Koninklijke vaartocht bij stralend Keizerweer Grote knoeierijen met koffie - douanepapieren ngen EO Boom 1,15 0,55 Afscheidsdiner geheel in Nederlandse stijl Vraagstuk van armoede oplossen zaak van verlicht eigenbelang Druivesap Kinderen zongen en brachten ,Grüsz Zeven verdachten Overweldigende indruk van Donau j,Nederland Gemoedelijk en ongedwongen in buitenland gecompromitteerd Neger niet lui of onbetrouwbaar Misverstanden rechtgezet geldig van vrijdag lot vrijdag Lunchscholel i Bonbo ns VROOM DREESMANN leiden LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 24 MEI 1962 (Van onze Weense correspondent) De laatste dag van het verblijf van het Koninklijk Paar in Oostenrijk begon met een tocht per speciale trein van Wenen naar Ybbs-Persenbeug, waar de door het water van de Donau gedreven elektrische centrale werd bezichtigd. H.M. de Koningin was in het blauw gekleed en tot vreugde van alle Oostenrijkers droeg Prins Bernhard de Stiermarkse dracht en Prinses Irene een blauw Dirndl-kleid, dat haar uitstekend stond. Verscheidene Oostenrijkse vrouwen droegen dit in ere gehouden nationale kostuum, waarvan vele variaties bestaan. De bondspresident, dr. Scharf, was er met zijn dochter, mevrouw Kyrie Scharf ook in Dirndl), en de minister van Verkeer en Elek triciteit, dr. Karl Waldbrunn. Telkens was hier iveer de aar dige gewoonte van het Oosten rijkse publiek om te applaudisse ren. Kindertjes zongen een lied waar vaak Grüsz Gott" in voor kwam. Weldra luisterden de hoge gas ten voor eer. maquette van de centrale naar een al te gedetail leerde toelichtingwaarop een tamelijk lange wandeling door het inwendige van de stuwdam volgde, die in de hier zeer brede Donau ligt. De grote rood en ivit geschilderde turbines leverden een machtig schouwspel op! Aan de andere oever gekomen scheepte het gezelschap zich in op de gepavoiseerde rivierboot „Stadt Wien" en nu begon bij stralend „Kei zerweer" de tocht stroomafwaarts naar het oude stadje Dürnstein. Zes kleine politieboten stoven het witte schip, dat een snelheid van ongeveer 40 km had, vooruit en een volgde het. Juichen en zwaaien! Hoog rijzen hier de bergen op langs de sterk stromende rivier. In alle dorpjes werd gevlagd, overal stond de bevolking langs de oevers te juichen, te zwaaien en in de handen te klappen. Dürnstein, een oud en romantisch stadje, waar het verkeer zorgvuldig om en zelfs onderdoor ge leid wordt om het karakter geen af breuk te doen, begroette de gasten, tot wie ook de Nederlandse ambassa- m m PRINSES IRENE WINKELDE oJ Terwijl de Koningin de tweede dag een bezoek b bracht aan een school voor h onvolwaardige kinderen en Prins Bernhard in de Stadt- halle de ijsbaan bezichtigde en minder gelukkig was op de kegelbaan, ging Prinses Irene naar de dierentuin bui- ten Wenen, ivaar zij een paar J ritten maakte op een witte 5 J Lipizzaner-hengst. Hiervoor B £j had men de hulp van de B H Weense politie ingeroepen, H m die het terrein afzettemaar B B daarna onttrok de Prinses m gj zich aan haar „beschermers" h door de koninklijke stand- aard te verwijderen van de auto, die haar ter beschik- king stond. Zodoende reed zij zonder controle naar de bin- nenstad en kocht daar een „Dirndl", de landelijke kle- der dracht, die zij daags tij- J dens de Donau-tocht droeg. J Ook deed zij inkopen in een 2 zaak, die gespecialiseerd is in B H dameslingerie. 's Avonds echter was ze B weer op tijd in de Opera. m Doch daar bleef de Prinses niet lang, omdat zij laat op de avond door een jong en vrolijk gezelschap werd mee- genomen naar de Edenbar in de binnenstad. Eerst in de nacht tegen twee uur kwam zij in het ho- tel terug. De volgeüde mor- gen was zij weer fris en stra- m lend, hetgeen heel Oosten- rijk kon constateren, want het uitstapje van de Konink- B Hjke Familie in de wijnstreek 2 B werd door de televisie uitge- m B zonden. "■■■■■■■■■■■■■■■■BB deur en mevrouw Eschauzler behoor den, met saluutschoten, die daverend tussen de bergen weerkaatsten. Daarna was de beurt aan de Bauernkapelle, gemengd koor en kin dermuziekkorps, allen in fraaie kle derdracht, de vrouwen met de goud- bestikte Wachauer Haube op het hoofd, de mannen met zwarte hoe den, waarop „Frauenhare", dat zijn struisveerachtige pluimen van plan ten die hier groeien Het werd 'n ge moedelijke wandeling door de nauwe straatjes, de kloostergangen en de Domkerk, langs het vroegere slot „Starhemberg" naar hotel-restau rant Richard Leeuwenhart. De dra ger van deze naam werd in 1193 hier gevangen gehouden in het slot waar van de ruïne hoger tegen de berg ligt. In het restaurant boden ir. dr. L. Figl en evrouw Figl een jause aan, d.w.z. er werd koffiegebak en de voortreffelijke Dürnsteiner witte wijn geserveerd. Dr. Figl. Voormalig Bondskanselier en minister van Bui tenlandse Zaken, en nu gouverneur van Neder-Oostenrijk, is van ouds 'n grote vriend van Nederland. Een der jonge kelners had het on geluk uit te glijden. Hij sloeg met zijn blad languit tegen de grond, waarin hij wel graag verzonken ware. Toen men weer schipwaarts toog was het gezelschap verrijkt met een aantal Kellerzeger, korfjes waarin stiftl (flesje wijn) en Feitl (mes). Prinses Irene droeg nu als hoofd tooi een fraaie Wachauber Haube. Weer muziek en saluutschoten en de „Stadt Wieen" aanvaardde de te rugtocht naar de stad welke naam zij draagt. Wij hebben deze dag wel een over weldigende indruk gekregen van de schoonheid van de rivier en het berg landschap met de wijngaarden, slot- ruïnes en de typische ui-vormige kerktorentjes. Meer stakers in BARCELONA Zowel in Barcelona als in Madrid is het aantal stakers gisteren sterk toegenomen. In eerstgenoemde stad hadden gisteren 18.000 arbeiders het werk neergelegd. Daar staat tegen over, dat in Bilbao een duidelijke neiging bestaat het werk te hervat- I ten. Daar zjjn nu nog ongeveer 16.000 stakers. Tien dagen geleden bedroeg het aantal nog 40.000. In de provincie Oviedo zijn drie r.-k. priesters gearresteerd. Zij wor den ervan beschuldigd, dat zij sta kingen hebben uitgelokt en deze hebben begunstigd in naam van de „sociale gerechtigheid, evangelische voorschriften en de pauselijke ency cliek Mater et Magistra De namen van de priester zijn niet bekendge maakt. Driehonderd stakende arbeiders zijn gisterochtend de kathedraal van Barcelona binnengedrongen. Zij wilden dat de bisschop van Barce lona, mgr. Modrego Casaus, naar hun klachten zou luisteren. De bis schop ontving een commissie van vijf man uit de stakers. Deze vijf vroe gen de bisschop om de steun van de kerk in hun strijd voor loonsverho ging en een „vreedzame oplossing van het arbeidsgeschil". Na afloop van het onderhoud verspreidden de stakers zich. In de gevangenis in de Zuidspaan- Gloriosa (Van onze Weense correspondent) Als afsluiting van haar driedaags bezoek in Oostenrijk had Hare Majesteit alle vertegenwoordigers van de Oostenrijkse regering voor een diner in het paleis Pallaviciniuitgenodigd. Dit. is hetzelfde paleis, waai de Koningin daags te voren de Nederlandse kolonie had ontvangen. Deze omraming was geheel barok, maar alles wat de gasten tijdens dit diner te zien, te horen en te gebruiken kregen, was zuiver Hollands. Voor dit doel was het eigen perso neel van Hare Majesteit uit- ons land bloemen en servies en zelfs grote bloemen en servies en zelfsg rote ouderwetse bloemenvazen. In de Spiegelzaal stonden op de tafel ze ven grote bouquetten gele rozen uit Aalsmeer en daar tussen lagen slin- Hare Majesteit. Prinses Beatrix kon ook nu niet aan dit diner deelnemen. De stemming was heel gemoedelijk en even ongedwongen als tijdens het uitstapje in de loop van de dag. Daarom werden er ook geen lange toespraken gehouden, maar dankte gers en lelie-achtige bloemen, die I de Koningin in een korte, hartelijke .Gloriosa" heten, zoals de bloemist van Hare Majesteit, de heer C. van de Brink, van tevoren vertelde. De zaal met de vijf grote Venetiaanse kronen en de acht hoge spiegels, die tot aan het plafond reikten, zag er sprookjesachtig uit. Het menu be stond uit: hors d'oeuvre, délices de turbotin, selle d'agneau, sperzieboon tjes, ijs, bonbons en aardbeien. Tijdens het diner werd er op de kleine galerij door een strijkje van vijf man leden van het Neder landse Marinekorps discrete mu ziek gespeeld o.a. Weense walsen en als afsluiting het Chianti-lied. Uitgenodigd waren de Oostenrijkse president, de kanselier, alle actieve ministers, Oostenrijkse hoogwaardig heidsbekleders, die met het Groot kruis zijn onderscheiden, leiders van de voornaamste diplomatieke missies, o.a. de nuntius en het gevolg van toost haar gastheer voor het prach tige onthaal, dat haar in Oostenrijk was ten deel gevallen en dat de vriendschappelijke banden tussen Oostenrijk en Nederland nog zal ver sterken. se plaats Puerto de Santa Maria is ^k„onTde"0,elt. dat hoofdinspecteur de rust gisteren teruggekeerd. Zoals F- ulskamp van de Amster- Amsterdamse veememployé's en koffiehandelaren hebben de laatste jaren op vrij grote schaal geknoeid in douaneverklaringen en cognossementen voor Braziliaanse ongebrande koffie, waarvan grote hoeveelheden via de Amsterdamse haven als transitogoed naar Frankrijk zijn getransporteerd. Het betrof koffie-overschotten, bestemd om in zee te worden gestort of om er de Braziliaanse lokomotieven mee te stoken, maar die via een smokkelweg illegaal in Suriname terecht kwamen en vandaar langs de legde kanalen naar Amsterdam werden door verscheept. Daar werd koffie overgepakt en bijgemengd, maar op de voor de Franse autori teiten bestemde gedeelte van het douanepapier werd verklaard, dat deze partijen rechtstreeks uit Brazilië via Amsterdam waren doorver zonden. Dit is gebleken uit een omvang- gemeld waren ongeveer 900 gevange nen dinsdagavond betogingen begon nen. Hun protesten golden de ar beidsomstandigheden in de gevange nis. De demonstranten weigerden van de binnenplaats naar hun cellen terug te keren. Zij waren hier pas toe bereid, nadat gewapende politie mannen in de gevangenis waren aangekomen. Er zouden zich geen ge welddaden hebben voorgedaan. Vol gens enkele waarnemers zou de be toging ook verband houden met de stakingen in Spanje. Stijlvolle opening van museum in „Oranienstein" (Van onze correspondent in Bonn) Gisteravond heeft mr K. P. van der Mandele namens het bestuur van de stichting „Je maintiendrai Nas sau" plechtig vijf museumvertrekken in het kasteel Oranienstein bij Diez aan de Lahn in ontvangst genomen. Mede op initiatief van bovengenoem de stichting werd het slot Oranien stein, een der weinige kastelen van het geslacht Oranje Nassau, dat nog in tact was, geheel gerestaureerd. Sinds 7 mei van dit jaar wordt het slot bewoond door de staf van de vijfde Westduitse pantserdivisie. De vijf museumvertrekken, die geheel in hun oorspronkelijke staat te bewon deren zijn, bergen ook herinneringen aan de familie Nassau in al haar vertakkingen. Bij de plechtigheid van gisteren werd o.a. het woord gevoerd door de Westduitse generaal-majoor Pape en door directeur-generaal Gumpel van het ministerie van De fensie in Bonn. Voorts spraken de hoofdconservator van het Amster damse Rijksmuseum, dr. R. van Lut- tervelt, en de Nederlandse ambassa deur in West-Duitsland, jhr. mr. II. F. L. K. van Vredenburch, die ook sprak namen Koningin Juliana, die twee Sèvres vazen aan het museum schonk. Nadat de Nederlandse en Duitse vlaggen waren gehesen wer den de stijlvolle feestelijkheden be- damse recherche heeft ingesteld. Het heeft bijna anderhalf jaar geduurd en is gisteren voorlopig afgesloten. Hoofdinspecteur Hulskamp en zijn chef, hoofdinspecteur H. Vos van het Bureau Jonas Daniel Meijerplein, hebben gisteren verslag van hun er varingen uitgebracht aan de substi tuut-officier van Justitie, mr. J. J. Abspoel. Het dossier heeft hij in ont vangst genomen. Naar zijn mening is het vrijwel zeker, dat in deze zaak tot strafvervolging zal worden over gegaan. Voorlopig zijn er zeven ver dachten, die zich dan wegens vals heid in geschriften zouden moeten verantwoorden. Volgens mr. Abspoel komen er wellicht nog enkele ver dachten bij. Naar zijn mening staat het thans vast, dat de zeven veememployé's en koffiehandelaren officiële Nederland se documenten hebben vervalst, waardoor de Nederlandse staat in het buitenland is gecompromitteerd. niet bekend. Het politieonderzoek heeft zich tot Nederland en Frank rijk beperkt. Veel stof De ongeoorloofde koffiehandel heeft in Frankrijk destijds heel wat stof doen opwaaien. Zij kwam aan het licht na de aanhouding van een vrachtauto met 15 ton Braziliaanse koffie in Duinkerken. Aanvankelijk meende men te doen te hebben met Braziliaanse koffie van inferieure kwaliteit, die d.m.v. de vervalste ver klaringen het etiket „uitstekend" zou hebben gekregen. Doch uit een nader onderzoek is gebleken, dat deze ver onderstelling niet geheel juist is. Weliswaar beantwoordt de uit Brazi liaanse surplusvoorraden afkomstige koffie niet geheel aan de Nederland se smaak, doch dit schijnt van on dergeschikte betekenis te zijn. De op gehouden partij, die door de Franse autoriteiten werd geconfisceerd, is enkele weken geleden normaal bij opbod verkocht en in de handel ge bracht. In Nederland kwam de zaak aan het rollen, nadat een veememployé op 7 december 1960 aan de douane recherche had bekend, dat hij douaneverklaringen en cognossemen ten voor koffie had vervalst. De vervalsing schijnt overigens te zijn gesuggereerd door Amsterdamse vertegenwoordigers van de Franse koffiebranders. Zij wisten, dat de Braziliaanse koffie in de Amsterdam se vemen was uitgestort en dat de originele emballage ontbrak. Om de koffie voor de Fransen toch officieel aanvaardbaar te maken, moest in de douaneverklaringen en cognosse menten worden geknoeid. De koffie werd zodanig verpakt, dat het leek alsof de partij rechtstreeks uit Bra zilië kwam. Hoeveel Bij benadering is niet te zeggen hoe groot de hoeveelheid ongebrand- de koffie is, die met valse douane verklaringen is vervoerd Vast staat alleen, dat in augustus 1960 in Duin kerken een uit Amsterdam afkomsti ge partij van 15 ton Braziliaanse koffie voorlopig werd opgehouden. Over de bij deze partij koffie beho rende documenten heeft de Neder landse justitie thans de beschikking gekregen. Ze bleken te zijn vervalst want de op deze duploformulieren vermelde verklaringen klopten niet met het bij de douane berustende origineel. Het ging om twee partijen van 125 balen koffie en één partij van 270 balen koffie. Deze uiterst kleine greep uit de omvangrijke knoeierij acht mr. Abspoel waar schijnlijk voldoende om tot strafver volging te kunnen overgaan. Hoe het mogelijk is. dat binnenge smokkelde koffie legaal vanuit Su riname kon worden verscheept, is eindigd met een taptoe door de vijfde Westduitse pantserdivisie bij het licht van tientallen fakkels. CHINEZEN uit Hongkong naar V.S. President Kennedy heeft gisteren tijdens een persconferentie meege deeld, dat verscheidene duizenden Chinese vluchtelingen uit Hongkong in de Verenigde Staten zullen wor den toegelaten. De president deelde mede, dat zij door het Amerikaanse consulaat geschikt zijn bevonden voor toelating tot de Verenigde Sta ten op basis van hetzelfde besluit van het Amerikaanse Congres, waar bij destijds Hongaarse en Cubaanse vluchtelingen buiten de normale quota om werden toegelaten. De Chinese grenswacht heeft voor de eerste maal maatregelen genomen om de vluchtelingenstroom naar Hongkong tegen te gaan. Dinsdag werd een aantal vluchtelingen bij dé grenspost Shautatok, waar de grens door de hoofdstraat loopt, door de grenswacht met vrachtwagens terug gevoerd. Volgens de Honkong Stan dard komen er berichten binnen vol gens welke de illegale immigranten, die uit Hongkong zijn teruggestuurd, naar kampen voor dwangarbeid wor den gezonden. Scholingsprobleem in ontwikkelingsgebieden (Van onze Utrechtse correspondent) Het grote probleem in de wereld is het welvaartstekort in de ontwikke lingslanden. De tegenstellingen op dit punt worden nog steeds groter. Wanneer het Westen erin slaagt om het grote vraagstuk van de armoe de tot een oplossing te brengen, dan zal het westerse economische en so ciale stelsel in de ontwikkelingslan den in aanzien stijgen. Dat zou het evenwicht tussen Oost en West ver droten en zo bijdragen tot de vrede. Dit is een zaak van verplicht eigen belang. premie moeten geven op het schep pen en doen bezetten van arbeids plaatsen en niet op het gebruik van het zo schaarse kapitaal. Mensen overvloed is een van de grote vraag stukken in die landen. Daarom is het natuurlijk betrekkelijk arbeidsinten sieve processen te organiseren, die zich veelal in kleine bedrijven zullen moeten afspelen. De produkten die worden gemaakt zal men ook moeten kunnen afzet ten. Nodig is een betere arbeidsvee de wereld. In dit verband wees de Rotterdamse hoogleraar erop dat de suikerproduktie in Europa en het ho ge invoerrecht op suiker eigenlijk niet verantwoord zijn. Oud-Unileverdirecteur dr. Paul Rijkens sprak een openingswoord. Het sociologische aspect van de hulp aan onderontwikkelingslanden werd besproken door prof. dr. R. A. J. van Lier, hoogleraar te Wageningen en Leiden. handgrepen. Ook negers willen weten en begrijpen, wat zij doen. Het ver haal, dat gekleurde volkeren slechts zo lang werken als nodig is om het meest nodige te kunnen aanschaf fen, verwees prof. Van Lier naar het rijk der fabelen. Men wil heus wel langer werken, maar dan moet het loon ook zo veel hoger zijn dat er meer consumptiegoederen binnen hun bereik komen. En voor kleur lingen is vrije tijd een goed, dat niet voor weinig te koop is. Wat dat betreft denken zij zuiver economisch en zijn ze niet lui, zoals de „kenners" ons vertellen. Met de „kenners" moet men volgens prof. Van Lier erg voor Aldus prof. dr. J. Tinbergen in een algemene inleiding tot ae gisteren in kasteel „Nijenrode" te Breukelen gehouden studieconferentie over de scholingsproblemen in de ontwikke lingsgebieden. De conferentie was een onderdeel van de viering van het derde lustrum van het Nederlands Opleidingsinstituut voor het buiten land, het NOIB Prof. Tinbergen wees er met na- Prof. Van Lier rekende af met een druk op, dat het niet alleen gaat om aantal vooroordelen. Naar zijn kapitaalverschaffing, hoe belangrijk andere ervaring zijn b.v. negers niet ook, maar tevens om de menselijke lui en onbetrouwbaar. Maar men factor. Men moet de mensen tot ar- I moet ze goed trainen. Men moet het beid brengen. Eigenlijk zou men een niet laten bij het aanleren van wat deling tussen de landengroepen van /ichtig zijii. Zij kennen van het volk - - - - meestal niet meer dan de jungles, de baboe en de boy. Dat geldt overigens ook voor de leiders hier. De zuivere scholingsproblematiek, het thema van de studieconferentie, kwam aan bod in een inleiding van drs. P. L. Dronkers van Philips en in de referaten van vier studenten van het NOIB, die hun stage aan deze problemen hebben gewijd. Een forum besloot het geheel. Tijdens de lunch besprak mr. S.J. baron van Tuyll van Serooskerken, secretaris-gene raal van Buit. Zaken, enkele poli tieke aspecten. Onder de talrijke gas ten zagen wij de staatssecretaris van Economische Zaken, drs. Gijzels. President Kennedy heeft gisteren verklaard, dat de misverstanden tus sen de Verenigde Staten en West- Duitsland over de kwestie Berlijn „zijn rechtgezet." De president zei dit, toen hem tijdens een persconfe rentie vragen werden gesteld over de kritiek van Bondskanselier Adenauer op de Amerikaanse voorstellen tot mstelling van een internationaal controle-orgaan voor de toegangs wegen naar Wcst-Berlijn en over Adenauers kennelijke tegenzin tegen de verkennende besprekingen tussen de V.S. en de Sowjet-Unie. In antwoord op een vraag zei de Amerikaanse president, dat de ver kennende besprekingen zullen wor den voortgezet. Hij voegde daaraan toe dat met het vormen van een opinie moet worden gewacht totdat de Verenigde Staten een dinsdag ontvangen Westduits voorstel over de kwestie van de toegang tot Berlijn zullen hebben bestudeerd. Kennedy over de koersdaling in Wall Street Op zijn gisteren gehouden pers conferentie heeft president Kennedy met betrekking tot de koersdaling op de Newyorkse effectenbeurs ver klaard, dat de Amerikaanse econo mie krachtig en expansief is en dat hij hoopt, dat de effectenbeurs dit zal weerspiegelen. De autoverkopen, de kleinhandelsomzetten en andere cijfers over april waren „bemoedigend en de verwachtingen voor deze maand zijn goed", aldus Kennedy. Hij hoopt, dat het verloop op de ef fectenbeurs in overeenstemming met deze economische aanwijzingen zou zijn. Gisteren is de beurswaarde van de officieel op de Newyorkse effecten beurs genoteerde aandelen wederom met vele miljoenen dollars vermin derd. De koersen bereikten een nieuw dieptepunt van het jaar. Liquidaties gaven uitdrukking aan de mening, dat de koersen nog steeds te hoog v;aren naar verhouding tot de win sten, en aan twijfel aangaande de kracht van het herstel van het Ame kaanse bedrijfsleven, alsmede aan bezorgdheid over de houding van de regering tegenover het bedrijfsleven. Ondanks een tweetal duidelijke aan koopbewegingen in de loop van de dag waren de daarop volgende her stelbewegingen toch maar van korte duur. „Onhoudbare toestand" De Stichting Unie van IJsberei- ders en patates frites bakkers heeft aan de ministers van Economische Zaken en Landbouw en Visserij het volgende telegram verzonden: „Ondanks afkondiging prijsstop aardappelen lopen de aardappelprij zen van dag tot dag op. Hierdoor is het door ons gegeven advies de ver koopsprijs van patates frites niet te verhogen moeilijk meer te verant woorden en wordt het ons onmogelijk gemaakt onze leden in de hand te houden". De Stichting dringt er bij de mi nisters op aan „terstond zodanige maatregelen te nemen dat aan deze onhoudbare situatie een einde wordt gemaakt". MARKTBERICHTEN LEIDEN, 24 mei Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling: andijvie 45- 66, snijbonen 3.60-3.95, postelein 53- 80, prei 48-65, rabarber 5-11, spinazie 8'/2 -29, stoofsla 40-54, komkommers 54, tomaten A 75-160 per 100 kg, bloem kool A 50-112, komkommers A 31-46, sla A 16-34 per 100 stuks, bospeen 75- 109. kroten 23-33. peterselie 17-30, radijs 5%-12, selderij 12-20 per 100 bos. BOSKOOP, 23 mei Newyorker 440-320-300, ld. 2 180-150, Duisburg 300-280, id. 2 180-90. Pechtold 320- 200, id. 2 140-100, Roselandia 140-100, Butterfly 320-260, White Butterfly 480- 240, Bettertimes 240-150. Vierlanden 480-460, id. 2 300-260. Gemengd 140- 90. Mardy Graz 480-380. Offmann 140- 120. Rhodo Elegance 16, id. Calaw- biense 10-9, id. Lindsay Smith 30-13, Sapho 24 per knop, Lathyrus rood 45. blauw 47, lila 53, wit 45, roze 45- 43, Else Poulsen 140-90, Anne Wheat- croff 250-150, Valeta 150, Sweetheart 170-140-100, Aria 2 100-75, Fire King 2 140-90, in pot: Franse Geranium 55- 50. Sedum sleboldi 35. Platlcerum 230. GOUDA, 24 mei Op de kaasmarkt te Gouda zijn vandaag 57 partijen kaas aangevoerd. Ie kwal. noteerde f2 04- 2.12, 2e kwal. f 1.93-2.03 en extra kwal. f 2.13-2.29, alles per kg. De handel was kalm. KATWIJK AAN DEN RIJN, 23 mei Groenteveiling: waspeen per kist Al 30.90-35.00, A2 20.00-24.20. A2 (afw 10.60-12.90, BI 30.10-35.40. B2 12.30- 14.70, bospeen per 100 bos Al 85. A2 32.—, prei Al 57.— tot 77.—, A2 34.tot 50.BI 53.tot 61.—, B2 40.tot 47.bloemkool per 100 st. Al 81.—, A2 59 tot 63.—. BI 63 tot 68.andijvie 46.tot 59.spi nazie 9.tot 25.kroten per 100 bos 30.— tot 34.—, sla per 100 st Al 24.— tot 28.—. A2 16.—. rabarber 10.— tot 16.radijs per 100 bos 5.50-8 40, peterselie per 100 bos 15.tot 26. selderie per 100 bos 21.tot 23 kervel per 100 bos 12.aardbeien per doosje a 200 gr. 92. Aanvoer waspeen 14.000 kg. waarvan 8000 kg voor export werd verkocht. ROELOFARENDSVEEN, 23 mei Bloemenveiling: Iirissen 30-85, idem Prof. Blauw 1.20-1.80, Lathyrus 13-60, Pyretrum 85-1.87, Colvillels 1.30-2.15, Fresia's 15-60, Anemonen 16-46. Trol- Hum 16-28. Narcissen 12-28, Tulpen (lang) 50-97, Tulpen (gesneden) 22- 57 per bos, Am. Anjers 10-22, Rozen: Super Star 18-30, Valeta 20-23, Gar- netta 17-20, Caroll 17-18 p. st Groenteveiling: aardbeien 1 83-1.28, ld. 2 45-78 per doosje, kropsla 1 26. tot 39.id. 2 15.tot 32.rabarber 12.tot 14.spinazie 13.tot 19. andijvie 35 tot 46 peulen 315 tot 380.bospeen 61.tot 79.per 100. RIJNSBURG. 23 mei Tulpen: Sweet Harmony gesneden 45-55. Roval Baby gesneden 30-35, Golden Harvest gesneden 35-50, Piccadillv 55-65, Sweet Harmony 90-115, Fantasie 65-75, Edith Eddy 40-47, Bruno Walter 95-120, Rijn land 55-65, Cordell Hull 65-75, Irissen: Wedgewood 85-95, Van Vliet 95-100, Yellow Queen 75-85, Lelietjes van Da len 75-85, Fresia's: Snow Queen 80- 95, Golden Yellow 100-120, Duizend schoon 120-135, alles per bos. AALSMEER, 23 mei Gerbera 50- 77, Bouvardia 40-68, Calla 20-35, Cle matis 85-130 per tak, Amaryllis 20-30 per kelk. Fresia 95-160, Iris 90-170, Lathyrus 75-130 per bos. TER AAR, 23 mei kassnijbonen 3.10-3.50, ld. stek 2.10-2.70. peulen 3.00-3.60, id. B 2.00-2.80. tomaten A 1.50-1.70, id C 1.30, id. CC 70. kom kommers krom 51. ld. stek 30-32, an dijvie 30-45, id. B 21-29, id. stek 12- 16, prei 37-46, spinazie 8-39, postelein 8-39, postelein 54-63, rabarber 9-10, stoofsla 41, alles per kg. sla A 29-'t9, id. B 20-28, id. C 14-18, ld. afw. 7-8, komkommers AA 46, id. A 39-41. id. B 36. id. C 34, id. D 33, id. E 20-30, id. stek 11-18, bloemkool A 72-92, id, B 48-69, ld. C 27-42, ld. stek 15-19, alles per stuk, radijs 6, bospeen 73-80, selderij 14-19, alles per bos. stoofsla 1.90-3.60 per kist. aardbeien 44-80, ld. klein 23-38 per doosje. Bloemen: Sa lomonszegel 32-35 per bosje. oca CUCMICT IIAAD nc et Af*c ZELFBEDIENING PER SNELLIFT NAAR DE 4 ETAGE LEVENSMIDDELEN Profiteer van onze dagaanbiedingen beslaande uit: Gelderse snijworst Gerookte bacon. A'damse leverworst, samen 200 gram voor Pj'ma chocolade Ettelijke vullingen. 250 gram voor Nougatines Zandkoekje met stuk jes nougat. 250 gram voor per fles van 0.7 liter, ROOD EN WIT f2.25 Wijnhandel - Slijterij KRAAIERSTRAAT 1 (bij de brug) TELEFOON 20229 SOEFI-BEWEGING Universele eredienst n nn a.s. 11 uur. Spreker de heer G. LEVERLAND. Onderwerp: „Lichaam en Ziel". Gerecht 10. la|

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11