningen bij de alge mene begraafplaats een extra kjediet nodig was. Met veel nadruk ver klaarde hij, dat de voorlopige raming niet nauwkeurig genoeg gedaan was en hij vond dit zelfs een blijk van een niet-behoorlijk beleid Naar het oordeel van de heer Pels (PvdA) zaten in het voorgestelde be zoldigingsbesluit 1962 nogal vreemde punten. Hy wilde niet. als in veel grote plaatsen, over de onjuiste deni vellering spreken, mede omdat dit stukje autonomie ook slechts een luchtballonnetje is. Nolens volens zou de PvdA voorstemmen, met instand houding echter van de overwegende bezwaren tegen de totstandkoming (van de in de ministeriële circulaire genoemde voorstellen) op hoger ni veau. Filmopnamen De heer De Groot (VVD) vroeg het oordeel van B. en W. over het be lang van de filmopnamen voor „Als twee druppels water", die deze week in Voorschoten plaats hadden (door Fons Rademakers, Red.). HU vroeg zich nl. af of dit belang zo groot is, dat de Rykspolitie ingeschakeld moest worden om wegen af te zet ten, dat zelfs op de spitsuren (tussen 5 en 6 uur!) het verkeer (ook de bus sen) moesten worden omgelegd en dat verschillende winkels ernstig ge dupeerd waren. Hadden de opna men niet kunnen geschieden op de (winkelsluitings-) woensdagmiddag? Burgemeester De Kool vond de op namen cultureel gezien belang rijk genoeg. Publiek en middenstand hebben uitstekend meegewerkt. Er waren enkele inconveniënten, maar het opnameprogramma was zeer vol en werd vertraagd door het ongun stige weer. Waarschijnlijk is het vooroverleg, o.m. over de afzetting van straten, niet geheel voldoende geweest. Hij meende, dat de grootste moeilijkheden echter wel weer opge lost waren. Hoewel een enkel voorstel nog wel een korte bespreking kreeg werden alle voorstellen aangenomen zoals ze reeds door ons zyn gepubliceerd. LEIDERDORP AGENDA RAAD De gemeenteraad komt maandag avond om 7.45 uur in openbare ver gadering byeen. De agende vermeldt o.m voorstel tot benoeming van een onderwyzer(es) aan de openbare la gere school; inzake de bezoldiging van jeugdig administratief perso neel; inzake de bezoldiging van secretarissen en ontvangers per 1 ja nuari 1962; inzake klasse-indeling der gemeente voor de bezoldiging van de burgemeester, de secretaris en de ontvanger; tot het verlenen van een subsidie aan de personeelsver eniging van ambtenaren ter secre tarie; tot vaststelling van de vergoe ding voor het vakonderwys in de nuttige handwerken van de R.-K. school over 1961tot het als nog ver lenen van een subsidie in de kosten van kinderuitzending aan 't Groene Kruis; tot het verlenen van subsi die over 1961 ten behoeve van de sociaal-pedagogische nazorg; tot voorlopige vaststelling van de huren voor het complex f i 17 woningen aan de Akkerstraat; tot verhuur van los land aan de heren Van Leeuwen en Van der Wolk; tot het verlenen van een subsidie aan de plaatseiyke afdeling van de EHBO voor de aanschaffing van een oefen pop; tot wyziging der verordening schoolgeld kleuteronderwys. Ëurgeriijke Stand Geboren: Wilhelmina G. M dr van A. S. Hakkaart en J. C. M. Sloos; San dra M. P., dr van W. G. P. de Haa6 en P. C. Strijk. Ondertrouwd: W. J. Smit, 27 Jr en W. J. Heijn. 24 Jr; A. Oosterom, 24 Jr en C. A. Jansen, 24 Jr. WASSENAAR Inhaal- en stopverbod Burgemeester en wethouders heb ben voor de noordwesteiyke rybaan van de Groot Haesebroekseweg tus sen de Kievietslaan en de Wilhelmi- nalaan een verbod inhalen en een stopverbod vastgesteld, dat van kracht wordt zodra de verkeerstekens zijn geplaatst. Bezichtiging van St.-Josephkerk Zondag a.s 's middags van 3 tot 5 uur is er voor iedereen gelegenheid de nieuwe parochiekerk van St.-Jo- seph, die vanavond door de bisschop van Rotterdam wordt geconsacreerd, te bezichtigen. Gymnastiekwedstrijden Zaterdagmiddag 3 uur beginnen in de gymnastiekzaal van de Europa- school in de van Zuylen van Nye- veltstraat de jaarhjkse kring-adspi- r an ten wedstrijden voor verenigingen in de Kring Leiden van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond. Omstreeks half zes zullen de deelnemende ver enigingen een korte mars door het dorp maken. VOETGANGERS: heeft wel voorrang op zebrapa den, maar het ryverkeer moet óók eens aan bod komen Steek dus by voorkeur u groepjes over de drukke zebrapaden; ancers ontstaa. er irri teren ie vertragingen in het ryver keer, welke automobilisten, brommers en wie»ryders in de verleiding zouden kunnen brenwen het „toch nog maar even te proberen", zodat er van uw bescherming per slot van rekening weinig overblijft. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur xum. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze ia de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 De witte vrouw Ned. Chr. Vrouwenbond kwam bijeen De maandeiykse ledenvergadering van de Ned. Chr. Vrouwenbond, af deling Leiden-Centrum, die gister avond in het wRkgebouw Rehoboth werd gehouden, mocht zich ook nu weer in een zeer grote belangstelling verheugen. Tot het welslagen van de avond droeg ditmaal in hoge mate by mevrouw G. Gilhuis-Smitskamp uit Amsterdam, die op zeer boeiende wUze het boek „De Witte vrouw" van Jan Mens besprak. Na een korte meditatie, gebaseerd op Johannes' uitspraak „God is liefde", doch hoevelen twyfelen niet aan het bestaan van deze twee on- afscheideiyke begrippen, opende de presidente, mevrouw A. A. v. d. Kwaak-v. d. Berg de avond met een harteiyk woord van welkom in het byzonder gericht tot mevr. Gilhuis en twee nieuwe leden, die zy gaar ne tot lid van de afdeling instal leerde. Hierna was het woord aan me vrouw Gilhuis, die ter inleiding van haar boekbespreking allereerst de nadruk legde op het feit. dat er in de naoorlogse jaren een grote stroom van historische romans het licht zagen. „In de witte vrouw" laat Jan Mens, Wijntje Klaas, die rol vervul len en wel als Neerlands eerste mar telares, die tydens de Spaanse in quisitie wegens haar reformatorische geloofsovertuiging tot de brandstapel wordt veroordeeld, doch desondanks haar geloof vasthoudt en de moeder kerk verwerpt. De drang naar vryheid is by wyn- tje, die haar Jeugd in Monnikendam doorbrengt, al zeer vroeg aanwezig. De wyze, waarop Jan Mens de ach tergrond van haar leven beschryft, getuigt van een grondige bestudering van de zeden en gewoonten uit die tyd. Door de grote brand, die haar woonplaats destyds tysterde, moeten Wyntje en haar ouders hun intrek nemen by grootmoeder in Amster dam, waar wyntje voor het eerst iets hoort over bepaalde mistoestan den in de R.-K. Kerk. Wyntje groeit op tot een mooie vrouw, die haar geliefde aan de pest ziet sterven en mede door haar huweiyk met een sluipmoordenaar de tegenslagen van het leven leert kennen. Zij doodt haar man en wordt om voor haar twee kinderen de kost te verdienen, huishoudster by de schout, die haar iets uit de bybel vertelt. Door haar gesprekken met de schout gaat Wyntje reformatorisch denken en verleende zy onderdak aan een ont vlucht priester. Haar handtekening op de huweiyksacte van deze priester en een buurmeisje wordt wyntje uit- eindeiyk noodlottig zij wordt wegens hoogverraad gearresteerd. Met nadruk wees spreekster er op, dat het hiernavolgende proces door Jan Mens werd beschreven aan de hand van authentieke gegevens, waarin duideiyk naar voren komt dat wyntje op de brandstapel stierf als een ware geloofsheldin. Haar laatste woorden, vervat In een briefje aan de schout: „Ik draag een wit linnen kleed als symbool van de gelukkigste dag van myn leven", getuigen hiervan. Ds. K. J. van den Berg overleden Te De Bilt is in de ouderdom van 80 jaar overleden ds. K. J. van den Berg, emeritus-predikant van de Ned. Herv. Kerk. Ds. Van den Berg, die in 1909 zyn ambt aanvaardde te Kamper veen, was ook predikant in Hooge- veen, Putten, Ermelo, Amersfoort (21 Jaar) en Garderen. Ds. Van den Berg was o.m.lid van de generale synode der Ned. Herv. Kerk. vice-president van het provin ciaal kerkbestuur van Utrecht, -lid van het hoofdbestuur van de gerefor meerde zendingsbond en bestuurslid van de hervormde stichtingen „Zon en Schild" en „Hebron" twee zieken huizen te Amersfoort, De teraardebestelling zal dinsdag middag op de begraafplaats Rusthof te Amersfoort plaats hebben. Tevo ren is in de kapel van de stichting „Zon en Schild" aldaar om kwart over één een rouwdienst. De E.H.B.O. hield gisteravond op het Burgem. Brugplein in Leiderdorp een oefening. Op de hoek MeidoornstraatBrug plein was een auto in botsing ge komen met een scooter, waardoor ook een bakfiets uit de koers raakte. Er waren 10 „slachtoffers". De politie werd gewaarschuwd en deze waarschuwde op haar beurt de EHBO, die juist, onder leiding van dokter 't Woud de wekelykse les- avond in het Dorpshuis hield. Met EHBO-tassen, brancards en dekens werd hulp verleend, en de ge wonden werden, na verbonden te zyn, allen naar het Padvinderstroep- huis in de Dokter Van Rhynstraat gebracht. WARMOND Wijziging zusterdienst Niet zuster Konyn, doch zuster Meyssen, Kerklaan 14a, Voorhout, tel. 02532-7796 neemt de zondags dienst voor wykzusters waar. ZOETERWOUDE BEJAARDEN UIT Dank zy de goede zorgen van het Oranje-comité was het gisteren de jaarlijkse uitgaansdag voor de be jaarden van dé Hoge Ryndijk. De rit ging eerst naar de Pyramide van Austerlitz. Na een gezellige rustpauze reed het gezelschap naar het kasteel in Doorn waar ook 't park werd be zichtigd. De thuisreis ging via Mont- foort, in welke plaats werd gedineerd. De voorzitter, de heer v. d. Krol was zeer tevreden over deze jaariykse feestdag voor de bejaarden en dankte alle bewoners van de Hoge Ryndyk, die financieel deze dag hadden mo- geiyk gemaakt. Dat ook burgemees ter en mevrouw Detmers de tocht hadden meegemaakt verheugde hem zeer. De nestor van het gezelsohap, de 90-jarlge heer J. W. van Beveren, richtte namens allen, onder wie twee gouden bruidsparen, een harteiyk woord van dank tot het comité voor de vele goede zorgen. Vierde tentoonstelling Toonschaal 1962 is de vierde ten toonstelling in de cyclus van evene menten op cultureel gebied, die tel kens een ander aspect van het cul turele leven in Voorschoten trachten te belichten. Toonschaal 1962 wil de gehele bevolking kennis laten nemen De Stichting Muziekschool Leider dorp is bezig haar tweede bestaans jaar te beëindigen en daarmee haar eerste tweejarige cursus AVMO. Dit is de afkorting van Algemeen Vor mend Muziek Onderwys, beter be kend als Gehrels-methode. Op een door de Stichting belegde byeen- komst kreeg de voorzitter, de heer C. E. Janssens gelegenheid een paar honderd ouders en overige belang stellenden ln het Dorpshuls te mogen begroeten. De voorzitter wees erop, dat het hier primair om muzikale grondsla gen te doen is. waarop eventueel kan worden voortgebouwd en niet om in dividuele prestaties. In september 1962 staat thans de mogelykheid open voor de leerlingen, die nu de tweejarige cursus aohter zich krygen. om instrumentaal onderwys te ont vangen en er werd een lans gebroken voor een stryklnstrument als keuze- instrument. Dit wordt voor Leiderdorp iets ge heel nieuws. De heer Servaas wiens medewerker op zeker ogenblik een prachtige gitaarsolo ten beste gaf. was met een colleotie instrumenten aanwezig waarover alle gewenste in lichtingen konden worden verkregen. Klasseleider is de heer Ad Hoogen- boom. Met zijn nieuwelingen 1961/62 begon hy zijn openbare les. Eerst moest een ritmisch getikt lied wor den herkend: 't was ,Jn de Mane- schyn". Vervolgens een melodie, die hy handzingend had beschreven. Dit klinkt mysterieus, maar handzingen i« een systeem om door hoogtever schillen. bepaalde wendingen van de hand en bepaalde vingerstanden de toonafstanden aan te duiden. De kinderen lezen dus geen „no tenbeelden" af, maar „handstanden". Een gezichtsbeeld roept een corres ponderende toon op. Maar ook omge keerd leren de kinderen een volgorde van tonen om te zetten in de corres ponderende handstanden van de by- behorende hoogteverschillen. Een volgend trapje is zingen plus hand standen erby en zingen gebeurt mees tal niet op tekstwoorden maar op de notennamen. Er komen complicaties, zoals zingen op geïmproviseerd lied- zingen van de leraar, leerlingen zet ten de leraar aan de kant en nemen zelf de leiding over. Enz., enz. Wy vonden 't allemaal byzonder knap. Tien tegen één, dat Jehudi Menuhin en Francescatti daar niets van kennen, al houden ook zy zich met maat en ritme en accent steeds bezig De tweedejaars waren natuuriyk nóg knapper. Het ging by hen om dezelfde dingen, maar in meer ge vorderde staat. Zo konden zy modu leren op de handaanwyzing en prak tisch begrip tonen voor allerlei theo retische ingewikkeldheden. Hun ac tieve geestdrift vond een formule in hun slotlied: „Viva la musica!" Ze hebben het echt by mynheer Hoo- genboom naar de zin. De by de methode gebruikelijke blokfluitensembles hebben ook een tyd de aandacht gevraagd: liedjes, canons, danswysjes. V. van de historie van hun woonplaats. Een belangrijk aspect is hier by het bevorderen van de Integratie. Burge meester L. de Kool noemt deze ten toonstelling een noodzakciyke aan vulling van hetgeen op de burger avonden wordt gegeven. Hy acht het belangrijk dat de burgerij de bron kent van hetgeen er vroeger was om het tegenwoordige te kunnen begry- pen. Zo gemakkelijk wordt iets afge schaft. Doordat Voorschoten in lutte le jaren een geheel ander karakter heeft gekregen en er andere leef- elsen worden gesteld is er al veel ver loren gegaan, aldus de burgemeester. Toonschaal 1962 nu moet ons leren in te zien wat we nu nog bezitten, veel Is het behouden dubbel en dwars waard. De organisatie van deze tentoon stelling is in handen van de heer H. J. Trap die wordt bygestaan door de heer Chr. Eggink. voor wat betreft de Voorschotense archeologie en door drs. J. van der Gouw, voor wat be treft de Voorschotense historie. De tentoonstelling geeft een his torisch overzicht vanaf de oudste tij den tot ongeveer 1800. Voorwerpen uit het stenen, zowel als uit het bron zen tydperk zullen te bezichtigen zijn, o.m. een stenen byl en benen schaatsen. Tal van instanties stelden stukken, plaatwerk en tegelwerk uit Duivenvoorde ter beschikking verder het Ryksarchief, het gemeentear chief van Den Haag, Leiden en Was senaar het Prentenkabinet van de Ryks Universiteit, de Bibliotheek van de R.U. de Lakenhal, het Spoor wegmuseum en de Vereniging van belangstellenden in het spoor en tramwegwezen. Deze tentoonstelling zal een waar de van f. 67.000 vertegenwoordigen. Zaterdag 2 juni zal de tentoonstel ling geopend zyn voor het publiek van 15.30-18 uur en 's avonds van 19-22 uur. Van maandag tot vrydag 16 tot 18 uur en van 19-22 uur. Maandagavond en donderdagavond zal de heer Eggink lezingen houden over archeologie te Voorschoten en de Prov. Inspecteur van de Gem- en Waterschapsarchieven, de heer van der Gouw, zal op dinsdag en vrydag spreken over de geschiedenis van deze gemeente. De toegangs prUzen zyn laag ge houden, kinderen ln klassikaal ver band hebben gratis toegang. Dokter van 't Woud controleerde daar de gelegde verbanden en gaf nadere toelichting omtrent de aard van de verwondingen. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 25 mei Gerbera 45- 70, Bouvordla 60-81, Calla 20-35, Cle matis 95-135 per tak, Amaryllis 10-20 per kelk, Fresia 85-140, Iris 100-205, Lathyrus 90-145, Colvlllel 150-200, Gla diolen 200-260, Pyretrum 150-205 per bos, Anjers; rood 20-31. roze 20-35, wit 12-21, Rozen: Roselandla 20-31, Parel v. Aalsmeer 25-42, Geh. Duisberg 20- 35, Pechtold 10-23, Towny Gold 15-30, Mad. Ofman 20-36, Baccarat 45-93, Montezuma 20-36, Stokmanl2-23. Flo- rlade 30-49, New Yorker 25-40. Carroll 10-24, Pink Sensation 40-85. Sweethart 10-24. Nymf 35-64, Moulin Rouge 20-32 per stuk. BOSKOOP, 25 mei Butterfly 1 260-200, id. 2 130-70, Duisburg 1 290- 180. id. 2 80-160, Brlarcllff 140-120, Vlerlanden 1 440-300, ld. 2 180-170, Bettertlme6 1 320-280, id. 2 220150, Newyorker 400-460, id. 170-130, Pech told 340-230-160, Roselandla 180-60. Mardy Graz 1 480-420, ld. 2 280-140, Offmann 190-110-40, White Buttefly 500-340, id. kort 160, Sweetheart 110- 170; Valeta 160, Else Poulsen 160-95-37, Aria 190-85-56, Fire King 2 100-90, Anne Wheatcroff 290-230, ld. 2 180-120. High light 240-100, Rhodo Sapho 26-20 id. Elegance 40, ld. Calawblense per knop, Anemonen 15-10-21. Lathyrus gemengd 46. ld. blauw 60, rood 60. lila 55-52, wit 50-53, roze 53, Violieren geel 80, wit 70, enkel 12 per bos. Fran se Geranium 55-60, Sedlum bont 9-7 ln pot. KATWIJK AAN DEN RIJN. 25 mei Groenteveiling: waspeen per kist Al 29.60-33.20, A2 15.20-21.50, BI 30.20- 31.90, B2 8.0-13.20. prei Al 87.— tot 99.—. A2 43.— tot 63 BI 56 tot 70.—. B2 46.— tot 63.—. andilvle 1 52.ld. 2 19.tot 32.splnazlö 16— tot 28.—. sla per 100 st. 20.— tot 27.bospeen per 100 bos 93.— tot 122.rabarber 13.tot 17. kroten per 100 bos 20.tot 33. bloemkool Al per 100 st. 88.tot 106.sla-uien per 100 bos 17.tot 18.radys per 100 bos 5.80-8.40. pe terselie per 100 bos 36.tot 44. selderie per 100 bos 35.kervel per 100 bos 11.tot 15.aardbeien per doosje van 200 gr. 1.02 Aanvoeren waspeen 11.000 kg, waar van 6000 kg voor export werd verkocht; prei 2150 kg. waarvan 2040 kg voor export werd verkocht. LISSE. 25 mei Uitslag groen® bloembollenvetllng. gehouden onder di rectie van de N.V. Holland's Bloembol lenhuls Llsse. De gewassen stonden heel best, de kooplust was heel goed. Besteed werden voor bedden van 3 R. R.: Narcissen: Blsma 50, Dutch Master 70, Music Hall 65, Magneet 56, Halvose 36, Admiration 40, Albus Pla nus 48, Recurvus 30, Dubbele Camper nellen 60. Enkele Campernellen 40. Krokussen: Vanguard 19, Goldlack 30. Jeanne d'Arc 22. King of the Striped 33: Enchantress 18, Bijgoed: Scllla Spring Beauty 2 en 3-Jarlg van ge sneden 85, Buscarl Album 45, Scllla Rose Queen 40, ld. Blue Queen 40, ld. Rose Bella 37. TER AAR, 25 mei Groenteveiling: kassnijbonen 3.10-3.90, ld. stek 2.10- 2 70, peulen 3.00-4.10, ld. B 2.30-2.80, ld. dik 1.40, tomaten A 1.30-1.50, ld. B 1.50. ld. C 1.25-1.30, ld. CC 1.10-1.15, ld. kriel 40, komkommers krom 35-48, ld. stek 22-28, andijvie 40-61, ld. B 29-33, doppers 2.00. spinazie 12-30, ra barber 8-10, postelein 58-68, stoofsla 46-55, prei 51-54, ld. B 34. alles per kg, sla A 30-40, ld. B 22-29, ld. C 14- 21, ld. afw. 5-12. komkommers AA 47- 49. id. A 39-40, ld. B 34-37, ld. C 26- 30. ld. D 27-28. ld. E 22-24. ld stek 13-17, bloemkool A 80-1.30, id B 54- 79. ld. C. 34»51. ld stek 14-17, alles per stuk. bospeen 74-82, ld. stek 53, selderij 11-23. radlls 6-7, boskroten 24. alles per bosje, stoofsla 2 70-2.90 per kist, aardbeien 45-78, ld. klein 35-43 per doosje. RIJNSBURG. 25 mei Bloemen veiling Tulpen: Kleurenpracht 55- 70, Clara Butt 70-75. Texas Gold 55- 65, Vlammenspel 55-60, Inglescombe Yellow 70-85, ld .Rosea 70-75, Black Parrot 60-65, Advance 80-85, Lathyrus 50-70, Duizendschoon 85-90. Fresia's: White Swan 50-60, Golden Yellow 75- 80, Damast blauw 27-30, Muurbloemen "0-25. Lelletles van Daalen 45-55, Iris sen- Prof Blauw 128-150. White Per fection 65-70, Yellow Emperor 55-60, alles per bos. Ranonkels 480-510, Col vlllel 12.tot. 14.Anemonen 300- 380-520, Ornlthogalum 1 18Gla diolen: Fair Ladv 14Allard Plerson °4.Anjers- Mac Arthur 20tot 22.Scania 18.Sim roze 19.tot 20.—. ld wit 18— tot 19.—, Margrie ten 310-380, Doronloum 2^0-280 Lelie Reeale 10tot 11Longlflorum 25.00-260 alles per 100. OEGSTGEEST Buraerliike Stand Geboren: Erwin A. N.. zn van H. C. J. Menken en E. C. de Haas; Henri J. C.. zn van H. J, Savalle en E G. M. Tulleken: Hermlna H., dr van J. C. de Knegt en M. C Kamerltngh Onnes: M. J. A dr van J, de Vos en B. A. Kager; Gertha, dr van J. R. Roorda en E van Delft. Ondertrouwd: A. W. Stuifzand eu P. W. C. M. Oudshoorn; J. van Kam pen en H, S. Dool; H. J. Hangelbroek en P, C. S. Blok. Getrouwd: W. Ravensbergen en D. A. van Iterson; J. W. Rykmans en I. Mann

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9