„Ons eigen gebied is door de Nederlanders bezet" DAF - show TE VERMOEID? Vertrouwen opgezegd in minister Visser Van agressie geen sprake Hoog militair gerechtshof in Frankrijk terzijde geschoven Soebanclrio draait zaken om: ,Wij beschermen de bevolking' Gebr. v. Ulden Prins Bernhard CARPENTER naar Alaska Jouliauds executie op bevel van minister opgeschort WEERBERICHT Opzienba rende rapporten Er moest een eind aan komen (9itc/ Qlteuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 26 MEI 1962 No. 30663 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E A van Lhshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOO;» ^c.lDEN EN OMSÏ REKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 5? 55 Indonesië heeft de V.N. meegedeeld, dat zijn landingen in Westelijk Nieuw- Guinea geen agressie zijn, „omdat de Indonesiërs zich zuiver in eigen gebied bewegen dat thans door de Nederlanders is bezet". Minister Soebandrio verklaart dit in een brief in antwoord op het beroep van Oe Thant tot hervatting van de onderhandelingen met de Nederlanders. In de brief, die gisteren gepubliceerd werd, wordt gezegd dat de Indone sische troepen de bevolking van West-Irian volledig beschermen zoals hun plicht is. De Nederlanders zelf zijn schuldig aan agressie zoals werd aan getoond door hun vernietiging van Indonesische vliegtuigen. „Indonesië heeft reeds sedert 1950 gestreefd naar een vreedzame oplossing van de kwestie zolang zulk een oplossing mogelijk is. aldus de brief". Alle maatregelen die het nam om buitenlands kolonialisme uit West-Irian te verdrijven waren in overeenstemming met het V.N.-Handvest. Nederland bezigt geweld In zijn brief aan Oe Thant verklaart Soebandrio o.m. nog, dat de Indonesiërs, die West- Irian zijn binnengekomen, „en ook in de toekomst West Irian zullen blijven binnenkomen" In donesische onderdanen zijn, die zich naar Indonesisch, thans door Nederland met geweld bezet gebied begeven. Soebandrio ivijst er verder op dat Nederland, in tegenstelling tot Indonesië, het plan-Bunker nog niet heeft aangenomen en bovendien zijn militaire kracht in West-Irian heeft versterkt met het doel het „kolonialisme in al zijn slechtste aspecten binnen het grondgebied van Indonesië te bestendigen" Voorts verklaart Soebandrio dat Indonesië de noodzaak van het zen den van waarnemers niet inziet, daar dit niet zal bijdragen tot een oplos sing van de kwestie Nieuw-Guinea. Soebandrio eindigt met uitdruk king te geven aan de vastbesloten heid van Indonesië om de buiten landse agressie uit West-Irian te verjagen. „De regering zal de strijd voortzetten totdat dit nobele doel volledig zal zijn bereikt", aldus Soe bandrio. In kringen van de Indonesische delegatie bij de V.N. verluidde, dat deze brief geen antwoord was op Oe Thants beroep op beide partijen de besprekingen voort te zetten, doch Advertentie 25 -26-27 MEI Hoge Rijndijk 90 dat zij een antwoord op „Nederland se beweringen aangaande Indone sische agressie" inhield. Deze bewe ringen werden, aldus deze kringen, gedaan in een brief van minister president De Quay aan Oe Thant. „De boodschap zou bedoeld zijn om aan te duiden dat premier De Quay's brief „op onjuiste stellingen geba seerd is". Gevraagd naar de kansen op her vatting der besprekingen in de V.S., werd van Indonesische zijde ver klaard „dit hangt van Nederland af." Mr. Schürmann licht in De Nederlandse vertegenwoordiger bij de V.N., mr. Schürmann, heeft aan secretaris-generaal Oe Thant een rapport overgelegd over de ont wikkelingen op militair gebied in Nieuw-Guinea. In dit rapport, dat gedateerd is 23 mei en als eeen docu ment van de Veiligheidsraad in om loop is gebracht, zegt de Leer Schür mann, dat de Nederlandse regering hem heeft opgedragen, onder de aan dacht van de secretaris-generaal te brengen „dat de volledige verant woordelijkheid van de Indonesische regering voor de aanvallen, wordt be vestigd door recente verklaringen van de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio en de minister van Oorlog Nasoetion". In de brief wordt niet om een be paalde actie van de V.N. verzocht. Mr. Schürmann geeft een opsom ming van militaire gebeurtenissen sedert het verzenden van de brief van prof. De Quay aan Oe Thant van 16 mei. De brief vervolgt: „De Nederlandse militaire autoriteiten hebben de no dige tegenmaatregelen genomen om de invallers te lokaliseren en gevan gen te nemen. Wapens en verschei dene voorraden en uitrustingsstuk ken werden in beslag genomen. „Uit een ondervraging van de ge vangenen en een onderzoek van de inbeslaggenomen documenten bleek dat de neergelaten Indonesiërs leden waren van de geregelde Indonesische strijdkrachten", aldus de brief. „Egypte houdt niet tegen" Hoessein Zulficar Sabry, Egyptisch onder-minister van Buitenlandse Za ken, heeft op een persconferentie in Oslo gezegd, dat Egypte geen enkel Nederlands schip zal tegenhouden, dat mocht proberen met troepenver sterkingen voor Westelijk Nieuw- Guinea het Suezkanaal door te gaan. Prins Bernhard is gistermiddag van Soesterberg naar Parijs vertrok ken om vandaar uit met generaal Curtis Lehay, chef van de staf der Amerikaanse luchtmacht, een In spectietocht te maken naar Groen land en Alaska ter bezichtiging van onderdelen van de Dew-Line (distant early warning: een keten van radar- waarschuwingsposten tegen plotse linge aanvallen door de lucht). Ver volgens zullen de Prins en generaal Lehay elders gelegen installaties van de Amerikaanse luchtmacht en de nieuwe Air Force Academy te Colo- roda Springs bezoeken. In aansluiting hierop zal de Prins naar Washington gaan, waar hij o.m. de gast zal zijn van de Ne derlandse ambassadeur, dr. J. H. van Roijen. Tenslotte zal Prins Bernhard eni ge dagen te New York verblijven waar hij een vergadering van de Flight Safety Foundation zal bijwo nen en een diner van he; World Wildlife Fund zal presideren. Aan dit Hij zei, dat het Nederlandse besluit p™s om troepenversterkingen via het Pa- Edinburgh, als voornaamste spreker namakanaal te zenden ingegeven i °Ptreaen- zou kunnen zijn door de wens. Egyp- j n d, vergezeld door zyn luchtmacht-^dja- zfin liandeisbetrekkmgen met ÈkVDte dan' ma)°or K van Gessel' wordt °P te verbeteren 19 iunl in ons land terug vcrwacht- Grote omvang van de uittocht Volgens welingelichte bron nen in Parijs is het hoge militaire Toestand Hongkong bijna normaal Het bestuur van Hongkong heeft gisteren medegedeeld, dat de toe stand aan de grens van China snel normaal begint te worden. De vluch telingenstroom is door de regering van communistisch-China afgedamd en het aantal vluchtelingen is „op vallend verminderd". Volgens welingelichte kringen heb ben de Chinese autoriteiten blijk baar maatregelen genomen en wor den de mensen ervan weerhouden hun steden en dorpen in de provin cie Kwantoeng te verlaten. Door de zware regenval in de laatste 24 uur zijn de restanten vluchtelingen aan de grensafzetting teruggedreven. IETS MINDER KOUD De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Iets minder koude lucht stroomt naar ons land. De temperatuur blijft evenwel beneden normaal. De lucht is onstabiel van opbouw, zodat er morgen enkele buien zullen voor komen. (Opgemaakt te 10 uur) 27 MEI Zon op: 4,31 uur; onder: 20.43 uur. Maan op: 2.04 uur; onder: 12.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.11 en 21.50 uur; laagwater te 4.29 en 17.11 uur. (28 mei: hoogwater te 10.28 en 23.03 uur, laagwater te 5.46 en 18.34 uur). gerechtshof, dat voor ex-gene raal Salan verzachtende omstan digheden heeft laten gelden, ter zijde geschoven. Alle zaken, die aan dit hof waren toevertrouwd, zijn teruggenomen. Een instan tie, die de berechtiging van OAS-verdachten zal overnemen, is nog niet aangewezen. Gisteravond heeft de Franse minister van Justitie, Jean Foyer, een verzoek van de verdedigers van ex-generaal Edmond Jou- haud om herziening van diens proces doorgegeven aan Frank- rijks hoogrte hof van beroep. Dit houdt in, dat 't doodvonnis over de voormalige tweede man van het geheime leger is opgeschort, totdat het hof zich over het ver zoek heeft uitgesproken. De ad vocaten hebben hun verzoek ge baseerd op de flagrante tegen spraak tussen de vonnissen te gen Salan en Jouhaud. De uittocht van Europeanen en i van Algerijnen, die met hen hebben samengewerkt, heeft thans een on-I gekende omvang gekregen. In de af- I vrouwen. Is de tweede Amerikaanse ruimtevaarder Malcolm Scott Car-» penter tijdens zijn derde ronde om de aarde te vermoeid geweest en zelfs ook geestelijk in de war geraakt? Dit vraagt men zich thans af in de leidinggevende kringen van het Mercury-project. Bij experimenten zoals deze ruimtevluchten kunnen zich onge dachte moeilijkheden en vraagstukken voordoen. De mens betreedt in de ruimte een hem vrijwel geheel vreemd terrein, en deze be treding gaat gepaard met enorme lichamelijke en geestelijke span ningen. Het is niet onmogelijk dat de menselijke reactie op derge lijke belevenissen anders is dan verwacht werd. Misschien zouden uit dergelijke afwijkende reacties ook de on gedachte problemen verklaard kunnen worden, die Carpenter tijdens zijn vlucht heeft ondervonden en de moeilijkheden die op traden bij zijn terugkeer naar de aarde. gelopen week zijn reeds tienduizend personen per vliegtuig naar Frankrijk vertrokken. In Parijs verwacht men. dat voor eind mei zestigduizend vluchtelingen in Frankrijk zullen aankomen. De militaire autoriteiten in Algiers zagen zich gisteren ge dwongen de toegangen tot het vlieg veld Maison Blanche tot zondag a.s. af te sluiten, omdat er zich reeds bijna vijfduizend mensen op het vliegveld bevonden, die op een vliegtuig wachtten. Ook de belangstelling voor scheeps- passage naar Frankrijk is bijzonder groot. Terwijl het passagiersschip „Ville de Bordeaux" zich vrijdag ochtend nog honderd kilometer uit de Algerijnse kust bevond, wachtten negenhonderd bevoorrechten reeds in de haven van Algiers met onge duld het ogenblik van hun insche ping af. Twee andere passagiers schepen, die in de haven van Algiers worden verwacht, zijn eveneens reeds volgeboekt voor de terugreis naar Frankrijk. De Franse regering heeft een be drag van 450 miljoen gulden uitge trokken om de uit Algerije terugke- renden behulpzaam te zijn bij hun hervestiging in Frankrijk. In Algiers is gisteren bekend ge maakt, dat 25 OAS-ers zijn gear resteerd, behorende tot twee com mandogroepen, die in Guyotville en Bainen (nabij Algiers) opereerden. Een hoeveelheid wapens en unifor men is in beslag genomen. Gisteren hebben in 42 in geheel Algerije gepleegde aanslagen het le ven gevergd van 38 personen (37 Algerijnen en één Europeaan) ter wijl achttien mensen (12 Algerijnen en zes Europeanen) werden gewond. ren' Discussie tussen zeventien stations Functionarissen van het Mercury- project, in het kader waarvan Car penter donderdag zijn drie omwen telingen om de aarde maakte, heb ben de inhoud vrijgegeven van een rapport over een discussie die de ze ventien waarnemingsstations over de gehele wereld, die Carpenters vlucht volgden, onderling over hun waarne mingen hebben gevoerd. Deze discus sie had plaats in een radiocontact tussen deze zeventien stations. De conclusie van het rapport was, dat Carpenter gedurende zijn derde baan zwak was en dat hij vermoeid lppk „Hij was beslist een ander mens toen hij ons voor de derde maal pas seerde dan de beide voorgaande ke- Vier der Algerijnse doden waren Ook het waarnemingsstation in Woomera, Australië, gaf als zijn oor- Een beeld van de inwijding de kathedraal binnen aan van de nieuwe kathedraal van Coventry, welke gisteren plaats vond. Koningin Elizabeth treedt SPIONAGE door Russische schepen in Stille Oceaan Drie Russische schepen, die er ken nelijk op uit z'in omvangrijke gehei me militaire gegevens op te sporen, de zijde van de proost, ds. H. C. W. Williams, op de achtergrond de bisschop van Coventry. Cuth- berth Bardsley, tussen links prinses Margaret en rechts Lord Snowdon. Beren van Boltini naar Blijdorp (Van onze correspondent) De twee beren van circus Boltini gaan naar de diergaarde Blijdorp in Rotterdam. Dinsdagmorgen om elf uur zal het personeel van de diergaarde de dieren komen ophalen in Hilversum, waar het circus dan staat. Hoewel Tony Boltini in de afgelo pen dagen dierentuinen in Amers foort en Gelsenkirchen (Did) bereid had gevonden de beren op te nemen, heeft hij tenslotte zijn keuze laten vallen op Blijdorp, omdat hij een geldinzamelingsactie, die een cou rant was begonnen niet wilde door kruisen. Het blad riep zijn lezers op de f 2500 bijeen te brengen, die no dig zijn voor het bouwen van een nieuw berenverblijf in Blijdorp, zon der welk verblijf er voor de beren in Rotterdam geen plaats zou zijn. De zanger Tom Kelling is gisteren weer voor niets naar het circus geko men. De politie van Zaandam, waar I het circus dezer dagen zijn tenten j heeft opgeslagen, verbood hem, even- als de Haarlemse politie dat heeft Mr. Van Riel verklaart: De fractievoorzitter van de V.V.D. in de Eerste Kamer, mr. H. van Riel, heeft op een gisteravond in Amsterdam gehouden ver kiezingsbijeenkomst van de V.V.D. verklaard, dat hij zijn ver trouwen in de minister van Defensie niet zo formeel zou hebben opgezegd, wanneer minister Visser, na in de Eerste Kamer ter ver antwoording te zijn geroepen over zijn personeelsbeleid in de zaak Van der Putten, niet had geantwoord dat men maar naar de motieven van dit beleid moest gissen. Wanneer een liberale minis ter dit antwoordt, is er volgens mr. Van Riel maar één oplossing: opzegging van het vertrouwen. Door de wijze waarop het ontslag van de heer Van der Putten is voor bereid, waarvoor mr Van Riel ver- bevinden zich op enkele mijlen van rie zei, dat de drie schepen binnen de ionosfeer kunnen doordringen De &edaan- om met de leeuwen de kooi wees naar de uitspraak van het Arn- twe -ndere schepen zijn verbouw 111 te &aan voor het maken van een hemse Ambtenarengerecht, is volgens de treilers. die elektronische appara- repetitie voor het voorgenomen num- spr. komen vast te staan dat aan ten aan boord hebben. mc>r nn r*ra"'1 flaIa h»,» iw.nc.. De woordvoerder van het ministe- het gebied in de Stille Oceaan, waar de Amerikaanse kernproeven worden gendmen, aldus deelde het Ameri kaanse ministerie van Defensie gis teravond mee. Het grootste van de drie meet 3.600 ton. Het vaartuig heeft veel instrumenten aan boord, waarmee analyses zijn gemaakt vanaf 12 mijl van de westkust van het proefgebied varen. Dit Letekent dat zij zich tussen de 480 en 640 km ten westen van Christmas Island bevinden. Bij dit Britse eiland zijn de meeste Amerikaanse kernproeven van de laatste serie genomen. De Russische schepen zijn hier van be- Dit blad bestaat alt 24 pagina's valstoffen. vrijgekomen bij de gin mei af geweest. De Amerikaanse Amerikaanse proeven. Hierdoor kun- proeven begonnen op 25 april De nen de Russen gegevens verkrijgen woordvoerder erkende, dat het in- over het type kernbom, dat tot ont- i ternationale recht geen bepalingen ploffing werd gebracht en de kracht kent, die de Russen verbieden daar te hiervan. De Rus heeft o.a. een in- zijn. De drie schepen hebben niet stallatie aan boord voor het lanceren gereageerd op een waarschuwing van van meteorologische raketten, die tot I een Amerikaanse torpedobootjager. mer op de Grand Gala des Artistes. APPELBOMEN IN VOLLE BLOEI In de Betuwe en het Land van Maas en Waal staan dit weekeinde de appelbomen in volle bloei. Vooral de roze bloesem van de bellefleurs is bijzonder mooi. De bloeiperiode van de andere vruchtbomen is ten einde. Oostelijk Flevoland zal a.s. weekeind één groot geel veld zijn als gevolg van de bloei van de koolzaadvelden. Er is een route door de koolzaadvel den uitgezet, welke kan worden be gonnen via de invalspoorten Harder wijk, Elburg en Kampen. deze minister van Defensie geen ambtenarenbeleid toevertrouwd had mogen worden. „Dit was zo erg, dat er een eind aan moest komen", zo betoogde mr Van Riel. die het een gevaar voor de democratie noemde als een volksvertegenwoordiger niet meer kan zeggen wat hij denkt. Mr Van Riel noemde het nuttig dat er mensen zijn die iets zeggen wat niet in het kader van de com promissen past. En dan kan dat be ter in de Eerste dan in de Tweede Kamer worden gezegd, want de woorden in de Tweede Kamer wor den nu eenmaal zwaarder gewogen". Mr Van Riel ontkende voorts ten stelligste dat verkiezingsmotieven ten grondslag lagen aan de aanval op zijn partijgenoot-minister. Aan boord van het vliegkamp schip „Intreprid" deed ruimte vaarder Scott Carpenter radio- felefonisch verslag aan president Kennedy. deel te kennen, dat Carpenter tijdens zijn laatste ronde ietwat vermoeid handelde. Geen reactie Hawaii meldde ook nog, dat Car penter zich bijzondere zorgen maakte over de positie van zijn cabine en dat hij, toen hem enkele malen werd gezegd zich gereed te maken voor de terugtocht naar de aarde, bleef baan om de aarde zeer vermoeid was voortgaan met waaraan hij bezig en mogelijk zelfs geestelijk in de war j was of iets anders begon te doen. Er is eeraakt. ontstond zelfs enige verwarring of Het station op Hawaii meende, dat I Carpenter wel begreep welke op- Carpenters stem tijdens de derde dracht hem gegeven werd. „Wij had- 1 de de indruk dat hij zeer in de war was over wat er gebeurde. Het is zeer moeilijk om te zeggen of Car penter verward dan wel door iets an ders in beslag genomen was". Het waarnemingsstation op de Bermuda-Eilanden deelde mee tij dens een eerdere fase van de vlucht te hebben opgemerkt, dat de zuur- stofdruk in de cabine afnam. Ook dit station sprak over vermoeidheid van de ruimtevaarder en het had zich af gevraagd of het noodzuurstofsysteem in werking had moeten worden ge steld. Medische bezorgdheid In het rapport over deze radiodis cussie wordt nog gezegd, dat de me dische dienst zich enigszins ongerust had gemaakt over Carpenters bloed druk en polsslag. Tijdens de gehele vlucht liep zijn bloeddruk bij ver schillende metingen zeer uiteen en de laatste meting was te hoog. Een verklaring hiervoor kon nog niet worden gegeven. Tijdens de ruimtevlucht meldde Carpenter enige malen, dat de tem peratuur in zijn ruimtepak zeer hoog was, en dat hem dit hinderde. La ter berichtte hij echter, dat hij de temperatuur verkeerd had afgelezen. Wellicht houdt ook deze zaak ver band met geestelijke moeilijkheden. Het is niet goed verenigbaar eerst een te hoge temperatuui te melden „waarvan last wordt ondervonden" en daarna deze kwestie uit de wereld te helpen door te zeggen dat de tem peratuur verkeerd was afgelezen. Zo zijn er meer merkwaardige moeilijkheden opgetreden, die niet voorzien waren en waarvoor men nog geen verklaring heeft kunnen vin den. BEANGSTIGEND De felle reacties die de houding van mr Van Riel hier en daar heb ben veroorzaakt, noemde mr Van Riel beangstigend. „De parlementaire democratie functioneert niet meer als men betwijfelt of iemand te goe der trouw is", aldus spreker. Dege nen die een verschil in opvatting hebben ontdekt tussen de houding van mr Van Riel en prof Oud in de Tweede Kamer, gaf spreker in over weging de verklaring van prof. Oud goed te analiseren. GEEN TEGENSTELLING Wat prof. Oud woensdag jl. in de i «.«.y »m,w Tweede Kamer heeft gezegd, noemde deze slang gevonden en afge- mr. Van Riel verstandig geformu- maakt. De slang was 20 leerd. Aan een tegenstelling is vol-! f Rhijnl. voeten lang en I*/2 gens hem geen sprake, het is gewoon voet djfr een kwestie dat de een zijn gedach- j ten anders formuleert dan de ander. I Uit het Leidsch Dagblad van 28 Mei 1862: Te Menado in een padi- i tuin is een 15-jarige jongen door een patelo-slang over- i, vallen waarop het dier hem t f heeft gedood en ingeslikt f Den volgenden dag heeft men i

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1