SALAN is nog slechts een schim In de schaduw van zij n advocaat LIGA ASPRO' Nog een ¥erl<,arign Prinsessen hoorden de Wiener Sangerknaben I Ex-generaal in feite verlegen man - Zijn broer9 een dokter bleef trouw aan De Gaulle Vilde hij de verdenking van progressiviteit tegen gaan? AMSTERDAMSCHE BANK Glimlach van vertedering en neem aandachtig luisteren Kon. bezoek aan Wenen (Van onze Parijse correspondent) Naarmate zijn proces langer duurt en de verdediging laat, als men weet, niets achterwege om de procedure te vertragen wordt de belangstelling zienderogen minder, die Raoul Salan ig op zijn eigen persoon weet te concentreren. Het is een bleke him, die zich bij het begin van elke zitting in de bank der be- huldigden tussen vier potige gendarmes installeert. Een schim bijna reeds een dode. Het lijkt of het vonnis al haast voltrok- n is en in elk geval is Salans lot wel bepaald. Zijn gelaat ziet uit alsof een toneelkapper halverwege met schminken is opge- uden. Een mengsel van Algerijnse zonne-brons en een gevan- nistint, terwijl het verfmiddel, dat hij voor zijn camouflage bruikte, in 't natuurlijke grijs van zijn schaarse haren eveneens ig een paar zichtbare sporen heeft achtergelaten. Laatste glorie van het Franse Algerije rjjn ogen zijn zo lichtblauw van fur, dat men de pupillen nauwe- fs van de rest kan onderscheiden [zij geven doorgaans geen enkele btie weer. Hechts als men Salan op enkele Kers afstand van de perstribune Jerveren kan, ontdekt men enige Hrukking en soms zelfs tranen in fa ogen, wanneer een getuige aan fa vele militaire onderscheidingen, tren en ridderorden herinnert, p lippen zijn zeer smal en ook traan valt van tijd tot tijd wel [s te bespeuren, dat er toch iets taat in deze man, die de ontke- Üng van een burgeroorlog op zijn Ceten heeft. Soms ziet men een hte plooi van een spoortje ironie ld die lippen spelen, maar meest- [zuigt hij ze naar binnen. Men fakt dan: hij schijnt dus toch over als zenuwen te beschikken, de- [voormalige generaal, die in koe- bloede honderden mensen, al fa omdat ze moslims waren, als Jsten liet afslachten. Verstandige strategie Vaarom Salan. die zijn leven lang nationale solorol heeft willen len en die sinds twee jaar speci- De Gaulle naar de kroon hoop- zullen kunnen steken, op zijn his- isch proces nu als figurant fun- rt? Er zijn verscheidene verkla gen te geven. De weerzmwekken- misdaden, waarvan hij als op- chef van de O.A.S. en ingevolge leidersbeginsel, doch overigens er niet volkomen terecht, de vol- verantwoordelijkheid aanvaard ift, zijn, en hij weet het, met n enkel beroep op een patriotti- le politiek of een juridisch motief er te verdedigen. Het is dus geen rerstandige strategie van hem ge est het maar liever over te la- i aan mr. Tixier-Vignancour «die r een formidabel temperament en weergaloos oratorisch talent be- ikt) de afleidings- en vertra- zsmanoeuvres te dirigeren, waar- ir zijn leven tenminste nog met urén of dagen kan worden ge- i. vermogen om te schitteren nu ach ter een hautaine minachting poogt te verbergen, al slaagt hij in die poging dan ook maar ten dele. De combinatie van die verlegenheid met de mateloze ambitie die hij altijd gedemonstreerd heeft, biedt intussen voor een deel ook de sleutel voor het geheim van een carrière, die de hoogste militaire glorie heeft gekend, om tenslotte naar deze bank der be schuldigden en straks ongetwijfeld naar het vuurpeloton zoniet de guillotine te leiden. Hij werd 61 jaar geleden geboren, als zoon van een protestantse klei ne belastingambtenaar in de provin cie, die Raoul en zijn broer Geor ges in een geest van liberalisme op voedde. Een geest, die Raoul zelf als militair lange jaren trouw is geble ven en waarvan zijn broer, een chi rurg in de Zuidfranse stad Nimes, die vorige week ook als getuige ver scheen en die nog altijd tot de over tuigende aanhangers van generaal De Gaulle behoort, zijn leven lang nooit is afgeweken. Dramatisch ogenblik Aan de confrontatie van de beide broers Salan, die bijna onvermijde lijk Kain en Abel in de herinnering brachten, kon men intussen een aangrijpen de dramatiek niet ont zeggen. eorges, die tien jaar jon ger dan de èx-generaal zal zijn, was. zo verklaarde hij, op verzoek van de verdediging naar Parijs gekomen om voor zijn broer te getuigen, of schoon hij zich op het politieke plan zijn antipode voelt. „Ik reken me zelf. mijnheer de president, tot de gaullisten door dik en door dun en De Gaulle heeft in Algerije al mijn I verwachtingen in daden omgezet. I Gelijktijdig echter heeft De Gaulle", aldus dokter Salan, „alle hoop van mijn boer beschaamd. Raoul moet zich door de president der republiek sedert de meidagen van 1958 verra den hebben gevoeld. En hij heeft op dat verraad gereageerd met de ietwat primitieve rechtlijnigheid, die militairen vaak eigen is. Ik ben zelf de eerste Fransman geweest in het moederland wiens huis door de OAS werd „geplastiqueerd". Ik veraf schuw deze geweldmethoden. Doch, ge zult hopelijk begrijpen", zo be sloot Georges Salan, „dat het mij als zijn broer niet mogelijk is Raoul straks mijn hand te weigeren". En bij zyn vertrek uit de rechtszaal greep hij inderdaad de hand, die de ex-generaal hem, achter de rug gen van de gendarmes om, toestak. Harde werker Raoul is inmiddels zijn hele leven lang een harde werker geweest. Zijn militaire loopbaan voltrok zich aan vankelijk in de ministeriële kabinet ten, waar hij met militaire vertrou- wensmissies werd belast. Zijn mede- j officieren verdachten hem vanwege die nauwe relaties met de politiek tot voor kort wel van republicanis me. Hij werd zelfs wel als „links" gedoodverfd, uiteraard een gevaar lijke reputatie in hoge Franse mili taire kringen, een reputatie, die hij nog geen vijf jaar geleden bij het beruchte bazooka-komplot. bijna met de dood bekopen moest. Na die mis lukte aanval op zijn leven schijnt Salan het besluit te hebben genomen de, voor een opperbevelhebber in een koloniale oorlog kwalijke repu tatie van progressiviteit bewust, de monstratief en spectaculair te wil len dementeren en onttakelen. En in het licht van die demon stratie en onttakeling moet men de volgende en de laatste episode van j zijn loopbaan vooral zien. Hy toon- j de zich vanaf dat moment „plus iroyaliste que le roi, plus activiste I que les activistes". Hij demonstreer- I de de geforceerde geloofsijver van de noviet, die, koste wat het kost, zyn verleden wilde doen vergeten. I Koste wat het kost de rekening Ls nu gepresenteerd: 415 doden, 1145 I gewonden, miljarden geroofde franks en onberekenbare schade aan offi ciële en particuliere bezittingen. En die rekening is, ofschoon zeker nog niet afgesloten, toch wel al zo hoog, dat één man haar zelfs met zijn leven onmogelijk meer zal kunnen vereffenen. Achterhoedegevecht. Zijn proces is Salan, als gezegd, persoonlijk dus wel mijlen ver boven Chinees protest in Nieuw Delhi De regering van Communistisch- China heeft bij India een ernstige protest ingediend tegen wat ge noemd wordt een „ernstige schen ding" van Chinees grondgebied door Indiase troepen. Tien volledig bewa pende Indiase soldaten zouden op 28 april Chinees gebied by Longjoe in Tibet zijn binnengekomen en er militaire verkenningen hebben ver richt i Rood-China regeert over Ti bet sinds 1951). In de nota wordt tevens een In disch protest van 18 april verwor pen, Waarin melding gemaakt wordt van grensoverschrijding door Chine se soldaten, die in januari bij Long joe Indisch gebied tot op een af stand van 800 meter van de grens zouden zijn binnengekomen. Lord Attlee geopereerd (Van onze Londense correspondent) De 79-jarige vroegere Labourpre- mier Lord Attlee heeft in Londen voor de tweede maal met succes een maagoperatie ondergaan. Zijn toe stand is bevredigend. Vorige maand onderging hij een voorlopige opera tie. In december werd Attlee opge nomen voor observatie en bracht een maand in het ziekenhuis door. Hij kreeg toen een hartaanval en zijn toestand was enige tijd hoogst zorgelijk, maar hij herstelde vrij goed en kon het ziekenhuis weer verlaten. Op 13 april werd Attlee op nieuw opgenomen. het hoofd gegroeid. Er resten echter de politieke achtergronden, die nu door Tixier-Vignancour naar het voorplan geschoven worden: het „verraad" door generaal De Gaulle van het ideaal van een Frans-Alge- rije, een ideaal waarin alle getui gen nog steeds zeggen te geloven. Men kan aan Tixier-Vignancour, die in elk geval niet kieskeurig is in de „keuze" van zijn cliënten inder tijd heeft hij ook de man verdedigd, die Salan naar het leven had ge staan! de leiding over deze ach terhoede-gevechten voor het Franse Algerije zeker wel toevertrouwen. Bijna ieder zijner getuigen. Kamer leden of hoge militairen, houdt, on der het mom van een getuigenis ten behoeve van Salan, in werkelijkheid een politieke voordracnt tot glorie van het Franse Algerije en direct gericht tegen president De Gaulle. In de schaduw van Tixier-Vignan cour is Salan eigenlijk tot nog min der dan een schim ineengeschrom peld: hij is het persoonlijk eigen dom van zijn advocaat geworden. Persoonlijke Leningen PIJLERS VOOR DE OVERBRUGGING VAN UW BIJZONDERE UITGAVEN! PERSOONLIJKE LENINGEN wordell verstrekt door fmanclerfngs maatschappij MAHUKOv Voor privé-doeleinden kunnen door een PERSOONLIJKE LENING op voordelige voorwaarden gelden worden aangetrokken. Een PER SOONLIJKE LENING Is de mo derne vorm van een verantwoorde credietverlening, waarbij direct contant geld beschikbaar komt. Vestigingen In alle kantoren van de Meer dan 245 kantoren In Nederland Vraag een P.L.-folder aan bij: Mahuko N.V., Postbus 342, Amsterdam Jeugd en gratie Maar een andere verklaring van houding schuilt zeker ook in het rakter van zyn persoon zelf. Sa- is verlegen. En hij is in het inbaar het tegendeel van een ljante verschijning. De legende, hij om zijn persoon geweven wil n, is er daarom eerder bij gebaat, hy die verlegenheid en dat on- 2 ASPRO tferit itfeeh fit.' Spionage op IJsland Een gewezen diplomaat van de ijechische ambassade te Reykjavik ip grond van spionage gearreesteerd zal IJsland moeten verlaten. De ijech een zekere Walt Stochl, die 'n 1956 tot 1961 handelssecretaris 'n de Tsjechische ambassade in fykjavik was, werd zaterdag gear ceerd wegen pogingen tot spionage «V Arm.ikaanse luchtmachtbasis Leflavik. Stochl was in mei van jaar naar IJsland teruggekeerd *>r een zakenreis zo verklaarde de 'litie. De spionagepoging kwam aan licht toen een IJslandse piloot, 'e Stochl vroeger gekendhad, de po le inlichtte. dat hij door de Tsjech ftaderd was om gegevens over Ame- «anse vliegtuigen van de basis tllaviit. (Van onze Weense correspondent Voor de Prinsessen was er gistermiddag een speciaal programma. Zij woonden een concert bij van de Wiener Sangerknaben, ook een van die nationale instellingen, die stammen uit een grijs verleden en die een eeuwige jeugd hebben. De idee was van Maximïliaan I. Hij liet. in H/98 uit de lage landen aan de zee musici, zangers en ,,Singerknaben" komen. Een Keizerrijk ging ten onder, de Hofkapelle verdween maar de Sanger Knaben kwamen terug in de republiek. Wereldoorlog II bracht ouderbre king en ontreddering maar mei 191/5 zongen zij al weer in de Burgkapelle en in de herfst van dat jaar maakten zij een tournee naar Amerika. Generaties Sangerknaben hebben begaafde dirigenten en componisten opgeleverd: de beroemdste van allen is wel Franz Schubert. Wij kennen dit Weense jongens koor in zijn matrozenpakjes door hun optreden hier te lande <ook in Leiden). Maar het heeft een bijzon dere bekoring hen in eigen omge ving te zien: het Augartenpaleis, dat zwaar gehavend uit de oorlog' kwam en ten koste van miljoenen gerestau reerd is. Zoals Oostenrijk trouwens op wonderbaarlijke wijze in snel tempo al zijn geschonden historische bouwwerken heeft hersteld. Het. paleis, in een fraai park gele gen, heeft een zeer stijlvol interieur en was bijzonder smaakvol met bloe men getooid. Als men daar iets lo- vends van zegt, tonen de Oosten rijkers zich zeer gevleid want voor hen is Holland het bloemenland bij uitstek. In de hal werden onze Prinsessen ontvangen door dr. Drimml, de mi nister van Onderwijs, monseigneur Broinger, de geestelijke rector en dr. Tautschnig, de directeur. Twee 11- jarige knaapjes boden orchideeën aan. Daarna besteeg het gezelschap de trap waarop 40 Sangerknaben een erewacht vormden. In de intieme concertzaal, waar de prachtige plafondschilderingen door rijke luchters werden verlicht en de vergulde stoelen zacht deze glanzen, zetten zich links van de Prinsessen dr. Drimml en mevrouw Eschauzier, de echtgenote van de Nederlandse ambassadeur, en rechts mevrouw Drimmel en mevr. Steiner, de echt genote van de Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Hermann Furthmöser dirigeerde de 20 knapen die aan weerszijde van de vleugel waren opgesteld. Zy zongen eerst a capella Ascendct Deus en In Nomine Jesu van Jacobus Gallus en daarna met vleugelbegeleiding drie stukken uit Benjamin Brittens A ce remony of Carols. De glimlach van vertedering, waar mee de beide Prinsessen reageerden op de eerste aanblik van deze toege wijde maar toch zo echt jongensach tige gezichten veranderde weldra in een aandachtig luisteren naar deze stemmen, die ontroeren door hun kristal-zui"ere samenklank. Al gauw wisselden beide de eerste indrukken in enkele gefluisterde woorden. Van Mozart werd gezongen Grazie Agl'inganni Tuoi. Der Abschied en i p,prn]-,arA Das Bandel en tot slot Der Kaiser- I ^lu'ldlu walzer van Johann Strauss met het Prinses Irene bij de ontvangst in Tijdens een bezoek aan de Wiener Sangerknaben in het Augartenpaleis in de Oosten rijkse hoofdstad kreeg Prinses Irene van een van de zangertjes bloemen aangeboden. Op de achtergrond Prinses Beatrix. toepasselijke „Wen Wien erwacht in Frühlingspracht" De 13-jarige Ferdinand, met het uiterlijk van een plafondengeltje, le verde een opmerkelijke solistische prestatie. Het was een middag, gewijd aan stralende jeugd en gratie. De Prinsessen zagen er allerliefst uit. Na afloop genoten zangers en gas ten gezamenlijk van de beroemde Wiener Jausen. het gebak en de kof fie, waarmee de Weners de pauze tus sen lunch en diner onderbreken. Vervolg van pag. 1 Tijdens het souper 'sa\onds in de Pilarenzaal van de Hofburg, was de Koningin op de ereplaats gezeten naast president Scharf. Tegenover haar zat Prins Bernhard en iets verderop hadden de Prinsessen plaatsgenomen tussen Oostenrijkse ministers en diplomaten. In een hartelijke toespraak herinnerde de president van Oostenrijk aan het bezoek dat hij vorig jaar aan ons land heeft mogen brengen. Oosten rijk en Nederland zijn in velerlei opzichten wel verschillend, maar er is geen onderscheid in de idealen van de twee volken: „Dezelfde vrij heid is voor ons het hoogste goed, dezelfde menselijke waardigheid wil len wij hooghouden, en dezelfde ver draagzaamheid beschouuen wij als de zekerste grondslag van geluk en vrede", aldus de president. In haar antwoord vermeldde de Koningin het roemvolle verleden van Oosten rijk, want „van oudsher is Wenen een middelpunt van kunst en weten schap voor geheel Europa. Wij ver heugen ons zeer, dat wij gasten zijn in uw herboren en wereldberoemde opera". Na de Europese integratie te hebben vermeld, zei de Koningin: „Wanneer ik hieraan nog een per soonlijk woord mag toe\oegen, zou ik hier willen zeggen, hoe dikwijls en hoe graag wij ontspanning heb ben gevonden in de heerlijke natuur en in de hartelijke gastvrijheid van uw land". In Nederland is men, evenals in Oostenrijk van mening, dat het er voor elke natie op aan komt. om zich zelf trouw te blijven, zijn ziel en daardoor zyn waardig heid te bewaren. „Echte vrijheid be schermt ons tegen uniformiteit, ver draagzaamheid en waardering voor de waardigheid van volkeren en mensen, leiden tot broederschap". Nadat de Koningin een dronk had uitgebracht op het welzijn van het Oostenrijkse volk. werd het souper voortgezet met het volgende menu: asperges, championsoep. Stiermarkse poulard met rijst, vruchlenys, kof fie. Oostenrijkse Keizerwijn, Rode wijn uit het Burgenland en cham pagne. Engeland beklaagt zieh in PEKING over vluchtelingen Groot-Brittannië heeft, bij monde van de plaatsvervangend zaakgelas tigde in Peking, Huhg Morgan, het vraagstuk van de Chinese vluchte lingen naar Hongkong officieel on der de aandacht van de Chinese re gering gebracht. Morgan besprak „de toestand die ontstaan is door het zeer grote aantal Chinese immi granten in Hongkong en de hierdoor ontstane moeilijkheden" met de Chinese autoriteiten. Een woord voerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Londen zei later dat de Chinese Volksrepubliek Enge land heeft toegezegd aandacht te wijden aan de moeilijkheden, die door de vluchtelingenstroom naar Hongkong zijn ontstaan. I. In de fles. 2. Als pap. 3. Droog uit de hand Duizend gasten De receptie 's avonds om tien uur in het buitenkasteel Schönbrunn was in zekere zin een sensatie. Bij alle vroegere recepties trok de Oos tenrijkse regering zich met haar gasten terug in de ceremonie-zaal, waar de andere genodigden niet wa ren toegelaten. Bij deze ont vangst echter, waarbij duizend gasten aanwezig waren, kon ieder een de zaal binnengaan en zien hoe de Koningin aan tafel zat tussen president Scharf en kanselier Gor- bach. Het was ze gezellig en onge dwongen ,dat president Scharf eerst zijn plaats afstond aan de Engel se ambassadeur en daarna aan de vroegere minister van Buitenlandse Zaken, Figl. Prins Bernhard ging van tafel tot tafel en onderhield zich met diplomaten en enkele groot industriëlen. Aan de hoofdtafel van Hare Majesteit zaten o.a. ook kardi naal König van Wenen en de pause lijke nuntius. Om half twaalf stond de Koningin op en maakte een kleine rondgang door het kasteel. Daarbij bezichtig- l de zy voornamelijk de sterfkamer j van de zoon van Napoleon en de z.g. miljoenen-kamer, een rocoko- juweeltje, behangen met oude Per- zische miniaturen, die in zuiver I goud zijn ingelijst. Omstreeks twaalf uur nam de Koningin met Prins I Bernhard afscheid van haar gast heer. Gisteren zijn opnieuw ongeveer vierduizend illegale immigranten door politie en soldaten opgepakt, waardoor het aantal sinds begin van de maand binnengekomen Chinezen op 40.000 gekomen zou zijn. Ondanks de strenge straffen die erop gesteld zijn helpen sommige inwoners van Hongkong de vluchte lingen. De gang van zaken wordt door de strijdkrachten nauwlettend in het oog gehouden. Het kamp te Fan Ling, waarin de vluchtelingen worden vastgehouden voordat zij met vrachtwagens over de grens worden teruggebracht, is slechts ge brekkig afgezet met prikkeldraad. Er zijn echter nog geen uitbreek pogingen ondernomen. De nationalistisch-Chinese pre mier, Tsjen Tsjeng, heeft in Taipeh «de hoofdstad van Formosa) aange-» kondigd, dat zijn land alle illegaal naar Hongkong gevluchte Chinezen wil ontvangen. De regering van For mosa wil duizend ton rijst aan de autoriteiten te Hongkong aanbieden als voedsel voor de vluchtelingen. Europa stimulans voor Amerika, zegt Kennedy President Kennedy heeft er giste ren bij Amerikaanse economen op aangedrongen de werking van de Europese gemeenschappelijke markt nauwkeurig te bestuderen om te zien of sommige daaruit te Ieren lessen op de Amerikaanse economie kunnen worden toegepast. Bij de opening van een speciale conferentie van bet Witte Huis in zake nationale economische onder werpen verklaarde Kennedy te hopen dat „wat in Europa gebeurt, voor ons allen tot enige stimulans zal dienen". De president noemde in het bijzon der de handhaving van volledige werkgelegenheid. De economen moe ten trachten vast te'stellen of dit succes en het hoge groeitempo, dat dooi- deze landen is bereikt het ge- vol? zijn van een verschillende ver houding tussen arbeid en onderne mer en regering in genoemde landen en de Verenigde Staten. ..Wat de oor zaak ook mag zijn. het is een in drukwekkend voorbeeld", aldus Ken nedy. Van rechts naar links Prins Prinses Beatrix en de Hofburg in Wenen, waar de Oostenrijkse regering gisteren een galadiner aanbood. PROGRAMMA TWEEDE DAG Het programma voor de tweede dag van het Koninklijk bezoek aan We nen luidt als volgt: 10.00 uur: Galavoorstelling in de Spaanse Rijschool. 11 00 uur: Bezoek aan de Nationale Bibliotheek 11.3011.55 uur: Rondrit door de stad. 12.00 uur: Bezoek aan bet stadhuis. 13.15 uur; Noenmaal, aangeboden door Bondskanselier Gorbach in de Bondskanselarij. 15.00 uur: Bezoek aan een bijzon dere school voor invalide kinderen door de Koningin. 15.00 uur: Bezoek aan de Weense sporthal door de Prins. 16.30 uur: Ontvangst van de Neder landse kolonie in Paleis Pallavicini. 19.00 uur: Gala-uitvoering van Mo- i zarts Entführune aus dem Serail" in de Weense Staatsopera. De dag wordt besloten met een in- formeel souper bij „Sacher", een J restaurant dat niet. alleen in Wenen, doch in vrijwel de gehele wereld een „begrip" is. Praktisch vestje "*|pgericlit 1 maart 1860 Dinsdag 22 mei 1962 Derde blad no. 30659

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5