Voetbalwereld in de ban van Jules Rimet-trofee Erelijst GESCHIEDENIS VAN HET WERELDKAMPIOENSCHAP ITALIË-1934 BRAZILIË-1950 STOCKHOLM-1958 FRANKRIJK-1938 BERN -1954 CHILI -1962 Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 26 mei 1962 Vijfde blad no. 30663 De Coupe Jules Rimet" voorstellende Victoria Godin van de Overwinning 1930, Uruguay: 1. en wereld- j kampioen Uruguay 2. Ar- m gentinië, geen strijd om g de derde en vierde plaats. Topscorer van het toer- g nooi: Stabile (Arg.) 8 doelpunten uit 4 wedstrij- g den. g 1934, Italië 1. en wereldkam- jjj pioen Italië, 2. Tsjecho p Slowakjje, 3. Duitsland, g Topscorer: Schiavio (Ita- g lië) 4 uit 5. g 1938, Frankrijk. 1. en wereld- g kampioen Italië, 2. Hon- g garije 3. Brazilië. Topsco- g rer: Leonidas (Brazilië) 8 g uit 5. 1950, Brazilië. 1. en wereldkam- pioen Urunguay 2. Brazi- M lië 3. Zweden. Topscorer: Ademir (Brazilië) 7 uit 6. g 1954, Zwitserland. 1 en wereld- kampioen Duitsland 2. g Hongarije 3. Oostenrijk. Topscorer: Kocsis (Hon- g garije) 11 uit 6. g 1958, Zweden: 1 en wereldkam- g pioen Brazi'ië, 2. Zweden 3. Frankrijk. Topscorer; g Fontaine (Frankrijk) 13 g uit 6. 1 fÜllllllllllllillllllllllllll LE HAVRE - 1938. Nederland—Tsjecho Slowakije 0-3. Negen minuten is de ver lenging oud en de doodvermoei de, nog maar negen spelers tel lende Oranjeploeg bezwijkt onder de hevige druk. Van Male gijpt mis en het is 0-1. De be slissing is gevallen vroegd" werd. Het zou tien minuten, ja zelfs wel een kwartier voor het werkelijke einde zijn gebeurd Tot er een journalist kwam die la coniek opmerkte: „Is er eigenlijk wel ooit aan die tweede helft begon nen?" De eindstrijd Uruguay-Argentinië was een sensatie apart. Het grote sta dion van Montivideo kon 100.000 toe schouwers bevatten. Als er een mil joen in had gekund was dat nog te weinig geweest. Heel het land leefde hartstochtelijk met zijn voetballers mee. In Argentinië was het al niet minder. Het publiek dromde naar de regeringsgebouwen en eiste „MEER SCHEPEN VOOR MONTEVIDEO. Die kwamen er ook. Door de mist echter arriveerde een gedeelte van de „vloot" zo laat, dat de Argentijnen pas voet aan land zetten toen Uru- guay al wereldkampioen was. Alle in woners van het land waren op dat moment al onstuimig aan het fees ten Uruguay had zijn spelers grondig op dit wereldkampioenschap voorbe- (Van een onzer redacteuren) Jules Rimet stierf in 1956 in Parijs op 83-jarige leef tijd. Een in voetbalzaken volkomen vergrijsde Frans man, die met zijn zachte stem en vlotte manieren de allure had van een diplomaat. En dat ook eigenlijk was. Dertig jaar lang loodste hij met grote bekwaamheid het schip van de wereldvoetbalfederatie (FIFA) door de vele woelige stromingen. Desondanks zou hij waar schijnlijk al een vergeten" figuur zijn geweest als hij indertijd niet het initiatief had genomen tot het organi seren van een toernooi om het wereldkampioenschap. Te zijner ere draagt de prijs verbonden aan de wereld titel de naam Coupe Jules Rimet". Aan het eind van de maand zullen in Chili zestien landen met grote ver betenheid strijden om deze meest begeerde van alle voetbaltrofeeën. Van het plan voor het wereldkampioenschap voetbal was eigenlijk al sprake in de eerste jaren na de eeuwwisse ling. Van de uitvoering kwam niets terecht omdat vele landen de winnaar van het Olympisch voetbaltoernooi al als wereld kampioen erkenden. Dat bleef zo tot na de eerste wereldoor log. Toen deed het professiona lisme zijn intrede op het vaste land en dat bracht met zich mee dat in het Olympisch (amateur) voetbaltoernooi niet langer het „crème de la crème" aanwezig kon zijn. Nu pas kwam er echt behoefte aan een algemene krachtmeting. In 1929 hakte de energieke Jules Rimet de knoop van eindeloos wik ken en wegen door en organiseerde voor 1930 het eerste wereldkampioen schap voor amateurs en profs. Strijd toneel van de „première" was Uru guay, dat in Europa furore had ge maakt door met grote overmacht de Olympische toernooien van Parijs - 1924 en Amsterdam-1928 te winnen. Het scheen allemaal bijzonder goed te gaan. Vooral toen de volkomen voetbalwaanzinnige Uruguyanen de Europese ploegen gratis overtoch en verblijf aanboden. Helaas, in datzelf de jaar plofte de beurs van New- York ineen. De crises die daaruit voortkwam drong door tot in alle uit hoeken van de wereld. Ondanks de tegemoetkomingen van de gastheren trokken vele Europese landen hun toezegging in. En tenslotte ging slechts een handjevol naties naar Uruquay: Frankrijk, Roemenië, Bel gië en Joego-Slavië. Min of meer Europa's „tweede keus" dus. De Uruguayanen waren woedend. Helemaal ongelijk kon men hen niet geven. Twee keer waren zij naar Europa getrokken en nooit hadden zij veel faciliteiten genoten. Nu de Olympische kampioenen de Europe se landen eens inviteerden en boven dien een ruime vergoeding in het vooruitzicht stelden kwamen er slechts een paar onbetekenende lan den! Favorieten voor de titel waren na tuurlijk Uruguay en diens aarts vijand Argentinië. Tot eer van de Fransen dient te worden gezegd dat zij in de voorronde tegen de Argen tijnen een bijzonder sterke partij voetbal speelden. De mannen van „Marianne" vochten als panters. Zij verdedigde zich met een koelbloedig heid en een fantasie, waarvan ieder een versteld stond. Argentinië kwam weliswaar op gelukkige wijze voor, maar zeven minuten voor tijd had de Franse midvoor de gelijkmaker maar voor het inschieten toen de scheidsrechter voor het einde floot. De Fransen waren ziedend. Zij confereerden met de Braziliaanse ar biter alsof zij op 't. punt stonden de Volkenbond te verlaten. De scheids rechter gaf zijn vergissing toe. Hij liet de zeven nog resterende minu ten uitspelen. Maar de prachtige kans was voor de blauwhemden voor goed verkeken. Het bleef 1-0 voor Argentinië Die zeven minuten hebben de Fransen nog lang dwars gezeten. Het leuke was, dat het tijdstip waarop de arbiter het einde had aangekondigd in hun .versie" steeds meer „ver met een „naam", die klonk als een klok. Hij was niet alleen een briljant fluitist, hij was ook voor de drom mel niet bang. Langenus had bij de Spelen van 1928 de „explosieve" wed strijd Argentinië-Uruguay op schit terende wijze geleid. Zelfs de overal en altijd protesterende Argentijnen hadden moeten erkennen dat hun nederlaag in de Olympische finale niet aan de scheidsrechter te wijten was geweest. Een hogere „onder scheiding" kan men als arbiter niet verdienen. Met zijn koffertje inde hand wan delde Langenus welgemoed, liet sta dion binnen. De agenten, die niet wisten wie hij was, hielden hem aan en vroegen of hij soms wapens in het koffertje had. Waarom in hemelsnaam wapens" wilde de Belg weten. ,,Om de scheidsrechter neer te schieten" zei het gezag of het de gewoonste zaak van de wereld was. Het duurde even voor Langenus de agenten had overtuigd dat zij wat hem betrof daarvoor echt niet bang behoefden te zijn Uruguay won de finale in een sta dion, dat vooral in de tweede helft „overborrelde" als champagne, met 4-2. Een fikse ruzie tussen de Ar gentijnse en Uruguayaanse bond was het (onvermijdelijke) gevolg. De breuk werd pas na geruime tijd zeer moeizaam gelijmd. Het wereldkampioenschap-1934 werd georganiseerd door Italië, het Italië van Mussolini. De ,,Duce" hoogstpersoonlijk interesseerde zich voor de titelstrijd. Hij gaf de organi satoren de beschikking over alle mo gelijke „foridsen". Als tegenpresta tie moest men natuurlijk een behoor lijke portie propaganda voor het fascisme maken en de we- Het schitterende kampioensteam Nederlands elftal een van de fovorie van Braziliëdat Stockholm 1958 van begin tot eind beheer ste. Het is niet zeker dat de Bra zilianen dit jaar een elftal van gelijke kracht in het veld zullen brengen. zeker net dat ene tiende geval. Met 3-2 gingen Bakhuys, Smit, Ven- te, Van Nelle. Van Heel etc. onver diend ten onder. Italië had het evenmin gemakke lijk. Het scheen in de eerste ronde gewipt te worden door Spanje. De Spanjaarden hadden wel geen ijzer- sterk team, maar zij bezaten een doelverdediger, wiens naam een le gende zou worden: Ricardo Zamora. Tegen Italië had dit „wondermens" bovendien zijn dag. Wat dat wilde zeggen, hebben de Italiaanse voor- waartsen „aan den lijve" ondervon den. Er was geen doorkomen aan. De kracht van Zamora was daarin gelegen dat hij het gehele doelge bied beheerste en niet alleen maar tussen de palen goed was. Zijn ver dedigers groeiden ver boven hun BERN - 1951. Duitsland Hongarije 3-2. Twee Hongaren liggen geslagen ,,ter aarde". Twee Duitsers ren nen verheugd wegHet wereldkampioenschap is op sen sationele wijze door de Hon gaarse handen geslipt reid. Vier weken lang mocht niemand van hen het trainingskamp verla ten. Contact met familie, vrouw en kinderen was evenmin toegestaan. Mazzali, Uruguay's befaamde doel man, hield het na twee weken niet meer uit. Hij sloop op een nacht stie- kum weg. Nog voor de ochtend was h(j terug, in de prettige veronderstel ling verkerend dat niemand iets van zijn desertie had gemerkt. Maar een van de coaches, die blijkbaar sliep met het oor van 'n waakhond, be trapte hem net toen hij in bed wilde stappen. Het kostte Mazzali zijn plaats in het team. De ijzeren team- discipline stond zulke escapades nu eenmaal niet toe. Droevig voor Maz zali, die veruit Uruguay's beste doel man was! Scheidsrechter in de eindstrijd was de Belg John Langenus. Een man reldtitel veroveren. Het eerste was even gemakkelijk als het tweede moeilijk. Nu was het Italiaanse team van die dagen beslist van wereldklas se. Als trainer van het elftal fun geerde een van de markantste figu ren uit de geschiedenis van de inter nationale voetbalsport: Vittorio Poz- zo. Pozzo was een maniak, maar één die grenzen kende. Zijn voetbalscholing had hij in Engeland ontvangen en langzaam aan was hij er in geslaagd een Ita liaanse ploeg in elkaar te spijkeren, die voor niemand en niets uit de weg behoefde te gaan. Ofschoon al lesbehalve een voorstander van het regime van Mussolini, maakte hij dankbaar gebruik van de middelen, die het hem bood om te experimen teren. Pozzo was een man met ge heel aparte opvattingen. Het deerde hem totaal niet, dat de kritiek hem bij het kiezen van sommige spelers met de regelmaat van de klok om de oren loeide. Om een voorbeeld te noemen: tot aanvoerder van het team dat op de wereldkampioenschappen zou uitko men koos hij Allimandi. Een speler, die nog niet zo lang daarvoor dooi de Italiaanse Voetbalbond voor het leven van de velden was verban nen. En men kan rustig aannemen dat men zo'n straf in het vurige Italië niet oploopt omdat men al leen tegen de scheidsrechter heeft gezegd „dat men het niet helemaal met hem eens is". Na een hernieuwd onderzoek was de straf verminderd, maar om zo'n figuur tot aanvoer der te benoemen neen daar kon den vele „voetbalwijzen" toch niet bij. Pozzo kreeg gelijk. Niemand had de ploeg beter in de hevigste gevechten kunnen leidden dan de staalharde Allimandi. Zoals niemand de squadra beter had kunnen co achen dan Vittorio Pozzo. Uruguay verdedigde zijn wereldtitel niet. Het was nog altijd woedend over de handelwijze van de Europe se landen vier jaar tevoren. Dt wer kelijke reden zal echter wel zijn ge weest dat het Uruguyaanse voetbal sterk in waarde was teruggelopen. Nederland ging ook naar Italië. Hel elftal dat wij toen bezaten, was ongetwijfeld het sterkste, dat wij ooit op de been hebben gebracht. Wij hadden in de voorronden de Ierse profs in Amsterdam een af- rameling gegeven (5-2) en vervol gens de Belgen met 9-3 afgedroogd. Er werd iets van ons verwacht in het verre Italië. Gewapend met een allerongelukkigst liedje („we gaan naar Rome", en de Italiaanse hoofd stad was alleen bestemd voor de fi nale!) gingen de Oranjehemden in de eerste wedstrijd de Zwitsers te lijf. Het heette, dat wij die in negen ten voor de titel, Tsjecho-Slowakije, 2x45 minuten in bedwang. Een schit terende prestatie, vooral als men be denkt dat Nederland in de tweede helft eigenlijk met tien man speel den omdat de zwaar geblesseerde Smit nauwelijks nog een voet kon verzetten. Pas toen in de verlenging ook Van der Veen gewond raakte, boog Oranje het hoofd. (0-3). Piola en zijn mannen maakten in dit weréldkampioenschap verder geen fouten meer. Zij wonnen ach tereenvolgens van Frankrijk 3-1 Brazilië (2-1) en in de prachtige fi nale van Hongarije (4-2) om voor de tweede keer beslag te leggen op de „Coupe Jules Rimet". Duitsland stelde in dit wereldkam pioenschap teleur. Het had juist Oos tenrijk geannexeerd en met enige „kunstgrepen" een aantal spelers van het „Wunderteam" in het haken kruiselftal gezet. Zij bemerkten te laat dat de zwierige Weense wals slecht paste bij de stramme militaire pas De tweede wereldoorlog was er de oorzaak van dat het twaalf jaar duurde alvorens de voetbalwereld weer bijeen kon komen voor de strijd om de hoogste titel. Dit keer was de Braziliaanse hoofdstad Rio de Ja neiro tot plaats van samenkomst ge kozen. Voor het eerst was het trotse En geland van de partij. Voor de oorlog hadden de Britten het nimmer de moeite waard gevonden voor dit toer nooi in te schrijven. Nu wilden zij hun debuut even vieren met het be halen van de wereldtitel. Het werd het grootste fiasco dat j het Engelse voetbal ooit heeft gele- den. De Engelsen verloren van de j Verenigde Staten, die geen knip voor de neus waard waren, niet 10. En tegen de wat beter spelende Span jaarden gingen z(j met dezelfde sco- I re door de knieën. Engeland speelde de rol van een niet eens interessante figurant De eindstrijd ging tussen gastheer Brazilië en Uruguay. Vier uur voor de finale begon was het stadion in j Rio de Janeiro al bezet met 160.000(1!) wild schreeuwende toe- i schouwers. I Brazilië kon de titel niet ontgaan, zo had in alle kranten gestaan. In I de finale-poule had het Zweden met 17—1 en Spanje met 61 verslagen, j De cijfers van Uruguay tegen deze j landen waren resp. 3—2 en 2—2 ge- I weest, zodat Brazilië al aan een ge lijkspel voldoende had om de titel binnen te halen. Maar de Brazilianen begingen een flater van de eerste or de. Zij verklaarden zich zo ongeveer al wereldkampioen nog voor de wed strijd was gespeeld. En de voetbal is nu eenmaal rond, héél rond De Braziliaanse trainer was een verstandig man. Hij hief waar hij kwam een waarschuwende vinger. Maar het bleef „een stem in de woestijn". Hij moest in het al in feeststemming verkerende Brazilië ook snel zijn mond houden, anders normale vorm uit, geruggesteund als zij zich voelden door zijn aanwezig heid. De ruwe wedstrijd eindigde gelijk en in de overgespeelde match zonder Zamora, die geblesseerd was geraakt won Italië met 1-0. In de halve finale klopten de Itali anen met 1-0 het Oostenrijkse „Wunderteam" dat overigens zijn beste tijd net achter de rug had. In de eindstrijd versloegen de Az- zuri na een zenuwslopende verlen- had men hem zonder meer het leven ging Tsjecho-Slowakije met 2-1. De benomen, zege in de finale dankten zij voor met 83, Brazilië (nr. 2 van 1950) met 42 en Uruguay (de wereldkam pioen) na een verhitte verlenging met 42. En dat was een heel wat zwaarder programma dar. de andere finalist, Duitsland had af te werken: Turkije (41), Hongarije (3—8), nogmaals Turkije (71), Joego-Sla vië (2—0) en Oostenrijk (61). In de eindstrijd was het doodvermoeide deels geblesseerde Hongarije niet meer bij machte Duitsland te ver slaan. hoewel de ploeg op een bepaald ogenblik zelfs met 2—0 leidde. De be roemde Helmuth Rahn scoorde het winnende doelpunt voor de Duitsers, die zeer knap door coach Herberger werden geleid. Voor iedereen was Hongarije echter de wereldkampioen. De zege van de Duitsers kreeg nog een pikant nasleepje toen na enige tijd acht-elfde van het wereldkam pioenschapselftal aan een geheimzin nige ziekte ging lijden. Het gerucht deed de ronde dat de Duitse ploeg in de finale nogal overvloedig van een stimulerend middeltje had ge bruik gemaakt. Van Duitse zijde werd dat ten stelligste ontkend. Het wereldkampioenschap 1958 stond van begin tot eind in het te ken van Brazilië. De voetballiefheb bers zullen zich nog als de dag van gisteren herinneren met welk een fabelachtige techniek en snelheid spelers als Didi en Pele om er maar twee te noemen iedere de fensie tot wanhoop brachten. Uitge breid behoeven we op dit toernooi niet in te gaan. Het is allemaal pas vier jaar geleden en de belangrijkste wedstrijden werden door de televisie uitgezonden. De Brazilianen bereikten zonder veel moeite de halve finales, waar de verrassend sterk spelende Franse ploeg hen wachtte. Lange tijd ging de strijd gelijk op. De beslissing viel pas toen de Franse spil geblesseerd raakte en de defensie gedesorgani seerd ging optreden tegen de razend snelle Braziliaanse acties (52). In de andere halve finale versloeg Zwe den versterkt met enkele in Italië spelende Zweedse profs Duitsland met 31. Rusland en Engeland stelden ook nu hevig teleur én „sneuvelden" al in hun poules. Uruguay, de ploeg met de „gouden glans", bleek dit keef niet sterk genoeg om bij de laatste zestien te komen. De finale tussen Brazilië en Zwe den bracht een partij voetbal, die vele schitterende hoogtepunten ken de. Bedreigen konden de Zweden de Brazilianen niet, al waren zij de eni gen die in dit toernooi de koffiekleu rige gasten even tegen een achter stand lieten aankijken. Met 52 wonnen de Brazilianen de eindstrijd. Een wat verlate revanche voor de nederlaag in eigen land in 1950. In de eerste helft van die koken de finale liep de Braziliaanse voor al aan het fenomenale doelverdedi- gen van Giampiero Combi. De man, dhe- I "oeie te pletter op c,e „,e „c buut bad gemaakt dat men zich fanatiek vechtende Uruguayanen maar kon denken. Waarschijnlijk zou hij nimmer tot een beroemdheid zijn uitgegroeid als hij niet het ver trouwen en de steun van één man in die moeilijke periode had gehad. De naam van de man: Vittorio Pozzo Het land van Jules Rimet, Frank rijk, was gastheer bij de wereld kampioenschappen van 1938. Italië, dat sinds 1934 slechts één keer was verslagen, bracht onder leiding van Pozzo een nagenoeg „nieuw" elftal in het veld. Alleen Meazza en Fer rari waren nog over van het elftal dat in 1934 de wereldtitel had ver overd. Aan kracht hadden de Ita lianen echter beslist niets ingeboet. Combi had in de briljante Olivieri een uitstekend vervanger gekregen en in de „vuurlinie" schitterde een man van uitzonderlijke klasse: Syl- vio Piola. Een midvoor, die nog een tikje beter was dan Bakhuys-in-zijn beste-tijd. De Italianen liepen in hun eerste wedstrijd, tegen de amateurs van Noorwegen, al aan de eindstrijd in Parijs te denken. En dat werd hen bijna noodlottig. Met grote moeite konden de wereldkampioenen de sco re op 1-1 houden en zij boften be slist, toen een paar minuten voor tijd een Noorse treffer wegens (du bieus) buitenspel werd afgekeurd. De onderschatting van de Noren was een enorme blunder. Bij de Olympi sche Spelen van 1936 te Berlijn had Duitsland al ondervonden, dat de Noren een keihard vechtend, nim mer opgevend team bezaten. Onder de ogen van de Führer waren de Germanen met 2-0 uit de strijd ge gooid, met voor de nazi's als bittere bijzonderheid dat beide doelpunten door een joodse speler werden voor hun doelman Mcispoli hadden opgetrokken. Spil Varela, die die dag met radar als bondgenoot speel de ,werd een wanhoop voor de Brazilianen. Alles, maar dan ook alles liep op hem vast. In de eerste minuut van de tweede helft opende Friaca voor Brazilië de score, ledereen ging er toen eens goed voor zitten hoe Uruguay verder zou worden afgeslacht. Twintig minuten daarna werd het echter gelijk door Schiaffino. Een man, die een wat slome indruk maakte, doch bij wie ,,de vlammen uitsloegen" zodra hij de bal in zijn bezit had. Een kwartier voor het einde kwam de klap die 150.000 har ten deed stilstaan. De jonge, vir tuoze Ghiggia schoot uit een voor zet van Perez het Braziliaanse net werk zo ongeveer aan flarden. Dat betekende 12 en daarbij bleef het. Heel Brazilië hulde zich dagenlang in diepe rouw. De trainer van het team moest zelfs vluchten. In Uruguay kwamen tijdens de feeste lijkheden zes personen om het leven. Hongarije met Puskas, Hidegkuti, Kocsis etc. in volle glorie was abso luut het sterkste voetballand bij de wereldkampioenschappen van 1954 in Zwitserland. Zoals nog vers in de SM MMSB: een lonae veraer- ge omstandigheid. Op hun weg naar De andere verrassing viel in een de eindstrijd versloegen de Magyaren van de tien gevallen gemakkelijk wedstrijd waar Nederland bij be- achtereenvolgens Korea (90). konden hebben. Maar dit was dan trokken was. In Le Havre hield het I Duitsland (de latere titelhouder FERENC PUSKAS greep er naast in 1954 En nu straks in het verre en on bekende Chili opnieuw de strijd om de wereldtitel. Aan een prognose zullen we ons maar niet wagen. Hoe de krachtsverhouding op het ogen blik ligt, weet niemand. Achter ieder land staat voorlopig nog een vraagteken. Ongetwijfeld zal titel houder Brazilië weer een rol van betekenis spelen, al blijft 't nog een open vraag of de wereldkampioenen er in slagen eenzelfde sterrenelftal als in 1958 te formeren. Verder zijn er dan nog de altijd gevaarlijke Duitsers, Engelsen en niet te vergeten Russen. Van één ding kan men zeker zijn: er staat ons weer een bijzender belangwekkende krachtmeting te wachten. Verras singen zullen er ook nu weer vallen. Want de voetbal is rond. Ook in wedstrijden om de wereldtitel.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17