Voorstel premier De Quay maakt „weinig kans" FLEXA Galavoorstelling in wereldberoemde Opera Vandaag publikatie Oe Thants antwoord Mozarts „Entfülirung aus dem Serail" „Ik kies geen partij" zegt Oe Thant Zware straffen voor OAS-ers in Parijs Vliegtuigramp in Iowa (V.S.) Koninklijk bezoek aan Wenen Nog meer repatrianten in de liaven van Marseille Oproer in een gevangenis bij Cadiz (§üc/ Qiteuws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 23 MEI 1962 No. 30660 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 18.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De waarnemend secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, heeft zijn antwoord op de brief van prof. De Quay over Nieuw- Guinea aan de Nederlandse delegatie doen toekomen ter door zending naar Den Haag. In kringen van het V.N.-secretariaat werd gezegd dat het antwoord vermoedelijk vandaag in New York zal worden gepubliceerd. Het schrijven werd per koerier aan mr. C. W. A. Schürmann overhandigd. Tot mislukking gedoemd? ,,Het in de brief van minister president De Quay herhaalde voorstel, dat waarnemers van de V.N. naar Nieuw-Guinea zullen worden gezonden, maakt weinig kans," aldus hebben diplomatieke waarnemers bij de V-N. gisteren verklaard. De brief van minister De Quay is gepubliceerd als een document van de Veiligheids raad, doch waarnemers te New York achten het niet waar schijnlijk, dat Nederland zal verzoeken om een debat in de Veiligheidsraad over Nieuw- Guinea. Rusland heeft reeds duidelijk doen blijken, dat het zijn veto zal uitspreken over elk besluit van de raad, dat door Rusland wordt beschouwd als gunstig voor een koloniaal be wind in geschillen als dat over Nieuw-Guinea. Een beroep op de Veiligheidsraad om waar nemers te doen zenden lijkt daarom tot mislukking te zijn geoemd. In Indonesische kringen te New York werd nogmaals de aandacht ge vestigd op de bezwaren van de In donesische regering tegen dit voor stel. In deze kringen werd voorts verklaard, dat een aanvaarding in beginsel (van Nederlandse zijde) van overleg over de voorstellen van de heer Bunker, niet genoeg is om de opgeschorte besprekingen tussen Voorlichting beroepskeuze 1 Elders in dit Blad schenken 1 wij uitvoerige aandacht aan het 1 vraagstuk der beroepskeuze. 1 waarmee in de eerstkomende I maanden wederom velen in den lande zullen worden geconfron- I teerd l Aangemoedigd door het succes, I dat het vorige jaar een derge lijk voorliohtingsnummer oogst- I te, hebben wij andermaal bijzon, derheden verzameld over de op leidingsmogelijkheden in een aantal beroepen uit de aard der zaak merendeels andere dan waarover wij in 1961 schreven. Het verdient wellicht aanbe veling in het bijzonder voor hen. die binnenkort met het probleem van de beroepskeuze te maken krijgen, dit nummer terzijde te leggen en te bewaren. etijdsverf kwaliteitsverf kleurstalen 10 ct in de winkel WEERBERICHT ZELFDE TEMPERATUREN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige en aan de kust aanvanke lijk nog harde noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 23 MEI Zon op: 4.35 uur; onder: 20.39 uur. Maan op: 0.16 uur; onder: 9.00 uur Hoógwater te Katwijk aan Zee te 6.13 en 18.40 uur. Laagwater te 1.56 en 14.17 uur. Dit blad bestaat uit 28 pagina's Nederland en Amerika over de kwes tie Nieuw-Guinea weer op gang te brengen. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Joseph Reap, heeft intussen gezegd dat de V.S. nog pogen Indo nesië en Nederland terug aan de conferentietafel te krijgen teneinde de kwestie-Nieuw-Guinea te bespre ken. Hij zei dat het Amerikaanse initiatief ten uitvoer werd gelegd door de Amerikaanse ambassades in Dja karta en Den Haag en voorts in Washington. Onoprecht' De persattaché van de Indonesi sche ambassade te Washington, Sjamsoe Soegito, heeft de Nederlan ders ervan beschuldigd een „onop rechte houding" aan de dag te leg gen voor zover het de onderhandelin gen over Nieuw-Guinea betreft. In een brief aan de te New York verschijnende „Herald Tribune" zei Soegito dat de Nederlanders „koppig bleven en er de voorkeur aan gaven op een moeilijke wijze kennis te ne men van de gang van zaken". In de brief heet het o.a.: „Indonesië heeft genoeg gekregen van de verschillende methoden die Nederland in Indonesië heeft toege past om het denkbeeld van zijn in tellectuele, politieke en economische superioriteit hoog te houden. De Nederlanders hebben nimmer superieure oprechtheid aan de dag gelegd bij het verkeer met Indone sië. Indien zij oprecht zouden zijn geweest zouden zij hun houding heb ben aangepast aan de zich wijzigen- Ten zuiden van Centerville in Iowa (V.S.) zijn wrakstukken gevonden van een Boeing-707 straalvliegtuig van de Continental Airlines, dat sinds gisteravond werd vermist met 37 passagiers en een bemanning van 8 aan boord. Er is weinig hoop op overlevenden. Het toestel is vermoe delijk in een zware bui terechtgeko men. Het was onderweg van Chicago naar Kansas City. de toestand in Indonesië. Indien zij dit zouden hebben gedaan zou den zij in staat zijn geweest op een waardige wijze uit Indonesië te ver trekken. De Indonesische bevolking zou de Nederlanders wellicht dank baar zijn geweest. Wij zullen niet opnieuw worden bedrogen: de 350 jaar waren lang genoeg. Ons enige antwoord op dit Nederlandse vertoon van trots, kop pigheid, onrechtvaardigheid en mili taire versterkingen is een totale con frontatie ten behoeve van de vrede in Indonesië, in zuidoost-Azië en op de gehele wereld. Wij hebben de deur echter niet gesloten voor een vreedzame oplos sing". I Inzendingen voor J Haringrace J l WU maken onze lezers erop i attent, dat de inzending van j) a oplossingen van de door de x directie van het Leidsch Dagblad a uitgeschreven haringprijsvraag vrijdag 25 mei, 's middags 6 uur f sluit. Deze inzendingen moeten t voorzien zijn van het opschrift f i „Haringprijsvraag". f f De vraag, die beantwoord a moet worden, luidt „Hoeveel x kantjes haring worden door de J eerste Katwjjkse logger in x f IJmuiden aangevoerd?" f Degenen, die het juiste aantal raden (of het dichtst benaderen) f komen in aanmerking voor de f f volgende prijzen: 1ste prijs f. 50.z f 2de prijs f. 25. f 3de prijs f. 20. f 5 prijzen van f. 10.f i 10 prijzen van f. 5. ,Show' De „Baltimore Sun" meent, dat men moeilijk kan ontkomen aan de indruk, dat Indonesië in de kwestie- Nieuw-Guinea de voorkeur geeft aan een oorlog boven een bijlegging van het geschil door onderhandelen. In een hoofdartikel over de infiltraties met parachutisten zegt het blad: „De hele zaak lijkt op een typische Indonesische operatie, die in de eer ste plaats als „show" bedoeld is. De berg heeft, na de jarenlange oorlogs zuchtige taal van president Soekar- no, een muis gebaard. Maar even goed is dit een manier van oorlog voeren, een oorlog die de aandacht van het volk moet afleiden van de binnenlandse moeilijkheden", aldus de „Baltimore Sun". (Van onze Weense correspondent) Wat bij ons het Oranje-zonnetje heet, dat noemen de oude Oostenrijkers het „Keizerweer". Deze stralende zon heeft de ge hele dag boven Wenen geschenen tot de avond toe, ja, tot op het ogenblik dat de poorten van de opera zich openden voor de gala voorstelling van zeven uur, ter ere van het Koninklijk bezoek. In de helverlichte zaal waren alle loges en plaatsen bezet door dames in groot avondtoilet en heren in rok met decoraties. Aan de buitenkant van de ere-loge, waar de Koningin plaatsnam, hin gen drie grote bouquetten anjers met het Oostenrijkse en Neder landse wapen. In de loge rechts daarvan had de pauselijke nuntius plaatsgenomen, in de linker loge bevond zich minister Luns in galaruniform en hij was in gesprek met kanselier Gorbach. Het was een voorstelling, uitsluitend voor genodigden: vooraanstaande Nederlanders in Wenen, Oostenrijkse kunste naars en geleerden, hoge ambtenaren en vertegenwoordigers van handel en industrie. Bij het ter perse gaan van dit nummer ontvingen wij het antwoord van de w.n. secretaris-generaal der V.N., Oe Thant, aan de minister-president prof. dr. J. de Quay. Het luidt als volgt: Excellentie. Gaarne bevestig ik bij deze uw brief van 16 mei 1962 betref fende de toestand in en om West-Nieuw-Guinea. Zoals IX weet, ben ik zelf bezorgd over de ontwikkelingen in dat gebied en ik heb, verscheidene malen, een beroep gedaan op alle betrokken partijen om uiterste zelfbeheersing te betrachten. Dit lijkt des te meer wenselijk nu ambassadeur Bunker, onder aanmoediging mijnerzijds bezig is met pogingen om de partijen bijeen te brengen teneinde een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, die zijn gerezen. Uw voorstel dat ik thans een be roep zou doen op de regering van Indonesië zou, zo dit voorstel door my werd aanvaard, impliceren dat ik partij koos in de controverse, het geen m.i. niet in het belang van alle betrokkenen zou zyn. Ik meen echter dat een toestand is ontstaan waarin het geëigend lijkt om een beroep te doen zowel op uw regering als op die van de Republiek Indonesië om zich te onthouden van alle agressieve handelingen, zowel met het oog op de verplichtingen van de twee regeringen uit hoofde van het Handvest, als om de pogin gen die op het ogenblik door ambas sadeur Bunker worden ondernomen niet in gevaar te brengen. Wat uw tweede voorstel betreft, t.w. om enige waarnemers naar de re gio te zenden om zich van de feite lijke situatie op de hoogte te stellen en als stabiliserend element op te treden, mag ik u mededelen dat ik een dergelijke stap alleen dan zou kunnen overwegen wanneer een ver zoek werd gedaan zowel door de Ne derlandse als door de Indonesische regering. In elke andere omstandig heid dan deze, zou zulk een daad mijnerzijds, naar myn mening, niet gepast zijn. Aanvaard, Excellentie, de gevoelens van myn bijzondere hoogachting. wnd. secretaris-generaal. Vorstelijk Iets over tijd verscheen het Ko ninklijk gezelschap, waarna alle aan wezigen zich omdraaiden naar de ere-loge, waar de Koningin verscheen terwijl het Wilhelmus weerklonk, ge volgd door het Oostenrijkse volkslied. In een toespraak had Hare Majesteit reeds in Wenen gezegd dat zij zich bijzonder verheugde op een bezoek aan de herboren en wereldberoemde opera van Wenen. Nu verscheen zij hier dan werkelijk als gast, maar in een vorstelijke gestalte, eenvoudig en toch vol majesteit. Plotseling lag nu de hoge, helverlichte zaal voor haar en men zag duidelijk dat ze even ont roerd was. Over haar lichtblauwe avondrobe droeg zij een rood-wit rood ordeband, de hoogste Oosten rijkse onderscheiding en haar kapsel werd gekroond door een prachtige driehoekige diadeem. President Scharf nam plaats tus sen de Koningin en Prins Bernhard, die in het gala-uniform van de hu zaren was gekleed, versierd met tal rijke orden en gouden onderscheidin gen. Rechts van de Koningin zat Prinses Irene in een groenblauwe robe, eveneens met een Oostenrijks ordeband getooid, terwijl een klei nere sierlijke diadeem in het blonde kapsel was verwerkt. Jammer genoeg was Prinses Beatrix nog niet zover hersteld, dat zij deze voorstelling kon bijwonen. Geniaal Opgevoerd werd de opera „Entfüh- rung aus dem Serail", een werk dat Mozart op 25-jarige leeftijd heeft ge componeerd. Hij was toen juist met Konstanze Weber getrouwd en daar om gaf hy aan de hoofdrol in deze opera de naam Constanze. In deze kluchtige opera weerklinken telkens weer liefdesliederen, uitingen van een nog prille liefde zonder schadu wen. Het is een geniale mengeling van ernst en komedie, van weemoed en levenslust, van beperking en vrij heid. Ofschoon de opera enkele zwak ke punten vertoonde en nog vast hield aan de gewoonte om een colo ratuurzangeres de gelegenheid te ge ven tot hoge en langgerekte tonen en coloraturen, verried dit werk toch reeds de volleerde meester. Als byzondere attentie was er te vens in het programma een facsimile afgedrukt, waar een klein Mozart- compositie op de melodie van het Wilhelmus is weergegeven. Mozart componeerde het op 10-jarige leef tijd. toen hy met zijn vader en zijn zusje in ons land concerteerde. Heinz von Wallberg stond achter de lessenaar en dirigeerde het Weens „Philharmonisch Orkest", dat bij deze gelegenheid weer eens liet horen hoe de echte Weense, onvolprezen Mozart-vertolking behoort te zijn. Het tempo was vrij snel, maar de muziek weerklonk zacht als fluweel. De hoofdrollen werden gezongen door Ilse Rothenberger, de beste co loratuurzangeres van Wenen, Rena- te Holm, Anton Dermota en de prachtige bas G. Frick. Aan het einde van het eerste be drijf gebeurde er iets uitzonderlijks. Bij andere staatsiebezoeken applaudi- seert het publiek alleen aan het ein de van de voorstelling ter ere van het buitenlandse staatshoofd. Nu echter begonnen de aanwezigen reeds tij dens de pauze te klappen en gaven zodoende blijk van hun grote sym pathie voor onze vorstin. Voortreffelijk Het was een voortreffelijke uitvoe ring, vooral in het tweede bedrijf, waarin het prachtige kwintet als af- sloiting werd gezongen. Toen 't gor dijn viel .stonden alle aanwezigen op nieuw op en keerden zich weer naar de ere-loge toe, om Hare Majesteit met applaus te begroeten. Het duur de enige minuten. Stil glimlachend en met een vorstelijk dankgebaar, nam de Koningin het huldeblijk in ontvangst. Hierna trok het gezelschap zich terug in het hotel Sacher, waar Ook Australische troepen naar Thailand (Siam) Een contingent Australische troe pen zal in Siam gelegerd worden in het bestek van de Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie (ZOAVO) aldus een bekendmaking van de Siamese regering. Volgens de bekendmaking worden voorts besprekingen gevoerd met „ze kere andere landen" over het lege ren van hun troepencontingenten in Thailand. Volgens een gezaghebbende zegs man in Camberra zal Australië een eskadron Sabre-straalvliegtuigen naar Siam zenden. Deze toestellen zijn uitgerust met anti-vliegtuigra ketten van het type Sidewinder en een 30 mm-kanon. Het betreft hier ongeveer 12 toestellen en 150 man schappen. Prof. De Quay niet naar Brussel Prof. dr. J. E. de Quay, die morgen een bezoek zou brengen aan zijn Bel gische ambtgenoot, premier Lefèvre, heeft besloten dit bezoek voor onbe paalde tijd uit te stellen. Het uitstel is een direct gevolg van het feit. dat de Tweede Kamer mor gen een Nieuw-Guinea-debat heeft gevraagd, aan welke wens de rege ring tegemoet wil komen. Een Nederlands meisje bood Koningin Juliana gisteravond bloemen aan tijdens de ont vangst van de Nederlandse kolo nie in het Paleis Palavicini te Wenen. een souper in intiéme kring werd ge geven. Uitgenodigd waren diploma ten, le«"en van de Oostenrijkse aris tocratie en enkele vooraanstaande kunstenaars, zangers en toneelspe lers, alsmede de echtgenoot van de Oostenrijkse dirigent Herbert von Karajan. (Men zie ook elders) Gisteren vielen er 27 doden Gisteren hebben in geheel Algeryë 27 personen tengevolge van aansla gen het leven verloren, terwijl er twaalf werden gewond; 21 doden en negen gewonden waren Algerijnen. Vyf Algerijnse vrouwen werden ge dood en één gewond. Intussen zyn in Algiers en in Oran opnieuw Euro peanen en Algerijnen ontvoerd. In Algiers zyn gisteren de lichamen ge vonden van zeven vermoorde Euro peanen, nadat maandagavond j.l. de deerlyk verminkte stoffelijke over schotten van acht andere om het le ven gebrachte Europeanen in een wijngaard waren aangetroffen. Een militair tribunaal in Parijs heeft gisteren een aantal leden van de OAS in Oran veroordeeld tot ge vangenisstraffen. variërend van vijf tot twintig jaar. De leider van de OAS in Oran, de sergeant-majoor Petitjean, kreeg 15 jaar. Hij was in febuari vorig jaar uit het leger gedeserteerd om de lei ding van de OAS op zich te nemen, doch meldde zich in april reeds bij de politie, omdat hij, zoals hij ver klaarde, geen Fransen wilde doden. Twee leden van de politie van Oran kregen straffen van resp. acht en vijf jaar. Negen andere OAS-leden uit dezelfde plaats werden bij ver stek veroordeeld tot straffen van 15 en 20 jaar. De „Ville de Marseille" is gisteren in Marseille aangekomen met ruim 1000 passagiers aan boord. Het schip kwam uit Algiers. De meeste vluchte lingen verklaarden, dat zij alles ach ter hadden gelaten. „Myn zaak is ruim 230.000 gulden waard. Ik heb alles moeten achterlaten", zei een der repatrianten. Uit de gesprekken met de passa giers bleek dat men doodsbang was geweest ontvoerd te worden door de mohammedanen. Een moslim, die op zakenreis naar Frankrijk was, zei echter tegen journalisten, dat de verhalen van gevluchte Europeanen schromelijk overdreven waren. „Zij zijn door paniek bevangenzei hij. Volgens een officiële mededeling in Madrid zijn er thans in geheel Span je nog ongeveer 64.000 stakers: 30.000 in Asturië, 20.000 in het gebied van Bilbao, tegen de 2.000 in het gebied van San Sebastian, 2.300 in de kolen mijnen van Leon en 10.000 in Catalo- nië. In Barcelona zyn in de afgelo pen dagen 94 studenten aangehou den. Ook in de hoofdstad zouden ar restaties zyn verricht, er zouden der tig agitators zijn opgepakt. Zes buiten de wet gestelde opposi tiegroepen, w.o. de Spaanse socialis tische partij in ballingschap, hebben in een manifest alle. Spanjaarden verzocht over te gaan *t gemeen schappelijke burgerlijke verzetacties" en vreedzaam te betogen uit solidari teit met de mijnwerkers en andere arbeiders, die op het ogenblik staken. De communisten hebb a daarop gis teren een -manifest laten volgen, waarin aangedrongen wordt op be togingen die gericht zyn tegen het regime van Franco. Deze betogingen zouden haar hoogtepunt moeten vinden in een algemene staking. In de Santa Maria-gevangenis, in Puerto de Santa Maria nabij Cadiz, waar hoofdzakelijk veroordeelden zit ten die langdurige straffen onder gaan, hebben zich in de afgelopen dagen tekenen van onrust voorge daan. De gevangenen zouden uiting hebben gegeven aan hun medeleven met de stakers in noord-Spanje. De oproerige beweging zou „geblust" zijn door twee brandweerbrigades uit Ca diz. Dit resultaat was overigens maar voorlopig, want uit betrouwbare bron in de hoofdstad vernam het Franse persbureau AFP, dat alle vijfhonderd gevangenen gisteravond in honger staking zyn gegaan en weigerden naar hun cellen terug te keren. i Uit het Leidsch Dagblad van 24 Mei 1862: De Algemene kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente alhier heeft heden Vrijdag beroepen Ds. P. H. Hugen- J holtz te Renswoude. In de zitting van het Prov. J Gerechtshof v. Z.-Holl. van J U .Woensdag heeft Mr. S. A. J Lipman, pleiter voor de Ge- 5 meente Leiden tegen den Staat der Nederlanden be treffende de visscherij in het Haarlemmermeer, te kennen gegeven na 40-jarige dienst tijd zijn praktijk neer te leg gen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1