Wallstreet negeert het optimisme van Kennedy ZEISS IKON Kerkdiensten Leiden en omgeving Export van rundvlees nam toe .ORANJE" Aanzienlijke stijging rendement aandelen Staalconflict nog steeds aan de orde ZON ÜOMER Grote kans LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 26 MEI 1962 Advertentie Zondag 27 mei I Lelden Herv. Gem., Pieterskerk: j uur ds. P. Kloek; 7 uur ds. p. Kloek Oe Kerk zingt). Hooglandse Kerk: 8.30 uur ds. J. iroot; 10.30 uur dr. K. E. Oppenhei- ner. Marekerk: 10.30 uur ds. J. M. D. van en Berg; 7 uur ds. H. J. v. Achter- erg. Oosterkerk: 10 uur ds. J. Groot. Béthlehemkerk: 10 en 7 uur ds. Joh. oort. Maranathakerk: 10.30 uur ds. H. J. v. Ichterberg. Bevrijdingskerk: 9 uur ds. H. Bouter HA.). Herv. Ulo-school Asserstraat: 9 en 1.30 uur ds. D. J. Vossers. Aula school Marnlxstraat: 10 uur ds. A. A. Klusener te Delft. Ver. v. Vrijz. Herv. (Leldse Volks- luis)10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek. Egllse Wallonne: geen dienst. Academisch Ziekenhuis: 10 uur dhr. Kooi). Dlacónessenhuls: 10.30 ds. J. de Wit. Jeugdkerk (..In de Moriaen")10 uur le heer J. W. van Daalen. Zulderkerk: 3.00 Kerkdienst voor loven. Geref. Kerk, Zulderkerk: 10 en 5 uur i. De Boer. Petrakerk, Surlnamestraat: 10 en 5 lUr ds, Haverkamp. Kerk Oude Vest: 10 en 5 uur dr. Ironkert; 7 uur dr. Westerink. Maranathakerk: 8.45 en 5 uur ds. leule. Bevrijdingskerk, Aerent Bruunstraat: j.30 en 5 uur ds. J. Drost, lucht- nacht pred. te Rijswijk. Groenhoven: 10 uur dr. Westerink ln alle diensten viering H.A. nam. lovendien dankzegging). Chr. Geref. Kerk: 10 uur (ond. Ge- repen om te grijpen) en 5 uur (ond. loeten de goede werken erbij?) dr. 'elema. Geref. Kerk (vrljgem.): 10 en 5 uur ds. W. G. de Vries. Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdienst. Evang. Chr. Gemeenschap (Middel egracht 3: 10 uur dhr. Dikkes; 5 uur I.A. (vrij voor alle gelovigen). Baptistengem.: 10 en 5.30 uur dhr. H. Schouten Jr. (vrijdag 8 uur bid- itond). Doopsgez. Gem.: 10.30 uur dr. S. L. Verheus. Evang. Luth. Gem.: 10.15 uur ds, H. J. A. Haan. Rem. Gem.: 10.30 uur dr. A. W. Cramer. Christian Science (Steenschuur 4): 10.30 uur dienst. Oud Kath. Kerk (Zw. Singel 50): .45 uur Hoogmis. Vrije Kath. Kerk (Vreewljkstr. 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Leger des Hells: 10 uur Heiliglngs- dlenst; 6.45 uur openluchtsamenkomst Gangetje: 7.30 uur opwekkingssamen- komst (alle diensten o.l.v. kapt. Van Eneelen). Nieuw Apostolische Kerk (Hoge Rijn dijk 24): 9.45 en 4 uur dienst (don derdag 7.45 uur Idem). Engelse dienst (Oud Kath. Kerk. Zw. Singel 50) 7.30 uur n.m. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur „j. M. H. Boogert; 6.30 uur vie. H. Kwakkelstein te Rotterdam. Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. G. Mulder te Alphen a/d Rijn. Chr. Geref. Kerk: 0,30 uur Dienst des Woords; 6.45 uur ds. D. H. Blesma te Llsse. Alphen aan den Rijn Herv. Gem., Jullanastraat: 9.30 uur ds. M. Hane- tnaaijer; 6.30 uur ds. J. H. van Heer den te Scheveningen (Jeugddienst). Aula Immanuëlschool, Anna van Bu- renlaan: 9.30 uur ds. Kalkman te IWaddlnxveen. Gebouw Jonathan: 9.30 uur ds. W. Verweij. Kapel Gouwsluis: 4.30 uur ds. Den Hartog te Bodegra ven Kapel Hooftstraat: 9.30 uur ds. A. Breure; 6.30 uur ds. J. C. Wolthers te Bunnlk. Oudshoornseweg: 10 uur ds G. Cadée. Martha-Stlchting: 10.30 uur ds. J. W. van Petegem te Zaan dam. Geref. Kerk, Maranathakerk. Raadhuisstraat: 10 uur ds. W. Wijma; 6.30 uur ds. K. H. Schuring. Salvatori- kerk, W de Zwljgerlaan: 10 uur ds. K. H. Schuring; 6.30 uur ds. W. Wijma. Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom. Geref Kerk (vrljgem.)10 uur leesdienst; 5 uur ds. J. Douma te Rijnsburg. Chr, Geref. Kerk. Jeruza- lemkerk, GrIJpensteinstraat: 8.30 en 4.30 uur Dienst des Woords. Oud Ge ref. Gem.. Van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur leesdienst. Rem. Geref. Gem,, Van Mandersloostraat: 7 uur ds. J. G. Paardekooper te Nieuwkoop. Baptisten gem.IJsclubgebouw: 10-uur Eredienst; 6 uur ds, M. Cohen. Benthuizen Herv. Gem,: 9.30 uur ds. W. A. S. Laurense; 6 uur ds. L. Vroeglndewey te Delft. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst (dinsdag 7.30 uur stud. Haring, te Goes). Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Enkelaar te Sluipwijk; 6.30 uur dB. A. den Hartogh. Nleuwerbrug: 6.30 uur ds. Van den Berg te Polsbroek. Herv. Evangelisatie: 9 uur ds. J. J. H. v. d. Ree te Amsterdam; 7 uur ds. C. M. v. Ede te WlndeBhelm. Geref. Kerk: 10 eh 6.30 uur ds. L. Loosman. Nleu werbrug: £.30 en 6.30 uur ds. C. J. Tlsslnk. Geref. Kerk (vrljgem.) 9.30 en 3 uur ds. J. Douma te Rijnsburg. Ge ref. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst. Ev. Luth. Gem.: 10.30 uur ds. A. Jense. Ev. Kring: 10 uur Eredienst; 7 uur ds, Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem. (In Geref. Kerk)8.30 uur ds. W. L. Heijmans; 6.45 uur ds. A. de Leeuw. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. G. O. Donner, em. pred. te Scheveningen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruijn. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. J. G. Paardekooper. Hillegom Herv. Gem.: 10 uur ds J Bronsgeest te Nieuw Vennep; 7 uur ds. J. Veenendaal. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. van Arkel te Haarlem. Chr Geref Kerk- 10 uur leesdienst; 7 uur ds. J. C. Marls te Bloemendaal. Evan- gelisatiesamenkomst (gebouw Haven 50) evangelist Zijlstra te Gouda. (Ma- ranathasamenkomst woensdagavond 8 uur Nutseebouw evangelist Th. Dikkes uit Lelden). Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Katwijk aan (len Rijn Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. L. Tukker te Katwijk aan Zee; 6 uur ds. A. Makkenze. Kapel Nieuwe Duinweg: 9.30 uur ds. J. H. Bogers te Alphen a/d Rijn. Gymnas tieklokaal school Narcisstr.: 10.30 uur dhr. J. Vink te Katwijk aan Zee. Ge ref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Katwijk aan Zee Herv. Gem., Oude Kerk: 10 uur kand. J. L. W. Kop- penhol te Rijswijk; 6 uur ds. Moeren hout. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. Offe- ringa; 6 uur ds .Tukker (H.D.). Kapel: 10 uur ds. Moerenhout. Groen van Pr .school: 10 uur ds. Bouman; 5 uur ds. Offeringa. Aula Nwe Begr.plaats: 10 uur ds, De Vos. Zeehospitium: 6.45 uur ds. Bouman. Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 uur ds. H. J. Spier te Rijswijk; 5 uur ds. S. Eringa te Den Haag. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. De Jong. Geref. Kerk (vrljgem): 8.30 en 3 uur kand. J. Veenhof te Kampen; 10.30 en 5 uur ds. Breen. Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdienst. Geref. Gem. in Ned.: 10 en 5 leesdienst. Koudekerk aan den Rijn Herv. Gem.: 10 uur ds. Koerselman; 7 uur ds. Oberman te Rotterdam (jeugd dienst). Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Snel te Nieuwveen. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P. Honnef; 6.30 uur dhr. J. v. d. Hoek. Zljlkwartier10.30 dhr. v. d. Hoek. Geref. Kerk: 10 uur ds. Banga (Openbare belijdenis des geloofs, Be diening van de heilige doop); 6.30 uur ds. Mlnnema. Kerkzaal Zijlkwartier 5 uur ds. Banga. Vrijz. Herv. (Linde laan 12a)7 uur dhr. J. Volkers. Leimuiden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gijsbers. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. H. J. Koffrle. Lisse Herv. Gem.: 9 en 10 30 uur ds. J. Veenendaal te Hlllegonv, 7 uur kand. H. van der Beid te Driebergen. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schou ten. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma. Geref. Gem,: 10 en 4 uur leesdienst. Geref. Kerk (vrij gemaakt) 10 en 4.30 uur ds J. J. Verleur. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. H. de Jong; 6.30 uur ds. M H. Boogert te Aarlanderveen. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. D. Koers te 's-Gravenhage. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2 uur ds. P. op den Velde te Mijdrecht. Rem. Geref. Gem 10 uur ds. F. Palmboom te Amersfoort. Nieuw Vennep Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. J. Fokkema te Kaag, Be- thelkapel: 9.45 uur ds. A. H. Weenink te Amsterdam, Pniël: 10 uur dhr. J, van Ham te Lisse. Noordwijk-Binnen Herv. Gem.: 10 uur ds. Smits uit Noordwijkerhout; 7 uur ds. J. van Dok Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. W. Dekker Van den Berghstichting: 11 uur ds. H. Post te Rijnsburg. Noordwl.jk nan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. Eekhof te Lelden; 7 uur ds. N, J. Cupédo. Sole Mlo: 10 uur ds. N. J. Cupédo. Geref. Kerk: 9. 10.30 en 5 uur ds. Th. Ferwerda. Herv. Ger. Evang.: 10 uur ds. A. den Hartogh te Bodegraven; 5 uur dr. H. Bout te Utrecht. Noordwijkerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits. Oegstgeest Herv. Gem., Groene- of Willibrordkerk: 10.30 uur ds. J. Irik. Pauluskerk: 10 uur ds B. C. Visser; 7 uur ds. H. Perdok. Ver. van Vrijz. Herv., W. de Zw.kerk: 10.30 uur ds. Is. J. Reedijk te Enschede. Ger. Kerk, Mauritslaan: 10 en 5 uur ds Kappers. Geref. Kerk (vrijgem.), W. de Zwijger- kerk: 8.30 uur ds. R. Brands; 3 uur ds. W. G. de Vries. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9 30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet. Rem. Geref. Gem.: 10 uur dr. J. van Goud oever te Hilversum. Rljnsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. C. J. Baart; 7 uur ds. D. H. Gijsbers te Leimuiden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.15 uur Dienst des Woords. Rijnsburg Herv. Gem.: Grote Kerk: 9.30 uur ds. M. C. Groenewoud; 5 uur ds. H. van Gosliga (H.D.). Be- thelkerk9.30 uur ds. H. van Gosliga; 5 uur ds. H. Bouter te Lelden (Jeugd dienst). Geref. Kerk, Rapenburg: 9.30 uur ds. J. Bljleveld; 5 uur ds. L. v. d. Linde. Petrakerk. Voorhouterwcg: 9.30 uur ds. H. Post: 5 uur ds. J. Bljle veld. Maranathakerk: 9.30 uur ds. L. v d. Linde; 5 uur ds. H. Post. Geref. Kerk (vrljgem.): 10 en 5 uur ds. J. Douma. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Lindenburg. Geref Kerk: 10 en 6.30 uur dr. Richel uit Heemstede. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker, Geref. Kerk: 10 uur ds. A. de Bruin te Den Haag: 5 uur ds. J. W. Broersma te Vijfhulzen Geref. Kerk (vrljgem.): 10.15 en 5 uur ds. R. Brands. Voorhout Herv Gem.: 10 uur ds. H. L. Boonstra te Warmond. Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. Saraber; 7 uur ds. Van den Berg (jeugddienst). Rijndijk: 10 uur ds. Meljering Hulp en Heil: 10 uur ds. Zijlstra, Geref. Kerk: 9. 10.30 en 5 uur ds. Modderaar. Gerei. Kerk (vrljgem.): 10 en 5 uur ds. J. J. Verleur te Lisse. Wa <1(1 in ween Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 6.30 uur ds. D. J. van Dijk te Eemnes-Blnnen. Wljkgebouw Esdoornlaan: 9.30 uur ds. Joh. Verwelius; 6 30 uur ds. J. R. Cu perus. ,,Wet en Evangelie". Stations straat: 9.30 uur kand. R. Holwerda te Barwoutswaarder; 7 uur ds, E. H. Kalk man. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A Dragt te Nieuwer-Amstel. Rem. Ge ref. Kerk: geen dienst. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: ds. J. W. de Jong te Voorhout; 7 uur ds. H. L. Boonstra. Wassenaar Herv. Gem., Dorps kerk: 10 uur dr. Th. C. Frederikse; 7 uur ds. E. van Bruggen te Rotter dam (jeugddienst). Kievletkerk: 9 uur Jeugdkerk; 10 uur ds. P. Roest, te Voorbrug. Geref Kerk. Bloemcamplaan 10 en 5 uur ds. E. Pijlman. Zljllaan: 10 en 5 uur ds. D. Rlngnalda te Over- veen. Ned. Prot. Bona, Lange Kerk- dam: 10.35 uur ds. J. Nooter te Den Haag. NPB/Rem. Gem/Doopsgez. Gem.. Johannahuis: 10.30 uur ds, G. Ch. Dulnker te Hoogvliet. Soefibeweging, Wald. Pyrmontlaan 6; 11 uur univer sele eredienst. Herv. Evang,, Dorps huis: 10 en 5 uur ds. J. Lekkerkerker te Loon op Zand, Ziekenhuizen, Dore- st.ad: 10 uur. St.-Ursulakllnlek11 uur ds. R. A. Flinterman, Den Haag. Eredoctoraten van Amsterdam Ter gelegenheid van het 16e Lus trum der Universiteit van Amster dam worden op 28 mei a.s. eredoc toraten verleend aan: prof. dr. Geo Widengren te Uppsala, in de theolo gie, mr. W. C. Treurniet te Rotter dam, in de rechtsgeleerdheid, dr. Do nald D. van Slyke te New York, in de geneeskunde, de heer Ernst Cro ne te Bergen (N.H.), in de wis- en natuurkunde en aan de heer Lou Lichtveld te Washington, in de let teren en wijsbegeerte. Huurwet 6 juni in Tweede Kamer De voorzitter der Tweede Kamer mr. L. G. Kortenhorst zal, indien over het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet eindverslag zal zijn uitge bracht, voorstellen dat wetsontwerp woensdag 6 juni aan de orde te stel len. Verder zal de voorzitter voorstel len het verslag betreffende de uit werking en toepassing van het ver drag tot oprichting van de EEG en van het verdrag tot oprichting van Euratom over 1961 aan de orde te stellen tegen woensdag 13 juni, met voortzetting op donderdag 14 juni, en deze vergaderingen 's avonds voort te zetten. Voorts hoopt de voorzitter, een voorstel te kunnen doen om met de behandeling van het wetsontwerp tot regeling van de „Mammoetwet" ver der te gaan op dinsdag 19 juni en volgende dagen. Advertentie camera van klasse Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur as. G. F. Overgaauw. Geref. Kerk: P. D. Kuiper te Sassenhelm. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Klusener te Nieuwveen. Geref. Kerk: 9.30 uur de heer J. F. ter Hart te Woerden; 7 uur ds. J. W. Genuit. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. C. L. v. d. Broeck te Zwammer- dam. Zwamnierdam Herv. Gem.; 10 uur de heer J. Goedhart te Noorden; 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk; 10 uur ds. A. van der KoolJ te Woer den; 6.30 uur ds. A. W. T. NUenhuls te Den Haag. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. kapitaalsuitgaven. Research, ontwik keling en modernisering van het ma chinepark vragen thans veel grotere bedragen dan voorheen en vormen de grondslag voor alle vooruitgang, maar moeten voor een deel uit de winst worden bestreden. (Van onze financiële medewerker) Terwijl president Kennedy als zijn mening uitspreekt, dat 1962 voor de Amerikaanse economie een recordjaar zal worden, tuime len de koersen op de Newyorkse aandelenmarkt tot dusver nog maar steeds naar beneden, zodat het indexcijfer voor de industriële aandelen thans reeds ca. 100 punten lager is dan zijn hoogste stand sinds het begin van dit jaar. Af en toe treedt een herstel in, maar de grondlijn blijft omlaag gericht en hoewel de omzetten betrekkelijk gering zijn, is de stemming onzeker en gereserveerd. De meeste Europese beurzen Londen en Parijs af en toe uit gezonderd tonen zich met Amerika solidair, ook al leggen ze doorgaans wat meer weerstand aan de dag. In bepaalde opzichten heeft Ken nedy de conjunctuurgegevens aan zijn kant. Het particuliere inkomen in de V.S. stijgt van maand tot maand en is groter dan ooit, waartoe ook de ln het eerste kwartaal uitge keerde dividenden hebben bijgedra gen. Met een bedrag van 2.65 miljard dollar is het 6.4 hoger dan in de zelfde periode van het vorig Jaar, toen de stijging slechts ca. 2'A be droeg. De automobielmaatschappijen produceren thans 30 a 40 meer dan een jaar geleden. De verkopen in de detailhandel gaan in stijgende richting en de werkloosheid is niet onbelangrijk kleiner dan enige maanden geleden. De Amerikaanse betalingsbalans geeft voor het eerste trimester een tekort van ca. Vz mil jard dollar te zien tegen iy2 miljard dollar in dat tijdvak van 1961 en zo is er meer. Alleen in de staalindustrie blijft de produktie 30 40 beneden de capaciteit, maar Kennedy kan er daarbij op wijzen dat de staalfabrie ken niettemin nog winst maken en prijsverhoging daarom niet kan wor den toegestaan. Groot conflict Hier ligt het grotë conflict, dat ver moedelijk wel de voornaamste oor zaak is van het onbehagen op de Newyorkse beurs, omdat de staal industrie als een van de sleutelin dustrieën moet worden beschouwd en men op de beurs in de strijd tus sen regering en staalfabrikanten uiteraard aan de kant van laatstge noemden staat. Ook een leidende bankinstelling, de First National City Bank, heeft de zijde van de staalfabrikanten geko zen en acht de door hen wenselijk geachte prijsverhoging gerechtvaar digd. Het gaat hier trouwens ook ons land en andere landen van Euro pa om de vraag of de toegenomen en toenemende produktiviteit uitslui tend ten goede moet komen aan de werknemers, dan wel of ook een stij ging van de bedrijfswinsten als ge volg daarvan toelaatbaar is. Ge noemde instelling acht die niet al leen toelaatbaar, doch absoluut nood zakelijk voor de financiering van de Rond de veemarkt Gisteren is de nieuwe kathe draal van de in de oorlog zwaar getroffen Engelse stad Coven try in gebruik genomen. Nadat wij een week geleden te dezer plaatse een foto publiceerden van de doopvont (een brok ruwe steen uit Bethlehem)volgt hier een blik in het interieur van het nieuwe gebouw. Op de achter wand: 's werelds grootste tapijt, ontworpen door de Engelse kunstenaar Sutherland, en ver vaardigd door Franse tapijt wevers. (Van een deskundige medewerker) Er is in de afgelopen week in de gebruiks veesec tor op de veemarkten niet veel veranderd. Alleen het aanbod nam weer wat af, doch het is in het algemeen toch nog flink boven de cijfers van ge woonlijk om deze tijd van het jaar. Het veel te koude weer bleef helaas nog aanhouden en daarmede bleef de vraag naar kalf- en melkkoeien, alsmede naar weidevee zeer kalm. De geschikte soorten bleven goed prijs houden, maar overigens was het weer erg moeilijk om de handel op gang te houden of het ging ten koste van de prijzen. Als het weer wat gunstiger mocht worden, zal vooral de vraag naar weidevee toenemen, want op de slachtveemarkt is op het moment 'n willige vraag en gaven de prijzen in de afgelopen week een duidelijk stij gende tendens te zien. We hebben werkelijk prima jonge vleesbeesten gezien die omstreeks f 4.— per kg geslacht gewicht op brachten. Een prijs waaraan men het vorige jaar bij de overgang van stal- op landkoeien lang niet toekwam. De „markt" voor de goede kwaliteiten lag in doorsnee tussen de f 3.25 en f3.60 per kg; beneden de f3.per kg was niets te koop, dat in de kwa liteitsklasse viel. De beste stieren voor de slacht de den van f 3.25 tot f 3.45 per kg ge slacht gewicht. De vleesgroothandel was tengevol ge van een grote vraag naar achter vlees voor Frankrijk weer zeer leven dig met opgaande prijzen voor het fijne vlees en vrijwel onveranderde prijzen voor de voorvoeten. De uit- /oer van fijn rundvlees s plotseling estegen van rond 200 ton naar circa 00 ton per week. We hebben de ln- iruk, dat er in de afgelopen week .vel meer zal zijn verzonden. Niet al leen naar Parijs, doch ook naar het zuiden van Frankrijk. De invoer van slachtvee is momen teel ook sterk gestegen en beliep in de week van 7 tot 12 mei 1363 stuks groot rundvee, waarvan voornamelijk het achtervlees weer het land uit gaat. De prijzen van dit vee zijn ook duidelijk gestegen. De vette kalveren zijn deze week over het geheel ook weer vlot opge nomen. De aanvoeren pasten zich volkomen aan de vraag, zodat de prijzen vrijwel op dezelfde hoogte bleven, ofschoon sommige markten nog enige stijging te zien gaven. On ze noteringen lagen voor de goede tot prima kwaliteiten tussen f 2.40 en f 3.10 per kg. Extra wat daar boven en de mindere klasse beneden deze prijzen. De nuchtere kalveren werden veel voor de mesterij verkocht tegen wat stijvere prijzen; voor de lichtere slachters bleven de prijzen op de zelfde hoogte. Op de wolveemarkt komen de jonge lammeren sterk aan bod. Op Texel waren maandag ruim 1300 stuks, uitsluitend weidelammeren, die naar het vasteland werden verkocht. Er waren veel kopers, doch het slechte weer hield de stemming nogal flauw. De prijzen waren voor het in doorsnee lichte goedje toch niet mals. Er werd tussen de f 65,en f 80,per stuk betaald. Totaal ge zien was over de gehele linie de wol veehandel rustig, maar niet goed koper. De varkensprijzen liepen wat op. Het aanbod loopt momenteel sterk terug, de handel op de beurs en aan de slachthuizen was daardoor willi ger. De gemiddelde noteringen lagen 5 cent per kg boven die van de vorige week. De paardenmarkt verliep voor de slachters enigszins trekkend, maar de prijzen bleven toch hoog. Er waren zeer weinig invoerpaarden, die even als de werkpaarden in verhouding vlugger werden opgenomen. U geniet van en wanneer U boekt voor een der CRUISES naar de MIDDELLANDSE ZEE per m.S. ff' CRUISE 1 CRUISE 2 16 dagen 14 dagen Vertrek 27 juli Tarieven f 1e klasse van 1390.- Toeristen- klasse van 935.- 12 aug. f 1225.- 810.- Geïllustreerde folders met volledige gegevens liggen voor U klaar bij de erkende Passageen Reisbureaus lil gevaar Uit de daling van de winstmarges, in de V.S.zowel als in Europa, is wel gebleken dat men in bepaalde kringen op de toenemende welvaart is vooruitgelopen en daardoor die welvaart in gevaar brengt. In Duits land heeft minister Erhard hierop gewezen. Ten onzent komt voor on verdachte zijde, nl. van staatssecre taris Roolvink, de waarschuwing, dat Nederland sociaal-economisch op het scherp van de snede leeft en ernst moet maken met de matiging van materiële verlangens, wil de wel vaartsvermeerdering zich niet tegen de arbeiders gaan keren. De voorzit ter van de Nederl. Chr. Grafische Bond. de heer Blaauw, heeft gelUk als hij zegt dat men dit de arbei ders moeilijk duidelijk kan maken, als zij zien hoe hoog de tantièmes in werkgeverskringen zijn. Afgezien van het feit, dat bij vele ondernemingen die tantièmes de laatste tijd zijn ver laagd, of gelimiteerd, is het echter zo, dat 1ste het totaal van die tan tièmes tegenover het nationaal in komen slechts een zeer klein per centage vormt, 2de door de sterke progressie van de I.B. voor een goed deel naar de schatkist vloeit en 3de op de economie weinig invloed uit oefent. Anderzijds berekende de heer Roolvink, dat 1 cent loonsverhoging over de gehele linie een bedrag van f 100 miljoen vormt. Hoe het ook zij, zeker is dat de spanningen in het bedrijfsleven, hier zowel als in de V.S. zich om het winst begrip bewegen en ten aanzien van de te verwachten resultaten van de ondernemingen een sfeer van onze kerheid scheppen, die de effecten beurzen in haar ban houdt. Minder bereid De ontegenzeglijk vertraagde groei van vele bedrijven heeft er toe geleid dat de kapitaalbelwgger min der bereid is met het tot voor kort geldende lage rendement van aande len genoegen te nemen. De scherpe koersdaling van de laatste tijd is echter oorzaak dat het aandelen- rendement zich thans weer in vrU snel tempo in opwaartse richting be weegt. In de V.S was het gemiddeld aandelenrendement ln 1961 niet meer dan ca. 31/3 in vele gevallen was het veel lager, thans is het voor de aandelen van zeer goede onderne mingen al weer tot ca. 4 voor enige zelfs tot 5 en hoger gestegen. Voor de aandelen General Motors bedraagt het bijv. 4.85 voor die van de Bethelehem Steel en de Repunlic Steel zelfs 6 35 Hetzelfde ziet men op de Amster damse beurs. Ook hier komen bij goede aandelen Wilton-Fyenoord, Nederlandsche Dok, Heybroek Han delsmij, Werf Gusto, AKU e.a. rendementen voor van 4!a 6 en tenzij zich duidelijke symptomen van een conjunctuurteruggang voordoen, zullen vele kapitaalbeleggers hun voorkeur voor obligaties vermoede lijk allengs weer kunnen laten varen. Wat de conjunctuur in ons land betreft, wezen wij de vorige week reeds op de iets gunstiger cijfers van de handelsbalans, die de kans vergro ten dat de betalingsbalans voor het lopende jaar nog een redelijk over schot zal aanwijzen. De conjunctuur- test van het CBS over april is in zo verre ook bemoedigend dat de dage lijkse bedrijvigheid een verder toe nemende tendentie toont en ook de onderontvangst nog iets is vooruitge gaan, in sommige gevallen met name die voor export. Hoewel een aantal Nederlandse ondernemingen in 1961 hun winst hebben zien dalen en de dividendverlagingen die van het vo rig jaar ver overtreffen, kan men in tal van jaarverslagen lezen dat men voor het lopende jaar redelijk goede verwachtingen koestert. In zoverre is er ook geen reden zich over de naaste ontwikkeling van de Nederlandse conjunctuur grote zorgen te maken. Te verwachten is dat de nadelen van revaluatie en werktijdverkorting langzamerhand, althans ten dele, zijn uitgewerkt en ln een toeneming van de produktiviteit een tegenwicht kunnen vinden. Zolang het echter niet zeker is in hoeverre zulks het geval zal zijn, heeft het Nederlandse bedrijfsleven dringend behoefte aan een periode van rustige bezinning en ontwikkeling, die niet door een her nieuwde stijging van de bedrijfskos ten wordt onderbroken. Er blijven met het oog op de internationale verhoudingen, de financiering van noodzakelijke kapitaalsuitgaven en de straks opnieuw verlaagde invoer rechten in EEG verband nog genoeg andere problemen over, waarvan de voor onze economie gewenste oplos sing vooreerst de uiterste krachtsin spanning zal eisen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11