Henk Nij dam wint de eerste etappe f3P Proteus zegeviert bij de overnaadse vieren Achterstand belasting is verontrustend. Lugdunum-Tonegido VIOS kampioen Invasie Duitse militairen Geweldig! voor elke motor individuele voeding! Morgen... gastvrijheid tanken en...BP Super Mix! Aanslagregeling wijzigen! Rusk houdt oogje in liet zeil op vriendschap Bonn-Parijs Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 26 mei 1962 Vierde blad no. 30663 Olympia's Tour door Nederland ,Snorrenteam' - ASC iets sterker dan ASC-1930' In het kader van de feestelijkhe den rondom het 70-jarig bestaan werd gisteravond een wedstrijd ge speeld tussen een elftal zoals het er omstreeks 1907 moet hebben uitge- - zien en een team uit de jaren dertig. baat vrijwel zeker tot mislukken wa- Het 1907-elftal trad in het strijd' perk gekleed in wit shirt met verti cale rode baan, zwarte broek en het bekende sportpetje. De snorren wa ren uiteraard niet vergeten. Kortom dit elftal maakte een zeer manne lijke indruk. Het 1930-team was ge kleed in het hedendaagse tenue. De strijd werd in een feestelijke sfeer gestreden, maar men was er toch zeer op gebrand doelpunten te maken. Bij het laatste fluitsignaal was de stand 3—3. Daar men echter koste was het wilde een overwin naar wilde hebben, besloot men strafschoppen de beslissing te laten brengen. De mannen met snorren bleken tenslotte toch meer in hun mars te hebben dan hun collega's uit 1930. Zij namen de strafschoppen namelijk beter. Advertentie Zendag a.s. belangrijke promotiewedstrijd Aanvang 14.30 uur. Voorverkoop vanaf 12 uur op het terrein. Zittribune f 1.Staantribune enz. f0.75; jongens f 0.25. Autostalling op naast gelegen parkeerterrein. VOETBAL De protestcommissie van de KNVB heeft beide protesten, die Bodegra ven zondag j.I. na afloop van de in de Leidse Hout gespeelde beslissings wedstrijd BodegravenVIOS indien de, afgewezen. De uitslag blijft hier door 21 in het voordeel van de Haagse ploeg, welke zich thans dus officieel kampioen van de 3e klasse A weet, VIOS moet nu met de kampioen van de derde klassen B (VCS), C (Kranenburg) en D (ODS of Dub beldam) promotiewedstrijden spelen om twee plaatsen in de tweede klasse Sparta hoopt voor het komende seizoen zijn elftal te versterken met twee Engelse spelers. Volgende week dinsdag komt de 20-jarige midvoor van Millwall, Wilson, een „gastwed- strijd" spelen tegen de Zuidslavische ploeg Borac. Henk Nijdam heeft kennelijk geen nadelige gevolgen van zijn val op de voorlaatste dag van Berlijn-Praag-Warschau. De blonde coureur uit Eelderwolde demonstreerde dit gisteren door op rraaie wijze de eerste etappe van Olympia's Tour door Nederland te winnen. Slechts een ding ontnam de zege van Nijdam, die tezamen met Martien de Jong een tiental kilometers voor de finish in Zundert ontsnapt was aan de greep van het in hoog tempo voortrijdende peloton, Veel spectaculairs viel er overigens i op de eerste dag van Olympia's tour niet te melden. Na de ceremoniële start op het Rembrandtplein in het hart van Amsterdam zette men koers naar Duivendrecht waar het officiële startschot werd gelost. Vanaf dat moment onderhield de groep, met de krachtige noordwesten wind in de rug een dermate hoog tempo (de voorsprong op het tijdschema was in Zundert opgelopen tot bijna een half uur) dat vluchtpogingen, vooral in het begin van de strijd, bij voor ren gedoemd. iets van haar glans: zijn enig overgebleven con current ging op het gemeentelijk sportpark van Zundert in de voorlaatste bocht onderuit en kon daardoor zijn kansen niet meer verdedigen. Een troost voor Martien de Jong was dat hij zich snel genoeg herstelde om toch nog voor Henk Cornelissen. die in de slotfase eveneens een opvallende voorkeur voor de eenzaamheid had getoond, als tweede te finishen. Pas na Utrecht Zo liet de eerste offensieve actie lang op zich wachten. Pas na Utrecht kwam er wat leven in de brouwerij, eerst door Piet Verwey die in zijn eentje een voorsprong van honderd meter nam en later door de Amster damse coming-man Henk Cornelisse. Deze laatste ging tezamen met de Belg Hazeldonkx en de Eindhovenaar Brekelmans op avontuur, doch groter dan vijftien seconden werd het ver schil met de hoofdmacht niet. Zelfs de Lekdijk, waar vorig jaar een be slissing werd geforceerd, kon ditmaal het koersverloop niet beinvloeden. Wel viel het peloton even in drie delen uiteen doch spoedig werd de orde hersteld. Geen nieuws Van het voorste front dus voorals nog geen nieuws. In de achterhoede daarentegen werd er bijzonder hard gestreden door renners die meest- j al door pech het contact met de grote groep Jiadden verloren. Het ho ge tempo in aanmerking genomen is het niet verwonderlijk dat velen van hen tenslotte met aanzienlijke ach terstanden finishten. Nadat Hazel donkx op de brug van Gorinchem de vlucht van Cornelisse c.s. was toen eveneens reeds mislukt een pre miesprint had gewonnen, bleef het vooraan geruime tijd opvallend rustig. De actieve Verwey probeerde daar, ditmaal in gezelschap van Lachterop en de Belg Stevens, tussen Ooster hout en Gilze-Rijen (125 km» ver andering in te brengen. Het drietal kwam evenwel niet verder dan 200 meter en liet zich korte tijd later terugvallen. Verdiend bS! Chef d'equipe René Janssens, de met Henk Nijdam versterkte Bi gische ploeg onder zijn hoede heeft, had als enige bij elke vlucht van enige importantie een renner in de voorste linies gehad en daarom was het voor hem een verdiende belo ning dat de poging van Henk Nij dam, tien kilometer voor Zundert, wel slaagde. De wereldkampioen achter volging kon zich, gesterkt door De Jong, handhaven en werd zodoende mede door de val van de Bredanaar de eerste leider in deze ronde. Met de ploegentijdrit van vandaag en de individuele rit tegen het uurwerk van zondag in het verschiet moet Nijdam in staat worden geacht zijn oranje trui op zijn minst tot zondagavond te behouden. Voor drie renners is Olympia's Tour reeds vroeg afgelopen: A. van der Aa, de Belg Henri Luyckx en de Hagenaar Kettenis kwamen na de sluiting van de controle binnen en werden uit de strijd genomen. Diverse vooraanstaande renners liepen, vrij wel allen door pech, grote achter standen op. Tot hen behoorde o.a. de nationale kampioen op de weg, Gerard Wesseling, die het frame van zijn fiets brak en er daarna niet meer in slaagde het contact met het pelo ton te herstellen. Uitslag Henk Nijdam (ploeg René Jans sens reed de 168 km van Amsterdam Tour-Miss kust Henk Nijdam. naar Zundert in 3 uur 37 minuten en 40 seconden (met bonificatie 3.36.40), 2. Martien de Jong (ploeg Simons) 3.37.54 met bon 3.37.34), 3. Henk Cor nelisse (ploeg Lakeman 3.37.58 (met bon. 3.37.43), 4. Jan Janssen (ploeg Jefke Janssen) 3.38.01, 5. Jacques van der Kloot (ploeg Simons) z.t., 6. Bart v. d. Ven (ploeg Peters) 3.38.01, 7. Jacques Mesters (ploeg Buchly), 8. Piet Steenvcorden (ploeg Ammerlaan), allen in dezelfde tijd als v. d. Ven: 3.38.01. Hollandia's roei festijn In diergaarde Blijdorp in Rot terdam is een giraffe geboren. Op de foto ziet men moeuer n dochter. Njords oxide twee verbetert ree or tl Op de Oude Rijn nabij 's-Mo- lenaars te Alphen aan den Rijn is gisteren het tweedaagse roei- festijn van Hollandia begonnen. Het was er zoals trouwens vrij wel overal in ons land vrij koud waardoor de belangstelling van de zijde van het publiek zeer ge ring was. Er schreven dit keer 22 verenigingen in met 140 ploe gen tegen vorig jaar 24 vereni gingen met 139 ploegen. Opmerkelijk wa s de baanrecord- verbetering van Njord's Oude Twee, die de eerste heat van dit nummer won in de tijd van 8 min 3 sec. terwijl het oude record eveneens op naam van de Leidse ploeg stond met een tijd van 8 min 08,9 sec. (1960). Er kwam nog een tweede record- veiüetering bij, namelijk van de Jonge Vier B van Nereus die in 7 min. en 11 sec de 2000 meter afleg de Hef, oude record stond eveneens op naam van de Amsterdammers die dit vestigden in 1961 en toen een tijd maakten van 7 min 17,8 sec. Spectaculair als altijd was ook nu weer het laatste nummer van deze eerste dag namelijk race van de Overnaaidse vieren diie 4000 meter roeien en waarvoor dit keer 23 ploe gen hadden ingeschreven. De ploegen die bij de Koudekerkse brue met. een onderling verschil van 10 seconden van start gingen zorg den voor een daverend slot. Winnaar werd de ploeg van Proteus, die de afstand aflegde in de tijd van 15 min. en 22 sec. Njord's eerste ploeg eindigde als vierde in de tlid van 15 min 28 sec. Incidenten Het nummer stuurmanloze twee had nogal met wa-t incidenten te kampen. In de eerste 'heat moest de kamprechter de race kort na de start afvlaggen omdat oproeiende ploegen dwars de Rijn overstaken in de tweede heat kwam de ploeg van Triton in de baan van Proteus door het nemen van een verkeerde piket. De aanvaring die daaruit voortkwam, had tot gevolg dat Proteus een lek kreeg, maar de ploeg slaagde er toch in de race te beëindigen. Vanzelfspre kend werd Triton gediskwalificeerd. Uitslagen: Jonge Skiff A: 1ste Heat 1- Nautilus 8 min 41 sec; 2. Maas 9 min 20,8 sec. Oude Twee 1ste Heat: 1. Njord 8 min 3 sec nieuw baanrecord; 2. Laga 8 min 4,8 sec. 2de Heat 1. Nereus 8 min 13,8 sec; 2. Argo 8 min 30 sec. Jonge Vier B: 1ste Heat: 1. Laga 7 min 20 sec; 2. Argo 7 min 30 sec; 3. Proteus. 2de Heat: 1. Nereus 7 min 11 sec. nieuw baanrecord; 2. Triton 7 min 12 sec. Jonge Vier A: 1ste Heat: 1 Aegir 1 7 min 34.4 sec; 2. Adelborsten 7 min 57,3 sec; 2de Heat: 1. Proteus 7 min 27,5 sec; 2. Njord 7 min 41 sec; 3de heat; 1. Nerus 7 min 35,1 sec; 2. Die Leythe 7 min 50,1 sec. Stuurmanloze Twee 1ste Heat: 1. Nereus 8 min 10 sec; 2. De Maas 8 min 34 sec; 2de heat 1. Proteus geen tijd. Triton gediskwalificeerd. Overnaadse Vier (eerste tien ploe gen): 1. Proteus 15 min 22 sec; 2. Aegir 1 15 min 23 sec; 3. Triton 1 15 min 24 sec; 4. Njord 1 15 min 28 sec; 5. Viking 1 15 min 30 sec; 6. Aegir 2 15 min 33 sec; 7. Adelborsten 15 min 39 sec; 8 Laga 3 15 min 41 sec; 9. Triton 2 15 min 43 sec; 10. Njord 4 15 min 44 sec. WIELRENNEN Armand Desiiiet in roze leiderstrui De Belg Armand Desmet heeft de zevende etappe van de Ronde van Italië (FiuggiMontevergine over 224 km) gewonnen en tevens de lei ding in het algemeen klassement genomen. De Italiaan Vincenzo Me- co, die als zevende eindigde, droeg de leiderstrui slechts een dag. De uitslag van de zevende etappe luidt: 1. Armand Desmet (Belg.) 5 uur 57 min. 39 sec.; 2. Anglade (Fr.) 5.57.16; 3. Sartore (It.) 5.57.39; 4. Defilippis (It.) 6.01.23; 5. Gaul (Lux.) z.t.; 6. Planckaert (Belg.) z.t.; 7 Meco (It.) z.t.; 8. Piet van Est (Ned.) z.t.; 9. Perez Frances (Sp.) z.t.; 10. Zilverberg (Ned.) 6.01.33. Het algemeen klassement van de Ronde van Italië na de zevende etappe: 1. Armand Desmet (Belg.) 42 uur 51 min. 24 sec.; 2. Anglade (Fr.) op 1 min. 5 sec.; 3. Meco (It.) op 2.31; 4. Suarez (Sp.) op 3.15; 5. Battistini (It.) op 3.48; 6. Brugnami (It.) op 4 min.; 7. Pambianco (It.) op 4.18; 8. Moser (It.) op 4.54; 9. Piet van Est (Ned.) en Perez Fran ces (Sp.) beiden op 5.07; 15. Zilver berg (Ned.) op 6.26. Fischer verliest van Petros jan In Willemstad zijn gisteren de af gebroken partijen uit de dertiende en veertiende ronden van het kandida tentoernooi uitgespeeld. De resulta ten waren: Dertiende ronde: FischerPetrosjan 01, Benkoe Keres 01. FilipKortsnoj 01. Veertiende ronde: KeresFischer W, Kortsnoj Tal 0—1. De stand luidt nu: 1 en 2 Gelier en Petrosjan (Rusland) beiden 9 punten, 3. Keres (Rusland) 8% p., 4. Kortsnoj (Rusland) 8 p., 5. Fischer (VS.) 7 p, 6. Benkoe (V.S.) 6 p., 7. Tal (Rusland) 4JA p., 8. Filip (Tsj. Slow.) 4 punten. (Van onze correspondent) Ongeveer 300 voertuigen van de Westduitse Bundeswehr zijn gister middag (vrjjdag) in vijf colonnes bij Beek-Wyler ons land binnengetrok ken. Voor de eerste maal sinds 1945 hebben hiermee weer Duitse soldaten voor militaire doeleinden voet op Nederlandse bodem gezet. De kleine invasie had plaats in het kader van een NAVO-oefening, welke vandaag begint en morgen wordt voortgezet en waarbij Belgische, Britse, Westduitse en Nederlandse troepeneenheden op Nederlands en Duits grondgebied op verschillende plaatsen de Maas en de Ryn zullen oversteken. Daartoe zijn drie West duitse bataljons pantsergrenadiers ten westen van de Maas gebracht, n.l. naar de omgeving van Mill in Noord- Brabant, waar zij in tentenkampen werden ondergebracht. Inderdaad gesprek over krediet van Bonn aan Pankow De Westduitse minister voor Ont wikkelingshulp, Walter Scheel, heeft bevestigd, dat er tussen Oost- en West-Duitsland voorlopige besprekin gen hebben plaatsgevonden over de verstrekking van een Westduits kre diet van in totaal 2,4 miljard mark aan Oost-Dultsland. Oost-Duitsland heeft Bonn kredie ten van in totaal ongeveer 250 mil joen dollar gevraagd voor de aan koop van voedingsmiddelen, kolen en staal, aldus meldt Reuter uit Bonn. Voorts wordt in het bericht gezegd, dat ook vertegenwoordigers van N e- derland, Frankrijk, Denemarken, Zweden en Noorwegen door Oost- Duitsland zijn benaderd voor de ver krijging van kredieten voor de aan koop van boter, vet en vlees. Mariene Dietrich naar Scheveilingen Mariene Dietrich, die kort geleden een nieuwe show heeft gepresenteerd in het „Olympia" te Parijs, zal op zondag 17 juni een bezoek aan Ne derland brengen. Zij zal optreden in de Kurzaal te Scheveningen. In tegenstelling tot haar vorige bezoek in ons land, toen zij zowel in Amsterdam als Den Haag ver scheen, zal haar optreden nu beperkt blijven tot de badplaats. Mariene Dietrich laat haar show omlijsten door een 18-mans show orkest. AU verten fl«* Advertentie jaloezieën bij de vakman Off. dealer D. LADAN MOLENSTEEG 27 bij de Doezastraat TELEFOON 21375 LEIDSE MARKIEZENFABRIEK Sportagenda Haarlemmerweg (2.30 uur) Lug- dunumTonegido. De Kempenaerstraat (2 uur) Van NispenASC (5 mi nu.' >n). Idem (10 uur) Adspiran ten toer nooi ASC. Leidse Hout (10 uur) Junioren- toernooi Roodenburg. Leidse Hout (2 uur) Vicus Oriën- tisDeetos korfbal) Zoeterwoudse Singel (2 uur) FluksRozenburg (korfbal) Montgomerystraat (10 uur) Ste- denwed&trijd GentLeiden (korfbal) Kagerplassen Oefenwedstrijden (zeilen). De Duitser Rolf Wolfshohl heeft de Tour de l'Aude, een vierdaagse etappenwedstryd, gewonnen. Win naar van de vierde en laatste etappe, die leidde van Limoux naar Carcas sonne ove-r een afstand van 214 km., was de Nederlander Ab Geldermans. Zijn motor (en die van duizenden andere Nederlandse automobilisten) reageert opeens veel gezonder, accurater, scherper. Waardoor? Door BP Super Mix - de nieuwe motorvoeding. Geweldig! Vroeger kregen I vele motoren te weinig met normale benzine i of te veel met super. En nu? Nu zijn er 5 soorten benzine - dank zij BP Super Mix. 5 Soorten om elke motor individueel te voeden. Want dat is nodig, hoognodig. Immers, elke motor stelt weer andere eisen omdat hij anders.wordt gebruikt, andere snelheden gewend is, aan een andere rij-stijl onderworpen is. Daarom nti motor-zuiver tanken met een van de 5 soorten BP benzine: 1 BP Benzine 2 BP Super Mix 25 25% super) 3 BP Super Mix 50 50% super) 4 BP Super Mix 75 75% super) 5 BP Super. Probeer uw mix zelf uit. Reed u altijd op gewone benzine? Probeer nu BP Super Mix 25 of 50. Reed u altijd op super? Probeer nu BP Super Mix 75 of 50. Zo kunt u zelf testen hoever u omhoog of omlaag kunt gaan. Tot u voelt: nu geef ik mijn motor precies wat hij vraagt - niet te veel, niet te weinig. Benzine en Pefroreum Héndel Maatschappij n.v. Frederikspleln42. Amsterdam-C. Op de gister in het Kurhaus te Scheveningen gehouden algemene vergadering van de Vereniging van inspecteurs van 's Rijks belas tingen heeft de voorzitter van de Vereniging, de heer W. J. van Lanschot Hubrechts, uitvoerig aandacht besteed aan de vele moei lijkheden, waarmee de belastingdienst te kampen heeft. „De achterstand, waartegen dage lijks gevochten moet worden, dreigt verontrustende vormen aan te ne men", aldus de voorzitter. Het wordt meer en meer de vraag of de huidige methode van aanslag - regeling in de toekomst wel besten digd kan en mag blijven, zo zei hij. WÜ vragen ons af of niet zal moe ten worden overgestapt op een systeem van heffing, waarbij de berekening en de afdracht van de Inkomsten-, vermogens- en vennoot schapsbelasting aan de belas tingplichtige wordt overgelaten met Eind juni bezoek aan dr. Adenauer „Anti-Amerikaanse storing verhelpen" (Van onze correspondent in Bonn) Eind juni zal de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken. Dean Rusk, naar Bonn komen. Dit bezoek aan de vooravond van de reis van Adenauer naar Parijs zal in verband staan met Washingtons wens de as Bonn-Parijs meer in de richting van de Atlantische verbondenheid te stu ren. Van Amerikaanse en Duitse zijde heeft men betoogd, dat het verzoek van Rusk een routine-aangelegen heid was. Volgens het Bonner mi nisterie van Buitenlandse Zaken was in principe al tot Rusks bezoek aan de Bondsrepubliek besloten op de NAVO-conferentie in Athene. Behal ve in verband met de al te nauwe vriendschap tussen Bonn en Parijs, waarbij wel eens tot anti-Amerikaan se standpunten besloten zou kunnen worden, wordt het bezoek van Rusk gezien "Is een poging de storing, die steeds op de lijn Bonn-Washington waar te nemen valt, te verhelpen. Overigens zegt men in Bonner re geringskringen, dat men niets be grijpt van de jongste Amerikaanse ergernis over het zogenaamde uit lekken van de Westduitse tegenvoor stellen op de Amerikaanse plannen voor het overleg met Moskou. Deze ergernis is volmaakt misplaatst, al dus deze kringen, omdat de in de pers verschenen berichten over het Westduitse standpunt niet kloppen. Zoals bekend meent men in kringen van waarnemers te Bonn, dat Ade nauer zich tegen het Amerikaanse plan heeft gekeerd een controle-or gaan van 13 leden in te stellen voor de toegangswegen naar Berlijn. Ade nauer zou vooral bezwaren hebben tegen het feit, dat bij deze 13 leden ook aan Oost-Duitsland was gedacht. Daarom zou hij Washington hebben voorgesteld alleen een controle-or gaan van de grote vier aan de Rus sen voor te stellen, dat naast een technisch apparaat eventueel neu trale leden en Oost- en Westduitse vertegenwoordigers zal kunnen heb ben. Een hoge ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken te Bonn ontkende evenwel dat dit klop te. Eveneens zou het bericht niet juist zijn, dat de Bondsregering zich gekeerd had tegen een Amerikaans plan de huidige atoombewapening te bevriezen, daar dit zou betekenen dat ook de Bundeswehr niet met kernwapens zou worden uitgerust. een steekproefsgewijze controle ach teraf. „Dit systeem", aldus spreker, wordt ook in de V.S. voor de Inkom stenbelasting toegepast". Alleen wanneer wij een taak zullen kunnen laten vallen, zal onze dienst in staat blijven, en de belastingheffing op het vereiste theoretische hoge peil te handhaven en de belanghebben den die service te geven die zij no dig hebben, zo voorspelde hy. Duidelijk Is in ieder geval, zo be sloot Hubrecht zijn jaarrede, dat handhaving van de huidige toestand op den duur niet mogelijk zal blijken te z\jn. Twee stuwdammen in Transkei-gebied In de Transkei is een begin ge maakt met een irrigatieproject, dat in omvang groter zal worden dan de bekende stuwdam nabij Pretoria, Hartebeespoortdam en waarvan de kosten geraamd worden op twintig miljoen gulden. Een tweetal stuwdammen wordt gebouwd in de Lobisi, een rivier, on geveer honderdzestig kilometer ver wijderd van de hoofdstad van de Transkei, Umtata. De wallen zullen ruim vijftig meter hoog worden en een kunstmatig meer met een op pervlakte van zestien vierkante kilo meter zal de watervoorraad leveren voor een irrigati?schema met een groot aantal bevloeiïngskanalen. Slechts Bantoes zullen zich op de nieuwe besproeiïngsboerderijen mo gen vestigen. Een groep van 90 blan ke arbeiders en t;echnici is reeds ter plaatse aangekomen en heeft een be gin gemaakt met de werkzaamheden die in 1965 voltooid zullen ;ijn. Zjj zullen worden bijgestaan door 600 Bantoearbeiders uit de Transkei. Het nieuwe schema wordt beschouwd als een belangrijke bijdrage voor de ver dere agrarische ontwikkeling van de Transkei.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7