«i se SE H5 B. en W. stellen voor: hef openbare school aan Rijnsburgersingel op Aangeschotengeen rijbewijs toch maar achter het stuur Nog slechts 40 leerlingen Ir. H. H. Vos nummer één op voordracht directeur van Dienst van Gemeentewerken Ouders met waardebesef gaan voor de kleding van hun jongens regelrecht naar VERHULST. B. EN W.: VAN FALEND BELEID IS GEEN SPRAKE RUST? Dr. J. Swierenga buitengewoon Leids hoogleraar longziekten BRflun Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 22 mei 1962 Tweede blad no. 30659 Advertentie Verwen Uw baby Koop zo'n handige Vasenol baby-set. Op reis en thuis... Alles direct bij de hand. Babypoeder, -pasta, -olie, -zeep, Aanvullend krediet van 180.825 voor inrichting gebouw G.G. en G.D. r Als gevolg van de geringe aangiften van nieuwe leerlingen, gedurende de laatste jaren, voor toelating tot de Comeniusschool, openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Rijnsbur gersingel, daalde het aantal leerlingen van deze school van 157 in 1959 tot 124 in 1960 en tot 95 in 1961. De school wordt thans nog bezocht door 73 leerlingen, verdeeld over 4 leraren. Met augustus a.s. zal het aantal leerlingen verder dalen tot 40, aangezien de 36 leerlingen van de 6e-klasse de school dan zullen verlaten, waartegenover vrijwel geen aanmel ding van nieuwe leerlingen zal staan. Het gemiddeld aantal leerlingen dezer school over het jaar 1962 zal derhalve belangrijk minder bedragen dan de grens van 100 leeringen, waar beneden, ingevolge artikel 22 bis. lid 1, van de Lageronderwyswet 1920, tot opheffing van een openbare school voor gewoon lager onderwijs moet worden besloten. Daar er bo vendien geen enkele aanleiding be staat voor de verwachting, dat het aantal leerlingen der school in de naaste toekomst nog zal toenemen, zijn B en W van mening dat deze school mét augustus 1962 moet wor den opgeheven. De raad, die a.s. maandagmiddag bijeenkomt, zal over deze opheffing een beslissing moeten nemen. Directeur van Gemeentewerken Ter vervulling van de vacature, ontstaan door het aan ir. D. Y. Lem verleende eervol ontslag, bieden B en \V de raad, na raadpleging van de Commissie van Openbare Werken, de volgende niet-alfabetische aan beveling aan ter benoeming van een directeur der gemeentewerken: le. Ir. H. H. Vos, plv. directeur van de Dienst van Openbare Wer ken te Delft. 2e. Ir. K. J. Mackenzie, Hoofd ingenieur-Directeur van de Volks huisvesting en de Bouwnijverheid in de provincie Zuid-Holland, te 's-Gravenhage. 3e. Ir. Th. K. J. Koch, wnd. Di recteur der Gemeentewerken, alhier. Gebouw G.G. en G.D. Zoals bekend besloot de raad een bedrag van f 344.175,beschikbaar te stellen ten behoeve van de ver bouwing en inrichting van het voor malige Iraëlitische Wees- en Door gangshuis c.a. aan de Roodenburger- straat voor de huisvesting van de Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst. Eerst onlangs is de Rijksgoedkeuring verleend, zodat binnenkort met de werkzaamheden zal kunnen worden begonnen. Het is evenwel gebleken, dat ten gevolge van de hierna genoemde omstandig heden met het destijds beschikbaar gestelde krediet niet kan worden volstaan. In de eerste plaats zijn de bouwkosten sedert de oorspronkelijke raming sterk gestegen. Voorts is het gebouw, ten gevolge van het lang durige gebruik als schoolgebouw, in slechte staat komen te verkeren, zulks te meer, omdat het onderhoud gedurende die tijd uit de aard der zaak zo veel mogelijk achterwege ls gelaten. Tenslotte is van de gelegenheid gebruik gemaakt het plan alsnog aan enige verlangens van de directeur van de Gemeentelijke Geneeskun dige- en Gezondheidsdienst aan te passen. Een en ander heeft als consequen tie. dat een aanvullend krediet van f 180.825,nodig is, waartoe B en W de raad thans een voorstel doen. f 10.500 VOOR TAFELS EN STOELEN De tafels, welke worden gebruikt bij de eindexamens van het Rem brandt Lyceum, verkeren in een dermate slechte staat, dat ver vanging noodzakelijk moet worden geacht. Aanschaffing van 75 tafels, waarvan de kosten f 5500,bedragen ls gewenst. Voorts achten B en W het gewenst voor het Stedelijk Gymnasium en het Rembrandt Lyceum 500 opvouwbare stoeien te doen aanschaffen. De kos ten hiervan bedragen f 5000,In totaal is met bovengenoemde aan schaffingen derhalve een bedrag ge moeid van 10.500, INRICHTING HANDENARBEIDLOKAAL Door daling van het aantal leer lingen van de openbarè scholen voor gewoon lager onderwijs aan de Du Rieustraat (Du Rieuschool) en de Kernstraat (Pestalozzischool) is in deze scholen een lokaal vrijgekomen. B en W achten het gewenst, dat Advertentie Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. Van Aalmarkt naar Jacob van Campenlaan OVERPLAATSING SCHOOLHOOFD P. A. WISSE In de vacature van hoofd van de openbare school voor uitgebreid la ger onderwijs aan de Jacob van Cam- penlaan. zouden B en W willen voor zien door overplaatsing van de heer P. A. Wisse, hoofd van de Lucas van Leydenschool (school voor glo aan de Aalmarkt) In een vacature van onderwijzer aan eerstgenoemde school zouden zij willen voorzien door benoeming van de heer J. Hekking. onderwijzer bij het openbaar uitgebreid lager onder win te 's-Gravenhage. bedoelde lokalen worden ingericht als handenarbeidlokaal. Deze inrich ting vergt naar raming een bedrag van in totaal f 8000. NOG RUIM EEN TON VOOR ENDEGEEST Op 17 april 1961 stelde de raad o.in. een bedrag van f 189.700,be schikbaar voor de verbouwing en de uitbreiding van het A-gebouw van de psychiatrische inrichtingen „En degeest" c.a. ten behoeve van de me dische dienst. Verschillende omstandigheden zijn er de oorzaak van, dat met dit be drag niet kan worden volstaan. In de eerste plaats zijn sinds de opstelling van de raming voor dit krediet de bouwkosten sterk gestegen. Voorts zijn, mede op instigatie van de geneesheer-directeur der inrich tingen, enige nadere voorzieningen in het plan verwerkt, waarmede bij de oorspronkelijke opzet nog geen rekening was gehouden. Tenslotte is het noodzakelijk gebleken enige wij zigingen in het plan betreffende de centrale verwarmingsinstallatie aan te brengen tengevolge waarvan de aanvankelijke kostenraming moest worden verhoogd. Een en ander heeft er toe geleid, dat het eertijds beschikbaar gestelde krediet met f 110.300.- tot f300.000,- zal moeten worden verhoogd. AANKOOP BOEKHOUDMACHINE De afdeling financiën der secreta rie beschikt over een in 1956 aange schafte boekhoudmachine, volgens 't schrijfmachine-principe. In wezen is het een schrijfmachine met een dub bele voorsteekinrichting en voorzien van enkele telwerken. Thans is er een nieuwe machine op de markt gekomen, n.l. de elek trische machine Siemag, die zich veel beter leent voor de uitvoering van de werkzaamheden op de afde ling. Met de aankoop van deze machine is een bedrag van f 18.750,ge moeid, terwijl de thans in gebruik zijnde machine een inruilwaarde heeft van ten minste f 2000,—. Het nodige krediet bedraagt derhalve f 16.750,B. en W. stellen de raad voor om tot deze aankoop over te gaan. BENOEMING EN ONTSLAG Voorts zal in deze zitting het voorstel aan de orde komen om de heer C. Kivit te benoemen tot le raar in de handelswetenschappen aan het Rembrandt Lyceum en om mr. M. J. Blok eervol ontslag te verlenen als secretaris van het Col lege van Curatoren van het Gym nasium. Verder is er een voorstel van B en W om aan G.S. mede te delen, dat de raad zich kan verenigen met de voorgestelde bezoldiging van secre taris en ontvanger, dat goedkeuring wordt gehecht aan de begroting 1962 en rekening 1961 c.a van de stichting „Burgerij fonds van Lei den", dat de raad akkoord kan gaan met de aankoop van de panden Mus- schenbroekstraat 2. 8 en 8a en Waardgracht 107, idem van gronden aan de Ter Haarkade, met verkoop van grond cp de hoek Burggraven- laanUhlenbeckkade en met de op heffing van erfdienstbaarheden rustende op rijksgronden aan de W assenaarse weg BABY-SET COMPLEET IN LUXg TOILETTAS S.50 N.V.V. is tegen Cursus bejaardenhelpster Chr. Huishoudschool Bij het om pre-advies in handen van B en W gesteld schrijven van 22 februari 1962 verzoekt het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Nijverheidsonderwijs voor Leiden en Omstreken de uitbreiding van het- leerplan van zyn vakschool voor meisjes met een cursus voor bejaar denhelpster nodig te verklaren. Ter voldoening aan het bepaalde in artikel 25. lid 2. van de Nijver heidsonderwijswet hebben B en W omtrent dit verzoek de hierbij betrok ken organisaties van werkgevers en i werknemers gehoord. Tevens hebben zij het advies ingewonnen van de In- spectrice van het Nijverheidsonder wijs en van het Leids Vrouwencon tact. Alle adviezen, op één na. luiden gun stig. Alleen de Bestuurders-bond Lei den van het NVV heeft bedenkingen. I Deze bond acht het beter eerst, de ontwikkeling van de het vorig jaar nodig .geoordeelde cursus aan de Vak- schooi voor Meisjes aan het. Rapen burg af te wachten. B en W zijn van mening, dat naast deze cursus, die dit jaar zal begin nen. reeds nu plaats is voor een op leiding aan de Christelijke Huishoud school. aangezien de behoefte aan be jaardenhelpsters. gelet op het toene mende aantal bejaarden en be.iaar- I dentehuizen steeds groter wordt, en bovendien bij de opleiding voer be- jaardenhelpster de levensbeschouwe- lijke richting een belangrijke rol speelt. Het aantal van 25 leerlingen, I dat. zich reeds voorlopig heeft aange- meld is ook een ruim voldoende grondslag voor de noodzakelijk ver- klaring van deze opleiding. De In- j spectrice van het Nijverheidsonder- wijs is eveneens van mening, dat een opleiding voor bejaardenhelpster aan j deze school in een behoefte zal voor- I zien. B. en W stellen de raad dan ook voor om in bovenstaande geest een besluit te nemen. Heropening van enkele stations? O.a. van Hillegom en Voorschoten De aanleg van de spoorlijn Amster damSchipholLeiden is bü de be trokken instanties in onderzoek. Dit heeft minister Korthals aan de Eer ste Kamer meegedeeld. Voorts is vol gens de minister in studie de even tuele heropening van de stations Hil legom en Voorschoten, alsmede mo gelijk andere stations tussen Haar lem en Schiedam. Klaverjastoernooi voor Dennenheuvel In verband met de twee recente interland-voetbalwedstryden op 9 en 16 mei konden twee ronden in het i klaverjastoernooi voor Dennenheuvel niet doorgaan. Het bestuur van de Federatie van Klaverjasverenigingen te Leiden e.o. besloot daarom het j toernooi met één week te verlengen. I zodat zowel morgenavond als vrij dagavond a.s. nog een ronde zal wor den gespeeld. De prijsuitreiking is op 1 juni in de recreatiezaal van de HCW en de NEM aan de Zoeter- woudseweg 1. Jongenssportcom- binaties. Goed gesneden, perfect afge werkte jasjes. Leeftijd 26.75 10 jaar KI. st. p. maat. Bijpassende pan talons met smalle pijpen. In .sterk, vormhoudend, gemakkelijk was- baar Terlenka. Leeftijd 19.75 10 jaar: KI. st. p. maat. Vraag naar de kaart- die-spaart: een volle kaart geeft f 20.- con tant op Uw hand! 't zit goed bij HEREN- EN JONGENSKLEOIN3 LE I D EN - B REE S T R A AT T/O STADHUIS. Voor de Leidse kantonrechter Hij had maar 3 of 4 glaasjes cognac gedronken en was dus absoluut niet dronken toen hij destijds achter het stuur van die auto zat. Hij had inderdaad geen rijbewijs, maar dat was immers niet nodig als je onder toezicht van de auto-eigenaar reed. De man. die na het gebruik van enkele glaasjes cognac en zon der rijbewijs achter het stuur zittende op de provinciale weg onder Nieuwe Wetering door de politie werd aangehouden, was een 43-jarige losarbeider uit Leiden. ,.U bent wat het aantal glaasjes betreft blijkbaar de tel kwijt geraakt want volgens het proces-verbaal zat U als een zoutzak achter het stuur, kon U nauwelijks op uw benen staan en wees de bloedproef 0.9 pro mille aan" weerlegde de kantonrechter ver dachtes verklaring. Ook dat rijden onder toezicht van de eigenaar leverde stof tot een uitvoerige discussie. De zandleveringeii in Leiden—Z. W. Zoals bekend hebben B. en W. onlangs op schriftelijke vragen van het raadslid, de heer P. S. Harmsen, de toezegging gedaan de raad zo spoedig mogelijk in te lichten omtrent de resultaten van een onderzoek naar de juistheid van bepaalde beweringen, welke zijn gedaan tydens de behande ling van een strafzaak tegen firmant van een aannemersbedrijf te Voor schoten. De bedoelde beweringen kwamen hierop neer, dat gesproken zou zün van „een falend beleid van de afdeling gemeentewerken van Leiden" bü de aanbesteding van werken in Leiden-zuidwest. Naar aanleiding hiervan delen B. en W. de raad thans mede, dat in de onderhavige strafzaak het misdrijf van verduistering ten laste was ge legd, n.l. het zich toeëigenen van aan de aannemersfirma toebehorende gel den door één firmant ten nadele van de andere firmant. De gemeente Lei den en haar ambtenaren stonden en staan dus volledig buiten deze kwes tie. Aangezien door de firma echter enkele werken voor de gemeente wa ren uitgevoerd, moest voor de beoor deling van de feiten het gerechtelijk vooronderzoek zich eveneens tot de gang van zaken bij de aanbesteding gunning en uitvoering van deze wer ken uitstrekken. Aan de hand van de volledige ge gevens over de aanbesteding en de uitvoering van alle aan de firma op gedragen werken hebben B. en W. nogmaals grondig nagegaan, of de voorstellen, die de dienst van ge meentewerken terzake bij het Colle ge heeft ingediend, verantwoord kon den worden geacht. Ook hebben zij uitvoerig onderzocht, of van gemeen tewege bij de uitvoering enige on rechtmatige of onoirbare handeling is verricht. In het bijzonder is door het College onderzocht, hoe de gang van zaken is geweest bü het op 22 juni 1956, in twee percelen, openbaar aanbestede werk „riolerings- en op- hogingswerken ten behoeve van het bouwrijp maken van zuidwest VIII, gedeeltelik", volgens het bybehoren- de bestek no. 3 dienst 1956. De fir ma, welke als laagste had inge schreven, heeft dit werk indertijd ge gund gekregen, doch zou bij de uit voering in afwijking van het bestek hebben gehandeld, zulks met toestem ming van de dienst, welk"? toestem ming van weinig commerciëel beleid zou getuigen. Geen aanleiding tot kritiek In geen enkel opzicht is B. en IV. gebleken van enige onjuist te noe men handelwüze van de dienst. Ook met betrekking tot de taak van de dienst bij de uitvoering van het even- bedoelde werk blijkt er generlei aan leiding te bestaan voor kritiek. De belangen van de gemeente zijn bij de directievoering over het werk in tegendeel waar mogelük gediend. Dat bü de uitvoering van de werk zaamheden, anders dan in het bestek en bij de voordien opgestelde kosten raming is aangenomen, het voor de ophoging nodige zand grotendeels niet per as behoefde te worden aan gevoerd, doch kon worden opgespo ten, heeft de gemeente aanzienlijke kosten voor toezicht bespaard, daar het werk sneller gereed kon zijn. An derzijds heeft daardoor de firma ze ker eveneens een financiëel gunstig resultaat op het onderhavige werk geboekt, doch dit vloeide alleen voort uit de haar ten dienste staande mo gelijkheid om het nodige zand door zuiging uit een zandput te verkre gen, waardoor het niet over lange afstanden per as behoefde te worden aangevoerd. De aannemer was er n.l. in geslaagd door derden een plaats te vinden, waar zand gezogen zou kunnen worden. De dienst van gemeentewerken had geen bezwaar, dait dit zou geschieden, omdat opspui ten van een terrein altijd beter is dan ophoging in den droge. Vooraf heeft de dienst nog getracht een ver laging van de aannemingssom te ver krijgen. maar het was redelykerwys niet te verwachten, dat dit resultaat zou opleveren. Van bevoorrechting geen sprake Verder merken B. en IV. op, dat bij de 32 openbare aanbestedingen, i welke in de jaren 1956 t/m 1961 zün gehouden, slechts In 6 gevallen door de bedoelde firma is ingeschreven, i In 2 daarvan, waarbij zij a's laagste inschreef, kon het werk haar worden gegund. Eén daarvan is het boven genoemde. Bij de 70 onderhandse aanbestedingen, welke in die jaren zijn gehouden, is de firma in 5 ge vallen uitgenodigd tot prüsopgaaf. In 3 daarvan kon het werk haar worden gegund. Hieruit kan genoeg zaam blüken, dat van enige bevoor rechting van de firma bü het opdra gen van werken nimmer sprake is geweest. B. en W. achten dan ook de be wering, dat in deze van een falend beleid van de dienst van gemeente werken kan worden gesproken, geheel onjuist. Het schoolgebouw aan de Rijnsburgersingel, waarin de Comeniusschool is onderge bracht. Indien de gemeenteraad a.s. maandagmiddag akkoord gaat met het voorstel van B. en W. om deze school op te heffen, blijven daarin nog gevestigd de Montessori-kleuterschool ..De Boterbloem" en de Montessori- lagere-school „De Valk". (Foto L.D./Hol vast) Borreluurtje De voorgeschiedenis van de zaak bleek zich te hebben afgespeeld in Roelofarendsveen, waar een gezellig dagje vissen werd besloten met een even gezellig borreluurtje. Daar de eigenaar van de auto aan het eind van het borreluurtje niet meer in staat was te rijden zou verdachte hem wel even naar huis brengen. Hij had wel geen rijbewijs, maar dat gaf niets want hij reed immers onder „toezicht" en voor dat ritje naar Leiden draaide hij ook na die 1 paar cognacjes zijn hand niet om. Gelukkig maakte de politie spoedig I een einde aan de rit, die zeer ernstige I gevolgen had kunnen hebben. „Ik j werd min of meer gedwongen want hij moest persé 's avonds nog in Lei den zijn", aldus completeerde ver dachte zijn pleidooi, waarin hij vol hield niet dronken te zijn geweest. Hij moest toegeven, dat het rijden onder „toezicht" van een stomdron ken bijzitter niet bepaald normaal kon worden genoemd. „Vissen is een leuke en gezonde sport als er maar geen alcohol bij- komst", vond de kantonrechter. Hij zag niet in waarom die eigenaar per sé in zijn auto naar huis moest wor den gebracht. De bus of een taxi zou in dit geval het enige juiste ver voermiddel zijn geweest. De officier, mr. C. Sluik, wees verdachte erop, dat hij van geluk mocht spreken niet voor de politierechter te zijn gedaagd. Hij onthulde, dat de eigenaar-toe zichthouder inmiddels door de Haag se politierechter was gevonnist met f200 boete plus 14 dagen hechtenis- straf. Daar verdachte slechts ten las te was gelegd het rijden zonder rij bewijs met alcoholgebruik als bezwa rende omstandigheid, eiste hij f 75 boete subs 15 dagen, alsmede de on voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar. De kantonrechter vonniste con form. Stunt-man Volgens de eensluidende verklarin gen van de drie getuigen was een 45- jarige kweker uit Voorburg, met zün auto op Rüksweg 4 A onder Zoeter- woude gevaarlük aan het stunten geweest. Uit de verhoren bleek, dat begin november wegens reparaties aan het wegdek voor een gedeelte van de weg een inhaalverbod van kracht was zodat, zich een file auto's had ge vormd. Op een gegeven moment na derde verdachte met hoge snelheid. In plaats van zich aan te sluiten, haalde hij via een vluchtstrook de file rechts in om zich aan het eind van de strook in de file te kunnen „wringen". Toen de wegbreedte dit weer toeliet trachtte een der getuigen verdachte in te halen teneinde hem een verkeerslesje te kunnen geven. Op het moment dat getuige ver dachte byna had ingehaald, schoot deze echter een auto voorbij en was spoedig uit het gezicht verdwenen. Via het kentekennummer kon hy echter toch worden opgespoord. Daar de eerste inhaalmanoeuvre zich niet binnen de grens van het kanton Leiden had voorgedaan, stond ver dachte alleen voor het tweede „in- haalstuntje" terecht. Hy ontkende opzettelijk rechts te hebben in gehaald. „Ik moest wel, want op het moment dat ik bezig was de voor my rydende auto in te halen kwam getuige naast mü ryden. Mijn snel heid was te hoog om een botsing te voorkomen, dus zat er voor my niets anders op dan het stuur om te gooien en rechts in te halen", zo luidde verdachtes lezing van het geval. Twee getuigen a décharge w o. verdachtes echtgenote waren even eens van mening dat hier sprake was van een „noodsituatie", die door de getuige veroorzaakt was. Gezien de verklaringen van de drie getuigen was de officier er van over tuigd geraakt dat verdachte zelf een noodsituatie had geschapen door te willen gaan inhalen terwijl hy zelf reeds werd ingehaald. De ernst van het feit gaf de offi cier aanleiding zijn eis te stellen op f 75 boete subs 15 dagen. De kan tonrechter van de eis te mild en vonniste met f 100 boete subs 20 da gen. Nauwelyks was het vonnis uit gesproken of verdachte kondigde aan, dat hij beslist in hoger beroep zou gaan. Gevaarlijke tveggebru i kers Een 52-jarige bloemenkweker reed op de Abspoelweg met zün auto rechtsaf een inrit in en verleende daarbij geen voorrang aan een op het rijwielpad rijdende bromfietser. „Ik heb hem niet gezien. Hü reed vermoedelijk veel te hard anders had hü wel tijdig kunnen afremmen", was verdachtes laconieke oplossing van het geval. „Volgens de getuigen zwenkte U op onverantwoordelijke wijze plotseling naar rechts en staat U bekend als een gevaarlijk weggebruiker", las de kantonrechter in het proces-verbaal. „Die getuigen hebben allemaal een hekel aan my, vandaar al die leu gens", zei verdachte, waarop de kan tonrechter hem erop wees. dat als hy zo doorging met het negeren van medeweggebruikers er nog veel meer mensen een hekel aan hem zouden krijgen. De officier eiste f 50 boete subs 10 dagen. Verdachte protesteer de. Het vonnis luidde echter conform. Zoek het niet te ver, u vindt het In Valkenburg-Houthem maar kom in mei of juni. Vrij van de hoogseizoen- drukte. Dan keert u verkwikt terug. Laat u gratis inlichten over Valkenburg's Vakantie Variaties. V.V.V. Valkenburg (L), Tel. 04406-2048 Bij K.b. is dr. J. Swierenga, hoofd van de afdeling longziekten van het St. Antoniusziekenhuis te Utrecht, benoemd tot buiten gewoon hoogleraar in de longziekten aan de Leidse Universiteit. Verbetering van verkeerssituatie Herenstraathoek Pioenstraat De Herenstraat fungeert in toene mende mate als verbindingsweg tus sen het centrum van de stad en het zuidwesteltfk stadsdeel, waarvan de bebouwing zich voortdurend uitbreidt. Voor de verwerking van de verkeers stroom is de Herenstraat, vooral tus sen de Pioenstraat en de Bloemis tenlaan. te smal. Een Plan tot vaststelling van een bijzondere voorgevelrooilijn voor de oostzijde van dit gedeelte van de straat is in voorbereiding. Voorts is de aansluiting van de Pioenstraat op de Herenstraat nauw en onoverzich telijk. De omstandigiheid doet zich voor. dat het pand Herenstraat 66. hoek Pioenstraat onlangs is leegge komen. Bovendien zal binnenkort, een gedeelte van het schoolgebouw He renstraat 64/Lelystraat 1B worden ontruimd. Van deze gelegenheid kan gebruik worden gemaakt om door af braak van het pand Herenstraat 66 en van het aan de Herenstraat gren zende lokaal van het schoolgebouw en wyzigine van het wegprofiel al daar, een aanzienlijke verbetering van de verkeerssituatie te verkrijgen. De kosten, die met de uitvoering van het plan zijn gemoeid, worden geraamd op f. 24.000—, Na afbraak van het schoollokaal zal de bijzondere kleuterschool, die thans 3 lokalen van het schoolgebouw in gebruik heeft, de beschikking kun nen krijgen over 4 lokalen, te weten 3 werklokalen en 1 speellokaal. Voor deze school zün enige voorzieningen aan verwarming en speelplaats nodig tot een bedrag van f 3.170,—. L. Molijn vraagt ontslag als regent De heer L. Molijn heeft de raad verzocht hem ontslag te verlenen uit zijn functie als regent van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. B en W stellen de raad voor dit ontslag eervol te verlenen. Ter voorziening in deze vacature doen B en W de raad de volgende door het College van Regenten opge maakte voordracht voor een benoe ming van een regent toekomen: 1. de heer E. A. E van Dishoeck; 2. de heer H. E. van dei- Heide Dr. Swierenga, die geboren is in 1918, studeerde medicynen aan de Universiteit te Groningen, alwaar hy in 1942 zijn artsenexamen aflegde. Vervolgens was de nieuwbenoemde hoogleraar gedurende vier jaar ver bonden aan het Sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven. Sedert 1947 is professor Swierenga i werkzaam op de afdeling voor long- ziekten in het St.-Antoniuszieken- huis te Utrecht, aanvankelijk als chef de clinique, later als hoofd van de genoemde afdeling. Advertentie Met een Braun shaver is scheren een genoegen. Adressen van handelaren voor 1 week gratis proef en Interessante voorlichtingsfolder 1472 en 1261 bij Braun N.V* Amsterdam-C* tel. 63957. Het. dan nog resterende, meest noordoostelijk gelegen lokaal van de school, met aangrenzend kamertje, kan worden bestemd voor het jeugd werk. Teneinde deze ruimten voor die bestemming geschikt te maken zijn enige voorzieningen nodig, waarvan de kosten worden geraamd op f. 1460. De kosten van de verschillende voorzieningen belopen in totaal f 28 630. Een bedrag, dat B en W thans beschikbaar wensen te stellen. De raad zal hierover a.s. maandag moeten beslissen. Lezers schrijven Berenschaduw over Grand gala des artistes Laat U niet leiden door valse sen timentaliteit verklaarde de heer Toni Boltini toen de beer werd neerge schoten. Het is niet uit sentimentaliteit, dat ik dit ingezonden stuk schrijf, maar uit diepe verontwaardiging over het feit dat er zo gemakkelijk met het leven van een dier in circus Boltini wordt omgesprongen. Een groep beren die n.b. in de tournee van het circus niet optreedt, wordt voor de gelegenheid van stal gehaald om met een leek, de zan geres Ria Kuyken een nummerje weg te geven. Terwijl de heren Boltini en Althoff wéten dat de beer een vals dier en altijd een roofdier zal blijven en daarbij nog onbetrouwbaar is, nemen zij het risico om een vreemde by de beren te laten. De beer slaat toe; gelukkig voor Ria Kuyken kan ze worden bevrijd. Tot zover was het nog een avon tuurlijk geheel, maar de beer die voor de liefdadigheid moest optreden wordt zwaar gestraft. Hy wordt doodgeschoten. Gelukkig dat niet alle dierenbezitters zo vlot zün met straffen als in circus Boltini. Was er Prof. Swierenga, die in 1952 pro moveerde op 'n proefschrift getiteld: ..Intra pulmonale bronchuscysten", heeft tevens vele artikelen gepubli ceerd in het bijzonder in het Neder lands Tüdschrift voor Geneeskunde. Ook zün vele artikelen van zyn hand ln Franse en Belgische vakbladen verschenen. Afscheid college prof. dr. H. J. Lam Prof. Dr. H. J. Lam, Leids hoogle raar in de systematische plantkunde, directeur van het Rüksherbarium, zal op 1 juni des namiddags te 3 uur in het Groot Auditorium zijn af scheidscollege geven. Prof. Lam gaat op 1 september a.s. met emeritaat in verband met het bereiken van de pensioen verplichte leeftüd van ze ventig jaar. Prof. dr. Zs. Szirmai gewoon hoogleraar Bij K.b. is prof. dr. Zs. Szirmai, buitengewoon Leids hoogleraar in 't Oosteuropees privaatrecht, benoemd tot gewoon hoogleraar met dezelfde leeropdracht. voor deze beer geen plaats meer in een dierentuin? De heer Thom Keiling, die de leeu wen zal voorbrengen zal volgens de heer Althoff wel niet terugkomen. Gelukkig voor de leeuwen, want wie weet was er weer een slachtoffer ge vallen. Als het recht om neer te schieten op de mens ook zo vlot werd toege past als op het dier in circus Boltini, dan zag het er voor velen van ons droevig uit. A. Versnel, Tomatenstraafc 18a

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3