Wagenbewoners in Heerlen maken amok AGENDA Slimme nazaat Bounty-muiter snuit „beschaafd" zijn neus TRAGEDIE ALLEEN Burgemeester van Pit Cairn brengt bezoek aan Nederland Berkelse arts weer in appèl Groots slo; MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 19 MEI 1962 Aan de grens tussen Rood-China en de Britse kolonie Hongkong speelt zich sinds kort een ware tragedie af. Uit Kwangtoeng, een der zuidelijke provincies van het paradijs yan Mao Tse-toeng, tracht een Btroom vluchtelingen te ontsnappen naar „het dal der welriekende wate ren", zoals de vertaling van de naam Hongkong luidt. Tien jaar geleden, toen er zich een incident tussen Pe king en de Britse autoriteiten had voorgedaan, noemde de Chinese mi nister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe En-lai, de Britse enclave „een bol werk van imperialistische uitbui ting". Thans is dit bolwerk goed ge noeg om voedsel te verschaffen aan een klein miljoen Chinese onderda nen, voor wie het communistisch re gime geen voedsel heeft. Diep tra gisch is, dat Hongkong hen niet kan toelaten. Want deze Britse kolonie is maar klein. ZÜ omvat het eigenlijke eiland Hongkong met de stad Vic- tora, verder een verzameling eiland jes en tenslotte, op het Chinese vas teland, een gebied van 75.000 h.a, met de stad Kowloon op de zuidelijke punt. Totnutoe verhinderden de communisten, dat de grens werd overschreden. Thans is het precies andersom: de vluchtelingen krijgen zonder moeite een uitreisvergunning en de overheid in Kanton zou zelfs een speciale trein hebben ingelegd om hen in de buurt van de grens met Hongkong te brengen. Van Brit se zijde wordt al het mogelijke ge daan de stroom tegen te houden. Zou de grens immers worden opengezet, dan zou Hongkong binnen enkele weken voor een miljoen nieuwe in woners hebben te zorgen. En dat is, bij alle begrip voor het leed der vluchtelingen, een volstrekte onmo gelijkheid. Hongkong is eigenlijk een politiek anachronisme. Dat Peking het Britse bestuur over dit stukje Chinese gebied toestaat, vloeit voort uit het voordeel, dat de communis ten hebben bij een zo belangrijk ruil- centrum als deze stad. Maar nu ook nog „bergplaats voor hongerende boeren"? Dat is onmogelijk. Overi gens staat niet alleen Hongkong voor dit probleem: in de Portugese encla ve Macao zijn de laatste weken reeds 80.000 Chinezen aangekomen! Naar het schijnt is de interne toestand in Rood-China veel ernstiger dan werd vermoed. Anders zouden de rode autoriteiten hun radeloosheid over de (dreigende) honger niet zo openlijk hebben laten merken. Tenzij(en ook dit is denkbaar) de communisten er bewust naar streven de eigen be volking te „genezen" van de opvat ting, dat de democratische regerin gen belangstelling hebben voor hun welzijn. Wat de waarheid is, zal wel spoedig blijken. resident De Gaulle is de afge- P lopen week in een geïsoleerde positie geraakt. Nog kort gele den deden geruchten de ronde, dat hü van de Westduitse Bondskanselier steun zou hebben gekregen voor zijn ideaal van Europa als „derde macht" tussen Amerika en de Sowjet-Unie. Nu heeft Adenauer zich echter in een interview uitgesproken voor nauwe relaties met Amerika. Nieuw is dat eigenlijk niet, maar na de strubbe lingen van de laatste tijd is het toch opmerkelijk. Zonder de Verenigde Staten is Europa verloren, zei hij. Van Westduitse zijde behoeft De Gaulle dus niet te rekenen op steun voor een Europees bastion tussen de twee allergrootsten. Bovendien heeft het aftreden van vijf MRP-ministers duidelijk gemaakt, dat de Franse president in het blnenland evenmin op meer dan zijn eigen partij kan vertrouwen. Helaas heeft De Gaulle te weinig oog voor een tweetal be langrijke factoren, die zijn idealisti sche plannen doorkruisen. In de eer ste plaats: om een eventuele Russi sche aanval tegen te houden moet Europa beschikken over een arsenaal aan militaire middelen, dat mis schien pas over een kwart eeuw be schikbaar zou kunnen zijn en dan nog pas met inspanning van alle krachten. Engeland heeft dat begre pen. De Britten zijn realisten en zij hebben zich daarom neergelegd bij een dominerende positie van Was hington. Bovendien, en dit in de tweede plaats, zou een Europese atoommacht Rood-China nog meer aanmoedigen om hetzelfde te berei ken. Zowel Moskou als Washington willen Peking echter buiten de atoomclub houden. De Gaulle wil dit blijkbaar niet inzien. Niemand zal ontkennen, dat de president een groot Fransman is. „De wereld heeft grote Fransen nodig", schrijft de New York Herald Tribune. ,Maar de we reld heeft ook behoefte aan grote staatslieden. Wij geloven, dat Char les de Gaulle de capaciteit bezit bei de te zyn". De „Esso Libia" te water gelaten Vanmorgen om half vier hebben op de werf van Verolme 8 sleepboten het grootste ooit in Europa te water gelaten schip het 130.000 ton grote Wilhelminadok uitgetrokken. Het is de „Esso Libia", die 86.000 ton meet en gebouwd is voor rekening van Standard Tankers Bahamas.. Het schip heeft een lengte van 261 meter, de grootste breedte van 38 meter en een diepgang van 14 meter. Dc Esso-reus wordt aangedreven met een turbine, die een maximaal vermogen van 26.500 pk heeft bij 108 omwentelingen per minuut. Het vaartuig wordt gebouwd over eenkomstig de voorschriften van Toyd's. John Fletcher Christian De moderne beschaving heeft voor John Fletcher Christian (66). de achter-achter achterkleinzoon van de man, die in 1788 de befaamde opstand van de Bounty-muiters leid de. al veel van haar geheimzinnigheid verloren. Drie weken geleden nog was voor hem de auto, de fiets, het scheerapparaat en al het andere comfort, waarmee de twintigste eeuwse mens vertrouwd is geraakt, niet meer dan een vage en vaak onbegrijpelijke indruk uit een boek, een film of een tijdschrift. Zijn wereld reikte niet verder dan het pittoreske en primi tieve Pit Cairn een eilandje, ver weg. midden in de Stille Oceaan waar de bananentrossen rijp van de bomen vallen, de nazaten van de Bounty-schapen nog grazen en de bevolking van nauwelijks 120 mannen en vrouwen, onder wie Christian als burgemeester regeert, geen andere zorgen kent dan tuinieren, de visvangst en de verkoop van postzegels en souvenirs aan de opvarenden van de passagiersschepen die het eiland zo af en toe aandoen. Nu knippert de slimme muiter-af- stammeling zelfs niet meer met de ogen. als de televisiemannen hun schijnwerpers en camera's op hem richten, de fotografen zich rond hem verdringen en de journalisten hem hun vragen stellen, die hü overigens behoedzaam, vol grapjes en in per fect Engels beantwoordt. John Flet cher Christian heeft de verlangens van de moderne samenleving begre pen en hü speelt het spel braaf mee. Deze verbijsterende metamorfose heeft zich in de afgelopen dagen voltrokken aan boord van de „Willem Ruys", het vlaggeschip van de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd, dat hem op 26 april uit zijn isolement haalde en nu naar de haven van Rotterdam voert, waar hij het beeld van zijn foto-indrukken gaat toetsen aan de realiteit. Wat er allemaal in zijn gedachten omgaat, is voor diegenen, die hem hier dagelijks met hun zorgen om ringen, nog een grote vraag. Vast staat, dat John Fletcher Christian als een groot kind geniet van zijn eerste wereldreis en dat hij er boven al veel plezier in heeft het middel punt te zijn van de belangstelling. Want daar heeft de kleine, sluw om zich heen kijkende man behoefte aan, zo vertelde Anne-Marie Louwe- renburg, die door de Lloyd als bij zondere hostes naar Pit-Cairn werd gestuurd om de muiter-nazaat bij te staan in de eerste dagen in zijn nieuwe wereld. „Lastig als hij terug komt 99 John's vrouw Bernice was daar een beetje bang voor, want bij het vertrek vroeg zü Anne-Marie Lou- werenburg nadrukkelijk hem niet ai te veel te verwennen. „Dan is hü zo lastig, ais hü weer terug is.zei ze. De relatie tussen de Rotterdamsche Lloyd en Pit Cairn's burgemeester kwam drie jaar geleden tot stand bij de eerste wereldreis van de „Willem Ruys". Sindsdien doet het vlagge schip het eilandje op vrijwel iedere wereldreis aan, ook al. omdat scheeparts dr. J. G. Wisse zich is gaan interesseren voor de kleine be volking, die geen andere medische verzorging kende dan die van de vrouw van de zendeling, die vroeger verpleegster was. Dr. Wisse ontdekte onder andere een lichc geval van t.b.c. en naar aanleiding daarvan werden alle 120 mannen en vrouwen Ruim vier jaren nadat de wegens de moord op zijn vrouw tot levens lange gevangenisstraf veroordeelde voormalige gemeente-opzichter Adriaan Lodder uit Gouda dood in de strafgevangenis van Leeuwarden werd aangetroffen, staat de man. aan wie deze dood wordt tenlaste gelegd, in hoger beroep terecht. Het is de ex-arts O. uit Berkel, die deswege door de rechtbank in Leeuwarden werd veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Eerder was deze arts door de rechtbank in Den Haag en ook door het Gerechtshof in de Residentie veroordeeld tot levenslan ge gevangenisstraf wegens moord op zijn vrouw. De vroegere dorpsdokter uit Ber kel moet zich thans in hoger beroep verantwoorden voor het Gerechtshof in Leeuwarden. Het hof heeft twee dagen voor de behandeling van deze strafzaak uitgetrokken, te weten maandag 21 en dinsdag 22 mei. Eventueel wordt de behandeling op donderdag 24 mei voortgezet. Een aantal van 17 getuigen is opgeroepen. Raadsman van de verdachte arts O. is mr. H. Schootstra, advocaat en procureur in Leeuwarden. Het hof wordt gepresideerd door mr. A. H. Prins. Raadsheren zijn de mis. P. S. de Gruyter en J. Menalda, de advo caat-generaal is jhr. mr. N. Witsen Elias. Op 30 maart van het vorig jaar werd de toen 44-jarige O. door de rechtbank in Leeuwarden veroordeeld tot opnieuw levenslange gevangenis straf. De rechtbank achtte dc hem ten laste gelegde gifmoord op de 34- jarige Adriaan Lodder bewezen. De suggestie van zelfmoord werd ver worpen. doorgelicht op de „Willem Ruys", die als waarschijnlijk enige schip ter we reld een kostbare röntgenapparatuur aan boord heeft. John Fletcher Christian had al lang op de grote reis gevlast en dat vaak duidelijk- laten merken ook aan kapitein Herman van den Heu vel. de gezagvoerder van de „Willem Ruys". Eenmaal maar was hij van zijn eiland weggeweest, negen jaar geleden bij het bezoek van de Britse vorstin aan de Fidzji-eilanden. waar voor hü toen ook was uitgenodigd. Maar verder is hij nooit gekomen. Kapitein Van den Heuvel's toezeg ging voor de wereldreis bracht een grote opwinding op het eiland. Manieren Vüf maanden heeft John Chris tian zich op de gebeurtenis voorbe reid. Maar desondanks heeft hü op de „Willem Ruys" nog enkele dingen moeten bijleren: dat je de trap voor een dame opgaat, büvoorbeeld, dat je met mes en vork eet en tenslotte ook. dat je je neus met een zakdoek snuit De romantische geschiedenis met de „Bounty" is voor Pit Cairn niet meer dan een legende, waaraan al leen nog een historisch anker, de oude bijbel en het oude kanon her inneren. Sommige bewoners hebben erover gelezen. John Fletcher Christian heeft zelfs een film erover gezien. Maar verder interesseert men er zich niet veel voor. De collectieve gemeenschap van het eiland, waar al het werk gezamenlijk wordt gedaan en alle inkomsten worden verdeeld, heeft andere problemen. Wat overi gens niet wegneemt, dat John Chris tian er trots op is een Bounty-af- stammeling te zijn. Het „muiter" klinkt vleiend in zijn oren. het „oude zeerover", zoals de scheepsbeman ning hem schertsens noemt, appre cieert hij minder De „Willem Ruys" is vanochtend in Rotterdam aangekomen. Aftrap De burgemeester van Pit Cairn gaat in de komende acht dagen weer vele nieuwe ervaringen opdoen: een tramrit door Rotterdam, een vlieg tocht vanaf het Limburgse Beek, be zoeken aan Huis ter Heide, Den Haag, Schiphol, Amsterdam en Hil versum. Maatregelen in Portugal tegen studenten De Portugese regering heeft „met het oog op de hardnekkigheid waar mee de studenten de wet overtreden" verscheidene maatregelen getroffen. Zo zullen aan de universitaire auto riteiten veiligheidstroepen ter be schikking worden gesteld, die nodig kunnen zün om de orde te hand haven. Alle algemene vergaderingen van studenten of leden van, reeds ont bonden, academische verenigingen, zijn verboden, evenals het versprei den van mededelingen. De Portugese minister van Onderwijs heeft grotere bevoegdheden gekregen om de orde op alle scholen te bewaren. Als speciale attractie gaat hü zon dag in Den Haag de aftrap verrich ten van de voetbalwedstrijd Quick tegen VFC. Tsjombe opnieuw naar Leopoldstad President Tsjombe van Katanga is gistermiddag met een vliegtuig van de Verenigde Naties uit de Katan- gese hoofdstad Elisabethstad naar de Kongolese Leopoldstad vertrokken. Hü wordt vergezeld door de minister van Openbare Werken. Gabriel Ki- tenge, en die van Financiën, Kibwe. Ook de VN-vertegenwoordiger in Ka- tanga. Bennet, maakt de reis mee. Amerikaanse Globemaster-vlieg- tuigen zullen in de komende dagen een begin maken met een grote luchtbrug voor Baloeba's. Er is een programma opgesteld voor de herves ting van Baloeba's in Katanga. De Baloeba's zijn reeds van oudsher aartsvijanden van president Moise Tsjombe en diens Baloendastam. De Amerikaanse vliegtuigen zullen de Baloeba's van het kamp bij Elisabethstad vervoeren naar diverse oorden in Katanga en in de aan grenzende provincies Kivoe en Kasai. Velen van hen zullen land krijgen uit de grote braak liggende reserves van Kongo. (Van onze Roermond se oorrespondent) Een groep bewoners van het woon wagenkamp Heerlerheide heeft don derdag en vrüdag amok gemaakt in het kantoor van het Gemeentelüke Dienst voor Maatschappelgke Zorg te Heerlen. Donderdagmiddag ver lieten de families S. en M. met hun wagens het kamp en kozen stand plaats op het Raadhuisplein voor liet gemeenteiyk kantoor. Toen zü ii de gaten kregen, dat de mensen van deze dienst niet op hun aanwe zigheid reageerden en de deuren van het kantoor bg voorbaat hadden gegrendeld, begon hun amokmakerij. Schreeuwend en scheldend eisten Zij dat zij te woord zouden worden gestaan. Toen de portier de deur op een kier opende, om een personeels- l;d binnen te laten, wisten de beide echtparen met hun talrijke kroost, er waren vijftien kinderen bij. naar binnen te dringen. De portier liep 1 v erb ij enige stompen op en werd letterlijk onder de voet gelopen. Een groep politiemannen maakte een eind aan de handtastelijkheden c.i sommeerde het woonwagenvolk onmiddellijk naar het kamp terug te keren. Toen hieraan vrijdagmiddag nog geen gehoor was gegeven, wer den de twee mannen ingerekend we gens het niet voldoen aan het bevel In samenwerking met het personeel van de gemeente Heerlen zou de po litie de wagens naar het kamp te rugsiepen Het had heel wat voeten in de sarde, eer men zover was. De vrou wen en kinderen gingen op de trék- naak van de wagen zitten en belem merden het koppelen aan de trek ker. Met veel moeite wisten de poli tiemannen de vrouwen en kinderen de wagens in te krijgen. De vrouw van S. bood hierbij zoveel verzet, dat zij ook werd ingesloten. Het. is niet de eerste maal dat de Keerlense politie dit soort werk op knapt. Toen onlangs de Heerlense schouwburg werd geopend, heeft een van de kampbewoners standplaats gekozen vlak voor de ingang van de schouwburg. De gemeente Heerlen is in het verleden altüd zeer goedgeefs ge- Kerkelijk Leven Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Heem stede (wijkgemeente West) L. L. Blok te Hulssen (Betuwe): te Vaals-Gulpen (toez G. J. Wispelwey, vicaris te Apeldoorn: te Hallum L. A. Eijgen- raam te Bedum. Bedankt voor Olde- broek J. van Wier te Putten. Geref. Kerken: Beroepen te Monni kendam en te Nleuwerkerk ad. IJssel C. van der Woude, kand. te Kampen. De classis Woerden heeft praeparatolr geexamlneerd ten einde op grond van singuliere gaven naar het predikambt te staan de heer J. F. ter Hart, be lastingambtenaar te Woerden. Geref. Kerk Vrilgeninakt)Beroe pen te Niezijl-Kommerzijl J. Slotman, kand te Heemse. Aangenomen naar Groningen-Zuid (4de pred. pl.) G Zomer te Bunschoten-Spakenburg, die bedankte voor Groningen-Helpman (2de pred. pl.). Er is geen twijfel aan, naar het ons voorkomt, of het sluitstuk van de vrüdagavondvoorstelling van de t.v. was tevens het hoogtepunt van de week. Daarbij stipuleren we uit- drukkelük: of men Clay nu verstaan kon of niet. Een geboren acteur, een matig zanger, maar een grandioze persoon- bespeelt (dat in het begin duidelijk wat terughoudend reageerde) en de show van het begin tot het eind won. Nu eens clownesk, dan weer ge woon maar komisch, soms van een grote innigheid met scherpe over- Op 1 mei bedroeg 't aantal aange geven televisietoestellen 1.141.400 tegen 1.122.311 op 1 april (t/m 17 mei 1.151.971). Er w&ren op 1 mei 2.592 440 geregi streerde radiotoestellen tegen 2.591.523 op 1 april. Het aantal aansluitingen op de draadomroep bedroeg op 1 mei 474.053 tegen 474.841 op 1 april. Een 29-Jarlge Amerikaan, die vorig Jaar uit een Inrichting voor gees teszieken was ontslagen en nog onder psychiatrisch toezicht stond, heeft ln Eaat Meadow ln de staat New-York het huls van zijn oom ln brand gestoken, zijn tante gedood, twee nichten ge wond en vervolgens ln het brandende huls de hand aan zichzelf geslagen. De oom. die ziek te bed lag, stierf door rookvergiftiging. In Sheffield. noordoost-Engeland, is een „school voor pijprokers" opge richt. bestemd voor mensen di^ het roken van sigaretten uit angst voor longkanker willen opgeven De 38-Ja- rlge oprichter, Clifford Woollas. ver klaart dat pijproken een kunst is die niet zonder 'beheersing van de tech niek kan worden beoefend door de duizenden dilettanten die op de pijp overgaan. Een 31-Jarlge Nederlandse immi- ustrallë, gang tot een ander uiterste, waarbij het mag stellig niet onvermeld blijven Denise Maes weer op een geraffineerd ongekunstelde manier haar zegje zei. De kijker viel van de ene in de an dere verrassing, wie er nu ook in het beeld was. Welk een groot acteur hij is. werd het duidelijkst gedemon streerd, toen hg in een gedicht Je zus als kind beschreef, die Judas ten voorbeeld gesteld kreeg. We zijn incompleet als we niet met een enkel woord vermelden, dat zijn hele lichaam en vooral zijn ledema ten, tot zijn vingers en tenen toe, meespeelden. Het was een ontspannen Pierre Janssen in een andere branche van de kunst. Dat is nu iets wat we al leen in Nederland van hem kunnen zeggen. .De jonge Engelse balletgroep gaf episch werk met weinig tederheid te zien, waarin zonder krampachtigheid en onverhuld en schaamteloosheid van de moderne jeugd werd uitge beeld. Het geheel boeide door geper fectioneerde techniek, maar riep toch weer weerstanden op. De toe lichtingen van Con Nicolai waren deskundig en verhelderend. Een goed idee, zo'n inlas van een balletexpli cateur. Rest ons nog „Flits" te noemen. Er was veel zorg aan besteed en hard op gewerkt. We vonden de verkeers- politicus een prachtfiguur met zijn gespeelde zelfingenomenheid, maar de eenzydige ophemelarij der Schot- weest voor deze mensen. Door het vele misbruik, dal van deze goed heid werd gemaakt, heeft de ge meente de laatste tgd regelmatig steun moeten weigeren. Dat van misbruik sprake was, bleek nu wel. S die naast hogere steun, ook een nieuwe wagen had geëist, heeft enige weken geleden een van de twee woonwagens, die hü bezat, voor een paar duizend gulden verkocht. grant in Australië, een voormalige autobuschauffeur. die In Brisbane reeds tot levenslang was veroordeeld wegens moord (door verdrinking) van se uitwijkplaats en reddingsboei voor zijn vrouw Is bovendien tot zes Jaar trouwlustigen bleef ver beneden de dwangarbeid veroordeeld wegens aan- f van hetppen Flits ziin kan en randing van een Italiaanse vrouw. De .f" I man \s van het eerste vonnis reeds In I wezen moet. Dat was hoger beroep gegaan. I verkeerd gerichte knipoog. o.i. een Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur n.m. Schouwburg: Uitvoering „Tot Ieders Genoegen" van „Het meisje uit het Westen". 8 uur n.m. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen. 4.30 en 6.30 uur n.m. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. J. Zijlstra. 10 uur v.m. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Film Nleuw-Gulnea „MatjemosJ maakt een trom". 14.30 uur. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. MAANDAG Schouwburg: Operetteclub „Sint Cunera'. Opvoering van „Het Rozen- prlnsesje". 8 uur n m. DINSDAG Doelenkazerne (filmzaal): Alg. R.-K. Officierenver. Lezing lt.-kol. P. J. M. Evers „Van Cannae tot Zama". 8.15 uur n.m. Gulden Vlies Forum WD over verkiezingen. 8 uur nam. Pnlël: Herv. wljkgem. Pnlël. Aanble- bledlng geschenk „Orgel- en plano fonds". 8 uur n.m. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. J. Zijlstra. 8 uur n.m. Middelweg 38: Ledenvergadering „Het Groene Kruis". 8 uur n.m. Steenschuur 6: Zangavond Haags Klein Vrouwenkoor 8 uur n.m. WOENSDAG Breestraat 19: Ledenverg. Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur n.m. Old Dutch (2de Binnenvestgracht 15)Filmavond Expogé. 8 uur n.m. Oosterkerk: Herdenking 100 Jaar Zondagsschool „Laat de kinderen tot Mij komen". Sprekers ds. N. Kleerma ker en ds. A. Vos. 8 uur n.m. Pieterskerk: Avondstilte. 7.30 uur n.m. Schouwburg: Chr. Muziek- en To neelgezelschap „Sempre Avanti". Op voering van „Blijf zitten waar Je zit!" 8 uur n.m. Zoeterwoudseweg 1Aandeelhouders vergadering H.C.W. 12 uur vm. Zoeterwoudseweg 1Aandeelhouders vergadering Ned. Electrolasch Maat schappij. li uur v.m. Zomerzorg: Ledenverg. Kynologenver. „Rijnland". Spr. dr. A. W. M. Broov- mans over erfelijke afwijkingen bij de hond". 8 uur n.m. DONDERDAG Acad. Ziekenhuis (cursuszaal): Uit reiking Landsteiner-onderacheldingen Bloedtransfusiedienst Ned. Roode Kruis. 8 uur n.m. Garenmarkt: K. en O.-excursie naar Cinetone-studlo's en Asscher en Co. te A'dam. 8.30 uur v.m. Schouwburg: Lelds Acad. Kunst centrum Zolder-theater speelt „Arg waan". 8.15 uur n.m. Den Haag (Gebouw K. en W.): K en O. Ned. Opera „Hoffmann's Ver tellingen". 8 uur n.m. VRIJDAG Gem. Bedrijfstechnische school: Ten toonstelling van leerllngenwerk. 2-4 en 7-9 uur n.m. Den Burcht (grote zaal): Jaarverg. Ned. Unie van Speeltuinorganisaties 11.30 uur v.m. Geref. Jeugdhuis: Filmavond Ver. Oud-leerlingen Ambachtsschool. 8 uur n.m. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN Academie (nieuwe vleugelt: Lelds Acad. Kunstcentrum Schilderden en tekeningen van Guy-Marle Nouvel (tot 15 Juni). De Lakenhal: Dag 10-4 uur. zondag 1-4 uur LakenhalTentoonstelling „Bal en zijn groep" (tot 18 juni). Legermuseum Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag van 10-4 uur (zondag 1-4 uur) Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie. v d Werfpark I: tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- eo feest dagen 2-4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag 10-5 uur zondag 1-5 uur Rijksmuseum van Oudheden: Dage- iüks 10-5 uur zondag 1-5 uur Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen- Dagelijks 10-4 uur Zondag 1-4 uur BIOSCOPEN Luxnr: „Spel ln de nacht". 18 Jr. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo: „De rimboevechters van Birma". 14 Jr. Dag 2.30. 7 en 9 15 uur; zond. 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon: „Spartacus". 14 Jr. Dag. (ook zondag) 2 en 7.30 uur. Rc\: „Invitatie uit het heelal". 14 Ir. Dag. 2.30 7.15 en 9 15 uur; zond. 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donder- dagcyclus „Strijd tegen verdovende middelen". VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 ni. VARA: 14.10 V. d. Jeugd. 14.45 Le zing. 15 00 Operaconc. 16.40 Boekbe spreking. 17.00 Radio Jazzclub. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Bijbelse miniaturen, lezing 19 45 Kamermuz. 19.55 Deze week, praatje. VARA 20.00 Nws. 20.05 Metropole-ofk. 20 55 Ned. cabaretliedjes. 21.10 Socia listisch comm. 21.25 Melodieën-Expres. 21 55 Muz. en herinneringen. 22.20 Het laatste sportnws. van de week. 22.30 Nws. 22.40 Ballroomork. 23.10 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.10 Franse les. 14.30 V. d. Jeugd. 15.30 Zangrecital. 15.55 Harp- recltal. 16.10 Als de dag van gisteren, klankb. 16 40 Instr. kwart, en zang- solisten. 17.00 Sportperiscoop. 17.10 Gram. v. d. teenagers. 17.30 Boekbespr. 17.40 Nwe klass. gram., met comm. 18.00 Kunstkron. 18.30 Strijkorkest: lichte muz. 18 50 Praatje voor politieke voetgangers. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Wie het weet mag het zeggen, wedstr. ln muziekliteratuurkennis. 19.45 Licht baken. lezing. 19.55 Popul. klassieken: Concertgebouwork. en solist. 20.40 Van klanten en wanten weten, vragenbe- antw. 20.50 Tierelantijnen: gevar. pro gramma: 175e opvoering. 22.10 Kop stukken, licht progr. 22.30 Nws. 22,40 Wij luiden de zondag in: Gewijde muz. en lezing. 23 00 Meesterwerken van de religieuze muz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 15.00 Korte film. 15.25 Hon gaarse en Roemeense muz. 15.35 Do cumentaire over de BBC-televisie. 16.00 The insolent Matador, tekenfilm. 16.10 Spectacle Coupe: gevar. progr. 16.35 Dier ln 't vizier: progr. over dieren. 17 00-17.30 V. d. kind. 19.30 Vader weet het beter. TV-feuill. 19.55 Morgen la het zondag. NTS: 20 00 Journ. NCRV: 20.20 Memo 20 30 Lichte ork.muz. en zangsollste. 20.55 De kapper van Stam ford HUI, TV-spel. 21.55 A Negroe glrl goes to school (Een negermeisje gaat naar school), schoolcantate v Ignace Lillen, 22.15 Ontmoetingen met Elisa beth Andersen: Voordrachten door Elisabeth Andersen, Paul Steenbergen en Han Bentz van den Berg. 22.40 Dagsluiting. VOOR ZONDAG 20 MEI Hilversum I, 402 ni. VARA: 8.00 Nws., postduivenber. en 6oc. strijdlied. 8.18 Weer of geen weer. gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toe spraak. VPRO: 10.00 V. d. kinderen. IKOR: 10.30 Evang. Luth. kerkdienst. 11.30 Vraag en antwoord. VPRO: Flit sen. nws van eigen erf. AVRO. 12.00 Muziek voor allen. gram. (Om 12.30 Sportber.). 13.00 Nws. 13.07 De toe stand in de wereld, lezing. 13.17 Me- ded. of gram. 13.20 Vakantieklanken uit Oostenrijk. 14.00 Gehoord, gezien, gelezen, kunstkron. 14.40 Volksmuziek. 15.05 Kamerork. en sol. 16.00 Lichte ork.muz. en zangsoliste. 16.30 Sport- revue. VPRO: 17.00 Het oude Egypte en zijn betekenis voor het heden, lezing (VIII). 17.15 Stad en land, lezing. VARA: 17.30 V. d Jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. 18.30 Salon- ork. en zangsolist. 19 00 U moet er eens uit. cabaret. 19.30 Spontane re acties. muzikale discussie. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. en zang. 20.45 Voordr. 21 00 De Vogelhandler, ope retta. 22 00 Pianorecital. 22 30 Nws 22 40 Act. 2300 Dansork. The Sky- mastera, en zangsollsten 23.30 Muzi- Hilversum II, 298 m. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Orgelconc.: klass. muz. 8.30 Morgen wijding. 9.15 Koorzang. KRO: 9 30 Nws. 9.45 Instr. trio: moderne muz. 9.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Hoogmis. 11.30 Klass. gram. 11.40 Planoduo: klass, en moderne muz. 12.15 Bultenl. comm. 12.25 Lichte gram. 12.55 De hand aan de ploeg, lezing. 13.00 Nws. 13 05 De Oelewappers, gevar. progr. 13.30 V. d kinderen. 14 00 Lichte gram. 14.30 Strijkkwartet. 14 55 De Vliegende Hollander, lezing. 15.05 Promenade-ork. 15.35 Lichte gram. 1600 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17 00 Blijf zitten waar Je zit. radio drive-In voor Jonge men sen 17.15 Hervormde kerkkorendag te Aalsmeer 17.45 Mensen, lezing. 18.00 Het Geladen Schip, kritieken. 18.30 De kerk aan het werk. act. van het kerkeliik erf 18.40 Klankbeeld over het protestantisme in Z.-Amerika. NCRV: 19.00 Nws uit de kerken 19.05 Kerk- orgelconc, 19.30 Door een geopende deur ln de hemel, lezing. KRO: 19.45 Nws 20 00 Vrouw te roer. hoorspel (2). 20.45 Licht ork„ solisten en koren. 21.15 Felix Timmermans, de dichter van Adagio, lezing. 21.30 Klass strijk kwartet 22.00 Tn de Vergulde Baars, licht progr 2° 20 22 75 Boek bespr. 22.30 Nws 22.40 Merkt U ook iets van de welvaart?, lezing 23 00 Avondgebed *>3 15 Kamerork.: moder ne muz. 23.55-24.00 Nws. Radio Rloeniendaal 9.30 uur ds. Toornvliet; 11 uur ds. G Toornvliet (uitzending dienst voor belangstellen den); 12.45 uur ds. W. A. Smit en d6. W van Boeven (Jeugdappèlrtlenst Am sterdam): 2.45 uur Klnderdlenst; 3.30 uur ds. P. N. Kruyswijk. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 16 00 Eurovisie: Grote Prijs van Europa te Zandvoort. 16.30 Eurovisie: Internationaal Concours Hipplque te Luzern. 17 00 Eurovisie: Grote Prijs van Europa. 17 30-18.30 Eurovisie: Inter nationaal Concours Hipnioue te Lu zern 19 30 Weeklourn. 20.00 Sport ln beeld, VPRO: 20.30 Documentaire film. 21.05 Toer-ls-mee. vraag en antwoord spel on toeristisch gehied 2145 De Oude Draaldooa. 22.15 Ballet. BI ITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 in. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Vragenbeantw. 13.40 Praat- Studln: „l'Avventura". 18 Jr. Dag. 2.30. 7 en 9 15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9 15 uur. Iedere morgen van 10.30- 11.30 uur Het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk Paar. Casino: „Pal Joev, de nachtclubar tiest" 18 Jr Vrijdag t/m zondag „Onzegbare driften". 18 Ir. Maandag t m donderdag. Dag. 2 30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4.45, 7 en 9,15 uur. Astra-theater - Wassenaar: Vrijdag 8 uur en zat. 7 en 9.15 uur „Ser geant x van het Vreemdelingenle gioen". 14 Jr. Zond. 7 en 9.15 uur. ma. en wo. 8 uur „La Chatte". 18 1r. Dond. 8 uur „Tussen hemel en moe ras", Zondagmiddag en woensdag middag 2,30 uur „Gullivers reizen". Weckelndedlenst der tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tandarts W. G. van Leeuwen, tel. 32095 Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Doeza Apotheek. Doezastraat 31. tel. 21313 en Haven Apotheek. Haven 18. tel. 20085. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp, wordt eveneens waargenomen door de Haven Apotheek. De Oegstgeester Apotheek. Wllhel- mlnapark 8, lel 53274 ls 's zondags ge opend van 12-13 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zater dagmiddag 2 uur tot maandagmiddag 8 uur bereid waar te nemen de dok toren Veldhuyzen, tel. 20617; Van Alphen. tel 22268; 's-Gravesande, tel. 31919: Van Leeuwen (v. d. Brandeler- kade), tel. 20412 en Mastenbroek, tel. 53156. B(j geen gehoor van Uw huisarts ot specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Je. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Symf. conc. (I. d. pauze: 15.25-15.37 Lezing). 16.30 Onbekend. 17.00 Hoor. spel. 17.30 Voordr. 17.50 Praatje. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.40 Lichte ork. muz. 19.30 Brief uit19.45 Gods dienstige ultz. 20.25 Liefdadigheids- oproep. 20.30 Hoorsp. 2100 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.10 Klankb 22.50 Epiloog 22.59 Weerber. 23.00 Nws. 23.02-23.35 Kamermuz. Engeland, BBC: Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Verzoekprogr. 13.30 Gevar. muz. 14.00 Gevar. muz. 14.30 Popul. liedjes.' 15.00 Rep. voetbalwedstrijd om de Europabeker. 15.15 Filmkronlek. 16.00 Popul. muz. en nwe gram. 17.00 Verz- progr. 18 00 Popul. liedjes. 18.30 Rep. voetbalwedstrijd om de Europabeker. 18.45 Gevar. progr. 19.30 Nws. 19.35 Gevar. muz. 20.30 Godsd. samenzang. 21.00 Popul. gram. 22.00 Gevar. muz! 22 30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (verv.), 23.30 Gevar. muz. 23.50 Avondgebeden. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Operettemuz. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. gram. 15.00 Amusmuz. 16.30 Dans- en amusjiiuz. 18.15 Symf.conc. 19.00 Nws. 20.00 Operette. 21.50 Nws. 22.55 Dansmuz. 24.00 Nwa. 0.05 Jazz- muz. 1.00 Weerber. en gevar. muziek. Frankrijk 3, 280 en 235 in. 12.02 Nws. 12.10 Symf.conc. en so- liste. 15.50 Opera. 17.45 Kamermuz. 19.30 Lichte muz. en meisjeskoor. 20.00 Hedendaagse Franse musici. 22.45 Ge var. gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 lil.: 12 00 Nws. 12 03 Symf.conc. 12.30 Weerber. 12.35 Amus.ork. en so list. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- en Belcantoconc. 15.30 Gevar. progr.. sportber. en reportages. 17.00 Nws. 17.10 Lichte gram. 17.45 Sport- ultsl. 17 50 Pianorecital. 18.30 Godsd. ultz. 19.00 Nws. 19.30 Lichte muz. 20 00 Amus.progr. 21.30 Cabaretprogr. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 23.00 Nws. 23 05 Dansmuz. 23.55-24.00 Nws. 484 m.: 11.55 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verzoekprogr. 17.00 Nws. 17.45 Klass. muziek. 18.40 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. muz. 21 15 Jazzmuz. 22.00 We- reldnws. 22.55 Nws, 23.00 Jazzmuziek. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG *1 MEI Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nw6. 7 10 Ochtendgym. 7.20 Ochtendvarla. 8.00 Nws. 8.15 Pro- gramma-overz. Aansluitend: Rechtdoor i naar school en kantoor. 9.00 Gym. v. oudere luisteraars. 9.10 De groenteman. 9.15 Vlooi en plano. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen. 11.00 Voordr. 11.15 Omroeporkest en solisten. 12.00 Licht ens. en zangso llsten. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor ons platteland. 12.43 Zang en plano. 13.00 Nws. 13.15 Meded., act, en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Selecties uit bekende musicals. 14.00 Zangrecltal. 14.30 Progr. over Oostenrijk. 15.00 Muziek ls troef. 16.00 i Moderne muz. 17.00 V. d. padvinders. 17.15 Padvinders drumband. 17.30 Gram. v d. Jeugd. 17.50 Staataiebezoek H M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden aan Oostenrijk. AVRO: 18 00 Nws 18.15 Pol. lezing, 18.25 Van, voor en door amateurs. 19 00 Pianorecital: klass. en moderne muz. 19.30 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Promenade-ork. en solist. 20.35 Jazz muziek. 21.00 Speuren als hobby, le zing. 21.20 Hammondorgelspel. 21.30 Voordracht. 21.40 Ned. Kamerkoor en orgel. 22.05 Staatsiebezoek aan Oosten rijk. 22.30 Nws. 22.40 Act. 23 00 Lichte muz. 23.15 Klass. muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 NCRV-lied. 7.13 Lichte gram. 7.20 Sportuitsl. van zaterdag. 7.30 Te Deum laudamus: ge wijde muz. 7.50 Het brood des levens, meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant, 8.35 Lichte gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Lichte gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Oude muz. 10.20 Theol. ether leergang. 11.05 Bas en plano. 11.30 Muz. bij het werk. 12.00 Vocaal ens. 12.10 Licht ork. 13.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinbouwme- ded. 12 33 Wolken aan de blauwe he mel. lezing. 12.38 Oostenrijkse lichte muz. 12.50 Staatsiebezoek aan Oosten rijk. 13.00 Nws. 13.15 Licht ens. 13.45 Lichte gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Herh. van gedeelten uit het gevar. progr. Donderdagavondmozaïek. 15.35 Licht ens. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Franse Barokmuz. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Jazz. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsultz.: De geschiedenis van het Fort Nassau op Curasao, door Xavler Ramon Diaz. NCRV: 18 00 Popul. orgelbespeling. 18 30 Met band en plaat voor U pa raat. 18,50 Openbaar Kunstbezit. 19 00 Nws en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19 15 Klass. muz. 19.30 Radio krant. 19,50 Musette-ens. met zang sollsten. 20.15 Witte Velden, hoorsp. 21.30 Instr. trio: amus muz. 22.00 Pari. comm. 22.15 Lichte Ned. muz. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avondoverden king. 22.55 Boekbespr. 23.05 Muzikale vraagbaak. 23.40 Staatsiebezoek aan Oostenrijk. 23.50 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 In AVRO'S Televizler. 20.30 Een (tweede) avond met Fred Astaire, show. 21.30 Muziek Mozaïek. NTS: 22.15-22.25 Staatsiebezoek van het Koninklijk Paar aan Oostenrijk. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 in. 12.00 BBC Schots ork. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 13.40 Schoolradio. 15 00 Hoorspel. 16.15 Vro lijke liedjes 16.30 V. d. oudere luis teraars. 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Weer bericht. 18.00 Nws. 18.15 In the South- East, reg. progr. 19.00 Samenzang. 19.30 Gevar. progr. 20.30 Hoorsp. 22.00 Nws. en ber. 22.30 Kamermuz 22.45 Parl.-overz. 22.59 Weerber. 23.00 Nws. 23.02 Voordr. 23.15-23.35 Kamermuz. Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 ni. 12 00 Popul. gram. 12.31 Gevar. muz. 13.15 Cricketreportage: M.C.CPakis tan. 13.30 Nws. 13.35 Cricketult-sl13.45 V. d. kinderen. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Crlcketrep. (verv 15.15 Gevar. progr. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 The Dales, dagb. 16 31 Uitsl. races. 16.34 Gram. v. d. Jeugd. 17.00 Gevar. progr. 17.31 Gevar progr. 18.20 Crlcketrep. (verv.) 18.33 Sportnws. 18 45 Hoorso. 19.00 Nws en 1ourn. 19.25 Soort. 19.31 Hoorsp 20.00 Gevar. muz. 21 00 Hoor spel. 21.31 Gevar muz. 22.15 Oreel- recital. 22.30 Nws.. spnrt en act. 22.41 Gevar. muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amusmuz. 13.00 Nws. 13 15 Amus.muz. 16.00 Dansmuz. 16 30 Ge var .gram. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19 00 Nws. 19.30 Svmf.conc. 21.45 Nws. 22.15 Jazzmuz. 23.00 Gevar. gram, 24.00 Nws. 0.10 Klass. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrük 3, 280 en 235 m. 12.02 Nws. 12.10 Ork concert. 13.50 Gram. 14.25 Lichte gram. 16.00 Heden daagse muz. 16.30 Franse muz 17.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.00 Nieuws. 20.00 Nationaal omroepork. 23.10 So listen. 23.35 Gevar. gram. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Nws. 12.03 Lichte gram. 12.30 Weerber. 12.35 Landbouwkroniek. 12.42 Ork.muz. 12.50 Beurskron. 13.00 Nws. 13 15 Kamermuz. 14.00 School radio. 15.45 Kamermuz. 16.00 Beurs ber. 16.06 V. d zieken. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 17.46 Franse les. 18.00 Balletmuziek. 18.20 V. d. sold 18.50 Sportprogr. 19.00 Nws. 19 40 Genremuz. 19 45 In en om de opera... 20.00 Ka mermuz. 21.00 De zeven kunsten. 21.15 Varlété-ork. en solisten. 22.00 Nieuws. 22.15 Amus. ork. 22 35 Popul. volks- muz. 22 55 Nws. 23.00-23.15 Voor de zeelleden. 481 in.: 11 55 Gram 13 00 Nws. 13.15 Gevar. gram. 14.18 Symf.conc. 15.03 Klass. muz 16 08 Operettemuz. 1700 Nws. 17.15 Belgische muz. 17 45 Koor zang Muz v. d. Jeugd. 18.50 Gram. 19.20 Gevar. gram.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2