KAMSTEEG'S AGENDA UITTOCHT Dr. B. H. M. Ylekke benoemd tot Leids hoogleraar UITVAART Fa. Boekkooi MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 26 MEI 1962 ET is naïef te denken, dat het T__T milde vonnis voor ex-generaal 1 1 Salan levenslang, terwijl ledereen de doodstraf verwachtte een kalmerende invloed zal hebben op de groep, waarvan hij tot voor kort de hoogste leider was. De OAS- ers zijn fanatici, die alleen door de harde feiten overtuigd kunnen wor den, dat zij voor een verloren stel ling vechten. Hoe onhoudbaar het bastion van „Algérie Frangaise" was geworden, werd overigens al duidelijk toen de ultra's naar het laatste mid del grepen: dat van de terreur. Ter wijl deze helaas nog voortduurt, is een massale uittocht naar Frankrijk begonnen, een sprekend bewijs, dat de OAS zelf geen oplossing meer ziet. De vluchtelingen worden niet langer meer tegengehouden door controle en bedreiging en sinds half april zijn er dan ook al meer dan tienduizend overgestoken. Twaalf vliegtuigen per dag en vier schepen per week vormen een brug van Algerije naar het „moe derland". Deze vlucht uit Noord- Afrika is overigens niets nieuws, want uit Tunis en Marokko hadden in de afgelopen jaren al vele hon derdduizenden tot de oversteek beslo ten. DEZE uittocht van Europeanen uit Algerije is tevens een uit vaart: die van het vertwijfelde ideaal van „Algérie Frangaise". Het is daarbij de vraag of de „pieds noirs" (zwartvoeten) in Frankrijk erg vriendelijk ontvangen zullen worden, al zijn er hier en daar co mités opgericht om hen op weg te helpen. Velen zullen immers de nei ging hebben hen te identificeren met de moordenaars van de OAS. En dat is dan in sommige gevallen niet ten onrechte. Natuurlijk zijn er onder de vluchtelingen, die tot hun vertrek besloten uit afkeer jegens de mis daden van de ultra-rechtse elemen ten, maar anderzijds zijn er ook rat ten, die het zinkende schip verlaten. Een schip namelijk dat van de samenwerking tussen verschillende rassen dat zinkt door eigen schuld. De kans op gemeenschappelijk leven in de Algerijnse staat was immers verkeken sinds het ogenblik, dat het geweld van de OAS zijn intrede deed, dat op zijn beurt geleid heeft tot even bloedige reacties, zoals dezer dagen nog bleek uit de vondst van vermoorde Europeanen in een wijn gaard. Een andere factor, die de ma te van vriendelijkheid jegens de vluchtelingen zal bepalen, is het ar beidsprobleem. Op een ogenblik, dat de Franse vakbonden hogere lonen en kortere werktijden eisen, wordt de arbeidsmarkt overspoeld door een stroom werklozen. De regering doet intussen veel om het vraagstuk zo snel mogelijk op te lossen. Zij ver leent steun voor een overgangsperio de, zorgt voor herscholing en diri geert de vestiging om te verhinde ren, dat er zich kliekjes van politiek- ontevredenen vormen. Uit dit alles biykt, dat „Algerije" een veel inge wikkelder kwestie is dan nog slechts kortgeleden werd vermoed. In tie internationale betrekkingen van de nieuwste tijd Bij K.b. is dr. B. H. M. Vlekke, sedert september 1961 buiten gewoon lector in de internationale betrekkingen van de nieuwste tijd. benoemd tot buitengewoon hoogleraar met dezelfde leer opdracht. in de internationale en politieke ge schiedenis van de nieuwste tijd. Prof. Vlekke, die sedert 1948. secre taris-generaal van het Nederlands Genootschap voor Internationale Za ken te 's-Gravenhage en tevens directeur van het instituut van dit genootschap is, heeft zeer veel gepu bliceerd op het terrein van de inter nationale politiek. Behalve zijn in 1953 verschenen studie „Tweespalt j der Wereldrijken", verschenen van zijn hand o.m. zeer vele artikelen in het onder zijn leiding staande tijd schrift van het Nederlands Genoot schap voor Internationale Zaken, In ternationale Spectator, eveneens in buitenlandse vakbladen. CONSTATEERDEN wij de vori ge week, dat president De Gaul le vrijwel alleen is komen te staan in zijn opvattingen over de toekomst van Europa, thans moet bovendien vastgesteld worden, dat het binnenlandse gezag van het staatshoofd enige gevoelige slagen heeft gekregen. Na het plotselinge aftreden van vijf MRP-ministers hebben ook de conservatieven duide lijk gemaakt, dat zij voorstanders zijn van het uittreden van hun vier vertegenwordigers uit de regering- Pompidou. Weliswaar hebben de mi nisters die wens naast zich neerge legd, maar aan het standpunt van de partij als zodanig behoeft niet ge twijfeld te worden. Andere aanvallen op De Gaulle zijn de opzegging van steun door de bejaarde staatsman Paul Reynaud en het verwijt van de socialisten, dat de president lijdt aan „americanophobie" (vrees voor de Verenigde Staten). Aan dit alles kan men nog toevoegen, dat het vonnis voor Salan een funeste invloed zal hebben op de stemming bij politie en militairen, die in strijd gewikkeld zijn met de OAS. Nog een verzwarende factor is, dat Salans rechters die door De Gaul le zelf waren aangewezen zich bij hun uitspraak vermoedelijk hebben laten leiden door de overweging, dat de ex-generaal in een gewetenscrisis was geraakt door de Algerijnse poli tiek van het staatshoofd. Pijnlijk is nog, dat -iet nu vrijwel onmogelijk zal zijn nog ooit een ondergeschikte OAS-er naar het schavot te brengen, nu de chef er met levenslang is afge komen. Dat dit de strijd met de OAS niet gemakkelijker zal maken, be hoeft geen betoog! MAXIMUMSNELHEID TIJDENS PINKSTEREN De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft besloten een zeer be perkte proef te nemen met het vast stellen van een tijdelijk geldende maximum snelheid op de twee pink sterdagen en op de daaraan vooraf gaande zaterdag. Óp deze dagen zal van 's morgens acht tot 's avonds negen uur een maximum snelheid van 100 kilometer per uur gelden op de Rijksweg 12 (Den HaagDuitse grens). Op de Zuiderzeestraatweg geldt dan een maximum snelheid van 80 kilometer. VERPLEEGSTERSTEKORT WORDT MINDER „Het ziet er naar uit dat we, wat het verpleegsterstekort betreft, op de weg naar beterschap zyn. Maar we zijn er echter nog lang niet". Dit verklaarde mr. J. A. H. J. van der Dussen, burgemeester van Dordrecht en voorzitter van de stichting het Ned. Ziekenhuiswezen, op het twee jaarlijkse ziekenhuiscongres, dat de stichting in Utrecht houdt. „De voor naamste oorzaak van de verbetering ligt", aldus mr. Van der Dussen in de verbetering van de salarissen. Advertentie Oh Cotorc SNELLE^SERVICE AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Pro/, dr. B. H. M. Vlekke Prof. Vlekke, die in 1899 is geboren, en gestudeerd heeft aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam en vervolgens te Nijmegen, is sedert 1951 met een onderbreking van twee jaar, aan de Leidse Universiteit verbon den. Aanvankelijk gaf hy in op dracht van het Leidsch Universiteiis- Fonds colleges over actuele vraag stukken van de internationale poli tiek. In 1956 volgde zijn benoeming tot bijzonder hoogleraar in de actueie internationale staatkunde, vanwege het genoemde fonds. In septemoer van het vorig jaar werd prof. Vlekke benoemd tot bui tengewoon lector om onderwijs te ge ven in de internationale betrekkin gen van de nieuwste tyd. Deze be noeming maakte het mogelijk op korte termijn de vacature te vervul len, die was ontstaan door het over lijden van dr. mr. F. Gosses, lector Geschiedenis herhaalt zich niet, zegt Oe Tliant De waarnemende secretaris-gene raal van de VN, Oe Thant, heeft ter gelegenheid van zijn eredoctoraat in de rechtswetenschappen aan de Car- letonuniversiteit in Ottawa een toe spraak gehouden, waarin hij na drukkelijk verklaarde dat geschiede nis zich niet herhaalt. Oe Thant zette uiteen, dat historici tot de slotsom zijn gekomen, dat vele oorlogen in het verleden onvermij delijk waren, en hieruit leiden zij dan af dat. als de omstandigheden ongeveer gelijk zijn als toen, oorlogen in de toekomst onvermijdelijk zullen zijn. „Er is geen groter waandenkbeeld dan de algemeen aanvaarde bewe ring, dat geschiedenis zich herhaalt. Het blote feit is. dat geschiedenis zich niet herhaalt", aldus Oe Thant. Hy noemde als voorbeelden voor deze verkeerde opvatting „de bezeten vrees voor omsingeling" van de Sow- jet-Unie en de angst voor een ca tastrofale aanval bij verrassing „die het denken in Ytashington over heerst". Beide complexen wortelen in bet waandenkbeeld dat geschie- i denis zich herhaalt. Als ander voorbeeld noemde Oe j Thant nog Sir Anthony Eden, thans Lord Avon, die als Blitse premier, „teleurgesteld door het tragische fa len van Neville Chamberlains poli- j tiek van verzoening in Miinchen in 1938, achttien jaar later zich aan een i harde Suezpolitiek waagde, die in een mislukkig eindigde". Eenstemmigheid over de agenda in GENEVE De ontwapeningscommissie in Ge- nève heeft gisteren de agenda goed gekeurd, die door de beide voorzitters Arthur Dean (VS) en Valerian Zo- rin (Sowjet-Unie) gezamenlijk was ingediend. De commissie zal de vol gende onderwerpen bespreken: maatregelen om verdere verbreiding van kernbewapening te voorkomen en vermindering van de mogelyk- j heid van het per ongeluk uitbreken I van een atoomoorlog, door misreke ning of slechte verbindingen, j De commissie heeft tevens de tekst J van een verklaring goedgekeurd, waarin oorlogspropaganda wordt verboden. Deze tekst zal aan de voltallige vergadering worden voorgeleid en na goedkeuring in het (rapport worden opgenomen, dat op 1 juni aan de ontwapeningscommis sie van de Verenigde Naties zal wor den uitgebracht en de komende herfst door de Algemene Vergadering zal worden behandeld. De tekst werd bijna zonder debat door de commissie aangenomen. Dean maakte bekend, dat by de Dean en Zorin over propaganda De voorzitters van de ontwape ningsconferentie in Genève, de Ame rikaan Arthur Dean en de Rus Vale rian Zorin, zouden overeenstemming hebben bereikt over een ontwerp- verklaring tot het verhinderen van oorlogspropaganda. De Amerikaan Dean waarschuwde gisteren tegen een ontwapening zon der behoorlijke waarborgen en ook tegen politieke agitatie. Het is niet denkbeeldig, zei Dean, dat juist gedurende een ontwape ningsproces wantrouwen en geschil len grotere vormen gaan aannemen. Een staat kan naar een ander land politieke agenten zenden om aan te zetten tot. stakingen, oproer en ter reurdaden. waartegen een VN-leger wel eens niet opgewassen zou kunnen zijn. tekst een oproep van de 17 mogend heden van de ontwapeningsconferen tie zal worden gevoegd, waarin ver zocht wordt de verklaring aan te ne men. Op dinsdag 29 mei zal de con ferentie definitief over de anti-oor- logspropagandaverklaring uitspraak doen. Amerikaanse kernproef De Amerikaanse Commissie voor Kernenergie heeft gisteren bekend gemaakt, dat in Nevada een onder grondse kernontploffing van geringe kracht is uitgevoerd. Dit was de 34ste ondergrondse kernproef van de lo pende reeks die bekendgemaakt is. Advertentie VOOR CHEMISCH REINIGÈN VERVEN PAASEILANDBEELD: „1 APRIL-BEELD" Het beeld dat als het z.g. „Paas eilandbeeld" tengevolge van een 1 april-grap voor de televisie bekend heid heeft gekregen, is door de ma ker, de beeldhouwer Edo van Tet terode, aan de gemeente Zandvoort ten geschenke gegeven. De beeld houwer had dit beeld, zo deelt hij mee. indertijd gehakt om in zijn tuin in Zandvoort te zetten. Hij heeft het thans een voetstuk gegeven, waarop „1 april" komt te staan Als de ge meenteraad van Zandvoort de schenking aanvaardt zal het beeld een plaats krijgen op de Zuidboule vard ter hoogte van het strand, waar ?t op 30 maart was „aangespoeld". Vijf kinderen ontsnapt uit brandend huis De vijf kinderen (van 5 tot en met 11 jaar) van de familie De Haas zijn gisterochtend ontsnapt uit de bran dende ouderlijke woning aan de Swammerdamstraat in Amster dam. Tijdens afwezigheid van de ouders heeft waarschijnlijk het 7-ja- rig zoontje met lucifers gespeeld. Daardoor raakten eerst de gordijnen van de slaapkamer in brand, waarna het vuur ook de vloerbedekking aan tastte. Voordat de vlammen ech ter de uitgang hadden kunnen ver- Op de grens tussen de Euro pese en Arabische wijk in Or an zit een soldaat van het Franse leger te dutten in het zonnetje. Zijn automatische wapen ligt voor de O.A.S. zo voor het grij pen. Op de achtergrond ziet men evenwel nog meer Franse wachtposten. CHEMIfH'rtE WASSERIJ sperren waren de vijf kinderen al in paniek naar buiten gevlucht. De brandweer heeft het vuur met een straal geblust. Saravaue (Laos) in rode handen De premier van Siam, maarschalk Sarit Thanarat, heeft berichten ont vangen volgens welke de hoofdstad van een provincie in zuid-Laos, Sa- ravane, in handen van de commu nistische Pathet-Lao strijdkrachten is gevallen. Saravane ligt op ongeveer honderd km van de grens met Siam in de verdedigingslinie die de regeringstroe pen tegen de Pathet Lao hebben ge vormd. Sarit, die juist teruggekeerd was van een vliegtocht ooor de pro vincie. zei tegen journalisten geen verdere bijzonderheden te weten. Het is niet bekend of de stad is ingeno men ofwel eenvoudig door de rege ringstroepen is verlaten en door de Pathet Lao overgenomen Advertentie OUDE VEST ,189 A TEL. 24214 HAARL.STR. 42A' - - TEL. 21797 BINNENLAND Vannacht is op de Provlnclaleweg Halsteren-Steenbergen nabij de zgn. „handwijzer" de 2ö-jarige L. van He- rel uit Steenbergen dood onder zijn auto gevonden. De politie vermoedt dat hij. komende uit de richting Hal steren. is geslipt en tegen een boom gereden. Zesentwintig Nederlanders die in de oorlog Britse vliegers hebben ge holpen om uit bezet Europa naar Engeland te ontsnappen zullen op uit nodiging van oud-vliegers van 30 mei tot 6 juni een korte vakantie in En geland genieten. Zij vertrekken woens dag 30 mei van Schiphol. Admiraal Robert L Dennison USN, geallieerd opperbevelhebber van de maritieme strijdkrachten in de At lantische Oceaan, zal op 27 en 28 mei een bezoek aan ons land brengen. Gistermiddag is de 40-jarige H Heynen uit Badhoevedorp onder de gemeente Erp met zijn personenauto in het water gereden en verdronken. Gistermiddag is op de weg van Bergen op Zoom naar Vlissingen bij Rilland-Bath bij een verkeersongeluk de 57 Jaar oude heer C. J. de Kanter uit Bergen op Zoom om het leven ge komen. Tijdens de gisteren in Haarlem gehouden Jaarvergadering van het Kon Instituut van ingenieurs Is dr. L. Neher. oud-directeur-generaal van de PTT en oad-president van het Kon. Instituut van ingenieurs, benoemd tot erelid. De gouden medaille van het in stituut voor 1962 is toegekend aan prof. ir. G. H Bast voor zijn speur werk op het gebied van de elektro techniek. BUITENLAND Zes Oostduitse kinderen, die een dag of tien geleden na door een prik keldraadversperring te zijn gekropen. In Eschwege. West-Duitsland, waren binnengekomen om eens wat van het leven In het Westen te zien. zijn gis teren weer naar hun ouders terugge zonden Deze laatsten hadden telefo nisch hierom gevraagd. Een vrachtwagen is nabij Arapkir in Oost-Turkije tegen een rots gere den. Dertien mensen kwamen om het leven, vijf werden gewond. De EEG-commissie heeft de rege ringen van de zes-landen het eerste ontwerp doen toekomen van de voor gestelde overeenkomst ter aansluiting van zeventien Afrikaanse Staten (hoofdzakelijk voormalige Franse en Belgische kolonies) bij de gemeen schappelijke markt. De overeenkomst voor associatie van de Afrikaanse sta ten met de EEG zal op 1 januari 1963 in werking treden. Ook ln Engeland wil men gaan proberen Haflinger-paarden te fokken. Daartoe zullen binnenkort zeven van deze om hun taaiheid bekende dieren uit Oostenrijk worden overgebracht. De Engelse plannen zijn geïnspireerd door het succes dat de Hafllngers ln de afgelopen vijf Jaren reeds in N e- d e r 1 a n d hebben gehad. ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Heils. 7.45 uur n.m. Eerste Binnenvestgracht 20: Jubi leum en afscheid J. W. Cornelisse. onderdistrictscommissaris N.P.V. 4-5.30 uur n.m. Gem. Werkplaats (Groenesteeg)Re ceptie 35 Jaar Bllndenbond. 3 uur n.m. In de Moriaan (Hoogl. Kerkgracht) Oec. Raad Leiden. Spr. dr. C. P. van Andel over „Christen zijn ln deze tijd". 8 uur njn. Leidse Volkshuls: Concert Jeugd- kamerorkest „Leiden". 8 uur n.m. St.-Antoniusclubhuis: Chr. Toneel groep „Imperium" speelt „Thor en de engelen". 8 uur n.m. Gerecht 10: Soefl-beweging. Spr. G. Leverland „Lichaam en ziel". 11 uur v.m. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Films over India, Kerala. Assam en Hl- machal. 2.30 uur. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. MAANDAG De Doelen: Ledenverf Leidse Ama teur Fotografenver. 8 uur n.m. Den Burcht: Prot. Chr. groep. Spre kers dhr. P. S. Harmsen en wethouder S. M. Stolp. 8 uur n m. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur n.m. Steenschuur 6: Splritlsch Genoot schap. 8 uur n.m. DINSDAG Antonius Clubhuis: Toneelgroep Pro- fessorenwyk voert „Het meisje van het schlldery" op. 8 uur n.m. Gulden Vlies: Sluitingsmiddag Ned. Ver. van Hulsvrouwen. 2.30 uur n.m. Rest. Van der Heijden. Jaarvergade ring V.V.V. Leiden. 8 uur n.m. Stadhuis: Afscheid Th. Barnard van gemeentedienst. 4.45 uur n.m. WOENSDAG Den Burcht: Uitreiking gouden plaat aan „Leidse Sleuteltjes". 8 uur n.m. Het Gulden Vlies: V.V.D. Bespreking verkiezingsuitslag. 9 30 uur n.m. Pieterskerk: Avondstilte. 7.30 uur n.m. Prediker: Spr. ds. J. A. Smink van Den Haag. 8 uur n.m. Prediker: Prot. Chr. groep. Bespre king uitslag verkiezing. 8 uur n.m. Schouwburg: Leerllngenultvoerlng Balletschool Hendrlchs. 6 uur n.m. Zuiderkerk: Concert Lyra Academica ten bate van Ned. Roodè Kruis. 8 uur n.m. DONDERDAG Stationsplein: Autotocht Ned. Chr. Reisver. door Brabant en naar Ant werpen. 8 uur v.m. VRIJDAG Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN Academie (nieuwe vleugel): Leids Acad. Kunstcentrum. Schilderijen en tekeningen van Guy-Marle Nouvel (tot 15 juni). De Lakenhal: Dag. 10-4 uur .zondag 1-4 uur. Lakenhal: Tentoonstelling „Bal en zijn groep" (tot 18 Juni). Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie. v. d. Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Ryksmuseum voor Volkenkunde: Dag. 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelijks 10-4 uur. zondag 1-4 uur. BIOSCOPEN Lldo: „Die Fledermaus". A l. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. en Hemelvaarts dag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Studio: „Als in een donkere spiegel". 18 Jr. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. en Hemelvaartsdag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Spartacus". 14 Jr. Dag. 2 en 7.30 uur. Luxor: „Jerry als piccolo". A.l. Dag, 2.30, 7 en 9.15 uur: zond. en He melvaartsdag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rev: „Bloedgeld". 18 Jr. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De wraak met de tomahawk". Casino: „De kneusjes van het regi ment". 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. en Hemelvaartsdag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-theater - Wassenaar: vrijdag 8 uur; zat. 7 en 9.15 uur „De Ont wrichten". 14 Jr. Zond. 7 en 9.15 u.; ma. en wo 8 uur „Afspraak ln sep tember". 14 Jr. Dond. 8 uur „Meneer Hulot gaat met vakantie". A.l. Zon dag-, woensdag- en donderdagmiddag 2.30 uur „Toto en de Stropers". A.l. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zater dagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de dok toren Jansen, tel 53024: De Bruvne, tel. 26866; Llgtenberg. tel. 22630; Ple- terse. tel. 24403 en Postel, tel. 23089. Te Ocgstgeest dokter Van Walchren. tel. 52130. Weekeindedlenst der tandartsen Voor spoedge\allen neemt waar tandarts Van Wickevoort Crommelln, tel. 50468. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 14.10 Streekuitz. 14.30 Zang recital. 15.00 Muziekmatinee. 16.40 Boekbespr. 17.00 Radio Jazzclub. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte gram. 18.30 Theaterork. en zangsolis ten. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 De achttien, flitsen uit het van daag te Utrecht te houden Hervormd- Gereformeerd congres. 19 45 Klassieke muz 19.55 Deze week. praatje. VARA: 20 00 Nws. 20.05 Marinierskapel. 20.40 Tango-Rumba-orkest. 21.10 Socialis tisch comm. 21.25 Italiaans ens. en zangsolist. 21.50 Hoe vindt U het? 22.20 Sportnws. 22.30 Nws. 22 40 Lichte ork. muz 23.10 Melodieën uit films en mu sicals. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 ni. KRO: 14.10 Franse les. 14.30 V. d. jeugd. 15.30 Lichte gram. 15.50 Vocaal ens.: lichte muz. 16.10 Als de dag van gisteren, kron. van het leven. 16.40 Lichte gram 17.00 Sportperiscoop. 17.10 Jazzmuz 17.30 Boekbespr. 17.40 Nwe klass. gram. 18.00 Kunstkron. 18.30 Amateursprogr. 18.50 Praatje voor po litieke voetgangers. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Wie het weet mag het zeg gen. wedstr. in muziekliteratuurkennis. 19.45 Lichtbaken, lezing. 19.55 Popul. klassieken. 20.50 En nu mijn geval, vragenbeantw. 21.00 Tierelantijnen, ge- var. progr. 22.00 Kopstukken, licht progr. 22.20 22 25 Boekbespr. 22.30 Nws 22.40 Wij lulden de zondag in 23.00 Religieuze muz. m. comm 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 15.00 Top of Flop. 15.30 Do cumentaire film. 15.55 Tips voor de vacantle. 16.15 Documentaire film. 16.40 Documentair programma over de straalmotor. 17.00-17.30 V. d. kinderen. 19.30 K-wartaal II. carbaretprogram- ma. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Saint Germain des Prés. gevar progr. 21.50 Willens en wetens, quizprogr. VOOR ZONDAG 27 MEI. Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nieuws, postdulvenbe- richten en socialistisch strijdlied. 8.18 Voor het platteland. 8.30 Weer of geen weer. gevarieerd programma 9.45 Gees telijk leven, toespraak. 10.00 Kameror kest en solist: klassieke muziek. 10.30 Lieve Ouders brieven van be roemde kinderen. 10.50 Lichte grammo- foonmuzlek. AVRO: 12.00 Lichte or kestmuziek en zangsollste. 12.30 Sport berichten. 12.32 Operettemuziek (gr. 13.00 Nieuws. 13 07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Mededelingen of grammofoonmuzlek. 13.20 Knipperlicht 14.00 Boekbespreking. 14 10 Kinder koor: Voorjaarsliedjes. 14.30 Metropo- le-orkest. 15.00 Toneelbesschouwlng. 15.10 Radio Filharmonisch ork strijk kwartet en soliste. 16 05 The Skymas- ters en zangsolisten. VARA: 17.00 Walsorkest. 17.30 Voor de Jeugd. VARA: 17.50 Nieuws, sportuitslagen en sportjournaal. VPRO: 18.30 Korte kerkdienst van de Nederlandse Protes tantenbond IKOR: 19.00 Voor de Jeugd. 19 30 De open deur. lezing. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte mu ziek en zang. 21.05 Eens ln Je leven miln Jongen, éénakter. 21.40 Lichte mu ziek. 22.00 Rijkdom der welluidendheid Igr.22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Lichte orkestmuziek en zangsolls- ten. 23.20 Kamermuziek (gr.). 23.55- 24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. KRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Klassieke grammofoonmuzlek. 8.25 Inleiding Hoogmis. 8.30 Plechtige Hoogmis. NCRV: 9.30 Nieuws en waterstanden. 9.45 Geestelijke liederen. IKOR: 10.00 Muziek van de zondag. 10.15 Reporta ge van het congres van de achttien Ned. Hervormde en Gereformeerde pre dikanten te Utrecht. 10.30 Ned. Her vormde kerkdienst. 11.30 Vragenbe- antwoording. 11.45 De Kerk in de spie gel van de pers. lezing. NCRV: 12.00 Koorzang. KRO: 12.15 Buitenlands commentaar. 12.25 Muzlek-Perlodiek. 12.55 De hand aan de ploeg, lezing. 13 00 Nieuws. 13.05 De Oelewappers, licht programma. 13.30 Voor de kinde ren. 14.00 Moderne orkestmuziek. 14.50 Saxofoonkwartet. 15.15 Muzikale aspec ten. muzikale lezing. 15.45 De Sterrit der Naastenliefde. 16.00 Sport. 16.30 Het Heilig Boek ln de Kerk. overden king. CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Gereformeerde kerkdienst. NCRV: 18.30 Kamerorkest en solis ten: gewijde muziek (gr.). 19.00 Nieuws uit de kerken. 19.05 Samenzang. 19.30 Door een geopende deur ln de Hemel, lezing. KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 De Moordaanslag, hoorspel. 21.05 Lichte orkestmuziek en solisten. 21.30 Angst voor gevaar, klankbeeld. 21.45 Kamer muziek van Scandinavische componis ten (gr.). 22.00 In de Vergulde Baars, licht programma. 22 20 De sterrit der Naastenliefde. 22 25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22 40 Werkt u lets van de welvaart?, discussie. 23.00 Avondge bed. 23.15 Radlophllharmonisch orkest. 23.55-24.00 Nieuws. Radio BloemendanI 9.30 uur ds. G. Toornvliet: 11 uur ds. G. Toorn vliet (uitzending dienst voor belang stellenden): 2.45 uur Klnderdlenst; 3.30 uur ds. P. N. Kruyswijk. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.00-15.15 De bezetting IX: De Jodenvervolging. IKOR: 17.00-18.00 Hervormde Kerkdnst te Schevenlngen. NTS: 19.30 Weekoverzicht en Journaal. 20.00 Sport ln oeeld. KRO: 20.30 Woord beeld. 20.40 De avond valt (Les ap- proches du solr), éénakter. 21.15 Am sterdams kunstmnandorkest: Populair- klasslek concert. 21.50 Strijd tegen het onrecht: De Pleegvader, film. 22.15 Epiloog. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankbeeld. 13.40 Praatje. 14.00 Wenken voor de tuin. 14 30 BBC Svmfonle-orkest en solist. I. d. pauze: 15.25-15.42 lezing. 115 Klankbeeld. 17.00 Hoorspel. 17.30 Voordracht. 17.50 Praatje. 17.55 Weerbericht. 18.00 Nws. en journaal 19.45 Lichte orkestmuz. 19.30 Brief uit 19.45 Godsdien stige uitzending. 20.25 Liefdadigheids- omroep. 20.30 Hoorspel. 21.00 Pianore cital. 22.00 Nieuws. 22.10 Lezingen. 22.50 Epiloog. 22.59 Weerbericht. 23.00 Nieuws. 23.02-23.35 Kamermuziek. Engeland. BBC' Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Verzoekprogramma. 13.30 Ge varieerd programma. 14.00 Gevarieerde muziek. 14.30 Populaire liedjes. 15.00 Filmkroniek 16.00 Populaire muziek en nieuwe grammofoonplaten 17.00 In terviews. 18 00 Populaire liedjes. 18.30 Gevarieerd programma. 19.30 Nieuws. 19.35 Gevarieerde muziek 20.30 Gods dienstige samenzang. 21.00 Verzoekpro gramma. 22.00 Gevarieerde muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Gevarieerde muziek (verv.) 23.30 Lichte muziek. 23.50 Me ditatie. 23.55-24.00 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Weense klassieke muziek. 13.00 Nieuws. 13.10 Opera-aria's. 14.45 Oude kamermuziek. 15.30 Volksmuziek. 16.30 Dansmuziek. 18.15 Planoconcert. 18.50 Zangrecital. 19.00 Nieuws 20.00 Gram mof oonmuziek. 21.00 Orkestconcert. 21.45 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 23.00 Dansorkest. 23.15 Dans- en amuse mentsmuziek. 24.00 Nieuws. 0.05 Svm fonle-orkest en solisten. 1.00 Weerbe richt en gevarieerde muziek. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.10 Filharm ork.: klassieke en mo derne muz. 13.40 Pelléas et Mélisande. opera. 15.50 Die Fledermaus. operette. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Apotheek D. C. Kok. Rapenburg 9. tel. 24807. Apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp is geopend. De Oegstgcester Apotheek. Wilhel- minapark 8. tel. 53274 ls 'szondags ge- geopend van 12-13 uur. BU geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. 17.45 Ork. conc.: klassieke en moderne muz. 19.30 Lichte muziek. 20.00 Heden daagse Franse muziek. 21.00 Hoorspel. 22.15 en 22.45 Grammofoonmuzlek. 23.53-24.00 Nieuws. Brussel 324 en 484 m. 324 ni.: 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte grammofoonmuzlek. 12.30 Weerberich ten. 12.34 Amusementsorkest en solist. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Opera- en Bel Can- toconert. 15.30 Sportprogramma. 17.00 Nieuws. 17.30 Licht sextet. 17.45 Sport uitslagen. 17.50 Lichte grammofoonmu ziek. 17.55 Pianorecital. 18.30 Gods dienstige uitzending. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.30 Lichte grammo- foonmuziek. 20.00 Oost West, Thuis Best. amusementsprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte grammofoonmuz. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.55- 24.00 Nieuws. 484 m.: 13.00 Nieuws. 13.15 Verzoek programma en sportberichten. 17.00 Nieuws. 17.45 Symphonle-orkest en so list: Moderne en klassieke muz. 18.30 Grammofoonmuzlek. 19.00 Katholiek halfuur. 19.30 Nieuws. 20.00 Orkestmu ziek. 20.45 Operamuziek. 22.00 Wereld nieuws. 22.15 Lichte grammofoonmuz. 22.55 Nieuws. 23.00 Jazzmuziek. 23.55 Nieuws. VOOR MAANDAG 28 MEI Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. (Om 7.30 uur Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nws. 8.18 Muzikale och tendpost. 8.35 Amus.muz. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Voor elk wat wils. (9.35-9.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 Democratie in het geding, overden king. VARA: 10.20 Zestig minuten voor boven de zestig. 11.20 Voordr. 11.35 Zangrecital. 12.00 Roemeens ork. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tulnb. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 V. d. middenstand, lezing. 13.20 Lichte muz. 13.45 Wikken en wegen, lezing. 14.00 Kamermuziek. 14.30 De Jonge sector. 15.15 Lichte gram. 16.00 Oude liedjes. 16.15 Weer klank, muziekrevue. 17.30 Fragmenten uit Elne Nacht ln Venedlg. operette. 17.30 Act. 17.40 Lichte ork.muz. 17.50 Milit. comm. VARA: 18 00 Nws. en comm. 18.20 Pianoduo. 18.35 Olympia's Tour door Nederland. 18.40 Jazzmuz. 19.00 Par lementair overz. 19.15 Regeringsultz.t Herman Stok presenteert de Radio- zilvervloot, 19.30 Zangrecital. 20.00 Nws. 20.05 De wilde vaart, licht pro gramma. 20.45 Lichte ork muziek. 21.15 Geen nws. uit het moeras, klankbeeld. 21.40 Radio Filharm. ork. en soliste: vloolconc 22.25 Act. 22.30 Nws. 22 40 De Ramblers en zanesollsten. 23.05 Op de praatstoel. 23.25 Lichte gram. 23.55- 24.00 Nws Hilversum II. 298 ni. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Lichte gram. 7.20 Sportultsl. van zaterdag. 7.30 Ge wijde m,uz. 7 50 Het brood des levens, meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Lichte gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9 40 V. d. vrouw. 10.10 Orgel spel. 10.20 Theol. etherleergang. 11.05 Zangrecital. 11.35 Elk wat wils. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tulnb. 12.33 Lichte ork.muz. 12.53 Gram., event, act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Italiaanse melodieën. 14.05 Schoolradio. 14.30 Planorecital. 15.10 Klass. gram. 15 45 Vocaal ens.: gewijde liederen 16.00 Bljbeloverdenklng. 16.30 Radio Filharm. sextet. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Jazzmuz. 17 40 Beursber. 17 45 Regerlngsultz Nleuw-Gulnea en de Zuld-Pacific Commissie, door dr. J. V. de Bruyn. NCRV: 18 00 Orgelrecital. 18 30 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit, 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. praatje 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Koorzang. 20 05 Bii de Gratie Gods. klankh. 21.40 Licht ens. 22 00 Pari. comm. 22 15 Metropole ork.. koor en solisten: amus.muz. 22.30 Nws en R O.S.-ber. 22 40 Avondoverd. 22 55 BoekbecDr. 23.05 Lichte ork.muz. 23.55- 24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATF.NPn.OGRAMMA DRAADOMROEP (Over (le 4e HJn van 18-20 uur) I. ZoltAn Kodély. 1. Héry Janos Suite. Voorspel. Hét sprookje. Weens speelwerk. Lied. Veldslag en nederlaag van Napoleon Tussenspel. Intocht van het Keizerlijke hof. Symphonle Orkest van Radio Berlijn o.l.v. Ferenc Fricsay. 2. Dansen uit Galanta. Symphonie Or kest van Radio Berlijn o.l.v. Ferenc Fricsay. II. Béla Bartók. 1. Twee portretten op. 5. Andante. Presto. Rudolf Schulz, viool Svmphonle Orkest van Radio Berlijn o.l.v. Ferenc Fricsay. 2. Concert voor viool en orkest Allegro non trop- po. Andante tranqulllo. Allegro molto. Tlbor Varga. viool. Philharmonlsch Or kest van Berlijn o.l.v. Ferenc Fricsay. 3. Concert voor piano en orkest nr. 3. Allegretto. Andante religloso. Allegro vivace. Géza Anda. piano. Svmphonle Orkest van Radio Berlijn o.l.v. Ferenc Fricsay. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverzlcht. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Vader weet het beter. film. 20.55 Pianospel en zang. 21.20 V for Victory, documen taire over de tweede wereldoorlog. 21.45 Forum. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Cricket. 12.10 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13 00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 13.40 Schoolradio. 15.00 Cricket. 15.30 Hoorsp. 15.30 V. d. oudere luisteraars. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18 00 Nws. 18 15 In the South-East. regio naal progr. 19.00 Samenzane. 19.30 Ge var. progr 20.30 Hoorsp. 21.45 Zang- recital. 22.00 Nws. 22.30 Fluit en piano. 22.45 Pari.-overz. 23.00 Nieuws. 23.02 Voordr. 23.15-23 35 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Popul. gram. 12.31 Gevar. muz. 13.30 Nws. 13.35 Cricketultsl. 13.45 V. d. kleuters. 1400 V. d. vrouw. 15.00 Dansmuz. 16.31 Muz. bij het werk. 16.15 The Dales, dagb. 16.31 Uitslagen races. 16.34 Gram. v. d. Jeugd. 17.00 V. d. Jeugd. 17.31 Gevar. muz. en ber. 18.33 Sportoverz. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.31 Schoolquiz. 20.00 Gevar. muz. 20.31 Lichte ork.muz en zang. 21.00 Hoor spel. 21.31 Gevar. muz. 22.15 Orgel- recital. 22.30 Nws.. sport en act. 22.41 Gevar. progr. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 ni. 12.00 Jazzmuziek. 13.00 Nws. 13.15 Lichte ork.muz. en zangsollsten. 16.00 Symf. ork. 17.45 Lichte gram. 19.00 Nws 19.30 Symf. ork.: klass. muziek. 21.45 Nws 22.15 Jazzmuz. 22.30 Amus. muz. 23.00 Gevar, gram. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 ni. 12.10 Órk. met solist: klass. muz. 13 50 en 14.25 Gram 14.30 Gewijd con cert. 15.00 Gram. 16.00 Hedendaagse muz. 16.30 Franse muz. 17.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 20 00 Filharm. ork. en solisten: Moderne muz. 23 10 So listenconcert. 23 35 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 ni. 324 m.: 12.00 Nws 12.03 Lichte gram. 12.30 Weerber. 12.35 Landbouwkron. 12.42 Lichte gram. 12.50 Beursberich ten 13.15 Kamermuz. 1400 School radio. 15.45 Kamermuz. 16.00 Beursber. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.15 Lichte gram 17 45 Franse les 18.00 Protestantse uitzending. 18.20 Voor de sold. 18.50 Sport - actualiteit - toeris me. 19.00 Nws. en weerber. en corres pondentie uit Nederland. 19 40 Lichte gram. 19.45 Operaprogr. 20.00 Orkest concert: Klass. muz. 21.00 De Zeven Kunsten. 21.15 Koorzang. 21.30 Sterre- tild. 22.00 Nws. 22 15 Amus.ork. en vocaal trio. 22.35 Ponul. volksmuziek. 22.55 Nws. 23.00-23 15 V. d. zeelleden. 481 in.: 13.00 Nws. 13,15 Amus muz. 14.18 Symf. muz 15.03 Kamerorkest: klass. muziek. 16.08 Operetteselecties. 17.00 Nws. 17 15 Belgische muz 17 45 Koorzang. 18.30 Prot. lezing. 18 45 Gram. 19 20 Gram. 19.30 Nws 20 00 Hoorspel. 21.45 Gram. 22.00 Wereldnws. 22.15 Jazz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2