REGENWATER IS SCHAARS ZUIDEN TUNESIE WEG MOTTEN erste stortbui in drie jaar l isserij in maart op ruime schaal door gunstig weer Preston Cobb De beste veiligheidsgordels als standaarduitrusting VOLVO Belangrijke aanvoeren van haring en rond- en platvis ELFHONDERD ALPHENAREN TEVERGEEFS DOORGELICHT )pgericht 1 maart 1860 Zaterdag 26 mei 1962 Derde blad no. 30663 (Van een bijzondere medewerker) In Sfax, derde havenstad van Tunesië, be weert de gids, dat het waar is: er valt voor het erst sinds drie jaar een echte regenbui. Hij erandert de smalle straatjes in de medina in eekjes, de dorre, gele bodem zuigt gretig het •ater op. Het is tegen vieren, bidstond, de nige man, die zich in de stortbui waagt, op eg naar de moskee, is de moazzin om vanaf de minaret op te roepen voor het gebed. Zan gerig, met lange uithalen, klinkt zijn stem door de sluier van regen, die over de Arabische wijk ligt gespreid. Niet veel mensen geven gehoor aan de roepstem, ze staan onder de afdakjes van de kleine winkels en spreken op verheugde toon. Is niet door gebrek aan neerslag de olijvenoogst ten zeerste bedreigd geweest? mengt met net geruis van de Mid dellandse Zee: „Danitou ahbibi.. ik dacht dat jij mijn minnaar was In het hotel wordt getwist op de dansvloer, b(j Amerikaanse muziek. Een Duitser werkt zich in het zweet met zijn hoogblonde partnerin, hij heeft een rode Chechia op het glim mend hoofd. Het geeft deze weldoor voede zwoegende Europeaan op het eiland der stilte iets potsierlijks en vooral iets zeer aandoenlijks. Glaasje palmwijn in oase Gabès In noord-Tunesië valt 400 tot 700 im regen per jaar. Maar de Sahel, tntraal-Tunesië, het uitgestrekte bied, waarin Sfax is gelegen en olijfboom gaarden zich uitstrek- n in een cirkel met een middellijn m 55 km, haalt niet meer dan 200 t 1/00 mm, verdeeld over een 30 igen. De droogte is de grote vijand in dit land, groter naarmate men lidelijker komt. In de Sahara- bieden valt nog geen 200 mm per ar. Hoe droog het daar kan zijn er- art men op een toch in zuid- aart.se richting, van Tunis over de idplaatsen Hammamet en Mona de grote weg volgend naar abès 450 km ten zuiden van de jofdstad. In Hammamet nog de lelde van volgeladen citroen- en laasappelbomen in de tuinen der itels en zo maar langs de weg. Monastir steeds meer olijven, nvankelijk staan de rijen bomen g dicht opeen, meer zuidelijk ech- steeds verder van elkaar ge- ïatst om voorbij Sfax terug te .jken voor een allengs onherberg- Uune woestenij. n Om het beeld te vervolmaken eft de radio een zandstorm aan- Vkondigd. Daar rijdt men dan er het eindeloze, donkere lint, dat Tunis begint, met een wegwijzer: liro 3200 km. Slechts af en toe isseert een stoffige auto of een wa ntje, getrokken door een neerslach- ?e muilezel, de koetsier op de bok ilf in slaap men dient, in deze rlatenheid de claxon veelvuldig te interen en elke chauffeur geeft :h met hartstocht aan die sport, i het land, terzijde van de weg, er en daar een fourbi, een lemen it, waarheen een vrouw op weg is, ekruik op de schouder. Of een her- r in donkere lompen, terwijl zijn iilgrijze schapen met zwarte kop- n zich loom bewegen tussen distels woestijngras. Zandstorm Als de laatste oiyfboomgaarden hter de rug zijn en de auto de _j lenheid inrijdt, blijkt hoezeer de dio geljjk heeft. Dwars over deze raatweg jaagt de wind en legt gele ingen van zand over het asfalt, t ritselt tegen de ruiten, dringt wr kieren, soms remt plotseling de un achter het stuur omdat de Wstijn-in-opmars de weg heeft be- ilven. De eenzame gestalten der trders en nomaden worden sil- luetten in een mist van stof lorzover de westerling het nog niet ist begrijpt hij nu waarom ook bij warmte van dit door zon geteis- rd land de Bedouïncn en kleine ndbouwers zo zwaar gekleed en met ft hoofd beschermd door het land- liap gaan. De mist van zand wordt niet dich- „We maken dat wel anders mee", kt de chauffeur. En dan komt Ga- I s in het verschiet, een dorp, om- tanst door een oase, de enige ter ereld, die grenst aan de zee. De lenstelling van de ongenaakbare «ïdvlakte, die de wagen net heeft lorkruist, en de stille, koesterende lelte van dit gebied van bomen en oententuinen is precies zo vol- aakt als men zich dat had voor- 'steld. De oase legt een tintelende fris- !id om de mens, die wat verbijs- td rondziet naar al dit onwezenlijke toen. De zwijgende buizerds en val- 81, boven de woestijn jagend op Igedisjes en insecten, hebben hier laats gemaakt voor een rumoerend oor van bontgekleurde vogels. En pal is er het koteren van de ïoompjes, voortgekomen uit de tonnen, die hier opwellen en leven tengen. Via smalle leidingen wordt !t water naar de groententuinen sbracht, alle tuinen twee uur per om de beurt Tussen het vasteland en Djer- ba: een zeer gammel bootje, door goedmoedige lieden tegen alle waarschijnlijkheid in zeewaar dig gehouden. Capaciteit: twee auto's en een stuk o[ wat passa giers. zijn Tunesiërs iets haastiger waren) vertelt daarvan en acht het vanzelf sprekend, dat de bezoekers even mee komen. Hij organiseert terstond voor de Nederlandse gasten een staande receptie aan de voet van een palm boom. Hij klimt tegen de schubbige stam en keert terug met een bakje vol sap. Het is wat zeurderig-zoet, maar zeg maar eens neen tegen zo veel spontaan gastheerschap. Dapper laat men het bakje met de trage vloeistof nog eens rondgaan. „Zeer smakelijk, nietwaar"? zegt de man tot in het hart van deze oase spreekt men Frans. Zeker, zeer sma kelijk, het bakje is leeg nu, het zand weggespoeld. En met hofffelijk gebaar, als stond hij de bezoeker een gunst toe, aanvaardt hij het geld stuk van honderd millimes. In dit Gabès van palmen, beekjes en sappige velden strijkt de gast neer voor het middagmaal met de verse groenten van de streek en ziet zich tot aan tafel omringd door kooplie den die glimlachen, onverstoorbaar en gelaten, en van geen wijken wil len weten. Zij bieden grillige zand- kristallen aan, een kameleon of schapenhuiden, wit met zwart, de voorouders van de dieren, die men zoëven nog in de woestijn heeft ge zien. Oversteek Waarna men opnieuw de woestijn inrijdt, naar het gehuchtje Djorf om daar over te steken naar Djerba, het eiland van de lotoseters (Homerus) en de gouden zandvlakten (Flau bert). Men geraakt daar met een zeer wrak bootje, dat door goedmoe dige lieden tegen alle verwachting in zeewaardig wordt gehouden. Dc capaciteit van het houten bouwsel bedraagt twee auto's, die pas aan boord kunnen als alle opvarenden zo vriendelijk willen zijn aan één kant te gaan staan, waardoor de oprjj- plank de steiger raakt. De boot is zestig jaar oud „en nog nooit gezon ken", zegt blijmoedig de oude roer ganger, die bij wijze van tulband een nog bejaarder handdoek om het gegroefde bruine hoofd heeft gewon den. Ook ditmaal zinkt de veerpont niet, hij hakkeploft in twintig minuten naar Djerba, het eiland der stilte, waar 's zomers aan de stranden zich de Europese toeristen verzamelen. En alleen daar. 's Avonds loopt de pas aangekomene het land in, het is volle maan, de palmen en cacteeën steken scherp af tegen de horizon, de lucht is vervuld van het geritsel van on zichtbare insekten, het gezang van nachtvogels, opstijgend uit andere heelallen. En in de verte klinkt uit een hut de muziek, die het leven der Tune siërs in de stad en op het land voortdurend begeleidt. De grote Oulaya met de gesluierde stem zingt met een stem vol verlangen die zich voor liet Opperste Gerechtshof? (Van onze correspondent te Washington) Er bestaat een goede kans, dat de zaak van de 15-jarige Amerikaanse negerjongen Preston Cobb, die ter dood veroordeeld is wegens moord op een bejaarde blanke boer, door het Opperste Gerechtshof zal worden be handeld. Donald L'Hollowell, de ad vocaat die door de Nationale Ver eniging ter bevordering van de be langen der kleurlingen (de NAACP) ter beschikking is gesteld, is begon nen met de procedure, die tot dit hoogste beroep moet leiden. Aanvankelijk had Hollowell gepro beerd een nieuw preces voor de jon gen te verkrijgen, maar het Opperste Gerechtshof van de staat Georgia heeft dat verzoek afgewezen. Cobb werd de vorige zomer ter dood veroordeeld. Het vonnis bracht een internationale opschudding te weeg. Men zal zich herinneren, dat een -iielegatie van twee Nederlanders naar Amerika reisde om de gouver neur van Georgia een petitionnement te overhandigen met twee miljoen handtekeningen Ook mevr. Eleanor Roosevelt drong aan op clementie. Aanvankelijk was de executie vast gesteld voor 22 september 1961, maar toen Hollowell om een nieuw proces verzocht, werd daardoor automatisch de executie voorlopig voorkomen. Twee jaar geëist tegen oud-wielerkampioen De officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank mr. II. Bouma heeft tegen een 22-jarige tandtech- niker uit Amsterdam, tweevoudig Nederlands kampioen sprint en deel nemer aan de Olympische Spelen, een gevangenisstraf van jaar m.a. geëist wegens een lange reeks winkel diefstallen gepleegd ip samenwerking met enkele anderen in ongeveer 20 plaatsen. Eenzelfde straf werd geëist tegen een 22-jarige kelner uit Amsterdam een 19-jarige vleesrijder uit Amster dam. een bekende amateur judo- speler. Het drietal, soms vergezeld van andere vrienden had het, spe ciaal gemunt op radiozaken. Uitspraak over 14 dagen. Advertentie Veiligheidsgordels! Volvo is de eerste fabriek ter wereld die haar personenwagens compleet met twee veiligheidsgordels voor de voorstoelen als standaarduitrusting levert. In Zweden werden meer proeven met veiligheidsgordels genomen dan waar ook ter wereld. Deskundigen erkennen als de beste ter wereld: Volvo veiligheidsgordelsl ledereen Is vol van product of Swedish engineering' (mporfrlce «oor Nederland: NIHAM N.V. - Don Haag Koninginnegracht 10-11 Tel (070) 182058 Gebruik uitsluitend originele Onderdelen RIJNSBURG: Automobielbedrijf Adri Mulder, Rijnsburgerweg 86, Tel. (01718) 28 50 LISSE: Automobielbedrijf Heemskerk, Heereweg 247, Telefoon (02530) 3240 Dank zij de gunstige weers omstandigheden kon de visserij in de maand maart op ruime schaal worden uitgeoefend. Zo wel rond- als platvis waren in grote hoeveelheden aan de markt. De aanvoer van verse haring was, voor de tijd van het jaar, uitzonderlijk hoog. Het aanbod van garnalen was daar entegen gering. De verse haring, die in deze maand aan de markt kwam, was voor 80 procent afkomstig van de span- visserij, die niet ver uit de kust met goede resultaten werd uit geoefend. Uitsluitend ijle haring werd aangebracht. De door de treilers gevangen haring was af komstig van het noordelijk deel van de Noordzee. Deze haring was doorgaans grof van stuk. Voor verse haring bestonden goede afzetmogelijkheden, zowel in het bin nenland als in het buitenland, zodat weinig haring wegens het niet beha len van de minimumprijs doordraai de. In totaal werd 6.280 ton verse Een vriendelijke Arabier klimt terstond tegen de schubbige stam en keert terug met een bakje vol zoet sap. Staande re ceptie aan de voet van een palm boom. Gastvrij Een vriendelijke Arabier zonder i last (Bourguiba zou best willen, dat SM -IA cM'm 4 1 11 ml rife, r- Primeur voor Europa Vijf dagen werken ook in landbouw Groningen heeft een primeur voor West-Europa. De vakorganisaties van landarbeiders zijn met de boeren overeengekomen in de akkerbouw 5 dagen te gaan werken, bij een 45- urige werkweek. Dit betekent een vrije zaterdag voor 8000 landarbei ders. Zij hebben zich alleen bereid moeten verklaren tijdens de oogstpe- rioden op zaterdag te gaan werken, als de noodzaak daartoe duidelijk aanwezig is. Dit is b.v. het geval bij dreigend slecht weer als er een oogst op het land staat. Dit resultaat van het overleg in de provincie Groningen zal waarschijn lijk aanleiding zijn om volgend jaar ook elders in het land de vijf daagse werkweek in de akkerbouw in te voeren. Thans bestaan er in het overgrote deel van het land voor de akkerbouw 26 vrije zaterdagen en in enkele gevallen 39. „LEXINGTON" CONTRA CONSUMENTENBOND De importeur van de „Lexington" sigaretten heeft de „Nederlandse consumentenbond" gedagvaard in een kort geding, dat op 6 juni 's mid dags om twee uur voor de president van de rechtbank in Den Haag zal dienen. Aanleiding tot dit geding is de pu- blikatie in „De Consumentengids" van maart j.l„ waarin cijfers werden bekend gemaakt over het teer- en nicotinegehalte van een aantal mer ken sigaretten. De importeur eist nu een verbod op herhaling van deze publikatie met de daarin vervatte cijfers en een gebod om binnen één week na het vonnis in „De Consu mentengids" een artikel te doen plaatsen, waarin wordt vermeld, dat ook door drie andere laboratoria ge noemde sigarettenmerken op teer- en nicotinegehalte zijn onderzocht, dat daarbij gebleken is, dat de resulta ten heel anders zijn (welke resulta ten dan moeten worden vermeld) en tenslotte dat de cijfers uit het maart nummer geen maatstaf kunnen vor men voor een onderlinge vergelijking van de merken. Dit alles op straffe van een dwangsom. haring aangevoerd, waarvan 6.126 ton voor menselijke consumptie werd verkocht. Uitgevoerd werd 3.690 ton verse haring voor een waarde van f 1.3 miljoen tegen 702 ton voor f 311.000 in maart 1961. Afzet vond plaats o.a. naar België (569 ton), West-Duitsland (2-426 ton) en Frankrijk (639). De 370 kantjes steurharing, die werden aangevoerd, waren afkomstig van de haringtreilvisserij. De export van gezouten haring ontwikkelde zich zeer bevredigen deze bedroeg 4.065 ton voor een waarde van f 2,7 mil joen. Afnemers waren onder meer België (961 ton). Noorwegen (108 ton) Oost-Duitsland (980 toni en Roeme nië (808 toni. in maart 1961 waren de exporttotalen respectievelijk 2.953 ton en f 1.9 miljoen. De treilvisserij op verse zeevis ver liep gunstig. Voor het eerst sedert augustus 1961 was er meer rondvis aan de markt dan platvis. Door het rustige weer kon zowel de visserij in het noordelijk als in het zuidelijk deel van de Noordzee zonder onder breking worden uitgeoefend. Voorts werd door een drietal vaartuigen vis aangevoerd, afkomstig van visgron den in de omgeving van IJsland. Vergelijken met februari liep het aanbod van rondvis op van 2.130 ton, gemiddelde prijs f 0.53 per kg, tot 3.587 ton, gemiddelde prijs f 0.46 per kg. Ook in de platvissector kon van een bevredigende gang van zaken worden gesproken. Vooral door de kotters werden goede vangsten ge maakt, in hoofdzaak schol en tong. De aanvoer van platvis bereikte het totaal van 3.506 ton. gemiddelde prijs f 1.70 per kg, tegen 3.323 ton, gemid delde prijs f 1.34 per kg in februari. De visserij op makreel kwam nog niet op gang: aangevoerd werd een hoeveelheid van slechts 201 ton. Na een zeer teleurstellende aan voer van schelvis in de eerste twee maanden van 1962, bereikte de pro- I duktie van deze vissoort in maart een meer bevredigend niveau met j een totaal van 359 ton, waarvoor ge middeld f 0.66 per kg werd betaald. De uitvoer bedroeg 127 ton; geïmpor teerd werd, omgerekend tot vers ge wicht, 400 ton. Kabeljauw was in grote partfjen aan de markt, name lijk 954 ton. gemiddelde prijs f 0.68 per kg. De grote soorten beheersten het marktbeeld. Ruim 432 ton werd geëxporteerd; de import bedroeg 837 ton. Dank zij de goede vangsten in het zuidelijke deel van de Noordzee be reikte de aanvoer van schol, met een totaal van 1.672 ton, gemiddelde prijs f 0.50 per kg. een hoog peil. Aange zien er dagelijks een grote hoeveel heid van aan de markt was. waren de prijsschommelingen betrekkelijk gering. De laagste prijzen werden ge maakt voor de aanvoeren op zater dag. De uitvoer van schol bereikte het totaal van 678 ton. Dank zij het rustige weer konden ook de kleinere vaartuigen de visse rij zonder onderbreking uitoefenen. De aanvoer van tong, die doorgaans voor een belangrijk deel door de kot ters wordt verzorgd, bereikte daar door een zeer hoog peil. Deze bedroeg 1.488 ton voor een gemiddelde prys van f3.15 per kg. In februari, toen er 980 ton aan de markt was, lag de gemiddelde prijs op f3.17 per kg. Ruim 1.350 ton tong werd geëxpor teerd. In maart 1962 werd 957 ton verse en bevroren zeevis geimporteerd voor een waarde van f 1.3 miljoen tegen 1.389 ton voor een waarde van f 1.8 miljoen in de overeenkomstige maand van 1961. Geimporteerd werd onder meer uit België (132 ton). West Duitsland (586 ton), Noorwe gen (173 ton) en Zuid-Afrika (41 ton). De goede vraag naar zeevis hield in de verslagmaand aan. Afgezien van haring en makreel werd 3.193 ton zeevis geëxporteerd voor een waarde van f 7 miljoen tegen 2.806 ton voor een waarde van f 5.8 mil joen in maart 1961. Uitgevoerd werd onder meer naar België (831 ton), West-Duitsland (642 ton), Frankrijk (889 ton), Italië (202 ton), Gront- Brittannië (315 ton), Zwitserland (82 ton) en de USA (106 ton). Vlido beschermt uw garderobe Lonen 43.000 te Delft gestolen (Van onze correspondent) Bij een inbraak in het kantoor van de Van der Woudestichting te Delft is een bedrag van ongeveer f. 43.000, uit de brandkast gestolen. De daders hebben de brandkast kunnen open snijden. Tot nu toe heeft de politie geen aanwijzingen omtrent de daders. De Van der Woude-Stichting draagt in Delft zorg voor de gemeen telijke sociale werkvoorziening. t T- i Voor het eerst sinds drie jaar I ontladen boven Sfax. Algemene ging een echte regenbui zich I vreugde: werd door gebrek aan neerslag de olijvenoogst niet ten zeerste bedreigd Röntgentoestel was dej'eet Ongeveer 1100 inwoners van Alphen aan den Rijn zullen op nieuw op t.b.c. moeten worden onderzocht. Dit is een gevolg van het feit, dat zich twee stagnaties hebben voorgedaan. In de eerste plaats is ee nfilmrol geheel mislukt, hetgeen betekent dat 600 in woners tevergeefs voor het röntgentoestel zijn verschenen. Boven dien is het toestel 1 avond defect geweest, zodat ongeveer 500 Al- Thenaren onverrichterzake naar huis moesten terugkeren. Alle be trokkenen zullen zoveel mogelijk een hernieuwde oproep ontvan gen om opnieuw te worden doorgelicht. Aan de oproep deel te nemen aan het bevolkingsonderzoek is in Alphen over het algemeen op bevredigende wijze gehoor gegeven. 'n ÉraaTprodukt, dus goed! Westiiulische Federatie Engeland en acht eilanden in het Oostelijk deel van het Caraïbisch ge bied hebben besloten dat de eilanden een federatie zullen vormen, de Westindische Federatie geheten, met de hoofdstad op Barbados. De deel nemers zijn: Antiqua, Barbados, Do minica, Grenada, Montserrat, St. Kitts, St Vincent. Het besluit is aan het eind van een conferentie van twee weken in Lon den officieel meegedeeld. Zoals bekend is een eerder experi ment van Caraïbische eenheid mis lukt doordat de in 1958 opgerichte Federatie van West-Indië werd op geheven, onder meer door het uit treden van Jamaica. Reginald Maudling, Brits minister van Koloniën, verklaarde op een persconferentie, dat de federatie waarschijnlijk pas in 1963 zal worden gesticht en een federale regering en parlement zal hebben. Een gouveneur zal de kroon vertegenwoordigen. FUNDAMENTEN VAN ROPTA—STATE Bij graafwerk te Ropta onder Metslawier (Fr) is men gestoten op fundamenten, die hebben toebehoord aan de voormalige Ropta-State, een sterkte, die in de 13de eeuw bewoond werd door de edelman Worp van Ropta, die in 1302 is overleden. De fundamenten hebben toebe hoord aan een grote en zware slot poort met ophaalbrug, die bij het oude slot behoorden. Het oude slot werd in 1731 afgebroken, het poortge bouw werd in 1769 gesloopt.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5