Chief Whip Werkstukken tentoongesteld in de bedrijfsteclinisclie school Leiden I Films van deze 1 week in Leiden I Gero-casselie Niet huilen, BULTHUIS Als m een here spiegel Speeltuin levensbehoefte Diepgevoelde creatie van de actrice Harriet Andersson Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 26 mei 1962 Tweede blad no. 30663 In de gebouwen van de Gemeente lijke Bedryfstechnische Schoo, Me dusastraat 24 en Timorstraat 41a te Leiden, wordt op het ogenblik een tentoonstelling gehouden van werk stukken, die de jongens in de afge lopen maanden zelf hebben gemaakt. Leerling zowel van het oriëntatiejaar als van het tweede en derde leer jaar hebben, tezamen met een aan tal leraren, aan de totstandkoming van deze expositie medegewerkt. Het tentoongestelde werk gueft een interessant beeld van de tot dusver bereikte resultaten met het indivi dueel technisch onderwijs in deze stad. Het individuele karakter van dit onderwijs komt in alle afdelin gen, metaal, hout, metselen en schilderen, sterk tot uiting. Vooral ook het groepswerk van de oriënta tieklas is de moeite van het bezich tigen meer dan waard. Staan er in de metaal- en houtafdeling vele nut tige gebruiksvoorwerpen ten toonge steld in de kantine van het school gebouw aan de Medusastraat zijn allerlei vormen van vrije expressie te zien. Noemen we slechts de maskers, de poppen en het boetseerwerk. Heel grappig is verder de miniatuur kermis, die de jongens gezamenlijk hebben opgebouwd, evenals trouwens het miniatuur stadje. De resultaten van het metselwerk zijn te zien in Zoekt U een van f 40.— of f 400 v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. De Gero.specialist. Lezers schrijven. Actie tegen huurverhoging De actie tegen de huurverhoging, welke woningen onder beheer zijn van de Gemeentelijke Woningstich ting, staat niet geheel en al onder communistische leiding, zoals in door de CPN rondgestrooide circulaires wordt beweerd. De actie van de be woners van de gemeentewoningen in het Haagwegkwartier, staat onder ieiding van ondergetekende, die géén communist is. J. KLOET Advertentie 20 Stuks f 1.- Prof. mr. K. Wiersma Leids hoogleraar Zoals wij reeds onlangs heb ben aangekondigd, is prof. mr. K. Wiersma, gewoon hoog leraar in de inleiding tot de rechtswetenschap, burgerlijk recht en burgerlijke rechtsvorde ring aan de Rijksuniversiteit te Groningen, thans bij K.b. be noemd tot gewoon hoogleraar in het notarieel recht aan de Leidse Universiteit. Afscheidscollege prof. dr. H. J. Lam Het afscheidscollege van dr. H. J. Lam zal vrijdag 1 juni niet in het Groot Auditorium der Universiteit plaats hebben, doch in de Schouw burg. N.Z.V. betreedt nieuwe paden Een nieuw geluid was er gister morgen te horen op de 96ste jaar vergadering van de Nederlandse Zon dagsschoolvereniging in Tivoli te Utrecht. Het was zelfs in letterlijke zin het geval toen enige zangklassen van de hervormde school aan de Laan van Nieuw-Guinea te Utrecht, onder leiding van de heer Stegeman, liederen zongen uit de nieuwe proef- zangbundel van de N.Z.V. De heer A. Kroese, directeur van de vereni ging, hield er een toelichting by. Verscheidene nieuwe liederen zyn er in opgenomen, waaronder een nieuw kleuterversje en nieuwe kerst- en paasliederen. Een andere nieuwigheid was te zien op de tentoonstelling van hulpmiddelen voor het godsdienston derwijs, die tijdens de jaarvergade- ring wordt gehouden. Daar werd na melijk het nieuwe spel chokma (he breeuws voor wijsheid) gedemon streerd. Het is een soort vraag en antwoordspel met kaarten, dat vele mogelijkheden zowel voor grote als kleine groepen heeft. Op de middag vergadering waren de jaarstukken aan de orde. De vereniging bereikt per jaar gemiddeld 400.000 kinderen. Het ledental bleef constant. Met waardering werden de buitenlandse contacten van de N.Z.V. genoemd, o.a. die met Hongkong. Het jeugd blad „Onze Zondag" dat de vereniging uitgeeft, ondervond minder belang stelling dan men had gehoopt. De verschillende hulpmiddelen, als mu ziek, grammofoonplaten, en zangbun deltjes vonden een goede afzet. De dag, die werd voorbereid door de commissie Jeugd en Zondag van de Hervormde Jeugdraad te Utrecht, werd besloten met een feestelijke bij eenkomst. Op het programma voor de zondag staan twee voordrachten, over het kind van vandaag, door dr. J W. van Hulst en over r.-k. gods dienstige opvoeding, vergeleken met de reformatorische, door prof. S. Stras- ser uit Nijmegen. De jaarvergadering van de N.Z.V. zal besloten worden met een dienst in de Utrechtse Dom kerk. waarin voorgangers zyn ds. K. H. Kroon uit Utrecht en ds. J. ter Schegget. GELD WEG UIT OUDE WERKSCHOENEN Een Amsterdamse groentehande laar, uit de Hasebroekstraat, heeft by de politie aangifte gedaan van de vermissing van f1150. Hij had dit bedrag, toen hij deze week een bus tocht ging ondernemen, voor alle vei ligheid opgeborgen in een paar oude werkschoenen. De echtgenote van de groentehan- tehandelaar, die niet op de hoogte was van de kostbare inhoud van de schoenen, bracht tydens de afwezig heid van haar man het paar ter reparatie naar de schoenmaker. Toen de groentehandelaar, een dag later het geld weer te voorschyn wilde ha len bemerkte hy tot zyn schrik dat de schoenen waren weggebracht. De bewuste schoenmaker ontkent het geld in de schoenen te hebben aan getroffen. Advertentie SPECIALE EXPOSITIE Linoleum-Linofelt Wy maken vryblyvend een begroting. WONINGINRICHTING Botermarkt 23 Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. C. van Eek te Leiden. Herenhuis met tuin te Oegstgeest Koninginnelaan 11 in bod: f46.000,—, koper: H. D. van Weizen te Oegstgeest, q.q. voor f 53.000,—. Notaris W. S. Jongsma te Lelden. Woonhuis te Leiden Hooglandse Kerkgracht 27 in bod: f3.500,— ko per: C. M. Zitman te Leiden voor: f 4.900,—. Woonhuizen te Leiden Ryndykstraat 30 en 32 tezamen in bod: f6.600,koper: J. F. Lefeber te Leiderdorp c.s. voor: f6.740,—. Woon huis (afz. bovenwoning) te Leiden Paul Krugerstraat 21/21a in bod: f5.900,— koper: G. Spadon te Leiden voor: f5.900,Woonhuis (afz bo venwoning) te Leiden Decimastraat 10/ 10a in bod: f9.500,— is uit dq hand verkocht. MorgeD maakt pappie je lid van de grote SheO Junior Club. In- elke Shell-potnpl NED. HERV. KERK j Beroepen te 's-Grevelduin-Capelle J. Jongerden te Bruchem en Kerkwijk te Lippenhuizen (toez.) H. J. van Dijk te Koog a d Zaan te Midlum D. I Verhoef, vlc. te Kedichem. N.U.S.O. houdt jaarvergadering in de Sleutelstad Kerkelijk Leven Met vier vaandels van Leidse speeltuinverenigingen als decor hield de heer H. Hogenhout, inspec teur voor de lichamelijke opvoeding te Arnhem gisteravond in „Den Burcht" tijdens de morgenbijeen komst van de NUSO-jaarvergadering een referaat over het onderwerp „De huidige visie op onze speelgelegen- heden". De ervaringen met speelgelegen- heden, aldus de heer Hogenhout, lopen sterk uiteen door verschillen in situering, afmeting en inrichting er van. We maken onderscheid tussen besloten speeltuinen en openbare speelterreinen. De praktijk heeft ge- 1 leerd, dat de besloten speeltuinen de grootste aantrekkingskracht op de jeugd hebben. Het geldt hier kinde ren in de leeftyd van één tot acht 1 jaar. Oudere kinderen hebben be- I noefte aan meer vryheid en zullen dus eerder de openbare speelgele- genheden bezoeken. Hoe dan ook, de speelgelegenheden zijn een levensbehoefte geworden, vooral ook met het oog op de mo derne flatbouw, waarbij de tuintjes vaak ontbreken. De Leidse ingenieur Drost heeft bij zijn planning van nieuwe woon wijken de speelterreinen niet verge ten. De grote vraag is natuurlijk wie de zorg voor het schoonmaken der gemeenschappelyke speelgelegenhe den op zich moet nemen. Vaak zul len de ouders in gezamenlijk over leg tot een doelmatige regeling hier van komen. De kinderen, die ouder zyn dan acht jaar, stellen aan het speelter rein niet zulke hoge eisen. Kinderen van die leeftyd houden zich het meest bezig met teamsporten. Een eis waarvan dan ook alle openbare speelgelegenheden moeten voldoen is het feit, dat zy zich voor derge- lyke spelen lenen. Tot slot ging de heer Hogenhout uitvoerig in op gegevens, die men in Arnhem over besloten en openbare speelgelegenheden verzamelde en waarbij vaak verrassende gezichts punten aan de dag traden. De algemene vergadering van de Nederlandse Unie van Speeltuin Organisaties werd geopend door voorzitter drs. G. W. B. Borrie uit Sleen, die in het bijzonder het Tweede Kamerlid dr. Vermooten (PvdA) welkom heette. „Willen we onze plaats in het speeltuinwerk consolideren", aldus drs. Borrie, „dan zullen we niet ach ter mogen blijven en ons aanpassen aan de moderne ontwikkelingen op dit gebied. We moeten niet alles van de overheid verwachten, maar ook door eigen activiteiten het speel tuinwerk stimuleren.' Nadat enkele huishoudelyke zaken waren afgedaan, werd de vergade ring geschorst en de deelnemers in het Stadhuis ontvangen door het ge meentebestuur. De loco-burgemees- ter. wethouder J. C. van Schaik, heette het gezelschap hier welkom i en schonk eveneens aandacht aan de belangen van het speeltuinwerk. 's Avonds vond men elkaar terug in „Den Burcht", waar de Leidse af deling de congressisten een gezellige avond aanbood. Vandaag werden de besprekingen voortgezet. dwaasheid in de andere. Hij verwis selt daar sleutels, struikelt over kof fers. smilt ei- met eten, gaat er met een vliegtuig vandoor, dirigeert een niet bestaand orkest, enfin, het is een lange ketting van aparte stukjes zin loze kolder. Men moet echt een lief hebber zijn van de soort humor, die de lange slungelachtige Jerry met zyn elastieke gezicht steeds weer produ ceert. om dit filmpje te kunnen waar. deren. Bloedgeld Keihard Rex Een aantal bikkelharde jongens" vat in de film „Bloedgeld" het plan op om een geldtransport auto van zyn lading te ontdoen. Een lang niet eenvoudig klusje, want de wagen is zwaai- gepantserd en kan in geval van nood via een radio de bank op roepen. Na langdurige voor bereiding lukt het plan echter. Op een stille weg wordt de geldtran sportauto tussen twee vrachtwagens van de overvallers letterlyk gekraakt. Dat de chauffeur van de bank en een van de bendeleden hierby het leven laten is in het kader van de gehele onderneming alleen maar „een inci dent". Het is zelfs wel een gelukkige omstandigheid, dat de bende van vyf man is gereduceerd tot vier. Het geeft wat minder complicaties by de verdeling van de buit. Toch komt er onderling ruzie, en de hoofdschurk weet. nadat hij de andere bendeleden naar de andere wereld heeft gehol pen. met het geld te ontsnappen. Dat wil zeggen aan de politie. Maar hy heeft buiten de waard, in dit geval de vrouw van de omgekomen bank- chauffeur gerekend, die naast de po litie het spoor hardnekkig is blyven volgen. De weduwe vereffent een oude rekening en doodt de schurk. Een keiharde by vlagen zeer span nende Engelse gangsterfilm, waarin een mensenleven meer of minder niet telt. Officiële publikatie TIJDELIJKE VERKEERSMAATREGE LEN OUDE VEST EN TURFMARKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten voor de duur van dè werkzaamheden aan de Blauw- oortsbrug: de Oude Vest voor zover gelegen tussen de Turfmarkt en de Lange Mare. gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen-, rij- en trekdieren en vee in de richting van de Turfmarkt; 2. voor de gehele Turfmarkt een wachtverbod in te stellen. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat. met uitzondering van de afdeling bevolking ca., de gemeentesecretarie, daaronder begrepen het bureau voor Huisvesting aan de Hooigracht, zomede het kantoor van de gemeente-ontvan ger op 30 mei a.s. in verband met de verkiezing voor de Gemeenteraad voor het publiek zullen zijn gesloten. GEREF. KERKEN Beroepen te Leeuwarden (2 vacatu res) G. Hengeveld te Schoonebeek en G. ter Steege te Amsterdam-Buiksloot te Koudekerk a/d Rijn H. Alting te Uithulzermeeden te Den Helder (4de pred.pl.) D. Kloppenburg te Broek onder Akkerwoude. Aangenomen naar Bennebroek J. D. A. de Zwart, kand. te Zuidlaren. Superieure filmkunst van Bergmann: weet wat hem te wachten staat: somberheid tot in de kern, weerge geven evenwel met het psychologisch inzicht en het zuivere aanvoelen van een onweerlegbaar groot kunstenaar! Maar daarvoor werd deze film dan ook onderscheiden met de „Oscar 1962" voor de beste niet Amerikaan se film. De kneusjes van het regiment In de harem Casino Een soldatenklucht van een wat vreemdsoortig en nogal ge zocht type. waarvan de humor wel wat grollerig. maar bij vlagen toch een ruime lach waard is. Het leger wordt, zoals gebruikelijk in dit genre films, wel heel karikaturaal getekend. Een kleine groep Britse soldaten moet ergens in de woestyn een strook grond verdedigen waar men olie denkt te vinden. Vlakby de plaats waar de Engelsen gelegerd zyn be vinden zich ook de weelderige tuinen van de grote sjeik. Op die tuinen staren de soldaten zich niet dood. wel op de daarin vertoevende harem. En fin. de rest kan men natuuriyk wel raden. De kneusjes rusten niet voor zij in het „paradys" zijn. Op 'het eind is er dan nog een ferm vuurgevecht tegen een stel schurken, waarbij ook de tere haremdames als I volleerde schutters van zich afbijten. Spartacus Derde week TRIANON Spartacus voelt zich blijkbaar goed thuis in Leiden. Hij gaat in het theater aan de Bree- straat nu zijn derde week in. Alle middelen, waarover het moderne filmbedryf kan beschikken, heeft re gisseur Stanley Kubrick benut. Kos ten noch moeite is gespaard om dit stukje Romeinse geschiedenis, dat voor het grootste gedeelte nauwkeu rig wordt weergegeven, op grandioze wijze op het doek te schilderen. In de hoofdrollen: Sir Laurence Olivier Peter Ustinov, Charles Laugh- ton. Kirk Douglas en Jean Simmons. Namen die borg staan voor spel op hoog niveau. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllillillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Advertentie MET EEN KIP KAMPEERWAGEN EEN UNIEKE VAKANTIE! het gebouw aan de Timorstraat, niet zover van de Medusastraat gelegen. De expositie, die gistermiddag is geopend, duurt tot vanavond half twaalf. Belangstelling voor het minia tuurstadje, dat de jongens ge zamenlijk hebben opgebouwd. (Foto L.D /Holvast) OPENING KLEUTERSCHOOL OPPENHEIMSTRAAT De wethouder van onderwys, de heer J. C. van Schaik. zal woensdag 6 juni 's ochtends om elf uur de nieuwe openbare kleuterschool aan de Oppenheimstraat officieel openen. STUDIO In een sfeer van volstrekte troosteloosheid en on eindige triestheid voltrekt zich in de nieuwe Ingmar Bergmannfilm ,,Als in een donkere spiegel'' een drama waarin vier mensen hun onderscheidene rollen, vervuld van een diepe tragiek, vervullen. Als vier instrumenten, gelijk in een kwartet, zijn zij naast elkaar gesteld. Zij wonen op een eenzaam eiland in de Oostzee: de stilte der eenzaamheid in het vervallen huis, waarin zij hun vakantie door brengen, doordringt alles. Het is er van de eerste meter film huiveringwekkend beklem mend. Nóg beklemmender wordt het wanneer wij ervaren, dat de doch ter aan schizofrenie lijdt en gebukt gaat onder de verschrikkelijkste waanvoorstellingen. „Het is vreselijk je eigen verwarring te moeten beleven" zegt zij. Zo ondergaan wij het proces der geestelyke ontbinding en ondergang van de dochter, weliswaar gesteund door de man die haar lief heeft, ook door haar overigens egocentrische vader en haar broer. De vader, die auteur is komt echter tot de ontstel lende ontdekking, dat hy zich in hoofdzaak voor de ziekte van zijn dochter interesseert, omdat het ver loop hem in staat zal stellen deze in een boek te beschrijven. Evenals hy, ziet haar man een medicus de hopeloosheid van het ziekte geval in: hy doet è,lles om haar geestelyk by te staan, maar moet zyn pogingen daartoe tenslotte op geven. En voor de 17-jarige broer is het probleem al even wanhopig en uitzichtloos. Harriet Andersson beeldt het geesteszieke meisje uit, dat geslin gerd wordt tussen abnormaliteit en normaliteit, tussen stralende uitge latenheid en onvoorstelbare neer slachtigheid. Tot de volledige ineenstorting komt en zy per helikopter, die zij voor een spin aanziet, terwijl zy God verwacht had, van het eiland wordt weggevoerd. Deze actrice heeft hiermee met èèn slag een reputatie gevestigd: een overgelijkelyke creatie! Gunnar Björnstrand (de vader), Max von Sydow (de echtgenoot) en Lass Passgörd (de broer), zyn de harmonische medespelers in dit su blieme kwartet. Gelukkig heeft het fatale gebeuren nog een eensdeels bemoedigend einde: de vader en de zoon vinden elkaar in hun beschouwingen over „liefde en God", waardoor een einde komt aan datgene, wat hen tot dan toe gescheiden hield. Deze film bedoeld als voortzetting van Bergmanns unieke reeks met „Wilde aardbeien" en „De maagden- bron" als hoogtepunten, vormt ook nu weer een prototype van zijn sin guliere kunst, omlijst door de suite no. 2 in d-mineur voor violoncel van J. S. Bach, superieur gespeeld door Erling Blöndal Bengtsson. Wie Bergmanns vorige films zag, iiiiiiiiiliiiiiiiiiliiiiiiiiiiliiiliiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiïiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiii Harriet Andriessen en Max von Sydow in „Als in een donkere spiegel" „Die Fledermaus" In een modern ritme LIDO In een modern ritme „Die Fledermaus" van de Duitse re gisseur Geza von Cziffra is een film naar de gelijknamige operette van Johann Strauss. Er wordt in gedanst en gezongen, inderdaad, maar dat alles in een schrikt u niet modern ritme. Het ritme n.l. van het orkest Kurt Edelhagen, dat zijn sporen op het gebied van amusementsmuziek wel iswaar verdiend heeft, maar waar van de Weense walskoning waar- schijnlyk toch liever had gezien, dat het van zyn muziek in driekwarts maat was af gebleven. Dat er bo vendien van het oorspronkelijke ge geven weinig is overgebleven, ach ook dat spreekt byna wel vanzelf. De verwikkelingen, die zich tijdens het fameuze bal by Prins Orlofsky afspelen, vormen op het witte doek eigenlijk niets anders dan een banale klucht. Marika Rökk, een andere Marika Rökk dan die van vroeger, speelt hier in een van de hoofdrol len, evenals trouwens Hans Moser, Marianne Koch en Peter Alexander. Gelukkig zijn de enkele balletten, die in deze kleurenfilm zyn verwerkt, nog enigszins een lust voor het oog. Nogmaals, geen verfilmde operette dus, maar een hele vrye filmbewer king van een luisterryk zangspel uit de vorige eeuw. Jerry als piccolo Ketting van kolder Lux or Producent, regisseur en hoofdrolspeler Jerry Lewis heegft een wonderiyk filmpje gemaakt. Een filmpje zonder verhaal, zonder begin en zonder eind eigenlijk. Jerry heeft zichzelf als een ontstellend stupide piccolo geplaatst in een van die gi gantische toeristenhotels langs Miami Beach. Hy duikelt daar <van de ene VAN DER GUN'S AUTOBEDRIJF N.V. Oen HaagLange Stede 4-6 tel. 66.83.83 (zijstraat Hengelolaan) .Amsterdam: Bronckhorststraat 26-28 tel. 73.80.22* (zijstraat Roelof Hartplein)

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3